DINSDAG 13 APRIL 1943 57 e Jaargang, No. 163 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS MIDDELBURGSCHE BRIEF LAND- EN TUINBOUW BURGERLIJKE STAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455.,Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no, 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes.. mende jaar het belangrijkste in dezen oor log zal zijn en beslissen zal over het lot van het Japansche keizerrijk. Of het zal lukken in dezen grooten oorlog een werkelijk beslissende overwinning te be halen, is afhankelijk van de mate, waarin de oorlogskracht van het land nog in dit jaar vergroot kan worden. De productie is goed, doch verwacht wordt, dat de resultaten de ramingen kunnen overtreffen. De oorlog zal ook voortaan niet zonder nieuwe gevolgen voor het dagelijksche leven van het volk blij- MISLUKTE PLAATSELIJKE SOWJET- AANVALLEN. - SFAX EN KAIROEAN IN TUNESIË ONTRUIMD. - BRITSCHE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de weermacht deelt mede Tijdens zuiveringsgevechten ten Noord westen van I s j o e m werden twee vijan delijke bataljons vernietigd. Van het overige Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van mislukte plaat selijke aanvallen der Sowjets bij het Koe- banbruggenhoofd en ten Zuiden van het Ladogameer. In Tunesië boden onze achterhoeden in het gebied van Kairoean en Soesa (Sous se) den vijand hardnekkig tegen stand en hielden het oprukken van de voor hoeden der vijandelijke vechtwagens telkens weer op. Onder voortdurende gevechten trokken zich de Duitsch-Italiaansche gevechtsgroepen naar het Noorden terug en ontruimden in den loop van deze bewegingen en na vernie ling volgens de plannen van voor den oorlog belangrijke installaties Sfax en Kai roean. Formaties vliegende artillerie der luchtmacht steunden de operaties van onze troepen en brachten tijdens verrassende scheervluchten den vijand groote verliezen toe. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen dron gen gisteren overdag de bezette gebieden in het Westen binnen tot aan de grens van het Duitsche rijk. Vijf vliegtuigen wer den daarbij neergeschoten. Tijdens een mislukten aanval van Brit- sche torpedovliegtuigen en bommenwerpers op een door lichte Duitsche zeestrijdkrach ten beschermd convooi in de Golf van B i s c a y e werden twee torpedovliegtuigen neergeschoten. Aan de kusten van de bezette gebieden in het Westen en van Noorwegen werden nog vier vliegtuigen door lichte Duit sche zeestrijdkrachten vernietigd. In het Westen van de Middelland se h e Zee viel een Duitsche duikboot een formatie oorlogsschepen aan, bracht een kruiser van 8.000 ton van de Fiji-klasse tot zinken en torpedeerde een torpedojager. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Tijdens de Italiaansch-Duitsche troepenbe wegingen naar nieuwe stellingen op het oor- logstooneel in Tunesië zijn Sfax en Kairoean ontruimd. In den zuidelijken sector zijn krachtige aanvallen der vooruit geschoven vijandelijke afdeelihgen, welke door pantserwagens werden gesteund, afge slagen. Formaties van onze luchtmacht-vie len de achterwaartsche verbindingen van den vijand aan, Duitsche jagers schqten vijf Spit fires neer. Gistermiddag hebben formaties viermoto rige vliegtuigen Napels, Trapani en Marsala gebombardeerd. Aan huizen werd aanzienlijke schade aangericht. In to taal zijn er 4 dooden en 22 gewondep onder de burgerbevolking. Twaalf vliegtuigen werden neergehaald. Bij den aanval op Cagliari, waarvan het