DONDERDAG 22 APRIL 1943 57c Jaargang, No. 171 \anbod dat van DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART De viering van Hitiers verjaardag in Nederland. Rijkscommissaris en Mussert spraken te Heerlen* i vandaag weciief- aanbod bij Ifmjffl :de hield, Dt- ad/» er dan nog moge- ;ren Steeds nwer dwijnen. Van <le en aand, A.K.U. ïoteering brengen, lustrieelen konden 233 pet. in koers Isen waren, voor kwamen, meeren- verhandeld. Voor Am. Hypotheek- ling op hoogere en. Op de beleg- derland 1937, die er van toon was, pet. stijgen. Bel. menland f 281 B. lamp WtO*) DEKKING: le Stier amming, ?eld. MEULEN, Nieuwdorp. 1AAGD OF E PRISMA- :RS, Noord- mrg. ERK, MID- Vrijdag 7 WISSE (De tha). 'burg, Lango- oost-in-Nood- zal zqn D.V. ril van 8 Spr. Prof. „Wat heeft a. d. hedend. reldconflict?" 3-. Wp repa- n naaimachi- garan^j. J. Naaimachine- iuwstraat 38. AAG PLAN- de Ligustrum OUT, Zaden, Wijngaard- AAGD: EEN" t op lueht- met prijs- N ZWEDEN, 348, Kapelle PJESPEEëN. Seroos- 9; paar beste N M. F. rooskerke(W.) J E E L JE gevraagd, ordweg A 69, elling NET /raagd of tot Waseh bul» srdagsmiddags Goede kost. J. SLAGER, Goes. Vlei of eerder, Ier tegenwoor- JNSTMEISJE ren. Goed loon eling. Aanmel- JWIJ5, Kam- Goes. luriinen dotft CHRISTEL IJ K D A G B L A VOOR Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Op Goeden Vrijdag en 2en Paaschdag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Onze bureaux zullen op deze beide dagen gesloten zijn. GOEDE VRIJDAG. Morgen Goede Vrijdag. Wat is die dag voor ons? Een heele of halve vrije dag, dien wij gaarne accepteeren als begin of voorproef van de Paaschva- cantie? Of een dag, waarop wij den Heiland der wereld volgen op den via dolorosa, den weg der smarten? Van de Paaschzaal naar Geth- semané, van den hoogepriester naar Pilatus, van daar naar den kruisheuvel en van Gol gotha naar de grafspelonk? In het leven, waarin zoovelen geen reke ning meer houden met God en Zijn Woord, behoeft het niet te verwonderen, dat ook morgen niet gedacht wordt aan Hem, door Wiens striemen ons genezing geworden is. Velen staan koud en onverschillig tegenover het allerhoogst en eeuwig goed, dat Christus voor de Zijnen in een bangen weg van lijden en dood verworven heeft. Zij zijn ongevoelig voor de onbeschrijfelijke zondaarsliefde van onzen Heiland. Arme, beklagenswaardige menschenl Meer dan ooit zijn de tijden thans gunstig om ons getuigenis uit te dragen in een we reld, die zoo zwaar lijdt. Getuigen moeten wij van Hem. Immers ook Christus' vijanden zwijgen niet, als Hij aan het kruis hangt. Het straatpubliek en de deftige, voorname, eerbiedwaardige Farizee ërs, Schriftgeleerden en ouderlingen, allen kiezen partij tegen Hem en vragen om Zijn dood. Wij willen en wij mogen niet zwijgen. Al leen maar, ons spreken moet niet zijn een soort betuiging van deelneming met Jezus, die daqf zoo hevig lijden moet. Immers dan zegt Hij ook tot ons, evenals tot de groote menigte van volk en van vrouwen, die Hem volgen naar Golgotha en over Hem wee klaagden: „Weent niet over mij, doch weent over uzelf en over uwe kinderen." Jezus wijst de tranen van oppervlakkige emotie en van sentimenteele sensatie af. Het gaat er om of wij verstaan den diepen zin van Jezus' lijden. Door Zijn dood werd voor ons het leven verkregen. Het Christelijk geloof getuigt zegt Prof. Kraemer van God, den levenden God, den heiligen, barmhartigen, rechtvaardigen, souvereinen