ZATERDAG 13 MAART 1943 57c Jaargang, No. 137 VOOR DEN ZONDAG DAGKALENDER KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN. FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-i-looldred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): 13. P, DAVIDSE, Goes. Maar Hij is om onze overtre dingen verwond. Jes. S3: Sa. Een woord uit Jesaja S3, waarvan wel eens gezegd wordt, dat het geschreven kon zijn aan den voet van het kruis. Het lijden van den Heiland wordt hier in enkele trek ken geteekend. zoo volkomen, dat ge er niet aan behoeft te twijfelen, op Wien de pro feet wijst. Maar Hij is om onze overtredingen ver wond. Dat is heel wat anders, dan het oor deel van de menschen over Hem. Bij die menschen sluiten we onszelf in. Wij hielden Hem voor een geplaagde, een door God ge slagene en een vernederde. Doch Zijn lijden was om onzentwil. Het zijn ónze overtre dingen, die Hem hebben verwond. Hij vindt de lijdensvoleinding in den dood. Geweldda dig sterft de Zoon Gods aan het kruis. Zijn verwonding, doorboring is van dien aard, dat Hij uit het land der levenden wordt weg gerukt. Waarom? Terwille van ónze over tredingen 1 Gods geboden heeft de mensch terzijde gesteld. Zij waren hem een knel- nende band geworden. Doch daardoor ging de gemeenschap Gods teloor. In Zijn ont ferming wil God die gemeenschap weer mo gelijk maken. Als dan dit lijden over Jezus komt, dan heeft dit meer te zeggen dan in een weg van onrecht door onze overtredin gen te lijden. Om onze overtredingen 1 Dit is de diepste oorzaak. Zijn lijden is eeu plaatsbekleedend lijden. Wat Hij vermocht, de Reine en Zondelooze, is den mensch on doenlijk. Als Hij doorboord wordt, is het om zalig te maken, om den overtreder met een opgeheven hoofd te doen staan in het oordeel Gods. Welk een rijkdom is in dien Christus ge legen! Is het lijdensevangelie ook uw levens kracht geworden? Kunt ge zeggen: „om mijn overtredingen verwond?" (Bijbelsch Dagboek".) DUITSCHERS ZIJN CHARKOV BIN NENGEDRONGEN. - SOWJET-AAN- VALLEN BIJ OREL ZWAKKER. - WJASMA ONTRUIMD. - LUCHTAAN VALLEN OP STUTTGART EN LON DEN. - 75.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Na zegevierende beëindiging van den win- terslag tusschen Djnepr en Donets welke de hoop der bolsjewieken op een her overing der Oekraine vernietigde, zetten on ze troepen hun aanvallen in de richting van C h a r k o v voort. Pantser- en grenadierformaties van het leger en de Waffen-SS doorbraken voor de stad de diep geëchalonneerde vijandelijke defensiestelling en drongen van verscheidene zijden de stad binnen. Hevige straatgevech ten duren nog voort. Ten N. en N.W. van de stad wierpen onze divisies den vijand naar het O. terug. In achtervolging werden terugtrekkende vijandelijke kolonnes vernietigd. Sterke afdeelingen van de luchtmacht gre pen te samen met Hongaarsche en Slowaak- sche vliegafdeelingen in onvermoeiden inzet in de gevechten op den grond in. Ten gevolge van de in de laatste weken geleden zware verliezen boetten de aanval len der Sovjets in het strijdgebied van Orel aanmerkelijk in kracht in. Op zichzelf staan de vrij zwakke aanvallen mislukten. In onmiddellijke tegenaanval ingezette eigen afdeelingen vernietigden gisteren nog twee Sovjet-regimenten. Bij het uitvoeren Mer acties, welke de ver korting van ons front tot stand brachten, werd de stad W j a s m a in den afgeloopen nacht zonder strijd ontruimd, eveneens na radicale vernietiging van alle voor den oor log belangrijke installaties en nadat reeds weken te voren het oorlogsmaterieel en de voorraden waren verplaatst. In de overige sectoren van hèt Oostelijke front kwam men bij voortdurenden dooi slechts tot gevechtshandelingen van plaat