ra DINSDAG 20 APRIL 1943 57c Jaargang, No. 169 FEUILLETON mm BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL weft. JMi j# jouw broer- dat hij alleen ait. Plait .11) >er nu.al ge- Je hebt me loor. Je hebt En ook nog ets meer van een vreemde ippe neven en Zul je die sn, Margreet? die geschre- dag jarlg, of nog wat an- Dus lachebek t aan? Heeft HELEEN. .delaien m niet- of bij ing af e inge- aan Jzer en icheiden tum- Di. 'en O" »VJ ae van April ,u voor tegezon- in be nen, an ove- lokkeer- betrok- lewijzen geldig geblok- jirculai- 1943), can H- Iringen- nte ge len vrjj- worden re 677 mb I). van BOH lbod JOZEN. Zaden, fejngaard- MAN- Klevers- blburg. )P. JAN r. „Groe- ardag 22 aeht, in ferv. Kerk ing-paard TFHOUT, |e. 7ij repa- aimachi- kntie. Pa ZN, Goes. ÏEJ. leeftijd huishou- Heer of I, Bureau ;e Oolntre CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. 8 ONZE LEVENSHOUDING. Er zijn menschen, die zich schijnen te pantseren tegen 't leed van dezen tijd. Zij trachten hun gevoel het zwijgen op te leg gen, omdat wij zoo redeneeren zij het wereldwee nu eenmaal niet kunnen dragen zonder er aan onder te gaan. Alles, wat met, den oorlog verband houdt, ontvluchten ze maar het liefst, omdat zij vreezen tegen de geestelijke moeilijkheden niet opgewassen te zijn. Ze trachten buiten de werkelijkheid van vandaar om te leven maar ze handelen daarmede tegen den wil van God, Die ze in dezen tijd doet leven en hun een specifieke taak te doen geeft. Wij mogen nergens in vluchten. De Chris ten moet de werkelijkheid aanvaarden als het gegevene Gods, waarmee hij werken moet. Wij dragen verantwoording voor het feit, hóe wij leven en werken met de om standigheden, waar wij onder verkeeren. Als menschheid moeten wij allen bereid zijn, schuld te willen belijden voor God, den Schepper van 't heelal. Als Christenen moe ten wij bereid zijn te prediken, dat terug keer tot den levenden God alleen uitredding kan geven. Als we verstaan, dat we in al het lijden j waarin de wereld verkeert, begrepen zijn, dan eerst is het mogelijk, dat we onze hou ding zuiver bepalen tegenover het leven. Wij mogen dat leven niet negatief aanvaarden. Ieder mensch heeft een roeping. God dienen, dat houdt ook in den naaste dienen en liefhebben, dus onze directe om geving tot zegen zijn, een gebod, dat wij diep op ons moeten laten inwerken. Het gaat boven alles om God. Als wij God centraal in ons leven hebben gesteld, als wij ons weten in Zijn dienst, dan worden wij menschen, die koers houden. Ons getuigenis moet ernst zijn. Dan alleen maakt het indruk. Wij hebben levende gé- tuigen van Christus te zijn. Zóó zijn wij ons volk tot zegen. LEVENDIGE STRIJD BIJ NOWOROS- SISK. - INTENSIEVER ACTIE IN TUNESIË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van Noworossisk duurt de levendige gevechtsactie voort. De lucht macht ondernam zware aanvallen op vijande lijke stellingen en steunpunten voor den aan voer in het kustgebied van de Zwarte Zee. In eenige sectoren der overige deelen van het Oostfront werden plaatselijke aanvallen der Sowjets afgeslagen. Aan het .Tunesische front verliep die dag over het algemeen kalm. Het haven gebied van Algiers werd door gevechts vliegtuigen der Duiitsche luchtmacht opnieuw gebombardeerd. Bij een zeegevecht in de ochtenduren van 18 April brachten Duitsche bewakingsstrijd krachten voor de Nede'rlandsche kust een Britsche artilleripboot tot zinken en be schadigden drie andere booten ernstigeen eigen vaartuig is gezonken. Het Italiaansche tegenbericht meldt In Tunesië werd. de gevechtsactie inten siever. Aanval spogingen van vooruitgeschoven vijandelijke elementen werden vérijdeld, dank zij'de onmiddellijke reactie van onze detache menten. Tijdens, luchtgevechten schoten jacht vliegtuigen