WOENSDAG 24 MAART 1943 -57e Jaargang, No. 146 I rg ÏN. FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN 50 en 8.30 45 Orkest. 12.45 en 1.00 Solis- rg. 17.30 en piano. Voor de 3NO. 8.40 Sopraan .20 Jeugd led, Coöp. irogramma kork. 15.30 1 en piano. 17.30 Ork. ens ge- .fte ren ral- het tte- ;en- )0t- ge- iel- die zijn .ex- oor ks- •ing ?re- ïoet len liet rijf ikt. gen nen raf- pen en vol, jde, nop ;en, iels, zijn en jgse loor oes. 46, and Be- NST- n. en D. Mid- ARr be- ORD- Kloe- RE. Jver- >men )RN, Idijk. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel, no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE ZWARTE HANDEL. Reeds meermalen wezen wij op het ge vaar, dat de zwarte handel de levensmidde lenvoorziening van ons volk zou ontwrich ten, indien hij ongehinderd zou voortwoe keren. Vandaar, dat de Nederlandsche in stanties dien handel krachtig hebben aange pakt en bestreden. Er rezen den laatsten tijd gegronde ver moedens, dat de zwarte handelaars zich ook op het groote bankpapier hadden geworpen. Vandaar, dat de jongste maatregelen ten aanzien van de bankbiljetten van f 500 en f 1000 onrust in dat kamp hebben gebracht. Er is echter de verzekering gegeven, dat zij die kunnen aantoonen, dat zij in reëelen handel exemplaren van bedoelde bankbiljet ten hebben verworven, dan wel deze door eerlijk sparen en zonder belastingontduiking hebben verzameld, geen enkel gevaar loo- pen. Wie eerlijk door het leven gaat, heeft niets te vreezen. Alleen' zal men misschien eenigen tijd moeten wachten, eer men klei ner geld in ruil voor het groote van den fis cus zal hebben ontvangen. Dit is echter niet de eenige maatregel, die de laatste dagen tegen- den zwarten handel is genomen. De bevelhebber der Deutsche Sicherheits- polizei heeft mededeeling gedaan van een bevel van den Rijkscommissaris, dat voort aan ook de Duitsche politie-instanties zich grondig met de bestrijding van den sluik handel zullen bemoeien. Er is hiervoor bij de Sicherheitspolizei een speciale instantie geschapen. Voortaan zal de strafmaat in overeenstem ming worden gebracht met de zedelijke zwaarte van het misdrijf. Men zal thans meer in den trein en in de hotels gaan controleeren. Aan de Nederlandsche politie-autoriteiten is bericht gezonden, dat ze overal en zonder aanzien des persoons kunnen ingrijpen en dat ze bij hun acties volledig door de Duit sche politie worden gedekt. Met grooten ernst wordt dus nu de zwar te handel aangepakt. 85.) GEBROKEN TROTS door H. Kingman s. VERDERE DUITSCHE TERREIN WINST BIJ KOERSK. - MISLUKTE SOWJET-AANVAL BIJ OREL. - HE VIGE GEVECHTEN IN TUNESIË. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Onze aanval ten W. van K o e r s k wint in weerwil van de moeilijke terreinsomstan digheden verder terrein tegenover den hard- nekkigen tegenstand der Sovjettroepen. Ten Z. van het Ladogameer stort ten hernieuwde vijandelijke aanvallen in ver bitterde gevechten ineen. Van het geheele overige sterk aaneengesloten Oostfront wor den slechts gevechtshandelingen van plaat selijke beteekenis gemeld. De groote aanval, die in Januari uit noordelijke en zuidelijke richting begon om het gebied om Orel af te snoeren, is op den vastberaden tegenstand der Duitsche troepen gestrand. In de zware gevechten van den winterslag om Orel, die acht weken duurden, hebben de bolsjewisten 10.594 man aan gevangenen en meer dan 150.000 man aan dooden en ge wonden verloren. Er werden 1061 pantser wagens, 485 stukken geschut en ongetelde hoeveelheden wapenen van allerlei soort buitgemaakt of vernield. In Zuid- en Midden-Tunesië duren de hevige gevechten voort. Tegenaan vallen van Duitsche troepen wierpen den vijand op eenige punten terug. In de andere fontsectoren leveren Duitsch-Italiaansche formaties, gesteund