selijke beteekenis. Verschillende vijandelijke pantseraanvallen tegen de Duitsch-Italiaansche stelling in Tunesië werden afgeslagen. De luchtmacht viel in het zeegebied van Bone een vijandelijk convooi aan. Drie koop- vaardijschepen en een torpedojager werden door luchttorpedo'i en bommen zwaar be schadigd. Britsche vliegtuigen vielen in den afgeloo pen nacht Zuid-West-Duitsch- 1 a n d aan en wierpen brand- en brisantbom men, in het bijzonder op de stad Stutt gart. De bevolking leed verliezen. In woon wijken, aan openbare gebouwen, en in ver schillende ziekenhuizen werd groote schade aangericht. Jagers en luchtdoelartillerie scho ten elf van de aanvallende bommenwerpers neer. De Zuid-Engelsche havenstad Hastings werd gisteren door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen bij verrassing in scheervlucht aan gevallen. Aanzienlijke verwoestingen werden bij den terugkeer der vliegtuigen waargeno men. In den afgeloopen nacht deden zware ge vechtsformaties een krachtigen aanval op stad en haven van New-Castle aan de Brit sche Oostkust. Een formatie snelle gevechtsvliegtuigen deed vanmorgen vrbeg een aanval op Londen, vloog in scheervlucht met alle boordwapens vurend boven het stadsgebied en keerde na het werpen van talrijke zware brisantbommen zon der verliezen terug. Het Italiaansche legerbericht meldt In T u n e s i werden aanvallen van vij andelijke pantserstrijdkrachten door de ar tillerie en de luchtmacht afgeslagen. Tien vijandelijkè vliegtuigen werden neergescho ten en wel vier door Italiaansche en Duit sche jagers, vier door het luchtdoelgeschut en twee door onze tanks. Luchtaanvallen op plaatsen in de omgeving van Tunis ver oorzaakten talrijke dooden en gewonden on der de burgerbevolking. Gistermiddag laat hebben onze formaties torpedovliegtuigen een aanval gedaan op de reede van Bone, waar ze drie voor anker liggende schepen troffen. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee deden Duit sche jagers, die een konvooi vergezelden, een aanval van bommenwerpers mislukken door er twee neer te schieten. In den afgeloopen nacht hebben vijande lijke vliegtuigen bommen laten vallen op Palermo en omgeving. Er vallen 3 doo den en 10 gewonden te betreuren en er is aanzienlijke schade aan de huizen aange richt. Een van onze machines is van de ope raties niet teruggekeerd. Een van onze duik- booten is niet op haar basis teruggekeerd. Bijna de geheele bemanning is in veiligheid. Wjasma grootendeels verwoest. In deti centralen sector van het oostelijke front, zoo meldt het D.N.B. nader, is de stad Wjasma in den nacht van 11 op 12 Maart volgens de plannen door de Duitsche troepen ontruimd. Aan de bewegingen zich van den vijand los te maken, ten einde het front te verkorten, ging het opblazen vooraf van wa terwerken, werkplaatsen, spoorwegemplace menten, ihet vliegveld en den autoweg. Door haar ligging in het gevechtsgebied was de ver woesting van de stad onvermijdelijk. De bouw werken van cultureele waarde en twee laza retten, die vol Sowj et-soldaten en burgers lagen, konden met de geheele inrichting aan geneesmiddelen, verbandmateriaal en toerei kende voorraden behouden blijven. Aan mate riaal werden achtergelaten: 59 uitgebrande en opgeblazen locomotieven voor breed spoor, twee autokerkhoven vol vernielde Sowjet- voertuigen, nog afkomstig van den slag bij Wjasma in het najaar van 1941, alsmede op de spoorlijn 200 vernielde goederenwagons. 