WOENSDAG 10 MAART 1943 57c Jaargang, No, 134 BINNENLAND FEUILLETON UIT DE PROVINCIE LAND- EN TUINBOUW DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL NEDC RIANDSCHE VOi-KS D IE NST CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. ONVERMINDERD HEVIGE STRIJD IN HET OOSTEN. - DUITSCHE TROEPEN VEROVEREN TALRIJKE PLAATSEN BIJ CHARKOW. - LUCHTAANVAL OP NEURENBERG. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede De winterslag in het Oosten duurt in on verminderde hevigheid voort. De Duitsche troepen zijn echter aan het geheele front meester van de situatie. Zij zijn met succes in den aanval, behouden op andere plaatsen in een onwrikbare verdediging 'hun stellin gen of voeren de bevolen bewegingen naar verkorte frontlinies, welke bewegingen ten doel hebben zich van den vijand los te ma ken, volgens de plannen uit. De Duitsche aanval in het gebied van C h a r k o v vindt voortgang. De vijand werd na hevigen strijd verder teruggewor pen. Talrijke plaatsen o.a. de steden W a 1 k i en Ljoebotin werden stormenderhand genomen. De afwee^slagen in de strijdgebieden van Orel en Staraja Roessa duur den ook gisteren voort. De Duitsche divi sies, ondersteund door de onvermoeide acti viteit van het luchtwapen, hielden tegenover den met massale infanterieformaties aan vallenden vijand onwrikbaar stand en brach ten den vijand enorme verliezen toe. In weerwil van sterke actie van artillerie, vechtwagens en slagvliegers kon de vijand op geen enkel punt terreinwinst boeken. Aan het Noord-Afrikaansche front verliep de dag gisteren over het al gemeen kalm. Jagers schoten boven Tune- si 5 vijandelijke vliegtuigen neer. Vijandelijke luchtstrijdkrachten vielen overdag het kustgebied der bezette Westelijke gebieden en een grensplaats inWest-Duitschland en des nachts de stad Neurenberg met brisant- en brandbommen aan. De be volking leed verliezen. Er ontstond vrij groote schade vooral in woonwijken en aan openbare gebouwen. Enkele plaatsen van cultuurhistorische waarde werden vernield. Jagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht schoten in totaal 17 vliegtuigen neer. Het Italiaansche legerbericht meldt: Plaatselijke acties aan het front in Tu nesië. Duitsche jagers schoten vijf Spit fires omlaag. In de Middellandsche Zee heb ben jachtvliegtuigen, die een konvooi bege leidden, den aanval van vijandelijke vliegtuigen afgeslagen, waarvan er vijf werden neerge schoten, die in zee stortten. Vahnacht werd een vijandelijke luchtaanval ondernomen op Palermo. Er werd lichte schade berokkend aan woonhuizen. Onder de bevolking vallen drie dooden en 5 gewonden te betreuren. De strijd aan het Oostfront. (A. N. P.) De Duitsche aanval in het ge bied van Charkov gaat ondanks de opnieuw ingetreden koude met succes voort en de Duitsche troepen hebben nieuwe terrein winst kunnen boeken. De bolsjewisten leden hierbij zeer zware verliezen. Gezien de ontwikkeling der operaties in dit gebied is het niet uitgesloten, dat de bolsjewisten zich in de stad Charkov niet zullen kunnen handhaven. In den middensector van het front gaat de stelselmatige ontruiming ter verkorting van het front voort. Ook het gebied van Wjasma, dat een uitspringenden hoek in het front vormt, wordt ontruimd. Van Duitsche zijde wijst men er op, dat dit iets geheel anders is dan het prijsgeven van gebieden onder vijandelijken druk. De gevechten in den middensector evenals die in het Noorden zijn soms van een bui tengewone hevigheid. De Engelsche luchtaanval op Neurenberg. (D. N. B.). De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 7 op 8 Maart een