ZATERDAG 29 MEI 1943 57c Jaargang, No, 201 VOOR DEN ZONDAG BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE BRIEFWISSELING KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN. 'B OPROEP. Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Ncderlandsche Gebied (Commissaris-Generaal voor bijzondere aangelegenheden) No. 43/1943, betreffende de verplichting tot aanmelding voor den arbeidsinzet worden bij dezen alle mannen, geboren In het Jaar 1924, CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofd'red.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. „En ziet, Ik ben met ullcden alle de dagen tot de voleinding der wereld". Matth. 28:20. Deze bemoedigende woorden heqft Jezus ge sproken tot Zijne discipelen, kort voor Zijn hemelvaart. Geen spoedige terugkeer belooft Hij hun, maar Hij verzekert hen Zijn voort durend aanwezig-zijn. bij hen dóór den Heili gen Geest. Daarom worde hun hart ook niet ontroerd, wanneer Hij straks ten hemel zal zijn gevaren, en zij Hem op aarde niet meer zullen zien. Daarom mogen zij dan niet in groote verslagenheid - achterblijven. Want nochtans zijn-zij niet alleen, maar Hijzelf, hun Heer, is hen toch in alles nabij, en Hij roept en sterkt, hen otn Zijn getuigen te zijn in het leven van iederen dag. Doch niet alleen gelden deze vertroostende afscheidswoorden dan voor de eerste discipelen alleen, maar voor de geheele Kerk, voor al len, die in Christus gelooven. Ook .wij, indien wij Jezus belijden als onzen Heer en Hei land, mogen ze als tot ons gesproken rekenen. Welk een troostvolle belofte wordt ons daarmede gedaan, voor alle tijden, maar in het bizonder ook nu voor dezen tijd, waarin wij leven. Hoe donker gij de toekomst ook inziet, welke bezorgdheid U ook kwelt, voor dat wat -komen kan, in wat voor vrees gij ook leeft over het lot van deze wereld, of van Uzelf, wanneer gij eenmaal geroepen zult worden voor God rekenschap af te leggen van uw beheer over alles wat u hier was toevertrouwd, één ding is gewis: gij zijt nooit alleen, want Christus Jezus, de Heer, verlaat u niet. En daarom is het alles licht voor u 1 Hij is u nabij, Hij staat naast u, ja Hij treedt voor u in, gaat op uw plaats staan, en legt voor u de verantwoor ding af. Wat verlangt gij nog meer? Meer hebt gij niet noodigl Niet alleen maar een troostvolle belofte, ook een heerlijke werkelijkheid is wat ons in deze laatste woorden van het Mattheus-evan- gelie wordt gezegd. Groot zijn de zorgen, die u drukken, vele de moeilijkheden, waarvoor ge staat, zwaar is 't lijden en zijn de beproevingen, die u treffen, dreigend de gevaren, waaraan ge blootgesteld zijt. Hoe komt ge er door heen? Waar vindt ge hulp en steun? Ner gens? Ja, toch!. Gij zijt nooit alleen, tot de voleinding der wereld niet. Uw Helper is de' H-eer, Die u bij de hand neemt, en u kracht geeft, en leidt ook door dit alles heen. Hij ver laat u niet, en niemand zal U bij Hem van daan trekken, geen macht ter wereld kan U uit Zijn hand rukken. Maar door Zijn afscheidswoord ook roept Jezus u tot een blijvende opdracht. Ge hoort Hem immers heelemaal toe. Alle de dagen, elke dag, elk uur, elk moment is Hij u nabij. Al uw gedachten liggen voor Hem open, Hij hoort al uw woorden, en ziet al wat ge doet. Zijn getuigen moeten wij zijn in heel ons le ven. Hij vraagt gehoorzaamheid en vertrou wen. Wij mogen ons verlaten