I DINSDAG 6 APRIL 1943 57c Jaargang, No. 157 y CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BINNENLAND Nederlandsche Arbeidsdienst te Leeuwarden* REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL LAND- EN TUINBOUW BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Zóó NIET. Het doet ons waarlijk leed, in een tijd, waarin ons volk meer dan ooit behoefte heeft aan eenheid en samenbinding, te moe ten wijzen op een artikel in „Volksonder wijs", het orgaan van de vereeniging van dien naam, getiteld: „Let op uw saeck". De strekking van dit artikel is, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs in een plaats in het Noorden van ons land niet langer de zaak van een bakker-voorstander van het bijzonder onderwijs dienen te steu nen, maar klant moeten worden bij een bak ker, die zijn kinderen naar de openbare school zendt. Er is namelijk een brief ingekomen bij de redactie met de klacht, „dat de onderwijzers der openbare school in 't dorp hun brood koopen bij een erkend voorstan der van het Prot. Chr. Bijzonder Onderwijs en daardoor een vijftal ouders, die in het dorp eveneens een bakkerij hebben, hun kin deren naar de' O. S. zenden en „Volksonder wijs" in alles steunen, voor het hoofd stooten". In plaats dat de redactie dezen briefschrij ver aan het verstand probeert te brengen, dat dergelijke kost oudbakken en niet meer van dezen tijd is, dat thans zooveel andere en belangrijker dingen onze aandacht vrjgen en dat de mentaliteit van dezen man een geheel verkeerde is, gaat ze betoogen, dat de dienaar van de openbare school, wars van opdringerig vriendschapsbesef, huichelachti ge vriendelijkheid, bespottelijke pluimstrij kerij, in zelfbewuste fierheid en degelijke eerlijkheid moge letten op de zaak van de volksonderwijs-lievende bakkers, om zoo hun gezamenlijke „saeck", de Openb. School het meest doeltreffend te dienen. Nogeens-, het spijt ons, dat „Volksonder wijs" deze (zooals zij het noemt) „delicate kwestie, deze zaak met veel kanten, deze aangelegenheid, die de dorpsche sfeer, de verhouding tusschen kinderen, ouders en on derwijzers danig beïnvloeden kan", zoo be handelt en dat zij poogt de klok enkele tien tallen jaren terug te draaien. Zóó niet, schreven wij boven dit artikel. Dit geldt, en dit zij nadrukkelijk opgemerkt, zoowel van de voorstanders van openbaar als van bijzonder onderwijs. Wij leven in 1943, in een gewéldigen oorlogstijdl SOWJET-AANVAL IN KOEBAN- GEBIED AFGESLAGEN. - GESLAAG DE DUITSCHE ACTIE BIJ OREL. - BOMMEN OP PARIJS. - ITALIAAN- SCHE STEDEN GEBOMBARDEERD. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend De bolsjewisten hebben gisteren met'ver- scheidene divisies den verwachten aanval op het Oostelijke front van het K o e b a n - bruggehoofd ingezet. De steeds her haalde aanvallen, die gesteund werden door krachtig artillerievuur en vele pantserwagens werden door Duitsche en Roemeensche troepen met zware vijandelijke verliezen aan menschen en materieel uiteengeslagen. De gevechten duren voort. Een eigen aanvalsoperatie ten Oosten van Orel had een geslaagd verloop. Aan de rest van het Oostelijk front alleen ten Z. van het Ilmenmeeren voor Leningrad levendiger plaatselijke gevechtsacties. Aan het front in T u n e s i had de dag bij plaatselijke actie van verkenningstroe pen een rustig verloop. De luchtmacht be stookte met «sterke afdeelingen vijandelijke concentraties van voertuigen en pantserwa gens, tentenkampen en artilleriestellingen. Duitsche jagers behaalden 8 overwinningen in de lucht. Ten O. van Bougie deden gevechtsvliegtuigen een aanval op een groot vijandelijk vrachtschip, zij brachten het zware schade toe. Een gemengde Britsch-Amerikaansche for matie heeft gisteren overdag het gebied Va^i P a r ij s aangevallen. Ten gevolge van bom- treffers in woonwijken, parken en sportter reinen der stad zijn er verscheidene honder den dooden en gewonden onder de bevolking Bij dezen terreuraanval en <bij andere vijan delijke aanvallen op het bezette gebied in het Westen en Noorwegen werden 19 vliegtuigen neergeschoten; 3 eigen vlieg- tuigen gingen verloren. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen lukraak brisant- en brandbom men laten vallen, vooral op open plattelands gemeenten in het kustgebied van Noord- Duitschland. Tien der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers en afweergeschut der marine neergehaald. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: In Tunesië bedrijvigheid van wederzijd- sche artillerie en verkenningsdetachementen. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben de havenwerken van Bone gebombardeerd en herhaaldelijk aanvallen gedaan op achter- waartsche verbindingen van den vijand, waar bij eenige tientallen auto's in brand geraak ten. Gisteren «werden 12 vijandelijke vliegtui gen vernield, waarvan acht in luchtgevechten en vier door het afweergeschut. Voor de reede van Bougie hebben Duitsche vliegtuigen een koopvaardijschip van 8000 ton met een torpedo getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren aan vallen gedaan op Napels, Syracuse, alermo en Carloforte. In de twee eerstgenoemde steden werd aanzienlijke schade aangericht aan openbare en particuliere gebou wen. Er zijn 221 dooden en 387 gewonden te wapels, 4 dooden en 20 gewonden te Syracuse, tz dooden en 30 gewonden te Carloforte. twee vijandelijke toestellen werden boven Pels neergeschoten. Twee bommenwerpers werden m zee geschoten. Een onzer duikbooten, die op den Atlan- tischen Oceaan opereerde, heeft het 3000 ton groote Grieksche koopvaardijschip Granicos, dat een voor Engeland bestemde lading pyriet aan boord had, en het 3000 ton metende En gel sche koopvaardijschip Celtic Star in den grond geboord. De arbeidsplicht In Duitschland. Gelijk de Duitsche pers meedeelt, moeten zich thans ook diegenen voor de vervulling van hun arbeidsplicht melden, die tot dusver voorloopig van de aanmelding bij de arbeids- bureaux konden afzien. Het betreft hier in de eerste plaats de niet werkzaam zijnde on gehuwde en gescheiden vrouwen en weduwen in een leeftijd tot 45 jaar, voor zoover zij een schoolgaand kind of twee kinderen boven 14 jaar moeten verzorgen. Vervolgens alle mannen van 16 tot 65 jaar jaar en vrouwen van 17 tot 45 jaar, die op zijn minst sedert 4 Januari 1943 een onzelfstandige werkzaam heid van meer dan 24 uur, maar minder dan 48 uur per week uitoefenen. Ook zij, die na 1 Januari 1943 een onzelfstandig beroep heb ben, waar zij 48 uur per week werken, moe ten zich aanmelden. Korte Berichten. (D.N.B.) In de Fransche ministerraad heeft Laval medegedeeld dat van 1 Januari tot 31 Maart 250.000 Franschen naar Duitsch land zijn vertrokken om daar in fabrieken te worden te werk gesteld. In dit cijfer zijn 77.000 arbeidsdienstplichtige jonge Franschen inbegrepen. De andere jonge Franschen, die hun arbeidsdienstplicht moeten vervullen, zul len in Fransche fabrieken worden te werk ge steld en voor het bewaken van spoorlijnen en verkeerswegen worden gebruikt. (D.N.B.) De Hongaarsche minister-pre sident en minister van buitenlandsche zaken, Kallay, is op uitnoodiging van Mussolini van 1 tot 3 April in Italië geweest. (D.N.B.) Volgens de laatste berichten van officieele Fransche zijde zijn bij den aan val op Parijs meer dan 200 menschen om het leven gekomen en 500 gewond. Van vijftig gewonden is de toestand hopeloos, zoodat het aantal dooden nog belangrijk zal stijgen, ook KAART mi S>£U Gen. Veldmaarschalk Rommel heeft in den