MAANDAG 8 MAART 1943 57c Jaargang, No. 132 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE LAND- EN TUINBOUW VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. BOLSJEWISTEN TEN ZUIDEN VAN CHARKOW TERUGGEWORPEN. - GSHATSK ONTRUIMD. Het opperbevel der Duitsche weermacht i deelt mede: Bij het bruggenhoofd van de K o e b a n en aan het front van Mioes en de Do ne t s zijn gisteren slechts gevechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Door aan vallen van Duitsche tankeenheden werden concentraties van de bolsjewieken uiteenge dreven, verscheidene honderden gevangenen en een talrijke buit werden binnengebracht. In de ruimte ten Zuiden van C h a r k o w hebben snelle troepen van het leger en de Waffen-SS sterken tegenstand van den vij and gebroken en hem naar het Noorden te ruggeworpen. De ingesloten formaties van het derde bolsjewistische tankleger, bestaan de uit deelen van het twaalfde en 't vijftien de pantsercorps, een cavalleriecorps en drie divisies infanterie, werden vernietigd. Hel aantal gevangenen en de buit konden eerst voor een deel geteld worden. Tot dusver zijn geteld ruim 225 kanonnen, 61 tanks en ruim 1000 voertuigen. De bloedige verliezen der bolsjewieken zijn buitengewoon zwaar. In het gebied ten Westen van K o e r s k en in den geheelen sector van Orel wis selden krachtige vijandelijke aanvallen af met succesvolle eigen tegenaanvallen. Of schoon de vijand verscheidene versche divi sies in den strijd wierp, gelukte het hem op geen enkele plaats successen te behalen. Binnen het bestek van systematische eigen bewegingen is de stad Gshatskna vol trokken ontruiming zonder stfijd aan den vijand geiaten. Alle pogingen van de bolsje wieken de Duitsche losmakingsbewegingen te verstoren bleven vergeefsch. Ook in den sector van Staraja Ro e s- s a is de vijand ook gisteren steeds weer ïë- gen onze sterke afweerstellingen opge stormd. Hij werd met zware verliezen aan tanks en menschen teruggeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer gelukte het onzen troepen door een plaatse lijken aanval hun stellingen te verbeteren. Daarbij werden, behalve een talrijke buit, verscheidene honderden gevangenen binnen gebracht. In vele sectoren van het Oostelijke front hebben sterke formaties van het luchtwapen door zware aanval slagen op vijandelijke troepenconcentraties, stellingen en ravitail- leeringsverbindingen de troepen van het le ger gesteund. Aan het Zuidelijke front in T u n i s heü- ben Duitsch-Italiaansche troepen plaatselij ke aanvallen ondernomen tegen den vijand. Verkenningsstrijdkrachten drongen diep in het vijandelijke gebied. Gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand hebben met zichtbaar succes tankstrijdkrachten, ge motoriseerde colonnes en een vijandelijk luchtsteunpunt aangevallen. Door den reeds gisteren gemelden aanval van het luchtwa pen op een vijandelijk convooi is een nieuw groot vrachtschip beschadigd. Bij den afweer van vijandelijke luchtaan vallen op twee plaatsen aan de Atlantische kust van F r a n k r ij k zijn drie viermoto rige bommenwerpers en twee jachttoestellen neergeschoten. De revolutionaire agitatie van Moscou. „De taak een conferentie houden met het doel een onderzoek in te stellen naar de vraag wat collectief gedaan kan worden om aan de revolutionnaiire agitatie een einde te ma ken, die zoo bereidwillig van Moskou uit over de geheele wereld wordt gevoerd, is zeer ur gent. Er is niet één natie, die niet geleden heeft van de activiteit van die organisatie, die van Moskou uit werkt voor het bevorderen der wereldrevolutie." („Times" van 18 Maart 1938.) Korte Berichten. (D.N.B.) Britsche bombardementsvlieg tuigen hebben Vrijdagavond boven West- Duitsch gebied gevlogen.