vafD de as 13 vijandelijke toestellen neer, Formaties van onze luchtmacht vielen concentraties gepantserde strijdmiddelen met gunstig resultaat aan. Palermo, Ragusa, Porto Torres (Sassari) en La Spezia werden door vier motorige Aimerikaamsche bommenwerpers be stookt. Te Palermo is de schade aanzienlijk. Tot dusver heeft men 38 dooden "en 99 ge wonden geteld. Bovendien werden een persoon gedood en 8 gewond te Ragusa, vier gedood) en zes gewond te Porto Torres. De verliezen, geleden door de bevolking van la Spezia zijn nog niély vastgesteld. Vijf vijandelijke vlieg- 1 tuigen zijn neergehaald. Vijf van onze vlieg tuigen zijn niet op 'hun basis teruggekeerd. Von Papen naar Berlijn. Van bevoegde Duitsche zijde-wordt het uit l urksche bron komende bericht, dat ambassa deur Von Papen onderweg is naar Berlijn, bevestigd. Naar mien in dit verband verklaart, moet aan deze reis evenwel geen politieke be- teekems worden gehecht. Het betreft hier een der gebruikelijke routinebezoeken. Korte Berichten. Le havens Dieppe en' Cherbourg zullen geevacueerd worden. Cherbourg moet vóór 1 Mei en Dieppe vóór 3 Mei onthiimd zijn. HITLERS 54ste VERJAARDAG. GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. 101) 0, O^h, ze hebben den laatsten tijd reeds zooveel meegemaakt, dit kan er nog wel bij kte; 7 u ^°\rin snakt naar Kea en haar klemkind. De boer openbaart zijn gevoelens niet, maar zijn vrouw weet nu genoeg. Hij verlangt met mmder hard dan zij Over het Veluwsche traject doen zij uren. versrteU j ?e" boe»eltrein, maar op te warl? ?tatl0ns staan ze te wachten; Tn H .!11' c" ?een eind aan zal komen, reed T,atte,tnerbroek staan geen bussen ge- aantal ,n iS ?tapt s^ert reizigers, het met en wel..met overweldigend, maar alles te L L z}]n er heel wat' naar het veer, zulten °P' j* a?n de overzijde wel bussen br -L6 hen naar Zwolle's'station ben d» ?e" °°P' dle ijdel b'ijkt. Zij heb ster! t ilangen weg van het veer naar de stad te loopen, om dan bij het station ge- hal? „f worden. dat de Vondelkade nog een nau uur verder ligt. tenbeekV S£enda.ffl PIeistert even in „Gey- nipp. zlJn Seen jonge menschen meer. Hij ..praat met den kellner. Alles is in Hoffmann-Stapf-Pax m. Vandaag viert het Duitsche volk den 54sten verjaardag van zijn Führer. Adolf Hitler werd op 20 April 1889 in het Duitsch-Oostenrijksche grensstadje Braunau in het eenvoudig gezin van een douane-ambte naar geboren. Te Weenen doorstond hij als arbeider alle ellende van het stadsproletariaat. In dien oor log van 19141918' meldde hij zich als vrij williger aan. Vier jaar lang streed hij in de loopgraven. Toen het Duitsohe Keizerrijk in 1918 onderging, besloot hij in de politiek te gaan en te gaan strijden vjpor de wederopstan ding van Duitschland. Hij wist het Duitsche volk na harden strijd' weer een nieuwen adem in te blazen. Ruim 10 jaar geleden op 30 Januari 1933 ontving de grijze Rijkspresident Von Hin denburg, Adolf Hitler in audiëntie en benoem de hij 'hem tot Rijkskanselier. Spoedig daarop volgde de samenstelling van het nieuwe kabi net en de voorlezing van de regeeringsprocla- matie Duitschland van begin 1933 had als gevolg van 't verdrag van Versailles geen stem meer in het kapittel der groote mogendheden. Het scheen een staat te zijn, die zijn ontbinding tegemoet ging. Hitier stelde zich tot taak Duitschland in de internationale politiek weer een mogendheid van den eersten rang te doen worden en waf de binnenlandsohe politiek betreft het werk loosheidsprobleem op te lossen, de middenstand weer op te heffen, de (boerenstand tot basis van het volk te maken en dte waardeering van den arbeid te stellen in plaats van de aanbid ding, van het goud. Zijn cultureel, economisch en sociaal werk voor het Duitsche volk werd onderbroken door