ZATERDAG 17 APRIL 1943 57e Jaargang, No. 167 VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. VorAstraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DA.VIDSE, Goes. En zij dwongen eenen Simon van Cy- vrene, die daar voorbijging, komende van den akker, den vader van Alexander en Rufus, dat hij zijn kruis droeg. Marcus 1521. De Rooieinsdhe soldaten, die het vonnis van Pilatus aan Jezus zullen voltrekken, dwingen Simon van Cyrene om het kruis van Jezus te dragen. Dat is buiten alle recht om. Maar wat doet dat er toe? De Romeinen hebben de macht. Simon gehoorzaamt met tegenzin. Hij voelt dat kruis niet alleen als hard en zwaar, maar ook als een vloek; onder het kruis van Jezus draagt hij mede den vloek van Jezus. Hij lijdt mede het onrecht, dat Jezus wordt aangedaan. Simon draagt het onrecht om Jezus' wil; niet in dezen zin, dat hij het draagt terwille van de belijdenis van Jezus. Maar het is toch Jezus' kruis, dat op hem wordt gelegd^ om dat de vVereld Jezus onrecht doet, daarom doet zij nu ook Simon onrecht. Als Pilatus Jezus niet had veroordeeld tot het kruis, hadden Pi latus' soldaten Simon niet veroordeeld tot het dragen van Jezus' kruis. In alle ongerechtig heid dezer wereld openbaart zich haar onge rechtigheid jegens Jezus, jegens God. Zóó draagt Simon het kruis om Jezus' wil. In zijn evangelieverhaal, dat Marcus schrijft voor de Christelijke Gemeente te Rome, noemt hij Simon den vader van Alexander en Rufus, natuurlijk omldlat deze bekende personen waren in de Christelijke Gemeente. Daarom is het geen willekeurige veronderstelling om te zeggen, dat Simon een belijder van Jezus Christus is geworden. Toen is ook dat on recht, dat hij eerst onwillig had gedragen on-, der dwang van de Romeinsdhe macht, voor hem geworden tot de smaadheid, die hij te dragen had om Jezus' wil, in de belijdenis van Jezus. Zoolang hij dat onrecht droeg in onwil, in verbittering, als een gekrenkte, zoolang was het onvruchtbaar. Toen was zijn eenige vraag Hoe ver nog, hoe lang nog? Maar toen hij het onrecht der wereld had leeren kennen als het kruis, dat hij om Jezus' wil had te dragen, toen droeg het de vrucht van de belofte der heerlijkheid: dat wij deelen in zijn lijden om ook te deelen in zijn verheerlijking. In het onrecht, dat de wereld hem aandeed, gaf God aan Simon de kans om, ziende op Jezus, uit de verbittering op te staan in het geloof, uit de zinneloosheid van het hem aan gedane onrecht op te staan tot de hope der Heerlijkheid. S.L. C. S-: SOWJET-AANVALLEN AAN KOEBAN AFGESLAGEN. - SOUSSE IN TUNE SIË ONTRUIMD. - JAPANSCHE AAN VAL OP AMERIKAANSCH CONVOOI. Het opperbevel van-de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij het Koebanbruggehoofd zet ten de Sowj'ets ook gisteren hun aanvallen vergeefs voort. Zij werden in samenwerking met de luchtmacht bloedig teruggeslagen af in een onmiddellijk volgende tegenaanval uit eengeslagen. De vijand leed zeer zware verlie zen. Aan het overige Oostfront verliep de dag rustig. De luchtmacht vernieldè gisteren, ter wijl ze zelf slechts twee toestellen verloor, zestig Sowjetvliegtuigen. Voor de kust van den Kaukasus boorden lichte Duitsche zeestrijdkrachten een So wj et-Russisch kust vaartuig in den grond. Van het front in Tunis wordt levendige plaatselijke gevechtsactie gemeld. Vijandelijke aanvallen op eenige heuvelstellingen werden afgeslagen en talrijke gevangenen werden daar- b'.j gemaakt. Een eigen tegenaanval bereikte het gestelde doel. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de haven van Bone aangevallen, een vijandelijk oorlogs schip en een vrachtschip beschadigd en vol treffers geplaatst op de kadewerken en pak huizen. Duitsche motortorpedobooten voeren in den nacht van 14 op 15 April opnieuw naar de *r'tsche kust en brachten in een ge vecht met numeriek sterkere vijandelijke kust- eveiligingsstrij>dkrachten een krachtig bewa pend groot vrachtschip tot zinken. Onze boo- ten keerden zonder beschadigingen te hebben opgeloopen op hun steunpunten terug. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Aan het Tunesische front gecon- ^treCTd^artillerievuur van weerskanten en 99.) GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. Hij staat te staren op het puin Daareven is hij in snikken uitgebarsten. Zijn vrouw heeft hem verkeerd begrepen. Zii meende,dat hij huilde om het verlies van die boerderij. Dat is slechts een gering, onderdeel van zijn vele gedachten, een zeer gering on derdek Want die boerderij, och.^komt j- ri a-r heeft Zljn vr°uw schoon gelijk nncr 1 meuTe ..Wiesthove" wordlt misschien nog wel mooier dan het oude, dat gebreken tt** tl nu n verbeteren. *>fft als hij er aan denkt, hoe- EÏÏ male? hr1J als schoolbestuurslid met El- outeHno- nn v®rSaderd, hoe vaak die als de malf P ^-h?eve 13 geweest. En nu is leven nr,rg* JJ fIeerd' dat er in het nu Wl* u-re m5nschn zi'n dan boeren heeft ino-p 3' ïldat hlJ dat alt'jd onjuist ter heèf? e" 6- aIs/eY?'g daarvan zijn doch- hoe i, 11 ?geJrug z"nt.Kea> Heere, Heere, noe is het eigenlijk mogelijk 1 gister Wff I?®*4' Abel dat eer" ■envpp.ll! gedaan gedwaald over het pum Maar zii Ha\r ,fei?oed schiet ™1. pr> a dankbaar, heelhuids terug te zijn en dan zoo vlug. Het kon wel maanden durm" Noordamte%. 'S bhj' weer in Er is nog iets anders. In Alkmaar, op een hevige gevechten van plaatselijk karakter. Soesa is ontruimd. De luchtmacht der spil bestookte autocolonnes en deed met goede resultaten aanvallen op kruispunten van wegen en vijandelijke havenbases. In het centrale deel der Middellandsche Zee werden twee vliegtuigen door onze jagers vernield. Amerikaansche viermotorige vliegtuigen heb ben gistermiddag brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Napels en op Palermo, Catania, Messina en S c i a c c a, waardoor de burgerbevolking verliezen leed. Er zijn in het geheel 102 doo- den en 115 gewonden. Te Palermo werdten drie vliegtuigen neergeschoten en een bij Catania. Japanners vielen convooi aan. (D.N.B.) Naar het Japansche hoofdkwar tier Vrijdagmiddag heeft medegedeeld, hebben Japansche marinevliegtuigen den 14den April een vijandelijk convooi in de nabijheid van de Milnebaai aan de oostpunt van Nieuw- Guinea in massa-formatie aangevallen. Tege- lijkertijdl vormde een vlieghaven in de Milne baai het doel van een tweede Japansche lucht- eenheid. Door deze aanvallen heeft de vijand in totaal elf transportschepen verloren. Vier daarvan zonken onmiddellijk, .terwijl de overige aan vankelijk ernstig werden besohadigd, verbrand den en ten slotte zonken. Bovendien werden verscheidene kleine oorlogsschepen zwaar be schadigd, vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, tien toestellen op den grond vernield en zware schade veroorzaakt aan militaire in stallaties. De Japansche luchtmacht verloor vijf toestellen. Korte Berichten. (D.N.B.) De Duce heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij Sicilië en Sardinië en de in de nabijheid daarvan liggende eilanden met ingang van 15 April tot operatiegebied worden verklaard. Er i» een besluit uitgevaardigd waarbij het verboden is honden of katten te slachten of te doen slachten, dan wel vleesch van hon den of katten te verkoopen, aan te bieden, af te leveren of weg te geven. Ook het voor ver koop of aflevering in bezit hebben van vleèsch van horden of katten is verboden. Aanpakken. Wij hebben ons grootsch