- Op verscheidene plaatsen lieten zij brisant- en brandbommen vallen, waardoor een aantal woonhuizen ver woest of beschadigd werd. Er Ontstonden ver liezen onder de bevolking. Veertien Britsche bommenwerpers zijn neergeschoten. Naar Domei meldt, heeft het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken besloten een formeel verzoek te richten tot de Zwitser- GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 74.) o Onmiddellijk staat hij op. Het is hem vol komen duidelijk. Hij heeft hier niets meer te doen. En hij is nijdig op den boer, die hem blijkbaar niet de volle waarheid heeft gezegd. „Weet je vader van die briefwisseling en van dat mekaar ontmoeten?" vraagt hij. „Neen, daar weet vader niets van. Hij meent inderdaad, dat die geschiedenis, zooals hij het noemt, afgeloopen is. Maar dat is niet zoo. Ik trouw met dien onderwijzer of ik trouw niet, dat is mijn vast voornemen". „Dan heb ik hier ook niets meer te doen, juffrouw. Ik wist het niet, anders zou ik „Maar^ hoe kom je hier We hebben elkaar nog nooit ontmoet", zegt Kea, tóch nieuws gierig. „Ik kan het wel zeggen. Mijn vader heeft mij op jou gewezen. Hij heeft misschien met jouw^ vader gesproken". „Zóó zal het wel zijn, Voerman. Het spijt mij. Ik geloof, dat wij allebei slachtoffer zijn en hoop niet, dat je verkeerde, gedachten van mij hebben zult". „Ik respecteer je houding", zegt hij kloek- weg. Spontaan steekt Kea hem de hand toe. Dan verlaat de jongeman het vertrek en loopt het naar ZÜ rnotor. Hij trekt zijn jas aan en kijkt verslagen om zich heen. Daar komt Steendam hoogst verwonderd aanloopen. „Wat nu?" vraagt hij. sche regeering, die de Japansche belangen in Nlcuw-Zecland vertegenwoordigt, onmiddel lijk een officieel onderzoek in te stellen naar de massale terechtstelling op 25 Februari In een krijgsgevangenenkamp in Nieuw-Zeeland, Daar werden 48 Japansche krijgsgevangenen gedood en 63 gewond. Het aantal slachtoffers van den laatsten luchtaanval op Berlijn is gestegen tot 486 dooden en 377 zwaargewonden. Kaart van Helt In een klein gedeelte van de Kaukasus o.a. te Novorossysk met omgeving houden de Duitsche troepen nog steeds stand. Aan de rivier de Koeban wordt hevig gevochten. Duitschers opgelet. Volgens par. 1 der Ausweispflichtverord- nung (130/42) zijn ook alle Rijksduitschers die het 15e levensjaar hebben volbracht, ver plicht steeds een geldig, te hunnen name ge steld, van een foto voorzien officieel bewijs bij zich te dragen en op verlangen aan eiken Duitschen en Nederlandschen politiebeambte te toonen. Rijksduitschers, die een dergelijk bewijs niet bezitten, kunnen bij den Beauftragte des Reichskommissars-Polizeioffizier voor de provincie, waar zij woonachtig zijn onder inlevering van twee foto's (37 x 52 mm) de uitreiking van een voorloopig persoonsbe wijs aanvragen. Wie zonder een geldig be wijs wordt bevonden, stelt zich bloot aan het gevaar te worden overgebracht naar het naaste politiebureau en aan straf. RAUTER, SS-Gruppenführer und Gene- ralleutnant der Polizei. Met weinig gas en electriciteit moet men veel doen. Iedereen zal moeten toegeven, dat het groote verkwisting van energie beteekent, als men overdag het electrisch licht laat branden. Dit geldt zoowel voor fabrieken als kantoren, zoowel voor winkels als huishou dingen. In het bedrijf speelt de economische bedrijfsvoering een groote rol. maar ook in de huishouding is sprake van economisch be leid. In de tegenwoordige buitengewone om standigheden vereischt dit beleid meer zorg en inspanning dan in normale tijden. Zoo dient uit de toegewezen rantsoenen gas en electriciteit een zoo groot mogelijk nuttig effect te'worden gehaald, d.w.z. met weinig gas en electriciteit zal men veel moeten doen Wie dit niet doet, loopt gevaar zijn rantsoen te