WOENSDAG 7 APRIL 1943 57c Jaargang, No. 158 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER Rede van den Rijkscommissaris te Leeuwarden tot den N.A.D. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef): B. P, DAVIDSE, Goes. SOWJET-AANVAL AAN DEN KOE- BAN GESTAAKT. - DE BOMBARDE MENTEN VAN ANTWERPEN EN PARIJS. - SABOTAGETROEP IN NOORWEGEN VERNIETIGD. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Aan het bruggehoofd van den K o e b a n heeft de vijand zijn aanvallen ten gevolge van de den vorigen dag geleden verliezen niet meer voortgezet. Ook aan het front in Tu nesië verliep de dag> ove^ het algemeen rustig. Bij een eigen aanvalsactie in Zuid- Tunesië werd een belangrijke hoogte ge nomen. In het Mid.dellandsche Zeege bied viel de luchtmacht vliegvelden en scheepsdoelen met groot succes aan. Jagers en afweergeschut der marine hebben 18 vijande lijke vliegtuigen vernield. Twee eigen toestel len worden vermist. Britsch-Amerikaansche formaties vliegers hebben gisteren de bezette westelijke gebieden, vooral de stad Antwerpen, aangevallen. De bevolking leed aanzienlijke verliezen. In een school werden 180 kinderen gedood. Ja gers en afweergeschut van het luchtwapen schoten 19 vijandelijke toestellen neer. In Noord-Noorwegen is een vijan delijke sabotagetroep bij de nadering van de kust tot den strijd gedwongen en vernietigd. Rommel vereenigt zich met von Arnim. (A.N.P.) De strijd in Tunis is in een nieuw stadium gekomen. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger van Rommel heeft zich vereenigd vmet de troepen van Von Arnim, die het Noor delijke 'deel van Tunis verdedigen. Door knap manoeuvreeren heeft Rommel tijdens zijn terugtocht steeds de hem achter volgende Engelschen opgehouden en aldus tijd gewonnen. Door de vereeniging der beide legers onder Rommel en Von Arnim - men kan aanne men, dat Rommel als oudste in rang thans het opperbevel voert, onder den Italiaanschen op perbevelhebber is de positie der strijd krachten van de Spil uiteraard versterkt en daar zij het voordeel van korte aanvoerwegen voor de ravitailleering hebben, terwijl de te genstander alles over grooten afstand moet aanvoeren, zijn de voorwaarden voor een suc cesvolle verdediging tegen de Britsch-Ameri kaansche overmacht niet ongunstig. Luchtvloot voor repressailles tegen Engeland. (A.N.P.) Van bevoegde zijde wordt te Ber lijn meegedeeld, dat op het oogenblik in het Westen een speciale en groote luchtvloot wordt samengetrokken met het eenige döel den An- glo-Amerikaansche luchtaanvallen op de bezet te gebieden en op 't Rijksgebied te beant woorden. Voorts wordt verklaard, dat deze luchtvloot over volkomen nieuwe aanvalswapens beschikt, die een ongekende uitwerking zullen hebben. Het bombardement van Antwerpen. Ruim 2000 dooden. (Belgapress). Naar de om 19.30 uur Dinsdag medegedeelde cijfers heeft de Britsche luchtaanval op Antwerpen tot nog toe 2.007 dooden, 603 gewonden en 130 vermisten gevergd. Honderden woonhuizen zijn ofwel volkomen verwoest of zwaar beschadigd. Een fraaie oude kerk werd ernstig getroffen. Duizenden menschen zijn dakloos geworden en zoeken in het puin naar hun vermiste familieleden en hun bezittingen. Meer dan twee uren zouden er noodig zijn om de straten door te loopen van de^ wijken, waar de Amerikaansche bommen de 'grootste ramp hebben teweeg gebracht, welke België ooit heeft getroffen. Op een markt zijn drie bommen gevallen. Bommen van het zwaarste kaliber werden op een school geworpen. 180 schoolmeisjes die na het ontploffen der eerste bommen nakr hun onderwijzeressen gesneld waren, werden ter plaatse gedood. 