door de luchtmacht zwa re afweergevechten. Boven het M i d d e 1 - landsche Zeegebied werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, drie onzer eigen vliegtuigen worden'vermist. Vij andelijke bommenwerpers hebben gisteren van groote hoogte Noord-Duitsch kustgebied aangevallen. De bevolking l?ed verliezen, vooral teWilhelmsha- v e n. Door jagers en luchtdoelgeschut der marine werden vijf vijandelijke bommen werpers neergeschoten. Zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de scheepsbouwterreinen en de ravi- tailleeringshaven van H a r t 1 e p o o 1 aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Gisteren hebben zich op het Tunesi sche oorlogstooneel, vooral aan het cen trale en Zuidelijke front, hevige gevechten afgespeeld. Concentraties pantserwagens van den vijand werden door de luchtmacht van de Spil ontdekt en bestookt, 12 vijandelijke toestellen werden door de Duitsche jagers vernield, 3 andere vielen brandend neer, ge troffen door het vuur der afweerbatterijen. Drie van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In den nacht van 22 Maart lieten vijande lijke vliegtuigen bommen vallen op Na pels en omgeving, zonder dat er slacht offers waren. Gistermiddag vlogen 20 vier motorige Amerikaansche vliegtuigen naar Palermo. Verscheidene gebouwen in de stad werden vernield of beschadigd. Het tot nu toe onder de burgerbevolking getelde aantal slachtoffers bedraagt 38 dooden en 184 gewonden. De bevolking legde een voor beeldige houding aan den dag. De luchtdoel artillerie en Italiaansche en Duitsche jagers schoten 5 vier-motorige toestellen neer, die in zee terechtkwamen. Verstrekkende operaties in het O. op komst. (A.N.P.) Van Taganrog tot aan Leningrad heeft de Duitsche legerleiding thans de situatie aan het Oostelijk front volkomen in de hand, zoo verklaart men te Berlijn. Slechts op en kele plaatsen trachten de bolsjewisten nog suc cessen te behalen, doch alle aanvallen stranden op de verbeten verdediging van de Duitsche troepen. Men verzwijgt niet, dat er op het oogenblik groote hergroepeeringen van Duitsche troepen in het Oosten plaats vinden en dat de op- marsch der Duitsche divisies een duidelijk doel heeft. Het ligt voor de hand, dat zoodra de ter- neingesteldheid het wederom toelaat, de Duit sche troepen tot zeer verstrekkende operaties zullen overgaan. De strijd in Tunesië. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Het Anglo-Amerikaansche groote offensief in Tunesië is begonnen. Montgomery bestormt met zijn achtste leger sedert gisteren in een grooten aanval de Mareth-linie, gene raal Eisenhower heeft in midden-Tunesië de Amerikaansche troepen in den strijd geworpen. Uit deze beweging van twee zijden blijkt, hoe zwaar de gevechten zijn, waarin de Spil- troepen in Tunesië zijn gewikkeld. Omtrent de gevechtshandelingën kan natuurlijk nog niets in bijzonderheden worden gezegd. Vast schijnt echter wel te staan, 1 dat de Anglo- Amerikanen pas zijn begonnen met het door hen met veel rumoer aangekondigde offensief, toen zij geloofden een verpletterende nume rieke meerderheid aan hun zijde te hebben. Korte Berichten. In een rede heeft Forde, de Australische minister van oorlog verklaard„Op het oogen blik dat ik u toespreek, zetten de Japanners versterkingen af op alle eilanden, welke zij bezet houden. Men moet veronderstellen, dat, wanneer zij zullen klaar zijn, de Japanners een aanval zullen ondernemen op Australië, die krachtiger zal zijn dan alle andere aan vallen, welke wij tot heden toe gekend hebben in den oorlog op den Stillen Oceaan". (D.N.B.) De Duitsche ambassadeur te Madrid, Von Moltke, is vannacht aan de ge volgen van een op 18 Maart ondergane blinde darmoperatie overleden. Telefoneer niet bij luchtalarm. Gedurende