Rede van den Rijkscommissaris in het Oosten des lands - De jongste gebeurtenissen en maat regelen besproken. VRIJDAG 21 MEI 1943 57c Jaargang, No, 194 FEUILLETON DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART ADVIEZENv-~^QT VOEDINGSRAAD W CHRISTEL IJ K ELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor MiddelburgFa Boekli. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adrn. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. RUSTIGE DAG AAN HET OOST- FRONT. - LUCHTBOMBARDEMEN TEN. - REDE VAN CHURCHILL. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostfront verliep de dag oyer het algemeen zonder bijzondere gebeurtenissen In de kustgebieden van Sicilië cn Sar dinië vernielde de luchtmacht samen met Italiaansche jagers 14 vijandelijke vliegtui gen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht O ran aan; door bomtref- fers in de haveninstallaties ontstonden zware branden, Gistermiddag wierpen Amerikaansche bom menwerpers van groote hoogte bommen op plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en voor een deel aanzien lijke schade aan gebouwen, in het bijzonder in Flensburg. Door jagers en lucht doelartillerie wierdien 14 viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Vijf Britsche vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven het Noordel ij k Duitsche r ij k s g e b i e d. De luchtmacht bombardeerde in den afge loopen nacht van 19 op 20 Mei opnieuw mi litaire doelen inLondenen aan de Brit sche K a,n a a 1 k u s t Een vliegtuig wordt vermist. In d|e periode van 11 tot 20 Mei schoten lichte Duitsche vlootstrijdkrachten 13 vijan delijke vliegtuigen neer. Rede van Churchill. (D. N. B.). Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft de Engelsche minister president Chrchill, voor het Congres der V. Staten een rede gehouden. Hij zeide er trotsch op te zijn, dat de V. S. en Engeland goede bondgenooten zijn. De premier zeide, dat op den S'tillen Oce aan in snelle opeenvolging opgeluk na onge luk plaats gevonden had. De nederlaag der Engelschen op Malakka en bij Singapore noemde hij „de grootste militaire catastrofe, althans de grootste militaire catastrofe der Britsche geschiedenis". Het was noodig dit alles en nog veel meer te herstellen. De Engelschen hebben een éven groot be lang als de Amerikanen bij een „onophoude lijke en ononderbroken oorlogvoering" te gen Japan. Churchill zeide voor het Congres te staan om te verklaren, dat Engeland schouder aan schouder met de V.S. den oor log zal voeren „in overeenstemming met het beste strategische gebruik zijner troepen". Churchill verklaarde verder, dat het ver slaan van Japan niet de overmeestering van Duitschland beteekent, terwijl de overmees- teling van Duitschland zonder twijfel de ne derlaag van Japan zal beteekenen. Daarme de is niet gezegd, dat-" men niet op de beide fronten tegelijk kan optreden. Churchill meende te kunnen verklaren, dat een verlichting in den duikbootoorlog is in getreden. Hij legde er echter den nadruk op, dat het duikbootgevaar nog steeds 't groot ste gevaar voor Engeland en de V.S. is. Engeland onderneemt ook 't groote lucht- 1 offensief tegen Duitschland, dat op machti ge wijze gesteund wordt door de luchtstrijd krachten der V.S. In dit verband verklaarde Churchill, dat bij den aanval op de Duitsche stuwdammen 8 van de 19 aanvallende bommenwerpers zijn verloren gegaan. Men is het er over eens, dat „de macht in het luchtruim" zoo spoedig mogelijk tegen Japan moet worden gebruikt Veelvuldige conferenties zijn onmisbaar voor het vinden van „de beste Jcansen voor het doen optreden der strijdkrachten". Churchill gaf uiting aan de hoop, dat hij en Roosevelt „spoedig" de lang gewenschte samenkomst met Stalin en Tsjang Kai Sjek zouden hebben. De voornaamste last van den oorlog drukt op de Sovjet-Unie en daarom moet, voor zoover het „practisch en volgens het gezond verstand1 uitvoerbaar is" alles gedaan wor den om de Sovjet-Unie te ontlasten. Aan het eind van zijn rede zeide Churchill dat de vijand nog steeds machtig is. Het is moeilijk den vijand te benaderen; hij bezit nog steeds geweldige legers, reusachtige hulpbronnen en een onschatbaar strategisch gebied. BINNENLAND DE „VERDOEMDEN" door H. Kiagmans. 