zuidelijken sector van Tunis nieuwe stellin gen betrokken. El Hamma en Gabés werden volgens plan ontruimd (zie op de kaart deze plaatsen). Het kaartje geeft 't nieuwe front gebied weer van de Kuststrook tusschen Gabés en Sfax. al omdat het opruimingswerk nog lang niet geëindigd is. (D.N.B.) Op 5 April heeft een formatie viermotorige Amer|kaansche bommenwerpers het stedelijk gebied van Antwerpen gebombar deerd. Voltreffers op blokken gebouwen ver oorzaakten branden en vernielingen en brach ten de bevolking bloedige verliezen toe. On der de puirihoopen van dertig ingestorte hui zen liggen nog talrijke personen bedolven. Generaloberst Daluege in Nederland. De chef der Ordnungspolizei, de SS- Obergruppenführer en General-Oberst dei politie, plaatsvervangend Rijksprotector in Bohemen en Moravië, Daluege, heeft in de afgeloopen dagen op uitnoodiging var den Rijkscommissaris, Rijksminister D; Seyss- Inquart, een bezoek aan Nederland gebracht. Hij inspecteerde gedurende zijn verblijf te 's-Gravenhage het daar gestationneerde regi ment brandweer-politie, afdeeling Nederlattd, dat bij den terreuraanval der Engelschen óp Rotterdam voor het eerst zijn uitstekende op leiding, welke het van de Duitsche brandweer- politie heeft gekregen, bewees. Generaloberst Daluege inspecteerd voorts de te Schalkhaar bij Deventer ondergebrachte afdeelingen van het Ned. politie-opleidings- bataljon. Zoowel oyer de brandweer-politie als over het opleidingsbataljon liet de chef der Ordnungpolizei zich in zeer waardeerende woorden uit. OOGSTHULP. Evenals ten vorigen jare zullen in het komende oogstseizoen weder om mannelijke en vrouwelijke landbouwhul- pen in den leeftijd van 16 tot 20 jaar be schikbaar worden gesteld. De gewestelijke arbeidsbureaux zijn thans reeds bezig hier voor de noodige toebereidselen te treffen. De aanvragen der boerenbedrijven dienen zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 Mei bij de gewestelijke arbeidsbureaux te zijn ingediend. Bij de werving dezer jeugdige hulpkrach ten zal een grondige selectie worden toege past. Zij worden niet alleen beoordeeld naar hun lichamelijke geschiktheid voor het land- bouwwerk, doch ook aan hun karakter en aan het milieu, waaruit zij voortkomen, wordt alle aandacht geschonken. Een geneeskundig onderzoek is vereischt. De plaatsing der landbouwhulpen geschiedt voor ten minste vier weken. Een langer ver blijf zal echter zooveel mogelijk worden be vorderd. Voor de schooljeugd zullen de tijd vakken samenvallen met de zomervacantid. In de avonduren zal het niet aap de noo dige ontspanning ontbreken, terwijl op vrije dagen excursies, e.d. zullen worden georga niseerd. De landbouwhulpen ontvangen kost en inwoning, bewassching, herstel van klee ding, benevens een gulden zakgeld per week. BENOEMINGEN BIJ DE POLITIE. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den burgemeester van Amster dam, E. J. Voute, tevens belast met de waar neming van de zaken van politie-president in Amsterdam. De opdracht aan den procureur- generaal Dr Jan Feitsma verleend, tot waar neming van de zaken van gewestelijk politie- president te Amsterdam, wordt daardoor niet aangetast. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de opdracht aan den procureur-generaal Dr Van Leeuwen tot waarneming van de zaken van gewestelijk politie-president te Eindhoven gegeven, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten met ingang van 9 April 1943 ingetrokken en den SS-Hauptsturmfiihrer P. J. Kooymans te Vught benoemd tot gewestelijk politie-presi dent te Eindhoven. (A. N. P.) De Friesche hoofdstad stond Zaterdag en Zondag in het teeken van den Ned. Arbeidsdienst, door de groote demon stratie die hier werd gegeven en die o.a. bij gewoond werd