Schepper en Heer van de we reld en van ons, nietige stervelingen. Dat is de vrucht van Goeden Vrijdag. Daarom is er temidden van, ja boven al 't rumoer der volken uit, de aanbidding van den Zoon van God, den Man van Smarten, den lijdenden Knecht des Heeren, Die door Zijn dood onze schuld verzoende en verlos sing en eeuwigen vrede verwierf. Nu kan ons niets scheiden van de liefde van Chris tus. Al de gebeurtenissen van dezen tijd kun nen dat ook niet. Zoo is het waarlijk voor ons Goede Vrijdag. Ook nu stijgt onze lofzang omhoog: Ja, Amen ja, Op Golgotha Stierf Hij voor onze zonden En door Zijn bloed Wordt ons gemoed Gereinigd van de zonden. BRITSCHE AANVAL IN TUNESIË AFGESLAGEN. - VERSCHILLENDE LUCHTBOMBARDEMENTEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Ook gisteren is het ten Z. van N o w o - r o s s i s k tot harde gevechten gekomen. Het luchtwapen schoot hier 91 Sovjetvlieg tuigen neer tegenover 2 eigen toestellen die verloren gingen. Lichte Duitsche zeestrijd krachten hebben bij de bestrijding van de bolsjewistische ravitailleering drie met mu nitie geladen pramen in den grond geboord. Aan de rest van het Oostfront verliep de dag rustig. In den nacht van 19 op 20 April zijn ster ke Britsche strijdkrachten na een hevige ar tillerie-voorbereiding van verscheidene uren overgegaan tot den aanval op de Duitsch- Italiaansche stellingen aan het Zuidfront in T u n e s i De vijand werd in zware ge vechten, die op het óogenblik nog voortdu ren, bloedig teruggeslagen. Plaatselijke bres sen konden door tegenaanvallen weer wor den opgeheven. Vij andelij ke bombardementsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht Tilsit aangevallen en schade aan gebouwen ver oorzaakt. De bevolking leed verliezen. - Terreuraanvallen van Britsche bommen werpers waren gericht op S t e t t i n en Rostock. Bommen die insloegen in de woonwijken en ziekenhuizen, veroorzaakten verliezen onder de bevolking en deels aan zienlijke schade aan gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben, voorzoover tot dusver kon worden nagegaan, 30 der aanvallende vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Nog een toestel werd aan de kust van het K a n a a 1 ten val gebracht. Het Italiaansche weermachtbericht meldt De vijand is tot den aanval overgegaan in den Zu i d e 1 ij k e sector van het front in T u n e s i na een artillerievoorbereiding van uitzonderlijke hevigheid. De heftige schok werd doeltreffend opgevangen door de Italiaansche en Duitsche troepen, die na tot den tegenaanval te zijn overgegaan, op ver scheidene punten er in slaagden de voordee- len, die in den aanvang door den tegenstan der waren behaald, te neutraliseeren. De slag gaat verbeten en op korten afstand voort met ruime deelneming van de wederzijdiche luchtwapens. Tijdens verscheidene luchtgevechten heb ben Duitsche jagers 8 toestellen neergescho ten. Gisteren is een schitterend resultaat be haald door Italiaansche jagers boven het Kanaal van Sicilië, waar forma ties van het eerste luchtregiment, hoewel zij numeriek in de minderheid waren, den strijd aanbonden met 60 Spitfires en er in slaag den er 17 neer te schieten. Twee andere toe stellen werden door onze jagers vernield 1 aan de kust en 1 buiten de Strofadi-eilan- den (Griekenland). In den nacht van 19 op 20 April zijn onze bommenwerpers overgegaan tot een doel- treffenden aanval op de depots en raffinade rijen van Haifa. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen en mitrailleurvuur gericht op eenige plaatsjes inZuid-Italiëen op S i c i 1 i waar eenige slachtoffers vie len en lichte schade werd aangericht. Een Amerikaansch vliegtuig werd neergeschoten. Van de operaties der laatste twee dagen zijn 3 onzer vliegtuigen niet teruggekeerd. Quisling bij Hitier. (D.N.B.) Op 19 April heeft Hitier den Noorschen minister-president Vidkun Quisling in zijn hoofdkwartier ontvangen. In een vrij langdurig onderhoud, dat gedragen werd door den geest van wederzijdsch vertrouwen, wer den de vraagstukken van den Europeeschen lotsstrijd besproken. Hierbij bleek opnieuw de wederzij,dsche overeenstemming bij het beoor- deelen van de behandelde kwesties. De onwrik bare vastberadenheid kwam tot uiting om schouder aan schouder te staan in den strijd voor het voortbestaan van de Europeesche cultuur en voor de vrijheid en het eigen leven van de volken van het Europeesche continent en voor de gemeenschappelijke groot-Germaan- sche doeleinden. Deze strijd zal met inspan ning van alle krachten tot volledige opheffing van de bolsjewistisch-plutocratische bedreiging en tot een zegevierend einde worden voort gezet. Oproep van den Rijksmaarschalk. Naar aanleiding van den verjaardag van Hitier heeft Rijksmaarschalk Göring den volgenden oproep uitgevaardigd „Duitsche volksgenooten. Met een warm en ontroerd hart biedt het geheele Duitsche volk vandaag den Führer zijn gelukwen- schen aan. Voor hem en zijn werk smeekt het in den zwaren oorlogstijd de bescher ming en den zegen van den Almachtige af. Moge een gunstig lot den Führer ook in het komende jaar kracht en gezondheid schenjcen. In de sterke hand van den Führer berust het Duitsche lot. Welk een onbuigzame kracht er van hem uitgaat is in de afgeloo pen wintermaanden opnieuw bewezen. Door het op de been brengen van enorme troepen- massa's hebben de bolsjewisten gepoogd het Duitsche front omver te rennen en de poort naar het Duitsche rijk te doen springen. De geest en de wil van den Führer echter door gloeiden de heldhaftig strijdende Duitsche weermacht en leidden haar uit de verdedi ging vol offers weer naar den zegevierenden aanval. De geschiedenis waardeert de groot heid van een man niet naar gemakkelijk be vochten successen. Den hoogsten onvergan- kelijken roem schenkt zij slechts hem, die ook in het allergevaarlijkste uur met dapper hart volhoudt, zich nooit buigt en elk vijan delijk geweld trotseert. In de gigantische worsteling met duizendvoudigen tegenstand vervult de Führer zijn leven van bevrijder van het vaderland en redder van de cultuur van het Avondland. Sedert tientallen van jaren staat het leven van den Führer ingespannen in dienst van volk en rijk. Dat hebben wij allen nooit sterker en directer gevoeld dan in deze van strijd vervulde jaren. Hij gunt zich geen rust; op hem rust een bijna bovenmensche- l'ijke last van arbeid. Zijn eenvoudige, solda teske houding en zijn volkomen, tot elk of fer bereid zijnde plichtsvervulling geven ons allen een lichtend voorbeeld. Wij volgen hem ijverig na, thans meer dan ooit, want het gaat om overwinning of vernietiging. De tijd der hardste en beslissendste beproeving van ons volk en van eiken afzonderlijken Duitscher is gekomen. Wat wij den Führer in de afgeloopen jaren, bezield door de door hem bevochten successen, vol vreugde heb