1EER len ch! T EGEK ES oma erdam WOENSDAG 14 APRIL 1943 57e Jaargang, No. 164 NT GOES. :tus. kans celand MJNIE, iouburg. maar sinaat! nsduur ïoutver- 21 1 feuilleton binnenland dagkalender gemengd nieuws voor hoofd en hart kerk en school uit de provincie A f 278 J), 1/S holten i daar- idpasta bevat ichuim- ïvormd, ieder jen. mg welke irmest iz. al- taan aan edrijfschap Ruwvoe- heeft ver- die mee- tinnen ma- erkenning, i.s. bij het vrage daar- ieren hier- ar bij ge- Zwarteweg Y O ES eding eding eding IASSENI ïelaan 178 d afgerichte (16 maan- R, Sehenge- Wij repa- naaimachi- arantie. Fa EKE ZN, SO, Goes. EEL vertrouwd 1ROUW ge- iwsch, klein, iet huiselijk v. d. LEOQ, n Haag. Le Cointre ea. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Nóordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. ANGST VOOR NATUUR VERSCHIJNSELEN. Onlangs werd melding gemaakt van een ont dekte komeet, die met groote snelheid de aarde zou naderen, zoodat sommigen zich al ongerust begonnen te maken over onheilen, die wellioht zouden wordlen aangericht. Het is opmerkelijk, hoezeer de angst voor natuurver schijnselen er bij vele menschen in zit. Onwillekeurig gaan de gedachten van de ouderen onder ons terug naar 1910, toen de komeet van Halley groote angst onder de menschen bradht. Met vreeze en beven zag men den nacht van 18 op 19 Mei tegemoet. Immers dan zou de staart van de komeet met de aarde in botsing komen. Het zou volgens sommiger profetie de nacht worden, waarin de wereld zou vergaan. In Beieren werden ommegangen en bidpro- cessies gehouden, om het gevaar af te wenden. Men bestormde de drogisten om oxygees, als tegengif tegen het blauwzuur, dat de komeet in zijn staart zou meevoeren. Gevallen van zelfmoord kwamen in ver schillende landen voor. Ook geheel andere verschijnselen werden toen gemeld. In New-York waren de hoogste verdiepingen van de wolkenkrabbers gevuld met nieuwsgierigen, die het schouwspel zoo goed mogelijk wenschten te zien. In de Rijnstreek organiseerde men een carnaval. In Parijs werd een galgenmaal gehouden, waarbij men blijk baar dacht nog eens voor het laatst lekker te kunnen eten en drinken. Het is alles even droevig. Maar tevens ook merkwaardig. Blijkbaar komt toch over velen, zoodra zich een of ander natuurverschijnsel voordoet, een angst voor het naderend wereld einde en het oordeel. Sommigen komen dan tot zelfmoord, anderen 'tot spot. Welke roeping hebben wij nu tegenover de beangsten? Wij hebben te prediken, dat er volgens de Heilige Schrift teekenen zullen zijn aan zon en maan en sterren en op de aarde radelooze angst voor de dingen, die ko men zullen (Lukas 2125), dat de machten der hemelen zullen wankelen en dat de Zoon des menschen zal komen op een wolk met groote macht en heerlijkheid, maar anderzijds, dat van dien dag en die ure niemand weet, omdat hij zal komen als een dief in den nacht. Maar verder hebben wij er op te wijzen, dat Jezus zoo vertroostend tot Zijn volk zegt (Lu- kas 2128)„Wanneer deze dingen beginnen te geschieden, richt u op en heft uwe hoofden omhoog, want uw verlossing genaakt." Bij Hem is juist dan rust en verlossing. Waar Hij, toen Hij de voortgejaagde en afgematte scharen zag, met ontferming over hen bewogen werd, hebben ook wij de ver moeiden en beangsten van dezen tijd te wijzen op den Heiland, die onrust doet wijken voor vrede. Als wij Jezus' eigendom zijn, zal ook geen natuurverschijnsel ons schaden. 