,s dat van RG ZATERDAG 74 APRIL 1943 57e Jaargang, No. 172 S HEILS", G lG van Koop- id te Mid- >p Goeden plaatselijke :egenwoor- tn Paasch- r Zeeland. id baar! TbTkChJt J|=|sardini£ DAGKALENDER De viering van Hitiers verjaardag in Nederland. Rede van den Rijkscommissaris. (Slot.) ze 't hoorde. Zo is hij niet, of ze die brief ,t niet uit zichzelf aan- op aandringen, laastig in zijn zak ge- "im aan het spelen en n gemerkt; dat komt hij niets over de uit zeggen, aar kraaien, dat Moe- vraagt. „Dan kunnen n en behoef ik niet in (Wordt vervolgd.) 3n bedrijfsmaxi- k- en kalfkoeien stuks jongvee, icember a.s. zal gehouden, zal jrden verhoogd, j.l. had het be- betrekking op 1 jaar, terwijl ituks vrouwelijk en 1 jaar, dat jehouden, 20 fsmaximum be- jedrijfsmaximum hebben op de koeien, zal het .ijk jongvee, dat de wintermaan- orden gehouden lus het aantal plus de pinken ilke nog niet ge- gesteld wor- sr 75 °/0 van het |m. no. 182. van biggen. jzen van biggen I van de „prij- 1940 No. 1". jde voor de prij- er bepaald, dat ging zal worden Üen biggen niet geren prijs dan ek worden ver- ■dt met nadruk ;egen het bereke- ere prijzen dan genoemden, daar ernstig vergrijp ;en van de huis- middellijke straf - leiden. r, in de zaal we leden. ist in de zaal 'Stoofstraat) Ie Zeeuwsche ,N WELKOM. REN", W.A., van SLA en S DIRECTIE. s krant: inderen itoppen, sn ramp scheiden DAGMEISJE O. EIBBENS, lat, Kapelle. GUDSTER bij klein burger of Goes. Er worden op een s dan op hoog Boekh. VAN Souburg. NSTBODE ge- d. e. n. Goed /VIJSJANSE, f erseke. i Le Oointre Goes. CHRISTEL UK DAGBLAD VOO ELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. 'Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechéf)B. P. DAVIDSE, Goes. Op 2en Paaschdag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Onze bureaux zullen op dien dag gesloten zijn. HET FEEST VAN HET LEVEN. Het gaat op het Paaschfeest om Christus, den Vorst des levens. Niet om het ledige graf, om vluchtende bewakers, om ver baasde vrouwen, om aanvankeliik ongeloovi- ge discipelen met een tfaag hart en vol on verstand, maar om Jezus en om Hem alleen. Paaschfeest is het feest van het leven. Daarom jubelt de Christenheid het in haar belijdenis ten slotte uit: „Ik geloof de we deropstanding des vleesches en een eeuwig leven". Door Christus, die den dood heeft overwonnen, voor de Zijnen verworven. Morgen dus vieren wij weer het feest van het leven in zijn vollen rijkdom en zijn rijke heerlijkheid. Laten we niet aan het werk van Christus te kort doen, door te meenen, dat Zijn lij den en sterven slechts ten doel had de ver lossing van onze ziel en niet die van ons lichaam. Of dat het bij Zijn lijden en ster ven alleen maar zou gegaan zijn om het le ven van den mensch, van den enkeling, en niet om dat van heel Gods schepping. Wie bij de Schrift leeft, weet, dat Jezus' opstanding voor het leven van universeele beteekenis is. Het ging toch om de redding van heel de Schepping? En dat is nu het geweldige in de prediking van Paschen, dat de redding van Gods schepping zich heeft voltrokken. Als Jezus op den Paaschmorgen uit het graf opkomt, dan komt Hij daaruit met boordevolle handen. Hij is de Koning van gehéél de Schepping, geen plekje uitgezon derd. Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Ook nu, als er zooveel gebeurt, dat wij niet begrijpen kunnen. Hij is de Opstanding en het Leven, de Eerste en de Laatste. Wij kunnen, verblijd door het heerlijke Paasch-Evangelie, bemoe digd en gesterkt voorwaarts gaan. Immers niet de dood, maar de groote Levensvorst heeft dc heerschappij. Hij regeert en zal Zijn Almacht toonen. ZWARE GEALLIËERDE VERLIEZEN IN TUNIS. - 19 SCHEPEN TOT ZIN KEN GEBRACHT. - MARINEBASIS PORTI GEBOMBARDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt méde: Aan het geheele Oostelijke front vonden gisteren geen gevechtshandelingen van betee kenis plaats. De luchtmacht heeft in den af- geloopen nacht een zwaren aanval gedaan op de marinebases P o t i aan de kust der Zwarte Zee. Aan het Westelijke front in Tunis zijn hevige plaatselijke gevechten gaande. Bij den op 22 April gemelden geslaagden aanval zijn verscheidene honderden gevangenen gemaakt en 5^ batterijen en 50 auto's buitgemaakt of ver nield. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen ver strooiden bij verrassende aanvallen in scheer- vluoht gereedstaande pantserstrijdkrachten en autocolonnes van dén vijand. De met veel sterkere strijdkraohten onder nomen aanvallen op de Duitsch-Italiaansche stellingen aan1 het front in Zuidf-Tunis misluk-, ten ook gisteren met zware verliezen voor den vijand. Sovjetvliegtuigen hebben in den afgeloo-pen nacht zonder systeem brisantbommen op Oostpruisisch gebied laten vallen. Twee der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „De vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte heeft in de Middellandsche Zee en op den Atlantischen Oceaan opnieuw zware verliezen geleden. In gevechten tegen krachtig beschermde konvooien hebben Duitsche duikbooten 16 koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 121.000 ton, waaronder ver scheidene volgeladen troepentransport schepen, alsmede twee torpedojagers en een duikboot in den grond geboord. Twee andere schepen werden door tor pedo's getroffen." FEUILLETON 2) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. Zijn oudste is niet een veelprater. Inte gendeel,^ hij is een stille, en in zichzelf ge keerde jongen. Herman, de tweede, is heel anders Die mag graag praten. Meteen loopt hij luchtig, over de dingen heen. Adolf is zwaarmoediger. Hij schudt het hoofd. ,,'t Is te weinig, vader". „Gelijk heb je, jongen. Maar we kunnen er^ toch niet meer bij maken 'tis een waarheid als een koe. Wat de ri vier belieft te geven, heb je te accepteeren; wat ze je onthouden wil, ontvang je een voudig niet. „We gaan naar huis", zegt Weishaupt. Ze maken de toebereidselen; halen de net ten in, waarin zoo waar nog enkele ver dwaalde snoekbaarzen zich bevindenlich ten het anker en roeien nog steeds zonder een woord te zeggen, naar den oever, waar leven en beweging komt, nu de dag is aan gebroken. Op de rivier komt vaart. Van „boven" drijft een groot, breed houtvlot. Dat zal wel het laatste zijn van dit seizoen. In het late voorjaar en in dén zomer wordt er geen hout gekapt in de bosschen van Liegnitz. Ze moeten zich haasten, om niet met het vlot in aanraking te komen. Wel loopen er de mannen heen en weer, om met lange haken te zorgen, dat het vlot van den oever Het Italiaansche tegenbericht meldt: In den Z u i d e 1 ijl k e n sector van het front in Tunis 'boden onze troepen gisteren door herhaalde tegenaanvallen op dappere wij ze weerstand aan den krachtigen vijandelijken druk, die in hevigheid toenam. Ook in den Westelijken sector, waar de vijand zijn aanvalspogingen verhevigde, worden zware gevechten geleverd. Duitsche jagers hebben in luchtgevechten zes vliegtui gen neergeschoten, bovendien werden vier Spitfires vernietigd door onze jagers, die een luchtkonvooi begeleidden. Vijandelijke toestellen hebben een aanval gedaan op Syracuse, waar