den oorlog, die nu reeds sinds 1939 in ongekende hevigheid woedt. Duitschland is nu gewikkeld in een strijd' op léven en dood. Maar meermalen heeft Hitier het openlijk uitgesproken, dat het zijn verlangen is dien vredesaribeid voor zijn volk zoo spoedig moge lijk in snel tempo voort te zetten, teneinde het Duitsche volk de vruchten van dien arbeid te doen plukken. Moge de dag des vredes spoedig aanbreken en aan het oorlogsleed weldra een einde komen. Boodschap van Axmann. Boodschap van den Jeugdführer des Deut- schen Reiches und Reichsjugendführer der N.S.D.A.P., Arthur Axmann, bij het plech tige appèl ter gelegenheid van het opnemen der 10-jarigen op 19, April 1943 „Kameraadskes en kameraden, Op den verjaardag van den Führer wordt gij lid van de gemeenschap der Hitlerjugend Ook voor jullie kleuters en jongetiieisjes be gint de tijd van het dienen voor onzen ge liefden Führer en Duitschland. Gij werd ge boren toen de nationaal-socialistische bewe ging de macht in den staat veroverd had. Met de daad en geloofskracht .der beste Duitschers had zij de leiding en verant woordelijkheid bevochten om jullie een blij de en gelukkige toekomst in een sterk en vrij Duitschland te verzekeren. Den opgang en het geluk van ons volk hebben ons 'ónze vijanden misgund. Daarom hebben zij ons den oorlog verklaard. Hun oorlogsdoel, mijn jongens en meisjes, is de vernietiging van jullie leven. Hun overwinning Is jullie on geluk en jullie nood. Voor jullie echter strijdt Adolf Hitler met zijn dappere soldaten, jullie vaders, broeders en kameraden. Belooft da'arom op dezen dag den Führer door jullie houding en verrich tingen steeds vreugde te bereiden, Daarmede vereerea jullie tegelijkertijd de helden aan het front en de werkenden in het vaderland. Begint als jonge strijders van het Rijk ge- loovig jullie weg in de Hitlerjugend, die een naar naar den Führer en naar de overwin ning is". (w.g.) AXMANN. Oproep van den chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichsjugendführung, Ge- bietsführer Blomquist bij het opnemen, van de lichting 1932/33t „Ook dit jaar melden zich, zooais ieder jaar, de 10-jarigen, d.w.z. alle jongens en meisjes, die tusschen 1 Juli 1932 en 30 Juni 1933 geboren zijn, aan om lid te worden van de Hitlerjugend. De dienst in de Hitlerju gend is een eer voor iederen jongen en voor leder meisje. Bovendien echter is hij in de zen tijd een verplichting, want anders zou de Deutsche jeugd de daden van onze sol daten en het leed en verdriet van de Duit sche vrouw in dezen oorlog niet waard kun nen zijn. Deze oorlog, die in zijn totaliteit ieder lid van ons volk eischt, verlafngt ook van de Deutsche jeugd, dat zij in vrijwillige gehoor zaamheid deze gemeenschap dient en zich voorbereidt op de taken, die haar eens te beurt zullen vallen. Het toetreden van alle jongens en meisjes die 10 jaar geworden zijn, tot de gelederen van de Hitlerjugend zal voor den Führer zijn schoonste verjaargeschenk zijn en hem den waarborg geven, dat zijn werk zal voortleven en groeien, ook wanneer de stich ters daarvan eens weggeroepen worden. De vooravond van den 20sten April zal derhal ve voor iederen jongen en ieder meisje een trotsche vreugde zijn en aan de wereld too- nen, dat deze oorlog de Duitsche jeugd niet laat verwaarloozen, maar haar slechts har der maakt en aanspoort tot steeds grootere prestaties in rij willigen dienst in haar volk" (w.g.) BLOMQUIST, Gebietsführer. de war, maar het is toch niet onmogelijk, dat hij een taxi voor hen té pakken kan krijgen. Dan zijn ze over vijf, zeven minu ten op de Vondelkade. Het laatste deel van den langen tocht, het loopt dan, tegen den avond, gaat het vlugst. Tien minuten nadat de taxi is voor gereden, stopt die vóór de deur van Abel en Kea. Abel zit bij het raam de courant te lezen. „Een 'auto", zegt Kea, niets vermoedend. „Vader en moeder uit Noordamt" roept Abel, als de chauffeur het portier heeft ge opend en hij hen ziet zitten. Met een blik vol verstandhouding kijkt hij Kea aan en snelt dan naar de deur. De hand van Kea üust op den tafelrand. 