21 SCHEPEN VERNIETIGD. - TROE PENBEWEGINGEN IN TUNESIË VOLGENS DE PLANNEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostfront verliep de dag bij plaatselijke gevechtsactie over het alge meen kalm. Sterke formaties der luchtmacht vielen op vele plaatsen van het front en in het vijandelijke achterterrein stellingen, troepenverblij f plaatsen, ravitailleeringscolon- nes, spoorwegdoelen en luchtsteunpunten aan. In T u n e s i verliepen de bewegingen van onze troepen ten N. van de lijn K a i - roean-Soesa volgens de plannen. De achterhoeden vertraagden den opmarsch van den vijand. De luchtmacht beschermde de bewegingen der Duitsch-Italiaansche troepen met goede resultaten en bombardeerde in den nacht met succes scheepsdoelen en ra- vitailleeringskampen in de haven van Bone IndeMiddellandsche Zee ver nielden Duitsche duikbootjagers twee vijan delijke duikbooten. Vijandelijke vliegtuigen vielen in den nacht van 12 op 13 April eenige plaatsen in O o s t-P r u i s e n, met name Konings bergen, met brisant- en brandbommen aan. In woonwijken, aan ziekenhuizen en aan de universiteit werd schade toegebracht. In het kustgebied van de bezette gebieden m het W. en van Noorwegen werden 4 Britsche vliegtuigen neergeschoten. 97.) GEBROKEN TROTS door H. Kiigmans', Hoofdstuk XXII, De burgemeester heeft hen aangeraden in 't orp te blijven. Hij is er op de hoogte van gesteld, dat „Westhove" met den grond is gelijk gemaakt. Na al de emoties, die de ge- evacueerden hebben gehad den laatsten tijd wu hij Steendam en zijn vrouw, althans voor lopig, het gezicht op hun door en door ver melde bezitting besparen. Dat kan altijd nog wel Laat hen nu direct met mevrouw Offen bach meegaan, die aangeboden heeft, hen zoo lang te huisvesten. Och de burgemeester bedoelt het goed, maar hij kent de boeren toch wel? Zou hij nu heusch denken, dat Arend Steendam rus- dfr ur .u 15 Z0U bhjven' ook al weet hij, aat „Westhove een puinhoop gelijk is? die Lii boerin stappen op de fiets, agage der geëvacueerden is meegekomen en gaan met hun beiden de rich- frn,g van „Westhove" uit. vefte^da1!-Zegt geen woord- HiJ' gesla gen, toen hij vernam, dat men zijn boerderij, uk Z nnm en vrij schootsveld te krijgen, Ai £€ruimd. niemand.erstaan (in wijden omtrek is teST W bekenn€n €n het blijkt, dat al- er '-.df a°V? ,ten prooi is gevallen), komt uit de keel van Arend Steendam een Zooals reeds in een extra-bericht is me degedeeld, hebben Duitsche duikbooten, haar onophoudelijken strijd voortzettende in het N. van den Atlantische n Oceaan een zwaargeladen, naar Engeland varend convooi aangevallen. Daarbij, alsme de bij aanvallen op alleen varende schepen in de Caribische Zee en voor de kust van Zuid-Afrika hebben zij 21 schepen met een totalen inhoud van 138.500 ton tot zinken gebracht en 6 andere sche pen met torpedo's getroffen. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt In T u n e s i leveren sterke achterhoe den van de spilstrijd met Engelsch-Ameri- kaansche colonnes. Duitsche jagers schoten 2 tweemotorige vliegtuigen neer. Formaties van de Italiaansche en de Duitsche lucht- ma'cht hebben de vliegvelden van Alge- r ij e aangevallen en op doeltreffende wijze de havenwerken van Bone gebombardeerd Voor de Algerijnsche kust hebben onze tor pedovliegtuigen een vijandelijk convooi aan gevallen en een koopvaardijschip van 6000 ton getroffen. De vijand hernieuwde gisteren zijn bom bardementen op steden en centra in Z u i fl it a 1 i en op de eilanden. Slechts te C o - senza en Vibo Valentia (Caten- zaro) wordt melding gemaakt van schade en slachtoffers onder de burgerbevolking, in to taal 60 dooden en 124 gewonden. Drie toe stellen werden vernield. In de afgeloopen weken heeft de konink lijke marine door optreden van de lucht- en viootstrijdkrachten van Üen vijand drie tor pedobooten, twee duikbooten en een kruiser verloren. Een groot gedeelte van de beman ningen werd door eigen middelen gered of door den vijand gevangen gemaakt. In de zelfde periode brachten schepen der konink lijke marine twee vijandelijke duikbooten tot zinken. Rommel ontsnapt wederom aan omsingeling. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Maarschalk Rommel is er thans in geslaagd zijn legers zonder al te zware verliezen in gunstiger stellingen terug te trekken, zoo ver- klaardle men Maandag te Berlijn. Dit is niet eenvoudig geweest, daar de overmacht der Amerikanen en. Britten zeer groot was en bovendien een omsingeling aanvankelijk onver mijdelijk soheen. Tot dit doel hadden de Brit ten in het Zuidfront van Tunesië een aantal wiggen gedreven en een zelfde manoeuvre werd door de Amerikanen van het Westen uit ondernomen. Hier hielden de troepen onder generaal von Arni-m evenwel zoo lang tegen de aanvallen der Amerikanen stand, dat Rom mel gelegenheid had Sfax en Kairoean op te geven en den opmarsch naar het Noorden van Tunesië en naar de betere defensieve stellingen onbedreigd voort te zetten. De Duitsche en Italiaansche troepen staan thans benoorden Soussa. Rommel heeft zich met von Arnim vereenigd en heeft thans de lijn MateurPichonSoussa te verdedigen. De houding der Duitschers in den modernen oorlog. (D. N. B.) In „Das Reich" bespreekt Rijksminister Dr Goebbels de geestelijke en moreele houding van een volk in den moder nen oorlog. De Rijksminister wijst er op, dat het b.v. na een nachtelijk bombardement niet van beteekenis is, of de burgerbevolking als gevolg daarvan een treurige stemming aan den dag legt, maar wel, dat zij haar houding bewaart. Buitenlandsche waarnemers, zoo vervolgt Ds Goebbels, zien b.v. na een vijan delijken luchtaanval vrouwen met tranen in de oogen voor hajr uitgebrande woningen of misschien zelfs voor de verminkte lijken harer kinderen staan. Uit het feit, dat die vrouwen huilen, maken zij op, dat deze te gen den oorlog gezind zijn. Zouden zij mis schien moeten lachen? Een ander voorbeeld. Eenige neutrale critici rijden 's ochtends om de Duitsche stemming te peilen, in den on- dergrondschen spoorweg, waarmede ook ar beiders naar hun werk gaan. Daar die werk lieden, zooals men zich in oorlogstijd wel kan indenken, bijna no.oit uitgeslapen zijn, zitten zij nog een halfuurtje te knikkebollen en moeten soms aan de halte worden wak ker geschud. Is dat een teeken van gebrek aan vaderlandsliefde? Wat zouden die werk lieden bij die gelegenheid dan moeten doen om hun trouw jegens den Führer te bewij- vreemd geluid. Daar staat een stugge boer te snikken. 't Is erg, Arend', sust zij. „Maar 't is niet onoverkomelijk. Die boerderij wordt weer wel opgebouwd. We hebben elkaar nog. Kijk nu eens naar mevrouw Ellenboom,, die brengt haar man als lijk mee. We zullen heel wat missen. Veel wat ons lief was, is verloren. Maar het is alles, om te overkomen." Dan staat de boerin verstomd, maar is te vens zielsblij. De ontroering van haar man heeft zij verkeerd begrepen. „Weet je nog wel", hakkelt hij, „dat ik toen tegen Kea zeieer stort deze boerderij in puin, eer ik jou toestemming geef? En nou ligt die in puin" De laatste dagen hebben Arend Steendam ontzettend veel geleerd. Hij heeft ingezien, dat aardsch bezit niets te beteekenen heeft. Je kunt het in een punt des tijds kwijt zijn. Je moogt dankbaar zijn, als je je naakte leven redden kunt. En nu is het bij hem niet eens zoo e rg. Hij heeft zijn papieren behoorlijk in veiligheid kunnen brengen vóór zij ver trokken. Per saldo is hij alleen zijn boerderij en zijn meubelen kwijt. En die hoeve kan op gebouwd, misschien wel met spoed, terwijl meubelen genoeg te koop zijn. Zelfs al zou hij geen cent vergoeding van het Rijk ontvan gen en alles wordt vergoed, heeft de bur gemeester gezegd dan nóg was hij niet ar mer geworden. Dan zijn er in dezen oorlog van vijf dagen wel anderen, die have en goed verloren en aan den rand van den be delstaf werden gebracht. (Wordt vervolgd.) zen? Soms bij iedere halte een drievoudig „Heil" op hem uitbrengen? Het Duitsche volk doet eenvoudig zijn plicht, dat is