DINSDAG 27 APRIL 1943 57e Jaargang, No. 173 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHR13TELMK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. NA PASCHEN. De Paaschdagen zijn weer voorbij. Paasch- feest 1943 behoort weer tot het verleden. Het wordt geplaatst in de rij der Paasch- feesten, die wij hebben meegevierd, voor den één een wat langerij rij dan voor den ander. Nu gaan we weer over tot de orde van den (werk)dag. We zijn misschien naar de kerk geweest, we hebben wellicht in den kring van ons gezin gezellige dagen door gebracht, sommigen hebben een uitstapje gemaakt, voor anderen was er een leege plaats in huis, maar aan allen stelt nu weer het gewone leven zijn eischen. Is dat alles? Is hiermee alles gezegd? Ne men we van Paschen niets mee in ons ver dere leven? Worden we weer geheel in be slag genomen door de zorgen en vragen van den dag? Was is het bij ons dan leeg en arm. Als het werkelijk goed is met ons, dan hebben wij door Paschen weer uitzicht ge kregen, eindeloos ver. Door en over den dood heen. Al moge in oorlogsdagen de dood mach tig schijnen, bijzonder machtig zelfs, al mo ge hij op zee, in de lucht en aan de fronten vele sterke, bloeiende levens wegmaaien, al klinkt nu nog luider dan anders de stem: „öij zult den dood sterven", wie waarlijk, echt-persoonlijk, Paschen heeft gevierd, die behoeft voor dood en graf niet meer te vree zen. Immers, wie in- Christus gelooft, in den opgestanen Heiland, zal niet sterven, maar leven. Wie zich aan Jezus toevertrouwt, geheel en ten volle, blijft niet tegen den dreigenden dood aankijken, maar komt er met Jezus boven uit. Hij weet, dat de dood niet het laatste woord heeft en niet de overwinnaar van zijn leven is. Met Christus wordt hij door een weg van vernedering en lijden ver hoogd en ontvangt hij eeuwige heerlijkheid. Met deze blijde zekerheid mogen wij ons zelf en elkander ook na het Paaschfeest van 1943 troosten. HEVIGE AFWEERSLAG IN TUNIS DUURT VOORT. - VERWOEDE GE VECHTEN - DOORBRAAKPOGINGEN NIET GESLAAGD. - AMER1KAANSCH VLIEGKAMPSCHIP VERNIETIGD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht inaakt bekend: Van het O o s t e 1 ij k e front worden geen gevechtshandelingen van ibeteekenis gemeld. Voor de kust van den Kaukasus brachten lichte Duitsche zeestrijdkradhten een vijande lijke motortorpedoboot tot zinken, beschadig den verscheidene andere booten ernstig en schoten een schip in brand. De afweerslag aan het Westelijke Tu nesische front duurt npet onverminder de hevigheid voort. Ondanks groote numerieke superioriteit bleef de vijand ook gisteren elk succes om door te breken ontzegd. Doorbraken van geconcentreerde pantserstrijdkrachten -toer den opgevangen en de vijand wendl na verbit terde gevechten onder -zware verliezen aan pantserwagens verdreven. Overdag en des nachts bevonden zich sterke formaties der luchtmacht boven den vijand en vielen gereed staande pantserstrijdkrachten, batterijen en troepencolones met bommen en boordwapens aan. In luchtgevechten en door luchtdoelge schut werden 12 vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. Twee eigen jachttoestellen worden vermist. T Op het brandpunt van den strijd opgesteld, hebben zich de laatste dagen de tiende pantser divisie, de divisie „Hermann Goering" en het regiment grenadiers 754 dbor voorbeeldigen strijdgeest en onverschrokken dapperheid on derscheiden en de hoop van den vijand op een doorbraak verijdeld. Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft een onderzeeboot, onder bevel van den Kapitaen Leutnant von Buelow in het midden van het Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan het ter bewaking van de Atlantische konvooiwegen gebruikte Amerikaansche vhegkampschip „Ranger" tot zinken ge bracht. De Fiihrer beeft Kapitan-Leutnant Von Bulow als 234en soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Het moderne snelle Amerikaansche vlieg- 3) DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. Dat is ook niet meer dan billijk. Op zijn tiende jaar is Adlolf definitief van school ge komen (is die jongen nu al vier jaar met hem werkzaam? waar blijft de tijd?). Veel heeft ij met geleerd, want -den halven schooltijd moest hij, als'oudste, vader en moeder helpen. Hermann heeft het op school iets langer Kunnen volhouden; tot zijn twaalfde jaar. Maar die was blij, toen hij er af mocht. Die een hekel aan loeren. Het ruwe woud m11' zijn zin: hij is bij de outhakkers en het zoo even voorbijdrijvende lot brengt hem ik-weet-niet-waar. De terug- meestai te voet, duurt geruimen tijd. Maar nu Kathe en Joehem. Die zijn elf en rfSr 611 nog op sch°o1' Hij weet wel, dat Wft" 7 V°?[ Pieren jongen een zwak f Zlet> Sy'ooft 'hij, in hem een school- meester-koster! Lieve deugd, de jongen moet gaan verdienen, al is het i heet]es helpen. En voor Kathe moet ook wat gevonden worden, al weet hij nog met wat. i. de «ach! ove^6-01 Zal moeten mnen, dat zijn S T 1 van bespreking hebben en daden dienen te worden omgezet. kampschip „Ranger" had een bemanning van meer dan duizend koppen en ruim 50 vlieg tuigen aan boord. Met de „Ranger" is thans de laatste der vliegkampschepen gezonken, waarmede de Ver. Staten den oorlog zijn ingegaan. De Amerikaansche marine heeft juist in dit scheepstype verliezen geleden, die tijdens den duur van den oorlog nauwelijks aan te vullen zijn, daar nieuwe vliegkampschepen die inmid dels in dienst gesteld zijn of hulpvliegkamp- schepen die van groote passagiersschepen zijn omgebouwd, eveneens tot zinken gebracht werden. Het Italiaansche legerbericht meldt: Aan het Zuidelijke front van Tunesië zijn plaatselijke aanvallen verijdeld als gevolg van de snelle reactie onzer detachementen. De hardnekkige en hevige druk van den vijand in den Westelijken sector werd op dappere wijze doorstaan tijdens zware gevechten, waar aan de Italiaansche en Duitsche luchtmacht voortdurend haar doeltreffende medewerking verleenden. De Engelsch-Amierikaansche lucht macht heeft gisteren 12 toestellen verloren. Tijdens de verwoedle gevechten der laatste dagen hebben zich bijzonder onderscheiden de volgende Duitsche eenheden: de tiende pant serdivisie, het -tweede bataljon van het 443e regiment pantsergrenadiers, alsmede een -batal jon „jagers" van de luchtmacht. Onze vliegtuigen hebben in de wateren van Cyrenaica een zwaar beschermd' konvooi aangevallen en torpedeerde twee vrachtschepen, een van 8000 en een van 5000 ton. Vijandelijke vliegtuigen vlogen gistermiddag boven plaatsen van Sicilië en lieten bom men van klein kaliber vallen. Eenige gebou wen werden beschadigd, een burger te Licata (Agrigento) werd gedood. In de vroege och tenduren van heden werd een aanval gedaan op het gebied van C a g 1 i a r i. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Vier on zer machines zijn de laatste dagen van de krijgsverrichtingen niet op haar -basis terug gekeerd. Dr Göbbels over den luchtoorlog. Minister Dr Göbbels schrijft in Das Reic-h over de problemen van den luchtoorlog. Hij spreekt zijn onbeperkte waardeering uit voor de Duitsche burgerbevolking in het door de Engelsche luchtterreur geteisterde gebied. Het is, aldus Göbbels, een -groote vergissing van den vijand te gelooven, dat hij door zijn lucht- terreur het oorlogsmoreel van het Duitsche thuisfront zou kunnen verzwakken. Niemand zal ernstige bedenkingen