DINSDAG 4 ME! 1943 57e Jaargang* No» 179 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BINNENLAND FEUILLETON UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL ÉIMiÉÉMfliÉlli Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel, no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdrcd.: A. DE LANGE, Goc». Adm. (Advertentiechef): B, P. DAVIDSE, Goes, strafbare feit, het met redenen omkleede von nis, zoomede de dag en de plaats der terecht zitting van het standgerecht worden in een door den voorzitter en iden griffier te onder teekenen proces-verbaal neergelegd. Indien ter terechtzitting blijkt, dat een straf baar feit bj deft zin van artikel 62, lid 3, niet heeft plaats gevonden, of in een standrechte lijke procedure de zaak niet kan worden op gehelderd, wordt de zaak verwezen naar den gewonen rechter. AANVALLEN IN KOEBAN EN TUNIS AFGESLAGEN. - 1082 80WJET- VLIEG TUIGEN IN APRIL VERLOREN. DE STRIJD TER ZEE. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Koeban-bruggehoofd wer den ook gisteren de in verscheidene golven aanrukkende Sowjettroepen onder zware ver liezen teruggeslagen. In April verloor de Sowjet- luchtmacht 1082 vliegtuigen; hier van werden er 902 in luchtgevechten, 121 door luchtdoelartillerie der luchtmacht en tien door troepen van het leger en eenheden der marine neergeschoten; 'die overigen werden op den grond vernield. Aan het Tunesische front werden plaatselijke vijandelijke aanvallen voor een deel in tegenstooten afgeslagen. Bij aanvallen van vijandelijke luchtstrijd krachten op de Nederlandsche kust en het westelijke grensgebied wer den elf Britsche vliegtuigen neergehaald, waartegenover drie eigen toestellen verloren gingen. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen in de afgeloopen nacht boven Oost-Pruisen. In den strijd tegen de Britsche en de Noord- Amerikaansche zeeverbindingen boorde de ma rine in April 63 handelsschepen met in totaal 423.000 brt. scheepsruim- t e in den grond, waarvan 415.000 brt. door duikbooten tot zinken werden gebracht. Voorts werden nog 18 andere schepen door torpedo's getroffen. De luchtmacht beschadigde tien handelssche pen ten deele zwaar. Ook in den strijd tegen v ij a n d e 1 ij k e oorlogsschepen behaalden de marine en de luchtmacht successen. Onderzeebooten brachten een vliegkampschip, een kruiser, drie torpedobootjagers en een duikboot tot zinken. Andere Duitsche zeestrijidkrachten vernielden twee torpedojagers, drie duikbooten en zeven torpedomotorbooten. De luchtmacht bracht twee duikbooten en een torpedomotorboot tot zinken. Twee vijandelijke torpedobootjagers, een duikbootjager, 11 torpedomotorbooten en een patrouillevaartuig werden beschadigd. Aardschokken in Z.W.-Duitschland. (D. N. B.) "Zondagnacht even na 3 uur zijn in Würtemburg en Baden, alsmede in groote deelen van Zuid-West-Duitschland aardschokken gevoeld, clie de menschen uit den slaap wekten. Volgens de voorloopige berichten werd echter slechts geringe mate- rieele schade veroorzaakt. De haard ligt in hét Z.