overschrijden, wat onvermijdelijk leidt tot boete of afsluiting van den gastoevoer. DUITSCHE KINDEREN NAAR ONS LAND. Ook dit jaar zal wederom een zoo groot mogelijk aantal Duitsche kinderen tus- schen 6 en 12 jaar uit het Ruhrgebied voor zes weken naar Nederland komen. Ze zullen worden ondergebracht in geheel Nederland, uitgezonderd de provincies Zeeland, Noord en Zuid-Holland. EEN ONTSLAGKWESTIE. Drie we ken geleden heeft de Centrale Raad van Be roep de zaak behandeld van den burgemees ter van Utrecht tegen den adjunct-commies van Maatschappelijk Hulpbetoon, F. aldaar. Het betrof hier een voortzetting van de be handeling voor het ambtenarengerecht, bij welk college F. in beroep was gekomen te gen zijn ontslag als gemeente-ambtenaar, welk ontslag hem door den burgemeester was gegeven. De adjunctcommies was ont- „Ik wou juist naar binnen gaan, om den boer en boerin te groeten", is het stroeve ant woord. „Uw dochter wenscht met mij geen kennismaking. Zij is niet meer vrij, zegt zij." „Wat voor den drommel zijn dat voor praatjes I" stuift Arend Steendam op. „Wie zal het hier voor het zeggen hebben, zij of ik? Ga mee terug naar binnen!" Zijn gelaat zet op van woede en wordt paars van nijd. „Neen, Steendam, voor mij is deze zaak af gehandeld. Ik ga niet mee terug. Gegroet. Je dochter zal zich niet laten dwingen. En al zou zij dat, ik wil niet een gedwongen vrouw hebben. Groet de boerin van mij. Ik ga". Steendam merkt niet eens, dat de jongeman de hand uitstrekt. Woedend gaat hij naar bin nen. Tegelijk komt zijn vrouw uit de keuken. Buiten klinkt het gesnor van de motor. Zonder verder om te zien, jaagt Voerman het erf af „Schaam je je niet, om dien jongen als een schurftige hond weg te jagen!" roept de boer met heesche stem. „Ik heb hem niet weggejaagd, vader. Maar. ik heb hem ook niet geroepen!" antwoordt Kea vastberaden. Nu is, voelt zij, het moment gekomen. Zij zal geen duimbreed toegeven. „Jij hebt niets te roepen, meid. Ik heb hem via zijn vader uitgenoodigd. Hij zal mijn schoonzoon worden, zeg ik je. Je zult toe geven! Wat zijn dat voor manieren? Zeg op!" „Stil nu, Arend", schreit de boerin. „Je kunt toch wel gewoon praten? Ieder kan het hooren". (Wordt vervolgd.) slagen, omdat hij in diensttijd een politieke demonstratie had gegeven, door op den dag dat de Joden de verplichte ster moesten gaan dragen, op zijn kantoor te komen met zulk een ster. Het ambtenarengerecht verklaarde het ontslag nietig. Burgemeester v, Ravenswaay teekende tegen de beslissing van het ambte narengerecht beroep aan bij den Centralen Raad van Beroep. Deze bevestigde thans de uitspraak van het ambtenarengerecht. HERDENKING 2-JARIG BESTAAN NED, OMROEP. De Nederlandsche Omroep heeft te Hilversum het twee-jarig bestaan her dacht. In een bijeenkomst in de studio die door een groot aantal autoriteiten werd bijge woond, heeft de directeur-generaal een over- 1 zicht gegeven van het belangrijke werk, dat in de afgeloopen jaren is verricht en met vreugde heeft hij kunnen constateeren, dat dc omroep er inderdaad in geslaagd is terrein te winnen, Vervolgens sprak Jhr de Ranitz over de taak van den omroep in oorlogstijd, waarna Dr Ir Herweyer een uitvoerig jaaroverzicht gaf. Tot slot werden de aanwezigen vergast op de zeer geslaagde „Landen revue Europa". BETALING BIJ LANGEREN AR BEIDSTIJD. In aansluiting op reeds gedane mededeelingen door den leider van het Ned. Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, deelt het N.A.F. thans mede, dat binnen enkele dagen een regeling van kracht wordt, waarbij is bepaald, dat bij verlenging van den wekelijk- schen arbeidstijd boven 48 uur, deze uren be' taald 'zullen moeten worden met een loontoe- slag van 25 pet., met dien verstande, dat voor arbeiders, die reeds onder een bindende rege ling vallen, ook thans deze oude bestaande regeling blijft gehandhaafd. Voor het administratief en toezicht houdend personeel, heeft het Arbeidsfront bij den ge machtigde voor den arbeid reeds voorstellen van gelijke strekking ingediend. De resten van de school in Brielle, welke Donderdag j.l goed zicht het doel van een terreuraanval was. SS Bildber. Fritz-Stapf-Pax m. De luchtaanval op Brielle, 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Op slechts enkele honderden meters afstand van de mooie oud-Romeinsche kerk te Brielle be vinden zich drie scholen en wel een vak school voor meisjes, een jongensschool voor voortgezet lager onderwijs en een landbouw school. Op 4 Maart des ochtends was 't zeer mooi voorjaarsweer. De hemel was onbe wolkt. Ongeveer om half elf vloog een for matie vijandelijke vliegtuigen boven 't stad je Brielle en wierp bommen neer, niettegen staande er bij het duidelijke zicht geen twijfel over kon bestaan, dat zich in het stadje geenerlei militaire of oorlogs-econo- mische doelen bevonden. De uitwerking was vreeselijk, De jongens school voor voortgezet onderwijs kreeg een voltreffer, ook de vakschool voor meisjes werd getroffen en totaal vernield, de land bouwschool werd beschadigd. Voorts werd een groot aantal woningen totaal vernield en een aantal woonhuizen zoo zwaar bescha digd, dat zij onbewoonbaar geworden zijnen ontruimd moesten worden. In de jongensschool werden bijna alle in de klassen zittende jongens onder de puin- hoopen begraven,waardoor het meerendeel om het leven kwam. Verscheidene werden zoo zwaar gewond, dat zij wel aan hun ver wondingen zullen bezwijken. Er moet reke ning mee gehouden worden, dat nog een groot aantal jongens onder de puinhoopen bedolven ligt. Het nauwkeurige aantal ver misten kon tot dusver nog niet opgegeven worden, omdat het groot ste deel der scholieren niet uit Brielle zelf afkomstig is, doch uit vele plaatsjes in de omgeving. Het was een geluk, dat ten tijde van den aanval in de vakschool voor meis jes en in de landbouw school geen les werd ge geven. De aanval op Brielle werd gedaan op een Don derdag, zooals reeds ge meld, om ongeveer half elf des ochtends. Uit alles blijkt, dat de Engel schen er in het geheel niet aan denken rekening te hou den met het leven, de ge zondheid en den eigendom van de Nederlandsche burgerbevolking. (A.N.P.) WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 9 Maart 1943. 's M. tot 7.10. u. 's Av. van 18.32 u. Benoemd tot groepscommandant bij de marechaussee met standplaats Hulst, J. Fok ker, tot voor kort gem.-veldwachter te K 1 o e t i n g e. Middelburg. Mej. A. J. M. H. alhier deed aangifte van diefstal van een handtasch met inhoud uit een rijwieltasch. De fiets had even onbe heerd voor een zaak gestaan. J. T., die trachtte tafelborden te duur te verkoopen, kreeg daarvoor proces-ver baal. Tegen L. T„ E. R„ A. S„ C. N„ A. M„ M. K„ P. H. P., G. O., J. L. de T. en G. O. allen alhier en J. R. te St Laurens, is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat zij op straat om geld dobbelden. Tegen de scholieren C. W. v. H., A. L., D. L. en C. W. W., allen alhier en J. B. te Kouderkerke, is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij aan den Langevieleweg op het Zand jonge boompjes uit den grond hadden getrokken, afgekraakt enz. Goes. J. P. v. L. en P. C. J. C. kregen een proces-verbaal, omdat zij 's avonds zonder rood achterlicht fietsten. L. K. deed aangifte bij de politie, dat zijn rijwiel, dat Zaterdagavond voor een café was geplaatst, vermoedelijk is gestolen. L. v. d. V. deed aangifte van diefstal van zijn winterjas uit de garderobe van dé bioscoop, Zuid-Beveland. OUDELANDE. Woensdagmiddag werd door Dr Dikkenberg een examen afgenomen van de leden van de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst van diverse ge meenten. Voor het E.H.B.O.