VIERING VAN DEN HELDENGEDENKDAG. DINSDAG 23 MAART 1943 -= 57c Jaargang, No. 145 Rede van Hitler te Berlijn - Bolsjewistisch gevaar thans geb.oken - Verlofsverbod voor Duitsche sol daten opgeheven. DAGKALENDER CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON VOOR HOOFD EN HART Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HET HUWELIJKSCIJFER. In „Economisch-Statistische Berichten" kwamen belangrijke beschouwingen voor van Jhr Mr Schuurbeque Boeye over huwelijks cijfers en -frequentie in ons land. In 1870, zoo lezen wij, werden in ons land ruim 28600 huwielijken gesloten, in 1939 ruim 80,000. Het aantal gesloten huwelijken is dus sterk gestegen, hetgeen verklaard wordt uit de bevolkingstoename in genoemde periode. Op zichzelf bezien, zeggen deze getallen niet al te veel. Maar het beeld wordt anders als men daarnaast een grafiekje ziet, van het ge middeld aantal huwelijken per duizend inwo ners van Nederland over genoemd tijdvak. Daaruit valt af te leiden, dat het gemiddelde aantal huwelijken zich behoudens enkele hoogtepunten op een onveranderde hoogte heeft gehandhaafd. Het is misschien ietwat gewaagd om louter aan de hand van zoo'n grafisch voor gesteld verloop een conclusie te trekken. De verleiding is echter groot genoeg er deze vra gen aan te verbindenlijkt het niet alsof er uit voortvloeit dat de bevolkingspyramide van ons land, de gemiddelde huwelijksopvattingen en -mogelijkheden, zich in het tijdsverloop van 70 jaar vrijwel niet gewijzigd hebben? Naarmate men verder doordringt in de ge gevens, welke bedoelde artikelen bevatten, rij zen dan enkele aardige bijzonderheden in het gezichtsveld op. Zoo behandelt de schrijver meer in het bijzonder de cijfers die betrekking hebben op de jaren 1930-'39, gesplitst in twee perioden van 5 jaar. In de jaren 19301934 bedroeg het gemiddelde aantal huwelijken 7.4 per duizend, in de jaren 19351939 7.9 per duizend per jaar. Terwijl in de eerstgemelde periode de economische depressie haar invloed liet gelden op 'het gesloten aantal huwelijken, viel in de tweede periode, alhoewel die depres sie nog niet uitgewerkt was, weer een herstel in de huwelijkscijfers op te merken. Op dezen regel vielen echter uitzonderingen waar te nemen, met name in enkele deelen van Zeeland (Zuid-Beveland, Schouwen en Duiveland), de Baronie en het Oostelijk industriegebied van Noord- Brabant. In deze gebieden vielen in de tweede periode van 19301939 lagere cijfers waar te nemen dan in de eerste. Dr Schuurbeque Boeye behandelt dan aan sluitend de vraag, waar, d.w.z. in welke eco nomisch geografische gebieden, de reactie op de gebeurtenissen op economisch gebied het sterkst tot uiting kwam. Daarbij kwam hij tot de conclusie dat de daling in het aantal huwe lijken in Noord-Brabant veel krachtiger was dan de gemiddelde daling die in het geheele land op te merken viel. Minder belangrijk was zij daarentegen in Zeeland. kaart van pelt Het bijgaand kaartje geeft een overzicht van de voornaamste strategische plaatsen aan het Oostfront die de laatste weken in de weer- machtsberichten genoemd zijn. NED. ARBEIDSFRONT IN ZEELAND. Dezer dagen hebben enkele functionarissen van het Ned. Arbeidsfront in een onderhoud met persvertegenwoordigers enkele mededeelin- gen gedaan over de werkzaamheden van de verschillende diensten van het N.A.F. De heer Drs Wienbelt, landelijk persleider, deelde o.m. mede, dat het N.A.F. ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, meer dan 300.000 leden telt. Het verplichte lidmaatschap wil men niet. Het zou, aldus spr., een koud kunstje zijn om een paar miljoen leden te krijgen door verplichte inschrijving, maar men wil geen betalende automaten, doch vrijwil lige, overtuigde leden. Het N.A.F. heeft nu ongeveer een jaar in Zeeland gewerkt en daar een enorme weer stand moeten overwinnen. Desondanks is veel gedaan en volgens spr. is de Prov. leider, de heer De Jonge Baas, met zijn medewerkers dan ook in zijn opdracht geslaagd. Spr. zette daarna nog eens de positie en de taak der sociale voormannen uiteen. Met deze mannen staat of valt het N.A.F. Zij hebben een in de verordeningen omschreven taak en positie. Momenteel zijn er meer dan 6000 aan gesteld. In vele gevallen hebben zij met takt wantrouwen moeten overwinnen. Ook bracht spr. hulde aan de vrijwillige, belangelooze medewerkers, die veel voor het N.A.F. doen. Van hun toewijding gaf spr. enkele staaltjes. In antwoord op enkele vragen deelde Spr. nog mede, dat de betreuüng der Nederlandsche arbeiders in Duitschland in samenwerking met het Duitsche Arbeidsfront door het N.A.F. geschiedt en dat ook niet-leden van het N.A.F. en hun gezinnen bij moeilijkheden worden ge holpen. De heer de Jonge Baas deed verschillende mededeelingen over den arbeid door het N.A.F. in Zeeland verricht. Spr. deelde mede, dat enorm veel werk moest worden verzet, Zeeland werd verdeeld in 52 gebieden. Er werden 52 plaatselijke kantoren gesticht. Het is gebleken, dat het systeem van ailerlei af- deelingsbesturen in één plaats niet noodzake lijk is geweest, daar het werk thans ge schiedt door één plaatselijk medewerker voor alle groepen tezamen, wien onbezoldigde adviseurs uit verschillende bedrijven ten dien ste staan. Er is thans één gemeenschapsorga nisatie gekomen, waarin allen naast elkaar arbeiden. Hier en daar zijn wel eens foutjes gemaakt, maar het apparaat loopt thans zeer goed. Het aantal werkloozen was zeer gering zoodat een minimum van uitkeering moest worden verstrekt. Bij de afd. rechtsbescher ming werden honderden gevallen aanhangig gemaakt. Zooveel mogelijk wordt gestreefd naar een minnelijke oplossing of schikking. Alleen als alle andere middelen hebben ge faald, wordt de hulp van den Staat inge roepen. Op het gebied van soc.-econ. wferk was veel arbeid te verrichten (arbeidsbemiddeling, werkloosheidsvoorziening, loonvorming, enz.). Bijzonder veel moeilijkheden leverden de landarbeidersloonen op. De overeenkomst werd meer aan de practijk aangepast. Een bedrag van f 48.000 aan achterstallig loon werd ge ïncasseerd. In Zeeland zijn circa 300 sociale voormannen aangesteld. In 17 bedrijven in Zeeland vindt thans be- drijfssport plaats. Vorig jaar werden verschil lende afzwemcursussen gegeven. Op Hemel vaartsdag wordt te Goes een wandelsportdag georganiseerd. In diverse plaatsen worden cursussen in talen en alg. ontwikkeling en le zingen gehouden. De ontspanningsavonden trekken overal veel belangstelling. De afd. Schoonheid van den Arbeid wist door haar actie voor „Reinheid in de bedrijven" hier en daar wat te bereiken, soms met zeer eenvou dige middelen. Tal van bedrijfsvergaderingen zijn. in werk tijd gehouden (512). Ook verschillende andere bijeenkomsten werden georganiseerd. De afdi jeugd tracht in iedere plaats jeugdgemeen schappen op te richten. In 32 plaatsen is dit reeds gelukt. Binnenkort wordt een week voor de jeugd gehouden. Acht jeugdbijeenkomsten in Zeeland staan op het program. Ook de afd. vrouwen is met haar arbeid begonnen. GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. 