200 meter verder ziet men de normaalschool voor meisjes, welke ook niet ontsnapt is aan dit bloedbad: 100 jonge meisjes evenals vijf zusters werden gedood, In de kleine bewaar school er naast werden de leerlingen als bij wonder gered door onder een broos dak te vluchten. GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. —o— Zij houdt zich overigens goed. Er worden ra de groepen wat tranen geschreid en zuch ten geslaakt. „We moeten op God vertrouwen, Arend." Hij knikt alleen. Nog nooit heeft zij hem zoo ontroerd gezien. „Zouden Kea en Abel en het kind ook weg moeten? vraagt zij dan. Hij haalt de schou ders opweet het evenmin als zijn vrouw. „Ik "wou, dat we ze bij ons hadden." „Je mist mekaar nu wel", antwoordt hij zacht. Alles, vrijwel alles heeft zij moeten achter aten. Wie zal zeggen, wat zij er nog van zu en terugzien? Zij heeft niet gehuild, maar moedig de schok verdragen. Maar om de laatste woorden van haar man schreit de boerin van „Westhove". Hoofdstuk XXI. Een doffe slag. De ruiten trillen. Bruggen worden opgeblazen. S „Nu hebben we geen verbinding met thuis meer merkt Kea 'op. „Met Utrecht niet en ook niet met Noordam". twJwrS1' 'j de Vraag' °f We hen 00it terugzien en onder welke omstandigheden. „Moeten ze nu weg?" ookbnlha^.de scho"ders op. Hij weet het ook met. Hij weet alleen, dat heeft zijn va- In een Jongensschool werden 25 kinderen het slachtoffer van den laffen aanval. De kerk wélke te midden van deze gebouwen ver rijst, werd ook door verscheidene bommen getroffen. Het afschuwelijkste in dezen plotselingen overval is het feit, dat de bevolking tijdens haar werk verrast werd, in de namiddaguren, op het oogenblik dat het verkeer het drukste was. Rond 15.30 uur viel de eerste bom van een hoogte van meer dan 6000 meter. Weinige personen hebben den tijd gehad om zich in veiligheid te stellen of een schuilplaats op te zoeken. Meer dart 200 bommen werden uitgeworpen en haast evenveel woonhuizen met daarbij 4 scholen en een kerk getroffen. Met man en. macht werd van Maandagnamiddag af gewerkt om te redden wat er nog te redden viel. Korte Berichten. (D.N.B.) De vroegere president van de Fransche republiek, Alexandre Millerand, is in zijn woning te Versailles overleden. Mil lerand werd in September 1920 tot president der republiek gekozen en bekleedde dit ambt tot 1924. (D.N.B.) Volgens de laatste berichten van officieele Fransche zijde zijn bij den En- gelsch-Amerikaanschen aanval op Parijs meer dan 200 menschen om het leven gekomen en 500 gewond. Van vijftig gewonden is de toe stand hopeloos. (D.N.B.) De Tsjoengkingeesche regee ring heeft vandaag toegegeven, dat in de pro vincie Honan vijf millioen Chineezen, door een hongersnood zi-jn getroffen, zoo meldt de Brit sche berichtendienst. De „New-York Times" heeft het be richt gepubliceerd, dat een conferentie tus- schen Churchill, Roosevelt en Stalin zal plaats hebben, „zelfs wanneer dit bericht mis schien door een aantal officieele dementi's zou worden gevolgd". Andere Amerikaansche bladen gelooven, dat in het Witte Huis de lijst eener omvangrijke delegatie voor Moskou gereed ligt voor het geval, dat het Kreml den wensch zou uiten, zulk een delegatie te ontvangen. Het Italiaansche ministerie van marine deelt mede, dat drie nieuwe admiraals op be langrijke posten zijn benoemd. KOLENBONNEN. De bonnen „09 BV" en „10 BV" der DV-kaart, de bonnen KF 01 tot en met KF 06 der kookkaart DZ en de bonnen „één eenheid eerste periode" tot én met „één eenheid twaalfde periode", die recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, zijn slechts geldig tot en met 14 April 1943de geldigheidsduur wordt dus met 16 dagen teruggebracht. Eveneens wordt de geldigheidsduur van de toewijzingen, welke zijn uitgereikt aan de grootverbruikers in de groepen B, C en D, teruggebracht tot en met 14 April 1943, ook al staat op deze toewijzingen vermeld, dat zij tot een na 14 April 1943 gelegen datum geldig zijn. Alle betrokken verbruikers dienen daarom de nog in hun bezit zijnde of nog voor dien datum te ontvangen bonnen of toewijzingen vóór 15 April 