-W. deel van de Schwabische Alb en wel in den driehoek Ebingen-Balingen-Ost- mettingen. De beving werd in Karlsruhe, Freiburg I. Br., Mannheim, Heilbronn, Ulm, en Friedrichtshafen aan het Bodenmeer dui delijk gevoeld. Korte Berichten. Viktor Lütze, de chef van den staf van de S.A. is te Potsdam overleden aan de'ge volgen van een autd-ongeluk, dat hem, terug- keerend van een dienstreis is overkomen. die onmiddellijk de vermenigvuldiging van het staklngsgesehrift op zich namen en uitvoerden. De drie vonnissen zijn door den kogel ten uitvoer gelegd. Verder heeft hetzelfde gericht een doodvon nis uitgesproken tegen den Nederlandschen onderdaan: Johan van Oenen, geboren op 6 Augustus 1905, landbouwarbeider in Kamper zeedijk. Van Oenen is bij een overval op een melk wagen als raddraaier opgetreden, heeft met gebruik van geweld het vervoer van de melk verhinderd en deze op straat gestort. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. v In tien andere gevallen hebben standgerech ten eveneens doodvonnissen uitgesproken. Deze vonnissen zijn bekrachtigd, doch de tenuit voerlegging van deze straf is vooralsnog uit gesteld. Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbereich Gelderland in Arn hem veroordeelde op 2 Mei 1943 den technisch- directeur van de papierfabriek Coldenhoven in Eerbeek: Dirk Willem van Vreeswijk, gebo ren op 6 Januari 1908 in Rotterdam, ter dood. Van Vreeswijk heeft op 1 Mei 1943 na af kondiging en bekendmaking van het stand recht zijn werkwillige arbeiders van hun werk teruggehouden en hen weder naar huis gezon den. Hij heeft daarmede bewust dé stakings beweging begunstigd. Bovendien werden de Nederlandsche onderdanen Van Zetten, gebo ren op 27 Maart 1912 in Tiel en Teunis Cam pagne, geboren op 13 September 1895 in Tiel ter dood veroordeeld. Zij hebben op 1 Mei 1943 na de openbare bekendmaking van het standrechtbesluit ge staakt. Van Zetten heeft daarenboven reeds op 30 April 1943 tot staking aangespoord. Een derde lildi van het bedrijfspersoneel werd vrijgesproken, aangezien hij aannemelijke gronden voor het wegblijven van zijn arbeid kon aanvoeren. De drie doodvonnissen werden door den kogel ten uitvoer gelegd. BEKENDMAKING. 's-GRAVENHAGE. De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbereich Friesland, Groningen en Drente in Groningen heeft bij vonnis van 2 Mei 1943 den landbouwbedrijfsleider Berend Trip, geboren op 2 November 1917 in Gieten, als opruier ter dlood veroordeeld. Hij heeft 400 landarbeiders tot staking aangedreven. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd'. Het Polizeistandgericht van het Polizei sicherungsbereich Gelderland en Overijssel in Hengelo, veroordeelde op 2 Mei 1943 de vol gende Nederlandsche onderdanen ter dood 1. den student Antonius Lambertus Frede riks, geboren op 25 Juni 1920, uit Nijmegen; 2. den boekdrukker Willem André van der Vêer, geboren op 23 April 1919, uit Nijme gen; 3. den boekdrukker Emanuël André van der Veer, geboren op 27 December 1921, uit Nij megen. De student Frederiks trachtte een tot sta king ophitsend! vlugschrift te verveelvoudigen en te verspreiden. Frederiks wendde zich tot de hem bekende 'boekdrukkers van der Veer, DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 7) Zie je welhet komt voor elkaar. Nog dien eigen avond weet Kathe, die er zeer trotsch op is, dat zij de daarop volgende week de school verlaat en naar de boerderij trekt. Jochem is er jaloersch op. Vader heeft met hem gepraat. Hij begrijpt heel goed), waar scho«n wringt. Met echt jongensenthou- siasme heeft hij_ .begroet de mededeeling, dat mj van school is, om iets te verdienen. Hij voelt zich als een heele kerel, dat hij iets voor vader en moeder mag gaan doen, net als Adolf en Hermann en ïi9 ook Kathe! Hij weet alleen niet, -wat en zijn vader weet het ook met. De vissoherij isuitgeslotenvader en Dolf vei dienen er nauwelijks een stuk droog'brood mee. Het werk van Hermann, gesteld, idlat men er een jongen van even' tien jaar wil heb- oen, kan hem niet bekoren., wat Weishaupt eer goed vatten kan. Het is er ruw volkje, ar m het woud. En Jochems inborst is niet ej,J0?ge,n 's &evoeliger dan je oppervlak kig zoudt denken.. Het milieu in het woud en e. Gotten zou hem spoedig tegenstaan. 