84.) -o— „Hebt u vader nog onder vier oogen ge sproken, dominee?" vraagt Kea in spanning. „Eenmaal. En toen heeft hij mij gevraagd, of jouw houding door den beugel kon. Ik heb geantwoord, dat het veel en veel beter ware geweest, als hij zijn verzet had laten varen. Nu moest het op een manier, die ver van aanbevelenswaardig is. En toen sprak je vader direct over iets anders. Dat bewijst, dat hij geen argumenten heeft, die steek houden. Wacht rustig af, jongelui. Jullie zaak is zoo eerlijk, zuiver en rechtvaardig, dat God op den duur aangedaan onrecht niet dulden zal. Ik heb alle vertrouwen". Het is verder een stil bruiloftsfeest, al heerscht er opgewektheid. Rekening wordt wel terdege gehouden met het feit, dat de ouders van Kea zich afzijdig hebben gehouden. Die boodschap heeft Kea mevrouw Offenbach ook meegegeven. En verder: „U kunt moeder zeg gen, dat ik volkomen gelukkig ben met Abel, doch dat er iets aan ontbreekt, dat Abel en ik er niet aan kunnen geven, wel vader en moeder". Duidelijker uitspraak heeft de bood schapster niet noodig. Met den laatsten trein vertrekt het jonge paar naar de in Zwolle gereedgemaakte woning. De dagen verglijden. In Zwolle burgert Kea zich vrij spoedig in. Met Bet Haverman heeft Verduisteren: Week van 22/3—28/3 begin 18.58 uur, einde 6.36 uur. zij geregeld briefwisseling, zoodat zij nauw keurig op de hoogte blijft van het weinig ge beuren in Noordam. Over Kea's vader en moe der schrijft die wel eens, maar er is niet veel van te zeggen. De jaarwisseling is voor Kea een goede aan leiding, om weer naar huis te schrijven, al zal er allicht geen antwoord op komen. Met een vermeldt zij dan, dat op de Vondelkade binnen gezetten tijd een broertje of zusje wordt verwacht. In intieme momenten spreken Abel en zij over het wondere gebeuren, dat te komen staat. Op een avond, als hij zijn berg school cahiers, die hij ingespannen heeft zitten corri- geeren, gereed op zij legt en haar over het haar strijkt, merkt zij opeens op: „Abel, als het kind nu eens een jongen is „Je bedoelt: hoe moet hij dan heeten?" vraagt hij, als zij aarzelt met verder spreken. En ooghaar knikken: „Volgens de regels der kunst, naar mijn vader. Maar als je hem soms Arend genoemd wil hebben, Kea? Zeg het gerust". „Je kunt mij geen grooter genoegen doen, mannie". Dat is dan afgesproken, zonder verder veel woorden. Die twee begrijpen elkaar volkomen. Vanaf dat moment hoopt Kea nóg vuriger dan daarvóór, dat het kindje, dat zij onder het hart draagt, een jongen mag zijn. Als de tijd eenmaal daar is, schrijft de ge lukkige Abel op het telegraafkantoor in Zwolle •een paar telegrammen. Een er van is geadres seerd aan Steendam, Westhove, Noordam. (Wordt vervolgd.) BERLIJN (D. N. B.). In tegenwoordig heid van den Führer is Zondag om 13 uur de Heldengedenkdag van het Duitsche volk in het Berlijnsche Zeughaus plechtig gevierd De „Ehrenhof" van het Zeughaus was voor deze plechtigheid op militair eenvoudige wij ze ingericht. Aan de frontzijde was een machtig ijzeren Kruis aangebracht, geflan keerd door de Rij ksoorlogsvlaggen. Gene raals en admiraals, onder wie de kolonels- generaal Guderian, Fromm, Jodl, generaal- admiraal von Salmuth, alsmede kolonel-ge neraal Halder en vele hooge officieren van alle wapens waren aanwezig. Voorts namen aan de plechtigheid deel 300 gewonden, het „Ftihrerkorps" van het Rijk en de partij, de Rijksministers en Reichsleiter, gouwleiders cn staatssecretarissen en leidende personen der dochterorganisaties. Zwijgend begroetten de aanwezigen den Führer, toen hij in gezelschap van Rijks maarschalk Göring, generaal-veldmaarschalk Keitel, groot-admiraal Dönitz, Reichsführer SS Himmler, generaal-veldmaarschalk Milch generaal-veldmaarschalk Bock en Reichs- kriegsopferführer Oberlindober den Ehren hof van het Zeughaus betrad. Rede van Hitier. Hitier hield daarop de volgende rede Voor de vierde maal vieren wij den hel dengedenkdag van ons volk in dit gebouw. De dag der herdenking is opgeschort, omdat ik meende, pas thans de plaats van mijn werk, waaraan ik sinds