MAANDAG 10 MEI 1943 57c Jaargang, No. 184 FEUILLETON Korte Berichten. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Middelburg. DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat. 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Gd^s. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE TIENDE MEI. Een dag van gedenken. Wij gedenken allereerst hen, die bij de ver vulling hunner plichten hun leven gaven voor het vaderland - in de Meidagen van 1940, :'n Nederlandsch-Indië, op zee, ja overal waar de oorlog woedt of gewoed heeft. In tal van ge zinnen zijn plaatsen, die voor altijd leeg zul len blijven. Bij anderen is nog onzekerheid over het lot van man of zoon. Sommigen zijn weer getroffen door het oorlogsleed in ande ren vorm. Het is voor velen niet gemakkelijk in dezen bangen en fel bewogen tijd waarlijk troost te vinden. Als het geloof door hevig verdriet be proefd, wordt, komen we zoo licht tot haat gevoelens en tot een twijfelen aan de Gods- regeering. Men gaat dan soms letten op hen, die van den oorlog nog zoo weinig hebben gemerkt, aan^wie het oorlogsleed nog vrijwel voorbij is gegaan en o zoo gemakkelijk komt dan het waarom op- onze lippen. Wie dat echter doet, is niet op den goeden weg. Hij is te beklagen, want zoo komt hij niet van onder het leed uit. De beproeving, die wij ondergaan, moet ons geloof louteren en versterken. Wij hooren in dezen tijd van ontroerende getuigenissen van geloofstrouw en verootmoe diging, die tot innige dankbaarheid stemmen, maar ook van wrok en verbittering. Velen kunnen het 'blijkbaar Job nog niet nazeggen: „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft ge nomen, de naam des Heeren zij geloofd". En toch, wij weten het, wij staan niet alleen. De Heiland bidt voor ons, dat ons geloof niet ophoude. Laten alle bedroefden en beproefden zich tot Hem wenden, die altijd gereed staat, vermoeiden en belasten te ontvangen en te troosten. Er is er maar Eén, die de wereld en de menschheid redden en helpen kan. Daarom gaat ons ootmoedig gebed tot Hem om vrede op. Hem zeggen wij ons leed. Hem bidden wij voor vaderland en wereld om rust, om toenadering en om overeenstemming. TUNIS EN BIZERTA ONTRUIMD. - WEER VELE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. - GEVECHTEN BIJ OREL EN LISSITSJANSK. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het K o e b a n - bruggehoofd zette de vijand zijn aanvallen voort. In d'en afweer- strijd brachten onze trejepen den bolsjewisten opnieuw zware verliezen toe en schoten tal rijke tanks stuks. Bij plaatselijke gevechten ten Noorden van Lissitsjanks en ten Zuiden van Orel werd de vijand in een tegenaanval ondanks hardnekkig verzet, teruggeworpen. De luchtmacht steunde met sterke strijd krachten de gevechten van het -leger in het gebied van den K o e b a n en zette overdag en des nachts den strijd tegen het vijandelijke spoorwegverkeer voort. Gisteren overdag wer den bij zes eigen verliezen 72 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Op de Zwarte Zee brachten lichte Duitsche strijdkrachten van een beschermd konvooi 4 kleine vaartuigen met een gezamen- lijken inhoud van 800 brt. tot zinken. De eigen eenheden leden ondanks den hevigen afweer van vijandelijke kustbatterijen geen verliezen of beschadigingen. In Tunis zette de vijand met drukkende overmacht zijn grooten aanval voort. Duitsche en Jtaliaansche troepen boden met ongebroken strijdvaardigheid verzet, sloegen omsingelings pogingen van sterke infanterie- en pantser strijdkrachten af en braqhten den vijand zware bloedige verliezen en verliezen aan materiaal toe.