1 m en zoon hebben elkaar beloofd, dat SLe z^.Ien uitkijken, Weishaupt ver- i dat hij het alleen zal moeten idben. jcoon jongen van tien jaar brengt er natuur lijk niets van terecht. En nu is Jochem jaloersch op Kathe, die ai klaar ls, terwijl vader voor hém nog niets De opgeblazen bruggen op de stationsterreinen van Charkof wonden weer hersteld. Met een verplaatsbare kraan worden de afzonderlijke stukken opgeruimd. PK Vorpahl-PBZ-R-P m. Wat het politiestandrecht is. Het politiestarudigerecht, bepaalt volgens de Verordening van 9 Jan. 1943, voor zoover in deze afdeeling niet anders, is bepaald, zijn procedure overeenkomstig plichtmatige beoor deeling. Met betrekking tot de inleiding van een onderzoek of tot het voeren van de stand rechtelijke procedure dan- wel tot niet verdere vervolging -kan de hoogere SS- en politielei der aan het gerecht opdrachten geven. Het politiestandgerecht dient in de procedure alles te doen, wat tot ontdekking van de waar heid noodzakelijk is. De verdachte dient, zoo noodig door tusscbenkomst van een tolk, te worden gehoord. Als verdediger wordt hij bij gestaan door een SS-leider of een politie-of fi- cier. Het gerecht kan in diens plaats eveneens een door den verdachte zelf gekozen verdedi ger toelaten, voor zooVer de procedure 'hier door niet wordt vertraagd. De namen der rechters, van den griffier en van den verdachte, de bewijsmiddelen, het Heeft kunnen vinden. Hij heeft het land, als hij ziet, hoe Kathe, vergezeld van Adolf, naar de boerderij van Caltman gaat, om zich te presenteeren. En 's avonds snauwt hij Lize Hackmiann af, als die hem vraagt, wat hij nu gaat beginnen: „Dacht je soms, dat ik gan zenhoeder of koeiendrijver zou worden? Bah, wat een 'baanEn dan is Lize nijdig1 op haar besten vriend. En zij zegt den ganschen avond geen woord .meer tot 'hem. Och, ooh. denkt Jochem verdrietig, wat kun je toch een ellende 'beleven. Weishaupt heeft zich deerlijk vergist: op geen stukken na weet hij nog, wat Jochem zal gaan aanvangen, als de jongen opgetogen komt vertellen, dat Dreekmeyer, de schoor steenveger, .een knechtje noodig heeft I De man heeft het 'hem zelf verteld. Hij moest het aan zijn vader vragen, of het mocht. Er is haast bij, want nu 'het voorjaar aangebroken is en het stookseizoen voorbij, heeft Dreek meyer het razend, druk, op het dorp en in de omgeving, in de nabije stad' ook. In de zomer maanden en later kan Jochem dan het metse len leeren. De mededeeling van Jochem bevalt Liesheth slechts matig: schoorsteenvegers zijn altijd vuil en zij trekken soms ik-weet-niet hoever weg, om hun bedrijf uit te oefenen. Het is al mooi genoeg, dat Hermann zoo vaak met een vlot weg is. Dat getrek lijkt haar niets voor Jodhetn. Maar als zij bespeurt, dat haar man er wel ooren naar heeft en bovenal, dat Jochem zelf enthousiast is, zwijgt zij over haar be zwaren en geeft, zij het noode, toestemming. (Wordt