75.000 ton tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Onze duikbooten hebben de laatste 24 uur van de Middellandsche Zee, de Noordelijke IJszee en den Atlantischen Oceaan opnieuw buitengewone successen gemeld. Elf groote schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 ton, deel uitmakend van de ravitaillee- ringsvloot voor Noord-Afrika en de Sowj et- Unie en Engeland, eindigden hun tocht op den bodem der zee. Vier andere schepen werden getorpedeerd. Aldus is in drie extra berichten op drie opeenvolgende dagen het in den grond boren van 47 schepen met een totalen inhoud van 282.000 ton door onze duikbooten gemeld. De vernielingen te München. (A.N.P.) Op een desbetreffende vraag is heden in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat ook bij den Engelschen terreuraanval op Mün chen Duitsche cultuurgoederen van de groot ste waarde aan de bommen ten offer zijn ge vallen. De beroemde staatsbibliotheek is door brand- en brisantbommen zwaar beschadigd. Van de meer dan twee millioen boekdeelen, waaronder ruim 5000 origineele manuscripten is een vierde deel door brand vernield. Daar onder bevonden zich de kostbaarste oorkonden uit den tijd van Karei den Groote en talrijke exemplaren van oude bijbels van niet te be rekenen waarde. Zeer geleden heeft de O. L. Viouwekerk, welker prachtige sacristie volkomen is uitge brand en welker kostbare interieur met de beroemde ruiten geheel door de bommen ver woest is, Ook de Ludwigskirche en de Mi- chaelskirche hebben zware schade geleden. Tot de getroffen gebouwen behoort voorts het Deutsche theater, dat met het Staats theater te Berlijn en het Burgtheater te Wee- nen tot de bekendste cultuurmonumenten wordt gerekend. Ook in dit geval is geen half werk geleverd. De geheele inrichting van het theater met de onvervangbare historische costuums is een prooi der vlammen geworden. Verder is de tot ver buiten Duitschland bekende porce- leinfabriek Nymphenburg, welker producten verzamelaars en kenners in verrukking brach ten, getroffen. Korte Berichten. (D.N.B.) Gisterochtend om ongeveer 8 uur is Londen op verrassende wijze door for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen aangeval len. Zij naderden de Britsche hoofdstad in scheervlucht en wierpen een groote hoeveel heid zware brisantbommen neer. Hoewel bo ven Londen veel versperringsballons hingen en Britsche jagers waren opgestegen, voerden de laagvliegende Duitsche vliegtuigen hun aan vallen volgens het plan uit. (D. N. B.) De aartsbisschop van New- York, Mgr Spellman, is volgens Radio Da kar in Cairo aangekomen voor een bezoek van verscheidene dagen. NEDERLANDSCHE LANDWACHT INGESTELD. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft bepaald, dat le. De „Landwacht Nederland", bij afkorting ge noemd „Landwacht", is een territoriale land- verdedigingsorganisatie, die ten doel heeft binnen- en buitenlandsche vijanden in Ne derland af te weren. 2e. Dat de Landwacht in overeenstemming met den leider der NSB der Nederlanden in het kader der Waffen- SS wordt opgesteld, en ressorteert onder den höheren SS- und Polizei-Führer en on der de door hem aangewezen commandopos ten. In art. 2 wordt vermeld, dat lid van de Landwacht kan worden hij, die Nederlan der en minstens 17 jaar en hoogstens 50 jaar oud is. en die wat karakter en lichaam be treft, niervoor geschikt is. Art. 3. De opneming in de Landwacht volgt na een schriftelijke of mondelinge aan melding bij het Ersatzkommando Niederlan- de der Waffen-SS en nadat van tevoren door het Ersatzkommando een keuring is ingesteld. Blijkt uit de keuring, dat de can- didaat geschikt is, dan wordt de schriftelijke verplichting aangegaan. De leden van de Landwacht verbinden zich voor drie maan den en voor zooveel langer als eventueel noodig is. De leden van een in het kader der Landwacht op te stellen kern verbinden zich voor zoolang de oorlog duurt. De Landmacht moet den eed afleggen op den Führer Adolf