drie burgers om het leven kwamen en 13 gewond werden, er is lichte schade. Op Carloforte (Cag- liari) en in de omgeving van Catanzaro en R a g u s a, werden eveneens eenige bom men geworpen, waardoor in het gebied vier menschen gedood en veertien gewond werden. Twee vliegtuigen werden door afweerbatte- rijen neergehaald. Dankbetuiging van Hitier. (D.N.B.) De Führer deelt mede: „Ter ge legenheid van mijn verjaardag heb ik uit alle gouwen van he/t Duitsche rijk en uit het bui tenland zoo talrijke gelukwenschen ontvangen, dat ik deze niet afzonderlijk kan beantwoor den. Ik betuig daarom langs dezen weg allen die aan mij hebben gedlacht, mijn oprechten dank." Hitier ontvangt Dr Tiso. (D.N.B.) De Führer heeft gisteren den Slowaakschen president, Dr Tiso, ontvangen. De Führer heeft met Dr Tiso een hartelijk onderhoud gehad over de vraagstukken van den Europeeschen vrijheidsstrijd der beide vol ken tegen het (bolsjewisme en de Engelsch- Amerikaamsche plutocratieën. In de bespre kingen kwamen de kameraadschap en de vriendschap tot uiting, welke de betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en het Slowaakschs volk bepalen, Slowakije strijdt met de dap pere formaties van zijn leger aan de zijde van de Duitsche legers en zal in bondgenootschap met die mogendheden van het pact van drie al zijn krachten voor de eindoverwinning in spannen. Korte Berichten. In Finland is de uitvoering begonnen van de algemeene arbeidsmobilisatie der mannelijke arbeidsplichtigen in den leeftijd van 20 tot 55 jaar. In Italië wordt met ingang van 30 April de verkoop van Jrier stopgezet.. Men wil het graan, dat door de brouwerijen werd ver werkt uitsluitend in dienst van de voedsel voorziening stellen. Uitbreiding van operatiegebied in de Middellandsche Zee. MIDDELLANDSCHE rt» 'S/racusa Panteilerta Otag Lampedusa 0 KO KOkm kampen, welke ten doel hébben de kameraad schap tusschen de jeugd uit de Germaansche landen te verstevigen, vrijgeven met behoud van loon, terwijl het verblijf in het weer- sportkamp niet alt ,canti' mag worden aan gerekend. Mield je dus aan voor het volgendie weer- sportkamp, dit kan geschieden aan het adres: Turfkade 17, Goes. "75art van F»u7~ Vanaf 15 April is Sardinië en Sicilië met de omliggende eilanden, o.a. Pantelleria, Lampione en Linosa tot operatiegebied verklaard. Vij andelijke luchtaanvallen zijn meestal gericht op de Sieiliaansche havens. „Direct zei een der deelnemers aan het weersport- kamp, toen hem gevraagd! werd, of hij nog eens terug wilde. Op uitnoodiging van de Duitsche jeugd zijn honderdtwintig Nederland- sche stormers met jongens uit Noorwegen, Denemarken, Vlaanderen en Wallonië een maand bijeen geweest in een der mooiste ge deelten van Duitsdhland. Half Mei zal wederom een groot aantal Nederlandsche jongens naar een weersport- kamp vertrekken. Iedere Nedterlandsche jongen van zestien tot aohttien jaar kan zich hiervoor aanmelden. Volgens verordening van den Rijkscommissaris moeten werkgevers voor deze Hoe groot is mijn kans. Het langemarck-studium verheugt zich in de belangstelling van de Ned. jeugd Tel kens en telkens treft het ons in de honder den brieven die men ons zendt, hoe groot het verlangen, is, eindelijk eens een vaste lijn in het leven te krijgen. Eindelijk het ge sukkel met tijdelijke betrekkingen te kunnen staken of een eind te kunnen maken aan het moeizame studeeren in de avonduren na een dag van hard werken. Ook komt telkens één vraag terug: hoe staat het toch met die schifting? Zooals bekend, worden de candidaten voor het