1943 aan hun leverancier af te geven. De leverartcier is in dat geval ver plicht hierop eventueel ook na 14 April 1943 te leveren. SINAASAPPELEN VOOR DE LAND JEUGD. Van 2 tot en met 17 April geeft bon „reserve 315" mei zwarten opdruk recht op het koopen van 350 gr. sinaasappelen in het landgebied' (voor kinderen van 4 t/m 13 jaar). WEEST VOORZICHTIG MET OP HAALDIENSTEN VOOR DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Den laatsten tijd zijn her haaldelijk bij politie en distributiediensten klachten binnengekomen over zoogenaamde ophaaldiensten. Dit zijn zuiver particuliere in stellingen, die zich bezig houden met het af halen bij de plaatselijke distributiediensten van de bonkaarten voor voedingsmiddelen en an dere distributiebescheiden. Wanneer men hier van gebruik maakt, doet men dit geheel op eigen risico, zoo wordt van bevoegde zjjde gewaarschuwd, Want deze diensten dragen geen officieel karakter en staan in geenerlei verband met de plaatselijke distributiediensten. der wel eens geschreven, dat er in de stad Utrecht voorbereidingen zijn getroffen voor een eventueele evacuatie van een deel der be volking, in elk geval vrouwen, kinderen en ouden van dagen. Maar of dat alles nu kan uitgevoerd in een korte spanne tijdsEn Bet Haverman heeft Kea bericht, wat er in Noordam zöoal gebeuren moest, als er gevaar dreigde. Kea's vader zit in de evacuatiecom missie. Naar Noord-Holland moeten de be woners. Maar 't is hier weer hetzelfde als in Utrechtheeft men dit alles voor elkaar kun nen krijgen? „Wat zal er van hen worden, Abel?" Ze denken niet aan zichzelf. Want per saldo geldt die vraag ook voor hén. Nie mand kan zeggen, wat het verdere van den dag brengen zal. Hun gedachten gaan voor- loopig alleen uit naar hun ouders in Utrecht en Noordam. Abel begrijpt de ontzetting van Keastel je voor, dat zij vader en moeder „Wat kunnen we beter doen dan ons aan den Heere toevertrouwen, kind?" vraagt hij. Zij knikt sprakeloos. En dan knielen zij neer en hij spreekt' tot den Almachtige, Wiens doen enkel wijsheid is, al begrijpt een nietig sterveling er soms niets van En dan leven ze, mét de inwoners van Zwolle, in afwachting. Abel gaat eens in de school kijken -7 vandaag zou juist de Pink- stervacantie beginnen, een rustpoos van enkele dagën slechts hoewel hij natuurlijk wel begrijpt, dat er geen school gehouden zal worden. Het personeel is er niet* eens in zijn geheel. En het hoofd zegt, dat hij naar zijn vrouw moet gaan. Je kunt niet weten, wat er gebeurt. (Wordt vervolgd.) NIEUWE VERORDENINGEN. Het Verordeningenblad van 6 April bevat ver scheidene nieuwe verordeningen. Ten eerste bepaalt verordening no. 31, dat iedere man, die zich vrijwillig aanmeldt voor deelneming aan een cursus militaire training van zijn werkgever voor den duur der deel neming aan dezen cursus verlof moet krij gen met inbegrip van de heen- en terugreis Eveneens zijn leerlingen, die zich vrijwillig aanmelden voor zoo'n cursus, voor den tijd van den oproep vrij van school. Degenen, die worden opgeroepen voor een cursus, mo gen uit de deelneming geen nadeelen onder vinden in hun arbeidsbetrekking en in hun sociale positie. In het bijzonder heeft de werkgever niet het recht het arbeidscort- act wegens deelneming aan zoo'n curst1.': .e ont binden. Den werknemer moet het loon of salaris worden doorbetaald, eveneens moet voor den tijd van de deelneming aan den cursus het studie- of schoolgeld worden doorbetaald. Verordening no. 32 bepaalt, dat in geval len, waarin Joden om juridische of feitelijke redenen hun verkóopsplicht volgens de ver ordening op de ariseering van den landbouw niet kunnen nakomen, het betreffende stuk grond ter nakoming van deze verplichting in beheer kan worden genom'en door de Ne- derlandsche administratie. De verordeningen no. 33 en 34 bepalen, dat tabakssurrogaat en