WOENSDAG 31 MAART 1943 57c Jaargang, No. 152 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEEL AN D !h- bolsjewistische aanvallen afgeslagen. - communistische opstand in zuid-kroatieonder- drukt, i de strijd in tunis. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL 1 ter. i-üu 1B, ïjii en 8.30 Vajang. .05 Or- Bas en tv. pro- rt. 17.30 18.40 foor de im. 8.30 r. 10.00 rliedjes. 10 Boe- BNO. .30 Le- 15.45 2 roor de Opera- 1 Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg! Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef): B, P, DAVIDSE, Goes. oeg jr.. CN- 8E 3T- jht. iN- K. ,n<l. sji NS- oes. der AG aar. EB, te- EB. d. 3ta- link ;den Me- ool- na vrij. Sin- )DE ?SE, 70, intro Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan het Noordel ij k front van het Koebanbruggenhoofdeninhet gebied ten Z.W. van W j a s m a mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen met groote en bloedige verliezen. 27 pantserwagens werden alleen in het gevechtsgebied ten Z.W. van Wjasma kapotgeschoten. In den afweerslag ten Z. van het L a d o - gameer onderscheidde zich gisteren we derom onze voorbeeldig strijdende infante rie. Deze sloeg in harde gevechten van man tegen man de aanstormende Sovjet-Russi sche massa's af en handhaafde overal haar stellingen. In "het gebied van Star ja Roessa hebben de troepen van een Duitsch leger korps vijandelijke doorbraakpogingen afge slagen en een volledig afweersucces behaald. De Sovjets verloren sedert den 23sten Febr. in dezen sector 61.460 dooden, 2978 gevange nen, 293 pantserwagens, 26 stukken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaatwerpers, 206 pantserbuksen en 1036 automatische pi stolen. j Tijdens de afweergevechten bij het Koe- banbruggenhoofd onderscheidden zich we derom Roemeensche infanterieformaties. De vijand deed ook gisteren op talrijke plaatsen aan het Tunesische front hevige aanvallen op de Duitsch-Italiaansche stellingen, zonder dat het hem gelukte de beoogde doorbraak tot stand te brengen. De luchtmacht ondersteunde onvermoeid den af- weerstrijd der Duitsch-Italiaansche troepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts een vijandelijk konvooi aan voor de Noord-Afrikaansche kust en plaats ten volgens tot nu toe beschikbare berichten treffers op drie koopvaardij schepen. In den afgeloopen nacht vielen Britsche vliegtuigen plaatsen in W.-D uitschland alsmede de hoofdstad des rijks aan. Zij wier pen brand- en brisantbommen uit, vooral op B o c h u m en op eenige deelen en voor steden van B e r 1 ij n. Hoofdzakelijk wer den woonwijken getroffen; 27 der aanvallen de bommenwerpers werden neergeschoten. Een aanval overdag door snelle Duistche gevechtsvliegtuigen op een stad aan de 'Zuidkust van Engeland had een succesrijk verloop. Duitsche en Kroatische troepen hebben in samenwerking met deelen van de Italiaan- sche weermacht tijdens wekenlange gevech ten een door Sovjet-Rusland op touw ge zette communistische opstandige beweging inZuid-Kroatië neergeslagen. Onder moeilijke weeromstandigheden en ondanks het onherbergzame van het berg achtige gevechtsterrein en de achterbaksche strijdwijze der opstandelingen werd de ge organiseerde tegenstand gebroken, wa pen- en ravitailleeringsopslagplaatsen buit gemaakt. Slechts zwakke overschotten van communistische benden gelukte het in het hooggebergte te ontkomen. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: In den slag aan het front in Tunis heeft de vijand aanzienlijke nieuwe afdeelingen ge pantserde strijdkrachten en infanterie in het vuur gebracht, welker bewegingen op doel treffende wijze door de troepen der spil, die tegenaanvallen onderrfemen, worden belem merd. Volgens de plannen zijn nieuwe stellin gen betrokken, waarbij vijandelijke omsinge lingspogingen werden verijdeld. De lucht macht deed aanvallen op vijandelijke autoco lonnes en pantserwagens, die naar de voorste linie óp weg waren. Duitsche jagers hebben zes vliegtuigen vernield, een zevende stortte neer, na door het afweergeschut getrèffen te zijn. Duitsche vliegtuigen hebben voor Philip- peville een geëscorteerd konvooi aangevallen, twee koopvaardijschepen, elk 5000 ton meten de, werden door torpedo's getroffen. Een onzer duikbooten heeft op den Atlan- tischen Oceaan een koopvaardijschip van 7000 ton tot zinken gebracht. Een laatste groet. Een moment van rust en stilte komt er in onze gedachten bij het vernemen van het heen gaan van den Duitschen Rijkssportleider von Ischammer und Ostén. Een rust, die onbe wust ons deel^ wordt, een stilte, die ons den omvang van dit bericht verkondigt en ons de geleggnheid biedt tot nadenken te komen. In dit gejaagde en enerveerende lever., waarm toch zulke belangrijke gebeurtenissen aan ons voorbij kunnen gaan, zonder dal wij er nog bijzondere aandacht aan schenken, om- I ,aan 6011 sneIIen en een schokkenden ontwikkelingsgang gewend zijn geraakt en het geheel zelfs-niet__meer weten te realiseeren, is dat wij bij het vernemen van deze ïjding plotseling tot de nuchtere werkelijkheid worden teruggeroepen. Dit bericht stelt,-ons plotseling dat voor oogen wat door dezen grooten sportleider en sportgezant op waarlijk overtuigende, nobele en charmante wijzesvoor zijn volk en v.oor de geheele sportwereld in een zoo korten tijd tot san is gebracht. Hij is de ziel geweest van de gezonde gedachte, de sport dienstbaar te ff" 4. f, 'Ichaamscultuur en daardoor in dienst te stellen van het volk lieM weet/an nabij met welk een groote hefde en toewijding hij deze taak, die hij vnlrl/n7"Er^Ttn *?a w'st te scheppen, ver- ItJn iïM1? hckainehlk? zwakte van den laat- SóJhl er^ergIe niet remmen om zijn gedachten in daden om te zetten. Zijn strij- Snnfe hem geen rust en hij ging Mpt u 1. waPenrusting van ons heen. de' NiASf°fni.ho0{d ,brens ik hem namens groet sportkameraden een laatsten De Rijksgevolmachtigde voor de sport, H. VAN GRONINGEN A STULING. De aanval op Berl(Jn. De „N. R. C." meldt, dat de luchtaanval op Berlijn van Zaterdagavond lang niet zoo groot geweest is als die in het begin dezer maand ondernomen aanval, welke in Berlijn zooveel leed heeft veroorzaakt. De luchtdoel artillerie weerde zich buitengewoon energiek. De teweeggebrachte schade is betrekkelijk ge ring en niet te vergelijken met het onheil, dat op 1 Maart was gesticht. De hemel was na den aanval ook niet naar alle windstreken rood van den vuurgloed, zooals dat toen het geval was. Behalve bommen hebben de En- gelsche vliegers ook valsche levensmiddelen bonnen boven Berlijn uitgeworpen. In een mededeeling van bevoegde Duitsche zijde wordt er tegen gewaarschuwd van der gelijke kaarten gebruik te maken. Wie de kaarten niet compleet inlevert moet de zwaar ste straffen, onder bepaalde omstandigheden zelfs de doodstraf tegemoet zien. Britsche vliegtuigen boven West en Noord-Duitschland. (D, N. B.) In