weermachtsbericht van gisteren melding maakte, zijn twee vliegtuigen neerge schoten. Vier van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Dr Goebbels bezoekt Essen. (D. N. B.) Rijksminister Dr Goebbels heeft tijdens een bezoek aan de door de Britsche bomaanvallen bijzonder getroffen stad Es sen een werkvergadering bijeen geroepen, waaraan werd deelgenomen door vooraan staande vertegenwoordigers van alle bij de problemen van den luchtoorlog geïnteres seerde Duitsche instanties. Besproken wer den de noodzakelijke preventieve en hulp maatregelen, ten einde de Britsch-Ameri- kaansche terreur uit de lucht met effect het hoofd te kunnen bieden. In zijn toespraak op het appél der partij leiders van de gouw Essen heeft minister Goebbels onder meer gezegd, dat, hoewel de luchtoorlog voor het Duitsche volk niet al leen een materieelen, maar ook een psycho- logischen last beteekent, de houding der be volking boven alleen lof verheven is. Er kan eenvoudig geen twijfel bestaan aan de inner lijke standvastigheid en de moreele sterkte vati de stad Essen en van geheel West- Duitschland. De vijand kan door den lucht oorlog Duitschland wel aanzienlijke, maar geenszins beslissende schade toebrengen. De Duitsche duikbootoorlog treft de En- gelschen zwaarder dan de luchtoorlog Duitschland kan treffen. De bestrijding van de duikbooten. S.PT. meldt uit Berlijn: Het besluit om geheel nieuwe strijdmiddelen te gebruiken jer bestrijding van het duikbootgevaar heeft m de Engelsche en Amerikaansche pers aller- ei vermoedens doen opduiken, zoo verklaar de men Zaterdagmorgen in gezaghebbende kringen te Berlijn. Het eene blad is van meening dat een nieuw soort van waterbom- men is uitgevonden, een ander gelooft dat men een beteren duikbootjager heeft gecon strueerd. Weer anderen opperden het denk beeld dat men bijzondere luisterapparaten neeft gekregen, waarmede men zelfs op zeer grooten afstand de aanwezigheid van duik booten kan vaststellen. de 8®kllieerden nieuwe bestrijdings middelen schijnen te bezitten, aldus verklaart men te Berlijn, valt op te maken uit het ver- boogde aantal verliezen aan duikbooten. verigens legt men er in Berlijnsche mili- aire kringen den nadruk op dat deze nieuwe bestrijdingsmethoden maar voorloopige suc- jSe,n .Xer.en en dat in den loop van den tijd ihet Duitsche duikbootwapen toch weer de overhand krijgt. Komende jaar beslist over lot van Japan. (D.N.B.) Op een conferentie van de gou- erneurs der Japansche provinciën heeft mi nister-president Tojo verklaard, dat het ko- Nederlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten. SS PK Zschackel-O-H-P m Keuringen Waffen-SS en Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwin nersvergoeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 14.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Til burg, Lange Schijf straat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43, 9 tot 11 uur, Roermond, NSDAP, Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus. 17.4.43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot li-uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amers foort, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. DE VERKLARING DER STUDEN TEN. De secretatis-generaal vgn het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming maakt het volgende bekend: 1. Studenten van bijzondere universiteiten en hoogescholen, die hun studie aan een openbare instelling van hooger onderwijs wenschen voort te zetten, kunnen hiervan kennis geven aan het departement, afdeeling H.O., Pasch- laan 19, Apeldoorn, onder inzending van een onderteekend exemplaar der in verordening 28/43 voorgeschreven verklaring. Het onder wijs aan openbare universiteiten en hooge scholen zal niet worden stopgezet. 