luchtalarm en na bominslag wordt door particulieren veel en langdurig van de telefoon gebruik gemaakt. In dergelijke geval len is het echter dringend noodig, dat het telefoonverkeer tot een minimum blijfj be perkt, omdat de verbindingen onvoorwaardelijk beschikbaar moeten blijven voor den luchtbe schermingsdienst, die bij bominslag zoo snel mogelijk hulp moet verleenen. Iedere telefoonabonné bedenke, dat bij lucht aanvallen de redding van menschenlevens op het spel staat, en late .onder alle omstandig heden het particuliere telefoneeren bij lucht alarm, bominslag en gedurende de eerste uren daarna na. En die luidtGeboren Arend. Gode zij dank alles wel. Abel. Het draadbericht arriveert op de boerderij 's morgens tegen tien uur, als Steendam juist gereed staat, om naar een vergadering in het dorp te gaan. „Doe gauw open, Arend", zegt de boerin. „Das vast van Kea. Het kindje zal er zijn!" De Nieuwjaarsbrief van Kea, die niet be- I antwoord is, 'heeft den tijd zoowat uitgeduid en de laatste dagen is „Zwolle" geen moment i^i iL £e<^ac^en van de boerin. Haar man kijkt haar even aan, zonder iets te zeggen. Dan opent hy het groene papiertje en leest hardop. „Een jongen! En alles wel! Gelukkig!" merkt zij ontroerd op. Het plaat van Steendam vertrekt geen oogenblik. B „Hoe heet de vader van dien Lasterie?" vraagt hij. x »Ik weet het niet. Maar niet Arend. De jongen is naar jou genoemd". „Zoo" zegt Arend Steendam kort. Dan SPv"gt op zlln fiets en verdwijnt. 'iets kan Kea's moeder nu meer tegenhou den'brief r onmiddellijk een warmgestel- Den volgenden middag begrijpt de kraam verzorgster met, waarom mevrouw na de lezing van de post zoo ligt te huilen HOOFDSTUK XIX. Arend Lasterie wordt geboren in een spanningsvollen tijd. De wereld houdt den adem in: breekt opnieuw oorlog uit? Men is nauwelijks bekomen van de gevolgen van den vorigen wereldoorlog! De wereld trilt op haar grondvesten. De bom schijnt te zullen ontploffen. De vul kaan lijkt op het punt van losbarsten. De leider der Engelsche regeering vliegt naar Duitschland. In gedachten volgen millioenen oogen hem. De missie schijnt te mislukken. De klok staat op vijf vóór twaalf. Maar Mussolini treedt bemiddelend op. En dan is het gevaar afgewend. Vóór schooltijd groept dien Donderdag morgen, als de overeenkomst te München bekend wordt de kleine Arend is dan net een week oud het personeel der scho >1 bijeen en vraagt zich en elkaar af: is nu werkelijk het pvaar afgewend of is dit slechts uitstel van executie? Onze regeering denkt blijkbaar het laat ste. Want met spoed wordt verder gewerkt aan het ontworpen verdedigingsstelsel. Als Abel aan den Ysselkant fietst, bespeurt hij hoe daar aan de overzijde betonnen kaze matten tot stand komen. En van zijn broer Jan, die dienstplichtig is, hij zelf heeft met den militairen dienst niets uit te staan, ver neemt hij, dat een nieuwe indeeling voor op komst met spoed is gemaakt. Er zijn oou grensbataljons gevormd, die de taak van de vroegere Landweer overnemen. (Wordt vervolgd.) BURGEMEESTERS. De commissaris- generaal voor Bestuur en Justitie heeft den burgemeester van 's-Gravenhage, Dr Westra, tevens belast met de voorloopige waarneming der dienstzaken van den burgemeester van Rijswijk, en den koopman B. C. Wisboom te Gorinchem met de voorloopige waarneming der dienstzaken van den burgemeester van Brielle. De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft den redacteur van het Alge meen Handelsblad, J. P. A. de Monyé te Utrecht, benoemd tot burgemeester van Maarn. In de W.A. is de heer De Monyé Heerban- vormingsleider van Heerban 8 (Utrecht) met den rang van kompaan, tevens leeraar aan de Hoogere Kader School der W.A. te .'oom. STIJGEND TELEGRAAFVERKEER. P.T.T. verzoekt ontvangers van telegrammen, die