WOENSDAG 12 MEÏ 1943 47e Jaargang, No. 186 BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL V CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh. J, J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes, Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. MONUMENTENZORG IN NEDERLAND. Maandag was het 25 jaar geleden, (het Handelsblad; herinnerde er dezer dagen aan,), dat de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg werd opgericht. Tevens bestaat het Rijks bureau voor de Monumentenzorg, thans onder directie van Jhr Dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, een kwarteeuw. Voor in 1918 het betrokken Koninklijk Be sluit verscheen, heerschte er in de kringen der kunsthistorici en bouwmeesters groote ontevre denheid over de in zwang zijnde methoden van restaureeren, toegepast door het departement van Binnenlandsche Zaken. Men verweet den mannen van de „oude school" al te ingrijpend en willekeurig aanpakken van oude gebouwen, waardoor deze veelal hun eohte oude karak ter inboetten. De wenschelijkheid deed zich gevoelen een commissie in het leven te roepen, die de nieu we opvattingen zou voorstaan. Deze commissie zou van advies moeten dienen in zake de oud heidkundige en ""artistieke leiding van restau ratiewerken. Zoo ontstonden dan in 1918 de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en het Rijksbureau, dat ten dienste van de com missie stond. Een der deskundigste voorstanders van de nieuwe richting, dr J. Kalf, die voordien secre taris was- van de Rijkscommissie voor het inventariseeren en beschrijven van Nederland- sche monumenten, werd directeur van het Rijksbureau en tevens lid van de nieuwe com missie. Van een revolutie in de wijze van restauree ren kon niet worden gesproken. Deze lag trouwens ook niet in de bedoeling. Wel kon worden geconstateerd, dat de nieuwe richting steeds meer baan brak. De arbeid der commissie en van het bureau is voor het behoud van vele onzer kunstwer ken, ook in Zeeland, van groote beteekenSs geweest. In het openbaar heeft zij echter nim mer gewerkt. Zij was steeds een adviescom missie voor de regeering. De ziel van de monumentenzorg in Neder land is Dr J. Kalf geweest. Hij is het vooral, die d'e Monumentenzorg in ons land heeft op gebouwd en in de afgeloopen reeks van jaren veel heeft gedhan, waarvoor ons volk hem dankbaar kan zijn. AANVALLEN AAN DEN KOEBAN AFGESLAGEN. - ZWARE GEVECH TEN TEN Z.O. VAN TUNIS. Het Koeban-bruggehoofd. Kaart van Pelt Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Koeban-bruggehoofd viel de vijand gisteren slechts op enkele pun ten met vrij zwakke krachten aan. De aanval len werden ten deele reeds in den .aanvang afgeslagen. Bij de geslaagde afweergevechtenvan 29 April tof 10 Mei aan het Koebanrbruggehou rd werden alleen door troepen van het leger 159 Sowjet-vechtwagens vernield, buitgemaakt of onklaar geschoten. In de Barentszzee werd een vracht schip van 3000 brt. door een bomtreffer tot zinken gebracht. 1 Ten Z.O. van Tunis z;ond de vijand tal rijke wersche infanterie- en vechtwag'enforma- ties vdor een aanval op de stellingen der Duitsche en de Italiaansche troepen in het veld. In weerwil van d'e grootste ontberingen en wekenlange onafgebroken strijd boden de heldhaftig strijdende soldaten van alle wapens ook gisteren aan den zonder eenige oponthoud vooruitstormenden Vijand den meest krachti- gen tegenstand. De zware gevechten, die voor bqiide partijen met zware verliezen gepaard gaan, worden met onverminderde hevigheid voortgezet. Op het Afrikaansche oorlogstooneel hebben zich de 90ste lichte Afrikaansche divisie ond^r leiding van luit.