^ Ook de eigen verliezen zijn-'gevoelig. Na hevige gevechten drong de vijand de steden Bizerta en Tunis binnen. Bizerta werd opgegeven na verwoesting van de militaire werken. In Tunis worden straatgevechten ge leverd. Vijandelijke aanvalspogingen in de richting van den Zuidenlijken sector van het front van Tunis werden verijdeld. In Tunesië boden ook gisteren de Duitsch- Italiaansche troepen aan den van alle kanten met numeriek verre superieure strijdkrachten aanvallenden vijand heldhaftig verz-et In het gebied ten Zuiden van Bizerta houden ver scheidene gevechtsgroepen haar stellingen in een voorbeeldige plichtsvervulling tot de laatste patroon. 11) DE „VERDOEMDEN' door H. Kingmans. „Ik doe het tóch", zegt hij tot Lize, wie hij zijn nood klaagt. Maar die zegt: „Als je dat doet, kijk ik je nooit weer aanl Wil jij een ontaarde zoon wonden? Van die woorden schrikt Jochem toch terug de warme genegenheid van Lize wil hij niet missen F'ft ziet er dus op het eind van 1773 uit, dat hij in het voorjaar w#er met Dreckmeyer op stap zal gaan, in het dbrp, ip de omgeving, bij de vaste klanten. Edoch het rechte kunnen ze niet te we ten komen, het verluidt, dat Dreckmeyer voor zijn doen groote verliezen heeft geleden door toedoen van een familielid - Jochem ont vangt de mededeehng, dat hij ontslagen wordt. Hr^Cb£eyi'r zal het weer met een knechtje doen. Heel veel kunnen ze er niet van zeggen, want Dreckmeyer heeft Jochem feitelijk lan- S^wouden dan zij hebben verwacht. Er d i" t«.iWe™g ^oorsteenvegers in Silezië. Wif ^ren 8 c z e 1 houden. Die tornt hen te dhur. snbH?61^ wat ^reckmeyers miededeeling niet g op. Nu zullen vader en moeder wel toe- nbüTw .m<?eAen geven voor zijn groot Plan! Wat zal hij anders? Dat begrijpen vader en moeder Weishaupt. is nu zeker, dat Jochem in het voorjaar Na hevige straatgevechten trokken onze in Tunis strijdende troepen zich overeenkom stig het bevel op stellingen ten Zuid-Oosten van de stad terug. Sterke vijandelijke aanval len op de nieuwe stellingen eri den Zuidelijken sector van het Tunesische front mislukten ah gevolg van het vastberaden verzet van de Duitsche en Italiaansche verdedigers. Talrijke tanks werden stukgeschoten. Den vijand werden gevoelige verliezen toegebracht. Bij de bewaking van het Tunesische kust gebied schoten Duitsche en Italiaansche jagers en de luchtdoelartillerie 27 vijandelijke vlieg tuigen neer. Drie eigen jachtvliegtuigen gingen verloren. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen plaat s-ten in de Middellandse-he Zee bij een nachtelijken aanval bomtreffers op ebn vijandelijken torpedojager. Een formatie snelle Duitsche gevechts vliegtuigen ondernam een Verrassenden aan val overdag o'p Great Yarmout aan de Oostkust van Engeland en veroorzaakte door bom'treffers verwoestingen en branden. In den afgeloopen nacht bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen belangrijke mi litaire doelen aan de Zu i d - en West kust van Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen op 8 Mei des ochtends bommen van zwaar kali ber op doelen in Zuid-Oost Enge land. Zooals in een extra berich't is bekend ge maakt, is de op 5 Mei 1943 gemelde konvooi slag afgeloopen. In hardnekkige achtervol- iging van het verstrooide konvooi hebben on ze duikbooten bij slecht weer en mist in zware gevechten nog 13 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 74.000 brt. en een corvet in -den grond geboord. Twee andere schepen werden door torpedo's getroffen. Het Italiaansch legerbericht meldt: In den Noordelijken sector van het Tune sische. front zijn nog steeds verbitterde ge vechten aan den gang. Met een onwrikbare vastberadenheid betwisten de afdeelingen -der spilmogendheden den vijand eiken duim breedte gronds. Aan het Zuidelijke front werden plaatselijke aanvallen door onze troepen afgeslagen. Voor haar dapper op treden verdient de eerste groep van het ar tillerieregiment „Pistoia" een eervolle ver melding. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 7 vliegtuigen neer. Krachtig beschermde groote formaties viermotorige vliegtuigen vielen gister P o - to EmpedocleenPantelleria aan. Ook in het gebied van Campida- noenopSardinië werden bomaanval len gedaan, waardoor geringe schade ont stond. Door de luchtdoelartillerie werden 19 vliegtuigen vernietigd, en wel 1 bij Porto Empedocle êh 18 bij Pantelleria, waar nog een ander vliegtuig door onze jagers werd neergeschoten. De verklaring van Wysjinsky. (D. N. B.)t De door de uitgeweken Pool- sche regeering als minister van buitenland- sche zaken aangeduide graaf Raczynski heeft in een Vrijdagavond uitgegeven com muniqué geantwoord op de verklaring van den plaatsvervangenden Sovjetcommissaris van buitenlandsche zaken, Wysjinski over de betrekkingen tusschen- Polen en de Sov jet-Unie. Volgens den Britschen berichten dienst verklaarde Raczynski, dat de Sovjet verklaring „niet zeer zal bijdragen tot de zoozeer gewenschte harmonie in de betrek kingen tusschen Polen en de Sovjet-Unie of tusschen 'de geallieerde landen in het alge meen". (A. N. P.) Het antwoord van den minister 'van buitenlandsche zaken der Poolsche emi granten te Londen, graaf Raczynski, op de verklaringen van den plaatsvervangenden Russischen volkscommissaris van buiten landsche zaken Wysjinski, over de betrek kingen tusschen Polen en de Sovjets, wordt in Berlijnsche politieke kringen bestempeld als een bevestiging der argumenten, die van Duitsche zijde reeds tegenover de uiteen zetting van Wysjinski geplaatst zijn. Heel in het algemeen bevestigt de nieuwe Pool sche uiteenzetting, dat het conflict, ondanks beweringen van het tegendeel van Engelsche zijde, nog steeds aanwezig is. de wijde wereld zal intrekken. God zij hem genadig 1 „Ik zal je erg missen", zegt Lize zij "s sinds de laatste twee jaren geen ganzenhoed ster meer, maar dienstbode op een boe derij als zij voor het laatst vóór zijn vertrek bij elkaar zijn. „Maar ik kom terug, Lize", verzekert Jo chem. „En wil je dap mijn vrouw worden? 'Zul je op mij wachten?" Dit is de eerste maal, dat Jochem haar kust. „Ik zal wachten", zegt zij eenvoudig. „En verlies God niet uit het oog, Jochem." Hoofdstuk III. „Meen je het heusch?" vraagt Jochem. „Het zal wel moeten, als je hier niet blijven wil", antwoordt Gebhard. Al ruim anderhalf jaar hebben' zij gezwor ven door een groot deel van Polen en Duitsch- land. Steeds verder zijn ze daarna naar het Westen getrokken. Ze hebben heel goede en heel slechte weken gemaakt, maar over het algemeen zijn ze niet ontevreden. Als er geen sohoorsteenen te vegen waren, hebben zij zich verhuurd als metselaarsknechts, soms voor een week, hoogstens voor een maand. Dan trokken zij weer verder. Hun eigenlijk beroep is schoorsteenveger. Dat andere doen zij 'in geval yan nood. Want een bepaald inkomen dienen ze tooh te hebben per week. Wel brengen zij de nachten door in volkslogementen, die ook heel goedkoope maaltijden verstrekken, maar alles met elkaar wordt het toch een heel bedrag. (Wordt vervolgd.) In verband met den moord op den vroegeren Bulgaarschen politiechef zijn er Woensdag en Donderdag te Sofia groote razzia's gehouden, waarbij duizend arresta ties Werden verricht Onder meer werden 400 communisten gevangen genomen. De terugvoering in krijgsgevangenschap. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. In antwoord op een vraag of en welke uitzonderingen bij de terugvoering in krijgsgevangenschap van leden der voormalige Ned. weermacht ge maakt worden, wordt ons van welingelichte zijde het volgende medegedeeld: Het ligt niet in 't voornemen om arbeids krachten in krijgsgevangenschap Lrug te voeren, die onontbeerlijk zijn voor het or delijke bestuur en het bedrijfsleven van het land met inbegrip van de voedselvoorziening en den landbouw, of die direct of indirect in het belang van de Duitsche weermacht werkzaam zijn. Door een reeds eenige we ken geleden geopend en op de m'eeste ar beidsterreinen afgesloten onderzoek naar de mogelijkheid van vrijstelling is de waarborg verkregen, dat deze werkkrachten aan de betrokken Dui'tsche militaire instanties be kend zijn en van de terugvoering in de krijgsgevangenschap worden uitgesloten. MEER MELK VOOR KINDEREN EN JEUGDIGE PERSONEN. De melkleve- ranties in den landbouw zijn weer z'oodanig, dat met ingang van heden gerekend kan wor den op een verhooging ,der melkrantsoenen voor kinderen en jeugdige personen. DE BOTERBONNEN 13 EN 17 KUNNEN GERUILD WORDEN TEGEN RANTSOENBONNEN. Aangezien de gel digheidsduur van de bonnen „Boter 13 A", „13 B Boter", „Boter 17 A" en „17 B Boter" in tegenstelling met hetgeen in de bonnenlijst is vermeld, op Maandag 10 Mei a.s. afloopt en de mogelijkheid bestaat, dat nog niet alle verbruikers cp deze bonnen boter, margarine, rundvet of bak- en braadvet hebben kunnen verkrijgen, kunnen zij, die genoemde bonnen nog in hun bezit hebben, deze van Dinsdag 11 tot en met Zaterdag 15 Mei a.s. bij de plaat selijke distributiediensten inwisselen tegen rantsoenbonnen voor boter, welke zooals be kend een onbeperkten geldigheidsduur hebben. I BOUILLONBLOKJES E.D. EN THEE SURROGAAT DISTRIBUTIEGOED. De bouillontabletten, bouillonblokjes, bouillon korrels, bouillonpoeder en bouillonpasta in den zin van het vleeschextractenbesluit, ex tracttabletten, extractblokjes, extractkorrels extractpoeder, extractpasta, soeptabletten, soepblokjes, soepkorrels, soep'poeder, soep pasta, soep gedroogd of soep in drogen vorm justabletten, jusblokjes, juskorrels, juspoe- der, juspasta, vloeibare jus, spijsaroma, soep aroma, spijs- en soeparoma, plantenextract, pikante saus, ketch-up en gedroogde soep groente, zoomede alle producten, welke die nen of welke zouden kunnen worden ge bruikt ter vergrooting van olie-, Vet- of bo- tervolume of ter vervanging van olie, vet, boter, botersaus, room, slasaus, of mayonai- I se alsmede theesurrogaten zoomede alle pro ducten, welke kunnen dienen of welke zou den kunnen worden gebruikt om op thee of theesurrogaat gelijkende dranken te berei den, worden aangewezen als distribu'tiegoe- deren in den zin 'van art. 4 van de Distribu- tiewet 1939. BURGEMEESTERS. F. Th. H. Uijen, is op zijn verzoek eervol ontslagen als burge meester yan de gem. Waalre. P. Groot Jz. is opnieuw benoemd tot burgemeester van de gem. Andijk. Verduisteren: Van 9 t/m 15 Mei begin 21.30, einde 5.45 uur. DE DRINKWATERVOORZIENING O'P WALCHEREN EN Z.-BEVELAND. Men weet, dat den vorigen zomer de drink watervoorziening 'van Walcheren en Zuid- Beveland veel zorgen gaf. Bij een bezoek, dat wij toen in gezelschap van den .directeur der Waterleiding „Zui'd- jBeveland" aan het pompstation brachten, deelde deze toen mede, dat er verschillende voorzieningen werden getroffen omjde capa citeit der waterleiding belangrijk op te voe ren. Ir Stoel Fauerstein deelde ons thans me de, dat 'deze voorzorgen voor een groot deel, tot stand kwamen, zoodat de zomer het seizoen waarin het waterverbruik 't grootst is met heel wat minder zorg tegemoet ge zien kan worden. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat men nu weer royaal kan gaan doen. Integendeel 1 Vandaar dat onlangs nog in 'de bladen den afnemers op het hart gedrukt werd zuinig heid te betrachten, Proces-verbaal is opgemaakt tegen E. B., die met een motorrijtuig reed zonder dat hij in het bezit was van een geldig rijbewijs. Mej. G. S„ een dienstbode uit Vlissingen, kreeg een bekeuring, omdat zij op een in beweging zijnde tram sprong. D. R. deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel. Hij had het gistermiddag in een poort naast zijn woning gezet. Een uur later was het ver dwenen. Goes. F. L. is bekeurd wegens het Zaterdag avond na 6 uur in de Lange Kerkstraat fiet sen. J. J. H., C. J. K. en C. S. kregen voor hetzelfde feit een politioneele waarschuwing. H. T., E. K. en J. M. L. kregen een pro ces-verbaal omdat zij zich in de portiek van een winkel ophielden. C. A. v. B. en A. C. S. werden bekeurd, omda't zij 's avonds na 9 uur op straat liepen. P. G. kreeg een politioneele waarschuwing omdat hij zijn woning niet voldoende verduisterd had. Schouwen-Du iveland. NIEUWERKERK. Donderdagavond wer den de resultaten van de eerste alhier ge houden vlaszwingelcursus bekend gemaakt. De burgemeester gaf een overzicht van dc totstandkoming Van dezen cursus, welke op (20 Jan. 1.1. begon met 38 leerlingen. Het re sultaat is verblijdend, n.l. 31 leerlingen kan een diploma uitgereikt worden. Dhr Butler had met genoegen de resulta ten van dezen zwingelcursus gezien. Door het volgen 'van een cursus is het mogelijk meer uit het vlas te halen dan de gewone middelmatige vlasser kan. Uitgereikt wor den drie soorten diploma's, n.'l. het diploma le. zeer veel vrucht; 2e. veel vrucht; 3e, met vruch't of voldoende. Geslaagd zijn voor de le categorie: Jan Schoenmaker Jr., Jan Folmer Jz., L. van Klinken (Ouwerkerk), Jan van Klinken, M. Flikweert Jz., en T. Tanis; 2e categorie; M. W. v. d. Male, Laurens Stoutjesdijk, J. Steenpoorte (Dreischor), P. Heijboer Jcz., G. Flikweert, C. Kooijman, Mar. Rentier, H. de Valk, Jacob Klaasse (Dreischor), M. Flik- weert Gz., Joh. v. d. Male, P. Flikweert Wz. M. Flikweert Jacz., W. Stou'tjesdijk Mz., J. de Vlieger en Jac. Sijrier Lz.3e categorie: J. van Dijke (Oosterland), M. Stoutjesdijk Wz., B. van Strien, J. P. Flikweert, P. van Klinken, A. Kik, Jan Rentier, Jan Brouwer en C. Goudzwaard (Dreischor). Niet ge slaagd 7 personen. Namens de gemeentebesturen van Drei schor en Nieuwerkerk werden aan 6 perso nen geldprijzen uitgereikt, nl. aan J. Schoen maker, Jan Folmer, L. v. Klinken, Martinus Flikweert, J. van Dijke en J. de Vlieger. (Z. Nsb.) Tholen en St.-Philipsland. •THOLEN. Vorige week zijn vele visschers eerst laat ter vischvangst uitgevaren, zoo dat de besommingen over het algemeen zeer laag waren. De verzending van mosselen was van geen beteekenis, terwijl ook de kreeftvangsten gering waren, evenals de uitkomsten op de weervisscherij. ST MAARTENSDIJK. Woensdag j.l. ver gaderden ingelanden van hef waterschap „St Maartensdijk" onder voorzitterschap van den dijkgraaf P. J. Noom. Besloten werd tot heffing van dijkgeschot van gebouwde eigen dommen voor 1943'44 en wel 6 pet. van de belastbare opbrengst volgens de grondbelas ting of }4 pet. meer dan het vorige jaar. Het ■dijkgeschot werd met f 1 per ha verhoogd. Voor het opmaken van een staat van aan beveling 'van een dijkgraaf wegens periodie ke aftreding van dhr P. J. Noom werd m. al. st. als no. 1 geplaatst dhr P. J. Noom, als po. 2 A. P. Geluk en als no. 3 P. J. Nelisse. Als bode in vasten dienst benoemd dhr B..A. Hage Cz. De vergadering sprak zich uit te- genverbetering van den tertiairen weg no. d2ó (Steenenpad-Muiterij) en tegen de ter tiaire weg no. 11a (Stavenisse weg-Reigers- ■gatheul). Aangenomen werd het bestuurs voorstel tot het verleenen van een kinder bijslagregeling voor ambtenaren volgens de laatste wijzigingen (Z. Nsb.) Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Aan dhr K. A. Wiechmann, direc teur der gemeentelijke gasfabriek alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. ontslag verleend wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. Met ingang van 15 Mei a.s. is dhr J. Poelman, 'tijd. ambtenaar ter gemeente-se cretarie klhier, benoemd tot ambtenaar ter gemeente-secretarie te Heemstede. (T. C.) Keuringen voor de Waf- fen-S.S., het Legioen en de Landwacht. He.t SS-Br- satzkommando Nederland deelt mede Nederlanders van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als gees telijk goed ont wikkeld zijn en fich geheel kun nen17 geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de ge noemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden enz. Bij- onze Vrijwilligers. Met hun pantserwagen dringen de jongens als een dier eersten de vijandelijke stad, binnen. SS PK Grünert-O-H-Pax m. MAANDAG 10 MEI 1943. Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heeren, Rom, 14:8b, Zon op 5.56, onder 21.18, maan opM0.38, onder 1.57. le kw. 12 M^i, volle m. 19 Mei. Ik zou uit den Bijbel twee reeksen van teksten kunnen afschrijven, die misschien beide even lang zoutdten worden. In de ééne reeks wordt aan de jeugd voorgehouden, dat zij de grijsheid moet eeren en den raad der ouden niet in den wind moet slaan. Rebabeam ver schijnt in deze serie als het waarschuwend voorbeeld van iemand, dlie naar de meening der jonge broekjes luisterde en den raad der oude veteranen in den wind sloeg. Maar in de andere reeks wordt aan de ouderen voorgehouden, dat ze moeten worden als een kind en anders het koninkrijk 'der hemelen niet kunnen binnengaan. N. Baas. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: te Hilversum (5e pred. pl.)J. T. Doornenbal te Kesteren; te OJst, A. v. Biemen te Barsin- gerhorn. Aangenomen: naar Oosterlittens, R. Boonstra, hulppred. te Leeuwarden. Bedankt: voor Kampen, J. J. H. v. d. Ree te Vianen; voor Nuis-Niebert, J. H. Loorbach, cand. te Veendam. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Zut- phen, G. v. Andel te Ooster-Nijkerk en H. J. Spier te West-IJsselmonde. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Urk, H. Visser Mz. te Middelharnis. LITURGISCHE VEREEN. Vanwege de Liturgische 'vereen, zal Dinsdag 15 en Woensdag 16 Juni a.s. de jaarlijksche Pink sterconferentie gehouden worden te Ginne- ken. Referenten zullen zijn de heeren D§ B. te Haar Romany, Ned. Herv. pred. te Gin- neken, met het onderwerp „Liturgie in de practijk"; Prof. Dr H. v. Oyen, hoogleeraar te Groningen, onderwerp„Opmerkingen over Sacramentstheologie" en Prof. Dr J. N. Bakhuizen v. d. Brink, hoogleeraar te Lei den, onderwerp„De kerkbouw in verband met de sacramentsviering". KORTE BERICHTEN. In den ouder dom van 69 jaar is te Leiden overleden Ds R. de Jager, em. pred. der Geref. Kerken. Ds de Jager diende de kerken van Schiplui den, Baambrugge, Scherpenzeel, Kamerik, Ooltgensplaat, Nunspeet en Amerongen, waar hij in 1942 eervol emeritaat ontving. De classis 'Groningen der Geref. Ker ken heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer L. E. Oosterhoff te Aduard, cand. aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. De classis Zwolle der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer W. W. J. van Oene te Kampen, cand. aan de Theol. Hoogeschool te'Kampx. Adres: Oude str. 62 I, Kampen. Aan de Theol. Hoogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het