ITING Orkeit, 1' ■'■if Zang an e»t, 18.30 SKO WOENSDAG 17 MAART 1943 57e Jaargang, No. 140 anctsche stiller it van etinge. ng de ier- jid. Vé 4 hi CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL 7,40 Ochtiü4' jeugd van M estcomposities dsd, uitz, 10.40 kleuters, 11.20 vleugels. 12.30 d. 12.4S BNO. 14.30 Altviool Pianokwartet, gd. 17.30 Viool peraconcert, stallatie eet ver- Iw vee. dat er dézen et vee- ,Per- volko- F. 3.25 s vee). oningen. 7, Goes. 5KZEUG. 1, Sehore. te Kloe- van eie- van 15 )EKKER, e. 2 prima 6- en 9- ƒ125,-. lwAAE- N.K.B., eh. 04903. E L agd. Zon- )t te mel- STEIEN, 's-Hee- Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.rHoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DROEVIGE VERSCHIJNSELEN. Het is zeker geheel verkeerd om in dezen tijd alleen maar te letten op bedenkelijke symptomen en om het vele goede, dat ook nu nog wordt gevonden, voorbij te zien, Gode zij dank komen ook nu nog bij velen allerlei goede en loffelijke eigenschappen naar voren. Maar het zou struisvogelpolitiek zijn om ook niet op daden te wijzen, die on voorwaardelijk en ten strengste moeten wor den afgekeurd. Ja, de pers heeft zeker de roeping om hier waarschuwend op te tre den en op die wijze het algemeen belang te dienen. Bedroevend is wel wat wij hoorden over het elkander bestelen. Het is of sommigen den ernst van dit kwaad niet meer inzien en of zij hun geweten het zwijgen hebben opgelegd. Het schijnt met de diefstallen bij sommige vervoerdiensten en op bepaalde plaatsen, waar veel personen zijn samenge bracht, ernstige afmetingen aan te nemen. Een naargeestig verschijnsel van den laat- sten tijd is ook, dat in hotels, restaurants en andere gelegenheden door een zeker pu bliek allerlei gebruiksvoorwerpen worden meegenomen, zooals vorken, lepels, messen, koppen, schotels, gordijnkoorden, lakens, handdoeken, tafelkleedjes, enz. Dit ver schijnsel doet zich zoowel in de zoogenaam de betere zaken als in de volkslogementen in even sterke mate voor. Dit heeft in verschillende zaken al tot den maatregel geleid, dat men voor het gebruik van vork, mes o-f lepel een hoog statiegeld moet betalen. Dit verschijnsel is erger in de groote ste den dan op het platteland en het ergste in de zoogenaamde cafetaria's en stations-res taurants, waar dagelijks honderden men- schen in- en uitloopen om snel iets te ge bruiken en waar het toezicht op de klanten uit den aard moeilijker is dan in andere za ken. Behalve de economische zijde van dezen toestand er wordt den restaurateurs groo te schade toegebracht is er ook nog een zeer bedenkelijke maatschappelijke en mo- reele zijde aan dit geval. Vele menschen zien er blijkbaar niet meer tegen op, zich op de ze manier aan het eigendom van anderen te vergrijpen. En zoo is men op een hellend vlak gekomen en gaat het met sommigen van kwaad tot erger. Een ander kwaad is dat der baldadigheid. Zoo lazen wij dezer dagen, dat in tijdelijk onbewoonde huizen ernstige vernielingen aan gericht werden en dat een aantal jongens boompjes uittrokken en afknapten, hekjes uit den grond lichtten enz. Op ieder, die iets doen kan om hierin ver andering te brengen (ouders, opvoeders, on derwijzers enz.) mag zeker een krachtig be roep worden gedaan. Door woord en daad moeten wij een anderen, een beteren weg wijzen. VERDERE TERREINWINST BIJ CHARKOV. - SOWJETDOORBRAAK- POGING BIJ ILMENMEER MISLUKT. GRIMSBY GEBOMBARDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede In het gebiddi tusschen Charkow en Bjelgorod en ten Noord-Westen van Koersk won onze aanval verder terrein. Ten Zuid-Oosten van Charkow werd een groep vijandelijke strijdkrachten ingesloten. Sterke tegenaanvallen der Sowjets ten Westen van Bjelgorod mislukten. In den sector van het Ilmenmeer poog de de vijand gisteren, gebruik makend van sterke strijdkrachten, door de Duitsche stel lingen heen te breken. De aanvallen werden uitééngeslagen