17) -o- „Je krijgt wel een seintje", merkt de waard op. „Anders kom je hier telkens voor niks. Je weet het: zoo in eenen kunnen er een paar vreemde snuiters binnenloopen." „Afgesproken", zegt de bezoeker, die in- tussahen nog een pint bier 'bestelt. Hij is vrij goed gekleed en beweegt zioh met veel gra tie door die gelagkamér van „De Maze", een echte smalherberg dn het havenkwartier van Rotterdam, een herberg voor den minderen man. Een oppervlakkig beschouwer zou on middellijk opmerken, dat de man in deze om geving niet thuishoort, maar wie hem *goed in de oogen ziet en wat levenservaring heeft, komt tot andere gedachten. De in den grond ioerende blik uit die half neergeslagen oogen bevalt niet, al kan die man nog zoo minzaam lachen. Met een korten groet verlaat hij de her berg, waar op dat moment geen enkele be zoeker is. „Zie, -wat je er van terecht brengt", zegt hij nog tot den herbergier, „de gevallen leg gen jou ook geen windeieren." Het is geen nieuws, wat de man meedeelt. Al menig klinkend geldstuk heeft de waard van „De Maze" in den loop der jaren opge streken voor zijn hulp. Maar als de objecten voor die hulp er nu niet zijn?.... Hij grijnslacht: ijzer is nu eenmaal niet met handen te breken, waar? DE INLEVERING VAN RADIO ONTVANGTOESTELLEN. Er bestaat aan leiding om erop te wijzen, dat het doelloos is reeds nu bij een of anderen tak van dienst verzoeken in te dienen om vrijstelling van in levering te verkrijgen in verband met de ver ordening inzake de inlevering van radio-ont vangtoestellen van 13 Mei j.l. In de eerstvolgende dagen zal in de bladen worden bekend gemaakt waar de voor het indienen van een diergelijk verzoek, op grond van artikel 9 lid 3 van genoemde verordening, gerechtigde personen de .betreffende aanvraag formulieren kunnen afhalen. Alleen die ontvangstbewijizen van ingedien de verzoeken zijn geldig, welke na indiening van dit formulier aan dengene, die het ver zoek doet, zijn afgegeven. GENERALE THESAURIE VAN FI NANCIEN NAAR DEVENTER. Aan be langhebbenden wordt medegedeeld, dat het Centrale B.A.R.A. (Bureau afvoer regee- rings apparaat) alsmede de afdeeling alge- meene zaken van de generale thesaurie van het dept. van Financiën van 's-Gravenhage naar Deventer zijn overgebracht. Het adres van deze diensten in Deventer is van 25 Mei afNieuwstraat 71, Deventer. BURGEMEESTERS. De voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemees ter van Dalfsen, Chr. IJnzonides, is beëindigd; dia voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Hellendoorn, E. C. Witschey, is beëindigd; Jhr Mr Dr O. F. A. H. .van Nispen tot Pannerden is met in gang van 15 Jas» 1943 opnieuw tot burge meester van <k ^-..xieente Hillegom benoemd. Keuringen voor de Waffen-8.8., het Legioen en de Landwaoht, Het S.S.-Ersatzkomimando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch Woed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die dé opleiding hun stelt, kunnen zioh bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. BIJ de onderzoekingen worden ook alle gevraagde -inlichtingen verstrekt met betrekking tot de- verzorging der familieleden enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid be staat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon m Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aan- meldingsplidhtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op' een der keurings- dagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeden, van den arbeids inzet vrijgesteld. 