candidaatsexamen de heeren G. K. Geerds te Veen'wouden, J. J. Arnold te Nij verdal en G. v. Rongen te Schiedam. De kerkeraad der Geref. Kerk van jKnmpen besloot aan de classis Zwolle voor te stellen langs kerkelijken weg aan de Ge nerale synode te verzoeken aan de Theol. Hoógeschool te Kampen het promotierecht toe te 'kennen. Naar wij vernemen zal op het graf van Ds A. Merkelijn te Leiden, de bekende zen dingsman van de Geref." Kerken in Zeeland, een gedenksteen worden geplaatst. De plaat selijke zendingscommissies van de Geref. Kerken in Zeeland zullen daartoe met elkan der in contact worden gebracht. PROMOTIERECHT OUD-HOOGLEE- RAREN EN LECTOREN. In art. 27 van het academisch statuut is een nieuw derde lid I ingevoegd, luidende als volgt „Aan hem, die to't de private of publieke promotie verlangt te worden toegelaten, kan in bijzondere ge'vallen door de faculteit, resp. den senaat, na verkregen toestemming van den secretaris-generaal van het departement wan O'pvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- ischerming een van de oud-hoogleeraren ol •lectoren van 'de faculteit, respectievelijk de universiteit als promotor worden aangewe- zen". Geslaagd voor het Prop. examen bij het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. in Gelderland, cand. van Oost, hulppred. te Tholen. Benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. School te Aalten, Mej. D. C. Muvs te Hil versum en te Breukelen, Mej. P. Blokhuis te Baambrugge (tijdelijk). Leerlingen voor de nieuwe rechercheschool te Bloemendaal. Wij vestigen de aandacht op de officieele publicatie in dit nummer aangaande de wer ving van lee-lingen voor de nieuwe recherche school te Bloemendaal Café Centraal14.5.43 815 u. Den Bosch, Hotel „Noord-Brabant", Markt 4515.5.43 8—15 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 16.5.43 8—15 u. Arnhem, Café Royal; De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor i 17.5.43 815 u. Hengelo, Café Modern, de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, d!e mogelijkheid be staat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij 'het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Nederland willen toetreden. 11.5.4-3 815 u. Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk; 12.5.43 815 u. Breda, Restau rant Modern, Markt; 13.5.43 815 u. Goes, Spoorstraat 18; 18.5.43 8—15 u. Zwolle, Ho tel Gijtenbeek; 19.5.43 815 u. Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 20.5.43 815 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 21.5.43 815 u. Amsterdam, School, Iepen- weg 1322.5.43 815 u. Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 24523.5.43 815 u. Amersfoort,. Pol, Durchgangslager, Leusderweg; 24.5.43 8—15 u. Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. De eerste groep Landwacht-recruten ir in de kazerne aangekomen, om de militaire opleiding te ontvangen. De vlaggenparade op hetkazer neterrein. CNF-Meijer-Pax m. „Hij die voorgaat". Een belangwekkend klankbeeld van den Nederl. Omroep. De persdienst van den Ned. Omroep meldt: „Ter gelegenheid van den 49sten verjaar dag van den leider zendt de Ned. Omroep Op 11 Mei van 19.0019.45 uur o've'r den zender Hilversum 2, onder den titel: „Hij, die voor gaat", een belangwekkend klankbeeld uit, dat gewijd is aan het leven van dezen met hart en ziel zijnden Nederlander". De persdienst van de NSB deelt mede In verband met de moeilijke omstandig heden, waarin ons volk thans verkeert, heeft de leider verzocht aan de 'viering van zijn verjaardag op 11 Mei a.s. geen feestelijk, ka rakter te willen geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1