alles. Dr Goebbels wijst er vervolgens op, dat het hart ineenkrimpt wanneer men ver neemt, dat Duitsche cultuurmonumenten, die volkomen onvervangbaar zijn, aan den lucht oorlog moeten worden prijsgegeven. Dag en nacht wordt bij ons aan de mogelijkheid ge werkt, om de Britsche terreur met gelijke munt te betalen. t Met den luchtoorlog heeft Engeland ons aan den pols. Met den duikbootoorlog heb ben wij Engeland aan de keel. Dat is het verschil. Het zal nog blijken, wie daarbij het eerst den adem verliest. Korte Berichten. (D.N.B.) Naar radio-Londen meldt, is generaal Catroux te Londen aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan De Gaulle. (D.N.B.) Acht Amerikaansche bommen werpers hebben Vrijdag woonwijken in de stad Kanton aangevallen. Bij dezen terreur- aanval is een groot aantal inwoners gedood. (D.N.B.) Drie dagen na de groote aard beving in Chili is ook Peru door zulk een ramp getroffen hoewel in geringeren omvang. De strijd in Noord-Tunis. ia Callej |7. —^MecJjez el 8ab\ sgf;RWf/ Testóer^-g^Zaghoeafa Soek Anas ^/^NebeuhS^t duFahs 'Ei1 Kars*ïï> Salines fl' T/ U NIS - V MDIerria KAIB kaart van Pelt Beschikking van den commissaris-gene raal voor de Openbare Veiligheid betref fende het verblijf van joden in de provincies. Op grond "an art. 47 en 52 van de veror dening 1/43 van den Rijkscommissaris be treffende de handhaving van de openbare orde bepaal ik Art. 1. Met ingang van 23 April 1943 is aan Joden het verblijf in de provincies Utrecht, Z.- en N.-Holland verboden. Art. 2. Joden, die zich op het oogenblik in de genoemde provincies ophouden, moeten zich naar het kamp te Vught begeven. Art. 3. Bij het vertrek naar het kamp te Vught is het meenemen van reisbagage en waarde-voorwerpen toegestaan. Vóór het verlaten van hun woonplaats moeten de Joden zich melden bij het hoofd van de plaatselijke politie, waar zij woonachtig zijn opdat hun woningen behoorlijk kunnen wor den afgesloten en hen een reisvergunning naar het kamp te Vught kan worden ver strekt. Art. 4. (1) Uitgezonderd van de voor schriften der artikelen 1 t/m 3 zijn gemengd gehuwde Joden. (2) In andere uitzonde ringsgevallen kan de „Zentralstelle für jüdi- sche Auswanderung" te Amsterdam ver gunningen tot verblijf en reizen in de ge noemde provincies uitreiken. Art. 5. Jood in den zin van deze beschik king is hij, die ingevolge art. 4 van de ver ordening 189/40 betreffende de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood aan gemerkt wordt. 'Art. 6. (1) Hij die in strijd handelt met de. bepalingen van art. 1 tot 3 of deze ont duikt, wordt in zoover niet ingevolge an dere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met geldboete van ten hoogste f 2000 of met één dezer straf fen. Hij, die ontduikingen van deze bepalin gen in de hand werkt, deze mogelijk maakt of er aan meewerkt, ontvangt dezelfde straf. (2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft on aangetast. 's-Gravenhage, 13 April 1943. De comm.-gen. voor de Openb. Veiligheid (w. g.) RAUTER, SS-Grüppenführer und General- leutnant der Polizei. Naderlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten. SS PK Zschackel-O-H-P m. Keuringen Waffen-SS en Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als zij die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwin nersvergoeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijf straat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43, 9 tot 11 uur, Roermand, NSDAP, Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstr. 