dén nacht van 29 op 30 Mrt hebben Britsche vliegtuigen boven West- en Noordduitsch gebied gevlogen. Zonder een poging te doen om militaire doelen te tref fen, wierpen zij op woonwijken van eenige steden en dorpen op het platteland brisant- en brandbommen. De bevolking leed verlie zen. - De bedoeling van den vijand, door zijn vhichten over een groot gebied, den Duit schen afweer te versnipperen, mislukte. De vijandelijke vliegtuigen kwamen overal in het dichte net van den Duitschen afweer te recht. Volgens tot nu toe beschikbare berich ten zijn minstens 22 meermotorige vijande lijke bommenwerpers ten val gebracht. Een aantal andere aanvallende toestellen zijn zoo zwaar getroffen, dat zij wel hun havens van vertrek niet meer zullen hebben bereikt. Ook Berlijn is aangevallen. De vijand stiet op krachtig afweervuur en op een groot aan tal nachtjagérs. Brand- en brisantbommen op woonwijken in verschillende deelen der stad veroorzaakten verliezen'onder de bevol king. Korte Berichten. In Ankara zijn de Duitsch-Turksche handelsbesprekingen begonnen. Zij zullen waar schijnlijk verscheidene weken duren. Tusschen Don en Dnjepr hebben de Duitsche troepen tot dusverre 1350 plaatsen, waaronder 40 grootère. plaatsen en steden, heroverd. Aan het Tunesische front is de Italiaan sche divisie-generaal Gavino Bizzolato ge sneuveld. welke tot 19.15 uur te beluisteren waren, wor den thans tot 21.15 uur over de beide Hilver- sumsche zenders uitgezonden. SLACHTOFFERS ONDER BURGER BEVOLKING. Door Britsche luchtaanvallen in den loop van gisteren op verschillende plaatsen in het Zuidwesten van het land, heeft de Nederlandsche burgerbevolking 15 dooden, 12 zwaar- en 28 lichtgewonden te betreuren. PREMIE VOOR ZIEKENFONDSEN. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft de premie voor de ver plicht verzekerden ingevolge het ziekenfond- senbesluit voor het jaar 1943 wederom vast gesteld op 4 pet. van het loon in den zin der ziektewet. VERPLAATSING DIENSTEN. De bureaux algemeene zaken der afdeebr.gen oor logsschade en bezettingsschade (thans Raam- weg 32), het centraal verrekenkantoor van de afdeeling oorlogsschade (thans Gróenhovenstr. 1) en de afdeeling vervoerwezen (thans Konin ginnegracht 53) zullen van 's-Gravenhage wor den verplaatstnaar Amersfoort, Bcekenstein- schelaan 37b, terwijl de afdeeling luchtbescher- mingsschade (thans Nassauplein 18) en het grootboek voor den wederopbouw (thans dr Kuyperstraat 9) worden verplaatst van 's-Gra venhage naar Beekensteinschelaan 39a, Amers foort. Genoemde diensten zullen van 29 Maart tot 3 April a.s. gesloten zijn om 5 April te heropenen in Amersfoort. GEEN APARTE VROUWENCOUPé'S MEER. Naar wij vernemen, zullen voorloo- pig in verband met de groote drukte bij het treinverkeer, in de treinen geen aparte vrou- wenafdeelingen meer beschikbaar worden gesteld. De intrekking der bankbiljetten. De verordening betreffende de inlevering der bankbiljetten heeft in de eerste plaats ten doel, de bevordering van het betalings verkeer, zonder gebruikmaking van contan te middelen, in verband waarmee vooral af wikkeling van betalingen via de banken en gebruikmaking van den postchèque- en giro dienst worden aanbevolen. Het tweede doel van den genomen maatregel vindt zijn ver klaring in de door den oorlog veroorzaakte omstandigheden. In dezen tijd zijn er velen, die buitengewone winsten hebben gemaakt en die deze winsten, teneinde de belastingen