op.Hem, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. B.H. G. B. SOWJETTROEPEN BIJ KOEBAN TERUGGESLAGEN. - VERSCHILLEN DE LUCHTAANVALLEN. - BESPRE KINGEN TUSSCHEN CHURCHILL EN ROOSEVELT GEËINDIGD. Het opperbevel van de Duitsche weermaoht maakt bekend: Aan het oostelijke front van het K o e - ban bruggen hoofd zette de vijand gis teren de door tanks en formaties vliegtuigen gesteunde aanvallen den geheelen dag voort. Na zware afwisselende gevechten, waarbij on ze luchtmacht met sterke strijdkrachten op be slissende wijze ingreep, werden de bolsjewisten bloedig terug geslagen. Aan het overige deel van het Oostfront heerschte, behalve succesrijke activiteit van eigen verkennings- en stormtroepen, rust. Enkele lichte Britsche -bommenwerpers dron gen gisteravond onder de bescherming van het wolkendek tot boven het Duitsche rijks- gebied door en wierpen op enkele plaatsen brisantbommen; drie vliegtuigen werden neer geschoten. In den afgeloopen nacht viel de Britsche luchtmacht West-Duitse h gebied aan. Vooral in Essen ontstond in woon wijken en twee ziekenhuizen door brand- en brisantbommen vrij groote schade. De bevol king leed verliezen. Nachtjagers en luchtdoel artillerie van de luchtmacht vernielden volgens de voorloopige berichten 24 vijandelijke bom menwerpers. 1 Zware gevechtsvliegtuigen -bombardeerden de havens van Bizert-a en Soesa en plaat sten treffers op schepen en kade-installaties. Wedstrijden voor de Hitler-Jugend. 's-GRAVENHAGE (A. N. P.) Voor de volken van Europa bestaat er op het oogen- blik slechts één doel: het verslaan van den bolsjevristischen vijand en zijn handlangers, waar hij zich ook moge vertoonen. Er zijn in dezen strijd geen compromissen meer en ieder handelen* mag nog slechts gericht zijn op de taak, alles te doen om Europa geheel te bevrijden van het gevaar van het drei gende bolsjewisme en het daarmee gepaard gaande schrikbewind. De Deutsche jeugd, die vereenigd is in de iiitler-Jugend' als de eerste Germaansche jeugdbeweging, heeft dit doel duidelijk be grepen. Zij gaat rechtstreeks en doelbewust voort op den weg,- dien Adolf Hitler, de runrer aller Germanen, haar wijst. De wil van den Führer echter is het, dat iedere JJuitsche jongen en- ieder Duitsch meisje een leven vol gezondheid en discipline leidt, op dat uit de jongens sterke en dappere sol-da- em, uit ae meisjes gezonde en waardige ka- meradeni -dezer soldaten voortkomen. Daarom staat ook de lichamelijke ontwik keling op het programma van haar oorlogs met- Om de prestaties der Duitsche jeugd e' ..lfar te toetsen en bovendien door wed strijden te kunnen vergrooten, wordt ieder jaar een „Relchaiportwettkampf" gehouden, waaraan alle Duitiche jongens en meisjes deelnemen. De geëischte verrichtingen zijn aangepast bij de lichamelijke capaciteiten der verschil lende leeftijdsklassen. Terwijl van de jon gens en meisjes van- 10 tot 14 jaar hardloo- pen over 60 meter wordt geëischt is voor de oudere jongens 100 meter voorgeschreven, ©ij de spring- en- werpnummers worden de prestaties eveneens naar de leeftijdsklassen beoordeeld. De beste deelnemers en deelneemsters ontvangen winnaarsspeldjes. Bovendien wor den- de beste ploegen der Hitler-Jugend uit gezocht, die den strijd zullen aanbinden om den beschikbaar gestel-den- wisselprijs van den Reichsjugendfühirer. Millioenen Duitsche jongens en meisjes leggen in dezen geweldigen kamp, die in ge heel Duitschland op hetzelfde tijdstip wordt gehouden, getuigenis af van hun kracht en capaciteit. Het is voor hen iets vanzelfspre kends, dat zij het bevel van den Führer met vreugde opvolgen en den Reichssportwett- kampf in kameraadschappelijke verbonden heid- houden. Ook de Duitsche jongens en meisjes in Nederland nemen aan den Reichssportwett- kampf deel en zullen zich op waardige wijze aansluiten bij hun kameraden in Duitsch land. Besprekingen van Roosevelt en ChurchiJJ geëindigd. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is een officieele verklaring verschenen over de resultaten van de besprekingen in Was hington tusschen president Roosevelt en Churchill. Deze verklaring luidt aldus „De gehouden conferentie van de gemeen schappelijke staven te Washington is ge ëindigd met een volledige overeenstemming ten aanzien van de toekomstige operaties op alle oorlogstooneelen". Na zijn terugkeer uit' de Vereen. Staten zal Churchill voor het Lagerhuis een ver klaring aangaande de besprekingen te Was hington afleggen. Het rapport van Chur chill zal een groot Lagerhuisdebat van ten minste drie dagen inluiden. Korte Berichten. (D. N. B.). Officieel wordt de lijst van de gesneuvelde Roemeensche generaals ge publiceerd. Deze lijst bevat de namen van drie divisie- eni 22 brigade-generaals. Boven dien bevat de lijst de namen van 41 gevallen officieren in den rang van kolonel. (D. N. B.). Volgens een -door den Brit- schen berichtendienst verspreid bericht uit Algiers zullen De Gaulle en Giraud elkander vandaag te Algiers ontmoeten. Stalin heeft volgens een bericht uit Moskou Woensdag zijn antwoord op Roose- velts boodschap in een verzegelden brief over handigd. Volgens den Amerikaanschen nieuws dienst heeft Davies Donderdagavond ver klaard, dat Stalin hem te verstaan had ge geven, dat hij met den inhoud van Roosevelts boodschap volkomen accoord -ging. Be vrouw op het land. In alle vroegte trekt in den Wieringermeerpolder de onkruidver- delgingsploeg er op uit. De vrouwen -helpen ijverig mede -bij het wieden en dragen aldus het -hare -bij in den productieslag. CNF-Kuiper-Fax m. BEKENDMAKING. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: De Fürsorgeoffizier der Waffen-SS is voortaan Woensdags niet meer te be reiken in de Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iederen Woensdag van 9 12 en van 1417 uur, in het gebouw Korte Vijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de DienststelJe des Fürsorgeoffiziers blijft: 's-Hertogen- bosch, Sönniusstraat 3. FRANKEERZEGELS IN' NIEUWE UITVOERING. Men meldt ons: De thans gangbare gewone postzegels zullen met uit zondering van het 50 cent-zegel geleidelijk door nieuwe vervangen worden. In de waarden tot en met 5 cent zullen de nieuwe zegels afbeel dingen- dragen van Germaansche symbolen naar geschilderde ontwerpen van Pyke I-Coch, in de 'hoogere waarden die van Nederlandsche zeehelden, waarvoor gevolgd zijn gravures van Kuno Brinks, Hubert Levigne en de N.V. Joh. Enschedé en Zonen. De zeehelden zijn Mie-hiel Adriaansz. de Ruyter (7% ct.), Jan Evertsen (10 ct.), Maarten Harpertsz. Tromp (12% ct.), Piet Hein (15 ct.), W. J. van Gent (17% ct.), Witte de With (20 ct.), Cornells Evertsen (22% ct.), Tjerk Hiddes (25 ct.), Cornelis Tromp (30 ct.), Cornelis Evertsen de Jongste (40 ct.). Op 16 Juni a.s. wordt het zegel van 7% ct. (de Ruyter) voor het publiek verkrijgbaar ge steld. Dit is in roode