Hitler. In art. 4 wordt de ontslagname geregeld, in art. 5 de rechtspositie in strafzaken. In art. 6 de oproep voor eerste opleiding en later noodzakelijk wordenden inzet. Blijkens art. 7 zijn de voor dienst opge roepen leden der Landwacht wat betreft hun rechtspositie en de behandeling op het ge bied van de sociale voorziening en de aan spraken daarop gelijkgesteld met de leden der Waffen-SS. Tenslotte zegt art. 8 dat de voor de uit voering van deze verordening noodzakelijke voorschriften worden uitgevaardigd door den höheren SS- und Polizeiführer. Rechts voorschriften worden door middel van de pers, de radio, aanplakbiljetten of op andere in de plaats gebruikelijke wijze afgekondigd. De verordening treedt op den dag van haar afkondiging in werking. ZATERDAG 13 MAART 1943. Vrijgemaakt van de zonde en in den dienst van God gekomen, hebt gij tot vrucht uwe heiliging en als het einde het eeuwige leven. Rom, 622. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Poortvliet Dr C. Steenblok, laatstelijk em.- prediikant der Geref. Kerken. Bedankt: voor Dordrecht, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken: Benoemd te Lutterade, cand. H. Rabbers te Emmen; te Góënga-Sybrandaburen, cand C. P. van Arkel te Arnhem; herbenoemd te Almelo, Th. Hoff, cand. en hulppred. aldaar, aangenomen. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds H. Vogel is voornemens Zon dag 9 Mei a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Amstelveen, wegens vertrek naar Enschede. Dr C. STEENBLOK. De classis Tholen der Geref. Gem. heeft in haar jongste ver gadering toegelaten tot het predikambt in deze gemeenten Dr C. Steenblok, laatstelijk hulppred. bij de Geref.. Kerk te Poortvliet. Ds P. C. DE GROOT t In den ouder dom van 65 jaar is te Maarssen overleden Ds P. C. de Groot, em. pred. der N. H. Kerk I. C. BAAS. t In den ouderdom van ruim 70 jaar is te Hillegom plotseling over leden de heer I. C. Baas, godsdienstonderw. der Ned. Herv. Gemeente aldaar. Ned Herv. Kerk. Middelburg (Geref. Bond, Luth. Kerk), 2 en 5.30 u. dhr v .d. Kraats te Waddinxveen. Geref. Gemeente. 's-Gravenpolder, Dinsd. 7.30 u., dr C. Steen blok van Poortvliet. Wolfaartsdijk, 10, 2 en 5.30 u. dhr Blok te Rotterdam. RILLAND-BATH. Woensdagavond kwa men de leden van de S. m. d. B. in jaarver gadering bijeen. Voorz. M. Lobbezoo, welke in zijn openingswoord tot getrouwheid aan het Christelijk onderwijs opwekte, ook in de gewijzigde omstandigheden. Uit het ver slag van den secretaris-penn. dhr van Ber- kel bleek, dat hoewel de financiën in het af geloopen jaar meer zorg baarden dan in 1941, er gewaagd mag worden van dank baarheid, dat wij ook met onze school staan de konden blijven, waarvoor God de eere. Mej. Tramper, welke de school verliet, werd vervangen door mej. Bouwhuijs uit Chaam. Uit het verslag van het hoofd der school, dhr U. Elshout bleek, dat 't gemiddeld aan tal kinderen 45 bedroeg. In het bestuur wer den herkozen J. Vogelaar en gekozen P. Windhorst in de vac. J. Roze. .BORSSELE. Gisteravond werd alg. ver gadering gehouden van de varkensver. De I rekening over 1942 bedroeg aan ontvangsten 1 f 540,75, uitgaven f 358,39, goed slot f 182,36. J. v. d. Velde (aftr.) werd als bestuurslid her kozen. In de vac. W. Goetheer werd geko zen A. Walhout Jz. Tot bode werd benoemd Jan de Smidt, De contributie voor 1943 is vastgesteld als volgtvoor dengene, die geen varken heeft f 0,30 per 4 weken, voor 1 var ken f 0,50 per 4 weken. Uitkeering bij sterf geval voor een varken tot 30 kg levend ge wicht 100 pet.van 30 tot 50 kg 90 pet. van 50 kg en hooger 80 pet. Tot leden der controle-comm. werden benoemd Jac. Pries ter en Joh. Veerhoek. Noord-Beveland. KORTGENE. 