nieuwen terreuraanval ondernomen op de stad Neu renberg. ETrie ziekenhuizen en twee tehui zen voor ouden van dagen werden zwaar getroffen. Britsche bommen kwamen o.a. terecht op den Schouwburg, het Germaan- 76.) GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. Arend Steendam staat even perplex. De hou ding van Kea verrast hem toch. Die weet, wat zij wil. Kea ziet zijn verslagenheid en maakt er gebruik van. „yader", smeekt zij, „maak het ons nu niet moeilijk. We hooren bij elkaar. We zijn, er van overtuigd, dat God ons bij elkaar heeft gebracht. Geef nu uw toestemming, vader". „Eer stort deze boerderij in puin, eer ik jou toestemming geef 1" roept Steendam woe dend uit. „Laat je dat nu eens en voor altijd gezegd zijnl" „Houden jullie nu op met die ruzie", zegt de boerin schreiend. „Wees: toch eens ver standig, Kea. Je ziet, dat vader niet wil. Je moet gehoorzamen". „Neen, hierin behoef ik niet te gehoor zamen, moeder. Vader mag dat niet van mij vergen". „Hou je mond, brutale feeks 1 Kort en goed, je krijgt tijd tot morgen. Denk er goed over na, want ik krabbel niet terug meisje. Je deelt mi] morgen mee, dat je afziet van dien vent m Zwolle en dat je tot man zult nemen, dien ik hier breng. Ik kan altijd nog met Voerman praten. Hij is een goeie voor jou. Jullie zul len het best met elkaar vinden. Dus morgen en geen dag later. Goed begrepen? Het moet nu afgeloopen zijn. Ik ben al gek genoeg ge weest, om zoo lang geduld te hebben!" „En als ik morgen weiger, vader?" vraagt Kea, die begrijpt, dat thans het hoogtepunt van de crisis bereikt is. sche museum, en de Mauthalle. Dit laatste is een der mooiste gebouwen van de oude stad Neurenberg uk de 15e eeuw. De vacantieregeling in Duitschland. (A.N.P.) Nadat de vacantie van het perso neel in overheidsdienst in de afgeloopen oor logsjaren in het algemeen op hoogstens drie weken was vastgesteld, heeft de rijksminister van Binnenlandsche Zaken voor het jaar 1943 voor het gebied van het Groot-Duitsche rijk bepaald, dat vacantie slechts dan zal worden verleend, wanneer naar de meening van den chef de betrokkene daaraan behoefte heeft en de voor den oorlog belangrijke werkzaamheden zulks toelaten. De vacantie bedraagt hoogstens veertien werkdagen; voor ambtenaren en be ambten, die vóór 1 April 1894 geboren zijn, hoogstens 20 werkdagen. Militair protocol bij pact van Saadabad. (V.P.B.) De Italiaansche bladen vernemen uit Beiroet, dat het verdrag van Saadabad, dat in 1937 tusschen Turkije, Irak, Iran en Af- ganistan werd, gesloten, is uitgebreid met een militair protocol. Dit protocol voorziet in we- derzijdsche militaire hulp der verdragsluitende partijen, alsmede in het recht op vrijen door tocht, wanneer de veiligheid van een der on derteekenaars van het verdrag zou worden bedreigd. Gerardus Mooyman verwerft het ridderkruis. (D.N.B.) De Führer heeft het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den Neder- landschen SS-Sturmmann Gerardus Mooyman, stukscommandant bij de pantser jagercom pagnie. Mooyman heeft bij den afweer van hevige vijandelijke aanvallen ten zuiden van het Ladogameer op 13 Februari met zijn zwaar pantserafweerkanon des ochtends als stuk richter zeven Sowjetpantserwagens en des middags als stukscommandant zes pantserwa gens kapot geschoten. Reeds in het begin van Februari slaagde hij er in, als stukrichter vier vijandelijke pantserwagens te vernietigen. Verplichte arbeidsdienst voor studenten in België. (S.P.T.) Door een verordening van het mili taire bestuur der bezettende macht in België zijn alle mannelijke en vrouwelijke studenten uit het eerste