22.5.43 8—15 uur Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 245 23.5.43 8—15 u. Amersfoort, Pol, Durchangslager, Leusderweg; 24.5.43 2 15 u. Den Haag, Café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg. Het S.S. Ersatz Kommando Neder land deelt mede: Voor personen van 1835 jaar, die aanmeldingplichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Waffen S.S., Nederl. Legioen, Ned. Landwacht en S.S. Wachtbataillon en worden ge durende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. Bij onze Vrij willigers. In den bunker wordt een kaart van de omge ving bestudeerd. SS PK Slapak- O-H-P m 's-GRAVENHAGE. (A.N.P.) Schou der aan schouder stond Donderdagmid dag de menigte in de ruime, in licht ba dende fabriekshal van een plaats in het Oosten des lands. De uitgestrekte hal waarin anders de machines het lied van den arbeid zingen, was tot een verga derplaats geworden, die in weerwil van haar geweldige afmetingen niet alle deelnemers kon bevatten. In de aangrenzende ruimten en in de werkplaats hadden vele anderen een plaats gevonden. Het aantal dergenen, die bijeengekomen waren om getuigen te zijn van een gedenkwaardige politieke demonstratie kon op .zevenduizend wor den geschat. Deze tijding, hoewel pas in de laatste minuut verbreid, had de menigte in be weging gebracht. Duitsche en Neder- landsche arbeidskameraden, werkers van alle beroepen, van kantoor en werk plaats, mannen en vrouwen, Betriebs- führer en Gefolgschaftsmitgleider uit den naasten en verderen omtrek stonden naast elkander zonder onderscheid van persoon en stand. Behalve deh kring van in trouwe kameraadschap vereenig- de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten waren er ook vele Neder1- landsche volksgenooten verschenen, die, .gedreven door de oprechte zorg voor de toekomst van hun land, van den verte- Ais de bezoeker op straat loopt, schokt hij geërgerdl met de schouderswat heeft hij nu aan zoo'n gemeenplaats? Hij zoekt prooi. Z ij n lasthebbers zijn ook niet te spreken. En dan loopt hij een andere herberg binnen, om daar den waard te polsen. Objecten moet hij hebben Wanneer hij een straathoek omslaat botst hij tegen een schoorsteenveger, die met zijn kameraad zoo juist een woning heeft ver laten. Hij mompelt een verwensching, die Gelbhard Waldmomt niet zonder meer accep teert. „Als je uit je oogen kijkt, bots je niet tegen mij op", zegt hij, een enkel Hollandsch woord bezigend. De Rotterdammer slaat een snellen blik op hem, wanneer hij verneemt met Duitsdhers te maken te hebben. Maar dan vervolgt hij zijn weg, zonder één woord! meer te hebben gezegd dan zijn verwensching bevatte. Natuurlijk beroert het onbeteekenend voor val Gebhard en Jocfaem ook niet. Jochem, die de „administratie" verzorgt, kijkt op een papiertje, waarop verschillende adressen staan, die zij successievelijk hebben af te werken. Al vier weken zijn ze in Rotterdam, na door de gewesten Overijssel, Gelderland en Utrecht te zijn getrokken. Dat ij slechts een dóórtrek ken geweest, al hebben zij hier en daar wel gewerkt. Jochem werd met alle geweld naar Rotterdam getrokken, waarom, zou hij niet kunnen verklaren. Hij heeft van die stad aan de machtige rivier reeds zooveel gehoord, dait hij die persé eens wil bekijken. Werk zal er voorloopig wel in overvloed zijn. (Wordt vervolgd.) DE BONNEN. Van 23 tot en met 29 Mei 1943. 22 Brood (A en B), Beschuit, Aardappelen (A en B), Tabak. Van 2 tot en met 29 Mei 1943. 19 A vleesch1 rants, vleesch of vl,waren. 19 B vleesch:' Vi rants, vleesch of vl.waren. 4-24, M-20 nes.: 1% rants, vleesch of vlrw. M-22, M-24 res.2% rants, vleesch of vl.w. M-27, M-28 reserve: 5 rants, vleesch of vl.w. M-31, M-32 reserve: 3 rants, vleesch of vl.w. M-33 reserve. 4 rants, vleesch of vl.waren. Van 16 Mei tot en met rf12 Juni 1943. 562 alg.1 kg. suiker. 563 alg.: 1 rants, jam. 564 alg.250 gr. gort. 565 alg.250 gr. havermout. 566 alg: 100 gr. Vermicelli enz. 569 t/m 572 alg.: 1 rants, bloem, brood of gebak. 