'Donderdagavond vergader de het leesgezelschap „Elck wat Wils". De inkomsten over 1942 waren f 184,84, de uit gaven f 135,24. Saldo f 49.60. Dhr C. Davidse werd als penningmeester herkozen. De gele zen lectuur werd verkocht en bracht f 47,35 op. Walcheren. ARNEMUIDEN. Woensdagavond werd alhier in tegenwoordigheid van dhr Hofstra uit Goes, Commissie van Toezicht en burge meester, de eindles gehouden van de land- bouwcursus. Aan alle cursisten kon een di ploma worden uitgereiktC. v. Sluis, A. Dekker, M. Dekker, J. Tramper, P. Tram per, M. v. Belzen, G. Scheele, C. J. de Voogd L. Baaijens, J? Koster, J. A. Nijsse en P. Polderdijk, allen te Arnemuiden en Klevers- kerke en P. Crucq, S. P. Janse en J. Mesu uit N.- en St Joosland. Verschillende toespraken werden gehou den, terwijl P. Tramper aan den leider een aardige verrassing in natura aanbood. Tholen- en St.-Philipsland. OUD VOSSEMEER. Alhier werd onder voorzitterschap van Dr Duinker een algem. ledenverg. gehouden^ van de Ver. voor Zie- kenhuisverpleging Tholen en St Philipsland. De rekening 1942 werd goedgekeurd met 'n nadeelig saldo van f 743,18K. Aan contribu tie werd ontvangen f 6672,97)^. Het leden tal bedroeg 2771. Getal verpleegdagen 1038 voor 90 opgenomen patiënten. STAVENISSE. In de jaarvergadering van den Kolenbond „Alg. Bel." deelde de voorz. mede, dat de vereen, zakelijk en financieel een goed jaar achter den rug heeft. De leden hadden in totaal 439.581 kg diverse brand stoffen afgenomen. Het ledenaantal steeg van 247 op 291. Er werd met nadruk op gewezen, dat er voortaan geen puf geleverd mag worden zonder bon. De ontvangsten in het afgeloo pen boekjaar hadden bedragen f 16.162,42 en de uitgaven f 14.988,94. De aanwezige kolen- voorraad werd gewaardeerd op f 3000. Con form het bestuursvoorstel werd den boek houder een gratificatie van f 100 toegekend. GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 78.) o De spanning is den volgenden morgen aan het ontbijt op haar hoogst. Steendam heeft Kea, die hij nauwelijks goeden morgen ge- wenscht heeft, al eens aangezien, doch zij zegt nog niets. Met moeite kan zij een stuk je brood door haar keel krijgen. Dat zij den nacht slapeloos heeft doorgebracht is haar duidelijk aan te zien. De boer neemt den Bijbel en wijkt van de gewoonte af. Het gedeelte, dat aan de beurt is, leest hij niet. Hij slaat Exodus 20 op en leest de tien geboden, om bij het „Eert uw vader en uw moeder" bijzonderen nadruk te leggen. Als hij het boek heeft dichtgeslagen, zegt hij„En nu, Kea, zou ik je antwoord willen weten. Je hebt voldoen den tijd gehad er over na te denken". „Ik kan en mag u geen ander antwoord geven dan gisteravond, vader. Abel heeft mijn woord. Ik heb hem lief en laat hem niet los". Ijzingwekkend k. lm staat Arend Steen- dam op. Wat gaat er in hem om? Niemand, die het zeggen kan. Angstig kijkt zijn vrouw nem aan. „Dan heb ik niets meer te zeggen. Je weet er alles van". „Dus u jaagt mij weg, vader?" „Je weet, wat ik gezegd heb, nietwaar? Het is nu afgeloopen 1 Dit is mijn laatste woord". „Dan staat mij niets anders te doen dan te verdwijnen", zegt Kea met harde stem. Haar hart schreit, maar haar vader en moe der merken daar niets van. Als uit marmer gehouwen is haar in-bleek gelaat. „Kea 1" huilt haar moeder. „Kind, wat doe je?" „Ik loop niet weg, moeder. Ik word weg gejaagd 1 En dat alléén, omdat ik de stem van mijn hart volgl" „Verdwijn!" brult Arend Steendam, die buiten zichzelf is. Op dit moment beroert hem nog meer de nederlaag, die hij lijdt, dan het vertrek van Kea. „Ik ga al weg, vader". Meteen is Kea het vertrek uit en loopt naar boven, waar zij van kleeding verwis selt. „Arend, houd haar terug! Daar kan geen zegen op rusten. Geef toe 1" smeekt de boe rin. „Moeten we nu onze dochter verliezen?" „Zij heeft mij te gehoorzamen, anders niet. Dat mag ik verlangen 1" zegt de boer. „Wees dan de mindere. Dit kan niet goed zijn. Ik. Boven hooren zij gestommel. Dan daalt Kea de trap af „Arend, het is nog niet te laat. Geef toe 1 Doe het dan alleen om den wille van den vrede hier in huis I Wat moeten wij zonder Keal En wat zullen de menschen er van zeggen?" (Wordt vervolgd.) Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. SS PK Leitt-0 H-P m Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, tem einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot op leiding en dienstvervulling in Nederland in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het LegioenKostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 19.3.43 9 u., Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 19.3.43 15 u., Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 20.3.43 9 u., Roer mond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 20.3.43 15 'u., Arnhem, Weverstraat 16b; 21.3.43 9 u., Hengelo, Deutsches Haus; 21.3.43 15 u., Zwolle, Hotel Peters, Markt; 22.3.43 9 u., Groningen, Concerthuis, Poelestraat22.3.43 15 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 23.3.43 9 u., Amsterdam, School Iepenweg 13; 24.3.43 10 u., Utrecht, Wehrmaohtheim, Maria- plein; 25.3.43 10 u., Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg; 26.3.43 10 u., DenJ^aag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. UITGEVEN KERKELIJKE MEDE- DEELINGENBLADEN. Verschenen is een verordening van den president der Ned. kui tuurkamer, waarbij de uitgevers van kerke lijke mededeelingenbladen (dat zijn niet de uitgevers van kerkelijke bladen die niet lou ter mededeelingen bevatten), van het lid maatschap der Nederlandsche kuituurkamer worden vrijgesteld, zonder dat aan dezen een bewijs van vrijstelling behoeft te wor den uitgereikt. De voorschriften omtrent het aanmelden bij den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen blijven evenwel onveranderd van kracht, evenals de verplich ting tot het inzenden van bewijsnummers aan de daartoe aangewezen instanties. Indien een uitgever echter behalve een of meer kerkelijke mededeelingenbladen nog andere tijdschriften uitgeeft, is het lidmaat schap van de Nederlandsche kuituurkamer (persgilde) wel vereischt. MUTATIES BIJ HET MEDISCH FRONT. Blijkens een mededeeling in „Volk en Vaderland" heeft Mussert aan Dr K. Keyer te Utrecht, op zijn verzoek wegens drukke werkzaamheden, eervol ontslag ver leend als leider van het Medisch Front, on der dankzegging voor de door hem in deze functie aan de Beweging bewezen diensten. Zijn benoeming als leider van de Volksge zondheid blijft gehandhaafd. Met ingang van gelijken datum is tot lei der van 't Medisch Front benoemd Dr Chr. A. Götte te Haarlem, en als plaatsvervan gend leider Dr J. S. Galjart te Wassenaar. ARBEIDSVOORZIENING VOOR DEN KOMENDEN. OOGST. De uitgestelde ra diorede van Ir. C. Staf, den Gemachtigde voor den oogst, president-directeur van de Ned. Heide-Maatschappij, zal thans gehou den worden op Dinsdag 16 Maart van 12.30 tot 12.45 uur over den zender Hilversum II. De heer Staf zal eenige voor de boeren zeer belangrijke mededeelingen doen omtrent de voorziening met arbeidskrachten voor den komenden oogst. Keuringen voor de Landwacht. De persdienst van de NSB meldt Zooals door den leider is meegedeeld, is iedere Nederlander, die eerlijk en naar beste weten en kunnen bereid is om zijn vader land als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen, welkom in de nieuwe Nederland sche Landwacht. De dienstplicht bedraagt 3 