DINSDAG 30 MAART 1943 57e Jaargang, No. 151 FEUILLETON DAGKALENDER BINNENLAND VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes, Postrekening no. 44455. Tel. no.. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no, 3128. Dir.-Hoofdred.: A, DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HET GERUCHT. In dezen oorlogstijd zijn geruchten aan de orde van den dag. Hoewel de Nederlan ders om hun nuchterheid een zekerè reputa tie genieten, kan toch niet worden ontkend, dat een deel van ons volk zich maar al te spoedig het hoofd op hol laat brengen door allerlei praatjes en vermoedens, waarvan het uiterst moeilijk is de bron op te sporen. Maar hoewel deze duistere oorsprong er toe zou leiden, dat men een groote reserve in acht nam, blijken er, altijd weer menschen te zijn, die zelfs aan het meest dwaze en onwaarschijnlijke gerucht geloof hechten, ja het soms bij het verder vertellen nog met een zeker genoegen aandikken. N Men vraagt zich soms afhoe komen de menschen er toch aan? Is het misschien zoo, 'dat iemand zegtzóó zal het wel wezen en een ander dit als vast aanneemt en het verder brengt? Dan gaat het gerucht aan het rollen en neemt soms geweldige afme tingen aan, gelijk een sneeuwbal die klein van een hoogen berg glijdt en al maar groo- ter wordt. Zijn er misschien „exploitanten van ge ruchten" aan het werk? Er zou een heel lijstje aan te leggen zijn van geruchten*— als volle waarheid aangekondigd, maar later pure fantasie gebleken die in deze oor logsjaren zijn verspreid. Maar toch geven de fabrikanten van geruchten den moed nog niet op. Er zijn blijkbaar altijd menschen, die de allure aannemen, dat zij meèr weten dan een ander en daarom iets interessants willen vertellen en daartegenover menschen, die deze geruchten grif gelooven. Soms zijn deze geruchtén vrij onschade lijk en zijn ze de andere week weer verge ten. Maar het komt ook voor, dat ze het maatschappelijk leven ontwrichten en obs cure elementen in de gelegenheid stellen bij zenuwachtige burgers hun slag te slaan. En daarom: geloof niet alle gerucht dat wordt verspreid. Het verwekt noodelooze verwarring. Weest voorzichtig met de on derstellingen, die men oppert en vooral met de voorspellingen, die men doet. Stel in elk geval een serieus onderzoek naar de bron in. Latei) wij leven uit het geloof: Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand. Laat rustig God regeeren. Aan Hem hebben wij geloovig en vertrouwend de toekomst over te laten. PLAATSELIJKE GEVECHTEN IN HET OOSTEN. SOWJET-AANVAL LEN AFGESLAGEN. - DE STRIJD IN TUNIS. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In den Z u i d e 1 ij k e n en den c e n - t' r a 1 e n sector van het Oostelijk front kwam .het ook gisteren alleen tot plaatselij ke gevechten. Ten N.O. van Orel schoten grenadiers van een infanteriedivisie van 8 vliegtuigen, die in scheervlucht aanvielen er 7 neer, waaronder 4 gepantserde' slagvlieg tuigen. Ten Z. van het Ilmenmeeren aan het Ladogameer hervatte de vijand zijn aanval. In gevechten, die den geheelén ^lag duurden, werden deze aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook gisteren zette de vijand zijn aanval len op talrijke punten van het front in Tu ne s i voort. Hij werd wederom'bloedig teruggeslagen. Jn he'.Z u i d e n van Tunesië strandden vijandelijke omsingelingspogingen op den vastberaden tegenstand en door energieke tegenaanvallen onzer beweeglijk strijdende troepen^ Duitsch-ItaliaansChe afdeelingen bezetten in dezen sector volgens de plannen nieuwe stellingen/ Bij de aanvallen van vijandelijke vliegtui gen op plaatsen in het bezette gebied in het We s t e n leed de bevolking zware verlie zen. Hierbij en aan deNoorsche kust verloor de vijand 18 vliegtuigen. Een formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den- afgeloopen nacht opnieuw vele brisant- en brandbommen laten va.len op de industriestad Norwich. ■Het Italiaansche hoofdkwartier meldt 89.) GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. breekt, aan. Het is .uitzonder lijk fraai voorjaarsweer, waarvan de kleine Arend met weinig profiteert. Hij is, gansche dagen in het tuintje, dat zich vóór dè woning van Abel bevindt. Kea denkt wel eens- wat zou die jongen genieten, als hij dezen zomer op de boerderij kon zijn 1 zeer vroe8en morgen van Vrijdag 10 Mei, het is nog halfduister, schrikt zij wakker van veel en luid geraas. Het is, of tientallen vliegmachines vlak boven Zwolle scheren. „Abel, hoor toch eens!" Met moeite is hij wakker te krijgen, maar wanneer het eenmaal zoover is, begrijpt'ook hij er niets van. Een tweede golf vliegtuigen dondert boven hun hoofden voorbij. „Een Duitsche aanval op Engeland zeker", veronderstelt hij. Van den kant van de Veluwe gromt zwaar kanongebulder: het afweerge schut dat zijn plicht doet. Op straat menschenstemmen. Abel opent het raam en hoort zeggen, dat de IJsselstel- lingen bezet worden. Het is oorlig! „Wat zeggen ze, Abel?" „Dat het oorlog is", antwoordt hij met gesmoorde stem. Oorlog I Hoofdstuk XX. Op „Westhove" komt het bericht, of de boer eens op het Gemeentehuis wil aanloopen, daar e urgemeester hem spreken moet. Hij moet er met te lang mee wachten, wordt er bij gezegd. In den Z. sector van het T.unesiSche front hebben onze hevige tegenaanvallen, gesteund door vechtwagens, ernstig het óp- treden van den vijand belemmerd. Onder den druk van de sterkere vijandelijke strijd krachten werden enkele stellingen ontruimd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen namen aan den strijd deel; in luchtgevechten scho ten Duitsche jagers twee toestellen neer. Nieuwe gevechtslinie in Tunis. (A.N.P.) In Tunesië woedt de strijd met onverminderde hevigheid voort en aanvallen wisselen af met tegenaanvallen. De Engel- schen en Amerikanen zetten er thans, naar h.et schijnt, alles op, het leger van Rommel on schadelijk te maken, niet alleen door frontale aanvalleij van het Zuiden uit, doch ook door flankeertende bewegingen, die ongetwijfeld een groote bedreiging voor de strijdkrachten der spilmogendheden in Zuid-Tunesië beteeke- nen. Teneinde het gevaar te'bezweren, heeft maarschalk «Rommel zijn strijdkrachten terug genomen en meer naar achter gelegen stel lingen doen betrekken. Korte Berichten. In 1% jaar tijd zijn 4000 Franschen door Engelsch-Amerikaansche bommenwerpers ge dood. 7000 Franschen werden gewond en tal rijke steden verwoest. (A.N.P.) Van de onder de wet op den arbeidsdienstplicht 'vallende Franschen die in de jaren 1920 tot 1922 geboren zijn, zal on geveer een achtste naar Duitschland komen. De overigen zullen in Frankrijk zelf te werk worden gesteld. Britsche en Amerikaansche bladen zijn meer en meer. de meening toegedaan, dat Duitschland geen nieuw offensief tegen de Sowjet-Unie in den zin heeft, maar zich veel meer voorbereidt op een verdediging in het Westen. BANKBILJETTENCONTROLE. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De waardeloos verklaring van de bankbiljet ten van 500 en 1000 gulden heeft niet ten doel de bankbiljetten eenvoudig zonder scha devergoeding in te trekken. Wie evenwel de ingeleverde biljetten eerst na den 13den Maart dus na de waardeloosverklaring heeft verworven, eventueeel beneden de nominale waSrde, maakt zich in -ieder opzicht aan een strafbare handeling schuldig. Hij hoeft niet te rekenen op een vergoeding van de tegen waarde, maar wel op een gevoelige straf. De overheidsinstanties zullen zeer nauwkeurig on derzoeken of de bankbiljetten eerst na den 13en Maart zijn verkregen. Dienovereenkom stige ^maatregelen, zooals b.v. de eisch van het onder eede afleggen van verklaringen, zullen nog worden uitgevaardigd. Wie ech ter bankbiljetten inlevert, ,die hij voor den 13en Maart rechtmatig in bezit had, heeft principieel aanspraak op 'n vergoeding van tegenwaarde. Heeft hij zijn belastingplicht na gekomen dan heeft hij niets te vreezen. Hij zal de tegenwaarde zonder eenigen aftrek uit gekeerd krijgen. Heeft hij daarentegen zijn belastingplicht niet vervuld, dan moet hij zich natuurlijk laten welgevallen, dat de Staat van de gelegenheid gebruik maakt zich schade loos te stellen. Onder de huidige omstandigheden, waarin zonder meer aan iedereen zware fiscale lasten moeten worden opgelegd, kan belastingontdui king in geen geval als een cavaliersdelict wor den beschouwd. Belastingontduikers zullen derhalve geenszins met mildheid behandeld worden. In bijzondere mate geldt dit voor sluikhandelaren. De inspecteurs zullen voor zoover hen geen voldoende bewijzen" voor de juiste vaststelling van het inkomen ter be schikking worden gesteld, in ^eval van nood ruwweg een schatting doen en ervóór zorgen, dat de Staat zijn recht krijgt. Tenslotte heeft de belastingontduiker het aan zichzelf te danken, wanneer hij er bij een dergelijke schatting slechter afkomt dan bij - een eerlijke belastingpösitie. Bovendien kent het Neder- landsche belastingrecht sinds lang de moge lijkheid belastingontduikers door verhooging van de ontdoken belastingen tot het vijfvoudige op eenvoudige wijze zeer voelbaar te treffen. Daarboven komt nog de gerechtelijke straf. Dus fietst Arend Steendam dien eigen mor gen naar het dorp. Veel bizonders zal er wel niet zijn. Het gebeurt meermalen, dat de bur gemeester hem spreken moet in zijn kwaliteit Van bestuurslid van de een of andere boeren- organisatie. De Boerenleenbank, die goed in haar contanten zit, leent zoo vaak kasgeld aan de gemeente. „Steendam, ga zitten, man", zegt de burge meester. „Vandaag heb ik iets heel bijzonders met je te bespreken. En dan moet je dat met spoed ter sprakg brengen in dë Boerenorgani.- satie. Ieder ontvangt van mij wel bericht, dat is voorschrift,- maar het is beter, dat ik je eerst op de hoogte breng van wat het depar tement van Binnenlandsche zaken mij mee deelt. Het gaat over evacuatie in tijd van oorlog." De boer meent, dat men zich daarover niet al te bezorgd behoeft te maken. Eerlijk gezegd, denkt de burgemeester er soms ook zoo over, maar ja, je mag het er niet op laten aankomen. Er moet nu eenmaal met de mogelijkheid van oorlog rekening .wor den gehouden. Noordam ligt in zoo'n geval niet gunstig. Zoowel het dorp als de omgeving moeten in dat geval worden geëvacueerd, zoo als dat heet. De burgemeester spreidt de papieren over de tafel. Er moet met spoed een organisatie tot stand gebracht worden, die bij de eerste mede- deeling in werking kan worden gesteld'. Op het dorp zélf is men met de voorbereidingen reeds bezig. Er zullen wijk- en blokhoofden worden aangewezen, die bij eventueel gevaar de 'bewoners wegvoeren. De bewoners van Noordam zullen naar Alkmaar worden ge-? bracht. De boeren uit de omgeving naar een dorp daar in de buurt. (Wordt vervolgd.) Naast de belastingontduiking loopen in den regel vergrijpen tegen econqmische en tegen prijsvoorschriften. Men zal ervoor zorgen, dat de instanties, die betrokken zijn bij het eco- nomische leven en bij de prijsbeheersching, kennis krijgen van alle feiten en gemotiveer de verdenkingen, die blijken uit de inlevering van de bankbiljetten. De overheidsinstanties zullen elkaar wederkeerig steun verleenen en men zal bereiken, dat de sluikhandelaren op grond van de inlevering van hun bankbiljetten zoowel door de belastingautoriteiten als door de economische en -prijsbeheerschingsinstan- ties met alle