langemarck-studium op zorgvuldige wij ze uitgekozen of geschift. Dit gebeurt in een kamp en het duurt ongeveer vier dagen. Zij, die zich op deze schifting trachten voor te bereiden, verliezen hun tijd. Het langemarck-studium stelt slechts wei nig belang in de schoolkennis van zijn can didaten. Het gaat er meer om, of de candi- daat over een helder denkvermogen, een goed doorzicht dus beschikt. Dit doorzicht blijkt het best, Hndien men tegenover pro blemen gesteld wordt, die men in de school nog nooit heeft hooren behandelen. Dan ko men de knappe koppen naar voren en daar om is het te doen. Daarom kan aan niemand van te voren gezegd worden, hoe groot zijn kans bij de schifting zal zijn. De ervaring leert echter, dat de jonge arbeider, die zoo uit zijn beroep komt, vaak een beter figuur slaat dan de Mulo-scholier. Waarschijnlijk, omdat de laatste nog niet over zooveel le venservaring beschikt en hij daardoor nog een kinderlijken gedachtengang heeft. De schifting voor den vierden Ned. leer gang zal over enkele weken beginnen. Zij, die zich thans aanmelden, ontvangen daar voor nog een oproep. Jonge, ongehüwde mannen tusschen 16 en 22 jaar kunnen een aanmeldingsformulier aanvragen bij 't langemarck-studium, Waals- dorperweg 12, Den Haag. - HET TABAKSRANTSOEN. Zooal» uit de bonnenlijst van deze week blijkt en zooals men uiit de samenstelling van de nieu we tabakskaart al wel begrepen zal hebben zal voortaan voor hen die een tabakskaart bezitten, als regel slechts één rantsoen 'a- bak (20 sigarstten, 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram >tab' k: per weel "leschilcbaar wor den gesteld, i VASTE BRA NDSTOFFEN VOOR DE SCHIPPERS. Scnippers en schippersknech ten, voor zoover werkzaam in rivier- en bin nenvaart (uitgezonderd woonschepen en veerponten), s epv ia;; (met uitzondering van zeesleepvaart) of op drijvend materieel, dienen zich ter verkrijging van vaste brand stoffen voor ruimteverwarming allereerst te wenden tot den bevrachtings-commissaris of diens agent; deze zal in het grijze of be vrachtingsboekje, dan wel in een afzonder lijke verklaring vermelden, of de schipper en zijn knecht al dan niet met hun gezin aan boord wonen. Indien zij met hun gezin aan boord wonen, kunnen schippers en schippersknechten zich vervolgens onmiddel lijk tot den distributiedienst wenden, tenein de een aanvraagformulier in te vullen; hier bij moeten de distributiestamkaart en het grijze respectievelijk bevrachtingsboekje dan wel de afzonderlijke verklaring worden over gelegd; zij, die voor het stookseizoen 1942- ]9i DV-kaar* h"hhpn ontvangen, die nen tevens het restant hiervan mee te bren- uaiti zaï aan terstond Uit) tUUUt BINNENLAND WEER EEN KG AARDAPPELEN EXTRA. Evenals gedurende de week vóór Paschen zal van Maandag 26 April tot en met Zaterdag 1 Mei a.s. een bijzonder rant soen aardappelen beschikbaar worden ge steld. Bon „Algemeen 555" geeft gedurende dat tijdvak recht op het koopen van 1 kg aardappelen. BONAANWIJZING PETROLEUM. Van 22 April tot en met 13 Juni 1943 geeft elk der bonnen „07" en „08" van de bonkaart „U 215" voor kookdoeleinden recht op het koopen van 1 liter petroleum. een kaart „T 116" uitreiken. De plaatselijke distributiediensten reiken van 15 Oct. af, tegen overlegging van bo vengenoemde bescheiden,- -aan schippers en schippersknechten, die niet met hun gezin aan boord wonen, een nader te bepalen aan tal rantsoenbonnen uit. Zij, die zich na 30 Nov. 1943 bij den dis tributiedienst vervoegen, ontvangen zooveel bonnen minder als er sinds 1 Nov. 1943 heele