'Die beeft. „Heere, Heere, dank, dank", stamelt zij hardopv „Nu komt het goed". Het is veel later dan gewoonlijk, als Abel en Kea zich op de slaapkamer ontkleeden, sprakeloos. Maar dan verbreekt hij de stilte „Als ik-rin de vacature-Ellenboom naar Noordam solliciteerdeaarzelt hij. De glinsteroogen van Kea spreken een overduidelijke taal! „Dan kóm je er ook", zegt zij. EINDE. Keuringen Waffen-SS en Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hup stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwin nersvergoeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten. SS PK Zschakel-O-H-P m. NED. ARBEIDSDIENST. Naar wij vernemen, zullen er in den loop van dit jaar 12 nieuwe kampen van den Ned. Arbeids dienst gereed komen, die op 1 Jan. of daar omtrent in gebruik zullen worden genomen. In het geheel zal de arbeidsdienst dan over '72 kampen beschikken. ZEEHONDEN IN DE ZUID-HOL- LANDSCHE WATEREN. De laatste we ken komt het in de rjvier de Grevelingen onder de gemeente Herkingen veelvuldig voor, dat de hier gevestigde^visscherijen be zocht worden door zeehonden, welke zich te goed doen aan de z.g. stalvisch, vals haring, bliek, zalm en bot. De geplaatste fuiken en netten worden door de zeehonden verwoest, hetgeen voor de eigenaars een niet geringe schadepost beteekent. Meermalen kan men de dieren binnen de 100 m uit den wal waar nemen. LAND STAND SBIJDRAGE. Alle tot den Ned. Landstand behoorende natuurlijke personen en rechtspersonen, die bedrijfshoofd zijn met betrekking tot het gebruik van cul tuurgrond óf visehwater, zijn ten behoeve van dén Ned. Landstand over 1942 een bijdrage verschuldigd, welke berekend' wordt overeen komstig de door deze op de inventarisatie formulieren 1942 verstrekte en onderteekende gegevens. De bijdragen zijn als volgt geregeld a. f 1.per ha voor cultuurgrond, beteeld met akkerbouwgewassen (met inbegrip van kunstweide en braakland) en voor blijvend grasland (met inbegrip van uiterwaarden en blijvend grasland in den boomgaard) b. f 10.per ha voor cultuurgrond, beteeld metwarmotezerijgewassen en vroege aard appelen in den vollen grond (met inbegrip van deze gewassen in den boomgaard), kleinfruit in den vollen grond, (met injtegrip van deze gewassen in den boomgaard) en voor pit- en steenvruchten in den vollen grond (onge acht de onderteek in den boomgaard) c. f 20.per ha voor cultuurgrond, beteeld met warmioezerijgewassen en fruit onder glas, bloembollen, bloem- en boomkweekerijgewas- sen. Ten aanzien van het gebruik van visehwa ter -bedraagt de bijdrage f 5.per bedrijfs- hoofd. De inning der aanslagen geschiedt door de Posterijen. SCHAPENMARKTEN WEER OPEN'. De schapenmarkten welke gesloten zijn ge weest, waren gisteren weer opengesteld. IN HERFST 4 WEKEN GEEN SUIKER Suiker van den nieuwen bietenoogst komt zeker niet vóór Nov. ter beschikking. Aan gezien de thans voor het Ned. volk beschik bare voorraden consumptiesuiker te beperkt zijn om de verstrekking van het geheele sui kerrantsoen tot den nieuwen oogst te ver zekeren, staat het Rijksbureau voor de ■Voedselvoorziening in oorlogstijd voor de noodzakelijkheid maatregelen te beramen, die in het suikertekort zullen voorzien op de voor de bevolking minst gevoelige wijze. Het zal daarom een beperking van het verbruik aan consumptiesuiker verschuiven tot het einde van het loopende oorlogsjaar. Het ligt in de bedoeling dan, dus in den herfst van 1943 gedurende één vier- wekelijksche distributieperiode, geen