2. Studenten, die niet in het bezit zijn ge komen van een exemplaar van deze verkla ring, of wjer exemplaar in het ongereede is geraakt, kunnen volstaan' met de toezending of inlevering van een met de hand of met de schrijfmachine geschreven en door hen on derteekend exemplaar van de verklaring. Toezending kan ook geschieden aan boven staand adres. In verband hiermede wordt de tekst van de verklaring hieronder afgedrukt: De ondergeteekende geboren te wonende te verklaart hier mede plechtig, dat hij de in het bezette Ne derlandsche gebied geldende wetten, veror deningen en andere beschikkingen naar eer en geweten zal nakomen en zich zal onthou den van iedere tegen het Duitsche Rijk, de Duitsche weermacht of de Nederlandsche autoriteiten gerichte handeling, zoomede van handelingen en gedragingen, welke de openbare orde aan dë inrichting van hooger onderwijs, gezien de vigeerende omstandigheden, in ge vaar brengen. Naar het A. N. P. vernam, bestaat be halve aan de universiteitsbureaux ook aan het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming de mogelijkheid de ver klaring onderteekend in te zenden. Eventu eel kan aldaar ook de verklaring worden aan gevraagd. BEZORGING TIJDSCHRIFTEN GE STAAKT. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat, in tegenstelling tot de nieuwsbladen, tijd schriften niet langer door eigen loopers e.d. bij de abonné's mogen worden bezorgd. AARDAPPELEN BLIJVEN ,,'JP DE BON". Het gemiddelde aardappelverbruik be droeg per persoon per week vóór de oorlog 2 kg., dit is thans 4 kg. Daarom meenen sommigen, dat de aardappel uit de distributie zou kunnen worden genomen. Dit is echter niet mogelijk, want het ligt voor de hand, dat in de distributie alle soorten aardappelen worden vers trie ktzou de voorziening vrij zijn, dan zou de vraag naar de beste soorten te groot worden; de beter gesitueerden zou den kunnen hamsteren. Bovendien zou de groote vraag de prijzen der goede soorten kunnen doen stijgen en den sluikhandel aan moedigen. W. J. BOSSENBROEK OVERLEDEN Op 59-jarigen leeftijd is plotseling overleden aan een Ihartaandoening dhr W. J. Bossen broek, oud-secretaris van Patrimonium, secre taris van de federatie der woningbouwvereeni- gingen, secretaris van de woningstichting Pa trimonium, cvud-lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en oud-ouderling der Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid. Hij was een zeer geziene persoonlijkheid en heeft in zijn leven veel werk mogen verzetten. PRIJSBEHEERSCHING. Den inspec teur voor die prijsbeheersching te 's-Hertogen- bosch jhr mr W. J. Th. Serraris is ontslag verleend; mr M. H. Tigelaar, toegevoegd in specteur te Leeuwarden, is tijdelijk belast met de waarnerfu.;0 van de inspectie te 's Herto- genbosch. Verduisteren: Van 12/4 tot en met 18/4 begin 20.45, einde 6.45 u. W. KONING Wz. Vrijdag is plotseling op 76-jarigen leeftijd overleden de heer W. Koning Wz., die van 1908 tot 1938 directeur der N.V. Landbouwmaatschappij de Bath- polders is geweest. Daarvoor was hij ad junct-directeur voor den landbouw in de strafkolonie te Veenhuizen. De heer Koning was ook. een bekend man in het landbouw organisatiewezen in Zeeland en heeft veel gedaan om den