-examen slaag den de heeren: M. Jeremiasse, G. Geense, G. de Meester en A. Platschorre, allen uit Ellewoutsdijk; M. Wieckaart, L. Murre, C. v. d, Weele en P. Steenbakker, allen uit Baarland; W. Heerenthals uit Driewegen; J.- Mol Pz. en M. Kloosterman uit Oudelan- de; A. de Jonge, J. Jansens uit Ovezande; A. Nagelkerke, H. Remijnse, J. Louisse en C. Putter, allen uit Hoedekenskerke. Aan een tweetal cursisten kon het diploma niet worden uitgereikt. De cursus werd gegeven door arts Fransen v. d. Putte uit Baarland. YERSEKE. Herhaaldelijk komen den laat sten tijd diefstallen van pluimvee voor. Zoo werden van den heer E. een paar kippen en een paar eenden gestolen. Het mocht tot heden de politie, ondanks het gébruik van een speur hond, niet gelukken de daders te vinden. WOLFAARTSD'IJK. Donderdag bracht de wnd Commissaris der Provincie een bezoek aan deze gemeente. De Herv. kerk en ver schillende schoolgebouwen werden bezich tigd. Tholen en St.-Philipsland. THO'LEN. De vischvangsten waren vori ge week niet bijzonder groot. Alleen bliek en een weinig haring werden aangevoerd. De verzending van mosselen wordt minder, ter wijl ook de kwaliteit niet meer zoo goed is. De verzending van oesters was zeer gering. Schouwen-Duiveland. BRUINISSE. De jaarvergadering van de afdeeling Bruinisse van het Groene Kruis werd geleid door dokter Bruinzeel, die ver leden jaar gekozen was in de vacature dokter De Koek. Aan 61 gezinnen werd materiaal in bruikleen gegeven. Door zuster van den Berge werden 3638 bezoeken afgelegd en 122 bezoe ken voor de t.b.c.-bestrijding. Dokter Bruinzeel wordt als bestuurslid her kozen, terwijl gekozen wordt in de plaats van den heer Hage, die zich niet herkiesbaar stelt, burgemeester v. d. Berg. Aan den heer Hage wordt dank gebracht voor het vele, dat hij voor de afd. deed Oud-iburgemeester Hage laat bij zijn af scheidswoord verschillende zijner medewerkers de revue passeeren. Het bestuur wenscht hij nog vele goede jaren ,de vereeniging eveneens nog een langdurig en zegenrijk bestaan. Uit het jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat aan contributies was ontvangen f 1161.95. Het subsidie van de gemeente bedraagt f 500. De voorlezing van den staat van het mate riaal geeft den heer Hoek de gelegenheid cri- tiek op het materiaal uit te oefenen, wat door dokter van Dop eveneens wordt gedaan. De heer Vijverberg wijst er op, dat het vroeger het gebrek aan geld was en thans de tijdsom standigheden zijn, dat geen materiaal kan wor den aangeschaft. De heeren Hage, Koelmans en Vijverberg wijzen op de lijdensgeschiedenis met de financiën. Ook nu 'behoort de wijkver pleegster nog tot de laagst gesalarioerden. Verschillende pogingen om contributie-verhoo ging te verkrijgen stuitten af op den onwil van de leden. De heer Hoek blijft bij zijn meening, dat het bestuur de zaak anders had moeten aanpakken. De heer Anthonie Jumelet Sz. stelt voor een rentelooze leening uit te schrijven. Verschillende aanwezigen verhoogen hun contributie. Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST. Zaterdagmorgen geraakte, de 30- 1 jarige de Kok bij het bespannen van zijn wagen bekneld tusschen den wagen en een muur. Hij bekwam zulke inwendige kneuzin gen, dat hij 's avonds overleed. STRENGE MAATREGELEN. Naar de Landstand meldt, zijn er boeren geweest, dlie den hen opgelegden scheurplicht aan hun laars lapten. De aangekondigde strenge straf fen bleven een tijdlang uit, maar zijn nu ge komen en zullen ook worden doorgevoerd. Geëischt wordt een boete van 5000 kg. hooi voor iedere zonder geldige reden niet ge scheurde Ha. grasland plus een tuchtrechtelijke vervolging. Wie geen hooi kan leveren,, moet voor iedere te leveren kg. hooi 40 cent boete betalen. Dat wil dus zeggen f 2000 per Ha. Ook tegen het niét deel nemen aan den ver plichten verbouw van koolzaad zijn vrij strenge maatregelen in voorbereiding. MAANDAG 8 MAART 1943. Want als wij, toen wij vijanden waren, met God verzoend zijn door den dood Zijns Zoons, zullen wij veel meer, nu wij ver zoend zijn, behouden worden, doordat Hij leeft. Rom. 510. Zonop 7.13, onder 18.30. Maanop 8.23, onder 21.11. 