vervolgd.) ZIEKTEREGELING BEHOEFTIGE OUDERS EN SCHOONOUDERS. Krach tens het ziekenfondsbesluit deelen de tot de gezinnen van verplicht verzekerden >ehoo- rende behoeftige ouders en schoonouders als indirect verzekerden in de rechten, die de verzekering biedt, Voor de practische toe passing van dit beginsel ls indertijd bepaald, dat in dit verband alleen dan behoeftigheid werd aangenomen, indien de betrokkene geen eigen inkomsten had, die met de ter plaatse geldende steunnormen konden wor den gelijkgesteld, Met ingang van 1 Mei 1943 heeft de com missaris, belast met het toezicht op de zie kenfondsen, ten deze een aanmerkelijk gun stiger regeling getroffen. Voor de vaststel ling van den behoeftigheidsgraad zijn de ge meenten daarbij, op het voetspoor van de rijkssteunregeling, in zeven klassen inge deeld. Behoeftigheid wordt nu aangenomen, indien voor een echtpaar de eigen inkomsten lager zijn dan f 17.60 in gemeente klasse 1, f 17 in klasse 2, f 16.40 in klasse 3, f 15.60 in klasse 4, f 15.20 in klasse 5, f 14.60 in klasse 6 en f l4 in klasse 7. Voor alleenstaande per sonen zijn deze bedragen als volgt samen gesteld: klasse 1 f 13,40, klasse 2 f 13.10, klasse 3 f 12.80, klasse 4 f 12.50, klasse 5 f 12.20, klasse 6 f 11.90 en klasse 7 f 11.60. In aansluiting met deze normen is ook aan het begrip „kostwinner" een nadere omlij ning gegeven. Als kostwinner mag slechts worden beschouwd degene, die door zijn loon in den regel voor ten minste de helft voorziet ir, het noodzakelijke levensonder houd van de ouders of schoon: ".'ter-,, waar bij de evengenoemde geldbedragen tevens de grenzen van het noodzakelijk levensonder houd aangeven. Uit een en ander volgt, dat zij, die eigen inkomsten hebben, welke hooger zijn dan 50 pet. van de aangegeven bedragen, niet voor indirecte verzekering in aanmerking komen, terwijl rechtstreeks verzekerden al leen dan als kostwinners kunnen worden be schouwd, indien zij ten minste zooveel bij dragen in het levensonderhoud hunner be hoeftige ouders en schoonouders als de eigen inkomsten, waarover deze beschikken. AFSCHEID DIRECTEUR NEDERL. RUNDVEE STAMBOEK. Zaterdag nam 't gezamenlijke personeel van het Ned. Rund vee Stamboek afscheid van zijn directeur, Ir H. Wibbens, die het Stamboek met pen sioen verlaat. Namens de onderscheiden diensten werden door verschillende sprekers hartelijke afscheidswoorden gesproken. Ir W. de Jong volgt hem als directeur op. VRIJSTELLING VAN TEWERK STELLING ELDERS. De secr.-gen. van het depart, van landbouw en visscherij deelt me de, dat van tewerkstelling elders kunnen worden vrijgesteld: 1. Zij, die van 1 Juli 1936 'tot 30 Juni 1939 hun uitsluitend of hoofdbedrijf hadden in de visscherij en dit ook thans nog hebben. 2. Zij, die in bovengenoemd tijdvak en ook thans nog de visscherij als neyenbedrijf en als middel van bestaan uitoefenen. 3. Zij, die na 1 Juli 1939 een visscherijbedrijf hebben overgenomen. 