van ING 27, 36, 40. 57, 41, 45 47. t begint en den redac- :ur W. Len- 8, 9, 12, 17, op16, 28, 4. 11x2. 5. -48 en wint. ïkken doen i de eischen. "zendijke zal Dam Bond, rkt 5, IJzen- remesstr. 19, :nbeurs van i. 103%); 4 4 Nedi 1941 101% '1% (101%); •3% Ned. ndië 1937 II (141); In- >loniale Bank Bank t. 173 S (173 Cert. Twent- K. U. 187 S - (305 S); 164%); Cert. cer (323 22 B) Hieine- jróthers 296 S (157)Cert. 5)Ned. Gist Kabel 327 S 569 S); N. B. Gelder Papier uw Fabr. 156 (237%).; 4% idem 102 (139 S). zich onveran- atiemarkt be- vandaag voor /geheele linie :rste plaats de goede kwam. land. van Ber- terwijl voor ilechts met be- nbteering tot ederland f 639 idem f 1413 B. GOES 1-2410 orders mei Vast antas- t be- e het ienen \jf DONDERDAG 20 1943 §T?. Juafgsng, No. 193 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE WORSTELING OM HET KIND. Onlangs wezen wij er op, dat 1842 als het beginjaar van den schoolstrijd, van de gees telijke worsteling om het kind, kan worden beschouwd, Op 2 Januari van dat jaar werd het bekende Koninklijk Besluit ten opzichte van de scholen dn ons land uitgevaardigd. Eenige jaren tevoren had die Koning een commissie benoemd, die de grieven moest onderzoeken, welke tegen het onderwijs wer den ingebracht. Maar het rapport dezer com missie bracht geen eenstemmigheid. Veeleer kwam de verdeeldheid nog duidelijker dan tot dusver aan het licht. In Protestantsch-Ghristelijken kring besefte mén maar al te goed, dat het ging om het dierbaarste kleinood, het ongehinderd gebruik van de Heilige Schrift op de school, waardoor alleen de jeugd in de vreeze des Heeren kan worden opgevoed en het onderwijs waarlijk gezegend kan worden. Het met spanning verwachte Kon. Besluit van Januari 1842 scheen op één punt voor het bijzonder ondierwijs eenige verbetering te brengen. Wanneer in het vervolg een gemeen tebestuur een verzoek tot stichting van een lagere school mocht afwijzen, dan was er ge legenheid zich te wenden tot Geden. Staten. Enkele soholen hebben hiervan met gunstig gevolg gebruik gemaakt, maar in de meeste gevallen was de houding van Gedep. Staten even afwijzend tegenover 'het Christelijk on derwijs als die van de gemeentebesturen. Het Kon. Besluit bepaalde echter verder, dat de schoollokalen buiten de school uren voor het geven van godsdienstig onder wijs beschikbaar moesten blijven. Het onder wijs moest volgens den toenmaligen Minister van Onderwijs buiten invloed van het leerstel- 1 lige van eenig kerkgenootschap blijven. Alle uitsluitende of eenzijdige richting moest wor den vermeden en de onderwijzers mochten geen uitlegging of uitdrukking bezigen, waardoor aan een of andere gezindheid aanstoot zou kunnen gegeven worden. Over de liefde tot Christus mocht niet meer gesproken worden. Bekend is, hoe meester Gangel te Appeltern in conflict kwam met de autoriteiten, omdat hij zijn gebed in school besloot met: „Om Uws lieven Zoons Jezus Christus' wil". De openbare school werd steeds meer ont kerstend, zooals Groen van Prinsterer had voorzien. Jezus moest weg uit de school, uit het openbare leven. Hem werd alleen plaats gelaten in de kerk en in de huiskamer. Het onderwijs moest „neutraal" zijn. Hetzelfde K. B. van 1842 'heeft echter ook tot gevolg gehad, dat vele ouders behoefte gingen gevoelen aan Christelijke scholen voo- hun kinderen, aan scholen, waar men Christus niet negeerde, maar de kinderen overeenkom stig Zijn bevel tot Hem leidde. In de worsteling om het kind hebben de pioniers voor het óhr. onderwijs veel smaad en hoon ondervonden. Zij hebben er groote offers voor moeten en willen brengen in rots vast vertrouwen op hun Heiland, die