studiejaar verplicht voor den duur van zes maanden arbeid te verrichten. De studenten in kwestie moeten zich voor den twintigsten Maart bij de arbeidsbureaux aan melden. Bovendien is bepaald, dat niemand meer tot de studie op de Belgische hooge scholen mag worden toegelaten, die niet ten j minste een jaar arbeidsbemiddeling heeft ver leend. U.D.S.S.R. basis van de wereldrevolutie. De beteekenis voor de wereld van de Octo- berrevolutie bestaat niet alleen daarin, dat zij het groot initiatief van een enkel land vormt om het imperialistische systeem ten val te brengen, en dat zij den eersten haard van het socialisme in den oceaan van de imperialisti sche wereld vormt, doch ook daarin, dat zij de eerste etappe van de wereldrevolutie en een machtige basis voor de verdere ontplooiing hiervan is. „Vraagstukken van het Leninisme" door Stalin, blz. 152. dend lager onderwijs. Aan hen zullen door bemiddeling van de gemeentebesturen onder schooltijd worden uitgereikt 3 tabletten per week; elke gemeente zal zelfstandig een re geling kunnen treffen voor de verstrekking van het vitamine. Met de voorziening van deze groep zal in de t w e e d e helft van Maart een aanvang worden ge maakt. Zij zal zoo mogelijk gedurende 12 weken plaats hebben. De tweede groep vormen aanstaan de en jonge moeders. Al die vrou wen van wie in de periode tusschen 29 Mrt 1943 (eerste dag) en 10 April (laatste dag) kan worden vastgesteld, dat zij ten minste in de 5de maand der zwangerschap zijn, zul len zich in deze periode van een desbetref fende verklaring van den behandelenden arts of de behandelende vroedvrouw moeten voorzien, Bij de plaatselijke distributiedien sten ontvangen zij in de periode 29 Maart 194317 April 1943 op vertoon van deze ver klaring en de eigen stamkaart, tegen ont vangstbewijs gratis 72 tabletjes vitamine-C van 50 milligram, berekend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders, wier (jongste) kind is of wordt geboren tusschen 1 December 1942 (eersten dag) en 28 Maart 1943 (laatsten dag) op vertoon van de stam kaart van de moeder en die van den pas geborene bij dezelfde distributiediensten en gedurende diezelfde periode, te weten tus schen 29 Maart 1943 en 17 April 1943, even eens gratis 72 tabletjes in ontvangst worden genomen. Ten slotte zullen bepaalde groepen ar beiders de tabletten ontvangen. Met de leiding van de daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven zal worden overeengeko men, dat de tabletten gedurende een be paald aantal weken op het bedrijf aan de arbeiders worden verstrekt en door hen ge nuttigd. Zoo het mogelijk blijkt, de verstrekking nog uit te breiden tot de groep zeer jonge kinderen, zal hieromtrent te gelegener tijd een afzonderlijke mede- deeling volgen. Men lette er op, dat de vitamine-C-tablet- ten zorgvuldig worden bewaard, daar anders de gebruiktswaarde achteruitgaat. Bewaring op een donkere, koele en droge plaats in de oorspronkelijke verpakking of in donker ge kleurde droge flesqhjes wordt aanbevolen. Men dient ze voor de nuttiging niet op te lossen, fijn te maken of door voedsel te mengen, aangezien de tabletten dan zeer veel van hun waarde inboeten. Eenvoudige nuttiging, desgewenscht tezamen met wat water, is de aangewezen weg. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 11 Maart 1943. 'sM. tot 7.06 u. 