over een telefoonaansluiting beschikken, er in te willen toestemmen, dat de inhoud hun telefonisch wordt overgebracht. Desverlangd kan het telegram kosteloos in de eerstvolgende briefpostbestelling aan huis worden bezorgd. Het aantal binnenlandsche telegrammen is der mate toegenomen, dat vertraging niet te ver mijden is. Men zal er daarom goed aan doen, in gevallen, die er zeer op aan komen, het telegram dringend te maken. Het jaar 1942 toonde vrijwel van maand tot maand een stijging. Maart 1942 leverde ruim 150.000 binnenlandsche telegrammen, December 1942 368.845. Het jaartotaal van 1942 bedraagt bijna 3 millioen, tegen nog geen 2 millioen in 1939. UITKEERING BIJ HUWELIJK AAN RIJKSAMBTENAREN. De secr.-generaal van het Dep. van Binnenlandsche Zaken heeft aan artikel 10 van het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren een nieuw zesde lid toegevoegd, luidende: Indien een ongehuwde van 35 jaar of jon ger in het huwelijk treedt, ontvangt hij over den diensttijd, gedurende welken hij aan den ongehuwdenaftrek onderworpen is geweest, ten uitkeering naar reden van 3 ten honderd per jaar, met een maximum van 15 ten honderd, van de jaa-'vr-ide, welke hij op den dag. voorafgaande aan het huwelijk of aan het ont slag wegens huwelijk, geniet, met inbegrip van de ambtstoelagen, voor zooveel noodig ver minderd met dén standplaatsaftrek en met den aftrek, bedoeld in dit artikel. - LOYALITEITSVERKLARING VAN STUDENTEN. Van 22 Maart af wordt aan alle ingeschreven studenten van alle univer siteiten en hoogescholen gelegenheid gege ven ten bureele van den rector magnificus een loyaliteitsverklaring te teekenen. Tot de onderteekening zullen diegenen behooren over te gaan, die er prijs op stellen hun stu die voort te zetten. Ieder student dient zijn inschrijvingskaart mede te brengen. Na on derteekening van de verklaring ontvangt hij op die kaart een stempel met een paraaf van den rector magnificus, dat als bewijs zal gel den, dat hij de onderteekening heeft ver richt. De termijn voor de onderteekening gesteld loopt af op Vrijdag 9 April des na middags te 17.00 uur. Ieder ingeschreven student dient dus te bedenken, dat hij na dien datum nog slechts tot de colleges en practica zal kunnen worden toegelaten, in dien hij in het bezit is van de afgestempelde inschrijvingskaart. Iedere niet-ingeschrevene die na dien datum een examen aan een uni versiteit of hoogeschool wenscht af te leg gen, moet eveneens de verklaring ondertee kenen. PRIJZEN VAN BAK- EN BRAAD VET. Zooals is medegedeeld, zal binnenkort bak- en braadvet in distributie worden ge bracht, In verband hiermede wordt er aan herinnerd, dat het bak- en braadvet, hetwelk geen merk draagt, aan den consument mag worden verkocht tegen ten hoogste f 0,25 p^r pakje van 200 gram, terwijl de prijs van de merkvetten niet meer mag bedragen dan f 0,28 per pakje van 200 gram. 27 MAART, LAATSTE GROOTE STRAATCOLLECTE VOOR WINTER HULP. GIRO 5553. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. SS PK Palmowski-0 H-P m. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot op leiding en dienstvervulling in Nederland in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het LegioenKostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 25.3.43 10 u., Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg; 26.3.43 10 u., Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Verduisteren Week van 22/328/3 begin 18.58 uur, einde 6.36 uur. Middelburg. Gisteren had op de alg. begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den opperwacht meester van politie, dhr J. C. S t e k e t e e. i In den stoet kwamen mee een aantal leden van het politiecorps alhier, een detachement UITREIKING VAN NIEUWE BON KAARTEN. Geen sigaretten kaarten voor