ben beloofd, zullen wij thans in de zwaarste stormen van dezen oorlog getrouw nakomen Dat geldt voor het front, dat geldt ook voor het vaderland. De Führer weet, hoe hard de „Het is volbracht!" Als wjj moeten uitroepen: O Heere, ik heb niets om te betalen, dan komt bij dit zesde kruiswoord het aaiaoord tot ons: gij behoeft ook sieti te hebben; hier >8 het rantsoen, dat in tijd en eeuwigheid voldoet. Welaan dan alle gij ongetroosten, omdat het onweder van Sinaï u voortdrijft; welaan dan, naar dit gebergte, naar dezen heuvel van Golgotha heengevlucht en uwe ziel zal leven. Calvijn zegt ergens zoo treffend: velen zeg gen, ach ais ik op den Heere zie dan kan het; maar als ik op mijzelf zie, dan is het onmoge lijk; wel, zoo redeneert Calvijn dau verder, gij zegt twee goede zaken maar gij moet ze in omgekeerde volgorde stellen, namelijk aldus: als ik op mezelf zie, dan is het onmogelijk, zeg dit eerst; doch daarop volge dan: maar als ik op Hem zie, dan kan het wèll Laat zoo bij den aanvang en ook bij den voortgang onze uitgang zijn naar dit Borg- werk Ohristi. PROF. G. WISSE. eischen zijn, die hij aan elk afzonderlijk stellen moet, en hoe bitter ook de offers zijn die deze oorlog op de slagvelden en in de uit de lucht bedreigde Duitsche gouwen vergt. Doch hij verlangt den onzelfzuchtigen inzet van allen niet voor zichzelf, doch slechts voor de vrijheid van het vaderland en voor het bestaan van volk en rijk. Laat ons, niet met woorden, doch met daden, mijn Duitsche volksgenooten, van daag en in de toekomst onze onwankelbare trouw aan den Führer en onzen vastbesloten wil tot medewerking aan zijn groot werk verkondigen. Toonen wij ons in het beslis sende tijdperk van onze geschiedenis zijn dappere, niet te overwinnen strijders voor ons trotsche, eeuwige Duitschland. Richten wij onze blikken vast op onzen plicht, ver vullen wij onder uiterste inspanning van krachten en naar beste kunnen wat het da gelij ksche leven van den oorlog van ons eischt. Dat zij ons geschenk op den 54sten verjaardag van onzen Führer. Rede van Dr Goebbels. (D.N.B.) Aan den vooravond van den 20en April vond in de Berlijnsche Philharmonic een feestelijke bijeenkomst plaats waaraan door leidende vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht, oorlogsgewonden, bewapenings arbeiders en vele andere volksgenooten werd deelgenomen. Rijksminister Dr Göbbels hield een rede, in den aanvang waarvan spr. ver klaarde, dat het Duitsche volk dezen dag viert in een bijzonder ernstige houding en stem ming. De oorlog heeft zijn tot nu toe hardste stadium 'bereikt. Een uitweg uit zijn druk of zijn einde zijn vooreerst nog nergens te be speuren. Men vergeet door de zorgen en den druk van deze dagen maar al te gemakkelijk dat deze oorlog, in tegenstelling met alle voor afgegane, een volkomen volksch en raskarak ter draagt en derhalve aan beide zijden met zoo taaie verbittering wordt gestreden. De volken, die er aan deelnemen, weten nauwkeu rig, dat het ditmaal niet gaat om meer of minder belangrijke grenscorrecties, doch om hun nationale leven. Men heeft den oorlog gewenscht, betoogde Dr Göbbels, zooals de huidige Engelsche minister-president reeds in 1936 heeft ver klaard, omdat Duitschland: te sterk was ge worden. Spr. herinnerde aan de vele vergeef- sche pogingen van den Führer vóór het uit breken van den oorlog de bewapeningen te vermijden, ja zelfs zoo spoedig mogelijk