hebben, wanneer van een deel van den algemeenen levensstandaard in de niet uit die lucht be dreigde streken gebruik wordt gemaakt om de bedreigde streken te helpen. Duitschland is geenszins weerloos tegenover den Britsch-Amerikaanschen luchtoorlog. An dere dingen daargelaten, beschikt het over dten duikbootoorlog, welke Engeland thans onge twijfeld zwaarder treft dan Duitschland door den luchtoorlog wordt geschaad1. Natuurlijk, aldus vervolgt Göbbels, blijven onze maatregelen tegen den Engelschen lucht oorlog niet tot het defensief beperkt. Onze strafgeridhten, aldus besluit de minis ter, hebben vaak wel zeer lang op zich laten wachten, maar zij -zijn altijd nog gekomen. Vacantiebeperking in Duitschland. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt is de vacan tiebeperking, die reeds voor ambtenaren en employé's van officieele instellingen bestond, thans ook tot de -particuliere bedrijven uitge breid. De algemeen-gevolmachtigde voor dien arbeid, Gauleiter Sauckel, heeft thans een ver ordening uitgevaardigd, volgens welke niemand die in dienstverband staat langer dan 14 dagen vacantie mag nemen. Een uitzondering wordlt alleen gemaakt voor oudere personen, d.w.z. die vóór April 1894 zijn geboren. Deze mogen ten hoogste 20 dagen vacantie nemen. Tevens wordt in deze verordening bepaald, dat de vacantie op een werkdag moet -beginnen om een al te druk verkeer der spoorwegen op Zaterdag en Zondag te voorkomen. Korte Berichten. Maarschalk Pétain vierde Zaterdag zijn 87sten verjaardag. De maarschalk bracht dezen dag in intiemen kring door. (D.N.B.) Radio Moskou deelt mede, dat dte Sovjet-regeering besloten- heeft de diplo matieke betrekkingen met de uitgeweken Pool- sche regeering te' Londen- te verbreken. (D.N.B.) Naar die minister van volks voorlichting en propaganda mededeelt, wordt de „Nationale feestdag van het Duitsche volk" dit jaar op 1 Mei gevierd. Deze dag wordt gevierd als Zondlag; feestelijkheden vinden niet plaats. Zwijgend gaan vader en zoon op huis aan. Elk heeft een mand op den schouder. Die zijn nog niet voor de helft gevuld. De zon schijnt nu reeds met flinke kracht. Het geheele dorp is ontwaakt. Met een groote pijp in den mond wandelt meester Kaufmann door de dorpsstraat, teneinde een luchtje te gaan scheppen alvorens hij uren in een be dompt vertrek de woelige kinderschaar onder wijst. Door dezelfde ongeplaveide straat waggelt een troep ganzen, die naar de bergweide wor den gevoerd door Lize van Hackman, de gan zenhoedster. Kaufmann steekt de pijp omhoog en zegt: „Goeldlen morgen, Weishaupt. Een goeden nacht gehad?" „Maar zóó, zóó, meester. Er wordt te wei nig gevangen." „De Voorzienigheid zij met jullie, mannen", wenscht de schoolmeester-koster. Hij weet er alles van1: bij de Weishaupts is schraalhans keukenmeester. En Weishaupt kan het niet ge beteren. Dat is een ordentelijke vent. Geen kroeglooper, zooals Fritz Vencke, die gister avond, inplaats van te gaan visschen, voor schandaal over het dorp slierde, nagejouwd door de jeugd. En die Vencke, tenminste zijn vrouw, krijgt onldlersteuning uit de dorpskas, 't is eigenlijk God geklaagd, maar ja, het gaat o.m een vrouw en kinderen, terwijl Weishaupt. och, die zou niet eens ondersteuning willen heb ben. Zoo piekert Kaufmann, als hij verder loopt. (Wordt vervolgd.) Nederlandsdhe Vrijwilligers strijden in het Oosten. SS PK Zschackel-O-H-P m. AAN FAMILIELEDEN VAN VRIJ WILLIGERS. Het SS-Ersatskommando deelt mede: Het is weer mogelijk pakjes voor de vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn port vrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zu- lassingsmardke", van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulassungsmarke". Het