sui ker te verstrekken. De bevolking kan zich derhalve reeds nu op de komende leemte in de spikervoorzie- ning instellen en haar verbruik van het sui kerrantsoen in de daaraan voorafgaande maanden, die zich uitstrekken over 718 vierwekelijksche distributieperioden, zoo re gelen, dat één rantsoen suiker ikWordt be spaard ter overbrugging van de periode, waarin zij het zonder verstrekking van stri ker zal moeten stellen. Het ligt in de bedoeling, indien de suiker opbrengst van den komenden oogst dit mo gelijk maakt, de bezuinigde hoeveelheid te zijner tijd alsnog ter beschikking te stellen. 1 GELDIGHEIDSDUUR VERSNAPE RINGENBONNEN VERLENGD. De gel- (dligheidsduur van de met „13", „14" en „15" genummerde .bonnen voor versnaperingen is verlengd tot en met 1 Mei a.s. GEEN ZINK VOOR HUISHOUDE LIJKE ARTIKELEN. Bij controle is her haaldelijk gebleken, dat sinds eenigen tijd veel vuldig hoeveelheden zink worden verwerkt voor de vervaaüdliging van stofblikken, wasch- teiltjes, 'bakblikken en andere huishoudelijke artikelen. Het gebruik van zink of zinklegee- ring voor vervaardiging van de genoemde arti kelen is echter verboden, evenals het geven van opdrachten tot vervaardiging van deze artikelen en het afleveren daarvan, VERPLICHTE KEURING BIJ ZWEMMEN. In de te Utrecht gehouden jaarvergadering van den Ned. Zwem- en Red dingshond, werd besloten om voortaan slechts startvergunningen af te geven, "uitsluitend tegen overlegging van een medische verklaring. KINDEREN NAAR DUITSCHLAND Vrijdag zijn 7 a 800 kinderen uit de provin cies Groningen, Friesland, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Brabant, op initiatief van |dlen Ned. Volksdienst, voor een vacantie naar de Gouw Franken in Duitschland ver trokken. Verduisteren Van 19/4 tot en met 25/4 begin 21.00, einde 6.30 u. De dijkval in den -Wilhelminapolder. In den zwaren buitendijk van den Wilhel- minapolder tusschen Goesche Sas en Kat- tendijke heeft zooals wij reeds schreven, een dijkval plaats gehad, die de ernstig ste sedert de laatste eeuw geworden is en waarbij vele ha land overstroomd zijn. Vele te velde staande gewassenzijn hierdoor ver nield en de aangerichte schade wordt- op 2 a 3 ton geraamd. Op den dag van den dijkval stond het water aan den buitenkant eenige meters bo ven het normale peil, zqo vertelde de heer A. Minderhoud, de directeur van den Wil- helminapolder aan een verslaggever van het A. N. P. Het water stond zoo hoog, dat de golven over den dijk sloegen. De schade, die door dezen'hevigen golfslag werd ver oorzaakt was echter niet groöter dan ge woonlijk bij een dergelijken vloed en niets deed vermoeden, dat de gevolgen dit keer zoo noodlottig zouden zijn. 'Twee dagen la ter, omstreeks 12 uur, meldde een visscher zich bij. den waterbouwkundig ambtenaar met de mededeeling, dat hij werking had waargenomen in de steenglooiing, 400 m ten Oosten van het Goesche Sas, in den zeedijk van dea Wilhelminapolder. Bij onderzoek bleek, dat de dijk onder de waterlijn lang zaam weggevreten werd door het water. Deze dijk ligt er al van 1908 en sinds dien tijd is er nooit iets gebeurd, dat et op wees dat de zeestrooming hier langzaam, maar zeker haar ondermijnend werk verrichtte. Reeds spoedig hierop volgde nu een groote oeverafzetting en in den namiddag was er reeds een groot stuk van het dijklichaam afgescheurd. Ook het betonnen muurtje, dat op den dijk staat, werd door den stroom meegesleurd. Om ongeveer vier uur was het meest bedreigde stuk van den dijk reeds verdwenen. Hoewel men er van overtuigd was, dat menschenkrachten hier weinig baat konden brengen, werd onmiddellijk begonnen met- het gevaar te keeren. Reeds om drie uur dien dag was een groot aantal arbeiders aanwezig om het gat, dat al spoedig 20() m breed