verleden niet aan het toeval te danken. Het aanpakken zit ons in het 'bloed en als de gelegenheid zich daartoe niet direct biedt, wiel, dan moeten we ons die gelegenheid scheppen. Vakstudie is niet gemakkelijk in deze dagen. Er moet hard gewerkt worden en dan is er niet altijd de gelegenheid om 's avonds nog lessen te volgen. Vooral voor hen, die in Duitschland wérkdn, is dit een groot probleem. De jaren vervliegen echter snel en stil zitten heeft geen zin. Wie werkelijk^ vooruit wil, wete, dat het langemarck-studium ook hem de kans wil geven iets te bereiken. Nederlandsche jonge mannen, tusschen 16 en 22 jaar, waar zij ook wonen, kunnen zich bij deze instelling aanmelden voor een voortgezette vakstudie of, als ze voor het hoogste doel niet terugdein zen, voor een academische opleiding. Het langemarck-studium, Waalsdorper weg 12, Den Haag, verstrekt hierover nadere inlichtingen. NAAM EN ADRES VAN VERKOO- PER IN ADVERTENTIES. De Secretaris- Generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten heeft 'bepaald, dat met ingang van heden advertenties in nieuws bladen en tijdschriften, waarin onroeren- d e goederen te koop worden aangeboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en den prijs der aangeboden goederen. Voorts moeten advertenties in nieuwsbladen en tijdschriften waarin onroerende goederen te koop worden gevraagd, een opgave bevatten van den naam en het adres van den aanvrager. Korte Berichten. Op de B-bonnen voor brood zal voortaan 1 rantsoen of 100 gram verkrijgbaar zijn in plaats van zooals tot dusver rantsoen of 50 gram. In verband met de bevoorrading van de winkeliers zullen de op bon „algemeen 552" verkrijgbaar gestelde peulvruchten in vele ge vallen eerst in de tweede helft der distributie periode van 17 April tot en met 15 Mei kun nen worden afgeleverd'. De aandacht wordt gevestigd op dè be kendmaking van den gemachtigde voor de prijzen, waarbij de hoogst toelaatbare prijzen voor biggen zijn vastgesteld. Tegen elke over treding zal onmiddellijk met de strengste maatregelen worden opgetreden. avond1, toen de oorlog nog woedde, hebben ze met elkaar gepraat. En toen is Kea ter sprake gekomen. Zij heeft in het hart van haar man kunnen lezen, even. Geheel bloot 'heeft hij zich niet gegeven, maar zij kreeg volle zeker heid, dat hij het gebeurde betreurde. Wie weet, wat deze catastrophe nog een uitwer king heeft „Waar sta je toch aan te denken, Arend?" „We kunnen hier niets doen, moeder. En daarom gaan we terug naar het dorp. En dan wou ik morgen of overmorgen naar Zwolle gaan, als we er kunnen komen ten minste." „Liever morgen", zegt zij. En nu is het de boerin, die snikt.... Nauwelijks zijn ze weergekeerd in de wo ning van mevrouw Offenbach, die hen zal herbergen tot 't nieuwe „Westhove" betrokken kan wordien, of er wordt gebeld en een stoere marechaussee vraagt Steendam te spreken. Hij kan wel binnenkomen. Hij heeft niet veel te vertellen, dat nou niet. Maar eergister passeerde hij met zijn kameraad de puinhoopen van „Westhove" en toen dwaalde daar een mijnheer rond, die zich bekend maakte als Lasterie uit Zwolle. Nu, dan weten zij het wel. Die kwam eens kijken, hoe. het met zijn schoonouders gesteld was. En nou heeft hij alleen de boodschap over te brengen. Allereerst de groeten. En als u geen onderdak mocht hebben, u kunt altijd in Zwolle terecht." (Wordt vervolgd.) Het affiche, dat door den Nederlandschen Vtolksdienst is uitgegeven'in verband met de oollecte, wielke op Zaterdag en Maandag a.s.. gehouden zal worden ten bate van de idbor den Britschen terreuraanval op Rotterdam getroffenen. CNF-Pax m. Verduisteren Van 12/4 tot en met 18/4 begin 20.45, einde 6.45 