door het doeltreffende vuur van alle afweerwapens, ten deele ook in ver bitterde gevechten van man tot man. De Sowjets verloren gisteren 56 vliegtui gen. Vier eigen toestellen zijn niet terugge keerd. Aan het front in Noord-Afrika verliep de dag rustig. Afzonderlijke vijaifdelijke vliegtuigen vlo gen gisteren boven West-Duitseh ge bied zonder bommen te werpen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duitsche gevechtsvliegtuigen de belangrijke Britsche ravitailleermgshaven en het marine steunpunt Grimsby met succes aangevallen. GEBROKEN TROTS door H. Kingman s. 80.) _0_ Hoofdstuk XVIII. Tot in de kleinste kleinigheden handelen Abel en Kiea correct ten aanzien van haar ouders. Dat hebben zij zoo afgesproken, to.en Abel, gewaarschuwd, naar Utrecht kwam, om van Kea te vernemen, wat er gebeurd was. Toen hebben ze ook besprekingen gevoerd, die niet lang behoefden te duren. De conse quentie^ van het gebeuren ligt voor de hand: Kea blijft eenigen tijd in Utrecht en onderwijl worden de toebereidselen tot hun huwelijk gemaakt. Van alles zullen zij vader en moeder Steen- dam op de hoogte houden. Aan hén ligt het dan, welke houding zij zullen aannemen. Zonder verder te schrijven over wat is voor gevallen, deelt Kea zakelijk mede, dat zij zich te Utrecht bevindt, bij de ouders van Abel, waar zij voorloopig zal blijven. Haar attestatie 'heeft zij aangevraagd en ook opdracht ge geven, om haar verhuisbiljet naar Utrecht te zenden. Zij zal het op hoogen prijs stellen, als vader of moeder haar willen schrijven. Op geregeld antwoord kunnen zij rekenen. De vader van Abel heeft tot zijn vrouw ge- z^gd: „Ik maak me sterk, dat die brief van Kea ongeopend terugkomt!" Maar hij heeft zich vergist. Er komt taal noch teeken uit gelezen"1' <^°C^ brief 'S ontvangen en Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Aan het Zuidelijke front in Tunesië werden concentraties vijandelijke troepen en motorvoertuigen met zichtbaar resultaat aan gevallen door duikbommenwerpers. Tijdens verscheidene luchtgevechten hebben Duitsche jagers drie vijandelijke toestellen omlaag ge schoten. Te Piana Degli Albanesi is een der vliegtuigen, die in den avond van den 12en Maart naar Palermo waren gevlogen, op den grond verpletterd en in brand gevlogen. Drie onzer vliegtuigen zijn niet terugge keerd van operaties, de afgeloopen dagen uit gevoerd. De herovering van Charkow. Het Sowjet-Russische communiqué van I Maandag middernacht geeft thans het verlies van de stad Gharkow toe. Bij de herovering van Charkow door Duit sche troepen hebben de Sowjets uiterst zware verliezen geleden aan menschen en materiaal. Zoo werd o.a. het geheele pantserleger van generaal Popow vernietigd. S.P.T. meldt uit Berlijn, dat de Sowjets ten Zuiden van het Ilmenmeer tot een groot offensief op de Duitsche stellingen zijn over gegaan. Alle aanvallen ider Sowjets konden echter worden afgeslagen. De volgens plannen uitgevoerde frontver korting in den middensector van het Oostfront is nog niet geëindigd. De slag ten Westen van Bjelgorod is aan hevigheid toegenomen. Charkof geen inleiding tot groot offensief. (A.N.P.) Aan het Oostelijk front is thans de modderperiode begonnen en, hoewel ide operaties hiervan uiteraard eerst geleidelijk den invloed zullen ondervinden, is niet te ver wachten, dat het in de eerstvolgende weken tot ondernemingen op eenigszins groote schaal zal komen, te minder daar beide partijen thans een rustpauze nooldiig hebben. De operaties in het gebied van Charkof dienen derhalve niet als de inleiding tot een offensief van de zijde der Duitschers te worden gezien. Het front is door de stelselmatige ontrui ming van vér vooruitgeschoven stellingen aan zienlijk verkort. Men verklaart dat de strijd in de Sowjet- Unie in hoofdzaak gaat om de Zuidelijke, door grooten bodemrijkdom en vruchtbaarheid gekenmerkte gebieden, zooals de Oekraïne, het Donetzibekken, het