bovenstaande is alleen geldig voor hen, die een veldpostnummer hebben, terwijl de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden -uitgereikt en door hen aan hun fami lieleden toegezonden worden. Zij zijn dus ner gens anders verkrijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum mer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zonder zegel worden ver zonden. In het belang van een goede en snelle verzending is het noodzakelijk, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven wor den en met het volledige adres van den afzen der. Brieve*1 en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpost nummer of a'dlres - WEEST_ INSCHIKKELIJK IN DE CAFE'S. Het is bekend, dat in verschillende bedrijven een tekort aan personeel heerscht Ook in de hotels, de café's en de restaurants doet zich dit verschijnsel voor. De nog be schikbare, niet steeds volledig bedreven ar beidskrachten voor de bediening en in de keuken, worden daardoor zwaar belast en het kan niet anders, of 't dienstbetoon moet tot het allernoodzakelijkste' worden terug gebracht. Dat dit voor de gasten niet altijd aangenaam is, laat zich begrijpen, maar ook de ondernemers zouden het natuurlijk graag anders zien. Doch de nood, die reeds zoovele wetten brak, breekt ook die der beroepsma tige gastvrijheid en voorkomendheid. Dat deel van het publiek, dat zich tot dus verre niet naar de omstandigheden blijkt te kunnen schikken, moge hiervoor begrip too- nen en bereid zijn tot meer inschikkelijkheid Daarmee bewijst het den bedrijven, het per soneel en zichzelf een dienst. - UITKEERING VAN GRATIFICA TIES IN 1943. De gemachtigde voor den ar beid heeft een beschikking uitgevaardigd be treffende het uitkeeren van gratificaties in 1943. Daarbij wordt aan iederen werkgever toegestaan, gedurende 1943 zonder vooraf gaande toestemming aan leden van zijn per soneel een gratificatie uit te keeren van één week loon in geval van uurloon berekend naar een 48-urige werkweek, of 1 kwart maandsalaris. De werkgever is verplicht binnen acht dagen nadat de gratificatie is uitgekeerd, daarvan mededeeling te doen aan den ge machtigde voor den arbeid onder vermelding van de werknemers, aan wie de gratificatie is verstrekt, het voor ieder van hen gelden de loon of salaris, alsmede het aan ieder van hen als gratificatie uitgekeerde bedrag. Vooj, alle verdere gratificaties, alsmede voor gratificaties die het bovenvermelde be drag te boven gaan, dient toestemming van den gemachtigde voor den arbeid te worden gevraagd. Het is noodzakelijk, dat het verzoek als regel wordt ingediend zes weken voor den datum, waarop men zich voorstelt de grati ficatie uit te keeren. De uitkeering van gratificaties mag geen aanleiding geven tot verhooging van ver koopprijzen en/of tarieven van den werk gever of zijn onderneming. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat Kerstmis niet zal worden beschouwd als een bijzondere reden voor het verleenen van toestemming tot het uitkeeren van gratifi caties. Werkgevers, die voornemens zijn aan hun personeel met Kerstmis een gratificatie te verstrekken, dienen de bij deze beschik king toegestane uitkeering van 1 week loon of 1 kwart maandsalaris daarvoor te reser veeren. BENOEMINGEN. Benoemd tot nota ris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Nijmegen, Ch. Diepenbroek, cand.-notaris te Nijmegen; tot notaris binnen het arr. Arn hem, ter standplaats Druten, J. P. G. Derks, cand.