landbouw vooruit te bren gen. VARKENSDIEVEN AANGEHOU DEN. In verscheidene grensplaatsen in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen werden den laat- sten tijd talrijke varkens gestolen. De mare chaussee van Clinge kon er in slagen om in samenwerking met de Tol-autoriteiten twee vermoedelijke daders op Belgisch gebied te doen arresteeren. Zij zijn aan de Nederland sche grenswacht uitgeleverd. Zuid-Beveland. YERSEKE. Sluiting mossel- zaadbanken. De voor de publieke vis- scherij opengestelde mosselzaadbanken op de Zeeuwsche Stroomen zullen met zonsonder gang van 15 April 1943 gesloten worden. Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. Wij meldden reeds, dat de kapitein G. H. Klomp te Rhenen is be noemd tot burgemeester dezer gemeente. De heer Klomp, werd 5 Juni 1894 te Vee- nendaal geboren. Hij bezocht de H. B. S. te Amersfoort en ontving aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam een opleiding voor stuurman ter koopvaardij. In Januari 1914 vertrok de heer Klomp naar Indië waar hij 5% jaar bij de K.P.M. voer. Daarop kwam hij in dienst van den Holl. Lloyd. Kort daarop kwam hij bij dë Ver. Ned. Scheepvaartmij. De laatste 10 jaar was hij kapitein en voer op den West Afrikadienst. Bij het uitbreken van den oorlog was de heer Klomp juist met verlof hier te lande. Thans is hij wachtgelder. De heer Klomp is sinds 1933 lid van de N.S.B. Kax Hitoft pas ÖNsaet rpSMsae Hond zoogt geitjes. Voor zoover bekend, is het nog nimmer voorgeko men, dat geitjes door een hond gevoed wer den. Deze curiositeit doet zich thans voor bij P. van Gooi te Gilze. Daar is een hond van middelmatige grootte, die een drietal geiten lammeren met de meeste zorgen omringt. Van het eerste oogeniblik na de geboorte op Vrij dag j.l. werd het drietal door den hond in bescherming genomen. Een rijke buit. Uit het privé- kantoor der sigarenfabriek Hoppenbrouwers en Co. te Eindhoven hebben inbrekers 14.675 sigaren van verschillende merken en verpak kingen weggenomen. Rattenbestrijding In W.- F r i e s 1 a n d. Binnen enkele dagen zal in West-Friesland wedlerom een grootscheepsche campagne voor de rattenbestrijding worden in gezet. Een leger van niet minder dan 1200 a 1300 man zal op de been worden gebracht om de plm. 300.000 pakjes met vergif over meer OPVOEDING VAN DE SOVJBT- JEUGD. Hoe de werke lijkheid is, toont ons de „Pio- nerskaja" van 4 Jan. 1938. Oude menschen met achting en voorkomend heid bejegenen, behoort niet tot de opvoed|ings>- principéls voor de Sovjetjeugd. CNF-GFL- Pax m dan een 20-tal gemeenten te distribueeren, en op die plaatsen te deponeeren, waar het vermengd met brood, aardappelen of wortelen, zal dienen als jfalgenmaal voor dit zoo scha delijke knaagdier. Vrouwelijke hulpbestel lers. Gisteren zijn in Den Haag de eerste vier vrouwelijke hulpbestellers uitgegaan, zij het nog niet in het officieele uniform dat voor haar bestemd is. Dit kleine aantal zal zoo spoedig 'mogelijk worden uitgebreid tot c.a. 100. Tot nu toe werden nog slechts wei nigen geschikt bevonden voor deze nieuwe vrouwelijke functie. Geen publiek bij voet- balwedstrijden te Rotter dam. De burgemeester van Rotterdam heeft besloten, dat bij voetbalwedstrijden aldaar voorloopig geen publiek mag worden toege laten. Wel zullen de wedstrijden toeganke lijk zijn .voor enkele strikt noodzakelijke offi cieele personen en voor de pers. Amice, Het overdadige lentezonnetje had Pa Bur ger naar zijn tuintje gelokt en daar vond ik hem in ijverige