tabakssurrogaatpro- ducten, evenals haringen, bewerkt of niet bewerkt, distributiegoed zijn. DIACONESSEN EN LOONBELAS TING. De arbeid der diaconessen, leden van een godsdienstige gemeenschap van diacones sen, welke voor en ten behoeve van een diaco- nessenhuis wordt verricht, geschiedt niet in dienstbetrekking, doch vloeit voort uit het lid maatschap zelf, vergelijkbaar met de onder ling^ verhouding tusschen leden van eenzelfde gezin, waar evenzeer in den regel de verhou ding van dienstbetrekking ontbreekt. Mits dien heeft de secretaris-generaal goedgekeurd, dat het besluit op de loonbelasting en het be sluit op de vereveningsbelasting ten aanzien van de verstrekkingen van kost, kleeding en zakgeld, door het diaconessenhuis aan de dia conessen verleend, buiten toepassing blijven. BEGRAFENIS VAN BURGEMEES TER HETTERSCHEID. ROERMOND (A. N. P.). Onder overweldigende belangstelling werd alhier het stoffelijk overschot ter aar de besteld van den op zoo lafhartige wijze vermoorden burgemeester van Baexem en Grathem, W. A. Hetterscheid. Het eerst voerde de commissaris der pro vincie, graaf Marchant et d'Ansembourg het woord, die in oprechte bewoordingen het verlies schetste, dat de beweging in den per soon van den vermoorde heeft geleden, die een voorbeeld was van plichtsvervulling en die streed voor zijn idealen. Spr. schetste hem als een burgemeester, van wien men goede verwachtingen had, uitblinkend door ijver en plichtsbetrachting. Zijn nagedachte nis zal bij ons in eere blijven. Spr. betreur- de het, dat men van kerkelijke zijde ver zuimd had een kerkelijke begrafenis te ge ven. Wij zullen den strijd op dezelfde wijze blijven voortzetten, aldus spr. Hierna nam Hauptdienstleiter Schmidt het woord, om namens de Duitsche kameraden de familie zijn leedwezen te betuigen. Namens allen, dankte spr. den overledene voor alles wat hij gedaan heeft en bracht hem den groet en den dank over van den Rijkscommissaris. Ten slotte voerde Mussert het woord, die er op wees, dat Hetterscheid is gevallen als soldaat van het nationaal socialistische leger Hij is het slachtoffer geworden van een sluipmoordenaar. Namens de Beweging dankte de leider hem. Wij zullen hem ge denken als een der besten. Voor u, Nederlanders in het algemeen, al dus vervolgde Spreker, is het tot dusver mis schien nog niet noodig geweest, dat het ge- heele volk in dergelijke formaties bijeenge bracht werd. Voor ons, uw buren in het Duit sche rijk, is dit noodig geweest op grond van de ervaring van onze eeuwenoude ge schiedenis, want wij, midden in dit wereld- deel met grenzen bijna zonder natuurlijke .be scherming, zijn steeds weer aangevallen. Onze vijanden beweren thans, dat het omgekeerd is. Maar wanneer gij de geschiedenis onder zoekt, dan zult gij zeggen, dat de anderen ons steeds weerhebben overvallen. Ik herin ner aan de oorlogen die de Franschen eeuwen lang tegen ons gevoerd hebben. Ik herinner aan de stormloopen, die steeds weer uit het Oosten kwamen en over Duitschland geheel Eurdpa wilden ovenstroomen. Daarom was het noodig, dat wij al onze krachten leerden samenvoegen in een gedisciplineerde orde, dat wij niet pas op het oogenblik van het gevaar om ons heen mochten zien, waar onze vrien den en buren en onze vijanden waren. En zoo is onze soldateske houding niet een dressuur, maar de uiting naar buiten van onze inwen dige paraatheid. Zoo moet ook gij de orde in den arbeidsdienst opvatten, want ik ge loof, dat voor u deze tijd, waarin gij eenigs- zins buiten de geschiedenis en haar oorlo gen gestaan, hebt, voorbij schijnt te zijn, im mers tham^ is de schok, die zich over den geheelen wereldbol voortplant, te groot 'dan dat een volk op den duur afzijdig kan blij ven. Daarom lijkt het mij noodig en voor u van belang, u te brengen tot een vereeni ging en een formatie, die u de ervaring en de wetenschap van het gezamenlijk