kleur uitgevoerd; ge leidelijk zullen de andere zegels volgen. De verkoop van frankeerzegels van het tegen- wonende in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg en Bijkantoren opgeroepen om in de periode van 29 Mei 1943 af een aanmeldingsformulier bij het Arbeidsbureau in ontvangst te nemen en dit op de hierna genoemde dagen dn het Gew. Arbeidsbureau persoonlijk weer af te geven. In Jan., Febr., Maart en April 1924 geb., aanmelden op Maandag 4&1 Mei 1943; in Mei, Juni, Juli en Aug. 1924 geb., aanmelden op Dinsdag 1 Juni 1943; in Sept., Oct., Nov. enCo, 1924 geb., aanmelden op Woensdag 2 Juni 1943; In den tijd van 8^12% uur op de desbetreffende afdeellng van het Gewestelijk Arbeidsbureau en op de Bijkantoren In den tUd van 912 en van 1416 uur. De in de gebieden der, Bijkantoren- wonen de tot aanmelding verplichte personen moe ten zich op dezelfde da-gen in het ten aan zien van hen bevoegde Bijkantoor van het Arbeidsbureau aanmelden. Bij de afgifte van het aanmeldingsformu lier moét de distributiestamkaart worden medegebracht. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn, die nen persoonlijk bij het Gewestelijk Arbeids bureau (tesp. Bijkantoor) te verschijnen. Zij moeten desverlangd alle noodzakelijke be scheiden overleggen alsook alle noodzake lijke inlichtingen verstrekken. Indien tot aanmelding verplichte personen in dienst betrekking zijn, moet de werkgever de ver klaring van den tot aanmelding verplichten persoon aangaande den duur der dienstbe trekking op het'formulier door onderteeke- ning en eventueel door plaatsing van een firmastempel bevestigen.- Van de verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld: 1) zij, die de Duitsche Nationaliteit bezit ten en bij bureaux van den -Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche Gebied, van "het „Arbeitsbereich" der Nationaal-So- zialistische Duitsche Arbeidspartij in Neder land, onderaf deelingen er van of er bij aan gesloten organisaties werkzaam zijn; 2) zij, die de Duitsche Nationaliteit bezit ten en bij Bureaux van de Duitsche Weer macht, de Waffen- SS, de Duitsche politie en de Rijksarbeidsdienst werkzaam zijn; 3) de ambtenaren en arbeidscontractanten van het Rijk, de Provincies, de Gemeenten en andere publiekrechterlijke lichamen als mede zij, die werkzaam zijn bij de Spoorwe gen, de P. T. T. en de Nederlandsche Bank 4) leden der voormalige Nederlandsche Weermacht, voor zoover zij volgens de be kendmaking van de Weermachtsbevelhebber Nederland dd. 29-4-43 onderworpen zijn aan de 'terugroeping in de Krijgsgevangenschap; 5) zij, die zich reeds ingevolge IX van de beschikking No. 30/1943 betreffende de slui ting van bedrijven moeten aanmelden; 6) geestelijken en leden van een geeste lijke orde; 7) personen, die overeenkomstig II, lid 2, van de Beschikking No. 43/1943 van de ver plichting tot aanmelding zijn vrijgesteld. Zij, die de Duitsche nationaliteit bezitten en tot aanmelding verplicht zijn, melden zich bij den Duitsbhen „Fac'hberater" van het hieronder aangegeven Gewestelijke Arbeids bureau. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking handelen of deze trachten te ontduiken, dus b.v. humver- plichting tot aanmelding niet of niet behoor lijk nakomen, met opzet of uit nalatigheid onjuiste Opgaven doen enz., worden gestraft ingelijks uitlokkers, mededaders en mede plichtigen. Alle aanmeldingsplichtigen van de lichtigen 1921 en 1922, die tot dusver wegens ziekte, enz. niet hun aanmel dingsplicht op het door de arbeids- bureaux aangegeven tijdstip konden ver vullen, worden opgeroepen op Maandag 31 Mei 1943, des avonds tusschen 18 u. en 19 u. op het bevoegde Arbeidsbureau te verschijnen om aan hun aanmeldings plicht te voldoen. De distributie-stam kaart en het persoonsbewijs moeten worden medegebracht. Er wordt nog maals op geweien, dat de werkgever voor de aanmelding verantwoordelijk is. woordige type wordt voorloopig niet gestaakt. Met de verkoop van postzegelboekjes, brief omslagen, briefkaarten, formulieren tot mede- deeling van adreswijziging en postbewijsfor- mulieren in de bestaande uitvoering, zal even- eens worden voortgegaan. Inwisseling van de bestaande zegels tegen die van het nieuwe type vindt- niet plaats. DE NIEUVyE BONNEN. Voor de pe riode van Zondag 30 Mei tot Zaterdag 12 Juni zijn voor het koopen van vleesch gel dig verklaard de bonnen 23 A en 24 A (ieder één rantsoen) en 23 B en 24 B (elk rant soen). Verder zijn voor de loopende 'vierwe- kelijksche distributieperiode (dus tot 12 Ju ni) alsnog voor het koopen van kaas aan gewezen de bonnen 573, 574 en 575. Behalve de boterbon, die vorige Zaterdag reeds is bekend gemaakt, wordt voor het tijdvak van Zaterdag 29 Mei tot en met Donderdag 3 Juni, als gemeld, alsnog een tweede bon aangewezen ter verkrijging van boter of margarine. In verband hiermede geeft de bon „boter 22 A" gedurende ge noemd tijdvak recht op het koopen van 125 gram boter of margarine naar keuze. Van 23 Mei tot en met 3 Juni ontvangt men dus het normale rantsoen van 250 gram. De bon „22B boter" van de aan kinderen beneden vier jaar uitgereikte kaarten, zal niet wor den aangewezen. Deze kinderen hebben op bon „21B boter" reeds hun normale rant soen van 125 gram voor het tijdvak van 23 Mei tot en met 3 Juni ontvangen. ORDENING VAN DEN ARBEID. De afdt Pers van het Ned. Arbeidsfront gaf een brochure uit, waarin de volledige tekst van de verordening van den Rijkscommissaris be treffende de ordening van den arbeid is opge nomen. Daarna volgt een uitvoerige toelich ting op de verordening in het algemeen en de v -.chillende onderdeelen. De brochure is dus V belang voor ieder, die met deze verorde ning riets te maken heeft. EEN CENTRAAL INSTITUUT VOOR RHEUMATIEKBESTRIJDING. De secre tarissen-generaal van sociale zaken en op voeding, wetenschap en cultuurbescherming hebben een besluit uitgevaardigd, waarin wordt voorzien in de oprichting van een cen traal1 instituut voor rheumatiekbestrijding, dat zijn zetel* te Utrecht zal hebben. Aan het hoofd dezer instelling komt een direc-, teur te staan, wiens taak bestaat in de in richting van het Centraal Instituut en* het aan alle daarvoor in aanmerking komende instanties uitbrengen* van advies over de rheumatiekbestrijding in Nederland. De kosten van het centraal instituut ko men ten laste van het departement van sociale zaken, met dien verstande, dat het departement van opvoeding, wetenschap en kuljuurbescheoning een deel van het salaris van den directeur voor zijn rekening neemt. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 3 Mei 1943 is onmid dellijk ingaand, ontslag verleend aan: Mr A. Brinkman, als burgemeester van Uit huizen; K. Gerrits, als burgemeester van Onst- wedde; M. Jouwstra, als burgemeester van Bedum. Bij besluit van den commissaris-generaal voor 'bestuur en justitie als Sonderbeauftragte voor het bezette Nederlandsche gebied van 14 Mei 1943 is onmiddellijk ingaand, ontslag ver leend aan: Mr B. Struben, als burgemeester van EeldeS. J. wan Royen, als burgemeester van SleenJ. van Royen, als burgemeester van Odoorn; J. J. van Engelenburg, als bur gemeester van Anloo; H. P. baron van den Borch tot Vervvolde van Vorden. als burge meester van de Bilt; Mr J. J. Abbink Spaink, als burgemeester van IJsselstein; G. O. O. dAumale 'baron van'Hardenbroeck, als burge meester van Rhenen; P. A. G. baron van Heeckeren van Brandsenburg, als burgemeester van Woudenberg; J. G. Hamer, als burge meester van Genemuiden: G Bramer, ais bur gemeester van Den Hnm- Mr Dr I. N Th. Diepenhorst, als burgemeester van Ene; P. A. Hens, als burgemeester van Valkenburg- Houthem; J. Ph. Backx, als burgemeester van Nieuwleusen. TELEGRAMWISSELING MET NED.- INDIE. Het Ned. Roode Kruis heeft uit Genève 'bericht ontvangen, dat maandelijks 100 telegrammen met een maximum van elk 15 woorden, uitsluitend p e r s o o n 1 ij k e be richten bevattende, ter doorseining naar Ne- derlandsch-Indië schriftelijk naar Genève kun nen worden doorgegeven. Gezien dit uiterst beperkte aantal zullen vanzelfsprekend slechts de allerdringendste telegrammen kunnen wonden doorgegeven. Het telegram moet gesteld zijn in de En gelsche taal en met het bijbehoorend schrijven worden toegezonden aan de afdeeling telegram men van het Ned. Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27 te 's-Graverihage. Ten einde de dringende redenen tot het' zenden van een telegram te kunnen beoordee- len, is het noodzakelijk, dat elk aangeboden telegram vergezeld gaat van1 een schrijven met eventueele bewijsstukken gestaafd, waaruit de belangrijkheid der aanvrage tcrt telegrafeeren onomstootelijk blijkt. Zij, wier telegrammen worden aangenomen, krijgen hiervan schriftelijk bericht met het verzoek de te betalen kosten ad f 45 onver- wijl*^ te doen storten op girorekening no. 22120. In het bedrag van f 45 is de prijs van een antwoordtelegram uit Indië begrepen. Reeds thans moet met nadruk worden mede gedeeld, dat een verzoek om telegrafisch te informeeren, uitsluitend naar het welzijn van personen niet zal worden toegestaan. Men wordt dringend verzocht geen verzoe ken tot het Ned. Roode Kruis te richten, waarvan reeds van tevoren vaststaat, dat deze onherroepelijk moeten worden afgewezen. Verduisteren: Van 23 tot en met 29 Mei begin. 21.45, einde 5.30 uur. GROENE KRUIS. De alg. vergadering van de Prov. Zeeuwsche Vereen, het Groene Kruis wordt op 15 Juni a.s. te Goes gehouden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 Mei kwamen er in ons land 1220 gevallen van besmettelijke ziek ten voor, waarvan 619 diphtherie en 553 rood vonk. Zeeland had 6 gevallen van diphtherie, n.l. 4 te Oost- en West-Souburg en 1 te Mid delburg en Terneuzen. Middelburg had tevens 1 geval van roodvonk. Middelburg. J. P. deed aangifte van diefstal van een kleine hoeveelheid suiker, een wollen das, een paar el flanel en geldsbedrag uit zijn wonihg De politie stelt een onderzoek in. Méj. J. M. v. R. uit Tilburg vertoefde voor de 2e maal zonder vergunning in het spergebied. Ze wierd in het politie-bureau inge sloten, kreeg een proces-verbaal en is toen per trein uit Middelburg geleid. Goes. Deze week was de 52-jarige koopman J. de W., naar Groningen gereisd, om zijn zoon af te halen. Toen hij te Groningen over nachtte, overleed hij aan hartverlamming. Proces-verbaal is opgemaakt tegen T. J. E. M. wegens het gebruiken van leidingwater bij het reinigen van stoepen. Zooals bekend is dit vterboden. De politie let hier streng op. M. B. uit Zaamslag deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hij geplaatst had vóór het ziekenhuis St. Joanna. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Donderdagmiddag j.l. vond dhr Z. op zijn bouwland aan den Haagdijk een coloradokever. Spoedige aan gifte volgde bij den burgemeester. Bij het onderzoek, dat ambtenaren van den Plan- tenziektenkundigen Dienst Vrijdagmiddag instelden, werden nog een aantal kevers, be nevens eenige larvengroepen aangetroffen. ■Er worden maatregelen getroffen t'er ver delging. Gevonden een huissleutel. Inlichtingen worden verstrekt ter gemeente-secretarie. OVEZANDE. Naar wij vernemen viert de heer L. N. de Jonge op 1 Juni a.s. zijn 25- jarig jubileum als gemeente-ontvanger van Ovezande. Tholen en St.-Philipsland. STAVENISSE. Daar meer dan 90 pet. der kinderen van de bewaarschool aangetast zijn door de mazelen, heeft men moeten be sluiten tot tijdelijke sluiting van de school. Wij hopen de Jeugdrubriek Maandag a.s. te plaatsen. ZATERDAG 29 MËI 1943. Noch wie plant, noch wie begiet, beteekent iet», maar God, Die den wasdom geeft, 1 Cor, 3; 7, Zon op 5.29, onder 21.46. Maan op 3.56, onder 16.31, Zondag resp. 5.28, 21.47, 4.20 en 17.43. N. maan 3 Juni. Ie kw. 11 Juni. ZONDAG 30 MEI 1943. Buigt u dan in 't stof En verheft met Tof 't Heilig Opperwezen Wilt het eeuwig vreezen. NED. HERV. KERK. B e r o e p e n: te Zeist, C, M. van Endt te Amstelveen. MET EMERITAAT. Ds J. W. Boo gaard, Ned. Herv, pred. te Hurwenen, ont ving na een diensttijd van 40 jaar eervol emeritaat ingaande 15 Aug. a.s. Ds H. Buiskool te Grosthuizen en Ds J. J. Meijer te Enkhuizen zijn voornemens met emeritaat te gaan. Ds O. J. Staal, Ned. Herv. pred, te Retranchement, heeft trgen 1 Oct. a.s. op zijn verzoek eervol emeritaat verkregen. GENERALE SYNODE. De Part. Sy node der Geref. Kerken in Noord-Holland heeft haar afvaardiging naar de Generale Sy node als volgt samengesteld: Primi: Prof. Dr G. C. Berkouwer te Watergraafsmeer, Dr W. G. Harrenstein te Weesp en de ouderlin gen J. Hommes te Enkhuizen en W. Hessels te Bussum; Secundi: Ds J. H. Donner Jzn. te Broek op Langendijk, Ds P. N. Kruyswijk te Hilversum en de ouderlingen G. Baas Kzn. te Santpoort en G. v. d. Steen te Amsterdam-W. Zuid Holland-Noord: Primi: Ds W. A. Wiersinga te Leiden, Ds J. Hoek te 's Graven- hage-West en de ouderlingen D. Hoekstra te 's Gravenhage-West en G. Th. Wielenga te Wassenaar; Secundi: Ds Th. Ruys te Lisse, Mr Ds W. S. de Vries te Voorburg en de ouderlingen F. L. v» Muyswinkel te Zwam- merdam en P. Beukema te 's Gravenhage-Oost. Drente: Primi: Ds N. Duursema te Nieuw Amsterdam, Ds D. A. Bos te Assen en de ouderlingen J. Middelveid te Ruinerwold en K. Salomons te GasselternijeveenSecundi: Ds G. J. Hoytema te Smil.de, Ds D. Scheele te Assen en de. ouderlingen R. Bovenhuis te Assen en G. F. Hummelen te Assen. Friesland-Noord: Primi: Ds C. v. d. Wou- de te Leeuwarden, Ds J. Douma Az. te Brit- sum en de ouderlingen A. Nauta te Leeuwar den en D. Jaarsma te Anjum; Secundi: Dr C. J. Goslinga te Buitenpost, Dr J. H. Kroeze te Dokkum en de ouderlingen E. Meinsma te