u. TERAARDEBESTELLING W. KO NING. Woensdag werd op Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. Koning Wz., tot 1938 directeur van de N.V. De Bathpolders. Het woord werd' gevoerd door den heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, voorzitter van commissarissen, en den heer Ir W. Kake- beeke, directeur der N.V. de Bathpolders. Beiden herdachten wat de overledene had ver richt als directeur en wat hij was geweest als mensch. Vervolgens werd de onder bloemen en kran sen bedolven kist grafwaarts gedragen, waar d'e zoon van den overledene, de heer W. G. Koning te Goes, den aanwezigen dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE. In de gisteren te Goes gehou den alg. vergadering van Ingelanden onder voorzitterschap van den dijkgraaf, dhr P. J. J. Dekker, waren aanwezig 84 personen, uit brengende 141 st. De voorz. deelt mede, dat de ombouw van het Dieselgemaal in eert electrisch tegen Augustus gereed zal zijn. Hij spreekt de deelneming van de B. W. B. Y. uit met de ramp, welke den Wilhelminapol- der heeft getroffen. In verband met het ge beurde zullen te Rattendijke oeverpeilingen plaats hebben. Ook de B. W. B. Y. heeft schade opgeloopen. Raming f 65.000. 't Voor- stel van het bestuur om de salarissen der ambtenaren te verhoogen met 5/95 van het salaris en van ambt.-werklieden met 4 één- jaarlijksche verhoogingen van f 50, max. f 1200; werkman-machinist f 1400, wordt aangenomen. 8 van de 10 betrokken werk lieden komen onmiddellijk op hun maximum Het bestuursvoorstel tot het invoeren van een tijd. kindertoeslag van 3 pet. wordt eveneens aangenomen. Besloten wordt om de schade die dezer dagen ontstaan is,_ gedeel telijk in eigen beheer te herstellen. Het dijkgie- schot voor schotbare gronden blijft op f 15, dat van vroon- en vrijlanden op f 11 bepaald, ter wijl tot 'n extra heffing ter dekking der schade van f 7 besloten wordt. Dhr Oele wil ook het gebouwd in de extra heffing betrekken. Het bestuur zal trachten hiervoor toestemming te verkrijgen. De begrooting 1943/'44 wordt vastgesteld in ontv, en uitg. op f 284.479,50 met een post onvoorzien van f 10.720. Het voorstel om te trachten verlaging sub sidie aan de N.V. Spoorweg Mij „Zuid-Be veland" te verkrijgen wordt ingetrokken, daar van andere zijde deze zaak ter hand wordt genomen. De kosten zullen ponds pondsgewijs door de belanghebbenden ge dragen worden. Ter voorziening in de vacature van gezwo rene worden de volgende aanbevelingen opA gemaaktvac. J. C. v. 't Westeinde1. J. C. v. 't Westeinde, 2. J. Vermue, 3. J. F. Buys- rogge. Vac. Johs de Groene: 1. Johs de Groene, 2. J. Dekker Pz„ 3. J. J. Linden- bergh. Vac. W. v. Liere: 1. M. H. v. Liere, 2. J. F. Buysrogge, 3. M. Vermeule. De voorz. doet hierop mededeeling, dat de regeling voor het betalen van het dijkge- schot .n.m. 1/3 v. Oct., 1/3 v. Dec., 1/3 v. Febr., ook geldt voor de heffing van het extra dijkgeschot. .BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 4 t/m 10 April 1943 kwamen er in ons land 1735 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1062 diphtherie en 627 roodvonk. Zeeland had 20 gevallen van diphtherie, n.l. 7 in T h o 1 e n, 4 in Kruiningea, 3 in Krabbend ij k e, 2 in Kapelle en 1 in St Annaland, Middelburg, R i 1 1 a n d-Bath en Westkapelle. Axel, Goes, Kruiningen en Vlissingen had den 1 geval van roodvonk. DE NIEUWE BONNEN. R ij s t zal in den vervolge alleen beschik baar zijn voor kinderen jonger dan 2 jaar. Kinderen van 2 tot 3 jaar, die tot dusverre ook rijst ontvingen, komen in den vervolge in aanmerking voor 500 gram gort e.d. De geldigheidsduur der voor kaas aan gewezen bonnen algemeen 527, 528 en 529 is verlengd tot 15 Mei a.s, De