te kunnen ontduiken, in groote bankbiljet ten hebben omgezet. Op deze wijze werd aan den staat het in den vorm van belastin gen toekomende deel onthouden, 't Spreekt vanzelf, dat zij, die op illegale wijze aan het geld zijn gekomen, daarvoor gestraft wor den. Degenen, die door eerlijken arbeid in het bezit zijn gekomen van biljetten van f 1000 of f 500 en hun belastingplicht tot dusverre volledig hebben voldaan, hebben niets te vreezen en behoeven er evenmin bevreesd voor te zijn, dat zij de tegenwaarde van hun ingeleverde biljetten zullen verliezen. Ieder, weldenkende zal het echter begrijpen, dat gezien het ernorme aantal in te leveren bil jetten, de belastingadministratie tijd noodig heeft om de tegenwaarde uit te kunnen kee- ren. Verklaard wordt, dat er niet aan gedacht wordt ook de biljetten van honderd gulden op te vorderen. Er bestaat dan ook geen en kele reden om de honderd gulden-biljetten uitgezonderd in de werkelijk noodzakelij ke gevallen in kleinere biljetten om te wisselen. Verduisteren: Week van' 29/3-4/4 Begin 20.15, einde* 7 uur. De „Cleveland Plain Dealer", U.S.A., van 30 September 1940. De aasgier Rusland zit op het door den oorlog vernielde Europa en wacht alleen er op, om zich zooals het onderschrift zegt op hetgeen, dat overblijft, neer te storten. CNF-GFL-Pax m. Keuringen voor de Ned. Landwacht. 1-4-1943, 913 u. en van 14 u. afAmers foort, Pol. Durchgangs Lager, Leusderweg. 2-4-1943, 913 u. en van'14 u. af: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3-4-1943, 9 13 u. en van 14 u. af: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In» d;e Ned. Landwacht kan worden opge nomen ieder Nederlanders van onbesproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen 'bereid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Ned. Landwacht is een territoriale landsver dedigingsorganisatie, die is bestemd tot afweer van buitenlandsche en binnenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen-SS op gesteld en door deze aangevoerd. De Ned. Landwacht is een soldaten formatie, die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Füh- rer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer als hoogsten militairen aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug hebben, kunnerf zich voor langeren duur ver plichten waarna voor hen de mogelijkheid be staat in de actieve politie te worden opgeno men. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger gediend hebben, bestaat de mogelijkheid na scholing en be kwaamheid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als sol daat gaat men met verlof, om alleen opgeroe pen te worden voor herhalingsoefeningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd be komen gehuwden en kostwinners voldoende vergoeding voor familie-onderhoud. Nederlan ders, strijd als één man mede tegen het com munisme en kapitalisme in de Ned. Landwacht. RADIO-UITZENDING TOT 21.15 UUR. De programma's van den Ned. Omroep, NED. ARBEIDSFRONT.' Men meldt ons: In de afgeloopen weken werden door het Ned. Arbeidsfront in alle groote bedrijven van Goes, Terneuzen, Sas van Gent, Sluiskil en Hulst bedrijfsvergaderingengeorganiseerd. Er was overal zeer goede belangstelling. Middelburg. Tegen het Bolsjewisme. Ook hier is een vergadering tegen het Bolsje wisme gehouden, georganiseerd door N. S. D. D. A. P. en N. S. B., waarin het woord werd gevoerd door den Beauftragte des