kracht ten volle tér verantwoor ding zullen worden geroepen. Dat is het be stuur schuldig aan het volk, dat zeer lijdt on der sluikhandel. Dat de overheid ook in de toekomst een wakend oog zal houden - er de misdadigers spreekt vanzelf. Wie eenter een zuiver geweten heeft, behoeft niets te vreezen. HEEL NEDERLAND OM 11 UUR BINNEN. Amsterdam, Den Haag en Haarlem om 10 uur binnen. Beschikking van den commissaris-gene raal voor de veiligheid inzake het sluitings uur en het verbod om zich in de open lucht op te houden. Op grond van de artt, 44, 48 en 52 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied, nr. 1/43, beschik ik met ingang van 29 Maart 1943 1) Voor het bezette Ned. gebied wordt het sluitingsuur van openbare lokalen op 22 uur en het tijdstip waarna men zich niet meer in de open lucht mag ophouden op 23 uur gésteld. Het einde van het verbod om zich in, de open lucht op te houden blijft onver anderd op 4 uur gesteld. 2) Voor de steden Amsterdam, Den Haag en Haarlem is echter tot nader order het sluitingsuur 21 uur en het tijdstip, waarna men zich niet meer in de open lucht mag bevinden 22 uur. 3) Daarmede in strijd zijnde bepalingen treden buiten werking. Afzonderlijke toe stemmingen voor een verschuiving van- het sluitingsuur t na 22 uur worden zonder uitzondering opgeheven. „Sonderausweise", die door den gevolmachtigde van den Rijks commissaris politieofficieren voor .den,, tijd van 04 uur zijn uitgegeven, gelden bok voor den verlengden verbodstijd. 4) Overtredingen wordenop grond van art. 52 van de in den aanvang .genoemde ver ordening gestraft. Der Generalkommisar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Den Haag, 27 Maart 1943. ordening 189/40 betr. de aanmelding van on dernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Art. 6. (1^ Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artt. 1 tot 3 of deze ont duikt, wordt in zoover niet ingevolge an dere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd gestraft met eenJ hechtenii van ten hoogste zes maanden en met een geld boete van ten hoogste f 2000 of met een de zer straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt of er aan medewerkt, ontvangt de- zelfte straf. (2) Het riemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft on aangetast. De Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid: gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und General leutnant der Polizei. 's-Gravenhage, 29 Maart 1943, Bekendmaking. In samenhang met de beschikking van den commissaris-generaal voor de Openbare Vei ligheid betreffende het oponthoud van Joden "in de provincies wordt van bevoegde Duit sche zijde op het volgende gewezen: In de afgeloopen maanden moest een aan tal Nederlanders wegens het verbergen van Joden, resp. Jodenbegunstiging aan het ge recht worden overgéleverd of bij zwaardere vergrijpen naar een concentratiekamp over gebracht worden. Hierbij werd in enkele ge vallen, bij diegenen die Joden verborgen hielden of aanzienlijke Joodsche vermogens waarden in bewaring hadden, ook gebruik gemaakt van de inbeslagname van het ge- heele vermogen. Wegens het verborgen houden van Joden en wegens Jodenbegunstiging werden of worden naar een concentratiekamp overge bracht: 1. arb. Wilhelm Kleijn uit Rotter dam 2. kantoorbediende Pieter Dolk uit Zwijndrecht; 3. bouwondernemer Adriaan van Dingen uit Dordrecht4. arbeider J o- hannes Gerardus van 't Huil uit.Arnhem; 5. tolbeambte Gerardus Meijer uit Stamproij 6. handelsagent Cornelis Petrus Boers uit Bilthoven; 7. veilingmeester Jan Arend de Waart uit Den Haag; 8. monteur Gerrit van den Berg uit Utrecht; 9. kunstschilder Jan Overduijn uit Amsterdam; 10. advocaat Christian Arnoud Vaillant uit Amsterdam. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat juist in den laatsten tijd in een grooter aantal van gevallen van straf kon worden afgezien, daar de zich hieraan schuldig ge maakt hebbende Nederlanders van verbor gen Joden of vermogenswaarden vóór hun ontdekking vrijwillig bij de politie aangifte hebben gedaan. Keuringen voor de Ned. Landwacht. 31-3-1943, 9—13 u. en van 14 u. afUtrecht, Wehrmachtheim, Maria- plaats. 1-4-1943, 9—13 u. en van 14 u. afAmers foort, Pol.Durchgangs Lager, Leusderweg. 2-4-'43 913 u. en van 14 u. af Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 3-4- 1943, 913 u. en van 14 u. afDen Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. In de Ned. Landwacht kan worden opgenomen ieder Nederlander van on besproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen be reid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands gienzen. De Ned. Landwacht is een territoriale landsverdedigingsorganisatie, die is bestemd tot afweer van buitenlandsche en binnenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen-SS opgesteld en door dezeaangevoerd. De Ned. Landwacht is een soldatenformatie, die wordt ingezet onder lei ding van de S.S. om het vaderland te ver- diedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer als hoogsten militairen aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maanden dienst plicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langëren duur verplichten waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onder officieren, die in het Nederlandsche leger ge diend hebben, bestaat de mogelijkheid na scho ling en bekwaamheid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden oplei ding als soldaat gaat men met verlof, om al leen opgeroepen te worden voor herhalings oefeningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoende vergoeding voor familie-onderhoud. Nederlanders, strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Ned. Landwacht. Een overzicht tijdens de plechtige herdenking op den Grebbe- berg van de gevallen Germaansche strijders ter gelegenheid van den Heldengedenkdag. CNF-J. Zeijlemaker-Pax m. IN ACHT PROVINCIES HET VER BLIJF AAN JODEN VERBODEN. Beschikking. Beschikking van den Commissaris-Gene raal voor de Openbare Veiligheid, betreffen de het verblijf van Joden in eenige provin cies. Op grond van de artt. 47 en 52 der Ver ordening 1/43 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied, betreffende de handhaving der openbare orde bepaal ik: Art. 1. Met ingang van 10 April 1943 is aan Joden het verblijf in de provincies Fries land, Drente, Groningen, Overijssel, Gelder land, Limburg, N.-Brabant en Zeeland verboden. Art. 2. Joden, die zich op het oogenblik in de genoemde provincies ophouden, moeten zich naar het kamp te V u g h t begeven. Art. 3. Bij het vertrek naar het kamp te Vught is het meenemen van reisbagage en waardevoorwerpen toegestaan. Voor 't ver laten van hun woonplaats moeten de Joden zich melden bij het hoofd van de plaatselijke politie, waar zij woonachtig zijn, opdat hun woningen behoorlijk kunnen worden afge sloten en aan hen een reisvergunning naar het kamp te Vught kan worden verstrekt. Art. 4. (1) Uitgezonderd van de voorschrif ten der artt. 1 t/m 3 zijn: 1) Joden in de kampen te Westerbork, Vught, Barneveld en Doetinchem. 2) gemengd gehuwde Joden. (2) In andere uitzonderingsgevallen kan de „Zentralstelle für jüdische Auswande- rung" te Amsterdam vergunningen tot ver blijf en reizen in de genoemde provincies uit reiken. Art. 5. Jood in den zin yan deze beschik king is hij, die' ingevolge art. 4 van de Ver BEKENDMAKING. 