naast elkander staan in een gedisciplineerde, sol dateske orde bijbrengt. Maar wat ik hier tucht noem, mag niet alleen tucht zijn. Tot deze tucht behoort nog iets, dat noodig is om het geheel beteekenis te geven. Dat is de vrijheid van den enke ling binnen deze orde, waarin hij geplaatst is om onze krachten naar beste weten en volgens geweten te gebruiken. Wanneer gij dus erover nadenkt, wat dan deze soldateske orde is, waarin gij geplaatst zijt, dan moet gij steeds tot uzelf zeggen, dat zij niet een dwang moet zijn, maar een zinrijke orde, die ieder afzonderlijk ook de volle vrijheid moet geven, zijn krachten op de beste wijze voor de gemeenschappelijke taak, in te spannen. Nederlandsche arbeidsmannen, ik heb er u reeds op gewezen, dat het lot van het Duitsche volk veel moeilijker was. En dit lot is ook thans weer oneindig veel moei lijker. Op ons rust een zeer groote verant woordelijkheid. Onze blik richt zich thans tot ver buiten dit continent. Thans, nu wij kunnen zeggen dat wij ons in den tweeden wereld oorlog bevinden, gaat het niet meer om eco nomische voordeelen of om staatsgrenzen. Hij die gelooft, dat het nog gaat om het ver werven van economisch gebied of om uitbrei ding der staatsgrenzen, begrijpt dezen oor log niet. In September 1939 was het mogelijk ge weest dit alles te vermijden, als toen de ge rechtvaardigde aanspraak van het Duitsche rijk op Danzig erkend was, dan hadden wij ons dit alles kunnen besparen. Dat wilden onze vijanden niet. Het doet nu werkelijk be lachelijk aan, wanneer wij ons indenken, dat door deze rechtvaardige erkenning van onze aanspraak alles had kunnen worden voorko men. Maar dit kon zoo niet zijn, want het zeer groote conflict, dat wij thans meemaken, bereidde zich voor. Wij kunnen nu zeggen, dat de werelddeelen met elkander strijden. Oostelijk van ons dreigen de horden dér Oost-Europeesch—binnenaziatische steppen ge heel Europa te overstroomen. In het Westen vormt zich een nieuwe concentratie van krach ten op het Westelijk halfrond, nieuwe groe peeringen ontstaan in het Verre Oosten. Wij in het oude werelddeel Europa zien ons ge plaatst tegenover deze continenten en hun concentratie. Maar het zijn niet de continen ten; belangrijk en beslissend is de geest, die de menschen in de geschiedenis stoot en be stuurt. Zoo zien wij, en ik zeg thans wij, alle Europeanen in geheel Europa vooral de noodzaak, ons te handhaven tegenover het Oosten met de drommen uit zijn binnen aziatische steppen. Hier staat het behoud van onzen eigen aard, van ons wezen, van ons leven op het spel. Arbeidsmannen, het bolsjewisme, dat daar nader rolt, is met dat gene, dat wij in de binnenlandsche politiek als communisme hebben meegemaakt en overwonnen. Hier is het mogelijk, dat de Nederlanders zich vergissen, wanneer zij .gelooven, dat het er slechts om gaat het communisme niet tot bloei te laten komen, een dwaling, die hier en daar kon worden opgemerkt. Het .bolsjewisme is de tegen woordige levensvorm van den binnenaziati1- schen steppengeest, zooals die om de paar eeuwen op 'Europa toestormde. Dat is niet een menschelijke uiting, die iets uitstaande heeft met tucht of zelfs met vrijheid, maar een massale opeenhooping van menschen, die zielloos tot machinemenschen geworden en zelfs gemaakt zijn. (Slot volgt.) Nederland veranderd in één groote vesting. De militaire correspondent van het DNB is op een reis langs de Ned. kust door het opperbevel van de weermacht in de gelegen heid gesteld, de aldaar gebouwde omvang rijke en diep geëchelonneerde versterkings- werken in oogenschouw te nemen. Hij schrijft hierover het volgende Een reis door Nederland is thans meer nog dan kort na de Meidagen van 1940 een reis door oorlogsgebied. Er is niets, dat aan de krijgsoperaties in het voorjaar van 1940 herinnert. Men zou zich in vollen vredestijd wanen, wanneer men