-gen. graaf Sponeck en de 15e vechtwagendivisie onder leiding van generaal- majoor Borowietz speciaal onderscheiden. Beide divisies hebben sedert het begin van den veldtocht in Afrikavoortreffelijk ge- i streden. Een luchtdoeldivisie der luchtmacht onder leiding van generaal-majoor Neuffer ver nielde nog met haar laatste granaten 37 vijan delijke vechtwagens. Het Italiaansche legerbericht meldt: Aan het Zuidelijke front van Tunis wa ren de nieuwe Britsche aanvallen gericht op de stellingen, d!ie verdedigd werden door ons eerste leger. Deze aanvallen werden verijdeld dank zij den zeer taaien tegenstand van de astroepen, die in hevige tegenaanvallen, on danks de in üefi' rug dreigende gevaren elk voordeel, dat ide vijand aanvankelijk behaalde teniet deden. ,Ten Zuidoosten van Tunis bereikten vijandelijke infanterie- en pantsercolonnes bij den verderen opmarsch de Zuidoostkust van het scheireiland van Kaap Bon na felle gevechten met de Italiaansche en Duitsche strijdkrachten. De havens van Algiers en Gab es werden doeltreffend met bommen bestookt. Vijandelijke luchtaanvallen waren gericht op Trapan i, Porto Empedocle en Pantelleria. De gemelde schade is niet van beteekenis. Zeven Amerikaansche viermo torige vliegtuigen werden neergeschoten. Twee andere viermotorige machines en acht jagers werden door Duitsche jagers omlaag gescho ten en vielen in zee. Generaal-veldmaarschalk Rommel. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Toen de Engelschen in October 1942 hun groote offensief tegen de stelling van El Ala- mein begonnen, bevond generaal-veldmaar schalk Rommel zich in Duitschlanid. Het lange verblijf in Afrika had tot zoo ernstige nadee- len voor zijn gezondheid geleid, dat de toen steeds weer uitgestelde medische behandeling niet langer uitgesteld kon worden. Nadat de eerste berichten over den Engelschen aanval waren ontvangen, brak de veldmaarschalk te gen den zeer dringenden raad zijner doktoren in de nauwelijks begonnen kuur af en keerde naar Afrika terug. Na de landing van de Engelsch-An^erikaansche strijdkrachten in Fransch-Noord-Afrika werd het slechts tijde lijk gedachte oponthoud bij zijn leger verlengd. Onder voortdurende aanvallen op een numeriek superieuren vijand leidde de maarschalk zijn leger in een historische weergalooze ontwijken de manoeuvre tot naar Tunesië'terug. Toen de gezondheidstoestand van den veld maarschalk steeds slechter werd besloot de Führer in overeenstemming met den Wensch van den Duce maarschalk Rommel bevel te geven na het bereiken van de stelling bij Gabes onmiddellijk naar Duitschland terug te keeren voor het zoo noodzakelijke herstel van zijn gezondheid. Op 11 Maart 1943 meldde veldmaarschalk Rommel zich in het hoofd kwartier van den Führer en ontving hij al daar als waardeering voor zijn unieke ver diensten in den tweejarigen veldtocht in Noord- Afrika van den Führer het eikenloof met de zwaarden en brdlianten behoorende bij het rid derkruis van het ijzeren kruis. Generaal-veld maarschalk Rommel is op het oogenblik aan de 'beterhand.^ De Führer zal hem na volledig herstel van zijn gezondheid met een nieuwe taak belasten. Oproep van Hitier. (D. N B.) Bij het begin van het vierde Kriegshilfwerk voor het Duitsche Roode Kruis heeft Hitier onderstaanden oproep tot het Duitsche volk gericht: Volk van Duitschland! Weer ligt een winter achter ons, die aan onze soldaten de hevigste gevechten te strij den en de zwaarste belastingen te dragen gaf. En weerris het de verdienste van dezp mannen in het Oosten, dat een crisis met succes werd overwonnen, waaraan elke andere weermacht ter wereld te gronde zou zijn gegaan. Hoe zwaar de