Reichskommissars für die Provinz Zeeland, de heer W. Münzer, en de Gemachtigde van den Leider der N.S.B., den heer J. Dekker uit Goes. Onder de vele aanwezigen bevon den zich o.m. de wnd. commissaris der pro vincie Zeeland, mr P. Dieleman, de burge meester van Middelburg, mr A. Meerkamp van Embden, vertegenwoordigers der N. S. D. A. P. en N. S. B. en verschillende Duitsche militaire autoriteiten. De heer Dekker wees op de prestaties van de Nederlandsche vrijwilligers aan het front. Zij weten, hoe het bolsjewisme in wer kelijkheid is. Het bedoelt algeheele vernieti ging. Ook hier te lande werkt het onder gronds, wat blijkt uit de moordaanslagen, die hebben plaats gehad. Wij moeten, aldus Spr., hard zijn. Wij willen offers brengen, opdat Duitschland on der leiding van Adolf Hitler dezen oorlog tot een goed einde kan brengen en Europa van vernietiging door het bolsjewisme kan redden. De heer Münzer herinnerde er aan, dat Churchill zich vóór 1940 tegien het Bolsje wisme, dat nu uit het Oosten dreigt en dat alles wil vernietigen, had uitgesproken, wat Spr. met verschillende citaten bewees. Thans is Engeland door de bolsjewistische ziekte aangetast. Spr. wees op de plicht van de Duitsche en Nedertèndsche nationaal-socialisten om het Nederlandsche volk, welks meerderheid nog niet achter hen staat, te winnen voor het nat.- soc. geloof in een Germaansch Europa en in de overwinning van Duitschland. Spr. ver klaarde er zeker van te zijn, dat eens alle Ne derlanders nationaal-socialist -zullen zijn en wekte op te werken voor de vereeniging van alle Germaansche volkeren. De vergadering werd besloten met het staande zingen van het Deutschland-lied, het Horst Wessellied: en het zesde couplet van het Wilhelmus. Een Duitsch militair orkest, luisterde .de bijeenkomst op. De politie vond des nachts voor een pand een rijwiel, met een slot op het achterwiel. Het is naar het politiebureau overgebracht. Mej. A. R., echtgenoote van D. M. V., verkocht een heerensportpak tegen te hoogen prijs. Haar man was hieraan medeplichtig. Beiden kregen een proces-verbaal. A. S. A. uit St. Laurens kreeg een be keuring, omdat hij met een bespannen voertuig de Korte Delft in verboden richting bereed. Vlissingen. Dé politie hield des avonds na eenige moeite een man aan, die aanvankelijk wei gerde van zijn fiets af te stappen, en trachtte in de duisternis te ontsnappen. Bij onderzoek bleek, dat een zak, die hij vervoerde, 3000 boekjes frauduleus ingevoerd sigarettenpapier bevatte. Dit aantal nam nog belangrijk toe na een huiszoeking. Behalve bedoelde man zijn nog twee personen gearresteerd. Zuid-Beveland. HEINKENSZAND. Vrijdagavond hield de oudercommissie haar ouderavond. Voor zitter, de heer, N. de Regt. Eerst werd het werk der leerlingen bezichtigd. Daarna bracht de voorzitter het zangstuk „De Heilige stad" ten gehoore. De aftredende bestuursle den de heeren N. de Regt, J. Allemekinders en W. Karelse, werden herkozen. Medegedeeld werd, dat een nieuwe leerkracht aan de school zal worden benoemd. Ten slotte werden dé kinderen getrakteerd. 's GRAVENPOLDER. De gemeente-be- grooting voor 1943 is goedgekeurd met een ontvangst van f 35.135.10, en uitgaaf f 36.478,94. Op den kapitaaldienst zijn geen bedragen geraamd. Bankbediende met f 102.000 verdwenen. De directie van een bankin stelling te Amsterdam ontving dezer dagen van een cliënt de mededeeling, dat diens kwar taalrekening foutief was. De betrokken be diende werd ter verantwoording geroepen en deze beloofde, de zaak te zullen onderzoeken en dién middag rapport uit te zullen brengen. Na het koffiedrinken kwam hij echter niet meer op kantoor terug. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de 30-jarige bediende zich door middel van valsche handteekeningen en boekingen een bedrag van f 102.000 had weten toe te eigenen. De man is spoorloos ver dwenen. De marechaussee heeft te Oud-Gastel vijf personengearresteerd, die ruim 1700 kg. tarwe hadden gestolen uit het pakhuis van de N.C.B. te Oud-Gasteel. Op de spoorbaan tusschen Weesp en Bussum onder Naarden is een 29-jarige con troleur der railwacht door een sneltrein, uit de richting Amsterdam komende, gegrepen en gedood. Nederlandsch vrachtschip tot zinken gebracht. Het Ned. vracht schip „Mariso" is, naar uit Rio de Janeiro aan het D.N.B. wordt gemeld', door een duik boot der spil op 70 mijl afstand van Bahia getorpedeerd en tot zinken gebracht; 107 leden der bemanning brachten zich met zes booten in veiligheid. Zij wei-den naar Bahia overge bracht. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 26 Maart 1943. J. L. A. de Ruijter, 21 j., landarb. te Ter- neuzen, wegens het zich wederrechtelijk toe eigenen van 25 kg aardappelen, toebehooren- de aan W. de Feijter. Eisch en uitspr. f 25 of 10 d. P. M. Voshol, 31 j., landarb. te Oud-Vos- semeer, wegens mishandeling van P. Rogge band. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. F. J. Eldering, 36 j., betonwerker te Rot terdam, tijd. te Haamstede, wegens diefstal van een gouden ring, toebeh. aan mej. A. Gelijnse, subs, wegens verduistering van dien ring. Eisch f 50 of 25 d. Uitspr. 14 d. gev. 1. H. ten Hove, 47 j.2. L. Th. Quist, 24 j., beiden landarb. te Anna Jacobapolder, we gens diefstal van briketten, toebeh. aan de R. T. M. Eisch en uitspr. no. 1 f 15 of 10 d. Eisch no. 2 f 45 of 15 d., uitspr. f 30 of 15 d. J. Kooijman, 19 j., kok te Dordrecht, tijd. te Haamstede, wegens het doen van een valsche aangifte van diefstal. Eisch 2 w. gev. Uitspr. 1 w. gev. A. I. de Feijter, 52 j., landb. te Zaamslag, wegens beleediging van L. Aarnoutse. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. W. Moes, 35 j., transportarbeider te Ter- neuzen, wegens verduistering van een wol len vest, toebeh. aan mej. E. Kaiser. Eisch f 40 of 20 d. Uitspr. f 30 of 15 d. met terug gave vest. A. de Bree, 36 j., schipperskn. te Terneu zen, wegens ongedekt vervoer van 63 kg kaas en 14 kg tomaten catchup. Eisch f 10 of 5 d. Uitspr. f 5 of 2 d. Zitting van Dinsdag 30 Maart 1943. A. Bassie, echtg. van H. Weststrate, 32 j. te Middelburfe, wegens diefstal van eenige distributiebescheiden. Eisgh 1 mnd gev. str. Uitspr. 3 w. gev. T. C. van Leeuwaarden, 19 j., dienstbode te Koudekerke, wegens diefstal van een pols horloge en een stuk zeep, toëbëh. aan W. Chr. Klumper te Middelburg. Eisch 1 mnd gev. Uitspr. f 30 of 15 d. A. Poppe, 52 j., fruithandelaar te Middel burg, wegens het zich opzettelijk wederrech telijk toeëigehen van een hoeveelheid uien', rammenas en andijvie, toebeh. aan C. Bolier, welke goederen bij vergissing bij hem wa ren afgeleverd. Eisch en uitspr. vrijspraak. 