bezigheid, De tuin moest ge reed gemaakt worden voor den zaai. Er was vroegtijdig gespit, de grond was heerlijk doorgelucht, de akkertjes lagen als het ware op het zaad te wachten. Zoo amateur-boer, groette ik. Prompt volgde daaropZoo kampioen-pennelikker. Dat moest ik hem natuurlijk betaald zet ten. Ik zou hem in zijn zwak van volkstuin- der aanpakken. Daarom ging ik het eens hebben over zijn productieslag 1943. Ik zie d'r weer niet veel van komen, be gon ik. Waar staan jouw slaplantjes? O, die heb je niet. En die spinazie van je? Dan moet je eens bij mij komen. Gewoonweg één groene vacht. En dan mijn radijs. Dat snap ik nou niet, dat zulke pennelikkers sommige boeren nog voor zijn. En dan nog wel zulke geleerde boeren, die er echt studie van maken. Ge moet weten, amice, in zijn zaadkist had ik tusschen een chaos van veelbeloven de zaadzakjes 't Handboek voor den Volks tuinder zien liggen. Een werk om van te watertanden. Voorts ontbraken niet de deel tjes uit de serie De Volkstuinder in actie. Met eenige van deze werkjes in mijn han* den kon ik nog wel even doorborduren op dit patroon, en vervolgde dusAan je theoreti sche ondergrond mankeert niets, letterlijk niets, maar de practijk man, die laat je in den steek. Menschen zooals jij, moesten be ginnen met een veld bruine boonen. Die ge lukken zoowat altijd, althans wind en weder dienende. Dan heb je ook niets te duchten van de vogels, die een groote voorkeur voor spinaziezaad en radijszaad aan den dag leg gen. Hou op over die bruine boonen, zoo werd ik onderbroken/Dat was ik juist van plan, dit jaar, maar mijn met groote moeite ver kregen zakje zaaiboonen heeft mijn vrouw in soep omgetooverd. Daar is ze dan een seizoen te vroeg mee ge weest. Nou ja, dan maar wat anders. Waar om b.v. niet eens een groot veld voerbieten aangelegd. Je houdt toch 's winters ook ko nijnen. En dan die beklagenswaardige magere kippen van je. Wat zouden die dieren smul len van die groote, malsche .voerbieten. Op die manier krijg je practijk en werk je ook mee aan de voedselvoorziening voor je huisdie ren. Iedere boerenkennis zal in staat zijn je een handvol zaad te leveren. En een groot voordeel is, dat je vrouw daar geen soep van kan maken. Van dat zaad bedoel ik. De volkstuinder Pa Burger stond besluite loos. Hij zou een nieuw zaaiplan gaan maken en in den vredigen lenteavond wandelden we samen huiswaarts. Toen ik hem eenige dagen later ontmoette, vertelde hij mij van die voerbieten te zijn af gezien, en intusschen snijsla, radijs, spinazie, en weet ik veel, volgens de voorgeschreven regelen der kunst te hebben gezaaid. Zeer verstandig, concludeerde ik en zeker te danken aan eenig huiselijk overleg, veron derstelde ik. Dit werd niet ontkend. Groetend, STENTOR. VROEGE PEULVRUCHTEN. Tuin- boonen en doperwten zijn de vroegste peul vruchten. Reeds in Juni neemt de oogst een aanvang. Evenals andere peulvruchten vra gen ze een voedzamen, vochthoudenden grond. In Maart of April kunnen ze nog wor den gezaaid. Bij het zaaien of planten komen tuinboo- nen op de rij ongeveer 15 cm uit elkaar de afstand tusschen de rijen ^bedraagt mins tens 50 a 60 cm. De vroegste en meest ge teelde tuinboon is het ras Witkiem. Nadat in Mei de onderste peulen zijn gezet, worden de toppen der tuinboonen weggeknepen. Dit geschiedt ter voorkoming van aantasting door zwarte luis. De zaden van doperwten kan men in on diepe geultjes op een onderlingen afstand van 3 a 4 cm uitzaaien. Op dezen afstand kan men ook