10.000 Gulden beloonirig! Amsterdam, den 29sten Maart 1943. Den 27sten Maart 1943 omstreeks 23 uur hebben onbekende daders, die de Amsterdam- sche politie-uniform droegen, na overweldi ging van politie- en burgerlijk bewakingsper soneel in het bevolkingsregister te Amsterdam Plantagekerklaan, aanslagen met springstoffen gepleegd, die oörzaak waren, dat het gebouw in brand geraakte. Verklaringen, die leiden tot ontdekking van de daders, worden door alle Duitsche en Ne derlandsche politie-instantie in ontvangst ge nomen. Voor de ontdekking van de daders heeft de HöhereSS- und Polizeiführer een belooning van 10.000 gulden uitgeloofd. De belooning wordt onder uitsluiting van gerech telijke formaliteiten („unter Ausschluss des Rechtweges") verdeeld. get. Lages. SS-Sturmbannführer. AMSTERDAMS POLITIECHEF LEGT ZIJN FUNCTIE NEER. (A. N. P.). Naar wij vernemen is de commissaris van politie, J. C. Krenning, öm gezondheidsrede nen ontheven vkn de waarneming van de functie van 'hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. AANSTELLING BIJ DE POLITIE. De gelegenheid is wederom opengesteld tot dienstneming bij de Nederlandsche politie. Na de aanneming van gegadigden ontvangen deze hun eerste opleiding in een politie-opleidings- bataljon. Na deze scholing, die ongeveer zes maanden duurt^ worden zij bij een der Neder landsche politiecorpsen tewerk gesteld. BURGEMEESTERS. Het Rijkscommis sariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft den koopman B. C. Wisboom te Gorinchem belast met de voor- loopige waarneming van de dienstzaken van den burgemeester van Oostvoorne. J. L. J. Meertens is met ingang van 9 April opnieuw tot burgemeester van Jabeek benoemd. LANDJEUGD-UITWISSELING. Voor Nederlandsche boerenzoons en -dochters be staat wederom de gelegenheid tot deelneming aan de landjeugd-uitwisseling met Duitsch land. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. De deelnemers ontvangen van hun pleégouders 15—25 RM zakgeld per maand, terwijl de reiskosten heen en terug worden vergoed door den Ned. Landstand. ZAAIPEULVRUCHTEN OP BON „ALGEMEEN 511". De aflevering vqn zaai- peulvruchten op bon „Algemeen 511" begint 30 Maart 1943. Zooais bekend, moest men dezen bon tevoren, bij een handelaar in zaai- peulvruchten inleverden. Per bon ontvangt men ee.,1 hoeveelheid van 500 gram. BONNEN KEUKENGEREI EN SER VIESGOED. Van 29 M.aart 1943 af tot na- DINSDAG 30 MAART 1943. Christus Jezus is de gestorven€, wat meer is, de opgewekte, Die ter rechterhand Gods is, Die ook voor ons pleit, Rom, 8r34. Zon op 7.22, onder 20.08. Maan op 4,35, onderi 13.23. 4 April N. maan, 12 April le kw. Gij badt op eenen berg alleen en.... Jesu, ik en vind er geen waar 't hoog genoeg kan klimmen om U alleen te vinden: De wereld wil mij achterna alwaar ik ga of sta of ooit mijn oogen sla; en arm als ik en is er geen, geen eoen, die nood hebbe en niet klagen kan; die honger en niet vragen kan; die pijne, en niet gewagen kan hoe zeer het doet 1 O, leer mij, armen dwaas, hoe dat ik bidden moet! GUIDO GEZELLE. NED. HERV. KERK. Beroepen; te Zaltbommel, J. J, Siezen t'eDreischor; te Tiel (toez.), A. v. Biemen te Barsinger- horn; teHontenisse (toez.), J. J. Sa- raber, hulppred. te Koude kerke; te Genemuiden, A. A. Koolhaas te Daarle: GEREF. KERKEN.. A angenoinen: naar Hardenberg (Ov.), G. Th. Koopman le Oud-Loosdrecht. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Eindhoven, B. Nederlof, cand. te Rotterdam. GEREF. GEM. B e r o e.p e n: te Wer- endam, A. de Blois te Gouda. KORTE BERICHTEN. Ds J. Smelik, Geref. predikant te 's-Gravenhage-Loosduinen ontving van een lid der gemeente een gift van f 2000, waarvan f 1000 voor bijzondere nooden, f 500 voor de kerk en f 500 voor versterkte schuldaflossing. In den ouderdom van bijna 80 jaar is te Soestdijk overleden Ds M. Uiterdijk, em.