Koebangebied en het oliegebied in den Kaukasus. Charkof is als basis voor een offensief in Zuidelijke richting van niet te onderschatten beteekenis. Korte Berichten. Op den Atlantischen Oceaan heeft een Italiaansche duikboot het 23.500 ton metende Britsche mailschip „Empress of Canada", ge laden met troepen, tot zinken gebracht. in het algemeen slechts toelaatbaar is voor die gevallen, waarin tengevolge van nieuwe gemeentelijke werken een nieuwe omstan digheid is ingetreden, welke een zoodanige verbetering van de door de belasting te tref fen onroerende goederen beteekent, dat op grond van deze verbetering een huurverhoo- ging mogelijk is. Dit standpunt zal in den vervolge als leidraad voor de centrale over heid dienen bij de beoordeeling van gemeen telijke belastingen, welke ter zake van het onroerend goed zullen worden geheven VERGADERING VAN HET PERS GILDE. De eerste landelijke alg. vergade ring van het Persgilde der Ned. Kultuur kamer werd Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden en door honderden leden van het Gilde, afkomstig uit alle deelen van 't land, bijgewoond. Onder de gasten bevonden zich o.m. Prof. Dr J. Maerz, uit Praag, de heer Dittmar, perschef van den Rijkscommissaris, Dr Pu- dor, Leiter der Landesverbandes des Reichs- verbandes der Deutschen Presse, Jhr Mr De Ranitz, waarnemend secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten en Mr Otto, algemeen bestuurder van de Ned. Kultuurkamer. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den heer Laerbuch, den zakelijken lei der, Mr J. Huijts, leider van het Persgilde en Prof. Dr J. Maerz, die sprak over het onderwerp„De Duitsche pers in oorlogs tijd redactioneel, economisch en organisato risch". Zaterdagochtend hadden er verschillende sectie-vergaderingen plaats gehad. Die van het Verbond van Ned. Journalisten werd door niet minder dan 350 journalisten bijge woond. Op deze vergadering spraken de Ver bondsvoorzitter, de heer P. J. van Mêgche- len en .de heer Learbuch. KUNSTTANDEN KOOPEN VER BODEN. In de Staatscourant van 15 dezer is de kunsttanden- en kiezenbeschikking 1943 gepubliceerd, welke inhoudt, dat het koopen, be- en verwerken, verkoopen en afleveren van deze artikelen, behoudens vergunning van den directeur van het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, is vebboden. Voor enkele speciale gevallen is dispensatie verleend. NUCHTER KALFSVLEESCH BIJ DEN SLAGER. In Idie Noordelijke provincies, namelijk in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel worden thans zeer veel kalveren geslacht. De kalveren kunnen wegens vervoers- moeilijkheden niet over de andere provincies worden verspreid. De slagers in genoemde provincies krijgen daarom uitsluitend (in Overijssel nagenoeg uitsluitend) kalfsvleesch toegewezen, zoodat het voor hen onmogelijk is ander dan nuchter kalfsvleesch te verkoopen. Het publiek in genoemde provincie zal goed doen met Idiit feit, dat van tijdelijken aard is, rekening te houden en' den slagers geen eischen te stellen, welke deze niet kunnen in willigen. GEMEENTELIJKE LASTEN OP ON ROEREND GOED. De secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der provincies medegedeeld, dat de gemachtigde voor de prijzen als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat ver hooging van gemeentelijke lasten op onroe rend goed uit een oogpunt van prijzenbeleid In een volgend schrijven, enkele weken later, deelt Kea mede, dat zij in Zwolle js geweest, om met Aibel enkele woningen te bekijken. Ze zijn geslaagd op de Vondelkade, welk huis nu wordt ingericht. Want het is de bedoeling, zoo spoedig mogelijk te trouwen. Zij hoopt,- dat vader zijn toestemming zal willen geven. Anders moeten er nog zooveel formaliteiten worden vervuld, om zonder die toestemming te kunnen trouwen. Ook op dit schrijven volgt geen antwoord. De derde 'brief is van Abel, zakelijk gesteld ook. Hij voegt er 'bij de