'sAv. van 18.36 u. DE BURGEMEESTER VAN HOORN OVERLEDEN. Te Hoorn is Zondag op 37- jarigen leeftijd tengevolge van een hartver lamming overleden dhr H. R. Schottee de Vries, sinds kort burgemeester dezer ge meente. Hij was sinds 1935 lid van de NSB. VERDERE BEZUINIGING OP PA PIER. Teneinde een verdere bezuiniging van het papierverbruik te verkrijgen, is het aantal artikelen, waarvan de vervaardiging in gevolge de fabricagevoorschriften voor de papier- en papierverwerkende industrie is verboden, uit gebreid. VITAMINE-C-TABLETTEN. Dé vol gende bevolkingsgroepen zullen voor de gra tis-verstrekking van vitamine-C-tabletten in aanmerking komen In de eerste plaats de leerlingen der scholen voor lager en voorberei- „Dan erken ik je niet langer als mijn doch ter en kun je „Westhove" verlaten. Is dat duidelijk of niet?" „Arend 1" huilt zijn vrouw. „Weet, wat je zegt!" „Dat weet ik heel goed. Als Kea nu maar zoo verstandig is, om te gehoorzamen. Het ligt aan haar". Woedend verlaat Arend Steendam de kamer, waar de boerin schreiend met Kea praat. „Kind, geef toch toe. Vader voert zijn be dreiging uit. Wat een ellendekomt er dan 1 Laat Lasterie nu maar varen. De wonde heelt met den tijd wel. Denk er toch eens over nal" Kea zit met opeengeklemde lippen. Dan vliegt zij plotseling op en rent naar boven, naar haar kamer, waar zij bij haar bed ligt te huilen van pijnigende smart. Dan pakt zij resoluut haar handkoffertje en vult het met de allereerste benoodigdhe- den. Tevens voegt zij er geld bij, na gezien te hebben, dat in haar taschje voorloopig voldoende is. De stemming aan tafel is ondragelijk. Steendam laat den Bijbel liggen als zij klaar zijn en spreekt een formuliergebed uit. Er is geen woord gezegd. En stilzwijgend brengt Kea de borden en het ander gerei naar de keuken, waar de dienstbode haar nieuwsgierig aanziet. Het personeel heeft de ruzie gehoord. Het vermoedt, wat er aan de hand is. Waar moet dat op uitdraaien? - Steendam heeft de fiets genomen en rijdt naar het dorp. Vermoedelijk heeft hij er geen boodschap. Hij wenscht er uit te zijn. Misschien, hoopt Kea, die haar va'der naziet, komt hij tot andere gedachten. (Wordt vervolgd.) P. DUMON TAK. f Wij meldden reeds het overlijden van den heer P. Dumon Tak, die van 1915 tot 1932 burgemeester van Middelburg is geweest. De heer Tak was Middelburger van ge boorte. Hij werd geboren op 31 Dec. 1867 en koos aanvankelijk het notariaat als loopbaan. Hij was werkzaam bij zijn oom, notaris Tak. Later werd hij lid der bankiersfirma J. A. Tak en Co. In 1901 werd hij lid van den gemeenteraad voor de liberale partij. In 1909 werd hij tot wethouder gekozen als opvolger van den heer W. J. Sprenger. Van 1913 tot 1915 was hij waarnemend burgemeester, daar de burge meester, Jhr M. van den Brandeler, toen lang durig ziek was. Op 1 Febr. 1915 werd hij burgemeester van zijn geboortestad, in welk ambt hij zeer veel voor Middelburg gedaan heeft. In de moeilijke oorlogsjaren was hij de rechte man op de rechte plaats en de steun van velen. Vooral na 1918 kon hij zijn talen ten ontplooien en veel tot stand brengen. Tijdens zijn ambtsperiode ging de reinigings dienst in handen der gemeente over, werden flinke complexen arbeiderswoningen gebouwd, werden bouwterreinen in exploitatie gebracht, werd de waterleiding uitgebreid en verbeterd, werd de gasfabriek verbouwd, werden de bui tenwijken gerioleerd, werd de Koepoortbrug gebouwd, werden sportterreinen aangelegd, enz. Het leiden der raadsvergaderingen ging hem gemakkelijk af. Hij wist de debatten vaak belangrijk te beperken en gaf krachtige lei ding. Middelburg heeft aan hem veel te danken. Benoemd tot dijkgraaf van den calami- teuzen Adornispolder, J. J. Schijve, Nieuw- vliet. Vlissingen. EEN JONGENSBENDE. Zondagavond half tien hield een politieman een 15-jarigen jongen aan, die op de uitkijk stond