maanden gebonden was, met een rustig geweten te kunnen ver laten. Immers, dank zij de offervaardigheid en heldhaftigheid van onze soldaten aan het Oostelijk front is het gelukt, thans definitief de crisis te boven te komen, waarin het Duitsche leger door een onverdiend lot was gestort, het front te stabiliseeren en alle maatregelen te nemen, die aan de voor ons liggende maanden weer het succes tot aan de de finitieve overwinning moeten verzekeren. Dat het in die omstandigheden verant woord kan worden, het sinds vele maanden bestaande verlofsverbod met ingang van he den op te heffen, om in de komende maan den in toenemende mate aan onze dappere mannen weer den weg naar hun dierbaren in het vaderland te openen, maakt het ook voor mijn geweten gemakkelijker, vandaag hier te zijn. Wanneer het nog noodig geweest zou zijn ons volk van den geheelen ernst van dit ge weldige conflict te land, ter zee en in de lucht, dien strijd op leven en dood, te ver duidelijken, dan heeft vooral de afgeloopen winter ook den laatsten twijfel daaraan weg genomen. De steppen van het Oosten heb ben nog eens haar massa's van millioenen tegen Europa laten optrekken, opgezweept door dezelfde macht, die sinds oudsher oor logen organiseert, daaraan verdient en daar mede juist in het huidige tijdperk kapitalis tische belangen en bolsjewistische instincten laat dienen voor hetzelfde doel. Hoe groot het gevaar was, dat het oudste beschaafde continent ter wereld dezen winter geloopcn heeft om te worden overrompeld, blijft over gelaten aan het latere geschiedkundige on derzoek. Dat dit gevaar tnans gebroken en daarmee van Europa ia afgewend, is de onvergankelijke verdienste van de solda ten, ciie wij thans herdenken. Het Bolsjewistisch gevaar. Doch reeds een blik op de geweldige voor bereidingen, die het bolsjewisme getroffen heeft ter vernietiging van onze wereld, doet met huivering inzien, waarin Duitschland en de geheele rest van het continent geraakt zou zijn, wanneer niet de nationaal socialis tische beweging tien jaar geleden de macht in den staat gekregen had en met de haar eigen vastberadenheid na tallooze mislukte pogingen tot beperking der bewapening be gonnen was aan het herstel van de Duitsche weermacht. Want het Duitschland van Weimar, het Duitschland van ons vermolmd, marxistisch democratisch partijgekonkel, zou door dezen storm uit Binnen-Azië zijn weggevaagd als kaf door een orkaan. Steeds duidelijker zien wij in, dat het conflict, waarin Europa zich sinds den eersten wereldoorlog bevindt, ge leidelijk het karakter aanneemt van een strijd, die slechts vergeleken kan worden met de grootste historische gebeurtenissen van het verleden. Een oorlog zonder medelijden en erbar men werd ons door het eeuwige Jodendom opgedrongen, een oorlog, die, indien hij niet voor de grenzen van Europa de elementen der verwoesting tot staan zou weten te brengen, dit continent zou veranderen in één groot puinveld. Maar niet de verbrande steden en niet de verwoeste cultuurmonu menten zouden het zijn, die als ergste ge volg van den strijd dan over zouden blijven, maar de beestachtig vermoorde menschen- massa's, die aan dezen vloed uit Binnen- Azië precies zoo ten offer zouden vallen als reeds het geval is geweest in den tijd van de aanvallen der-Hunnen en Mongolen. Wat de Duitsche en de met hen verbon den soldaten thans in het Oosten bescher men is niet het steenen gelaat of het sociale en geestelijke kenmerk van dit continent, maar zijn de eeuwige menschelijke substan ties, waarvan sinds de vroegste tijden waar den zijn uitgegaan, die niet alleen aan Euro pa en Amerika, maar nog veel verder, aan de geheele menschelijke beschaving haar huidige uitdrukking geven. Naast