hun ge loof niet heeft beschaamd. Het is goed, ja noodig, in een tijd als deze, waarin weer door sprekers voor „Volksonder wijs", ook in Zeeland, misleidende voorstel lingen van zaken worden gegeven met groote dankbaarheid' op dien strijd en dien zegen te wijzen. SOWJET-AANVAL AFGESLAGEN. - VERSCHILLENDE LUCHT AANVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front van het Koe- ban- bruggenhoofd en in het gebied van Isjoem vielen de Sowjets met onder steuning van pantserwagens en slagvliegers, na krachtige voorbereiding door de artillerie, de Duitsche stellingen, aan. Zij werden in een tegenaanval afgeslagen. Daarbij verloor de vijand alleen in een sector van een divisie aan het Koeban-bruggenhoofd 15 pantserwagens. In het kustgebied van Sicilië, in het Kanaal en aan de Atlantische kust schoten gisteren Duitsche jagers, luchtdoel artillerie van de luchtmacht en patrouillevaar tuigen van de marine in totaal 25 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder een aantal zware bommenwerpers. Ook in den afgeloopen nacht werden mili taire doelen in het gebied van Londen met bommen bestookt j een vliegtuig keerde niet terug. De luchtdoelartillerie van de luchtmacht meldt het neerschieten van het 10.000e vijan delijke vliegtuig sinds 't begin van den oorlog. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt: Een langs de Algerijnsche kust varend convooi werd door onze torpedovlieg tuigen aangevallen. Drie groote schepen wer den getroffen, een der vaartuigen, een schip van 10.000 ton, moet als verloren worden be schouwd. Vijandelijke formaties ondernamen machine- geweeraanvallen op eenige plaatsen van C a - 1 a b r i e en wierpen bommen op Porto Empedocle, Trapani en het eiland Pantellaria. De schade is van beperkte beteekenis, de cijfers over do geleden verliezen zijn nog niet beschikbaar. Bij deze aanvallen verloor de vijand 27 vliegtuigen. De aanval op de stuwdammen. (A.N.P.) Volgens de jongste tellingen be draagt het aantal dooden als gevolg van den Britschen luchtaanval op de stuwdammen 370. Zesendertig personen worden nog vermist. Dat niet nog meer slachtoffers te betreuren zijn is te danken aan eenige autoriteiten, die de tegenwoordigheid van geest hadden de daar voor in aanmerking komende bevolking onmid dellijk te waarschuwen en tevens onmiddellijk de noodzakelijke hulpmaatregelen troffen. Het D.N.B. verneemt nog, dat bij den Brit schen luchtaanval op de stuwdammen 341 krijgsgevangenen van verschillende nationali teiten oip het leven zijn gekomen. De door de eerste vloedgolf veroorzaakte economische schade voor de getroffen bevolking heeft ge lukkig niet den gevreesden omvang aangeno men en wordt door uitgebreide hulpmaatrege len gecompenseerd. Korte Berichten. De vliegtuigen, die in den nacht van Zondag op Maandag boven Rome gevlogen hebben, lieten dynamietpatronen vallen, die ge camoufleerd waren als potlooden, lippenstiften, dameshandtasschjes en andere gebruiksvoor werpen. Deze dynamietpatronen worden thans door speciale formaties verzameld, waarbij de bevolking bereidwillig haar medewerking ver leent. NEDERLAN DERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen over het dienstnemen van Nederland- sohe Vrijwilli gers bij de Duitsche zee macht geven alle Ortskommandan- turen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop alle hier aan verbonden faciliteiten staan vermeld. CNïï-Pax m. FEUILLETON 50) DE„VERDOEMDEN" door H. Kingmans. en Aan- t. Onder Alwéér, begrijpt Jochem, wordt hier ge doeld op den weggeloopen oudsten zoon van dien fabrikant. Maar de gevallen staan toch niet gelijk. H ij is niet weggeloopen van