maanden verloopen zijn. SIERAARDEWERK ÊN PORCELEIN Met ingang van 23 April 1943 is het verbo den een reeks producten van sieraardewerk, welke vermeld zijn in de staatscourant van 22 April, welke geheel of gedeeltelijk be staan uit al dan niet tot aardewerk, gresma- teriaal of porcelein verwerkte klei of kaolin, te vervaardigen of te bewerken. De handel in deze producten is eveneens verboden, be halve wanneer zij reeds vóór het verbod wa ren vervaardigd. In zeer bijzondere gevallen kan de directeur van de sectie keramische industrie van het Rijksbureau voor de ver werkende indusitrie, Juliana van Stolberg laan 27, 's-Gravenhage, dispensatie van het verbod verleenen. N. A. D.-VRIJWILLIGERS. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de mogelijkheid van aanmelding voor vrijwillige dienstne ming in den Ned. Arbeidsdienst op Zaterdag 1 Mei a.s. sluit. Tot en met dien datum kan de aanmelding geschieden bij de N.A.D.-bu- reaux. Vooral de a.s. studenten en het a.s. overheidspersoneel, van welke categorieën geëischt wordt dat zij hun arbeidsplicht heb ben vervuld, wordt hierop gewezen. af blijft, en wel is er zooiets als een roer, waarbij de leider van de werkploeg zich be vindt, maar per saldo is alles met elkaar een log gevaarte, dat niet bepaald gemakkelijk bestuurbaar is. „Hallo 1 Hallo 1" Van achter een soort huisje, handig op het vlot gebouwd, en waarin de mannen schaften, en slapen vrie weet, hoever zij het hout moeten brengen; het komt dikwijls aan de Oostzee terecht, waar groote sche pen het verder vervoeren, tot in Holland toe is een jongen te voorschijn gekomen, die de béide visschers aanroept. „Ha, Hermann I" roepen vader en zoon gelijktijdig terug. Dat is er, behalve Dolf dan natuurlijk, één uit het gezin Weishaupt, die wat verdient, al is het niet veel. Hermann is dertien. Dat is zijn eerste seizoen in het woud. „Goeie reis, Hermann I" De jongen steekt de hand omhoog. Dat doen al de lui op het vlot, dat vrij snel voorbijglijdt. Er behoeft niet veel tijd te verloope, om de visch in de mandén te bergen. „Dat is niet te veel, Dolf", zegt Weishaupt wieer. En de jongen herhaalt:, ,,'t Is te weinig vader." Zoo is het. Het is te weinig, wat zij den laatsten tijd vangen. Hij kan zóó lang niet voldoende voor zijn gezin zorgen. En dat be zwaart den visscher. Den ganscber» nacht beeft hij zitten piekeren. Hij moet met Lies- beth praten. Er zal niets anders op zitten dan dat Kathe en Jochem wat gaan verdienen. Zooals wij reeds meldden, sprak de Rijks commissaris Dr Seyss-Inquart in een druk bezochte vergadering te Heerlen in verband met Hitiers verjaardag een rede uit, waar van het slot hier volgt Nederlanders 1 Het is niet gemakkelijk om hier van het nationaal socialisme te spreken. Wel bij jullie, nationaal socialisten, want jullie hebt het begrepen, maar niet bij die Nederlanders, wien door vijandelijke propa ganda slechts gruwelsprookjes verteld wor den. Het is moeilijk thans van nationaal so cialisme te spreken, omdat men jullie zal antwoordennou ja, maar de uitwerking van Let nationaal socialisme is negatief. Vroeger ging het ons beter. Dat is juist. Ik ■ben volkomen op de hoogte. Ik sta midden onder jullie. Ik weet dat, maar juist hier in deze provincie Limburg, in deze provincie der arbeidende menschen heb ik zeer veel ver trouwen ten aanzien van het uiteindelijk oordeel, want, gij moet weten, dat de arbei der de mensch is, die altijd nog het grootste idealisme toont, die zich altijd nog 't sterkst voor ideale doelstellingen inzet. Hij is niet zooals