deze, uit het Oosten dreigende wereld van barbaarsch heid beleven wij niet minder de satanische vernielingswoede van het met haar verbon den z.g.n. Westen. De oorlogsdoelstellingen van onze vijanden zijn ons uit tallooze pu- blikaties, redevoeringen en openbare eischen bekend. Het geklets over een Atlantic Char ter is daartegenover evenveel waard als de voormalige 14 punten van Wilson waarde DUITSCHE AANVAL BIJ KOERSK MAAKT GOEDE VORDERINGEN. - DOORBRAAKPOGING DER SOWJETS BIJ WJASMA VERIJDELD. - GEAL LIEERD OFFENSIEF IN TUNESIË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Z. deel van het Oostfront tot B j e 1 g o r o d hadden gisteren geen gevech ten van beteekenis plaats. De Duitsche aanval ten ,W. en ten N.W. van K o e r s k maakt nog steeds goede vorderingen. Ten Z.W. van W j a s m a en ten Z. van het Ladogameer mislukten gisteren we der vijandelijke doorbraakpogingen onder de zwaarste verliezen. Alleen ten .W. van Wjas- ma vernielden onze divisies, krachtig door de luchtmacht ondersteund, sedert 18 Maart meer den 270 vechtwagens. Die sedert drie dagen ten Z.O. van Lenin grad gedane zware aanvallen der Sowjet- troepen zijn door den vastberaden afweer van onze troepen onder zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In Zuid- en Midden-Tunesiê vallen sterke Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten de Italiaansche stellingen aan. Zware gevechten op den grond en in de luoht zijn aan den gang. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand beschadigden in den Atlantischen Oceaan een groot koopvaardijschip door zware bomtreffers. Bij den reeds vermelden aanval van Duit sche gevechtsvliegtuigen op de haven van Tripolis in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, werden drie koopvaardijschepen en een patrouilleboot tot zinken gebracht. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: In Tunesië ontketende de vijand na een levendige artillerievoorbereiding gisteren een hevig offensief tegen den centralen en den zuidielijken sector van het front. Hevige gevechten zijn gaande. De luchtmacht van de Spil neemt aan den strijd deel en be stookt de achterwaartsche verbindingen van den vijand en colonnes op marsch. Duitsche jagers hebben vijf Spitfires neergeschoten. Onze vliegtuigen_. hebben havenwerken van Bone en Bougie gebombardeerd en ge voelige schade aangericht. Vannacht heeft een formatie torpedovliegtuigen gemeerde vaartui gen in de haven van Algiers aangevallen. Een vaartuig van 10.000 ton werd tot zinken gebracht, een van middelmatig groote tonnage in brand geworpen. Rede van Churchill. Churchill heeft voor de radio een rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat hij het optimisme dergenen, die meenen dat de oor log spoedig voorbij is, niet deelde. Hij wilde evenwel niet over het verloop van den oor log spreken, maar na-oorlogsche en binnen- landsche aangelegenheden behandelen. Churchill verklaarde, dat volgens zijn op vatting Duitschland misschien het volgende, misschien echter ook pas het daaropvolgen de jaar kan worden verslagen, waarop Enge land zich terstond tegen Japan zal keeren. Na een overwinning in Europa is het noo dig een „Europeeschen raad" naar het voor beeld van den Volkenbond te vormen en eveneens een „hooggerechtshof" in het leven te roepen, waarvan de beslissingen worden uitgevoerd door een politiemacht. Omtrent den binnenlandschen toestand van Groot-Brittannië maakte Churchill be kend, dat hij voor na den oorlog een vier jarenplan zal voorstellen. Aan het slot van zijn rede zeide Churchill, dat een hervorming van de maatschappelij ke orde een eisch des tijds is. De ontwik keling van het individu moet op den voor grond worden