21r 22, 23 taptemelk: 1% liter taptemelk. 21, 22, 23 melk: 1% liter'melk. 4-28 reserve: 5% liter melk. 3-28 reserve: ,3% liter karne- of taptemelk. 24 taptemelk: 1% liter karne- of taptemelk. 21B, 23B kind.voedsel250 gr. rijst. 21A, 23A kind.voedsel250 gr. gort. 3-27, 4-27 reserve: 150 gr. cacao met suiker. 21 viersnap.100 gr. chocolade. 22, 23 versnap.100 gr. suikerwerk. 567 alg.: 250 gr. koffiesurrogaat. Van 23 Mei tot en met 3 Juni 1943. 21 A boterrants, boter of margarine. 21 B boter: rants, idem. Tot en met 13 Juni 1943. 07, 08 Petroleum: 1 Liter Petroleum. Van 3 Mei tot en met 31 December 1943. 15 t/m 19* BV brandst.1 eenh. brandstoffen. Van 1 Mei tot en met 30 April 1944. 11 KF brandst.1 eenheid brandstoffen. Van 1 Mei 1943 tot en met 31 Mei 1943. 556 algem.1 rants. Eenheidszeep. U Eenheidszeep: 1 rants. Eenheidszeep. 557 algem.1 rants. Waschpoeder. U Waschpoeder: 1 rants. Waschpoeder. U Toiletzeep: 1 rants. Toiletzeep. Van 1 Mei tot en met 31 Aug. 1943. S Textiel (mannen)45 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn birinenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 22 Mgi21 brood, beschuit, aardappelen, tabak. De geldigheidsidluur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 29 Mei 527 t/m 529 alg. (kaas), 541 t/m 543 alg. kaaS; t/m Zaterdag 12 Juni: 3-14, 3-15, 4-19 Res. (Si naasappelen). Zooals men ziet, wordt op bon 21 A boter een half rantsoen boter of margarine be schikbaar gesteld. Naar wij vernemen zal op 29 Mei wederom een ibon worden aangewezen, die recht geeft op het koopen van een half rantsoen boter of margarine. VRIJDAG 21 MEI 1943. Die roemt, roenae in den Heere. 1 Cor. 1:31b. Zon op 5,39, onder 21,35tas,sn op 23,02, onder 7.10. Laatste kw. 26 Mei, isievwe m, 3 Juni. BIDDEN IS 'T HALVE WERK. Luther was gewoon als hij veel werk had des te langer te bidden. De Ruyter hechtte eveneens groote waa-- de aan het gebed. Hij vertelde eens in te genwoordigheid zijner officieren: „Eens op 't oogenblik, dat ik een slag moest leveren, gevoelde ik mij moedeloos en on bekwaam, de noodige bevelen te geven. Mijn gedachten waren zeer verward en ik ge voelde mij gansch hulpeloos. Ik wierp mij in dezen toestand op de knieën voor 't aan gezicht des Heeren, Die ons lot in Zijn hand heeft en klaagde Hem mijn nood. Nauwe lijks was mijn gebed ten einde toen mijn pnrust verdween en ik mijn moed hervond. ■Ik gaf mijn bevelen en won den slag". VAN DEN J BOTERHAMMEN ZONDER BOTER. Boterhammen, die niet met boter besmeerd worden, zijn toch smakelijk, wanneer men ze met één van onderstaande smeerseltjes bedekt. Mosterd smeersel. Twee thee lepels mosterd, twaalf fijngehakte uitjes uit het zuur en wat zout door elkaar men gen en in een dun laagje op de boterham smeren. Zachter van smaak is dit smeersel wanneer men er wat fijngewreven gekook te aardappelen door mengt. Smeersel van toinatenslasausi 3 eetlepels vlugkokende gortmout of ha vermout, 1 dl water, 4 eetlepels slasaus met tomaat of 1 eetlepel tomatenpurée of als ze weer te krijgen zijn versche tomaten, zout, 2 theelepels paprikapoeder, De gortmout of havermout met het water weeken, de sla saus of de tomatenpuree toevoegen en het mengsel onder goed roeren gaarkoken en koud laten worden. Bij gebruik van versehe tomaten deze schillen, doorsnijden en met een vork fijnwrijven. Naar smaak zout en paprikapoeder (plm. 2 theelepels) toevoegen Het mengseltje in een dun laagje op de bo terham smeren. Smeersel voor boterham men van de kinder en. 3 lepels vlugkokende gortmout of havermout, 13^ dl water, 3 theelepels kindercacao. De gort- i mout of havermout in het water weeken, onder goed roeren gaar koken, de cacao er door mengen en de massa koud laten wor den. genwoordiger der bezettende mogend heid een antwoord verwachtten op de vraag: „Wat nu?" en op de plaats, van waar de onrust was uitgegaan, een vrij