lichamelijke en physieke eischen zijn geweest, die aan hen gesteld werden,, kan het vaderland niet beseffen. Zoo is het alleen aan hun heldhaftigheid te danken; dat tenslotte de stormloop van den vijand niet alleen tot staan gebracht, doch in zeer hevige gevechten terug geworpen kon worden. Ook van het Duitsche vaderland worden wat betreft de arbeidsmobilisatie en offer vaardigheid zware eischen gesteld. En toch verzinken al uwe offers in het niet, verge leken bij de ontberingen en het lijden, die onze soldaten nu voor den tweeden keer in het Oosten moesten doormaken. Dergelijke prestaties zijn echter alleen maar mogelijk dbor de liefde voor het eigen volk, dat gered en voor het eigen land, dat voor de verschrik kingen van den oorlog gespaard moet wor den. Want het is het Duitsche volk, het zijn zijn vrouwen en kinderen waarvoor onze man nen steeds weer aan alle fronten in de gewel dige worsteling hun leven op het spel zetten Doch ook het Duitsche vaderland is dapper geworden. Ook in uwe steden, -marktplaatsen en dorpen is de oorlog gekomen. Toch zijn al uwe ontberingen en offers niet te vergelijken met de bovenmenschelijke hardheden, waaron der onze soldaten aan de verschillende fronten, in het bijzonder, echter in het Oosten, moeten strijden. Het is derhalve een eereschuld en een plicht van het vaderland hyn te toonen dat u bij al hetgeen ge dtoorstaat, geen seconde uwe soldaten aan het front vergeet, dat gij vooral niets zult nalaten wat geschikt is om de won den van uwe strijders te 'heelen en door het ten toon spreiden van een gemeenschappelijken offerzin de nationaal-socialistische Duitsche volksgemeenschap ook practisch te versterken. Ik roep daarom het Duitsche volk voor den vierden keer op in het Kriegshilfswerk voor het Duitsche Roode Kruis zijn gemeenschap pelijken bond van offervaardigheid te vernieu wen om zoodoende aan onze soldaten den dank te betuigen, dien zij meer dan rijkelijk verdie nen. Evenals echter de Duitscher als soldaat in dezen winter zichzelf overtroffen heeft, zoo verwacht ik. dat ook het vaderland in het nieuwe Kriegshilfswerk van het Roode Kruis zichzelf zal overtreffen. Hoofdkwartier yan den Fiihrer 10 Mei '43. ADOLF HITLER Duitsche levensmiddelen rantsoenen. (D.N.B.) Bij een in de Staatscourant ge publiceerd decreet worden te beginnen op 31 Mei 1943, de rantsoenen voor houders van levensmiddelenkaarten van alle leeftijden voor vleesch en vleeschwaren met 100 gram per week verlaagd. De toewijzingen voor arbei ders, die langdurigen arbeid, nachtarbeid, zwa- ren arbeid of zeer zwaren arbeid verichten, blijven ongewijzigd. Om de verlaging met 100 gram per hoofd per week te vergoéden worden de vet- en broodrantsoenen verhoogd. De gemeenteraadsverkiezingen in Denemarken. (D.N.B.) Bij de gemeenteraadsverkiezingen in de Deensche provinciesteden waren de resul taten als volgt: De Soc.-Dem. behaalden 49.1 procent van het aantal uitgebrachte stemmen, tegen S3.7 pet. in 1937. Voor de andere partijen waren deze percentages als volgtConservatieven 28.9 tegen 24.6, De Venstre 7.4 tegen 7.5, de radicalen 5 7 tegen 6-3, de Retsforbund 0.S tegen 0.3, dc Deensche nat. socialistische ar beiderspartij 0.1 tegen 0.2, de burgerlijsten 3.9 tegen 4.4, andeit lijstee: 4.4 tegen 3.0. Korte Berichten. (D.N.B.) Zeven Amerikaansche vliegtui gen, waarvan de basis gelegen is in het China van Tsjoengking, hebben Zaterdag de stad Canton gebombardeerd. Zij lieten hun bommen uitsluitend vallen op woonwijken en verwond den en doodden vele burgers door machine geweervuur. Keuringen voor de Waffen-S.S net Legioen en de Landwacht. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eisdhen, die d'e opleiding hun stelt, kuhnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden enz. - De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, d'e mogelijkheid be staat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Nederland willeb toetreden. 13.5.43 815 u. Goes, Café Centraal; 14 5.43 815 u. Den Bosch, Hotel „Noord-Brabant", Markt 15; 15.5.43 815 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 1616.5.43 815 u. Arn hem, Café Royal17.5.43 815 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 18.5.43 815 u. Zwolle, Hotel Gijtenibeek; 19.5.43 815 u. Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 20.5.43 815 u. Leeuwarden, Huize Schaaf Breed- straat; 21.5.43 815 u. Amsterdam. School, Iepenweg 1322.5.43 815 u. Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 24523.5.43 8—15 u Amersfoort, Pol, Durchgangslager, Leusder- weg 24 5.43 815 u. Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Met een gramofoon- plaatje korten de SS-kanonniers zich den tijd. SS PK Zschackel-O-H-P m. DE HILVERSUMSCHE ZENDERS. De persdienst van" den Nederlandschen om roep deelt mede, dat de beide Hilversumsche zenders van Zaterdag j.l. af in plaats van om 21.15 uur om 22.15 uur sluiten. BURGEMEESTERS. F. J. Folkerts is op zijn verzoek, met ingang van 10 Mei 1943 eervol ontslagen als burgemeester van de gemeenten Arkel en Kedichem. D. Stam is op zijn verzoek, met ingang van 10 Mei 1943 eervol ontslagen als burge meester van de gemeenten Beets en Oudendijk. KORPSFUEHRER KRAUS IN NE DERLAND. (A.N.P.) Op uitnoodiging van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, heeft Korpsführer Kraus een bezoek aan Nederland gebracht, om zich op de hoogte te stellen van den stand der opleiding van het nationaal-socialistische Kraftfahrkorps. De Korpsführer werd bij zijn aankomst in Den Haag verwelkomd door den leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter "Schmidt, ter wijl Duitsche en Nederlandsche eereformaties, bestaande uit leden van de Dienstgruppe, Hit- lerjugend, Motor-W.A. en Jeugdstorm, waren aangetreden. Een ontvangst bij den Rijkscom missaris vere-enigde de gasten uit Duitschland met de vertegenwoordigers der Duitsche in stanties in Nederland. Een bezoek te Utrecht gold het hoofdkwar tier der N. S. B. Vervolgens werd te Zeist de N.S.K.K.-school bezichtigd, waar Neder landsche N.S.K.K.-mannen, evenals op de an dere scholen in het land, een opleiding krijgen, welke hen volkomen opgewassen doet zijn te gen de vele eischen van den dienst, zooals hun Duitsche kameraden. Dat de prestaties, welke- de Nederlandsche mannen in het Oosten en het Westen geleverd hebben, dank en waardeering verdienen, bracht Korpsführer Kraus naar voren in een toe spraak, die hij na de oefening tot de ver zamelde mannen hield. Ook Mussert bracht in een toespraak hulde aan de paraatheid der Nederlandsche N S.K K.-mannen. Hij verklaarde, dat deze mannen niet ondef dwang, maar uit vrijwillig besluit zich verbonden hebben. Terwijl de bezichtiging van de NSKK- motorschool te Zeist het mogelijk maakte, dat de Korpsführer een klein cedeelte i-an bet veel omvattende werk van het N.S.K.K. in Nederland leerde kennen, werd het beeld af gerond door de inid'rukken, welke hij op zijn verdere reis door Nederland kreeg. De reis werd besloten met een ontvangst bij den Wehrmachtsbefehlshaber m den Nie- derlanden, General der Flieger Fr. Chris tiansen. WIJZIGING TARIEF ONGEVAL LENWET. Ingevolge besluit van den secr.