voor goed een einde te maken aan eiken oorlog. Men 'bekommerde zich echter niet om het leed en het ongeluk der volken, wanneer men maar den lust naar persoonlijke verrijking en onbe grensde machtsontplooiing over alle volken en continenten kon 'botvieren, De oorlogsdrijvers koesteren een helschen haat tegen de nationaal- socialistische volksbeweging, vooral tegen den Führer zelf, een haat, dié voortvloeit uit een volksvreemde gezindheid. Zij zien den Führer als een indringer in de regionen der leiding van de staatszaken, die voor hem synoniem zijn met volksbedrog en geldheerschappij. Het is reeds vaak gezegd, dat de Führer voor alle Duitschers het beeld van het Duit sche volk is. De trekken van hardheid, van vastbeslotenheid, doch ook van een diep lijden om het volk en in uitgebreideren zin om de menschheid, die geheel tegen zijn wil en zijn bedoelingen zooveel bitters en zwaars moeten doorstaan, zijn onmiskenbaar geworden in het gelaat van den Führer. De sterke magische kracht van de persoonlijkheid van den Führer doet zich dagelijks meer en met toenemende kracht gevoelen, en haar uitwerking hebben alle leugens en laster van de vijandelijke pro paganda niet te niet kunnen doen. Juist door de zoo zeer bescheiden levens- en werkwijze is de Führer des te nader tot het Duitsche volk gekomen, dat hem eerst thans uit de diepte van zijn hart heeft leeren lief hebben. Men kan thans nog niet beseffen, wat het bewustzijn den Führer te hebben, voor Duitschland als oorlogvoerend volk beteekent. Als volk van negentig millioen legt Duitsch land opnieuw getuigenis af van zijn geloof in hem. „W ij g e 1 o o v e n," zoo verklaarde Dr Göbbels, „in de groote Duit sche overwinning, omdat wij in hem gelooven, trouw en onwan kelbaar als steeds willen wij hem volgen, waarheen h ij ons leidt. Hij is ons geloof en onze trot sche h o o p." kaart ven Pelt DE BONNEN. Van 25 April tot en met 1 Mei 1943. 18 Brood (Af en B), Beschuit, Aardappelen (A sn B), Tabak. Vin 18 April tot en met 1 Mei 1943. 17 A vleesch- rants, vleeich of vl.waren. 17 B vleesck. i rants, vleesch of vl.waren. 4-23, M-19 res.: 154 rants, vleesch of vl.w. M-21, M-23 res.: 2% rants, vleesch of vl.w. Van 18 April tot en met 15 Mei 1943. 548 algem.1 kg. suiker549 algem.1 rants, jam; 550 al-vu: 250 gr. gort; 551 algem.250 gr. havermout552 algem.250 gr. peulvruchten; 553 algem.: 100 gr. vermi celli enz.541 t/m 543 algem.100 gr. kaas 544 t/m 547 algem.1 rants, bloem, brood of gebak; 17, 18, 19 taptemelk: 1% 1. taptemelk; 17, 18, 19 melk: 1% 1. melk; 4-22 res.: 514 1. melk; 17B, 19B Kind.voedsel: 250 gr. rijst; 17A, 19A Kind.voedsel250 gr. gort3-21, 4-21 res.: 150 gr. cacao met suiker; 17 verjn.: 100 gr. chocolade; 18, 19 versn.100 gr. sui kerwerk. Van 21 Maart tot en met 15 Mei 1943. 526 algem.: 250 gr. kof f «surrogaat. Van 17 tot en met 28 April 1943. 17A boter: 1 rants, boter, margarine, vet of rund vet. 17B boter: 14 rants, boter, margarine, vet of rundvet. Van 24 Maart tot en met 15 Mei 1943. 3-14 res. (landgebied) en 3-15, 4-19 res.350 gram sinaasappelen. 540 algem., 2-20, 3-20 en 4-20 res.: 1 ei. Tot en met 30 April 1943: 09, 10 B.V. brandst.1 eenheid brandstoffen. 01 t/m 06 KF brandst.1 eenheid brandstof- fen (geen antihraciet). 