degenen, die over groote bankreke ningen beschikken en bij alles wat zij den ken, steeds slechts er een blik op werpen hoe de bankrekening er daarbij uitziet. Neen, de arbeider verlangt natuurlijk wat hij eii zijn gezin noodig heeft, maar dat is niet al les. Het gaat hem om zijn positie in de volksgemeenschap, het gaat hem erom, dat hij ook werkelijk de waardeering krijgt, waarop hij aanspraak heeft. Daarom, kame raden, heb ik zoo'n vertrouwen, want dat zal allen duidelijk zijn, dat zullen wij een ieder begrijpelijk kunnen maken, dat het nationaal socialisme onvoorwaardelijk, on veranderlijk en zonder het minste compromis te sluiten, erop neerkomt, dat de prestatie en dat de arbeidende mensch en niet welke financiën ook, kapitaalwaarden of wat het ook anders zij, in het middelpunt worden ge plaatst van, onze overwegingen en onze plan nen. Dat is het wezenlijke 1 En dan dit voor den twijfelaar: het is niet het nationaal so cialisme, dat deze omstandigheden gescha pen heeft, het is de oorlog, de oorlog, dien de anderen begonnen zijn om het nationaal- socialisme om te brengen 1 De oorlog alleen heeft deze omstandigheden geschapen. Maar door deze omstandigheden zullen wij er ons niet onder laten brengen. Dat zal alles door staan en verdragen worden, want achter de zen strijd staat onze overwinning en onze overwinning is de overwinning van het nati onaal socialisme de overwinning van den arbeidenden mensch op het kapitaal. Daarom, is het immers tot eeq tweeden wereldoorlog gekomen, alleen omdat al deze machten, die den Führer in het Duitsche binnenland bestreden heeft, nu voor Duitsch- land zijn opgestaan om dit nationaal socia listische Duitschland te vernietigen. Opdat niet dit „vreeselijke" voorbeeld, dat het Duitsche volk onder Adolf Hitler geeft, een voorbeeld wordt voor andere volken en na volging vindt. Daardoor is het tot den twee den wereldoorlog in zijn heelen ontzaglijken omvang gekomen, kameraden. Hitier als veldheer. Na den politicus Adolf Hitler komt thans de veldheer Adolf Hitler. Gij zij t zelf getui ge, maar wij verliezen menigmaal den maat staf. Nu zeg ik jullie één dingoverdenkt alle veldheerprestaties, die wij hier op ons halfrond in alle tijden ooit hebben gehad. Er bestaat geen enkele, die vergeleken kan worden met die van den Führer, wanneer wij aan den Poolschen veldtocht of aan de veldtochten in het Westen denken. Vroeger waren jaren van strijd noodig om te berei ken, wat hier in weken is bereikt. Denkt er aan, dat vroegere generaties om het een en ander steeds over en weer geworsteld heb ben en dat het nooit mogelijk was om b.v. het vasteland van Europa in één militaire hand te krijgen. De Führer heeft dat tot stand gebracht. Denkt er aan, dat het nog nooit iemand gelukt is, deze horden van het Oosten zoover terug te dringen als thans en hen daar ook terug te houden. Vandaar ko men zij niet meer te voorschijn. Tusschen Taganrog en Leningrad komt geen bolsje wist meer naar het Westen. Onze kamera den staan thans in den strijd in,Tunis. De strijd is moeilijk. Wij weten niet, hoe hij zal afloopen. Maar één ding is duidelijk, daar concentreert zich alles, wat het Westen ook maar ergens aan troepen, tanks en ge schut en aan vliegtuigen kon missen. Vier legers stormen daar in op onze troepen. De tegenstanders bekennen reeds heden, dat hun verliezen 130.000 man bedragen. Dat is een voorproefje van wat gebeuren zou, wan neer het Westen het eenmaal mocht wagen voorbij het voorterrein, over den tankgracht van de Middellandsche Zee, den Atlantischen Oceaan