vrouwen; versnaperingenkaarten alleen voor kinderen beneden 14 Jaar. De plaatselijke distributiediensten zullen van 28 Maart tot en met 17 April 1943 tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „Voedingsmiddelen 5e periode 1943", alsmede nieuwe klanten kaarten voor groente uitreiken. Aardappel bonnen komen thans weer op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor. Er wordt we derom onderscheid gemaakt' tusschen stad- en landkaarten. Zij, die geboren zijn tusschen 21 Maart en 19 April van de jaren 1922, 1929 en 1939 moe ten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bon kaarten in ontvangst te nemen. Voorts worden tegelijk met de bovenge noemde kaarten nieuwe tabaks- en versna peringenkaarten uitgereikt. Men kan niet kiezen tusschen een tabakskaart en een ver- snaperingenkaart. Uitgereikt worden: aan kinderen be neden den leeftijd van 14 Jaar een ver- snaperingenkaart; aan mannelijke per sonen van 18 jaar en ouder een tabaks- kaart. Alle overige verbruikers ontvangen noch een tabakskaart, noch een sigaret- tenkaart, noch een versnaperingenkaart. Verder worden aan kinderen beneden den leeftijd van vier jaar naast de bonkaart voor voedingsmiddelen, kaarten voor| kindervoeding uitgereikt. Kinderen, geboren na 17 April 1941, ont vangen één bonkaart R 215. Kinderen, ge boren tusschen 17 April 1939 en 18 April '41 ontvangen een bonkaart R 115. Ten slotte zullen de diensten aanvraag formulieren voor een brand- stoffenkaart uitreiken aan hen, die de aanduiding „Hoofd" op hun distributie- stamkaart hebben. Deze aanvraagformulie ren moeten bij het afhalen der bonkaarten voor.de 6e periode worden ingediend, terwijl dan tevens de oude „DV" kaart voor brand stoffen met de bonnen „11 BV", „12 BV", „13 BV" en „14 BV" moet worden ingele verd. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeen te, waar men in het bevolkingsregister ;s opgenomen. Een, uitzondering wordt ge maakt voor schippers, woonwagenbewoners, (indien zij zijn opgenomen in het Centraal Bevolkingsregister), gedetacheerde mare- chaussee's, de vaste bevolking van kostscho len e.d. en voor hen, die tengevolge van de oorlogsomstandigheden tijdelijk elders ver blijven. V van de marechaussee en enkele Goesche po litiemannen, terwijl op de begraafplaats ook een deputatie van het Vlissingsche politie corps aanwezig was, evenals de burgemees ter en den adjudant van de marechaussee al hier. De kist werd grafwaarts gedragen door leden van het politiecorps en was gedekt door de Middelburgsche vlag, de sabel, de pet en de handschoenen van den overledene en een krans van de politiemannen^ Het woord werd gevoerd door den opper- luitenant van politie Verburg, den onder-lui tenant De Valk en Ds Bartlema te Ritthem. Proces-verbaal is opgemaakt wegens het koopen en verkoopen van broodbonnen tegen den loopjongen A. H., zijn moeder, mej. C. J. H.-B., den bakkersknecht J. J. v. d. O. en den havenarbeider L. T. Wegens hetzelfde feit en ter zake van verduistering in dienstbetrekking (het ach terhouden van broodbonnen) is proces-ver baal opgemaakt tegen den bakkerskn. H. V. Goes. ZELDZAAM JUBILEUM. Morgen is heb 70 jaar geleden, dat dhr J. Wolfers in dienst kwam bij de fabriek voor Houtbewer king La Vitesse alhier. Dhr Wolfers ver richt nog dagelijks zijn werk. Op het Heldenkerkhof werd Zondag een viertal kransen neergelegd op de gra ven; daaronder was er een van de weer macht, een van de NSDAP en een van de NSB. Een der officieren heeft hen, die het offer van hun leven voor hun vaderland brachten, herdacht. Een militair fanfarecorps liet pas sende muziek hooren. De plechtigheid werd, behalve door leden der Duitsche weermacht, o.m. bijgewoond door den burgemeester van Goes en door den gemachtigde van den leider der NSB, dhr J. A. Dekker. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt en gelijk reeds in de bladen is bericht, is het den slagers ook op Z.- en N.-Beveland sedert 15 Maart j.l. niet meer toegestaan aan de huizen bestellingen op te nemen en vleesch te bezorgen. Door de on verwachte invoering van dezen maatregel was het den slagers niet mogelijk, hiervan tijdig aan de klanten mededeeling te doen. Zooals bekend is, krijgt iedere slager zijn bevoorrading vleesch op basis van zijn inge leverde bonnen. Daarom wordt verzocht het vleesch te blijven betrekken van den slager bij wien men tot nu toe klant was. Wan neer een verschuiving van klanten zou plaats hebben dan zouden voor het publiek moeilijkheden ontstaan. De eigen slager geeft de waarborg, dat hij zich tot het uiter ste zal blijven inspannen om zijn klanten naar tevredenheid te blijven bedienen. Tij dige opgave der bestelling is gewenscht. De soepbeenen worden naar billijkheid verdeeld. In verband met de papierschaarsch te dient daarvoor een schaaltje meegebraent te worden. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Vrijdagavond werd in de Chr. school een ouderavond gehouden. De voorz., dhr L. Hoekman, sprak een ope ningswoord over het thema„Niet ons, o Heere, niet ons, maar Uwen Naam geef eer" Het hoofd der school hield een inleiding over „Jeruzalem", terwijl dhr M. Nijssen sprak over „Straffen". In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. RILLAND. Maandagmorgen had de boe renknecht P. A. M. Quist op de boerderij van Jacs Blok het ongeluk, van een wagen, geladen met hooi, af te glijden. Hij viel tus schen de paarden. Deze schrokken en sloe gen den knecht danig tegen één zijner bee- -nen. Dr Nanninga verleende de eerste hulp. Later is Q. naar zijn woning vervoerd. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Gisteren bestond de boek handel aan het Kraanplein, welke thans ge leid wordt door de fa. v. d. Broek, 100 jaar. WOENSDAG 24 MAART 1943. Want ik ben er zeker van, dat het lijden van den tegenwoordigen tijd niet opweegt tegen de heerlijkheid, die ons geopenbaard zal worden. Rom, 818. Zon op 6.36, onder 18.58. Maan op 22.02, onder 7.59. 29 Mrt L. kw. N. maan 4 April. Wanneer de vijg niet uit zal botten, geen druif meer zwellen zal van wijn, de olijf haar kweekers zal bespotten, en alle vruchtboom kaal zal zijn; als nergens graanveld meer zal rijpen, de herder te vergeefs zal grijpen naar ooi of rund op veld of stal; zoo weet ik nog, dat onder 't lijden mijn ziel in God zich zal verblijden, mijn hart in Hem opspringen zal. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Ransdorp en Schellingwoude (toez.), H. Roest, hulppred. te Souburg; te Woldendorp, B. Essers, cand. te Eefde. Bedankt: voor Naaldwijk-Honselersdijk (Evang.), J. v. d. Sar, cand. te Delft. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Overveen, J. H. v. d. Hoeven, hulppred. te Leiderdorp. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Rijnsburg, A. Hilbers, cand. te Groningen en B. Nederlof, cand. te Rotterdam. GEREF. GEM. Tweetal: te Kampen, J. Vreugdenhil te Rijssen (vroeger te Kam pen) en J. Fraanje te Barneveld. HERST. EVANG. LUTH. GEM. 'Drie tal: te Zwolle, H. J. Oldeman, hulppred. te Amsterdam; C. C. G. Visser te Enkhuizeu en Prof. J. C. V. van Bemmel te Hoorn. HULPPREDIKERS. G e r e f. Ker ken. Aangenomen naar Veendam, J. F. Heij, cand. te Kampen, die bedankte voor Haulerwijk, Hasselt en Heusden. JUBILEUM Ds E. RAAMS. Maandag j.l. herdacht Ds E. Raams, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Hoek, den dag waarop hij vóór 40 jaar zijn ambt aanvaardde in zijn eerste en eenige gemeente Hoek. Dit jubi leum werd feestelijk herdacht in de kerk, welke samenkomst onder leiding stond van Ds Hermanides uit