nieuwe boterbon „boter 17a" geeft recht op het koopen van 250 gr. boter of margarine dan wel 200 gr. bak- en braadvet of gesmolten rundvet. Op den bon „17b bo ter" kan men 125 gram boter of margarine dan wel 100 gr. bak- en braadvet of gesmol ten rundvet koopen. Men zal genoegen moe ten nemen met die artikelen, welke de leve rancier in voorraad heeft. De geldigheidsduur van de bonnen „boter 13a" en „13b boter" is verlengd tot en met Woensdag 28 April. In de regeling van de distributie van voe dingsmiddelen, die als regel voor kleine kinderen en zuigelingen be stemd zijn, zijn eenige wijzigingen gebracht Voortaan zal men op de resp. voor melk, suiker, havermout, gort, rijst en beschuit aangewezen bonnen ook wanneer deze in het bezit zijn van oudere personen de hieronder vermelde hoeveelheden kinder- voedsel kunnen betrekken. Tegen inlevering van een melkbon naar keuze: 1liter gestandaardiseerde melk; een hoeveelheid yoghurt, bereid uit 1%. liter gestandaardiseerde melk; 1 liter eiwitmelk; 0.8 1. gecondenseerde karnemelk met bloem en suiker0.8 1. z.g. gecondenseerde karne melk' „D"; 1.2 liter gecondenseerde karne melk- met bloem; 1.2 liter gecondenseerde karnemelk met voedingssuiker; 1.6 liter z.g. kindermelk; 1 liter z.g. kinderyoghurt1% 1. speciaal als kindervoeding bereide pap; 175 gram farine lactee. Tegen inlevering van een suikerbon naar keuze1000 gr. suiker1000 gr. voedingssui ker in poedervorm; 1250 gr. vciedingssuiker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van een havermoutbon naar keuze250 gr. havermout, haverbloem, havervlokken, havergort of gemengd meel; 250 gr. voedingssuiker in poedervorm; 312H gr. voedingssuiker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van een gortbon naar keuze250 gr. gort, gortmout, gortbloem, gemengd meel, grutten (alle soorten) of aardappeltapioca4 liter gortpap; 3 pakjes gemalen gort, bereid met gemalen magere blokmelk met suiker; 250 gr. voedingssuiker in poedervorm312H gr. voedingssuiker in vloeibaren vorm. Tegen inleyering van een rijstbon naar keuze: 250 gr. rijst, rijstgries, rijstemeel, rijstebloem; 25(Wgr. kindermeel (alle soor ten); 250 gr. zuivere tarwebloem; 250 gr. speciaal als kindervoeding bereide gortbloem 250 gr. voedingssuiker in poedervorm; 312/4 gr. voedingssuiker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van een beschuitbon naar keuze70 gr. beschuit, ongeveer 100 gram brood, 75 gr. z.g. kinderbeschuit, 100 gr. voe dingssuiker in poedervorm, 125 gr. voedings suiker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van drie beschuitbonnen naar keuze250 gr. speciaal als kindervoeding bereide gortbloem- 250 gr. zuivere tarwebloem, 250 gr. kinder meel, voor zoover dit uit andere grondstof fen is bereid dan rijst. HET TWEEDE EI. Bij de aanwijzing van bon „algemeen 540" voor één ei is vorige week bekend gemaakt, dat voor personen beneden 21 jaar een tweede ei zou worden verkrijgbaar gesteld. Hiervoor zijn thans de bonnen „reserve 2-20", „reserve 3-20" en „re serve 4-20" aangewezen. Deze dienen vóór Zaterdag 24 April bij dgn detaillist te wor den ingeleverd. Deze zal deze eieren zoo spoedig mogelijk afleveren. Middelburg. Proces-verbaal is opgemaakt tegen E. J., echtgenoote van Z. O., wegens het rijden met een rijwiel zonder afgeschermde verlichting; tegen P. J., die een kip, welke in ondeugde lijken staat verkeerde, als deugdelijk en boven dien tegen te hoogen prijs verkocht en tegen M. P., J. P., A. S. en H. D., allen wegens heling van enveloppen, die dezer dagen ten nadeele van de Fa. F. B. d. B. door den loop jongen P. A. B. waren ontvreemd. -Het is de politie gelukt den persoon op te sporen, die uit de woning van M. P. vier coupons costuumstof heeft ontvreemd'. Het bleek I. v. H. te zijn. Die coupons, die reeds verkocht waren, zijn in beslag genomen. De dader heeft bekend. De 13-jarige scholier J. v. S. deed aan gifte, dat op school uit de zak van zijn jas een portefeuille, waarin zich eenige textielpun ten en 'bonnen 'bevonden, zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Goes. De 17-jarige J. L. de J. alhier is aan gehouden wegens diefstal van een paar kluwen touw, een paar scharen en een rijwiel. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. In de j.l. Woens dag- gehouden ledenvergadering van „Het Groene Kruis" alhier werd de rekening over 1942 goedgekeurd met een batig slot van f 227.68. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aantal leden op 1 Januari 1943 234 en werd er in 1942 151 nrnal eenig materiaal uitgeleend. Aan den heer E. J. Gelok werd met ingang van 1 Mei 1943 eervol ontslag verleend als bode-magazijnmeester. Hem werd door het Bestuur dank betuigd voor de gedurende 17 jaren bewezen 'diensten. In zijn plaats werd tot bodie-magazijnmeester benoemd de heer Jac. Fierloos. De heer J. v. Meerendonk werd herbenoemd tot bestuurslid. Besloten werd tot i' Keuringen Waffen-SS en Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt rne'dle: Ne derlanders van arisch Moed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als gees telijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij ge noemde adlressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de nogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voor rechten als zij, die dienen in de Waffen- SS of het Legioen: kostwinnersvergoe ding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten. SS PK Zschackel-O-H-P m. diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21. 4. 43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. ZATERDAG 17 APRIL 1943. Weest blijde met de blijden, weent met de weenenden. Rom. 12:15. Zon op, Zaterdag16.40, onder 20.40, Maan op 17.10, onder 5.53. Zondag resp. 6,38, 20,42, 18,20 en 6.15. 20 April V, maan, 27 L, kw. ZONDAG 18 APRIL 1943. Mijn Verlosser hangt aan 't kruis, En Hij hangt er mijnentwegen, Mij ten zegen. Van den vloek maakt Hij mij vrij En Zijn sterven zaligt mij. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Kampen, J. J. TL v. d. Ree te Vianen. Aangenomen: naar R i 11 a n d-B a t h, H. Aalbers te Sirjansland; naar Hilversum, (5e pred. pl.), W. Willemse te Kampen. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Renkum-Heelsum, B. D. Smeenk te Blokzijl, CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Bunschoten, A. Hilbers, cand. te Groningen; te Leerdam, M. Baan te Bussum. KORTE BERICHTEN. Door de classis Meppel der Geref. Kerken is met gunstig ge volg praeparatoir geexamineerd cand. S. Cnossen, Schutstraat 189, Hoogeveen. Proponent A. K. v. d. Meij is Zondag door Prof. Dr P. Stegenga bevestigd als Ev. Luth. pred. te Stadskanaal. Tekst Marcus 8:29. Ds v. d. Meij deed intrede, sprekende over Mare. 8:36. De Part. Synode der Geref. Kerken in Zeeland zal dit jaar op 9 Juni 1943 te Mid delburg worden gehouden. De classis Goes derGeref. Kerken be sloot aan de kerk te Poortvliet voor twee Zondagen in dit kwartaal hulpdiensten te ver kenen. De Alg. Doopsgez. Sociëteit heeft in de Commissie voor het Jeugdwerk door den Ned. Prot. Bond opgericht, als Doopsgezind Jeugd- secretaris benoemd Ds H. Wethmarte Eind hoven. CHR. MULO-SCHOLEN. De Bond van Chr. Mulo-scholen hield Woensdagmiddag een vrij druk bezochte algem. vergadering te Utrecht, onder leiding van Ds R. Dijkstra Ned. Herv. pred. te Amsterdam. In zijn ope ningswoord wees de voorz. er op, dat het