was, een hulpdam aan te leggen. In middels arriveerde ook nog een afdeeling Duitsche soldaten, die eveneens krachtig medehielpen bij het keeren van het water. Met vereende krachten slaagde men er in dammen op te werpen en deze met zandbak ken te versterken. Juist toen men hiermede klaar was, kwam de vloed weer opzetten, die reeds om kwart voor zes opnieuw een bres in den hulpdam sloeg. Deze bres kon aanvankelijk gedicht worden, maar toen de vloedstroom tegen 6.35 uur zijn grootste kracht had gekregen, was de geïmprovi seerde dam niet meer in staat het water te houden en iedereen moest een goed heen komen zoeken,om niet meegesleurd te wor den. Tegen den avond was reeds 50 ha door het water overstroomd en de twee boerde rijen, in het bedreigde gebied liggend, moes ten geheel ontruimd worden. Groote hoe veelheden aardappelen, die ér opgeslagen lagen, heeft men tijdig in veiligheid weten te brengen. Den volgenden morgen bleek, dat de grond waarop men den vorigen avond den nood- dam had gelegd, geheel verbonken was. Over 100 m. geheel en bver 200 m. gedeelte lijk was een gat ontstaan, Een fn den loop van dien dag gedane peiling wees uit, dat op de plaats waar de zeedijk had gelegen, reeds een diepte was van 15 tot 16 meter. Door het bezwijken van een hulpkade is een nog grooter deel van den polder over stroomd. Tot rijksklerk der registratie en domei nen werd, (bevorderd de tijdelijk rijksklerk dïer middelen W. van Sluys te Middelburg, kan toor registratie no. 2. De schrijver op arbeidsovereenkomst A. v. Boven 'te Goes werd bevorderd tot schrij ver 2e klasse der directe belastingen enz. DINSDAG 20 APRIL 1943. En toen zij Hem bespot hadden, trokken zij Hem den mantel uit en deden Hem Zijn kleedéren aan en zij leidden Hem weg om Hem te kruisigen. Matth, 27:31, Zon op 6.34, onder 20.45. Maan op 20.46, onder 7.01. Vand. Volle m. L. kw. 27 Apr. O, schooner Naam als dageraad, O, zoeter Naam als honigraat, O, groener Naam als levenshout, O, rijker Naam als 't fijnste goud, O, klaarder Naam als zonnestraal, O, sterker Naam als louter staal, O, Naam voor ons Gods/liefdeblijk, Wat naam is aan Uw glans gelijk? GUIDO GEZELLE. NED, HERV. KERK. Aangenomen: naar Hilversum, W. Willemse te Kampen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Rijsoord, A. Dercksen te R'dam-Feijenoord. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Sliedrecht, L. S. den Boer te Amsterdam; te Urk, H. Visser te Middelharnis. NED. PROT. BOND. Berotepen: té Voorburg, C. C. Pijpers te Zweeloo. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemd!te Arnhem /wijk Zuid), W. Lourens, predikant te Angeren. G e r e fKerken. Benoemdte Nieuw Venhep-Bennebroek, cand. S. Cnossen te Hoo- geveen. EEN GEREFORMEERD JEUGD BLAD. De jeugd van de Geref. Kerken in Nederland, zal een halfmaandelijksch blad krij gen, genaamd „Kerk en Jeugd". Het zal ver schijnen onder redactie van de door de Gene rale Synode terzake benoemde- deputaten, n.l. mevr. G. H. v. Alkemade-Kwakkelsteijn te Rotterdam, mevr. G. Kraan-v. d. Burg te Vlaardingen, Ds P. N. Kruyswijk te Hilver sum, Prof. Dr G. Ch. Aaldèrs te Heemstede en Ds C. Veenhof te Utrecht. Het eerste nummer zal nog deze maand verschijnen. EEN BEZWAARSCHRIFT VAN PROF. DR IC. SCHILDER. Prof. Dr IC. Schilder, hoogleeraar aan de Theol. Hooge- school te Kampen en praeadviseerend li<f van de Generale Synode der Geref. Kerken, heeft tegen het feit, dat de huidige synode enkele zaken op haar agendum had ge plaatst, die er niet op stonden toen zij in 1939 haar zittingen aanving, met name de' benoeming van een hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool als opvolger van Prof. Dr S. Greijdanus, bezwaar gemaakt en zich vervolgens aan de beraadslagingen der sy node onttrokken. Hetzelfde