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus. 17.4,43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Gronin gen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245, 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. HET TEGOED WEGENS INGELE VERD BANKPAPIER. Er zijn ontvangers, die bij de invordering van belastingen in geenen deele nota nemen van het feit, dat een belastingschuldige bij zijn kantoor een bepaald bedrag aan bankpapier heeft inge leverd en die tot geen verrekening of uit stel van de belastingvordering bereid zijn, zich beroepende op het ontbreken van nade re instructies. Andere ontvangers zijn bij liquiditeitsmoeilijkheden bereid van geval tot geval een regeling te treffen, waarbij reke ning wordt gehouden met een tegoed van den belastingschuldige uit hoofde van inge leverd bankpapier. Het is echter te verwachten, dat binnen kort nadere uitvoeringsbepalingen zullen ge geven worden, waardoor de ontvangers één lijn zullen trekken. NIEUW ADRES BUREELEN VRIJ WILLIGERSLEGIOEN. Ingaande 14 April is het hoofdkwartier van het Vrijwilligersle gioen Nederland, dat tot dusverre gevestigd was aan de Koninginnegracht no. 22 te 's-Gravenhage, verplaatst naar de Bezuiden houtscheweg 60, aldaar. Wegens deze ver plaatsing zullen de bureelen op 14, 15 en 16 April zijn gesloten. „NOODBONNEN" VOOR NIEUWE RUITEN. In de plaats van het be- en ver werkingsverbod van vlakglas komt met in gang van 13 April 1943 een verbod tot het koopen, verkoopen, afleveren, bewerken en verwerken van alle soorten vlakglas, wanneer men geen schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbureau voor bouwmate rialen heeft. Het verbod geldt ook voor z.g. afvalglas (met afmetingen kleiner dan 9 X 14 cm) en oud glas. Een definitieve distributie regeling voor vlakglas is in voorbereiding ter voorziening in de allerdringendste behoef ten geldt voorloopig de volgende regeling: De- Gevollmac-htigte beim Reichsbüro für Baumaterialen, Abt. Flaohglas, Juliana van Stolberglaan 29, Den Haag, zal z.g. Bescheini- gungen uitgeven voor het koopen enz. van vlakglas door of ten behoeve van de Duitsche weermacht of andere Duitsche opdrachtgevers. Wanneer men voor dringende herstelwerk zaamheden, vallende onder de bouwnijverheid, vlakglas nood'ig heeft of moet bewerken (b.v. het beglazen van woningen, ziekenhuizen en fabrieken), heeft men een z.g. „noodbon" noo- dig, die uitgegeven wordt door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid. Alleen in idle allerdringendste gevallen zul len deze noodbonnen worden verstrekt, n.l. vrijwel uitsluitend bij bomschade. ONTSLAGEN BURGEMEESTERS. Bij besluit van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie van 30 Maart 1943 is Mr J. A. M. van Oorschot, onmiddellijk ingaand, ontslagen als burgemeester van Hardenberg. Bij besluit van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie van 30 Maart 1943 I is, op eigen verzoek, onmiddellijk ingaand, ont slag verleend aan: H. Schelhaas, als burge meester van Langedijk; aan J. H. Schreurs, als burgemeester van Heel en Panheelen aan Mr A. J. J. de Glas, als burgemeester van Hoorn. Plunderaars naar een concentratiekamp. Wegens plundering in het geëvacueerde ge bied te 's-Gravenhage zijn de volgende per sonen voor geruimen tijd naar een concentra tiekamp in Duitschland gezonden1. Alex Wilhelm Linnenbank, 28 jaar oud; 2. Van de Pluyn, 29 jaar oud; 3. Cornelis de Raad, 31 jaar oud; 4. Jakobus P. Th. yan de Mey, 42 jaar oud; 5. Leendert C. de Jonge, 23 jaar oud. Ondanks versterkte bewaking is in de laatste weken het aantal diefstallen en in braken in hiet geëvacueerde gebied van 's-Gra- verihage toegenomen. De Genaralkommissar für das Sicherheits- wesen heeft daarom ter bescherming van dien eigendom der geëvacueerde bevolking bepaald, dat dergelijke misdrijven voortaan strenger I zullen worden gestraft en wel door de Sicher heitspolizei. i In Duitsohland vallen de bedrijvers onder I het begrip „Volksschadlung", op grond waar van zelfs -dbodstraffen kunnen worden uitge sproken. v Uitreiking Reichssportabzeichen. In het scholingskamp voor de Ned. SS.