huis. Met volle toestemming van 'va'der en moeder is hij vertrokken. Zij hebben er eigenlijk een weinig recht op, dat hij pas thuiskomt, als hij wat mee kan brengen. En .9 heeft nog lang niet voldoende gespaard, al bezit hij méér dan Gebhard. die zelfs al van hem geleend heeft. Dat kwam natuur lijk van die meid daarginds, stomme vent, dat-ie is Mijnheer Remarque geeft hem zoowaar een hand! „Ga met God, Weishaupt. En dertk er aan Je ouders hebt, die je thuiskomst graag zien. Het zwervend leven biedt groote geva ren zoowel voor het lichaam als voor de ziel". Méér onder den indruk dan hij wel weten zoekt Jochem na ge'dane dagtaak zijn logement op. h'ï ^e deur openstoot, springt in het vertrek, dat als een soort gelagkamer dienst oet, een jonge man op, wat Jochem een kreet doet slaken. «Jij?! roept hij verrast en op twijfel- toon die evenwel geheel misplaatst is. Want wij staat in levenden lijve Gebhard Waldmont voor hem. Dezelfde als altijd'; al leen niet met een vroolijken blik in de oogen „Hier ben ik weer", zegt hij. „We doen het weer samen, als je het goed vindt". Natuurlijk is Jochem content. Maar zijn gezicht is één vraagteeken. „Straks", zegt Gebhard. Later komt Jochem een en ander te we ten. Gebhard had er vrij spoedig genoeg van Die meid hij zegt nu ookdie meid 1 bedroog hem. En nu is hij hier weer. Wat zijn Jochems plannen? „Verder naar het. Westten. Tot in Hollan'd toe", zegt Jochem. „Top 1" zegt Gebhard. Hoofdstuk IV. De waard van de smalherberg ,,De Maze" haalt die schouders op, als hij het ontstemde gelaat van den bezoeker ziet. „Ik kan 'het ook niet gebeteren", zegt hij. ,,'t Is den laatsten tijd opvallend slap. Je ziet haast geen vreemdelingen. En de enkelen, die er zoo nu ien dan komen, wonen al lang in Rotterdam. Bovendien vermoed ik, dat zij zoo langzamerhand Sinjeur Willemsz. al kennen", veegt de herbergier er lachend aan toe. Dan lacht de ander ook. Doch slechts even. Want onmiddellijk daarop is de bekommering weer op zijn gezicht te lezen. „Is er zoo'n haast bij?" vraagt de waard. ,,'t Gaat niet meer zoo gemakkelijk als vroe ger. En je moet je 'kans waarnemen. Bin nenkort gaat een groote. Een achthonderd man, al met al. Het aantal is er nog lang niet. Overal zijn ze aan 't werk. Verleden week heb ik er een paar kunnen ronselen. Die zitten al in Middelburg. Maar een stuk of vier, vijf moeten er bij, wal het zaakje loonend zijn." (Wordt vervolgd.) Aan de stadsgrens van Ziirich werden door vreemde vliegtuigen twee brisantbommen neergeworpen. De ecne brisantbom beschadig de e?.p tuUderij. Een tweede bom kwam te recht op de spoorlijn SeebachAffoltern Wettfftgen zonüw echter te ontploffen. VerUvlen week rijn twee aanslagen ge pleegd mi loden var- de Fransche volkspartij, Bieide slachtoffers zijn overleden. Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen gever aan de eischen, die die opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, 'die mogelijkheid be staat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aarv- meldingsplidhtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeids inzet vrijgesteld. 22.5.43 8-15 u. Utrecht, N.V. Haus, Oude gracht 245; 23.5.43 815 u. Amersfoort, Pol, Durohangslager, Leusderweg; 24.5.43 815 u. Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Het S.S. Ersatz. Kommando Neder land deelt mede; Voor personen van 1835 jaar, die aanmeldingplichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich np de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Waffen S.S., Nederl. Legioen, Ned. Landwacht en S.S. Wachtbataillon en worden ge durende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. Bij onze Vrijwilligers. De SS-pantsergrena- diers beklimmen hun pantserwagen voor een inspectie. SS PK Hoffmann-O-H-P m. Oproep van den N.A.D. Begin Juni 1943 vertrekt een corps van den Ned. Arbeidsdienst naar Oostland, teneinde binnen de grenzen van 't Groot Duitsche Rijk in N.A.D.