geplaatst, aan de opvoeding van de jeugd moet groote aandacht worden geschonken en arme kinderen moeten de zelfde ontwikkelingskansen hebben als de hoogere klassen. Het groote vraagstuk der werkloosheid na den oorlog' moet worden opgelost door een reusachtig plan voor den bouw van nieuwe woningen. Van de finan- cieele problemen is vooral het sparen in oor logstijd van belang. Korte Berichten. Daar de gouverneur van de Fransche kolonie Martinique in West-Indië heeft ge weigerd de in de haven van Port de France liggende Fransche koopvaardijschepen, geza menlijk metende 170.000 ton, aan de V. S. uit te leveren, heeft de regeering te Washington dezer dagen besloten de levensmiddelenzendin gen naar het eiland stop te zetten, zoo meldt het D.N.B. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. SS PK Palmowski-0 H-P m. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot op leiding en dienstvervulling in Nederland in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben - gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het LegioenKostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 24.3.43 10 u., Utrecht, Wehrmachtheim, Ma- riaplein; 25.3.43 10 u., Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg; 26.3.43 10 u., Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. DINSDAG 23 MAART 1943. Allen, die door den Geest Gods geleid wor den, zijn kinderen Gods. Rom. 8: 15. Zon op 6.38, onder 18.56. Maan op 20.49, onder 7.35. 29 Maart L. kw. N. maan 4 April. O, wijze Stuurman, geef mij kracht En houd het roer usijns levens in Uw [handen, Terwijl wij roeien dag en nacht, Door storm en wind, zoo lange tot wij [landen. JAN LUlJKKN. hadden tegenover de toen gekomen reëele wording van het dictaat van Versailles. Zooals de oorlogsophitser Churchill in de parlementaire Engelsche democratie, toen hij in 1936 nog geen verantwoordelijk leider van Groot-Brittannië was, met zijn uitspraak, dat Duitschland weer vernietigd moest wor den, den weg gewezen heeft aan de komen de ontwikkeling, zoo ontwerpen in diezelfde democratieën de elementen, die thans de vredesvoorwaarden willen stellen, nu reeds den door hen nagestreefden toestand van Europa na den oorlog. En hun doelstellin gen worden volledig gedekt met de ons niet alleen bekende, maar beleefde demonstraties hunner bolsjewistische bondgenooten uit roeiing van alle continentale volken met een nationaal bewustzijn en in de eerste plaats uitroeiing van ons eigen Duitsche volk. Of daarbij Engelsche of Amerikaansche bladen, parlementsleden, volksredenaars en schrij vers de verwoesting van het Duitsche Rijk, de ontvoering der kinderen van ons volk, de steriliseering der mannelijke jeugd enz. als eerste oorlogsdoel opeischen, of dat het bolsjewisme zonder aarzeling de afslachting van geheele volksgemeenschappen van man nen, vrouwen en kinderen in de practijk uit voert, komt precies op hetzelfde neer. Im mers de laatste drijvende kracht is toch de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds duizenden jaren als een ware geesel Gods de volken zoo lang tuchtigt, totdat deze zich, in tijden van zelfbezinning, tegen hun pijnigers gaan keeren. Duutsch heldendom. Ik zeg dit niet voor het Duitsche volk. Het heeft heden in zijn moreele houding geen -woorden van troost noodig. Het front bewijst zijn stille heldendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans ter zijde ge staan door het Duitsche vaderland, dat zelf in groote deelen van het Rijk oorlogsgebied is geworden. Niet alleen dat het door te werken en te produceeren aan onze soldaten de wapens levert, neen, het is gedwongen zijn eigen strijd te strijden en bij het dulden en verdragen der vijandelijke