stukken van den Burgerlijken Stand te Zwolle en te Utrecht, die Steendam, de vader van de aanstaande bruid,, teekenen moet, opdat zij in ondertrouw kunnen gaan. En nu verkeeren zij in groote spanning. Want hierop moet vader Steendam wel rea- geeren, hoe dan ook. Die officieele stukken kan hij niet zonder meer onder zijn berusting houden. Dat heeft Arend Steendam blijkbaar zeer goed begrepen. Want ze komen terug aan het adres van Albel. Ongeteekend. Er is een briefje bij bevattende den regel„Mijnheer. Ik geef mijn toestemming niet. Arend Steendam". Dat is duidelijk. Ze zullen nu nog wat geduld hebben te oefenen. Het is een ietwat lange procedure, om te huwen zonder toestemming van de ou ders van één van beide partijen, al is die eene dan meerderjarig. Doch voor elkaar komt het. Daaraan heeft ook niemand getwijfeld. (Wordt vervolgd.) Nederlandsche vrijwiligers in de Sovjet-Unie. SS PK Leitt-O H-P m. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot op leiding en dienstvervulling in Nederland in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijkje voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het LegioenKostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen emz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 19.3.43 9 u., Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 19.3.43 15 u., Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 4520.3.43 9 u., Roer mond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 6120.3.43 15 u., Arnhem, Weverstraat 16b21.3.43 9 u., Hengelo, Deutsches Haus; 21.3.43 15 u., Zwolle, Hotel Peters, Markt; 22.3.43 9 u., Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 22.3.43 15 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr.; 23.3.43 9 u., Amsterdam, School Iepenweg 13 24.3.43 10 u., Utrecht, Wehrmachtheim, Maria- plein; 25.3.43 10 u., Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg; 26.3.43 10 u., Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. WELKE BEDRIJVEN ZULLEN MOETEN SLUITEN. Aan de beschikking van den Rijkscommis saris betreffende de sluiting van bedrijven, worldt nog het volgende ontleend: In beginsel worden slechts die industrieele 'bedrijven toegelaten, welke oorlogs- of levens noodzakelijk zijn. De niet gesloten bedrijven mogen slechts oorlogs- of levensnoodzakelijke voorwerpen fa- briceeren. Met het in werking treden van deze be schikking moeten alle bedrijven van de vol gende soorten worden gesloten: 1. luxe-restau rants, 2. bars, 3. nachtlokaleri, 4. verhuurin- richtingen van toonzalen, in het bijzonder toon zalen van automobielen, luxe-porcelein of ce ramiek, 5. reclame-onldernemingen, 6. kermis- bedrijven, 7. paardrij-instituten en -scholen, 8. dansinstituten en -scholen, 9. in één artikel gespecialiseerde zaken, met inbegrip van door rondtrekkende personen gedreven zaken en den straat- en markthandel, vana. luxe modeartikelen, b. zoetigheden, c. parfumerie artikelen, d. juweelen, gouden en zilveren voorwerpen, e postzegels, f. tapijten, g. sport artikelen, h. bontwerken, i. muziekinstrumen ten en gramofoons, k. radio-artikelen, 1. schrijfmachines; 10. ambachtsbedrijven van de volgende soortena. schoonheidsinstituten, schoonheidsspecialisten, met inbegrip van de zoogenaamde schoonheidssalons, b. fabricage van luxe-kleeding naar maat voor dames en heeren, c. pliseerinrichtingen, d. juweliers, goud- en zilversmeden, e. muziekinstrument makers, f. fabrikanten van uithangborden, naamplaten en lichtreclames, alsmede schilders van uithangborden en naamplaten, ook wan neer deze bedrijven door rondtrekkende per sonen worden uitgeoefend. Wordt uitsluitend in een bijzondere afdee- ling van een bedrijf een der genoemde soorten van bedrijf uitgeoefend, dan zijn de voor schriften van deze beschikking slechts van toepassing op deze afdeeling. De burgemees ter kan om bijzondere redenen een afwijken de regeling treffen. De sluiting