niet hier en daar in de steden en dorpen versche sporen van de bombardementen der geallieerden ontwaar de, met het doel ook hier door terreur de bevolking tegen het Duitsche rijk in het harnas te jagen. Men zou zich thans in Ne derland voelen als in vollen vredestijd, wan neer men niet overal lop straat het veldgrijs van de Duitsche weermacht zou zien, wan neer men niet overal in de polders borden zou tegenkomen met de mededeeling, 'dat hier een militair versperringsgebied begint en dat daar een ander ophoudt, wanneer niet langs de geheele kust, waar eens de bonte kleuren van een vroolijk strandleven regeerg den, thans de grauwe kleur van reusachtige versterkingswerken te zien zou zijn, die elk civiel leven uitsluiten. Inderdaad, nergens in Europa krijgt men zoo den indruk, dat een geheel land veran derd is in één groote vesting zooals hier-in Nederland. Aan een militair geschoold oog ontgaat het niet, dat al deze uitgestrekte in stallaties, die hier'in den loop van de laatste twee jaar zijn ontstaan, een enkel geheel vormen, een werk der verdediging, waaraan de ervaringen van de Maginotlinie en van den Westwal evenzeer ten grondslag liggen als die van den veldtocht in het Oosten met zijn eerst daar ontwikkelde totaal nieuwe camouflagemefhoden. Artilleristisch gezien, is hier een werk ont staan, waarvan men kan zeggen, dat het tot dusver uniek is en wel niet alleen met het oog op de aanwezigheid van de meest ver schillende kalibers, doch juist met het oog op de beweeglijkheid. Van de Duitsch-Ned. grens tot aan de kust is er geen vierkante meter, die in geval van npod niet onder vuur van een ontelbaar aantal stukken geschut, mirailleurs of van batterijen pantser- en luchtafweergeschut ligt.' Verduisteren: Week van 5/4 tot en met 11/4. Begin 20.30, einde 7 uur. De laaghartige Britsche bom aanval op Rot terdam. Op 31 Maart wierpen Britsche vliegers op mets ontzien de wijze bommen op arbeiderswij ken van Rotter dam, welke in puinhoopen wer den herschapen. Een der te hulp geroepen red dingsploegen vernam de schreiende stem van een kind en begon in alle haast WOENSDAG 7 APRIL 1943. Let dan op de goedertierenheid Gods en Zijn gestrengheid: over de gevallenen ge strengheid, maar over u goedertierenheid Gods, indien gij bij de goedertierenheid blijft; anders zult ook gij weggekapt wor den. Rom. 1122. Zon op 7.03, onder 20.23. Maan op 8.39, onder 23.25. 12 April le kw. 20 April V. maan Wat is er ook onder de Christenen nog veel strijd om den voorrang. Ieder wil ge- eerd worden en naar waarde geschat. En daardoor mislukt er veel. Het is alles, vooral in dezen tijd, zulk „kleinl' gedoe I Maar „groot" is het, om waarachtig zich zelf heelemaal weg te cijferen; niet te reke nen met eigen eer en naam en beteekenis. Doch voorop te stellen: „Mag Zijn Naam maar eer ontvangen". Het is „groot", om in gehoorzaamheid aan en ter eere van Jezus Christus klein te zijn, de kleinste te zijn. Want niet de „grooten" kunaen ingaan, doch slechts de „kleinen". Ds A. A. WILDSCHUT. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Cubaard, P. H. de Bres, cand. te Leiderdorp; te Reitsum, H. P. Huisman, hulpred. te Har- lingen; te Wageningen, R. C. G. Troelstra te Halle; te Emmer Compascuum (toez.), H. Witvliet te Ommelanderwijk. Bedankt: voor 's-Gravenhage, J. C. W. Kruishoop te Ermelo. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1te Doe- tinchem,ffC. H. Appelo te Harmeien en E. J. Wassink te Nieuw Leusen. Beroepen: te Fijnaart, L. v. d. L i n- de te Z o n n e m a i r e; te Opperdoes, A. de Bruin, hulppred. te Dordrecht. Bedankt: voor Rijsoord, J. Koppe te Ommen. HULPPREDIKERS. G e r e f. Ker ken. Benoemd te Sneek (voor 3 jaar), P. v. d. Sluis, em. pred. te Haren, die bedankte voor een benoeming te Haren, voor den Evang. arbeid te Paterswolde. de puinhoopen te verwijderen. A. Stapf-Pax m. KORTE BERICHTEN. De Geref. Kerk te Leiderdorp heeft een kerkkoor dat momen teel ongeveer 80 leden telt. Het koor heeft als doel de psalmen in de nieuwe berijming en op de oude wijzen te zingen en zich ook in de kerk te doen hooren. Twee gebroeders hebben den kerkeraad der Geref. Kerk te Woerden een prachtig doopvont aangeboden. De aangebrachte sym bolen: het Alziend oog, het Lam en de Duif, alsmede de sacramenteele woorden zijn op voorname wijze op het doopvont aangebracht. In de Geref. Kerk te Kampen is een contact-commissie ten behoeve van de diaco nie ingesteld, waarin zitting hebben drie ouderlingen en drie diakenen met een predi kant als voorzitter. YERSEKE. Op het 5 en 6 April j.l. alhier gehouden examen voor het diploma voor de binnenvaart slaagden van de Yerseksche binnenvaartschool 12 leerlingen, n.l. de hee- ren: D. v. d. Bosch, J. J. de Koeijer, A. J. Verschuure, A. J. C. Verschuure, H. Corne- lisse Wz., M. v. Kruiningen, P. M. v. Oost, C. v. Putten en M. Scheele, allen te Yerseke; G. G. Berkhout en G. Glansdorp te Wemel- dinge en J. v. d. Vliet te Kruiningen. Afge wezen werden 6 candidaten. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het cand. examen rechten, dhr P. D. Sanderse, ontvanger der registratie en domeinen te Amsterdam, vroeger wonende te G r ij p s k e r k e. Middelburg. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. J. A. wegens vervalsching en uitgifte van drie vervalschte suikerbonnen. Hij had naar hij bekende, op deze bonnen de cijfers ver anderd. De bonnen zijn in beslag genomen. Goes. Zooals wij reeds meldden, is de oud wethouder A. L. van Melle op 74-jarigen leeftijd overleden. Vele jaren diende hij de N$d. Herv. Kerk, eerst als diaken, later als ouderling. Ook was hij. lid van het Prov. kerkbestuur. In 1921 kwam dhr Van Melle voor de C. H. Unie in den gemeenteraad. In 1927 werd hij tot 'wethouder benoemd, welke functie hij tot 1939 waarnam, evenals het voorzitterschap van de gascommissie. Dhr Van Melle genoot de sympathie van alle groepen der bevolking door zijn belan geloos, eenvoudig en vriendelijk optreden, alsmede door zijn open en eerlijk handelen. Bij alles wist hij zich gedragen door zijn Christelijke geloofsovertuiging, waarvan hij meermalen getuigenis gaf. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Bij de marechaussee alhier is van Serooskerke overgeplaatst dhr P. Fleurbaaij. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Zaterdag hield de Ver. van oud-leerl. van de Rijkslandbouwwinterschool een praatmiddag, waarop Dr Ir D. de Waal uit Kortgene een inleiding hield over„Het structuuronderzoek van grond". Spr. betoog de, dat grondonderzoek geen kwestie van het laboratorium alleen is. De grond moet beschouwd worden als een levend organis me, met een eigen stofwisseling in de ver schillende lagen. Wij moeten ons bij het bodemonderzoek niet bepalen tot de opper vlakte, doch ook de ondergrond in het on derzoek betrekken. De landbouwers moeten zelf waarnemingen doen en dan, in samen werking met den consulent en den land bouwkundige, deze gegevens tot leven bren gen. De structuur 'van den grond kan op verschillende manieren veranderd worden. De laatste jaren worden proeven genomen met een niéuw organisch product, K 2 ge noemd, dat stabiele humus in den grond brengt. Zoowel groenbemesting als stalmest brengen organische stof in den grond, doch groenbemesting is niet in staat de stalmest volledig te vervangen. Door kunstmest is vaak de structuur van den grond bedorven, die alleen door stalmest of bekalking weer te verbeteren is. Volgens inleider zou het bietenaaltje door groenbemesting, doch be ter door stalbemesting onderdrukt worden. (Z. Nsb.) Tholen en St.-Philipsland. v POORTVLIET. Tijdens haar werkzaam heden kwam mej. L. van een trap te vallen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1