-verband bosch- arbeid te verrichten. Gedurende den in zet, welke vermoedelijk 3 maanden zal duren, blijven de vrijwilligers onder be vel van den commandant van den N.A.D. ge'kleed in N.A.D.-niform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in den N.A.D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 weken te „Water loo", Oud-Leusden bij Amersfoort. Slechts voor hen, die reeds in den N. A. D. hebben gediend is de mogelijk heid opengesteld zich hiervoor op te ge ven. Aanmelding kan tot 1 Juni persoon lijk geschieden bij de aanmeldingsbu- reaux, dan wel schriftelijk aan deri com mandant van den N.A.D. stafafdeeling 7, Luybens'traat 40-42, te 's-Hertogenbosch. Aanmeldingen, welke na 1 Juni 1943 bin nen komen, worden ter zijde gelegd. BINNENLAND Belangrijke aanwijzing v. d. verorde ning inzake den aanmeldingsplicht. Morgen, Vrijdag 21 Mei 1943, moeten zich alle in de maanden Nov. en Dec. van het jaar .1921 geboren mannen en zij, die geboren zijn in Jan. t/m Oct. 1921 en zich nog niet gemeld hebben, overeenkomstig den op 12 Mei in dit blad gepubliceerden oproep op het bevoegde arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkantoor van 9-17 uur persoonlijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldingsformulier en de an dere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributieatamkaart moet medegebracht worden. De werkgevers z\jn verplicht de tot aanmelding verplichte per sonen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers ma ken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verorde ning of trachten deze te ontduiken. DAGKALENDER NOTARIAAT. Benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Arnhem ter stand plaats Silvolde (gemeente Wisch), A. M. Reijers, candidaat-notaris, te Gendringentot notaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats de gemeente Ootmarsum, A. G. J. M. Kirch, camdidaat-notaris te Montfoort; tot notaris binnen het arrondissement Maas tricht, ter standplaats die gem. Maastricht, F. G. H'defer, candidaat-notaris te Maastricht (vacature-L. van Konijnenburg)tot notaris binnen het arrondissement Maastricht, ter standplaats de gemeente Susteren. M. L. B. Schutgens, candidaat-notaris te Sittand (vaca- ture-J. G. J. Leinarts). OOGST DOOR DEN JEUGDSTORM. Naar de N.S.B. Persdienst meldt, zal dezen zomer de Jeugdstorm in de gelegenheid wor den gesteld in groot verband mede te helpen aan het binnenhalen van den oogst. In samen werking met den Ned. Landstand in de be treffende provincies zal de Afd. Landjeugd van den Jeugdstorm de stormers <en storm- sters, die zich hiervoor opgeven, voor ten minste 4 weken op verschillende groote en kleine boerdierijen tewerkstellen. De Jeugd stormleden worden vooraf persoonlijk beoor deeld Zij genieten vrije kost en inwoning, benevens eenig zakgeld. CONTROLE OP VOLKOREN BROOD. Aangezien het veelvuldig voorkomt, dat onder de 'benaming „volkorenbrood" een product in den handel wordt gebracht, dat noch wat zijn samenstelling, noch wat zijn bereidingswijze betreft, beantwoordt aan de eisohen, die aan een deugdelijk volkorenbrood moeten worden gesteld, heeft de secretaris generaal van het departement van Sociale Za ken, een wijziging in het broodbesluit doen aanbrengen, waarbij te dezer zake nadere voor schriften worden gegeven. Daardoor zullen de keuringsdiensten voor waren er