is niet van toepassing voor zoover: 1) die onder 9, f tot en met 1, en onder 10, e en f, genoemde bedrijven zich in noemenswaardigen omvang bezig houden met reparaties; 2) de onder 10 genoemde bedrijfs soorten uitoefenen. Voorts wordt de uitoefening van de vol gende werkzaamheden verboden: 1) de werkzaamheid van handelsreizigers voor wervingsdoeleinden, tot het afhalen van bestellingen of tot het bezorgen van waren; 2) de als hoofdgroep uitgeoefende werving voor verzekeringsmaatschappijen in den bui tendienst met uitzondering van de als ne venberoep uitgeoefende wervingswerkzaam heid van de met incasseering, schaderegeling of met het voorkomen van schade belaste personen 3) klantendienst ten opzichte van de ver bruikers, voor zoover deze uitsluitend be staat in het afhalen of bezorgen van waren van het verbod is uitgezonderd het bezorgen van nieuwsbladen, melk, brood, aardappelen en groenten, waschgoed, brand stoffen en groote voorwerpen, zooals meu belen; de burgemeester kan om bijzondere redenen andere uitzonderingen toestaan 4) aan de kappers andere werkzaamheden dana) in de heeren afdeelingenhaarknip pen, hoofdwasschen, friseeren en scheren, b) in de damesafdeelingenhaarknippen, hoofdwasschen en friseeren (watergolven en onduleeren). Na 15 April 1943 is de tewerkstel- li n g aan de volgende bedrijven verbo den: 1) aan banken en effectenkantoren, met uitzondering van boerenleenbanken, en aan verzekeringsmaatschappijen van mannelijke personen in den leeftijd van 18 tot en met 30 jaar; 2) aan bedrijven van den overzeeschen im port- en exporthandel, koloniale en zee- scheepvaartmaatschapij en van mannelijke personen in den leeftijd van 18 tot en met 45 jaar, met uitzondering van het varende personeel; 3) in de hoedenmakersbranche van mannelijke personen tot en met 50 j. Wanneer iemand, wiens tewerkstelling overeenkomstig het bovenstaande is verbo den, om dringende redenen voor het bedrijf onmisbaar is, of in een ander bedrijf niet kan worden ingezet, kan het plaatselijk be voegde gewestelijk arbeidsbureau op ver zoek van den houder van het bedrijf of van den betrokkene tot wederopzegging toe staan, dat hij in het bedrijf werkzaam blijft. De Betriebsführer van een aan te sluiten bedrijf dient de bij het in werking treden van deze beschikking voor het bedrijf werk zame werkkrachten met inbegrip van de in het bedrijf werkzame verwanten, alsmede zichzelf, binnen twee weken aan te melden bij het plaatselijk bevoegde gewestelijk ar beidsbureau. De houder van een te sluiten bedrijf dient onverwijld na het in werking treden van deze beschikking een lijst van de op het tijdstip van de sluiting in zijn bezit bevin dende waren bij het bevoegde Rijksbureau in te leveren. Over waren, waarvan de afgifte slechts tegen vergunning van distributiebonnen is toegelaten, en over waren, waarvan de in koop gecontingenteerd of op andere wijze beperkt is, platina-, goud- en zilverwaren en juweelen, alsmede postzegels, mogen de te sluiten bedrijven niet beschikken, deze verkoopen of deze naar een andere plaats of opslagplaats overbrengen. Dit verbod is niet van toepassing ten aanzien van snel be dervende waren, voor zoover het bevoegde Rijksbureau geen andere regeling treft. Dit kan tevens andere uitzonderingen toestaan. Ambachtsbedrijven kunnen 't werk, waar mede bij het in werking treden van deze be schikking reeds was begonnen, nog binnen een maand afmaken en afleveren. Hetzelfde geldt, voor zoover andere bedrijven bij het in werking treden van deze beschikking met verbeterings- of wij zigings werkzaamheden zijn begonnen. De verplichting tot sluiting van het bedrijf wordt hierdoor niet aange tast.