13 Mrt le kw., 22 Mrt volle m. De bengel luidt, de poort wil sluiten, Elk rept zich stedewaarts van buiten, Eer hem de nare nacht bevalt. Wanneer de open poort gesloten, Hem als een balling uit zou stooten En houdt de gansche stad bewald. Hoe laat zich 't Evangelie hooren, Zoo helder voor eens ieders ooren, Die bengel van de hemelpoort, Den heelen tijd van 't menschelijk leven, Dien God aan ieder heeft gegeven, Hoe velen gaan er traag'lijk voort 1 Hoe velen zitter er te rusten, Die 't voortgaan nog niet eens en lusten, Niet lettend op dien naren nacht, Dien langen nacht, van eeuwig duren, Die onbeklimmelijke muren En ondoorwadelijke gracht. JAN LUYKEN. „HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM." NED. HERV. KERK. D r i e t a 1: te Vlaardingen (alph.), J. J. Hietkamp te Vlis- singen, P. J. Mackaay te Nieuw-Amsterdam en W. J. Schouten te Nootdorp. Beroepen.-te Schoonhoven, J. W. v. d. Linden te Kootwijk; te Woudenberg, P. Bouw te Haaften. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Ambt-Vollenhoven-Cadoelen, J. v. d. Zwaag, hulppred. te Zwolle. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Vlaardingen, P. v. d. Bijl te Baren- drecht. GEREF. GEM. Bedankt: voor Kam pen, C. v. d. Woestijne te Ridderkerk; voor Benthuizen, T. Dorresteijn te Opheusden. HERST. EV. LUTH. KERK. Drietal: te Zwolle, IC. v. d. Braak te Tiel, H. J. Olde- mans, cand. en hulppred. te Amsterdam en C. C. G. Visser Jr te Enkhuizen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. B e- r o e p e n: te Rottevalle-Witveen (toez.), D. Siccama, prop. te Noordhorn. DE VOEDSELCOMMISSARIS IN OOSTBURG. De prov. voedselcommissaris heeft voor de landbouwers in W. Zeeuwsch- Vlaanderen een uiteenzetting gegeven van de huidige verordeningen en bepalingen. Het ligt niet in de bedoeling in het a.s. seizoen met het scheuren van weiland door te gaan, omdat het gestelde doel bereikt werd. Se dert 1938 is van de 34.000 ha weiland in Zee land 8000 ha gescheurd. Spr. drong er op aan kostprijsberekenin gen te maken, omdat het alleen aan de hand daarvan mogelijk zal zijn een verbetering in de prijzen te motiveeren. Uit den landbouw zullen geen arbeids krachten worden weggenomen, maar wel zal het moeilijk zijn losse arbeiders te krijgen. Het ligt in de bedoeling zoo noodig de Ar beidsdienst in te schakelen. De vacanties cp de scholen zullen ook geregeld worden in verband met het aardappelrooien. De dorschmoeilijkheden besprekend, zeide spr., dat er dit jaar nog meer gezamenlijk zal moeten worden gedorscht. Dorschen met dén vlegel zal niet meer worden toegestaan. In April, zoo deelde spr. mede, is een nieu we regeling van de varkensteelt te verwach ten. Het paardentekort zal waarschijnlijk niet grooter worden, waar tegenover staat, dat er aan den paardenstapel zwaardere eischen zullen worden gesteld, in verband met moei lijkheden op ander gebied. Hooi-, stroo- en voederbietenleveringen zullen ook dit jaar nlaats moeten hebben. Ook zal men weer eieren moeten leveren en wel 25 per kip of per eend. In tegenstelling met het vorige jaar, toen de eieren werden afgehaald, zal men nu de eieren zelf aan de eiereninnemers moeten brengen. (P.Z.C.) DE GROOTE KERK TE GOUDA. Het koor van de Groote of St. Janskerk te Gouda is geheel gerestaureerd en ingericht tot apart kerkje speciaal te gebruiken bij kerke lijke huwelijksbevestigingen. In het koor is een kansel geplaatst, terwijl het geheel in stijl is gerestaureerd, zoodat het ook voor intieme diensten kan worden gebruikt. KORTE BERICHTEN. Naar wij ver nemen is Ds J. C. Fontein, Ned. Herv. predi kant te Chaam (N.