-notaris te Winsen. De voorloopig verlengde ambtsperioden van den burgemeester van Westdorpe, C. J. van Hootegem, en van den burgemeester van Leerdam, A. Hanemayer, zijn met ingang van 16 Mei beëindigd. O'p verzoek, met ingang van den dag van indiensttreding van zijn opvolger, eervol ontslagen als notaris te Heerlen, J. L. H. E. Wijnands. In het Concertgebouw te Amsterdam vond Dinsdagavond ter ge legenheid van den ver jaardag van den Fiih rer een massale bijeen komst plaats. Een overzicht tijdens de redle van Hauptdiensit- leiter Schmidt. A, Stapf-Pax m. Verduisteren: Van 26 t/m 30 April: begin 21.15, einde 6.15 uur. PROV. BONDSDAG NED. JONGE LINGSVERBOND. Deze gister te Goes ge houden Bondsdag werd begonnen met 't bij wonen van den Paaschzangdienst in de Groote Kerk, die zeer druk was bezocht. Verschil lende Paaschliederen werden gezongen. Ds A. W. M. Odé en Dr W. F. Dankbaar hiel den een meditatie, terwijl het kerk- en kin derkoor medewerking verleenden. Daarna vereenigden de C.J.V.-ers zich aan een ge meenschappelijke koffietafel in de zaal- Krijger. De Bondsdag was ditmaal zeer versoberd en bestond verder uit één vergadering, wel ke aanving in de Ned. Herv. Kerk te 13.30 u. Begonnen werd met het zoo bekende en geliefde lied„Lof zij den Heer, den almach- tigen Koning der eere", waarna de voorz., dhr K. L. W. v. d. Made Fil. 127—2: 11 las en voorging in gebed. In zijn openingswoord gewaagde de voorz. van groote dankbaarheid, dat wij als leden van het N.J.V. nog mogen samen komen. Dat zulks ook werkelijk wordt gewaardeerd blijkt uit de groote opkomst. Spr. verwel komde alle aanwezigen. Na nog gewezen te hebben op het woord uit den Filippenzer brief om eensgezind te zijn in dienende liefde jegens elkander, ver klaarde spr. de vergadering voor geopend. Het verslag van den secr. der P. C., dhr A. de Wit, sprak van dankbaarheid. Er zijn ringen en afdeelingen in de provincie, waar men met moeilijkheden te kampen heeft, ook al door de tijdsomstandigheden. Er zijn er ook, waar telkans weer met nieuwen en frisschen moed de oude taak wordt aange vat. Het jaarverslag van den secr. van de prov. jongenswerkcomm., dhr Hoogerheide, die reeds geruimen tijd ziek is, werd voorgele zen door den voorz. dezer commissie, dhr W. Rooze. In dit verslag werd herinnerd aan de waarde van het jongenswerk voor de vereenigingen. De voorz. deelde nog mede, dat de Zomer dag dit jaar zeer waarschijnlijk zal worden gehouden te Kloetinge of Kapelle. Ds Bartlema van Ritthem sprak vervol gens over: „Wij schamen ons het Evangelie van Christus niet". Het was een warm be zielend woord. Het zal er op aan komen, aldus spr., of wij met het evangelie zullen willen staande blijven. Niet ónze boodschap is belangrijk, niet óns woord, maar Góds Woord, Gods boodschap. Gods kracht zal het doen. Het is dan noodig om te luisteren naar Gods Woord om alleen te zijn met dat Woord, opdat Hij Zijn werk doen zal in onze zwakke kracht. Naar het keurig orgelspel van dhr G. A. de Kok Az. met medewerking van bazuin blazers, werd met aandacht geluisterd. Na het orgelspel sprak Ds van Voorthuij- DINSDAG 27 APRIL 1943. Aldus staat er geschreven, dat de Christus moest lijden en ten derden dage opstaan uit de dooden, en dat in Zijn naam moest ge predikt worden bekeering tot vergeving der zonden. Lukas 24: 4C47. Zon op 6.19, onder 20.57. Maan op 3.22, onder 12.25. Vand. L. kw. N. maan 4 Mei. MOEDERLIEFDE IN SPREEKWOORDEN. Een moederhand is zacht óók als zij slaat. Moeder 1 Wie haar bezit, roept haar; wie haar niet bezit, mist haar. Beter een rijken vader te verliezen dan een arme moeder. Het gebed der moeder redt uit de diepte der zee. sen van Kattendijke over: „Wij en de toe komst". Dit eveneens met geestdrift uitgesproken woord zal niet nagelaten hebben indruk te maken op alle aanwezigen. Wij willen, aldus spr., staan