4. Zij, die als knecht in een visscherijbedrijf werkzaam zijn. Om voor vrijstelling in aanmerking te ko men, moeten de garnalen-, mossel-, oester-, Noordzee-, IJsselmeer- en Waddenzeevis- schers zich wenden tot den dichtstbijwonen- den agent van het bedrijfschap voor vissche- rijproducten (Ned. Visscherij Centrale), de visschers der Zuid-Hollandsche stroomen, ri vieren en binnenwateren tot den technisch opziener van de visscherij-inspectie van den dienstkring, waarin zij wonen. De visschers, die zich bij den technisch opziener moeten aanmelden, dienen zulks schriftelijk te doen, onder duidelijke opgave van naam, voorna(a)m(en), geboortedatum en -jaar, volledig adres, nummer van per soonsbewijs en voor zoover betreft visschers knecht, tevens naam en adres van degene, bij wie zij in dienst zijn. De aanmelding dient te geschieden voor hen, die geboren zijn in de jaren 1918 t.m. 1925 vóór 6 Mei a.s., voor hen, die ge boren zijn in de jaren 1908 t.m. 1917 vóór 7 Mei a.'S., voor hen, die geboren zijn in de jaren 1893 t.m. 1907 vóór 9 Mei a.s. STEUNUITKEERING VOOR B-BOE REN. De directie van den Landbouw heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de groep B-boeren boven 66-jarigen leeftijd en weduwen van B-boeren uitsluitend een steunuitkeering in geld zullen ontvangen. Dit beteekent, dat het gedeelte van den steun, dat vroeger in natura werd verstrekt, thans ook door een geldelijke uitkeering wordt vervangen. Korte Berichten. Met ingang van 30 April is het aan een ieder verboden, nieuwe machines boven 100 kg zonder vergunning van het bureau voor de metalenverwerkende industrie te koopen, te verkoopen of af te leveren. Op 81-jarigen leeftijd is te Groningen overleden Jhr Mr D. R. de Marees van Swinderen, oud-presiden't van de rechtbank te Groningen. KANTONRECHTER-PLAATSVER- VANGER. Bij beschikking van den secr.- gen. van het depart, van Justitie zijn be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen: 1. R. W. Zuur, in specteur der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen; 2. Mr H. C. M. van Son, advo caat en procureur te Hulst. Middelburg. Mej. C. C. M. B. deed bij de politie aangifte, dat uit haar woning wollen wanten voile zomerstof, een rcfk, enz. worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. M. C. de V. te S.t Laurens deed aan gifte, dat een partijtje chocoladereepen en an dere snoeperijen, tijdens het vervoer van St. Laurens naar Middelburg verdwenen zijn. De politie o.nderzoekt ook dit zaakje. Mej. I. R. moest gistermorgen te kwart over 11 'bij een bewoner van een der kaden zijn. Ze zette haar rijwiel tusschen twee an dere rijwielen op de stoep, maar deed het niet MET LOOPENDE RANTSOEN BOTER ENZ. MOET MEN 24 DAGEN DOEN. Zooals kortgeleden is bekend gemaakt, geeft bon „18 boter" recht op het koopen van boter, margarine of vét voor het tijd vak 29 April tot 10 Mei 1943, De laatste dagen hebben opgehitste ele menten getracht de geregelde levering en verwerking van de melk 'te storen. Zulke storingspogingen hebben haar gevolgen ech ter steeds slechts ten nadeele van de geheele Nederlandsche bevolking. I Ter beveilingg van de geregelde voor ziening van de bevolking moet derhalve de boterdistributie voor één keer verlengd worden tdt 22 Mei 1943. Men zal dus met het op bon 18 verkrijgbare rantsoen niet, zooals anders 12 dagen, maar 24 dagen moe ten rondkomen, In het belang van alle ver bruikers is het noodzakelijk, dat de klein handelaars gedurende de loopende distribu- tieperiode de te hunner beschikking komen de hoeveelheden boter, margarine of vet öp redelijke wijze onder hun normale afnemers dletrlbueeren. op slot. Een uurtje later was het verdwenen. Mej, A. R, en de heer J, J, v, V. be vonden zich in verboden fijd op straat en moesten de politioneele boete betalen. De arbeider P. v. Z. uit Breda, tijdelijk te Souburg, vervalschte' met