- Heffingsregeling steunverleening stilgelegde bedrijven. In de staatscourant van 15 Maart is een nieuwe regeling opgenomen t. a. v. de steun verleening aan stilgelegde bedrijven. Hierin wordt bepaald, dat ter verkrijging van de miiddelen voor genoemde steunvesrleening de maatschappij voor industriefinanciering (Ma- vif) aan alle werkende ondernemingen (leden van de 'hoofdgroep industrie voorzoover niet werkzaam op het gebied van de voedselvoor ziening) een heffing kan opleggen, zulks na overleg met de hoofdgroep industrie en onder goedkeuring van den secretaris-generaal. Het door ieldere onderneming te betalen be drag bedraagt ten 'hoogste een nader door den Secretaris-Generaal vast te stellen percen tage van het samengestelde grondbedrag der ondernemingsbelasting, hetwelk wordt vastge steld voor het belastingjaar 1943. Een onderneming met een samengesteld grondbedrag van minJdier dan f 50 is van de verplichting vrijgesteld. De „Mavif" kan na overleg met de Hoofd groep en onder goedkeuring van den secre taris-generaal aan alle werkende ondernemin gen een voorloopige heffing opleggen. WANNEER VERDUISTEREN? Het Luftgaukommando Holland heeft het begin en het einde van de verduistering voor de week van 15 t/m 21 Maart 1943 als volgt bepaald: begin 18.46, einde 6.52 u. Benoemd tot gezworene van het water schap Nieuw Bommenede, J. van der Bijl te Zonnemaire. Middelburg. De recherche heeft aangehouden F. A. C. v. V. uit Monster, verdacht van diefstal c.q. verduistering van een rijwiel. Naast den politie-officier, kapitein R. A. Avink, zijn, ingaande 1 Maart 1943, de volgende ambtenaren van politie aangewe zen als hulpofficier van justitie de politie officier, opperluitenant G. A. Verburg; de politie-onderofficieren, onderluitenant M. de Valk en de hoofdwachtmeesters A. van der Jagt, A. Heijstek, C. J. Reijnhoudt en J. C. van den Berge. Zuid-Beveland. KRUININGEN. Maandagavond vergader de de Coöp. Boerenleenbank „Kruiningen". Voorz. A. v. Hootegem. Als bestuurslid werd herkozen dhr J. Sink'e en als lid van den Raad van Toezicht dhr W. J. L. de Groof. De rekening sloot met een eindcijfer van f 2.777.212,53. De balans met f 1.312.962,59 ep een winst van f 2183,50. De balans spaar bank sloot met f 811.331,43. Het reservefonds bedroeg nu met de winst over 1942 f 41.366,71 De rente van inlagen der leden is 2% pet. Voor niet-leden 2y2 pet. Het aantal leden bedraagt thans 330, het aantal spaarboekjes 695, 't aantal loopende rekeningboekjes 116, terwijl het aantal voorschotten 63 bedraagt. KRABBENDIJKE. Alhier had Zaterdag middag de eindles plaats van de alg. Land- WOENSDAG 17 MAART 1943. Het wenschen is wel bij mij aanwezig, maar het goede uitwerken, kan ik niet. Want niet wat ik wensch, het goede, doe ik, maar wat ik niet wensch, het kwade, dat doe ik. Rom. 719. Zonop 6.52, onder 18.46. Maanop 14.03, onder 4.59. 22 Mrt V. maan, 29 Mrt L. kw. Het leven is een krijgsbanier, door goede en kwade dagen gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Men tuimelt wel, en wonden krijgt men dikwijls, dichte en diepe.... 't en vlucht geen weerbaar man, die wijgt, of hem de dood beliepe 1 Het leven isgeen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen het leven is de kruisbanier, tot in Gods handen dragen 1 GUIDO GEZELLE. BEPERKT HET ELECTRICITEITS- VERBRUIK. HET IS UW EIGEN BELANG. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Garderen (toez.), J. de Lange te Wilsum. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Over- veen, J. H. v. d. Hoeven, hulppred. te Leider dorp en D. v. Swigchem, hulppred. te Over- veen. Beroepen: te Rijsoord, J. Koppe te Ommen. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen: te Veendam-Wildervank-N. Pekela, A. Luikinga, prop. te Haarlem. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken. Benoemd: te Hasselt, J. F. Heij, cand. te Kampen. Ds S. O. LOS. f In den ouderdom van 68 jaar is gisteravond te Voorburg overleden Ds S. O. Los, emeritus-predikant der Geref. Kerken. De overledene, die op 28 Aug. 1874 te Terneuzen (waar zijn vader predikant was) werd geboren, diende achtereenvolgens de Geref. kerken van Nieuweroord, Leerdam en Giessendam. De begrafenis zal a.s. Zater dag te Voorburg plaats hebben. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Zondag nam Ds J. de Vries, be roepen te Rotterdam-Vreewijk, afscheid van de Neldi. Herv. Gemeente van Beverwijk. Tekst Filipp. 16. „OVERVLOED VAN WERK EN WERKKRACHTEN". Aan de mededeelin- gen van het comité „Overvloed van werk en werkkrachten" ontleenen we, dat de arbeid ondanks moeilijke tijdsomstandigheden nog belangrijk kon uitbreiden. In 1942, kon aan 84 kerken genoegzame steun geboden wor den om tot benoeming of herbenoeming van een hulpprediker over te gaan, tegen 68 ker ken in 1941. Van deze 84 kerken konden er 10 overgaan tot het beroepen van hun hulp prediker als dienaar des Woords. Totaal zijn er nu 42 kerken, die, dank zij den steun van het comité, een candidaat als hulpprediker konden beroepen. 17 daarvan hebben thans geen steun meer noodig. Maar er komen nog steeds aanvragen om steun binnen. ZENDINGSEXAMEN. Voor het door Prof. Dr J. H. Bavinck afgenomen zendings examen der Geref. Kerken zijn geslaagd de dames G. v. Asselt te Epe, H. E. Beumer te Zeist, A. Ph. Diepersloot te Amsterdam, C. C. de Haan te 's-Gravenhage, J. Hemmes te Amsterdam-C., A. S. Huisman te Amster- dam-Z., T. J. Ketel te Scheveningen,, G. L. Seymonsbergen te Baarn, W. Sikkema te Am sterdam en F. v. d. Schaaf te Beetgumermolen. AXEL. Benoemd tot höofd der O.L. school alhier, de heer H. S. E. M. Joukes, onder wijzer te Harlingen. bouwcursus. Het diploma kon aan alle 12 deelnemers worden uitgereiktB. Buizer, C. Dieleman, C. Goud, Chr. van Houte, D. G. Kloosterman, G. J. Kloosterman (Waarde), W. van 't Leven, Jac. Lindenbergh, W. Lob- bezoo, J. Schouten, J. I. Smallegange en A. j Zeevaart. Een der cursisten dankte het hoofd van den cursus, dhr De Wilde, voor het gegeven onderwijs en- bood hem een tweetal fraaie boekwerken aan. ELLEWOUTSDIJK. Onder leiding van den voorz., dhr G. J. Verheijke, werd alhier de jaarlij ksche ouderavond in de school ge houden. De ouders bezichtigden eerst 't werk der kinderen. In de vac. G. M. Geense, die niet herkiesbaar was, werd dhr P. Verheijke tot lid der commissie gekozen. Onder lei ding van de onderwijzeres mej. S. Mulder, zongen dekinderen enkele versjes. Na een tractatie hield dhr Koster uit Middelburg een declamatie met lichtbeelden over Ned.- Indië. OVEZANDE. In tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouwconsulent, den burge meester en de Commissie van Toezicht werd de eindles van den Alg. Tuinbouwcursus ge houden. Een diploma kon worden uitgereikt aan 16 cursisten, n.l. dhrnH. Drijdijk, J. Goense, J. de Jonge, P. Koens, J. Korstanje, J. Koster, P. de Meij, A. Padmos, E. Rent meester, A. Rijk, J. Rijk Jz., J. Rijk Pz., J. de Winter, L. de Winter en J. v. Zunderen. BAARLAND. Dinsdagavond hield het In strumentenfonds alhier haar jaarlijksche le denvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat geen instrumenten konden worden aan gekocht. Tot bestuursleden werden herko zen M. van Doorn en A. C. Koole. In de plaats van S. de Leeuw werd W. de Vriend gekozen. De herkozen bode J. A. de Mol stelde zich wederom belangeloos ter beschik king. Het reglement van het fonds werd in dien zin gewijzigd, dat uit de geldmidde len van het Instrumentenfonds, behalve mu ziekinstrumenten, ook muziekstukken en an dere benoodigdheden kunnen worden aange schaft. Walcheren. RITTHEM. Dhr J. H. Vink herdacht Dinsdag den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de politie in dienst kwam als agent van politie te Middelburg. Op 1 Oct. 1923 werd hij gem.-veldwachter alhier. Sinds 1 Maart j.l. is hij bij de marechaussee ingedeeld. Van verschillende zijden mocht de jubilaris blij ken van belangstelling ontvangen. Zeeuwsch-Vlaanderen. OOSTBURG. Toen de heer W. v. d. S. zich in een café begaf om enkele partijtjes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1