door den Rijkscommissaris. De commandant van den N.A.D. sprak de aanwezigen toe. Mannen van den Ned. Arbeidsdienst, aldus spr., stonden gepasseerden zomer in de Rus sische steppenhitte en deden daar hun plicht jegens Europa en jegens hun land. Of het dit jaar mogelijk zal zijn vrijwillig als ar beidsman naar het Oosten te gaan, laat zich nog niet overzien. In elk geval zullen de dienstplichtigen van deze lichting niet in het Oosten staan, doch zij zullen hun paraatheid in het eigen vaderland toonen en hiermede aan hun landgenooten, die bij duizenden nog koppig afzijdig staan; het bewijs leveren, dat zij begrijpen, dat ook voor den Nederland der de Arbeidsdienst een levensnoodzaak is geworden, waaraan niet te ontkomen valt, nu Europa's hoogste goederen vanuit het Oosten door nietsontziende beschavingsver- woesters worden bedreigd. De inzet van den geheelen Arbeidsdienst voor een veiligstelling van den oogst, waar bij ik ook de A. D. M. inschakel, zal blijken een zegen te zijn voor het geheele Ned. volk Het Ned. volk kan op zijn Arbeidsdienst rekenen". De Rijkscommissaris spreekt. Hierna nam de Rijkscommissaris, Rijks minister Dr Seyss Inquart, het woord. Mannen van den Ned. Arbeidsdienst I Ik wil van de gelegenheid gebruik maken, om u mijn opvattihg uiteen te zetten over de taak, die gij hebt en de plichten, welke gij behoort te vervullen. Als een deel van u mij niet direct verstaat, omdat ik niet in uw taal tot u kan spreken, kunt gij er, wanneer uw superieuren mijn woorden voor u vertalen, toch van overtuigd zijn, dat er er met groo te aandacht en zeer veel ernst over nadenk, waarom gij in de Nederlanden ook in den Arbeidsdienst vereenigd dient te zijn. Ik besef volkomen, dat voor u, Hollanders Friezen en andere Nederlanders, deze veree niging in een organisatie, die zoozeer een militair karakter draagt, iets ongewoons is. Ik zie u hier voor het eerst, niet als een af deeling, die uit vrijwilligers bestaat, die dus om een of andere reden van zelf hier geko men zijn, maar als een lichting, dus zuiver als een groep van Nederlanders van uw leef tijdsklasse. Ik begrijp, dat deze orde en dis cipline op menigeen van u den indruk van een dwang zou kunnen maken. Daarover wil ik u dit zeggenZoolang een van u den Arbeidsdienst gevoelt als dwang, heeft hij de beteekenis van den Arbeidsdienst nog in het geheel niet begrepen. Hier .is sprake van iets ander.s Gij moet de overtuiging krijgen, dat gij hier in een gedisciplineerde orde naast elkander zijt geplaatst. Dat gij met elkaar werkt in een orde, die niet zonder beteekenis is want dan zou het geen orde zijn maar, dat gij voor de verwezenlijking van een gedachte en voor een goede zaak bijeengebracht zijt. (Wordt vervolgd.) Verduisteren: Week van 5/4 tot en met 11/4. Begin 20.30, einde 7 uur. VAARWEGEN IN ZEELAND EN WEST-BRABANT. Tijdens de vergadering welke „Schuttevaèr" te Sliedrecht gehouden heeft, zijn ook talrijke vaarwegen en vaar- problemen uit Z e e 1 a n d ter sprake geko men. Daar waren in de eerste plaats de slui zen in het kanaal door Zuid-Beve land. In het bijzonder bij Hansweert komt het nogal eens voor, dat een schipper voor zijn beurt wordt geschut, zoodat een betere regeling gewenscht is. VIER BELIJDENISSEN VAN EEN POLITIEK PENSEEL. Winston Churchill schildert het Bolsjewisme van 19201942. 