- mannep te Avegoor heeft SS-Gruppenführer en Generalleutnant der Höhere SS- und Po lizei Rauter aan 62 mannen der Germaansche SS in Nederland van wie er 32 de uniform droegen van rijks- of gemeentepolitie, het Reichssportabzeichen uitgereikt. Tevens opende hij er de nieuw gebouwde 65 bij 25 m metende en in fraaien stijl opgetrokken turn- en exercitiehal. SS-Gruppenführer Rauter, de voorman der Germaansche SS in Nederland, SS-Standar- tenführer Feldmeyer en de commandant van het scholingskamp, Hauptsturmführer Dr Brendel, hebben daarbij de taak der Ger maansche SS opnieuw belicht, en tevens ge wezen op het doel, dat door haar met licha melijke opvoeding wordt nagestreefd, name lijk: het aankweeken van een soldateske le venshouding, het vormen van. weerbare man nen, van een weerbaar volk. Ook heeft SS-Gruppenführer Rauter in zijn rede een op 19 en 20 Juni a.s. ter gele genheid van het zonnewendefeest voor alle SS-mannen te houden driekamp geprocla meerd, welke over alle Standarten een beeld zal geven van den door hen bereikten graad van weerbaarheid. CORNELIS HAD 'H GLAS GEBROKEN maar... hJU flheefl de stukken verstouenl (Doet u dat 66k, als u glas op straat ziet liggenschopt de scherven even weg, voor ze een fletsband ruïneeren). Ned. Toeristenbond (A N W B.) Zwendel met duizendjes. Een 17-jarige knaap te Amsterdam ontving van een matroos vier bankbiljetten van duizend gulden, met de opdracht, deze voor hem te wisselen. Ieder bankbiljet moest ten minste f 700 opbrengen. De jongen ging op stap, maar liet zich niet meer zien. Later 'bleek, dat hij naar Heerlen was vertrokken waar hij, wegens een kleine overtreding met de politie te doen kreeg. Wijl het jongmensch in het politieblad gesignaleerd stond, o.a. wegens rijwieldiefstal, werd hij op transport gesteld naar Amsterdam. Hij ver klaarde, de bankbiljetten in de hoofdstad aan een onbekenden man te hebben verkocht en de opbrengst te hebben weggegooid, toen hij ip Heerlen werd aangehouden. In elk geval had hij bij zijn aanhouding geen cent mqer op zak. WOENSDAG 14 APRIL 1943. Weest in broederliefde elkander toege daan, in eerbetoon elkander ten voorbeeld, in ijver onverdroten, vurig van geest, dient den Heere. Rom, 12:11. Zon op 6.47, onder 20.35. Maan op 13.51, onder 4.32. 20 April V. maan, 27 L. kw. De Apostel Petrus vermaant„houdt u niet vreemd aan de hitte der verdrukking onder u". Hij wil zeggen: „gij moet u, mijne Broeders I wel inprenten, dat het voor u de normale toestand hier beneden is in 't vuur te zijn; dat gij het lijden te beschouwen hebt niet als iets, dat er toevallig bij komt, maar als iets onafscheidelijks, onafscheide lijk aan het geloofsleven- verbonden; dat gij geen gemeenschap hebben kunt aan Chris tus zonder gemeenschap te hebben aan Zijn lijden". Niet door een rozentuin, ook niet door een stuk of wat verdrukkingen heen, door vele verdrukkingen heen leidt de weg om in te gaan in het Koninkrijk Gods. Prof. Dr A. J. TH. JONKER. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Nieuwolda, E. B. Rijneveld, hulppred. te Noordwijkerhout. Aangenomen; naar Reitsum, H. P. Huisman, hulppred. te Harlingen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Huizum, A. v. d. Ziel te Wetsinge-Sauwert te Driesum, G. van Andel te Oosternijkerk. Bedankt: voor Axel (2e pred. pl.), M. Hamming te Oude Pekela. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Wildervank, B. Nederlof, cand. te R'dam. GEREF. GEM. B e r o e p e nte Ter- neuzen, T. Dorresteijn te Opheusden. HULPPREDIKERS. Benoemd te Win schoten, J. Rienstra, cand. te Leiden. HEINKENSZAND. Tot onderwijzer aan die o.l. school alhier is benoemd die heer L. Hack, tijd. onderwijzer te Bruinisse. Verduisteren: Van 12/4 tot en met 18/4 begin 20.45, einde 6.45 u. DIJKVAL OP ZUID-BEVELAND. Tusschén Goesche Sas en Kattendijke plm. 400 M. ten O. van het Goesche Sas, heeft zich over een lengte van ongeveer 400 M. een ernstige dijkval voorgedaan. Plotse ling is een deel van den stevigen dijk, die met een betonmuur was versterkt, wegge zakt, terwijl het slik, dat zich over een breedte van 200 M. vóór den dijk bevond, verdwenen bleek te zijn. Er werd zelfs plm. 20 M. uit den teen van den dijk een diepte van 12 M. onder laag water gepeild. Toen de dijkval plaats had, was het laag water. Onder leiding van de heeren Pouwer en Barentsen, resp. opzichters van den Prov. en Rijks waterstaat is direct getracht een ringkade om het meest bedreigde ge deelte te leggen, waarin men vóór hoog wa ter ook geslaagd is, maar ook deze heeft het te ongeveer 6 uur begeven, zoodat het water toen den polder (den Wilhelminapolder be oosten de haven van Goes) begon in te loo- pen. Om 8 uur, toen het hoog water was, stond reeds een gedeelte van den polder blank. In den polder, die ongeveer 500 H.A. groot is, staan twee boerderijen en enkele arbeiderswoningen. Deze zijn alle tijdig ont ruimd. Men moet nu afwachten, hoever de dijkval zich zal voortzetten. Daarvan zal het afhan gen, welke maatregelen genomen moeten worden. Het is echter wel uitgesloten, dat de dijk op de oude plaats kan worden ge legd. Een gedeelte van den polder zal bui ten den dijk komen te liggen. Hoe het ook zij, door deze ramp zal van het gezaaide koren dit jaar wel niets te recht komen. Benoemd tot dijkgraaf van den Pros- perpolder (Ned. ged.), P. V. M. Vercauteren te Clinge. Middelburg. P. P. deed aangifte van die vermissing van zijn rijwiel, dat hij tegen den avond voor een café had neergezet, zonder het op slot te doen. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den 13-jarigen jongen G. E. G. reeds een goede bekende van de politie die bij de fa. S. en T. een doosje vitamine- tabletten had weten- machtig te worden. Hij zei tegen de winkeljuffrouw namens het hoofd van een school te komen, wat van a tot z verzofmen bleek te zijn. De politie maakte proces-verbaal op tegen den loopjongen P. A. B., die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van 10.000 envelop pen ten nadeele van- zijn werkgeefster, de fa. F. B. d. B. Mej. V. C. C. had een heerenpolshor- loge op het buffet in de kamer gelegd om heit mee te nemen naar den horlogemaker. Eenigen tijd later was het verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Zuid-Beveland. YERSEKE. In den Burenpolder stroomde het water naar binnen, wat nog nooit is voorgekomen. Met inspanning van alle krachten werd evenwel hier, evenals op den Dam het gevaar bezworen. In den zeedijk aan den Yersekschen Dam ontstpnden drie gaten, waardoor de toestand op een gegeven moment critiek werd. De buurt Polen liep geheel onder door het over den dijk slaande water. Vele mosselbanken werden beschadigd. Het gemeentebestuur nam,in overleg met de autoriteiten spoedig maatregelen om de meest dringende schade zoó spoedig mogelijk te herstellen. Walcheren. N.- EN ST JOOSLAND. Woensdagavond 7 April te ongeveer 7 uur brak brand uit in de schoorsteen van het pand van dhr D. de Klerk in het gehucht het Oude Dorp. Ook de klompénfabriek van dhr De Klerk, staan de naast het woonhuis, werd aangetast. De fabriek brandde geheel uit, terwijl ook alle machines en gereedschappen verloren gin gen. Ook een partijtje afgewerkte klompen werd beschadigd. De brand liet zich zoo ern stig aanzien, dat de hulp van de Middelburg- sche brandweer werd ingeroepen. Deze kon echter weer spoedig vertrekken, daar de mo torspuit dezer gemeente 't blusschingswerk zoo goed als geheel had verricht. De belen dende gebouwen bleven gespaard. Fabriek en machines waren verzekerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1