vernietigings woede groeien- vrouwen, ja kinderen op tot een heldendom, dat zich vaak in niets meer onderscheidt van datgene, wat op vele plaat sen van het front gebeurt. Wat echter de z.g, „neutrale wereld" be treft, de voorwaarde voor de daar zoo ge liefde aanmatigende, nu eens bespiegelende, dan weer doceerende beschouwing der ge beurtenissen, valt toch slechts uitsluitend te zien in de offervaardigheid van hen, die haar er voor bewaren de harde werkelijkheid aan eigen lijf te leeren jennen en gevoelen. Want één ding is er zeker: in zulk een tijd kunnen volken op den duur slechts met een duidelijke houding bestaan. Wij mogen der halve den vijand slechts dankbaar zijn, dat hij met eigen hand den ger-* valsche objectiviteit in het Duitse! uitdooft en in plaats daarvan zet d dijke in stincten: warme liefde jegens derland en jegens ons volk, met voorbijzien van alle grenzen van afkomst en geboorte, en gloei- enden haat tegen eiken vijand. De branden in onze steden en dorpen zullen steeds meer die vastberadenheid van ons volk stalen, een vastberadenheid, die, niet meer vertroebeld door gevoelens van wereldburgerdom, maar gevoed door het inzicht van een doodelijk gevaar en vervuld van een grimmig fanatis me, dit gevaar nu eens en voor altijd uit Europa en uit ons eigen volk wil verwijde ren. En ik herhaal mijn vroegere voorspel ling, dat aan het einde van dezen oorlog niet Duitschland of de met Duitschland ver bonden staten slachtoffer van het bolsjewis me zullen zijn geworden, doch wel die lan den en volken, die, door zich steeds meer in handen van het Jodendom te begeven, on zekeren dag de ineenstorting en daarmede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waartegen zijzelf het al lerminst bestand ziin, alleen reeds door hun verouderde maatschappelijke ordening. Niet van het nationaal socialistische of van het fascistische bewind zal geen draad meer overblijven, maar een oud wereldrijk zal ontbonden worden. De zonde tegen het eigen en gelijke bloed zal zich wijzigen in een eens ten hemel schreiende ellende en on geluk in deze landen zelf. Van ouds heeft alleen diegene het recht de helden te her denken, die zich voor hen niet behoeft te schamen. De winter van dit jaar heeft echter het Duitsche volk niet alleen niet tot 't defaitis me gebracht, maar tot nog geweldiger mobi lisatie van al zijn krachten. Die krachten worden thans in gebruik genomen. De productie van oorlogsmateriaal neemt voortdurend toe. Naar het front stroomen jonge soldaten, vrijgemaakte mannen en herstelde soldaten, millioenen manschappen. Oude lichtingen en kna pen zullen bovendien de afweerwapens van het vaderland bedienen, honderd duizenden en nog eens honderdduizenden vrouwen en meisjes zullen hen daarbij helpen. Strijdende natie. Zoo verandert de Duitsche weermacht steeds meer in een strijdende natie. Het na tionaal socialisme, dat eens in een verbitter den strijd zonder ook maar ooit de min ste gedachte aan een compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstanders in het bin-' nenland heeft overwonnen, zal thans en in de toekomst, als toonaangevende macht van het Rijk ook met zijn buitenlandsche vijan den het weten klaar te spelen. Het Rijk wordt daarbij ondersteund door de met ons verbonden volken, die van Europa tot Oost- Azië vastbesloten zijn hun substanties des bloeds, alsook hun cultureele waarden, te verdedigen. Het Rijk heeft medestrijders, vooral echter onder die volken, die duidelijk inzien, dat hun eigen toekomst slechts mo gelijk is in het kader van een ordening, die tegenover het bolsjewisme als het duivelsche instrument der verwoesting met succes stand houdt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1