blee.kwater de in- reis vergunning voor zijn collega -A. G. W. Beiden kregen een proces-verbaal. D. P. werd bekeurd, omdat hij drank te duur verkocht. Goes. Verschillende reizigers voor Vlissingen en Middelburg, die het er maar op gewaagd hadden om met „de laatste gelegenheid" huiswaarts te keeren, zijn hier Zondagavond uit den trein verwijderd en moesten op het politiebureau den nacht doorbrengen. Maan dagmorgen konden ze hun reis voortzetten. Walcheren. DOMBURG. Vrijdagavond vergaderde de geitenfokvereeniging „Ter Verbetering". Er was een klein Ibatig saldo. De contributie en het dekgeld werden vastgesteld op f 1. Er werd besloten om den bokhouder over het jaar 1942 een extra belooning te geven van I f 15. In beginsel werd besloten om tot het 1 oprichten van een geitenverzekering over te gaan. WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag werd in het Polderhuis- alhier door Dr Vaandrager van Zoutelande examen afgenomen voor het eenheidsdiploma E. H. B. O. j Geslaagd zijn de dames: N. Dekker, W. Lievense, M. Lous, N. Lous, D. C. Maas- Siegers, M. Minderhoud, N. Minderhoud, A. I M. Reus, M. Willemse en dhrn: J. Cijsouw, J. Dekker, A. Huibregtse, L. Kaland, J. Lou- werse, J. Minderhoud, K. Minderhoud, W. de Pagter, S. W. Postma, L. Verhulst. Allen te Westkapelle. Mej. J. de Bruyne te Vlis singen. Doodel ij k ongeluk. In de buurtschap Ugchelen (gem. Apeldoorn) is de 62-jarige heer J. M. Jonker, die voor leden van een bedrijfsluchtbescherming en -brand weer de werking van een brandbom demon streerde, door de ontploffing van dit projec tiel, dat niet het kenteeken van explosief droeg, doodelijk aan het hoofd gewond. Een bij hem staande verpleegster kreeg ernstig letsel aan een harer beenen. Geheime distilleerder ij in een hooiberg. De Alkmaarsche politie heeft een man aangehouden, die tien pond boter vervoerde. Spoedig bleek, dat de man de boter had gekocht via een caféhouder te Alkmaar, waarna eeri Alkmaarsche recher cheur en een controleur van den CCD een onderzoek instelden bij een boer, van wien de boter afkomstig zou zijn. De boer was door het ongewone bezoek heelemaal in de war en, denkende dat het klanten waren, in formeerde hij, of de heeren de suiker kwa men betalen. De rechercheur antwoordde be vestigend en de bo'er bracht het tweetal daarop bij een boer, waar de ambtenaar in een hooiberg met een geheimen toegang een distilleerderij ontdekten, waarvoor de suiker bestemd was geweest. Een onderzoek waar dé clandestien ge maakte' jenever was gebleven, leidde weer naar Hoorn waar men bij een caféhouder 80 pond boter, 50 pond vet, 40 kazen, een partij eieren, een hoeveelheid tarwe en clan destiene jenever ontdekten. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting vai» Vrijdag 30 April 1943. De 36-jarige voerman P. E. IJpelaar uit Rotterdam, die tijdelijk werkzaamheden ver richtte te Zoutelande, had' het ongeluk gelhad een tijdje in de ongevallenwet te moe ten loopen en had toen hij wieer aan „den slag" kon, nog een bedrag van f 24 te goed van de Rijksverzekeringsbank. Toen dit geld maar uit bleef, ging hij eens informeeren. Tot zijn niet geringe verbazing vernam hij, dat het bewuste bedrag van f 24 hem reeds op 12 Sept. 1942 was uitbetaald. De Marechaussees kwamen tot de conclusie, dat een anid'ef persoon een va-1- sche handteekening moest hebben geplaatst op het postkantoor te Zoutelande, en