1. A. Gunst, 18 j., loopjongen; 2. E. Reij- noudt, 18 j., fabr. arb., beiden te Middelburg, wegens diefstal uit een pakhuis van J. Dron- kers van een doos, inh. een aantal flesschen slaolie, zulks na zich toegang tot dat pakhuis te hebben verschaft door een raam binnen te klimmen. Eisch ieder 2 mnd gev. Uitspr. ieder 6 w. gev. J. Schuilwerve, 44 j., electricien te Middel burg, wegens heling van eenige flesschen slaolie. Eisch en uitspr# 6 w. gev. F. C. van Noorden, wegens het feit, dat hij te Goes opzettelijk een toewijzing voor het koopen van duizend rantsoenen suiker, welke door diefstal was verkregen, als ge schenk heeft aangenomen. Eisch 1 mnd gev. Uitspr. f 25 of 10 d. W. L. Rejack, 20 j., arbeidsman te Goes, wegens diefstal van een toewijzing voor het koopen koopen van 1000 rantsoenen suiker. Eisch 1 mnd gev. Uitspr. 3 w. gev. J. B. Heeren, 35 j., expediteurskn. te Roo sendaal, thans te Haamstede, wegens dief stal van een pakje boter. Eisch 1 mnd gev. Uitspr. f 25 of 10 d. W. H. van der Have, echtg. van P. Kloet, 60 j., te Haamstede, wegens heling van een pakje boter. Eisch f 30 of 15 d. Uitspr. f 25 of 10 d. J. Verdonk, echtg. van M. Polderdijk, 41 j. te 's-Heer Arendskerke, wegens beleedi ging v. M. Rijk. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. J. Kallemein, 35 j., landarb. te Wolfaarts- dijk, wegens diefstal van een boom. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. 1. J. van Liere, 25 j.2. C. van Liere, 22 j., beiden fruitkweekersknecht te Kapelle, we gens het feit, dat zij opzettelijk wederrech- WOENSDAG 31 MAART 1943. Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus? Verdrukking of benauwdheid, of vervolging, of honger, of naaktheid of" ge vaar, of het zwaard Rom. 835. Zon op 7.20, onder 20.10. Maan op 5.21, onder 14.36. 4 April N. maan, 12 April le kw. Vraag niet, wat de menschen zeggen, D' een vindt goed, wat d' and're laakt D' een keurt af met scherpe woorden, Waar deB and'ren hart voor blaakt. Vraag niet, wat de menschen zeggen, Want hun oordeel, koud en hard, Oppervlakkig, onrechtvaardig, Geeft u moog'lijk pijn en smart. Vraag niet, wat de menschen zeggen, Vraag en doe dat telkens weer Bij uw denken, spreken, hand'len, Slechts naar 't oordeel van uw Heer I - 11 - -j NED. HERV. KERK. Beroepende Garderen (toez.), K. J. v. d. Berg te Amers foort. Aangenomen: naar Goudswaard, E. J. Fokkema, cand. te "Delftnaar Laren (N. H., toez.), P.1 C. Vermeulen, hulppred. te Haarlem. Bedankt: voor Woudenberg (toez.), P. Bouw te Haaften. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Bergentheim, G. Ph. PiefferS te -Zuilichem; te 's-Gravenhage-Z. (2e pred. pl.), E. A. van Es te Loppersum. Bedankt: voor Scheemda, J. Kleine te Idskenhuizen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Broek op Langendijk en Rijnsburg, A. Hil- bers, cand. te Groningen. Bedankt: voor Sneek, D. Biesma te Drogeham; voor Zwijndrecht, P. v. d. Bijl te Barendrecht. GEREF. GEM. T w e e t a 1; te Terneu zen, M. Heykoop te Utrecht en A. Dorre- steijn te Opheusden. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. Kerk. Benoemd te Leiden (wijk II), cand. J. C. Bronsgeest, aldaar. Aangenomen naar Schiedam (wijk V), cand. F. v. d. Grift te Harmeien. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Vlissin gen heeft besloten het beroepingswerk in de vac. van Ds D. J. Vossers weer ter hand te nemen, zoodat de gemeente bij de vervulling van deze vacature dan weer vier predikanten tellen zal. Het Prov. kerkbestuur van Groningen heeft aan Ds Mr G. A. Swart, Ned. Herv. pred. te Niekerk-Oldekerk eervol emeritaat verleend na een diensttijd van ruim 41 jaar. AVONDSCHOOL TE GOES. Cursus halfjaar 19421943. Bevorderd van de 2e naar 3e klasse; J. van Bremen, J. J. Pantus, en L. Zwartepoorte te Goes3e naar 4e kl. C. van Dalen, J. Geleedst en M. Scheffers te Goes4e naar 5e kl.W. de Bruine en C. Scheffers te Goes, J. Zandee te Kapelle, P. Murre te Wolfaartsdijk. 