in de eerste plaats aankomt op belijden, maar dan ook op de werken. Na het denken komt het handelen. De overgang van het een naar het ander is echter ontzaglijk moeilijk in dezen tijd. Hoe neemt de zwendel onder ons volk toe, de zwarte handel en de handel met onze beginselen. Maar nooit ook gevoelen wij sterker, dat Gods Woord een machtige taal spreekt. Vervolgens hield Dr Koopmans, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, een diepgaande inleiding over het Bijbelboek Jona. Geslaagd voor ext apoth. assistente mej. J. L. de Lint te Goes. Benoemd tot tijd. onderwijzer te Lop- persum, F. de Boer te Scheveningen. MELISKERKE. Benoemd aan de Chr. school alhier dhr M. A. Kooiman te West kapelle als tijd. onderw. voor 1 jaar. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Wemeldinge, 10 u. ds de Bruijn, 2 u. dhr Overgaauw. Westkapelle, 10 en 2.30 u. ds Reus (H.Av.). St. Maartensdijk (Evang.) Woensdag 8.30 u. ds Mantz te Rotterdam. de aanschaffing van een tweede babyweeg- schaal. Tenslotte werd nog besloten om in de kosten van vervoer van Groiene Kruis- en gezinsleden daarvan, naar een ziekenhuis, 10 cent per K.M. bij te dragen. De Prov. Ver- eeniging draagt vijf cent per K.M. bij. KRUININGEN. Donderdagavond hield de Coöp. Kolenvereeniging „Uit Voorzorg" G.A. alhier haar algem. jaarvergadering. De reke ning over 1942 sloot met een eindcijfer van f 2991.14 en een winst van f 211.07. Het leden tal bedraagt 146. YERSEKE. Naar wij vernemen zal het terrein achter de Ned. Herv. Kerk worden bestemd en in orde gebracht voor oefenveld voor de lagere scholen alhier. 's-HEERENHOEK. In de vergadering van het Wit Gele Kruis werden de jaarverslagen uitgebracht. Ink. f 2337,06, uitg. f 1229,56, saldo f 1107,50. Nadeelig saldo tbc-bestrij- ding f 696,81. Voordeelig saldo f 410,69. De zuster verpleegde 158 aangesloten ge zinnen, bracht 2012 bezoeken en leende 154 keer verplegingsartikelen uit. In verband met de tbc-bestrijding bracht de zuster 856 bezoeken, 35 gezinnen stonden onder toe zicht. 12 patiënten worden in een sanatori um verpleegd, 7 zijn hersteld teruggekomen, 3 overleden, 2 zijn nog in een sanatorium. De toestand, welke zich in den beginne zeer donker liet inzien, is mede door 't werk van de zuster aanmerkelijk verbeterd. Samen met dokter Luyckx hield de zuster 21 zittin gen voor zuigelingenzorg. Enorme wolsmokkel ontdekt. In de afgeloopen weken hebben ambtenaren van den C.C.D. in de gemeenten Hilversum, Bussum, Laren en Blaricum een complot van handelaren in clandestiene wol ontdekt van groote afmetingen. Hierbij waren o.m. meer dan 6000 wollen slippovers, een waarde van plm. f 120.000 betrokken. Bij tientallen per sonen weridlen huiszoekingen verricht. In totaal werdten der/tien personen ingesloten, terwijl tegen ongeveer 40 personen proces-verbaal werd opgemaakt. Vischchocolade in Noorwe gen. Men meldt dat in Noorwegen uit fijn korrelig gedroogd visohmeel dat met een vet- product, groentemeel en verschillende goed- smakende 'bestanddeelen is "vermengd, een „vischchocoladle" wordt gefabriceerd, welke in normale chocolade-verpakkingen wordt ver kocht. Arrestant springt uit den trein. Woensdag sprong te Oister- wijk een geboeide arrestant uit den rijden den treint De man kwam" vrij goed terecht en zette het onmiddellijk cp een loopen. De begeleidende politiebeambte bracht door aan de noodrem te trekken, den trein onmiddel lijk tot stilstand en zette de achtervolging in. De arrestant had intpsschen een goeden voorsprong. Hij werd echter spoedig inge haald en opnieuw gearesteerd. Ofschoon de man hevig bloedde, vielen de verwondingen nog al mee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1