voortaan toe- zicht op kunnen oefenen, dat in het volkoren brood werkelijk de volledige graankorrel is verwerkt, met uitsluiting van andere zetmeel- houdende grondstoffen, terwijl bij de bereiding de volzuurmethode moet zijn gevolgd, Boven dien is voorgeschreven, dat in ieder volkoren brood een ouwel moet zijn ingebakken, die door de stichting tot instandhouding van een volkorenibrooddienst wordt uitgegeven. Op de zen ouwel staan de woorden „volkorenbrood- volksgezondheid" gedrukt met als merkteeken drie korenaren. Dit merkteeken mag alleen worden gevoerd door bij evengenoemde stichting ingeschrevcen volkorenbroodbakkers. Verduisteren: Van 16 tot en met 22 Mei begin 21.45, einde 5.30 uur. UIT DE PROVINCIE De schade aan de Z.-Bevelandsché dijken. In „De Landstand" wordt een overzicht ge geven van de schade, welke is veroorzaakt aan de dijken op Zuid-Beveland. De Karelpolder 'bij Krabbendijke, die slechts 85 H.A. groot is, heeft het zwaar te verduren gehad, 'hoewel de dijk juist bijzonder ver sterkt was. Over een lengte van 300—400 meter is de betonglooiing (systeem-De Muralt) totaal uit elkaar geslagen, met veel grondverlies. De zware betonmuur, die op de smalle dijkkruin rust, is op meerdere plaatsen in elkaar gestort. Volgens dijkgraaf Krijger bedraagt de schade plm. f 200.000. Achter dit kleine smalle poldertje, dus met een lange kustlijn, ligt veilig 'het waterschap Krabbendijke, bestaande uit de polders Monni ken- en N. Krabbendijke, met een kadastrale grootte van 450 H.A., met een dijkgeschot van f 7 per H.A. We meenen dat hier iets niet in orde is en dat gebroken moet worden met hét huidige systeem van het heffen van dijkgeschot, hetzij door combineeren of op andere wijze. De Karelpolder is een deel van Zeeland en als zoodanig moet hij blijven. Stellen we ons eens voor dat deze polder werd prijs gegeven, dan werd het waterschap Krabbendijke hier direct waterkeering en zou de f 7 lasten spoe dig tot het verleden Ibehooren. Ook de polder Nieuwlande en de Oostpolder zullen o.i. in de portemonnaie moeten tasten. Men gevoelt te Middelburg veel voor het combineeren van polders, welnu, hier is werk aan den winkel. Vervolgens wordt een en ander meegedeeld over de schade aan het waterschap De Breede Watering. De betonglooiingen moesten het vooral ontgelden. Door een extra dijkgeschot van f 7 zal men de schade, welke op f 65000 wordt begroot, betalen. De schade aan den Wilhelminapolder- moet volgens den schrijver geschat op .1 miljoen. ZOEKT DEKKING BIJ LUCHTGE- VAAR. Een deel van het publiek is hard- leersch en blijkt nog steeds niet doordrongen van den ernst van het luchtgevaar. Men kan b.v. weten, dat projectielen, die bij een lucht gevecht hoog ,in de lucht worden afgeschoten, hier of daar moeten neerkomen en ons tref- fen kunnen. En toch zijn sommigen juist geneigd bij luchtgevechten naar buiten te snellen of zelfs op een dak te klimmen. We lazen dezer dagen zelfs van een plaats, waar de mensohen naar de wallen rondom de stad liepen om van daar een en andier beter te kunnen zien.... en natuurlijk ook meer gevaar te loopen. Zij werden dan ook door de politie verwijderd. Nog klemmender wordt het echter om bin nenshuis te blijven of, als men zich op den openbaren weg bevindt, ten spoedigste een schuilplaats of onderdak te zoeken, wanneer de sirenes het sein van luchtgevaar geven, aan gezien zij, die zich in de open lucht blijven bewegen, alsdan ook in overtreding zijn. Zoo vernamen wij, dat in een plaats door de poli tie voor een dergelijk feit niet minder dan 45 personen werden bekeurd, en hun terstond boe ten werden opgelegd van f3 tot f 5. DE TEXTIELSCHOOL TE