deed ook Prof. Greijdanus. De synode heeft daarop „ge- eischt van beide hoogleeraren de categori sche verklaring .en dit schriftelijk vóór 15 Nov. 1942 dat zij zich de facto confor- meeren aan de besluiten, door de synode ge nomen, en aan de uitvoering daarvan op loy ale wijze hun medewerking zullen verleenen" Prof. Schilder hee,ft zich daarop als lid van de Geref. ICerk van Kampen tot zijn kerkeraad gewend met een bezwaarschrift over dezen gang van zaken. De kerkeraad van Kampen heeft nu een besluit genomen, waaraan wij het volgende ontkenen ,De Raad der Geref. Kerk van Kampen, overtuigd, dat de generale synode voor noemd, door haar voortdurende zelfcontinu- atie, waardoor zij bovendien inbreuk maakt op het werk van haar opvolgster, met let ter en geest van (o.a.) artikel 50 der IC.O., in strijd is gekomen; dat de synode een uit legging van dit artikel heeft gegeven, die den klaarblijkeüjken zin daarvan geweld aandoet; dat de benoeming van den nieu wen hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool op kerkrechtelijk niet onberispelijke wijze is tot stand gekomendat de synode daarom, de bevoegdheid mist erkenning te vragen van dit besluit als vast en bondig; dat de synode in artikel 31 der K.O. een beteeke»- nis legt, die bevorderlijk is aan het opko men eener hiërarchische gezindheid; dat de aan Prof. Schilder gestelde eisch, om meer dan één reden onrechtmatig is te achten; besluit: aan de classis Zwolle zijn bezwa ren in deze kenbaar te maken en haar voor te stellen, dat zij deze langs kerkrechtelijken, weg ter leennis brenge van de generale sy node, die in Juni 1943 te Utrecht hoopt bij een te komen, met het verzoek op midde len te zinnen, teneinde zooveel mogelijk te herstellen, wat door haar voorgangster in practijk en theorie scheef werd getrokken. KORTE BERICHTEN. De finaijcieele rondgang ondier de leden der Geref. Kerk te Alkmaar heeft een bate opgeleverde van vrij willige jaarlijksche bijdragen groot/f 4645, zoodat de basis voor een tweede predikants- plaats financieel is verzekerd. Morgen viert Ds E. H. Blaauwendraa'd1, Ned. Herv. predikant te Baarn, zijn zilveren, ambtsjubileum. Hij was van 1928—1932 predi kant .te V1 i s s i n g e n. NA-AKTE-EXAMEN. Het na-akte- examen, ter verkrijging van het Diploma voor het Christelijk Onderwijs, zal ook dit jaar weer gehouden worden door Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs, Geref. Schoolverband en den Herv. Raad voor Kerk en School, en wel in de tnaand Mei en October. Het Mei examen is bepaald op Dinsdag 4 en Woens dag 5 Mei te Utrecht. Voor aanteekening Ge loofsleer zal gelegenheid zijn geëxamineerd te worden óf door de Vereen, voor C.N.S. en G.S.V. (gezamenlijk) óf door den Herv. Raad voor Kerk en School. Men kan ook voor beide Aanteekeningen zidh opgeven bij den secreta ris van de examencommissie; den heer R. Ve-' nema te Putten (Geld), Postweg 47. De afd. Walcheren van de Vereen, van Chr. Onder- w ij z e r s 'hield Zaterdagmiddag te St- Laurens haar jaarvergadering. De penning meester sloot zijn boéken met een klein na- deelig slot. In de plaats van den heer B. H. Ligteringen, die als bestuurslid moest aftre den en niet (herkiesbaar was, werd gekozeriide heer G. A. de Rijke te Vlissingen. Tot afge vaardigden naar de jaarvergadering te Dor- drecht werden gekozen die heenen I. van Nop pen te Middelburg en F. v. d. Weij te Veere De heer J. Potappel te Koudekerke hield een lèzing over Asa, koning van Juda. Aan het eind der vergadering dankte de voorzitter dén heer Ligteringen voor 't geen deze als secretaris voor de afd. en voor het Chr. on derwijs heeft gedaan. Benoemd tot onderwijzeres te Waver- veen mej. T. I. Schipper te OudlBeijerland (tijd.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1