moedig bespreken hoorden. Door luiden bijval begroet, betrag de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, onder de tonen van een marsch, gespeeld door een muziekkorps der Waf- fen-SS, door een haag, gevormd door mannen van den Nederlandschen Ar beidsdienst, de hal. Een machtige ma chine voor in de hal, die hoog uitstak boven alle andere werkstukken, diende hem als spreekgestoelte. De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, opende de reusachtige bijeenkomst met de woorden: „Als nationaal-socialisten hebben wij voor deze demonstratie de plaats van den arbeid gekozen om daar mede dit vast te stellen zoo lang er na tionaal-socialisten zijn, behooren aan deze nationaal-socialisten de fabrieksge bouwen en straten". Aan dezen revolutionnairen strijdrocp, die een daverenden weerklank vond, ver bond hij woorden van dank aan den Rijksminister, die van het begin af éen rechte ljjn in zijn politiek gevolgd heeft en voor allen steeds een leider geweest is. Met den groet, dien hij'den Rijksmi nister bracht, stemden de vergaderden duizendvoudig in. De- Rijkscommissaris spreekt. Nationaal-socialisten, kameraden. Het begin van dezp maand Mei bracht in Nederland ernstige gebeurtenissen en, nu de opwinding, die met «dergelijke ge beurtenissen gepaard gaat, voorbij is, blijft het gevoel van doelloosheid en zinneloosheid en tenslotte blijven er te leurstelling en haat. Als vertegenwoordiger van de bezet tende mogendheid zou ik mij kunnen vergenoegen met te constateeren, dat tegen deze gebeurtenissen energiek werd opgetreden en dat de orde snel hersteld, i was, maar als politicus gevoel ik mij verplicht mjj met deze gebeurtenissen, met haar oorzaken en gevolgen, bezig te houden en ik deins daarvoor niet terug. Ik wensch dat zelfs. Ik heb rnjj voorgenomen om daarvan tevens een gesprek tusschen ons hier te maken. Dus op de plaats, vanwaar deze onrust is uitgegaan, en wel omdat ik van meening ben, dat, wanneer ik in dit deel der provincie spreek, mijn woorden zullen doordringen, dat zij zullen worden doorgegeven en zullen komen tot de inenschen, die in een oogenblik van hun verwarring en opgehitst-zijn geloofd hebben zichzelf en den anderen van voordeel te zijn door tot onrust en orde loosheid te vervallen. Dat is de reden waarom ik hier spreek, om dichter bij hen te zijn en met dringender woorden te spreken, want nog altijd wensch ik, dat mijn betrekkingen tot de Nederlan ders niet worden geleid door het argu ment der wapenen, maar door de argu menten van verstandige overwegingen. Ik spreek verder hier in de nationaal- socialistische gemeenschap der Duit- schers en Nederlanders, een strijd- en lotsgemeenschap dus, die immers juist in harde tijden haar waarde moeten be wijzen. Daarom moet dit gesprek ook ons de mogelijkheid geven erover n te denken, hoe deze gemeenschappelijke weg, die ons samengebracht heeft, ook in het vervolg tot een goed doel leidt. Vooral jegens u, Nederlanders, gevoel ik mij daar thans toe verplicht en ook bereid, want, daarover is geen twijfel mogelijk, gij Nederlandsche nationaal- socialisten moet en zult de verantwoor delijkheid voor uw Nederlandsche volk dragen. Hoe de dingen zich ook ont wikkelen, dit is onze overtuiging, dat gij de dragers van den politieken wil in dit land zijt. De krijgsgevangenen. Daarom vraag ik: waarom was dit alles Wat moet er thans gebeuren Het uiterlijk verloop der gebeurtenissen is bekend. De Wehrmachtbefhlshaber heeft beschikt, dat de Nederlanders, die in Mei en Juni 1940 uit de krijgsgevan genschap werden ontslagen, met bepaal de uitzonderingen weer in krijgsgevan genschap zullen worden gebracht. Hi) heeft het recht daartoe. Niettemin wil ik verklaren waarom het tot dezen maatregel is gekomen,, want deze situatie is nieuw. Waarom is deze situatie nieuw? Omdat het uniek is, dat in het verloop van een krjjgsonderneming reeds na veertien dagen de