de jonge erwtenplantjes uit- planten. Bij het zaaien kan men ook wel op 10 cm telkens 3 a 4 zaden by elkaar leg gen. Voor de lage stamerwten bedraagt de afstand der rijen ten minste 40 cm, voor de klimmende, erwten ten minste 100 cm. Aan bevelenswaardige rassen zijn de stamerwten Wonder van Witham en Eminent, en de klimmende erwten Vroege Lentedopper, Vlijmsche Krombek en Ruige gele Rasper. GOES. Geboren: Geertruida Erna, d.v. A. H. W. van den Berg en E. S. S. G. Tieleijian. Hubertus Johannes, zv. J. P. Ploegaert en A. M. Cardon. Adriaan Marie, dv. C. de Hond en D. E. T. van Hese. Jacobus Johan nes Maria; zv. J. G. Telgenkamp en J. P. F. van der Linden. Huw.-aangiften: J. Versteeg, 41 j. en L. Koppejan, 27 j. te Noordgouwe. OverledenF. Valkier, 78 j., wedr van P. Paran. A. M. ten Haken, 62 j., echtgenoote van F. van der PeijL MIDDELBURG. Geboren: Cornelis Jan, z. v. A. Provoost en J. C. van Iiene; Leo- nardus Joseph Maria, d. v. P. Moeleker en J. J. M. Geschiere; Wilhelmina Martha, d. v. J. Wisse en P. C. Jonckman; Johanna Cor nelia, d. v. J. de Hamer en M. M. C. die Valk; Johannes Jacobus, z. v. P. J. Quaars en- P. van Oorschot; Johanna, d. v. J. R. Grool en A. M. Frederiks. Ondertrouwd: P. Qhr. Grool, 25 j. te Vlis- singen en P. H. E. Verkley, 24 j.; L. J. Breed, 30 j. en C. Rothensteiner, 30 j.; A. (Voor vervolg zie pag 2.) ÓINSDAG 13 APRIL 1943. De liefde zij ongeveinsd. Weest afkeerig van het kwade, gehecht aan het goede. Rom. 129. Zon op 6.49, onder 20.33. Maan op 12.50, onder 3.57. 20 April V. maan, 27 L. kw. Ik reis verheugd mijn pad. Daar boven zon en maan, Ik land er eenmaal veilig aan, Daar is de Hemelstad. Ik stap vol moed steeds voort. Ik weet, Wie met mij mede gaat, Een Leidsman, die mij nooit verlaat, Tot aan, tot door de poort. En dan, wat wensch ik meer? Daar boven is mij plaats bereid, Daar wacht mij eer en heerlijkheid, Voor eeuwig bij mijn Heer. NED HERV. KERK. Beroepen: te Jutphaas, S. Visser te Kortenhoef. Bedankt: voor Tiel, A. van Biemen te Barsingerhorn. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Al melo (3e pred.pl.), D. v. Enk te Veenendaal en C. M. v. d. Loo te Rijnsburg. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Bunschoten, A. Hilbers, cand. te Groningen en B. Nederlof, cand. te Rotterdam, HERST. EVANG. LUTH. GEM. B e - roepen te Zwolle, H. J. Oldemans, hulp- pred. te Amsterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Na te zijn bevestigd door zijn va der, prof. dr J. Ridderbos van Kampen, met een predikatie over Matth.' 1352, heeft dr N. H. Ridderbos, gekomen van 2e Exloërmoud, zijn intrede gedaan bij de Geref. Kerk van Voorburg. Tekst 1 Tim. 1: 15a. Dr J. L. Koole, gekomen van Naaldwijk, werd door dr W. H. Gispen bevestigd als de eerste Geref. predikant voor den Evangelisatie-arbeid on der de studenten en afgestudeerden. Bevesti gingstekst was Pred. 11:4, intreetekst Efeze 619. DS J. J. KNAP CZN. De bekende auteur van stichtelijke werken, Ds J. J. Knap Czn., emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, woonachtig te Groningen, viert a.s. Vrijdag zijn gouden ambtsjubileum. 