en het Kanaal naar den overkant te komen. Het is er slechts een voorproefje van. Want van één ding heeft de Führer ons tot den laatsten man vervuldvan den ijzeren wil tot den strijd 1 Dat is het belang rijkste, want wij hebben reeds de overwin ningen bevochten die wij noodig hebben. De anderen, die hebben wellicht successen be haald, maar met de overwinningen moeten zij nog pas een begin maken. En deze over winningen zullen zij niet bereiken, want ieder van ons, Duitscher of Nederlander, of Vlaming, of Noor, ieder, die aan het front staat, heeft den wil tot de overwinning. Ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van, den Führer had te Hteetilen in tegenwoordigheid van den Rijks commissaris, Rijksminister Dr Seyss-Inquart en den leidier van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, Ir A. Mussert, een groote bijeenkomst van de N.S.D.A.P. en N.S.B. plaats. De Rijkscom missaris en de leider der N.S.B. betreden de zaal. SS Bildlberidhter-Fritz-Stapf-Pax m. ZATERDAG 24 APRIL 1943. Die geleden heeft onder Pontius Pila- tus, is gekruisigd, gestorven en begraven, nedergedaald ter helle,... Zon op, Zaterdag: 6.25, onder 20.52. op -—.30. onder 9.17, Zondag resp. 6.23, 20.54, 1.37 en 10.11. L. kw. 27 April, N. m. 4 Mei. ZONDAG 25 APRIL 1943. Jezus leeft, en wij met Hem Doodwaar is u w schrik gebleven Jezus leeft, en Zijne stem Roept ook ons eens weer in 't leven Zal ons eens met eer bekleen Dit is onze troost alleen. Maar dat is het niet alleen, de weg naar de overwinning is het belangrijkste. En de weg naar de overwinning is in dit geval de ijze ren wil tot den strijd en de ijzeren handha- vingswil en wanneer er dan al iemand moet sneuvelen, dan moeten eerst twee of drie Engelschen of Amerikanen vallen, vóórdat een van ons zijn wapen uit handen zal ge ven. Het gaat om Europa. Kameraden I Het gaat om Europa. De lei der heeft u dat uiteengezet. Het gaat vol komen duidelijk om Europa, dat zien wij allen reeds in. Juist in deze pauze, waarin het binnen-Aziatische continent met het bolsjewisme zich tegen ons concentreert en aan de anderen kant Amerika zijn krachten verzamelt en ook een woord bij ons wil mee spreken, juist in deze groote perspectieven zien wij, dat het om Europa gaat. Wat is Europa dan, moeten wij in dit geval vragen. Wij zien het duidelijk, wanneer wij aan het bolsjewisme denken en wij zien het, wanneer wij aan het amerikanisme denken. Beide machtsgroepen zijn naar ras en cultuur een mengvat. Europa, dat is het tehuis en A- .cherm- de plaats van de volksche ir :1e per soonlijkheden, die menigvuld' e bloe- seming van folklore, die wij bij ons lebben, het is het schoone en ons eigene. Deze oor- spronkelijkq cultuur, die gegroeid is uit het eigen volk, uit het eigen bloed, dat is Euro pa. En opdat dit ons niet zal worden ont nomen, daarom gaat de strijd. Ziet, kameraden, er zijn natuurlijke span ningen, er zijn spanningen geweest in Euro pa, die individueele persoonlijkheden, die veelvuldigheid der volken, die eeuwenlang tot den oorlog geleid hebben. Thans moet dat anders zijn, Thans moeten deze span ningen er toe dienen de capaciteit van ieder individu in het belang van het geheel nog op te voeren. Spanningen, die aan gene zijde bij het bolsjewisme afgehandeld worden met een schot in den nek en bij het amerikan's- me aan den overkant met die eenheidsbe schaving en eenheidscultuur. Wanneer w'j Europa zoo opvatten, dan weten wij, dat wij inderdaad het amerikanisme en bolsjewisme verre van ons moeten houden, want anders is het met dit avondland