Hulst, die de feestrede uitsprak. Hierna werden verschillende toe spraken gehouden, o.a. door dhr Mr van Tienhoven namens de kerkvoogdij, en dhr Jansen namens den kerkeraad. Een en ander werd afgewisseld door zang van de leerlin gen van de hoogste klassen der O. L. school en der Jongelings- en Meisjesver., alsmede door enkele orgelsolo's van dhr Van Es. Aan het eind was er gelegenheid voor persoonlijke toespraken, waarvan door ver schillende aanwezigen gebruik werd gemaakt Met het staande zingen van Ps. 68: 10 werd deze samenkomst gesloten door Ds Vrijlandt van Biervliet. Een groote menigte vulde het kerkgebouw dat fraai met groen en bloemen was ver sierd. Na afloop was er gelegenheid om den jubi laris en zijn familie te feliciteeren, waarvan door vrijwel allen werd gebruik gemaakt. Uit alles bleek, hoezeer de gemeente met Ds Raams verbonden is. A.s. Zondag hoopt Ds Raams een gedach tenisrede uit te spreken. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen mej. T. Schanstra te Apeldoorn heeft aan de Ge- ref. Kerk aldaar gelegateerd een bedrag van f 1400, waarvan f 1000 yoor het bouwfonds der vierde kerk en f 200 zoowel voor de dia conie als voor de evangelisatie. De Geref. Kerk van Gorinchem ontving van een lid mate der gemeente een schenking van 1000 gld. bezwaard met onderhoud van één graf. In de Geref. Kerk van Rotterdam-C. werd een gift van f 1000 gecollecteerd, te verdee- len tusschen diaconie en evangelisatie-arbeid De Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost ont ving van een lidmate der gemeente een gift van f 1000 om daaruit te bestrijden de kos ten verbonden aan de completeering van het Avondmaalszilver in de Oosterkerk. De dia conie der Ned. Herv. Gem. te Leiden ont ving ten behoeve van de stichting Voordorp te Voorschoten een legaat groot f 1000. KORTE BERICHTEN. Wegens vol brachten 40-jarigen dienst is per 1 Juni eer vol emeritaat verleend aan Ds J. H. C. Kam-' steeg, Ned. Herv. pred. te Gorssel, vroeger te's- Heer Hendrikskinderen. Tot pred. in algem. dienst aan de dezer dagen gestichte Evang. Geref. Gemeen schap in Nederland is benoemd dhr H. v. d. Veen, thans voörg.-Evang. te Hilversum en voorz. van het bestuur dezer Gemeenschap. Ds J. Duiven, wien op medisch advies emeritaat is verleend, nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Rockanje. Overleden is op 73-jarigen leeftijd Ds G. Wiersma, em. pred. der Geref. Kerk te Bierum. Benoemd tot tijd. onderw. aan de Oranjeschool teVlissingen mej. W. Bouwense te Middelburg. Dhr J. A. van Houte, hoofd der O. L. school te Retranchement heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd tegen 1 Juli a.s. ontslag aangevraagd. Laatste holbewoonster over leden. „Mem Leneke", de laatste holbe woonster van ons land, is bijna 94 jaar oud, overleden. Ze had 85 jaar lang in den berg gewoond in een grot in de oostelijke helling van den St. Pietersberg bij Maastricht. Jongen bij twist gedood. In de buurt van Hoevelaken ontstond in het afge loopen weekeinde twist tusschen een 16-jarigen en een 18-jarigen jongen. Van woorden kwam het tot daden en op èen gegeven oogenblik sloeg de oudste den ander met een stok zoo hevig op het hoofd, dat de getroffene ineen zakte. Het slachtoffer is toen in zorgwek- kenden toestand naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht, waar hij in den loop van den Zondag is overleden. De dader is aangehouden. BE-EEDIGD. Ter Openbare terecht zitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg zijn beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand: van de gem. Wol- phaartsdijk dhr P. Luikenaar, aldaar; van de gem. Ellewoutsdijk dhr N. A. van Over- beeke, ambtenaar te secretarie aldaar, wo nende te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1