-Br.) (voorheen te Ril- land-Bath) ter observatie opgenomen in het ziekenhuis te Breda. Naar wij vernemen is Ds W. Bieshaar, emeritus-predikant van de Nederlandsche Hervormde Gemeente van 's-Gravenhage en zendingsdirector van den Geref. Zendings- bond, die reeds geruimen tijd door een ern stige hartaandoening aan het ziekbed gebon den is, opnieuw door een ernstige ziekte over vallen. NA-EXAMEN VOOR DIPLOMA® CHR. ONDERWIJS. Door de samenwerken de Schoolorganisaties: de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, Geref. Schoolverband en den Herv. Raad voor Kerk en School zal het z.g. na-examen ter verkrijging van het Diploma voor het Chr. Onderwijs gehouden worden in de eerste week van, Mei te Utrecht. Candi- daten worden verzocht zich schriftelijk op te geven bij den secretaris der Examen-commis sie, den heer R. Venema te Putten (Geld.), Postweg 47. GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJ- VERHEIDSONDERWIJS TE MIDDEL BURG. Bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse: J. Daane, J. Dubois, F. Floresse, J. Gabriëlse, J. J. Geldof, H. W. H-uybregtse, J. de Klerk, F. de Lange, L. de Loof, H. de Vries, J. Wiegel en B. P. Tres, allen te Mid delburg; H. Boogaard te Grijpskerke; Z. D. Geerse en P. Meyer te Koudekerke; A. Da- vidse en A. Janse te Meliskerke; C. Boone te Oostkapelle; A. Buys, D. Cevaal, J. Cevaal, J. v. d. Dood, A. IClap, J. Synke en L. T. Tissink te O. en W.-Souburg. 3 leerlingen wierden niet bevorderd. Van de 2de naar de 3de klasseW. Bassie, C. Dunnes, H. Hooftmaji, F. W. H. van Hugten, C. W. Huiszoon, P. Kroon, J. Leyn- se, A. Meert, W. J. Ooms, St. Peene, F. van Schayk, J. Speelman en A. Vinke, allen te Middelburg; B. P. Mulder te Arnemuiden; H. Leer en M. Leer te KleverskerkeJ. J. Eversen, L. Geldof en F. Geldof te Koude kerke; A. Cysouw, G. Davidse en P. Wisse te O. en W.-Souburg; J. D. Haringman te Veere. 4 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 3e naar de 4e klasse: C. Adriaanse, J. J. Adam, J .M. van Belzen, M. C. van Belzen, J. Gabriëlse, J. C. Geldof, P. van Helleman, C. P. de Kramer, A. Koster, A. C. van Langeraad, A. Louws, M. W. Mannie, J. L. Moens, A. Roose, K. v. d. Ven, A. Ver flage, C. Vinke en J. Wondergem, allen te Middelburg; P. Boone, L. van Belzen en J. J. de Nooyer te Arnemuiden; M. v. d. Heyden, A. Tevel en A. v. d. Vijver te Koudekerke; J. van Keulen te Serooskerke; J. Castel, G. Klap, S. A. Kasteleyn, P. Lindenberg, M. Mieulenberg, A. Sturm, J. van Wallenburg en J. Wisse te O. en W.-Souburg; H. Leeman te Vrouwepolder. 5 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 4e naar de 5e klasseD. Antbeu- nisse, J. Antheunisse, P. Antheunisse, C. Bostelaar, J. J. Geldof, J. A. v. d. Hoek, J. Janse, L. Klaassen, J. J. Laroes, J. Leynse, H. J. Lijnbach, N. J. Magcheels, F. Meeder, J. Onderdijk, L. J. Sturm, A. P. van Tiel, J. Verrijzer, M. Verhage, E. Wedts de Swart J. Westrate en J. Wisse, allen te Middel burg;; J. Bakker te AagtekerkeP. Janse te N.- en St Joosland; J. Tevel en G. v. d. Voorde te Koudekerke; J. P. D. van Duure P. J. Hillebrand en C. M. Kasse te St Lau rens; J. Minderhoud te Meliskerke; J. Goedgebure en P. Meulbroek te Nieuwdorp; P. Melis te SerooskerkeA. L. Bevelandèr A. A. Bolleman, J. J. Jansen, J. Kieboom, C. de Rijke, M. C. Vos en J. Vreeke, allen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1