- gen. van Sociale Zaken is het tarief, bedoeld in art. 40, le lid der Ongevallenwet 1921, met ingang van 3 Januari 1943, met 10 pet. ver hoogd. De voorschotpremie bedraagt dus per één gulden loon zooveel 0,0011 gulden als het aan de onderneming toegewezen gevarencijfer eenheden bevat. DE 49-STE VERJAARDAG VAN MUSSERT. In verband met den 49sten ver jaardag van Mussert werd gistermorgen in de Stadsschouwburg te Utrecht een bijeen komst gehouden, waarin de secretaris-gene raal der N. S. B., Ir Huygen, Mussert toe sprak. OPROEP. Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederl. Gebied (Commissaris-Generaal voor bijzon dere aangelegenheden) No. 43/1943, betref fende de verplichting tot aanmelding voor den arbeidsinzet worden bij dezen alle mannen, geboren in het jaar 1921, wonende in het gebied van het Gew. Arbeids bureau Middelburg en Bijkantoren opgeroepen om in de periode van 12 Mei 1943 af een aanmeldingsformulier bij het Arbeidsbureau in ontvangst te nemen en dit op de hierna genoemde dagen in het Ge westelijk Arbeidsbureau persoonlijk weer af te ge'ven. In Januari en Februari 1921 gebore nen melden zich aan op Vrijdag 14 Mei 1943; in Maart en April 1921 geborenen melden zich aan op Maandag 17 Mei 1943; in Mei en Juni 1921 geborenen melden zich aan op Dinsdag 18 Mei 1943; in Juli en Augustus 1943 gebore- I nèn melden zich aan op Woensdag 19 Mei 1943; in September en October 1921 geborenen melden zich aan op Donder dag 20 Mei 1943; in November en De cember 1921 geborenen melden zich aan op Vrijdag 21 Mei 1943, in den tijd van 9.00 tot 17.00 uur (iedere 2 uur afzon derlijke letters) op de desbetreffende afdeeling. De in de gebieden der Bijkantoren wo nende tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen in het ten aanzien van hen bevoegde Bijkantoor van het Arbeidsbureau aanmelden. Bij de afgifte van het aanmeldingsformu lier moet de distributiestamkaart worden meegebracht. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn, die nen persoonlijk bij het Gewestelijk Arbeids bureau (resp. Bijkantoor) te verschijnen. Zij moeten des verlangd alle noodzakelijke bescheiden overleggen, alsook alle noodza kelijke inlichtingen verstrekken. Indien tot aanmelding verplichte personen in dienstbe trekking zijn, moet de werkgever de ver klaring van den tot aanmelding verplichte persoon aangaande den duur der dienstbe trekking op het formulier door onderteeke- ning en eventueel door plaatsing van een firmastempel bevestigen. Van de verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld 1) zij, die de Duitsche Nationaliteit be zitten en bij bureaux van den Rijkscommis saris,voor het bezette Nederlandsche Gebied, van het „Arbeitsbereich" der Nationaal-So- zialistische Duitsche Arbeidspartij in Neder land, onderafdeelingen er van of er bij aan gesloten organisaties werkzaam zijn; 2) zij, die de Duitsche nationaliteit bezit ten en bij Bureaux van de Duitsche weer macht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en de Rijksarbeidsdienst werkzaam zijn; 3) de ambtenaren en arbeidscontractanten van het Rijk, de Provincies, de Gemeenten en andere publiekrechterlijke lichamen, als mede zij, die werkzaam zijn bij de Spoor wegen, 'de P. T. T. en de Nederlandsche Bank 4) leden der voormalige Nederlandsche Weermacht, voor zoover zij volgens de be kendmaking van den Weermachtsbevelheb ber Nederland d.d. 29-4-'43 onderworpen zijn aan de terugroeping in de krijgsgevangen schap 5) zij, die zich reeds ingevolge ix 'van de Beschikking no'. 30/1943 betreffende de slui ting van bedrijven moeten aanmelden; 6) geestelijken en leden van een geeste lijke orde 7) personen, die overeenkomstig ii, lid 2, van de Beschikking No. 43/1943 van de ver plichting tot aanmelding zijn vrijgesteld. Zij, die de Duitsche nationaliteit bezitten en 'tot aanmelding verplicht zijn, melden zich bij den Duitschen „Fachberater" van het hieronder aangegeven Gewestelijke Arbeids bureau. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking handelen of deze trachten te ontduiken, dus b.v. hun verplichting 'tot aanmelding niet of niet be hoorlijk nakomen, met opzet of uit nalatig heid onjuiste opgaven doen enz., worden ge straft, insgelijks uitlokkers, mededaders en medeplichtigen. Naar de woorden van den Rijkscommissa ris, op 13 Dec. van het vorige ja'ar gespro ken, zult gij het zijn, aldus spreker, en gij alleen, die, wanneer de tijd daartoe geko- 'men is, door den Führer zal worden geroe pen om, voor dat de nieuwe ordening in Europa zal worden doorgevoerd, met hem te •bespreken welke plaats ons volk zal gaan innemen. Wij onderschatten de bezwaren van den huidigen toestand geenszins. Wij verhelen ons niet dat er bij enkelingen twijfel is ont staan aan den goeden afloop van dezen strijd, zelfs onder degenen, die, geplaatst op verantwoordelijke posten, onder alle om standigheden onwrikbaar uitdrukking zou den moeten geven aan hun vertrouwen in de toekomst. Zij hebben een verkeerde, een on volledige opvatting van het begrip „trouw". Onze trouw wordt geschraagd door de wetenschap en door het vaste geloof, dat wij overwinnen zullen, wat ons ook persoonlijk overkome. Onze trouw is trouw aan Neder land en aan het nieuwe Europa. Trouw aan den Germaanschen Führer. Adolf Hitler. De gemachtigde van den leider voor de financiën, de heer Van Bilderdijk, bood Mus sert als opbrengst van een loterij een bedrag van f 90.000 aan ten bate van de stichting gezins- en jeugdzorg. Dit bedrag zal worden bestemd vo-or sociaal werk. En dit jaar vpor het eerst bood' de beweging haar leider"ook een persoonlijk cadeau aan in den vorm van een groote gekleurde stedenatlas uit 1749. j Mussert sprak zijn naaste medewerkers vervolgens in een korte rede toe. Ieder on- zer, aldus spr., heeft zijn taak te vervullen en moet dat doen voor 100 pet. Laat ons hopen, dat ons -volk er aan het einde van dlit jaar beter voor zal staan dan thans. Uw taak voor den komenden tijd zal zwaar zijn, doch altijd nog lichter dan wat de soldaat aan het front moet verzetten. In de middagbijeenkomrst reikte Mussert aan de meest prominente dragers en draag sters van het eeret'eeken persoonlijk een. on- derscheidingsteeken uit, waarbij hij een toe spraak hield. HOOGE RAAD NAAR NIJMEGEN. rBlijkens de Staatscrt. van 10 Mei is, bij be sluit vain den secr.-gen. van Justitie de zetel van den Hoogen Raad der Nederlanden ver plaatst van 's-Gravenhage naar Nijmegen. WOENSDAG 12 MEI 1943. Zoo waarachtig als Ik leef, spreekt de Heerevoor Mij zal alle krtie zich buigen en alle tong zal God loven. Rom. 14: 11, Zon op 5.52, onder 21.21, maan op 12.39, onder 3.04. Vandaag le kw„ 19 Mei volle m. 'k Heb U van noode altijd dag en nacht, slechts Uw gena verwint de booze macht. Wie kan als Gij mijn Gids en sterkte zijn? Blijf bij mij Heer in nacht en zonneschijn. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1; te Steenwijk, F. A. Hofman te Lutten a. d. Dedemsvaart en W. Reeskamp te Garijp. CHR. GEREF. KERK. T w e e t a 1te Bun'schoten, W. Heerma te Zeist en J. H. Velema te Steenwijk. GEREF. GEM. Bedankt: voor Ter- neuzen, T. Dorresteijn te Opheusden. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds H. J. Drost, gekomen van Haar lem-Noord werd Zondag bevestigd door ds H. J. Dijckmeester bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage. Bevestigingstekst Jesaja 62: 6 en 7. Intreetekst Col. 4:3. Na be vestigd te zijn door zijn zoon, ds A. A. Kool haas te Daarle, deed Zondag ds G. J. Kool haas, gekomen van Huizen, zijn int ede bij de Ned. Herv. Gem. te Oldebroek, welke ge meente hij vroeger ook gediend heeft. Beves tigingstekst Rom. 10:17. Intreetekst Hand. j 8:35. Ds C. G. H. Bos, gekomen van Wageningen, deed Zondag intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Groningen) Bevestiger ds J. F. v. Berkel te Apeldoorn. Tekst Jer. 72. In treetekst Joh. 211. Canid!. H. M. Cnossen I is door ds Jac. Treffers te Woerden beves- j tigd in de Ned. Herv. gem. te Ooster-Nijkerk (Fr.) met Luk. 24: 27. Intreetekst 1 Co". 2:2. i Cand. J. Gras preekte intrede in de Ned. j Herv. gem. van Harkstede-Scharmer met 1 Tim. 6: 12. Bevestiger ds H. v. d. Loos, evan- gelisatie-pred. te Assen. Tekst Rom. 15:29 en 30. - KORTE BERICHTEN. De heeren E. J. Loor en A. Brill, candldaten aan de Rijks universiteit te Groningen en W. de Br'uyn, I idem aan die te Utrecht, zijn door het Prov. kerkbestuur van Zuird-Holland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Aangezien het beroepingswerk weer ter hand genomen is, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenzande besloten het instituut van hulpprediker op te heffen met ingang van 31 Mei a.'s. De classis Wofkum der Geref. Kerken hééft aan Ds E. C. v. 'd. Laan te Workum, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol e'meritaat verleend, zulks met ingang van 2 Aug. a.s. Ds J. de Bruin, Ned. Herv. pred. te Rotterdam, die 16 Aug. a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening hoopt te herdenken, heeft tegen 1 Oct. a.s. eervol emeritaat aange vraagd. Met ingang van 1 Maart j.l. is Dr F. iW. S. van Thienen benoemd tot hoogleeraar in de iconografie aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Aan 'de Valeriuskliniek te Amsterdam slaagde voor het eind-diploma 'verpleegster, mej. Cath. J. Krijger Bd. te Tholen. Geslaagd voor het diploma voor het Chr. onderwij's aanteekening Geloofs leer) dhr M. Verburg te 's-Gravenhage, voorheen te Goes. Verduisteren: Van 9 t/m 15 Mei begin 21.30, einde 5.45 uur. NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. ISiB Inlichtingen over het dienst nemen van Ne derlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrakken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld. CNF-Pax m Aanmeldingsplicht en arbeidsinzet. Er is verschil tusschen aanmeldingsplicht en arbeidsinzet. De aanmeldingsplicht geldt vrijwel voor iedereen, tenzij men in het bij zonder is uitgezonderd in de bekende Be schikking. Zoo moeten zich ook aanmelden degenen, die een zoogenaamde Bescheini- gung hebben van bevoegde verzorgende Duitsche instanties. Deze Bescheinigung moet bij de aanmelding worden overgelegd. Ook de Rijksduitschërs zijn niet van deze verplichting tot aanmelding ontheven, tenzij het tegendeel blijkt uit de Beschikking. Zij moeten zich melden bij den Duitschen des kundigen adviseur van 't bevoegde arbeids bureau. Het doen van den aanmeldingsplicht is intu'sschen niet, zoo deelde men ons me'de, de tot aanmelding verplichten in te schakelen, maar de lichtingen na te gaan om uit te maken of de arbeiders zoo te werk gesteld zijn, als in overeenstemming is met den totalen oorlog, en om eventueel hun een andere werkplaats aan te wijzen. Anders gezegd, zoo meldde men ons, niet allen moeten persé naar Duitschland, maar men zal in ons land de arbeiders ook ratio- neeler over de verschillende bedrijven ver- deelen. De oproep tot aanmelding geschiedt per lichting en wel door de daartoe bevoegde gewestelijke arbei'dsbureaux. Men zie daar voor elders in dit nummer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1