ST JAN STEEN. De burgemeester van St. Jansteen heeft een commissie van toezicht op de nieu- i we Textielschool aldaar samengesteld. Tot 1 leden dier commissie zijn benoemd de heeren: E. A. van Dorsselaer te Hulst, R, F. S. Lansu te Nieuw-Namen, L. J. M. Stroecken te Hulst, F, Jacobs te Sas van Gent, F. J. Mol te St. Jansteen, L. J. van den Broeck te Nieuw-Namen, R. V. L. Marckx te St. Jan steen, G. F. P. van der Peijl, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zee land te Terneuzen, G. Goossens,, bestuursraad der provincie Zeeland te Sas van Gent. Zonder eenig officieel vertoon is men aan gevangen met het geven van lessen aan deze school. Tot directeur is benoemd de heer F, Kodh te Hulst. De lessen worden gegev- i in de textielfabriek „Vera" te St. Jansteen. Ruim zestig leerlingen hebben zich aangemeld., van welke 214 voor den dagcursus en de overigen voor de avondschool. -Benoemd tot dijkgraaf en ontvanger griffier van den Westpolder: J. j. de Looff H.Wz. te Kortgene. Middelburg. Wegens overtreding der distributie- voorschriften is J. R. „D. alhier gearresteerd. In de Maandag onder voorzitterschap van den heer G. van Nederveen (onder-voor zitter) gehouden ledenvergadering van de Am bachtsschool werd .medegedeeld, dat de voor zitter, de heer J. H. Voorthuyzen, die zich thans metterwoon te Oosterbeek heeft geves tigd, ontslag nam als zoodanig. In zijn plaats koos het bestuur den heer C. Barentsen tot voorzitter. Aan het jaarverslag is het volgende ontleendGedurende het jaar 1942 werd ge- heelt of gedeeltelijke huisvesting verleend aan de Industrie- en Huishoudschool, Chr. Kweek- DONDERDAG 20 MEI 1943. Wat voor de wereld onaanzienlijk en ver acht is, heeft God uitverkoren, dat, wat niets is, om aan hetgeen wèl iets is, zijn kracht te ontnemen, opdat geen vleesch zou roe men voor God. 1 Cor. 128—29, Zon op 5.40, orider 21.33, maan op 22.14, onder 6.29. Laatste kw. 26 Mei, n. m. 3 Juni. VOOR HOOFD EN HART In Deut. 4 is sprake van „vrijsteden". De wet schreef nadrukkelijk voor, dat de wegen naar de vrijsteden goed onderhouden moes ten worden. Wat een les voor ons 1 Wij ge- looven, dat in Christus alleen de vrijspraak is, de ontkoming, en aldus de kracht tot nieuw leven. Dat is de verkondiging, die een ieder alom moet laten hooren. Maar ruimt dan ook de steenen weg, die anderen zou den kunnen verhinderen tot Christus te ko- jtnen, W ij kunnen aan onze medemenschcn het geloof niet geven. Maar werkt om den weg naar ClmstUB vrij to houden 1 G. D. A. O. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. B e r o e p e nte Arnhem, H, J. Groenewegen te Alblasserdam Aangenomen: naar Nederhemert, J. Vermaas, hulppred. te Rottterdam-Fijen- oord. Bedankt: voor Lage Vuursche, H. N. van Hensbergen te Over-Langbroek. GEREF. KERKEN. Bedankt; voor Driesum, G. van Andel te Ooster Nijkerk. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemd te Voorst, J. W. Starren- burg, cand. te Ugchelen; te Arnhem, Mr R. ten Kate, a.s. Indisch pred. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds J. Fokkema te Delft bevestigde zijn zoon, cand. E. J. Fokkema als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Goudswaard. Tekst Openb. 6:2. Ds E. J. Fokkema deed intrede met Matth. 28: 18b. Ds J. A. Peters nam wegens vertrek naar Beverwijk afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Willemstad. Tekst Matth. 28: 20. Ds T. Woudwijk nam we gens vertrek naar Rotterdam afscheid van de Otid Geref. Gem. te Zwijndrecht. Tekst Ezechiël 123 („Maak u gereedschap van vertrek"). PROMOTIERECHT. De classis Ap- pingedam der Geref. Kerken verzocht aan de Part. SynodJe van Groningen op het agendum van de e.k. Generale Synode te brengen, dat deze het mogelijk make, dat aan de Theol. Hoogesohool het ptomotierecht kan worden uitgeoefend. NED. KERKDIENSTEN IN DUITSCH- LAND. In N.