Nes-Westdongeradeel en T. Wever te Fra- neker. KORTE BERICHTEN. Ds A. G. Bar- key Wolf, Geref. pred. te 's-Gravenhage-O. viert a.s. Woensdag zijn zilveren ambtsju bileum. Ds Barkey Wolf is een alom be kend figuur, niet het minst door zijn ge schriften. De evangelisatie met name onder de buitenkerkelijken heeft de liefde van zijn hart. Avondmaal vieren met alle belijders van Christus is iets waarnaar zijn hart uit gaat. Voor het Classicaal Bestuur van Goes legde met goed gevolg dhr C. H. Heijboer te Hansweert examen af voor godsdienst onderwijzer. Bij beschikking van den secr.-gen. van hét dept van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is^op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan W. de Graaf als leeraar aan de RHBS te Middelburg. Geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie I, I. v. d. Repe te Baarland. KAPELLE. Te Tilburg slaagde voor het Kruidéniers-vakdiploma de heer G. J. van Oosten, alhier. „VREDERUST". Op 26 en 26 Mei j.l. werden de overgangsexamens en het eind examen in de geloofsleer voor het verple gend personeel gehouden. De uitslag was als volgt Aan het overgangsexamen van het le naar het 2e leerjaar namen deel 2 broeders en 13 zusters. Hiervan slaagden de broedersJ. den Engelsman'en. K. Franse en de zusters: D. Baart, A. Bijl, L. C. Driesprong, J. Goo- sens, M. F. den Hamer, J. Janson, A. J. v, d. Linde, W. T. Menheere, F. Meulbroek, A. A. Molewjjk, J. Nijhoff, J. A. Tissink en G. Verhoeff. Aan het overgangsexamen van het 2e naar het 3e leerjaar namen deel 5 broeders en 15 zusters. Van deze slaegden de broedersI. L. van As, A. H. Hoogesteger, L. Zwarte- poorte en J. van Wouwe en de zusters T. A. van Breugel, K. Bijl, T. Dijkgraaf, M. Geuze, E. P. v. d.* Hoek, W. M. Huijsman, K. v. d. Linden, M. J. Mouthaan, E. C. Mijnsbergen, T. Tramper, C. J. W. v. d. Velden en' A. Louwerse. Aan het overgangsexamen van het le naar het 2e leerjaar in de Theol. vakken namen deel 2 broeders en 13 zusters. Van deze slaagden de broedersK. Franse en J. den Engelsman en de zustersD. Baart, A. Bijl, K. Bijl, L. C, Driesprong, J. Goossehs, M. F. den Hamer, J. Janson, A. J. v. d. Linde, F. Meulbroek, A. A. Molewijk, J. Nijhoff, J. A. Tissink en G. E. Verhoef. Aan het overgangsexamen van het 2e naar het 3e leerjaar in de Theol. vakken namen deel 4 broeders en 16 zusters. Van deze slaagden de broedersA. H. Hoogesteger en M. Quist en de zustersC. Baart, T. A. van Breugel, A. J. van Diermen, :T. Dijkgraaf, P. van Eden Petersman, E. P. van den Hoek W. M. Huijsman, K. v. d. Linden, W. T. Menheere, M. J. Mouthaan, E. C. Mijns bergen, J. Tramper, C. J. W. v. d. Velden, en H. van Vliet. Aan het eindexamen in de geloofsleer na men deel 6 broeders en 20 zusters. Van deze slaagden de broedersG. J. van Alphen, C. den Engelsman, W. de Jong, P. Korteweg, H. Trachter en J. van Wouwe en de zus ters W. Bout, D. le Comte, A. C. Coomans, M. G. Coomans, M. Geuze, M. C. de Graaf, .C. S. van Hal, J. M. Keemink, C. Klooster man, F. Kooyman, C. vajn Liere, M. A. P. v. d. Linde, A. Louwerse, J. de Noijer, L. Prins, C. Roggeband, L. Tukker, N. M. de Visser, J. Vroegop en T. Vijfvinkel. Ned. Herv. Kerk. Biggekerke, 10 ds Kelder. D. 10 dr Bran denburg. St Maartensdijk (Evang.), D. av. 8.30 ds Mantz te Rotterdam. Geref. Gejn. Kruiningen, Dinsdagav. 8.30 ds Kersten. A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1