zoo die f 24 in ontvangst had genomen. Ten slotte kwam aan het geval een schriftdeskundige te pas. en uit diens conclusie bleek, dat een mede-a bei der van aangever, de 21-jarige te Oss wo nende matrassenmaker A. M. van Bergen, als de dader moest worden beschouwd. Deze ont kent echter het ten laste gelegde. Eisch 3 mnd. gev. straf. Een drietal hooger beroepzaken tegen vonnissen van den Kantonrechter te Middel burg zijn dan aan die orde. De eerste gaat te gen den 62-jarigen melkverkooper J. Reijnier- se uit Koudekerke, die zich wel .zeer onsociaal had gedragen. Verdachte had de melk .maar wat „verlengd". Dit feit was ge constateerd toen in April van het vorige jaar door een controleur «ter Warenwet een mon ster van de melk werd genomen, waarna bij 't te Goes ingestelde onderzoek de knoeierij aan het licht was gekomen. De Kantonrechter had hem voor dit feit èen geldboete van f 200 of 30 d. h. opgelegd, waarmede verdachte echter geen genoegen wildie nemen en het „hooger op" zocht. Getuige v. ril. Ende deelt mede, dat er 15 pet. water bij de melk was. Verdachte beweert er niet van te weten, dat er water bij de melk is gedaan. Hij zelf heeft er in geen geval water bij gevoegd. Eisch bevestiging vonnis Kantonrechter. (Zie vervolg op pagina 2.) DINSDAG 4 MEI 1943. De liefde doet den naaste geen kwaad, daarom is de liefde de vervulling der wet. Rom. 13: 10. Zon op 6.07, onder 21.08. Maan op 6.40, onder 21.07. N. maan vandaag, le kw. 12 Mei Werp de bange zorgen buiten, Schoon gij donkre buien ziet 't Vreezen zal den storm niet stuiten, Angst verdrijft het onweer niet. Verduisteren; Van 2 tot en met 8 Mei: begin 21.15, einde 6 uur, NED. HERV...KERK, B e r o e p c n: te Ooltgeniplaat, J. Lekkerkerkcr te Uud-Beij- erland, Aangenomen: naar Utrecht (als geestelijk verzorger van het Diaconessen-. huis), P. J. Roscam Abbing te Bovensmildte, naar Eibergen. G, Moen te Nieuwleusen. Bedankt: voor Oostzaan, W. C. Smits te Wormer; voor Schoonhoven, J. de Lange te Wilsum (Ov.)voor Nieuw-Vennep, M. H. Knijff te Ophemert. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Rijsoord, A. Dercksen te Feijenoord. Bedankt: voor Almelo, D. van Enx te Veenendaal. CHR. GEREF. KERK. B e r o e p e nte Amsterdam-Oost, W. F. Laman te Haar- lem-C. HULPPREDIKERS. Ned. H e- r v. Kerk. Benoemd te St Johannesga-Delf- strahuizen, S. Molenaar, cand. te Franeker. Ds P. J. STEINZ OVERLEDEN. Gisteren is plotseling overleden ds P. J. Steinz, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk te Goes en ridder in de onde van Oranje- Nassau. Dit sterfgeval kwam wel zeer onver wacht, idiaar Z. Eerw. Zondag nog ter kerk was geweest. Ds. Steinz, die 28 Mei 1875 te Sluis werd geboren en alzoo bijna 68 jaar oud was, was van 19001908 predikant te Stavenisse en van 19081941, alzoo niet min der dan 33 jaar, te Goes. Met ingang van 1 Oct.1941 werd hem emeritaat verleend. Hij heeft van de emeritaatsrust dus slechts kort genoten. Van het drietal Ned. Herv. predikanten, dat gedurende een zoo lange reeks van jaren te Goes met zegen arbeidde, zijn er dus reeds twee (ds Homburg en ds Steinz) heengegaan. Bij zijn afscheid op 28 Sept. 1941 heeft ds Odé ds Steinz zoo juist geschetst als een moedig en zelfstandig man, die zonder aanzien des persoons zijn weg ging en die zoowel in prediking als bij huisbezoek steeds God de eer gaf, wiens typeerende kenmerken waren: zijn