-W.-Duitschland worden in de maand Juni de volgende Ned. kerkdiensten gehouden Braunschweig:6 Juni, 3 uur in de Reformierte Kirche, Schützenstrasse. Han nover: 13 en 2? Juni, 3 uur in de Refor mierte Kirche, Waterlooplatz. Hamburg- A 1 t o n a: 13 en 20 Juni, 4 uur in de Petri- Kirche, Mathildenstrasse. Bremen: 30 Mei en 20 Juni, 4 uur in de Methodistenkir- che. De reeds bekend gemaakte dienst in Braunschweig op 30 Mei is komen te vervallen. KORTE BERICHTEN. Voor de res tauratie van de Ned. Herv. Kerk van Doe- tinchem heeft het rijk thans toegezegd 40 pet. van de totale kosten der in- en uitwen dige restauratie, die begroot is op totaal f 170.000. Zoodra het materiaal beschikbaar is, kan met de restauratie worden begonnen. De kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. van Neede namen het besluit tot stichting van een tweede predikantsplaats. De aangekondigde conferenties, die vanwege den Zendingsstudieraad in Augus tus zouden worden gehouden, zullen niet doorgaan. Het Prov. Kerkbestuur van Gelderland heeft, met ingang van 1 Juli, de derde predi kantsplaats der Ned. Herv. Gemeente van Harderwijk opgeheven. Benoemd tot hoofd der O.L. school te Retranchement de heer J. A. Hennekeij te Biervliet. Benoemd tot onderwijzer(es) aan de Chr. School te Hardenberg, S. Couperus te Par- rega en te Nieuwerbrug a. d. Rijn Mej. H. v. Zaanen te Utrecht. Dhr A. Wattel te Grijpskerke is be noemd tot tijd. onderw. aan de Juliana van Stolbergschool (Chr. sell.) te Santpoort bij Haarlem. ZIERIKZEE. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school A, dhr J. P. Molenaar te Koedijk (N.-H school en Handelsavondschool te Middelburg; aan de openbare U.L.O.-sohbol en Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlissingen en aan de cursussen: smedenpatroons, adspi ant- monteurs, schilderspatroons, drukkers en zet ters, waterbouwkundig opzichter, bakkersvak opleiding, textiel en landbouw. De aangifte voor het timmeren was zeer groot, waardoor er een parallel-klasse moest worden geformeerd. Voor het tot stand komen van een smeden patroonscursus werd door het departement van O., W. en K. subsidie verleend. In 1942 telde de wereeniging 2 eere-leden, 21 leden en belangstellenden. De contributies bedroegen f 61.50, terwijl van particuliere in stellingen tezamen f 100 werd ontvangen. Voor de parallelklasse timmeren werd de heer N. Keersemaker benoemd, die 1 Mei '42 in functie trad. Aan den heer L. van der Veen, die aan bet einde van het jaar den pen sioengerechtigden leeftijd had bereikt, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. In zijn plaats werd de heer Keersemaker benoemd, terwijl de beer K. de Reus thans de betrek king van den heer Keersemaker inneemt. Deze werd tegen 1 Januari benoemd en trad 4 Jan. 1943 in functie. Voor den smedenpatroonscursus werd de heer L. Huibregtse aangewezen. De nieuwe cursus is aangevangen met 314 leerlingen. Ook in het afgeloopen jaar heeft de school nog met vele moeilijkheden te kam pen gehad. Vlissingen. Kinderen voelen zich al gauw aange trokken tot rijdende kipkarren op rails. Dat dit echter gevaarlijk speelgoed is, moest hier een 5-jarig knaapje ondervinden. Het ventje raakte onder een kipkar van een zandtrein tje en werd zóó ernstig gewond aan een armpje, dat dit lichaamsdeel waarschijnlijk moet worden geamputeerd. Goes. J. K. uit Waarde, die even zijn fiets I -I I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1