534 algem.1 rants. EenheidszeepT Een- heidszeep1 rants. Eenheidszeep535 algem.I DONDERDAG 22 APRIL 1943. En met Hem kruisigden zi roovers, een aan Zijn rechterzijde e an Zijn linkerzijde, En de Schrift is gewor den, die zegtEn KCij is met de mj tadigerj gerekend. Markus 15 27—28. Zon op 6,30, onder 20.49. Maan op 23.17, onder 7,57. L. kw. 27 April, N. maan 4 Mei. VRIJDAG 23 APRIL 1943. En Jezus riep met luider stem: Vader, in Uwe handen beveel Ik Mijn geest. En toen Hij dit gezegd had, gaf Hij den geest. Lukas 23 46. Zon op 6.28, onder 20,50. Maan op onder 8.35. L. kw. 27 April. N. maan 4 Mei. Gij hebt met Goddelijk erbarmen Aan 't kruia Uw armen uitgebreid: Nu klinkt 'n lied langs velden, wijd gespreid „Hij neemt ons aan met open armen". 1 rants. Waschpoeder; T Waschpoeder: 1 rants. Waschpoeder; T Toiletzeep: 1 rants. Toiletzeep; N Textiel (scheerzeep voor man nen en jongens van 15 jaar en ouder). De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 24 April: 17 brood, beschuit, aardappelen, tabak, 554 alg. (aard De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Vrijdag 30 April: 514 alg. (Eenh.zeep)515 alg. (Waschpoeder)S-Een- hieidszeep, Waschpoeder, Toiletzeep; t/m Woensdag 28 April13A, 13B botert/m Zaterdag 15 Mei527 t/m 529 alg. (kaas). Zaterdag 15 Mei527 t/m 529 alg. (kaas) t/m Zaterdag 1 Mei 13, 14, 15 versnaperingen. Het front bij Soesa. Het kaartje geeft het situatie-gebied van Soesa en Karoean weer, waar thans ten Noorden van' Soesa het leger van Rommel en Von Arnim volgens de plannen nieuwe stellingen hebben betrokken. In meer dan zestig vergaderingen zijn Dins dagavond Duitsche en Nederlandsche natio- naal-sooialisten bijeengekomen om den 54sten verjaardag van den Führer gemeenschappelijk te vieren. In het middelpunt van den dag stonden de plechtigheden te Heerlen, waar Mussert en de rijkscommissaris Dr Seyss Inquart het woord hebben gevoerd, en in Amsterdam, waar com missaris-generaal Schmidt en de heer Van Geelkerken het woord hebben gevoerd. Te Heerlen waren reeds lang voor het vast gestelde uur talrijke volksgenooten bijeenge komen, zoodat de voor de betooging gekozen lokaliteit lang niet voldoende was en duizenden op straat de betooging moesten volgen. Rede van Mussert. Mussert begon zijn rede als volgt: „De verjaardag van den Führer was eens een gebeurtenis, die alleen Adolf Hitler en zijn naaste omgeving betrof, die van 1919 tot 1933 een feestelijke gebeurtenis was in 't leven van de partij in Duitschland, de N.S.D.A.P., die van 1933 tot 1939 betrof het hoofd van den Duitschen staat, als verpersoonlijking van de herrijzenis van het Duitsche volk en die sinds 1939 betreft de historische figuur, die maatgevend is voor het zijn of het niet zijn van Europa. Zoo zijn wij dan hier op Neder- landschen bodem tezamen gekomen als Neder landsche en Duitsche nationaal-socialisten, om dezen 20sten April van het jaar 1943 te ge denken en is het mijn taak om nu de figuur Adolf Hitler te .belichten, zooals hij wordt gezien van de zijde van de nationaal-socialis- tische Beweging dier Nederlanden en van een deel van het Nederlandsche volk, dat ons be grijpt". Mussert ging uitvoerig de ontwikkeling van Hitiers leven na, in verhand met de gebeurte nissen in Europa. „Het geloof aan, de komst van dit Nieuwe Europa, moet ons allen bezielen. Kennende de kleinheid en de wankelmoedigheid van velen, ziende de arrogantie en de baatzucht van zoo veel anderen, zijn wij er allen dankbaar voor te weten, dat de nieuwe ordening van Europa in de handen van groote mannen ligt en dat het laatste