4. Churchill voor het Lagerhuis op 12 November 1942: „Ik heb een diep vertrouwen in de wijsheid van Stalin en de goede wil van dezen merk- waardigen man. Mijn hart heeft met Sovjet-Rusland ge bloed en ik voel, wat U allen ook ge voeld zult hebben, den vurigen wil, tezamen met Sov jet-Rusland te lij- Voorts kwam ter sprake de bebakening van de Eendracht van Oud-Vossc- m e e r tot D e u r 1 o o. Het bleek, dat de meeningen hierover verdeeld waren, zoodat het te Tholen woonachtige bestuurslid van Schuttevaer, dhr De Korte, opdracht kreeg in dezen een onderzoek in te stellen. Aangenomen werd een voorstel om aan te dringen op de plaatsing van degelijke meer palen aan de laadplaatsen in den Wilhelmi- napolder bij G o e s. De wenschelijkheid werd onder oogen ge zien, vooral in dezen tijd, om te Middel burg adressen vast te stellen, waar de schippers verbandmateriaal ter beschikking kunnen krijgen. Voorts wees de afd. Middel burg op de bijzondere positie der Zeeuw- sche stroomen, waarin zij aanleiding zag om aan te dringen op de verstrekking van tank- voorraad motorolie aan alle vaartuigen, die de Zeeuwsche stroomen bevaren. SPORTNIEUWS. Uitslagen Z.K.B.- competie, afd. lib. Seolto I-Unitas I 01 Toge I-Vitesse I 2-5; V.I.O.S. I-S.D.O. I 2-0. Mr W. JOLLES. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, is aan Mr W. M. G. Jolles, in verband met het bereiken van de leeftijds grens, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als president van de arrondissements rechtbank te Middelburg. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is, gere kend te zijn ingegaan 1 Jan. 1943, bevorderd tot opziener der Domeinen, C. T. Dieleman te Middelburg. Middelburg. F. J. P. deed bij de politie aangifte van de vernieling van dakpannen van zijn woning door de jongens de R., A. en O. Een opperwachtmeester van de politie zag in het kanaal ter hoogte van de Winter- straat eenige kinderen met een roeiboot varen, wat verboden is. De politie heeft de boot ge meerd en zal den eigenaar opsporen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen P. K., die gisteravond onder invloed van alcohol in een café een ruit vernielde en daarna wederspannigheid tegen de politie pleegde. Hij is overgebracht naar het politiebureau en daar ingesloten. Vanmorgen is hij na verhoor vrij gelaten. Goes. A. L. VAN MELLE. f Gisteren is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer A. L. van Melle, oud-wethouder dezer gemeente. Ook in het kerkelijk leven nam hij een vooraanstaan de plaats in. Vele jaren diende hij de Ned. Herv. Gemeente als ouderling. Ook was hij tal van jaren bestuurslid der Herv. School- vereeniging. P. H. uit de Leliestraat kreeg voor de tweede maal proces-verbaal wegens het niet voldoende verduisteren van zijn woning met het gevolg, dat de stroom niet voor drie maar voor veertien dagen werd afgesneden. Ter waarschuwing! Zuid-Beveland. KLOETINGE. Overgeplaatst van Kloetinge naar Rhoon de Wachtmeester der Marechaus see A. Koole. WEMELDINGE. Gevonden: een jongens- riem, kettingarmbandje en twee beugel- taschjes. Inlichtingen verstrekt de gemeente veldwachter. OOSTDIJK. Men meldt ons, dat de rang orde waarin den cursisten van den tuinbouw- cursus het diploma uitgereikt is de volgende is: Mevr. J. L. E. C. PhilipseBuijs, C. J. van Bremen, P. A. Philipse, Cor Harthoorn, A. Harthoorn, C. Versteeg, N. v. d. Maas, J. A. Nieuwenhuijse, J. P. Kakebeeke, J. Blok, P. v. Iwaarden, Mrt. Kriekaard, Adr. Schrier, M. Komejan, L. Meeuwsen, Mar. de Bat, Jac. Nieuwenhuijze, Cor van Boven, J. Sinke. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Door de politie is een partij bot in beslag genomen, welke buiten de cen trale om, aan niet rechthebbenden was ver kocht. De omzet van mosselen was vorige week zeer gering. Ook de aanvoer van bot was ge ring. De kwaliteit der mosselen wordt minder. STAVENISSE. Vrijdagavond had de open bare eindles plaats van den 3-jarigen algem. Landbouwcursus. Aan alle cursisten, n.l. 11, reikte de Landbouwconsulent de diploma's uit. Na den landbouwconsulent werd het woord gevoerd door den voorz. van de com missie van Toezicht, den loco-burgemeester en dhr Hage van Scherpenisse. De oudste der cursisten, dhr Van Dommele, sprak na mens zijn medeleerlingen woorden van dank. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Alhier is het lijk opgevischt van schipper I. de Jonge, die in de tweede helft van October met zijn schip „Verande ring" van Bruinisse op de Ooster-Schelde verging. Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. Toen Zaterdagavond een vrachtauto door de Jongestraat te Terneuzen reed, bemerkte de chauffeur, dat zijn remmen weigerden. Onmiddellijk verliet hij zijn ca bine en liet de auto gaan die zich pardoes in het kanaal stortte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zondagvoormiddag is de auto opgetakeld en op het droge gezet. den en een deel van zijn last te dragen." Reeds 227 dooden in Rotterdam. Het aantal slachtoffers van den bomaanval op Rotterdam van 31 Maart j.l. is wederom gestegen. Tot heden werden uit de puinhoöpen 224 dooden geborgen. Onder deze dooden zijn 62 vrouwen, 23 kinderen tot zeven jaar oud en 37 kinderen boven de zeven jaar en jonge menschen. Van de zwaargewonden zijn er in- tusschen drie aan hun verwondingen overle den, zoodat het aantal dooden als gevolg van dezen aanval reeds 227 bedraagt. Nadat Zaterdag reeds enkele slachtoffers op de algem. begraafplaats Crooswijk waren begraven, zijn Maandagmiddag eenige tiental len slachtoffers ter aarde besteld. De meesten op Crooswijk. Op de begraafplaats werden slechts familieleden van de slachtoffers toe gelaten. - Bij de begrafenis van twee leden van het gemeentepersoneel was o.a. aanwezig burge meester P. E Mueller, die bij de groeve het woord voerde, v Heden en Woensdag zullen de overige slachtoffers worden ter aarde besteld. Het zoeken naar slachtoffers in en onder het puin,, vooral op plaatsen waar vermoed wordt, dat zich vermisten kunnen bevinden, wordt met de grootste omzichtigheid voort gezet. Deze voorzichtigheid is uiteraard gebo den, omdat de mogelijkheid bestaat, dat men nog levende menschen kan bevrijden. Zoo DINSDAG 6 APRIL 1943. Een en dezelfde is Heer over allen, rijk voor allen, die Hem aanroepen, want al wie den Naam des Heeren aanroept, zal behou den worden. Rom. 10:12b en 13. Zon op 7.05, onder 20.21. Maan op 8.13, onder 22.15. 12 April le kW. 20 April V. maan Heer ik betrouw op U. Als de gevaren alom mij bedreigen. Zal naar den hemel mijn hulpgeroep stijgen. Gij zult mij hooren, Gtj hoort mij nu, Heer ik betrouw op U. Heer ik betrouw op U. Zwak en geslingerd door hopen en vreezen, Zult Gij, o Jezus, mijn levenskracht wezen; Groote ontfermer, toon me Uw macht, Heer, help, een zondaar wacht. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Driebergen (3e pred.pl. voor bijz. doelein den), P, Swagerman, cand. en hulppred. al daar; te Schiedam (vac. P. Bokma), A. J. Brinkman te Zegveld. GEREF. KERKEN. Beroepen: te 's-Gravenzande, J. J. de Vries te Vrouwen polder. CHR. GEREF. KERK. Beroepen; te Amsterdam-N., B. Nederlof, cand. te Rot terdam. Bedankt: voor Utrecht (2e pred. pl.), L. S. den Boer te Amsterdam-W. HULPPREDIKERS. Ned. H. Kerk. Benoemd te Amersfoort (wijk 5), W. van Hoogevest, cand. te Utrecht; te Amersfoort (wijk 6), C. C. Klerkx, cand. te Bilthoven; te Leusden, J. v. Druten, cand. te Zeist. KORTE BERICHTEN. Ds F. Kijften- belt, pred. bij de Ned. Herv. Gem. van Fij- enoord, heeft per 1 Juli a.s. emeritaat aan gevraagd wegens 40-jarige ambtsvervulling. De Part. synde van het Noorden der Geref. Gem. zal Donderdag 15 April a.s. te Utrecht worden gehouden. Aan den voor avond zal in het kerkgebouw der Utrecht- sche gemeente een bidstond gehouden wor den, waarin zal voorgaan Ds G. H. Kersten van Rotterdam. VOORZIENINGSFONDS VOOR ON DERWIJZERS. Naar wij vernemen is thans besloten om het Ned. Onderwijzers Genoot schap (N.O.G.) met zijn neveninstellingen op te nemen in het Algemeen Voorzienings fonds voor Leeraren en Onderwijzers (A. V. L. O. N.). Genoemde neveninstellingen zijn het Ondersteuningsfonds, het Wezenfonds, het Crisisfonds en het T.B.C.