mannen, die door de capitu latie in krijgsgevangenschap waren ge raak):, hun vrijheid herkregen en naar hunland terugkeerden. Dat is zoo uniek, dat de vijandelijke zender op deze aanspraak op terugvoering in de krijgs gevangenschap niet eens wat aan te merken had, dat hij geen volkenrechte lijke bedenking kon inbrengen, maar verklaard heeft, dat het ongetwijfeld ongewoon'zou zijn, dat honderdduizen den na een capitulatie niet in krijgsge vangenschap gevoerd worden, maar te ruggegeven aan hun land, him gezin en hun beroep, hoewel de oorlog, het groote conflict, waarom het in deze wereldwor steling gaat, niet geëindigd is. De Wehrmachtbefehlshaber hëeft er op gewezen, dat de houding onder deze vrijgelaten krijgsgevangenen niet zoo was, dat hij het kon verantwoorden, hen in dezen tijd zonder-onderzoek in deze vrflheid te laten. Dat geldt in het bijzonder voor hen, die in het actieve soldatenberoep waren, die eigenljjk na de capitulatie zonder beroep waren en daardoor zeker ge makkelijk konden afglijden. Maar het belangrijkste is nog iets an ders. Het belangrijkste zijn de plannen van onze vijanden op dit oogenblik nu de strijd in het Oosten met een steeds t duidelijker overwicht der Duitsche en Europeesche legers op zijn beslissing Op dit oogenblik, evenals een jaar geleden, schreeuwt Stalin om het tweede frónt en in dit moment, nu het weer eens om Europa gaat, zooals om de paar eeuwen het geval is, wiiien de Atlan tische mogendheden, Engeland en de Vereenigde Staten, dezen in het Oosten vechtenden troepen door een landing in het Westen den dolkstoot in den rug toebrengen. Tenminste dat beweren zij. Maar hoe willen zij het doen? Want gij weet zelf hoe sterk onze kusten zijn, hoe vooral de versterking der havens is uit gebreid, zoodat het nauwelijks waar schijnlijk is, dat een poging daar succes heeft. Dan komt het denkbeeld, dat men pro beert al is het maar een manoeuvre met uit de lucht cjeiande troepen, met aan land gebrachte commando's, met uitgeworpen wapenen en met het oproepen dergenen, die eens in hef Ne derlandsche leger gediend hebben, een schijnfront te vormen. In ieder geval gelooven wij, dat Wij van den vijand een dergelijk gewetenloos en onbedachtzaam optreden zouden kun nen verwachten. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat het eind van elke ma noeuvre van dezen aard slechts een vol ledig opofferen zou zijn van de elemen ten, die er aan zouden meewerken. Het is echter mogelijk, dat de opgeleide sol daten of sommigen van hen, die immers een zekere militaire discipline gewend zijn, aan zulk een oproep gehoor zouden geven al was het maar ten deele. Verder heeft de vijandelijke zender er op 27 Februari over gekletst, dat Duitschland eenmaal bezet moet worden en dat daar voor ook Nederlandsche mannen ge bruikt moeten worden. Deze argelöoze engel van de radio heeft daarbij gezegd, dat men daardoor de taak der bolsjewis ten moet en wil verlichten. Dat zou een grimmige waarheid zijn. Nederlandsche mannen, hoe denkt gij, dat het Duitsche i volk er op zou reageeren wanneer hier uit het Westen of uit Engeland en Ame rika iemand het zou wagen het vader land te bezetten van de soldaten die hun bloed offeren, opdat Europa vrijblijft? Het is een grimmige waarheid, wanneer deze argelooze engel gezegd heeft, dat daardoor de taak der bolsjewisten ver licht zou worden. Met het oog op de grootmoedigheid van den Fiihrer en de zoo vroegtijdige vrijlating zijn deze plannen van den overkant niets dan misbruik en misdaad en daar wij juist door de verantwoorde lijkheid, die wij dragen, op alles voor bereid moeten zijn en ook de geringste mogelijkheid van het in gevaar brengW van ons Oostelijk front uit den weg mie ten ruimen, hebben wij ook de klemde gelegenheid tot verwezenlijking dezer plannen moeten verhinderen. Het is voor de Nederlanders ook beter, dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1