5e klasse gediplomeerd: P. Roose te Goes, J. Beeke en N. van de Vrie te 's-H. Hen drikskinderen. Afgewezen 1 leerling. Verklaring voor toelating vervolgcursus W. J. Boutens, J. Beeke, J. de Back, P. C. Ooms, p. Nonnekes, M. A. Reijerse, L. Schaalje, F. Strengholt, R. Versteege, S. Vreeke en W. M. Vermeulen te Goes, C. de Muijnck te Borssele, B. Dek en J. M. Kievit te Kruiningen. Afgewezen voor verklaring drie leerlingen. Vervolgcursus le naar 2e klasse: J. Jobse, I. A. Labeur, B. P. van Maris, P. Sinke, A. van Sabben en A. G. Schrijver te Goes, J. J. de Bourgraaf te Wilhelminadorp, H. Loker- se te 's-Gravenpolder, C. J. Melis te Borsse le en A. J. van Willegen te Kapelle. Niet be vorderd drie leerlingen. GediplomeerdA. J. Kiel, J. Kopmels, J. M. Leijs, M. J. le Conté, M. J. Mol, M. M. Nieuwenhuijse, M. C. Olivier, J. Rinders, J. Visser, P. C. Vermeulen en A. C. Verijzer te Goes, J. C. Berman te Kapelle, J. van Gorp, L. J. Florusse en H. van Stel te Wemeldin- ge, P. Mol te 's-H. Arendskerke. Afgewezen 1 leerling. Schildercursus1 naar 2, J. J. de Reiger te Heinkenszand2 naar 3, J. Boone te Krui ningen, J. J. Braam te Waarde, J. A. van Overbeeke te 's-Gravenpolder, L. Peeters te Kwadendamme en M. J. Pieters te 's-Heer Arendskerke. Gediplomeerd: A. J. de Beste en W. Liplijn te Goes, J. M. Kakebeeke te Kruiningen en C. J. Verboom te 's-Graven polder. Vervolgcursus: 1 naar 2, Chr. W. Rovers te Goes, H. M. van der Linde te Heinkens zand en C. Tramper te 's-Gravenpolder. Ge diplomeerd: Joh.Vërijzer te Goes. OchtmanprijsN. van de Vrie te 's-Heer Hendrikskinderen. 's GRAVENPOLDER. De burgemeester heeft de volgende voordracht voor onderwij zeres aan de, O.L. School alhier opgemaakt: 1. Mej. M. Witteveen te 's Gravenhage, 2. Mej. M. Groenenberg te Heinkenszand, 3. Mej. C. S. Sloover te Nieuwerkerk (Z.). Benoemt) tot onderwijzeres aan de Chr. School te Groote IJpolder Mej. J. Swart te Amsterdam, tot vaste boventallige onderwij zeres aan de Chr. School te Schaarsbergen Mej. M. E. Carel te Oosterbeek, tot boven tallig onderwijzer aan de Chr. School te Via- nen dhr S. Horjus te Meerkerk en tot tijde lijk onderwijzer aan die school dfcr J. Hamer - ling te Lexmond. telijk hebben belet, dat A. J. van Liere in een boomgaard, die het eigendom was van de Comm. Vennootschap Zuid-Bevelandsche Fruit Cultuur Mij., van welke Venn, ge noemde Van Liere beheerend vennoot was, een boompje rooide, door voor dat boompje te gaan staan; verd. sub 1 bovendien wegens bedreiging van genoemden van Liere. Eisch no. 1 f 40 of 20 d., uitspr. f 25 of 15 d. Eisch no. 2 f 25 of 15 d., uitspr. vrijspraak. Mr A. J. van der Weel zegt, dat deze zaak wordt beheerscht door de vraag, of de vader van zijn cliënten al of niet pachter is van den boomgaard. Een ingewikkelde civiele procedure hieromtrent is aanhangig. Pleiter vraagt voor beiden vrijspraak. Uitspr. le feit niet bewezen. Vrijspraak. 2e Jeit wel bewe zen. Verd. sub 1 f 25 of 15 d. BURGEMEESTER VOOR .DEN RECHTER. Voor den oeconomischen rechter te Rotterdam heeft terecht gestaan de burge- ■ÉB

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1