bij een verlaten winkel in de Scheldestraat, terwijl eenige van zijn kornuiten binnen in den win kel op roof uit waren. Bij de aanhouding van den jongen werden electrische gebruiks voorwerpen, radio-onderdeelen, potlooden enz., welke uit den winkel afkomstig waren, in een zak aangetroffen, die hij bij zich had. Nadat hij de namen van zijn mederoovers had verteld, was het voor de politie niet De verordening Inzake veranderen van betrekking. De verordening Veranderen van betrek king is uitgevaardigd, omdat de omstandig heden hier te lande naar de meening der autoriteiten daartoe aanleiding geven. In Duitschland bestaat een dergelijke verorde ning, die reeds in 1939 is ingevoerd, doch die veel verder gaat dan de Nederlandsche. De laatste is geen copie van de Duitsche. Men heeft in alle opzichten gehouden met de hier te lande heerschende economische toestanden. Ontslagaanvrage is nu gekoppeld aan een vooraf gegeven goedkeuring van het ge westelijke arbeidsbureau. Men zal geen ont slag kunnen vragen of kunnen krijgen, zon der dat men daartoe goedkeuring heeft ge kregen van het arbeidsbureau. De verorde ning geeft voorts een aantal uitzonderingen. Hieronder valt ook personeel, dat huishou delijke bezigheden in loondienst verricht, in tegenstelling tot de Duitsche verordening, waar dit niet het geval is. Voorts noemt de verordening een aantal bedrijven met name, waar het arbeidsbureau de eenige instantie is, die dienstverband kan ontbinden. Het betreft hier over het alge meen bedrijven, die van zeer groot belang zijn voor militaire doeleinden, alsmede die bedrijven, die ervoor zorgen, dat men in de noodzakelijkste behoeften kan voorzien, m. a. w. dat de aangewezen distributiebeschei den te allen tijde zullen kunnen worden ge honoreerd. (Textielbedrijven bijv.). Jeugdige nersonen behoeven geen goed keuring. Wel moeten zij zich, evenals werk nemers, die op proef werken gedurende een bepaalden tijd, onmiddellijk nadat zij ont slag hebben genomen, aanmelden bij het ar beidsbureau. Dit beslist dan, of hun over gang naar een ander bedrijf wenschelijk is. Wat ten aanzien van het ontslag is ge zegd, geldt ook voor het aannemen van per soneel; ook hier heeft men toestemming van het Arbeidsbureau noodig. Wederom zijn enkele uitzonderingen gemaakt. Voor ambtenaren gelden de bepalingen van de verordening niet; echter wel voor de arbeidscontractanten. Zooals uit de verordening blijkt, blijft het mogelijk een lid van het personeel op staan- den voet te ontslaan. Wanneer een onderge schikte b.v. werk levert, dat niet deugt, of wanneer hij, uit hoofde van bepaalde ge beurtenissen of eigenschappen, in een ern stig conflict geraakt met zijn werkgever, zoodat handhaving op zijn plaats een on mogelijkheid blijkt, dan kan de werkgever in dat geval zijn werknemer op staanden voet ontslaan. Wel zal het Arbeidsbureau hiervan in kennis gesteld moeten worden; zoodat het zijn goedkeuring achteraf aan dit ontslag kan hechten. Het spreekt vanzelf, dat bedoelde werknemer zich na zijn ontslag zal moeten aanmelden bij het Ar beidsbureau. Voorafgaande toestemming is ook niet noodig, wanneer 't een ontslag betreft van 'n vertegenwoordiger van een privaatrechtelijk rechtspersoon. Men denke hierbij aan naam- looze vennootschappen e.d. instellingen. Een uitzondering is eveneens gemaakt voor ongeregelde dienstbetrekkingen of voor werkzaamheden, die worden verricht tegen een vergoeding, welke niet onderworpen is aan de verplichte ziekteverzekering. Men denke hier bijvoorbeeld aan schoonmaak sters, werksters in bedrijven enz. moeilijk meer deze misdadigers