gedaan. De toekomstige orde. Dan zien wij echter ook de volkomen dui delijke basis, waarop wij deze nieuwe orde in Europa, kunnen voltrekken. Volgens onze politieke opvatting vooronderstellen wij een plicht, dat is de verplichting van ieder Euro peaan en ieder Europeesch volk tot bescher ming van deze Europeesche cultuur aan te treden tegen iederen vijand van buiten. Dat eischen wij het eerst. Daaruit vloeit 't recht voort voor elk van deze volken en voor ieder Europeaan tot ontplooiing van zijn eigen persoonlijkheid uit zijn bloedsgemeen- schap en het doel voor allen is een werkelijk waarachtige sociale gemeenschap te vormen, waarbij wij de materieele waarden uitscha kelen en waarbij wij de prestatie van den enkeling op den voorgrond stellen volgens de leus wie meer presteert is meer waard. Dat zal ook in Europa het beginsel zijn voor de toekomstige orde. Kameraden, het Duitsche volk is reeds volgens dit beginsel aangetreden en wij zien thans dat deze beginselen van het Duitsche volk als nationaal socialistische beginselen in zeker opzicht ook de grondslagen kunnen zijn voor de nieuwe vorming van dit Europa. Dat wil niet zeggen, dat de politieke vor ming van het nationaal socialisme moet gel den voor allen. De politieke instelling is een zaak van overtuiging, niet van dwang. Wij houden daaraan vast. Het nationaal socialisme is geen export artikel, maar wij willen ook geen politieke importen hebben uit continenten, die met ons niets te maken hebben. Wanneer wij het daarover eens geworden zijn dan kunnen wij rustig spreken over het doel en den af loop van dezen tweeden wereldoorlog. Eén ding is ons duidelijk: Duitschland en zijn bondgenooten zullen de wapens nooit uit handen leggen zoolang er nog ergens een aanval op Europa plaats heeft. Maar wanneer eens het oogenblik gekomen zal zijn, dat alle 350 millioen Europeanen heb ben ingezien, waar het om gaat, dan verze ker ik u, dan is de oorlog uit, dan waagt niemand het meer Europa aan te vallen. Stelt u slechts eens voorwanneer b.v. de Westelijke volken zouden zeggen: wij zul len niet dulden, dat Engeland en Amerika voet vatten aan onze kust om de Duitschers in den rug aan te vallen. Dan komen de an deren stellig niet meer en wanneer er uit het Westen geen gevaar meer dreigt, dan is de zuivering van het Oosten nog slechts een kwestie van korteren of langeren tijd. Ziet kameraden, wij hebben eens een brief gekregen van een Nederlander, toen wij over de Europeesche solidariteit gesproken had den, waarin stond, dat de Duitschers die so lidariteit moeten bewijzen door dit land te verlaten. Ik antwoord dezen man eenvou dig: Mijnheer, u hebt heelemaal geen ver moeden, wat er in eiken Dui soldaat omgaat, die hier in Nederland njn ka meraden in het Oosten ir» rdsten strijd gewikkeld ziet. Er is stellig geen Duitsch soldaat te vinden, die niet met de grootste bereidwilligheid en vreugde het land zou verlaten om de kameraden in het Oos ten te helpen, wanneer hij er zeker van was, dat hier in dit land niet de Engelschen zou den landen om ons in het Roergebied te overvallen. Het is de zaak van de Nederlanders den toestand zoodanig in te zien, dat wij die rust en overtuiging krijgen, dat hier de Ne derlandsche kust als een Europeesche kust wordt gehandhaafd en beschermd, terwijl yrij onze historische taak in het Oosten vervul len en daar ons bloed voor geven. Een mo gelijkheid zou b.v. voor ons zijn, wanneer het Nederlandsche volk de nationaal socia listische leiding zou volgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1