- pred. der Doopsgez. Broederschap. Naar wij vernemen is Ds J. Henri Le- deboer, em. pred. der Ned. Herv. Kerk en een vooraanstaand figuur in de Ned. Drank bestrijding, zeer ernstig ongesteld- Ds J. W. v. Kooten, Ned. Herv. pred. te Hengelo (O.), ontving een gift van-f 500 voor verschillende kerkelijke doeleinden. Bo vendien kwam nog een gift in van f 100 voor 't nieuwe Jeugdgebouw der Ned. Herv. Gem. ter plaatse.' De Ned. Herv. Gem. van Rotterdam- Vreewijk ontving ten bate van het bouw fonds een gift van f 2000. Voor de restau ratie van het bedehuis ontving de Ev. Luth. Gem. van Utrecht een gift van f 1000. Ten bate van de diaconie ontving Ds A, de Voogd, Ned. Herv. pred. te Delft, een gift van f 500. In den ouderdom van 66 jaar is te Al phen a. d. Rijn overleden dhr W. Hummelen lid van de Gen. Synode der Geref. Kerken en een vooraanstaand figuur in het Geref. ker kelijk leven. De nestor van de Geref. pred. van Dor drecht, Ds W. W. Meynen viert 1 April a.s. zijn 70sten verjaardag. De kerkeraad der Geref. Kerk te y^m- sterdam-C. besloot in beginsel tot herstel van de 9de predikantsplaats. 's GRAVENPOLDER. Vorige week werd alhier een Ned. Herv. gemeenteavond gehou den. Onder leiding van mej. Ja. Molsbergen, leidster van Zangkoren, uit Utrecht, werden ingestudeerd de Lijdens- en Paaschgezangen uit den nieuwen bundel. WESTKAPELLE. Aan de school met den Bijbel is, als opvolger van den heer J. Kooi man,' die 31 Maart a.s. afscheid neemt als hoofd dier school, benoemd de heer P. E. Fijn. De heer Fijn was reeds sedert Mei 1942 als waarnemend hoofd in functie. der te bepalen datum geven de bonnen „re serve 2—14, 215" van de bonkaarten voor voedingsmiddelen 4e periode K 214 (dus de bonkaarten voor personen van 14 tot en met 20 jaar) recht naar keuze op het koopen van serviesgoed of metalen keukengerei tot een waarde van vier punten voor eiken bon. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd wederom op de bonkaarten van kinderen -tot en met 13 jaar bonnen, voor een waarde van vier punten, geldig te verklaren tot aa'nkoop naar keuze van'serviesgoed of metalen keu kengerei.' Aangezien voor -kinderen tot en met 13 jaar van 1 Dec. tot 1 Maart j.l; vier punten geldig zijn verklaard, zal voor hen hierdoor dan dus hetzelfde aantal geldig zijn verklaard als nu voor personen van 14 tot en met 20 jaar geschiedt. SLACHTOFFERS VAN BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. Het aantal slachtof fers onder de Ned. burgerbevolking tijdens de reeds gemelde luchtaanvallen door Brit sche vliegtuigen in den nacht van 26 Maart op verschillende kleine plaatsen van het land is gestegen tot 38 dooden en ongeveer 60 zwaar- en lichtgewonden. Tijdens het weekeinde heeft de Ned. bur gerbevolking door nieuwe terreuraanvallen van Britsche vliegtuigen wederom 11 dooden te betreuren. Zes personen werden zwaar, 13 licht gewond. Vijf personen worden nog vermist. Bovendien werden verscheidene woonhuizen vernield en beschadigd. Verduisteren: Week van 29/3-^/4 Begin 20.15, einde 7 uur. 'DE SMOKKELHANDEL IN VLAS. Met het oog op den levendigen smokkelhandel in vlas in Zeeuwsch Vlaanderen heeft de over- heid ingegrepen en maatregelen in het leven geroepen, die er een einde aan bedoelen te maken. Tot deze maatregelen behoort een zeer verscherpte controle door politie, justitie en douane en daaraan vastgekoppeld een ver scherpte strafbedreiging bij overtreding der uitgevaardigde verordening. Voor hét overige zijn richtlijnen uitgevaardigd inzake den vlas handel. Binnen het raant dier richtlijnen is be paald dat de stichting Ruwvlaslint als centrale inkooporganisatie optreedt. Middelburg. Te Baarn is Vrijdagnacht op 68-jari- gen leeftijd overleden m r J. J. H e y s e, ad vocaat en procureur alhier. Enkele weken ge leden was het 45 jaar geleden, dat mr Heyse

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1