in den dop, die door een tuimelraam waren binnen ge komen, in handen te krijgen. Toen de recherche een paar uur later, on geveer elf uur, bedoelden winkel weer pas seerde, hoorde zij opnieuw gestommel en haalde zij nota bene twee andere jongens, ook van 15 jaar, doch niet behoorend tot de hierboven genoemde groep, uit het pand. Zij waren ook al op roof uit en bleken in het bezit van een bijl en een vijl, voorwerpen die zij zich reeds in den winkel hadden toe geëigend. (P. Z. C.) Zuid-Beveland. KLOETINGE. Bij het draaien met den wagen in de Buys Ballotstraat brak gister avond plotseling een as van den wagen van A. de Visser. Het paard schrok en kwam in de sloot bij Lous terecht. Na veel moeite en met hulp van de toeschouwers kon het paard weer op den wal getrokken worden. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Alhier is in den ouderdom van 56 jaar plotseling overleden, de heer P. Kooyman Jz., in leven dierenarts alhier. Onze landbouw in 1942/43. Het teeltjaar 1943 staat voor de deur. De heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw, heeft vastgesteld, dat, dank zij de medewerking van onze boeren, thans bijna 50.000 ha koolzaad te velde staat. Wanneer geen onverwachte tegenslagen meer komen, mogen wij daardoor de vefvoorziening in Nederland zonder al te groote zorgen tege moet zien. Wat de verhouding van den veestapel tot het aanwezige- ruwvoeder betreft, deze zal nog iets ongunstiger worden, als na het ver- WOENSDAG 10 MAART 1943. Indien wij dan met Christus gestorven zijn, gelooven wij, dat wij ook met Hem zullen leven. Rom, 68. Zonop 7.08, onder 18.34. Maanop 9.14, onder 23.35, 13 Mrt le kw., 22 Mrt V. maan. Hoor hoe de apostel Petrus zegt, dat het lijden wordt „toegemeten"; de oude verta ling zegt„volbracht". Er is sprake van een maat en van een uiteindelijk vol zijn er van; ja er is sprake van een verborgen hand, die dit volvoert. Hoor hoe voorzichtig en ge sluierd de apostel zegt, dat dit alles niet buiten God omgaat, hoe Hij de maat kent en weet, wat zij bevatten kan en er het oog op houdt, wanneer zij vol raakt. Met een vertrouwend hart en toch zéker niet met een ongevoelig oog ziet de apostel het lijden van de „broederschap in de wereld"daar over gaat Hij, Die de machtige hand heeft, waaronder wij ons hebben te vernederen. Dr S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel. „HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM." NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Beverwijk, J. A. Peters te Willemstad (N.-Br.). Bedankt: voor Lage Vuursche, J. J. Poot te Ameide-Tienhoven. BAPT. GEMEENTEN. Bedankt: voor Apeldoorn, H. Hornstra te Vriesoheloo (Gr.). AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Cand. A. J. Hovy, voorganger van de Herv. Evang. te Koog a.d. Zaan die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Hans- weert heeft aangenomen, is voornemens Zondag 21 Maart a.s. aJdaar zijn intrede te doen, na tevoren te zijn bevestigd door zijn schoonvader, Ds E. Beker van Haarlem. Na tevoren te zijn bevestigd door Ds C. Smits van Dordrecht met Jes, 52: 7, deed Ds M. Overduin, tevoren oud-Geref. pred. te Dordrecht, zijn intrede bij de Chr. Geref. Gem. van Werkendam, sprekende over Rom. 8: 31b. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Zondagmorgen is ds J. W-. de Jager, gekomen van Zutphen, door ds P. C. v. d. Vliet bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Utrecht. Tekst Jesaja 40: 1 en 2. Ds D. Roest nam wegens vertrek naar Hoogeveen afscheid van de Geref. Kerk te» Opperdoes. Tekst 2 Cor. 10: 13. KORTE BERICHTEN. Ds F. H. van Aalst te Ede, die reeds geruimen tijd gele den een toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Kerk van Bergen op Zoom aannam, kon nog steeds niet officieel beroepen wor den, wijl een geschikte ambtswoning voor hem aldaar ontbreekt. Tot 1 Juli a.s. zal nu nog worden gewacht. Is dan nog geen wo ning in Bergen op Zoom gevonden, dan wordt de toezegging ongedaan gemaakt. Naar wij vernemen is de nestor van de Ned. Herv. predikanten van Amsterdam, Dr G. Oorthuys, voornemens 1 Mei a.s. met emeritaat te gaan. Hij zal zich metterwoon te Lunteren vestigen. Naar wij vernemen heeft Mej. A. v. d. Mark te Weesp om gezondheidsredenen ont slag gevraagd als presidente van de vereen, van onderwijzeressen bij het Christelijk voorbereidend onderwijs in Nederland. De heer D. Laansma te Doorn, leider van den Ned. Chr. Gemeenschapsbond, is be noemd tot Evangelist der Ned. Herv. Evan gelisatie te Annen (Dr.). DENK AAN 27 MAART. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Niedierlande deelt piede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuw den), die lichamelijk zoo wel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischeri, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Ne derland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinners vergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. SS PK Wigforss-0 H-P m. 15 u., Arnhem, Weverstraat 16b; 21.3.43 9 u., Hengelo, Deutsches Haus; 21.3.43 15 u., Zwolle, Hotel Peters, Markt; 22.3.43 9 u., Groningen, Conoertbuis, Poelestraat22.3.43 15 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 23.3.43 9 u., Amsterdam, School Iepenweg 13 24.3.43 10 u., Utrecht, Wehrmachtheim, Maria- 19.3.43 9 u., Rotterdam, Deutsches Haus, plein.; 25.3.43 10 u., Amersfoort, Dienstge- Westzeedijk; 19.3.43 15 u., Den Bosch, Hotel bouw, Leusderweg; 26.3.43 10 u. Den Haag, Noord-Brabant, Markt 4520.3.43 9 u., Roer- I café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. mond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 20.3.43 I Het affiche voor de nieuwe actie van den Nederlandschen Volksdienst, de kraai®ver- pleging. J. Schipper-Pax m. der scheuren van 75.000 ha grasland nog een aantal koeien overtollig wordt en in de con sumptie komt. Doch met het afslachten dient het dan ook uit te zijn, zoowel om te voorkomen, dat de verwerking van het be schikbare veevoeder onmogelijk wordt als om te vermijden, dat de zoo hoog noodige melk- en melkvetbron wordt aangetast. Helaas kon door verschillende oorzaken minder wintergraan worden uitgezaaid dan wel wenschelijk was.Dat de uitzaai van rogge belangrijk boven dien van het vorige jaar uitgaat, maakt weer iets goed. Voor de voedselvoorziening is een be hoorlijke arbeidsvoorziening voor den'land- bouw onontbeerlijk en in dit verband deelde de heer Ruiter mede, dat maatregelen in voorbereiding zijn, waarbij de arbeidsvoor ziening nog deugdelijker wordt voorbereid dan het vorige jaar. De gemachtigde voor den oogst zal nog grootere bevoegdheden krijgen. Om de moeilijkheden te ondervan gen zal hij straks de beschikking krijgen over alle landarbeiders, over hen, die in cul tuurtechnisch werk arbeiden, den arbeids dienst en zoo noodig de schooljeugd. Op critieke oogenblikken zal hij zelfs krach ten uit andere bedrijven kunnen inzetten. Bovendien zal hij daarbij de bevoegdheid krijgen om machines, paarden en materiaal te vorderen. Als het noodig mocht zijn, de geheele be volking in bepaalde streken tot oogstarbeid te verplichten, dan zal dit niet worden na gelaten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1