in dienst van den Heere Jezus Christus. Hierdoor wordt ook onze houding bepaald met het oog op de toekomst. De mannen, die voor negentig jaar het Verbond oprichtten, waren vervuld met de gedachte om ook anderen te brengen de blijde bood schap van Gods genade en barmhartigheid. Zoo hebben ook wij vol vertrouwen en in stille gehoorzaamheid te arbeiden, al zaaien de en verwachtende, dat God op Zijn tijd den wasdom zal geven. Hierna volgde weer orgelspel van dhr De Kok. Daarna werd de Bondsdag door den voor zitter gesloten, nadat hij dank had gebracht aan allen, die medewerkten om deze dag te doen slagen. Met dank aan God werd geëindigd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 11 t/m 17 April 1943 kwamen er 'in ons land 1459 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 826 diphtherie en 584 roodvonk. Zeeland 'had 10 gevallen van diphtherie, n.l. 2 in Axel en Tholen en 1 in St. A n - naland, Heinkenszand, Krabben- dijke, Kruiningen, Terneuzen en Waarde. St. Maartensdijk hadi 2 gevallen van febris typhoidlea en Middelburg 1 geval van malaria. UITKEERINGEN VOOR VERBETE- RIN'GSWERKEN. De Comm. der Provincie Zeeland heeft wegens de in 1942 uitgevoerde verbeteringswerkeij. de volgende bijdragen toegekendaan de gem. Oudelande f 2880,19; Rilland-Bath f 1885,81, Serooskerke f 3500,87 Vlissingen f 3250, Middelburg f 3250, Axel f 5753,80, Clinge f 1378,45 en aan De Kruis polder f 7444,13. PROV. GASBEDRIJF. Bij besluit van den wnd. Comm. der Prov. is de jaarwed de van den directeur van het Prov. Gasbedrijf bepaald op f 4600f 5600; die van de hoofd- adm. op f 4000f 4500 en die van den techn. hoofdambtenaar op f 2100f 3500. Van de overige jaarwedden noemen wij nog: Boek houder-kassier f 2400f 3400adjboekhou der en tedhn. ambtenaarf 1750f 2250klerk le fel. en magazijnmeester f 1500f 1800; fit ters f 1100—f 1500. De volgende ambtenaren hebben het genot van vrij wonen, vuur, licht en water: De Directeur, de Technische Hoofdambtenaar, de Technische ambtenaar, de winkelhouder en de fitters, wien een vaste standplaats is aange wezen. Indien voor deze fitters geen dienst woning beschikbaar is, wondlt hun een voor ieder geval afzonderlijk te bepalen tegemoet koming in de kosten van woninghuur toege kend. Voor diploma's worden jaarlijksche ver goedingen betaald, variëerend van f 200 tot f 50. De ambtenaren die bij die Zegam meer verdienden dan thans bij het Prov. Gasbedrijf ontvangen een toeslag tot het bedrag van het verschil. 1 NED. HERV. KERK. Beroepen: te Abbenbroek, G. Bossinga, hulppred. te Spij- kenisse; te Didam, J. Petri te Dordrecht; te Scherpenzeel c.a., H. Zuiderveld, hulppred. te Tiel. Aangenomen: naar Didam, J. Petri te Dordrecht. Bedankt: voor Geldermalsen, H. v. 't Hof te Ommeren; voor Schiedam, A. J. Brinkman te Zegveld. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Fijnaart, L. v. d. Linder te Z o n n e - m a i r enaar Doetinchem, C. H. Appelo te Harmeien. Bedankt: voor 's-Gravenzande, J. J. de Vries te Vrouwenpolder. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Hasselt, B. Nederlof, cand. te Rotterdam. GEREF. GEM. Aangenomen: naar Kampen, J. Vreugdenhil te Rijssen (voorh. te Kampen). HERST. EVANG. LUTH. KERK. Aan genomen: naar Zwolle, H. J. Oldemans, prop. te Amsterdam. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Wieringermeer, J. Rienstra, cand. te Oosterend (Fr.). Geref. Kerken. Benoemdte Haar lemmermeer O.Z., J. M. Bloemkolk, cand. te Utrecht. INTERKERKELIJKE SAMENWER KING. Donderdagavond aan den voor avond van den Goeden Vrijdag hebben de R. Katih., de Ned. Herv., de Doopsgezinde en de Geref. Kerken te Sneek van half acht tot half negen een ure des gebeds gehouden in verband met den nood der tijden. De diensten werden in alle bedehuizen gelijktijdig gehou den. EEN GEREF. JEUGDBLAD. In op dracht van de Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland is na verkregen toestem ming van de betrokken autoriteiten een blad versohenen voor de jeugd dezer kerken onder den naam „Kerk en Jeugd". Het blad staat onder redactie van de dames Mevr. C. H. v. AlkemadieKwalckelstein te Rotterdam en G. H. Kraan—v. d. Burg te Vlaardingen en de heeren Prof. Dr G. Ch. Aalders' te Heem stede, Ds P. N. Kruyswijk te Hilversum en Ds C. Veenhof te Utrecht. Het eerste nummer bevat een inleidend woord van het moderamen der Synode, een Paaschoverdenldng van Ds D. v. Dijk te Gro ningen, Grepen uit de kerkhistorie van I. Stap, een bijdrage over Jezus' optreden in de Han delingen d|er Apostelen van Ds C. Veenhof, het eerste artikel over Oud-Testamentische figuren, van de hand van Ds P. Kruyswijk, een Vragenbus van mevr. C. H. v. Alkemade- Kwakkelstein en bijdragen van mevr. G. H. Kraan-v. d. Burg en van den Amsterdamschen straatprediker, den beer N. Baas. KORTE BERICHTEN. Morgen (Woensdag)viert Ds H. W. M. Hupkes, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Zwaagwesteinde, zijn zilveren ambtsjubileum. Bij de diaconie van de Geref. Kerk van Kralingen kwam door bemiddeling van Ds G. v. Veldhuizen, Ned. Herv. predikant aldaar, een gift in groot f 2000 ten behoeve van de diaconie van de getroffen Geref. Kerk van Delf shaven. Ds H. Haspers, predikant bij de Geref. Kerk van Koudekerk a. d. Rijn heeft bij de classis Leiden zijn emeritaatsaanvrage inge diend. De ruim 85-jarige D;s K. Fernhout, emeritus-predikant te Baarn, heeft gedurende de Paaschdlagen in zijn oude gemeente te Vreeland driemaal een preekbeurt vervuld. Cand. D. van Swigchem vangt 1 Mei zijn arbeid in de Geref. Kerk van 's-Graven- hage-West aan. Hij zal daar per maand nooit meer dan één Zondag bezet .zijn, en steeds gelegenheid ontvangen om aan preekverzoeken van elders te voldoen. Ds B. v. Ginkel, Ned. Herv. pred. te Utrecht, ontving onder letters N. N. een gift groot f 5600, waarvan f 2500 voor ver schillende diaconieën in den lande; f 1000 voor de Heldringgestichten te Zetten en eveneens f 1000 voor de Weesinrichting te Neerbosch; f 500 voor de synodale Paasch- collecte en f 500 voor den Geref. Zendings- bond, benevens f 100 voor het Kinderheim der Ev. Broedergem. te Zeist. De Geref. Kerken van Apeldoorn, Vlaar dingen en 's-Hertogenbosch ontvingen allen giften van f 500. Ds E. C. v. d. Laan, Geref. pred. te Workum, heeft bij de classis Workum zijn emeritaatsaanvrage ingediend. De kerkeraad der Geref. Kerk te Om men besloot tot het stichten van een twee de predikantsplaats. De classis Ommen der Geref. Kerken nam een voorstel van de Kerk van Lemeler- veld aan om de generale synode via de Part. synode van Overijssel te verzoeken aan de Theol. School te Kampen het promotierecht toe te kennen. In de commissie belast met het afnemen van db examens voor de Nijverheidsakten N I, N VI, N XIII, N XV, N XVI en NXVIa zijn o.m. tot leden benoemd die heeren J. F. Gugelot, Nijmegen; F. C. Matzinger, St Lau rens en C. W. Verplanke, Oostburg. In de examen-commissie voor stuurmans leerling en machinistenleerling aan van rijks wege gesubsidieerde scholen is tot lid en on dervoorzitter benoemd de heer Vijn te Nij megen. Tot gecommitteerden bij de eindexa mens aan de opleidingen voor stuurmansleer ling en machinistenleerling aan de van rijks wege „gesubsidieerde nijverheidsscholen' de hee ren J. M. Jansen, Middelburg en D. van de Schaft te Nijmegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1