-fonds. Op 1 Maart 1942 werd reeds het Katho lieke Onderwijzersverbond met zijn vijf dioce sane vereenigingen en bonden opgenomen in het A.V.L.O.N. DE INRICHTING VAN HET 8e LEERJAAR. De secretaris-generaal van O., W. en K. heeft een voorloopige toestem ming verleend aan die besturen welke met ingang van 1 April of 1 Mei 1943 hebben verzocht het 8ste leerjaar aan de bestaande scholen te verbinden, zulks in afwachting van zijn definitieve beslissing terzake. Een overeenkomstige voorloopige toestem ming wordt verleend voor de gevallen waar het de bedoeling is over te gaan tot oprich ting van een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs, maar waarvoor de vereischte verklaring nog niet is afgegeven. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS, ENZ. De voorvergadering van de ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen zal Donderdag 29 April a.s. te Utrecht worden gehouden. De algem. vergadering zal in de Pinksterweek volgen. Aan het jaarverslag der vereen, ontleenen we, dat het ledental 1 Jan. j.l. totaal bedroeg 7872. 301 nieuwe leden werden ingeschreven en 400 leden afgeschreven. Het aantal afd. bedraagt 89. De balans sloot 31 Dec. 1942 met een eind cijfer van f 26.389,71. De rekening 1942 met f 32.629,20 en de begrooting 1943 met f 300.20. Het Ondersteuningsfonds heeft een eindcij fer van f 4138,53. BOND VAN CHR. (M.)U.L.O.-scholen De alg. vergadering van den Bond van Chr. Muloscholen zal Woensdag 14 April a.s. te Utrecht worden gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal Dr J. Koopmans, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, refereeren over: „Jona". KLEVERSKERKE. De heer J. Louwerse, hoofd der O.L. school heeft wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd ontslag aangevraagd. RITTHEM. Benoemd tot tijdelijke onder wijzeres aan de Chr. school mej. P. M. Adriaanse te Vlissingen. werd Zondag een. 81-jarige man gevonden, die een schuilplaats onder een trap had gezocht. Hoewel het pand was ingestort en de man ingesloten raakte, bleef hij in de nauwe ruim te onder de trap gespaard. Op een andere plaats werd, na uitgraving van een kelder, een kindje van 3 jaar ongedeerd aangetroffen. Slijkvulkaan in Frank- r ij k. (D.N.B.) Een zeldzaam verschijnsel doet zich op het oogenblik voor in het depar tement Ardèche, n.l. een vulkanische uit barsting van den berg Roc d'Enfer, die een hoogte heeft van 2240 m. In plaats van lava stroomt er modder uit den berg. In den nacht van 11 op 12 Maart begon het plotseling te rommelen. Eenige uren later -werd een donde rend lawaai van de instortende massa's in den berg vernomen. Plotseling opende de berg zich op een hoogte van ongeveer 1800 m. en spuwde een ontzaglijke massa slijk uit. Een modderstroom begon met een snelheid van honderd meter per uur naar het dal te vloeien, alles wat in den weg kwam be delvende. Het heele. dal werd gealarmeerd. Iïrtusschen zijtn talrijlqe huizen reeds door het slijk overstroomd; er is reeds een opper vlakte van ongeveer 50 ha. met slijk bedekt. De hoeveelheid modder wordt geraamd op een millioen kubieke meter. ARBEIDSVOORWAARDEN IN LAND- EN TUINBOUW. In de Ned. Stcrt. van 1 dezer is een beschikking opgenomen van den gemachtigde voor den arbeid betref fende de regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw. De loonen van de vaste arbeiders zijn ten opzichte van die der seizoen- en losse arbei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1