woord door den Führer zal worden gesproken. „Ik geloof onvoorwaardelijk, dat God aan onze volken den Führer heeft geschonken, niet alleen om Europa te redden van de bols jewistische vernietiging, maar tevens om het te schenken de nieuwe ordening op den grond slag van rechtvaardigheid en wijsheid. Dit geloof bezielt ons alien en maakt ons sterk. „Behalvle he,t geloof is er het offer. Wij Nederlandsche nationaal-socialisten zijn ook geen broekjes meer, wij staan in het 12de jaar onzer Beweging. Van 1931 tot 1940 is de N. S. B. opgebouwd als een rots in de branding, van tijd tot tijd overspoeld wordend als de zee wild werd, maar ten slotte en altijd weer op de een of andere manier boven uitkomend. Veel is er geleden in die jaren door hoon, terreur en broodroof. De lijn was vast. Zuiver nationaal-socialistisch, principieel tegen iederen vorm van volksondermijning door kaoitalisme en marxisme, solidair door dik en dun met Hitlers bruinhemden en Mussolini's zwart- hemden. In 1940 stond hier aangetreden een troep van. 40.000 idealisten, die alles hadden meegemaakt „Sinds 1940 is bet leven voor ons in vele opzichten nog moeilijker geworden. Dit heeft ons niet ontmoedigd. Wij zijn gegroeid tot meer dan 100.000, waarvan er vele duizenden in de directe oorlogvoering zijn ingeschakeld in Waffen-SS, Legioen. N S K. en vple an dere duizenden op indirecte wijze in fabrieken voor de weermacht werkend, in politie, in wachtdiensten en in ambten. Honderden zijn gesneuveld. - „Wanneer in Duitschland de soldaat van het front terugkeert, wordt hij geëerd in ziin om geving en gesterkt. Onze soldaten kennen dit meerendeels niet. Zij gaan vrijwillig. Ook nu staan er weer 500 gereed, gekomen op één oproep van mij om zich in te zetten. Hun om geving begrijpt hen dikwijls niet. Toch zijn zij bereid. lederen dag offeren de leden der Be weging en toonen daarmede het nationaal- socialisme niet alleen met de, lippen te belijden. Zij doen dit voor óns volk en ons vaderland, maar daar 'boven uit voor alle volken van Europa, zooals ook de Duitsche soldaat zich inzet voor zijn .volk en zijn vaderland, maar daarboven uit voor Europa. „Hitler schrijft in „Mein Kampf": „Für iwich und alle wahrhaftigen National-sozialis- ten gibt es nur eine Doktrin: „Volk und Vaterland". (Voor mij en alle waarliike natio naal-socialisten is er maar één leusvolk en vaderland). „Zoo is het. Op dezen grondslag hebt gij elkander gevonden, als Duitsche nationaal- socialisten en wij elkander als Nederlandsche nationaal-socialisten. Nu na, 1940 vinden wij elkander aan het Oostelijke front en het thuisfront in eerlijke broederlijke samenwer king. Wie onzer durft te spreken van den op bouw van het nieuwe Europa als zelfs Duit sche en Nederlandsche nationaal-socialisten el kander niet zouden kunnen vinden? De Rijks commissaris heeft het eens zoo juist uitge drukt: geen separatisme, geen annexionisme, maar samenwerking. Dit is de geest, die ook spnelekt uit de communiqué's, welke zijn uit gegeven ter gelegenheid van de bespreking van Führer en Duce. „Het is deze geest van eerlijke broederlijke samenwerking, dien wij met al onze krachten bevorderen, die den Rijkscommissaris bez elt, die mij tot richtsnoer is en die de vooraan staande figuren in N.S.D.A.P. en N.S B. ver bindt. Dit is hetgeen ik ten slotte tot uiting wil brengen op deze herdenking van den ver jaardag van den Führer. „De Führer