Christusprediking, zijn medegevoel met lijden de menschen in hun geestelijken en stoffelij ke» nood en zijn vergevensgezindheid. Ds Steinz heeft ook voor 't Chr. Onderwijs zieer veel gedaan. Hij was sinds Febr. 1910, tot aan zijn dood, voorzitter der Herv. School ver - eeni'ging, en mede-oprichter, gedurende 20 jaar bestuurslid en sedert Nov. 1941 eere-voorzit- ter der Chr. U.L.O-school. Ook was hij lan gen tijd lid van het Hoofdbestuur der voor malige Chr. Hist. Unie en voorzitter van den statenkring Zeeland dier Unie en van de voor malige Chr. Hist. Kiesvereeniging en lid van den Voogdijraad. Verder was hij tal van jaren inspecteur van de voormalige vereen- van'Chr. Volksonderwijs en secretaris dier inspectie. Van de Goesche wijkverpleging bekleedde hij eveneens vele jaren het presidium. Plij was in het Zeeuwsche kerkelijk leven en in de Goesche samenleving een vooraanstaande figuur. De begrafenis zal Donderdag a.s. plaats i hebben. Te één uur zal een rouwdienst in de Groote kerk worden gehouden. MIDDELBURG. De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk alhier heeft besloten om den tweeden Trocust-in-Nood-avond te houden op a.s. Zondag 9 Mei in een buitengewonen avonddienst, die zal zijn van 5.30 tot 7 uur. Op dien Zondag zullen de kerkdienstender Chr. Geref. Gem. zijn; 's morgens 10 uur; 's middags 2 uur. 's Avonds 5.30 uur zal Prof. Wisse dan spreken lover: „De Lentetak en de Teekenen der tijden". UIT DE CHR. GE.REF. KERK. Ter jongste vergadering van de classis Dordrecht der Chr. Geref. Kerk, die o.m. de geheele provincie Zeeland omvat, werden tot afge vaardigden naar de Part. Synode van het Zui den gekozen als primi de predikanten Ds J. v. Doorh te 's-Gravendeel, Ds C. Smits te Dordrecht en Ds G. Wisse te Middelburg en de ouderlingen H. Alblas, J. v. Dongen en W. Korporaal, Als secundi we-den gekozen de predikanten Ds H. Hoogendoo-rn te Zierik- zee, Ds I. de Knijff te Papendrecht en Ds G, A. Zijderveld te Zaamslag en de ouderlingen P. de Kroo, J. Opmeer en H. C. Vos. Naar aanleiding van de mededeelingen van Prof. Wisse over den kerkelijken toestand te Breda werd de gemeente Dordrecht aangewe zen om aldaar een nader onde 'zoek in te stel len en dwalende gemeenteleden een persoonlijk bezoek te brengen. T. a. v. de nieuw voorgestelde classisindee- ling sprak rite vergadering uit dat zij bij de bestaande indeeling wenscht te blijven aange zien de voorgestelde classis Middelburg te klein is. De classis besloot dit jaar in verband met de huidige omstandigheden geen zendingsdag te houden. Wat de consulentschappen betreft werd Ds A. M. Franssen te Biezelinge benoemd als consulent van Vlissingen en Zierikzee, Ds H. Hoogendoorn als consulent van Middelburg en Zaamslag en Ds G. A. Zijderveld als con sulent van Biezelinge. De vergadering van moderne theologen en die van de Ned. Herv. Predikanten-ver. gaan niet door. SOUBURG. De heer H. Roest, hulppredi ker bij de Ned. Herv. gemeente alhie'r, die het beroep naar de Herv. kerken te Ransdorp en Schellingwouidle aan nam, zal op Zondag 9 Mei des voormiddags van de Herv. gemeente alhier afscheid nemen. Geslaagd voor het analystenexamende heer J. Cornelisse, Oostkapelle en de dafnes C. Jansen Verplanke, Kruiningen en M. S. Snoep, Kapelle en voor het examen Algem. Ontw. dezer examens Mej. J. Bartelds, Vlis singen. ttMtt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1