16 April 1893 deed hij zijn intrede bij de Waalsche gemeente te Maastricht. Reeds na' een jaar vertrok hij naar Groningen, waar hij in 1897 tot de Ned. Herv. Kerk overging en 9 Mei 1897 ziin intrede deed bij de Ned. Herv. Gem. van Groningen, die hij gediend: heeft tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1936 verleend werd. Veel heeft de jubilaris met de pen ge arbeid. Om zijn arbeid tot leniging van den nood in de Saksische pastorieën begiftigde de Duitsche regeering hem met het Roode Kruis 2e klasse, terwijl zijn verdiensten wer- den erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. GEESTELIJKE VERZORGING VAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Ds F. Dresselhuis te Oldeboorn, secr. van het comité „Licht in 't Oosten", deelt ons mede, dat binnenkort de eerste Nederlandsche geestelijke verzorger zijn arbeid onder tewerk- gestelden in Duitschland aan zal vangen. Het is de heer C. Knijff, uit DenxHaag, die aan de Zendingsschool te Wuppertal-Barmen met goed gevolg het candidaatsexamen voor zende ling aflegde. In overleg met genoemd comité zal cand. Knijff Kassei als arbeidsterrein kiezen. Ook wordt ons medegedeeld, dat er uitbrei ding gekomen is van Ned. godsdienstoefenin gen, Welke door Duitsche predikanten voor onze tewerkgestelden worden gehouden. Het betreft de samenkomsten, die geleid worden door ds R. Tuente, reformiert predikant uit Hannover en Dr W. Kolf haus, emeritus pre dikant tSf Salzuflen. Tot dusver traden deze alleen op in Hannover en Hamburg-Altona, thans ook in Brunswijk en Berlijn (Bethle- hem-kerk). KORTE BERICHTEN. Na breede be spreking sprak de kerkeraad der Gere'f. Kerk te Zwolle de wenschelijkheid uit van het be roepen van een vijfden predikant. Ds P. G. v. Berge, beroepen miss. predikant zal voor loopig tot Pinksteren hulpdiensten verrichten. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft de acte godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan de heeren H. v. d. Linde te Oud-Beijerland, J. Groeneveld te Al- blasserdam en J. P. v. Roon te Strijen en dat van Zutphen aan den heer W. Peters te Laag-Keppel. Wijlen de heer O. A. P. heeft aan de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam gelegateerd een bedrag van achtduizend guldenwijlen mevr. J. H. B. een obligatie a f 1000 3 pet. Nederland 1937 en wijlen Mej. G. C. K. f 594.61. De kerkeraad der Gerf. Kerk te Am sterdam, die besloot tot wederinstelling van de opgeheven 9e predikantsplaats, zal het be- roepingswerk onmiddellijk ter hand nemen. De kerkeraad der Geref. Kerk te Dor drecht besloot, gezien de huidiige omstandig heden, om eiken eersten Zondagmiddag van de maand een ure van, verootmoediging en gebed te houden. De classis Heerenveen der Geref. Ker ken besloot een tweeden evangelisatie-predi kant in haar ressort te beroepen met stand plaats Hemrik. Ds D. Faber, Nedl. Herv. pred. te Oost- wold (Gr.), gaat dit jaar met emeritaat. BORSSELE. Benoemd tot ouderling bij die Geref. Gemeente (vac. - dhr Bus), dihr Iz. de Muijnck. KORTGENE. De heer J. Stolk, hoofd der school te Kats, is in gelijke betrekking over geplaatst naar Kortgene. De heer' P. L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer is tot tijdelijk on derwijzer te Kortgene benoemd. De heer A. Markusse te Kortgene is tijdelijk hoofd der school te Kortgene. Voor het laatst gehouden examen van het Ned. Instituut van Belastingconsulenten is geslaagd dhr J. Vermeer te Goes. Benoemd tot onderwijzer (es) aan een Chr. Schoolte Hoevelaken F. R. Hengeveld te Elburg; te Huizen mej. G. C. Pont te Bus- sum (tijdelijk); te Murmerwoude J. Wijkstra te Ee (tijdelijk)te Dedemsvaart (Geref. M. U. L. O.), W. J. de Jong te Asperen (tijde lijk). Geslaagd aan dë Vrije Universiteit te Amsterdam voor cand. ex. theologie, D. Krij ger te Amstelveen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1