heeft een zwaar en moeilijk jaar achter zich. Een jaar van zorgen en moeilijkheden zonder tal. Zijn persoonlijk le ven offeït hij dag aan dag voor ons allen. Met groote dankbaarheid brengen wij dit tot uiting in ons besef van zijn grootheid als aanvoerder tegen ons werelddeel bedreigende krachten in ons geloof in zijn rechtvaardigheid en wijs heid, in onze onwankelbare trouw, in onze be reidheid tot het brengen van elk offer, dat hij noodig acht voor den opbouw van het Nieuwe Europa. Den brief, welken ik den Führer ter gelegenheid van zijn verjaardag heb geschre ven, heb ik geëindigd met diezen wensch „Möge Gott Sie in Ihrem neuen Lebensjahr auch in Ihrem persönlichen Leben segnen" (Moge God U in Uw nieuw levensjaar ook in Uw persoonlijk leven zegenen.) „Ik ben er van overtuigd, dat gii allen u daarbij zult aansluiten. Heil orer!" Rede van den Rij 'ssaris. Vervolgens betrad de Rijkscon uissaris, R ij ks minister dr Seyss-Inquart het spreekgestoelte. Hij begon aldus Mijnheer Mussert, Nederlandsche en Duit sche nat.-socialisten 1 Wij zijn hier bijeengekomen om onze ge dachten en onze wenschen op den dag van heden te vereenigen en naar Duitschland, naar den Führer te zenden, en om met deze wenschen onzer harten tot den Führer te zeggen, hoezeer wij onvoorwaardelijk en volkomen achter hem staan, bereid om elk zijner bevelen uit te voeren. Kameraden. Het is vandaag de dag om zich de persoonlijkheid van dezen man voor oogen te stellen, deze persoonlijkheid, die als politicus, veldheer en staatsman even groot en even uniek voor ons staat, en d.e in al deze eigenschappen door zijn persoon lijkheid als mensch nog vervolmaakt wordt. Wij kunnen thans reeds terug kijken naar een reeks van jaren en, wat nog belangrijker is, naar een reeks van gebeurtenissen, die uitgegaan zijn van de verheffing van het Duitsche volk en die thans haar hoogtepunt bereiken in den strijd om de handhaving van Europa en om een nieuwe vormgeving der wereldorde. Daarbij staat steeds in het voorste gelid als vormgever onze Führer. Zooals hij indertijd in 1918 is aangetreden en zooals hij toen zijn zeer bepaalde politie ke grondbeginselen heeft opgesteld, bij wel ker nastreving hij wist, dat hij het Duitsche volk redden zou, zoo zien wij thans reeds weer diezelfde grondbeginselen verwezen lijkt worden. Al wordt de strijd ook nog zoo groot en de ruimten die de strijd ver vult, ook nog zoo uitgebreid, het is eigenlijk steeds dezelfde strijd waarvoor de Führer is aangetreden. Wij moeten ons het jaar 1918 voor oogen stellen. Dat was toen het jaar, dat de z.g.n. overwinnende mogendheden haar historische onbekwaamheid hebben bewezen en niet in staat waren een werkelijk verstandige orde in deze wereld tot stand te brengen. Zij hadden toen alle recht in handen. Er was niets meer op den aardbol, dat haar weer stand had kunnen bieden. Zij hadden toen de mogelijkheid, een gemeenschapsorde tus- schen en in de volken op te richten, die wer kelijk de beloften zou hebben vervuld die zij gedaan hebben en die alleen de oorzaak wa ren, dat het Duitsche volk toen de wapens heeft neergelegd. Zij zijn geheel en volkomen onbekwaam gebleken, want wat zij tot stand hebben gebracht waren de grootste wanorde en de grootste ongerechtigheid, het was de chaos, die geleid heeft tot een nieuwen we reldoorlog. Kameraden I Laten wij dat voor oogen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1