maanden. Zij, die de drie maanden achter den rug hebben, kunnen in de actieve politie worden opgeno men. Na drie maanden opgeleid te zijn als soldaat gaat men met verlof om alleen op geroepen te worden voor herhalingsoefenin gen of bij dreigend gevaar. In de komende weken zal in de onder staande plaatsen gelegenheid zijn zich voor de Nederlandsche Landwacht te laten keu ren 14 Maart Venlo, Deutsches Haus, Egmond- straat 16, 9-13 en 14-18 uur. 15 Maart Arn hem, Weverstraat 16b, 9-13 en 14-18 uur. 16 Maart Zwolle, Hotel Peeters, Markt, 9-13 en 14-18 uur. 17 Maart Assen, Concerthuis a. d. Vaart, 9-13 en 14-18 uur. 18 Maart Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 9-13 en 14-18 uur. 28 Maart Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout, 9-13 en 14-18 uur. 29 Maart Amsterdam, school Iepenweg 13, 9-13 en 14-18 uur. 30 Maart Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk, 9-13 en 14-18 uur. 31 Maart Utrecht, Weermachtsheim, Maria- plaats, 9-13 en 14-18 uur. 1 April Amersfoort Pol. Durchgangslager, Leusderw., 9-13 en 14- 18 uur. 2 April Den Bosch, Hotel N.-Brabant Markt 45, 9-13 en 14-18 uur. 3 April Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout, 9-13 en 14-18 uur. WANNEER VERDUISTEREN? Het Luftgaukommando Holland heeft het begin en het «inde van de verduistering voor de week van 8 Maart tot en met 14 Maart '43 als volgt bepaaldbegin 18.34, einde 7.08 u. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, gerekend van 15 Febr. 1943 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Krab bend ij ke benoemd. Middelburg. Tegen A. B. uit Oostkapelle is proces verbaal opgemaakt wegen 't rijden op den Noordweg zonder de voorgeschreven ver lichting. F. A. C. v. V. uit Monster is aangehou den en ingesloten, verdacht van diefstal, sub. verduistering van een heerenrijwiel. Goes. Reeds lang werd Goes bij avond on veilig gemaakt door een individu, dat vrou wen lastig viel. Deze week was een der slachtoffers eindelijk in staat een vrij nauw keurig signalement te geven, dat leidde tot aanhouding van den 30-jarigen B., een ge huwde man. Hij heeft een bekentenis afge legd. In den Goeschen polder werden door de politie aangetroffen den 15-j. Th. de K. en D. J. en J. v. H., beiden 13 jaar, die vol op bezig waren te gokken om inzetten tot f 5 toe. Het drietal had naar den polder een kist bier, inhoudende 25 flesschen, meege sleept om die gezamenlijk op te drinken. De politie heeft het geld in beslag genomen en tegen de jongens proces-verbaal opgemaakt. Op den hoek AgnesgangWijngaard straat werd gisteren een voetgangster aan gereden door een driewielig transportrijwiel. Het meisje werd gewond. Proces-verbaal is opgemaakt. A. H. te Kloetinge kreeg een proces verbaal wegens rijden zonder licht. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Gistermiddag werd in de gemeenteherberg de gewone jaarlij ksche le denvergadering van de Boerenleenb&nk al hier gehouden. Slechts 12 leden waren aan wezig. De rekening en verantwoording over 1942 werd goedgekeurd met een winst van f 1833,42. Het vorige jaar was er een verlies van f 24,28. Dhr J. Oele, welke als bestuurs lid aftrad werd herkozenook dhr Note- boom, welke als lid van den Raad van toe zicht aftrad, werd herkozen. Het aantal le den der bank bedraagt thans 105. Zon; op 7.01, onder 18.39. Maan: op 10.46, onder 1.46. Vandaag le kw., 22 Mrt V. maan ZONDAG 14 MAART 1943. Maar onze tong zingt tot in eeuwigheid Des Heeren lof, Zijn roem en majesteit Looft God, de Bron van 't leven, Zon: op 6.59, onder 18.41, Maan: op 11.27, onder 2.42, GEBRUIKT UW GASRANTSOEN MET OVERLEG, DAN BEWANDELT U DEN JUISTEN WEG.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1