VRIJDAG 5 MAART 1943 57e Jaargang, No. 130 In BINNENLAND UIT DE PROVINCIE ADVIEZEN VOEDINGSRAAD MIDDELBURGSCHE BRIEF DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL houden Brie- C. DE Kloe- SLA- G. 1 U i r CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goe9. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel, no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DIENEN EN OFFEREN. Naar aanleiding van ons artikel over „Naastenliefde" in ons nummer van 24 Febr. j.l. ontvingen wij van sommige lezers enkele vragen en opmerkingen, die ons aan leiding geven op dit onderwerp nog even terug te komen. Men wees ons op de ernstige toename van de criminaliteit en op het elkander willens en wetens beliegen en bedriegen. Wij zijn zeker niet onbekend met deze verschijnselen, al moe ten wij met generaliseeren zeer voorzichtig zijn en wijdden er reeds meermalen be schouwingen aan. Ook in ons artikel van 24 Februari wezen wij op de zelf- en hebzucht, die bij sommigen helaas in dezen oorlogstijd blijken bot te vieren. Het is werkelijk in-droe- 'vig, als de eene Nederlander den anderen Ne derlander besteelt, in plaats van als volk in de tegenwoordige omstandigheden schouder aan schouder te staan om zoo gezamenlijk.de moeilijkheden te dragen en te doorworstelen. Bij sommigen schijnt zelfs de gedachte aan het wel of wee van den naaste niet eens op te komen. Daarop juist doelden wij in genoemd artikel. Dit veroordeelden wij op grond van Schrift er. belijdenis. Verder werd onze aandacht gevestigd op het vele, dat diaconieën, armbesturen enz. in Ongeveer ter zelf der tijd is uit Madrid de Engelsche ambassadeur, Sir Samuel Hoare, per particulier vliegtuig aangekomen. In welingelichte kringen Vvordt er over gesproken, dat besprekingen van grooten omvang gehouden zullen worden, waaraan behalve Sir Samuel Hoare ook andere mili taire en politieke persoonlijkheden uit Gi braltar, Lissabon en Noord-Afrika zouden deelnemen. Bolsjewistische verwachtingen. „In den nieuwen wereldsmeltkroes zal 6e geheele bourgeoisie in vlammen opgaan, pre cies zooals de Russische bourgeoisie door het vuur vernietigd werd". (Worosjilof op 1 Mei 1938.) Boeken arbeiders voor Nederlandsche in Duitschland. Men meldt ons: Nu vele Ned. arbeiders in Duitschland' ver van eigen haard werken, moeten zij krachten putten uit de weten schap, dat zij door vele banden verbonden zijn aan het vaderland. Een groot gemis, dat zij voelen, is een gebrek aan Ned. ontspan ningslectuur. Daartoe wordt thans een be roep gedaan op ons yolk om boeken ter be schikking te stellen voor de werkers in dezen tijd doen om allerlei nood te lenigen. Duitschland. Op Zaterdag 6 Maart zal deze Ook dit is ons niet onbekend. - actie aanvangen. Jongens en meisjes van den Vervolgens wees men ons op de groote, op Jeugdstorm komen bij iederen volksgenoot J Cointro breede basis werkende instellingen als Winter hulp en Nederlandsche Volksd-ienst, voor wier dienend werk de aandacht wel mag wor den gevraagd. Ook hierop is en wordt her haaldelijk in de pers gewezen, zoowel voor wat de diverse inzamelingen als de besteding der gelden betreft. Wij zouden nog tpeer kunnen noemen. Maar" wat wij in ons artikel vooral wilden doen uit komen, was onze persoonlijke roeping, onze eigen levenshouding. Als Wij waarlijk bewogen zijn door den nood van onzen naaste, dan zullen wij natuurlijk al het mogelijke doen om aller lei instellingen te steunen, maar ook zélf ibij alle gelegenheden, die zich voordoen, naasten liefde bewijzen. En wie heeft deze gelegen heden niet? Wij moeten het eene doen en het andere niet nalaten. God roept ons tot dienen, tot offeren, tot overgave. SLAWJANSK VEROVERD. - HEVIGE GEVECHTEN TEN N.W. VAN OREL. - VERSCHILLENDE LUCHT AANVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Z u i d e 1 ij k e deel van het Ooste lijke front worden de krijgsoperaties door regen en modder sterk belemmerd. De Duit sche tegenaanval maakt ondanks de moeilijke weers- en terreingesteldheid nieuwe vorderin gen. Over een frontbreedte van 250 kilometer staan onze aanvalsdivasies aan den midden- en bovenloop van de Donets. De stad Slaw- j a n s k werd stormenderhand veroverd. Een ver achter het front afgesneden vijandelijke formatie werd- tot den strijd gedwongen en uiteengeslagen. Het gros van het derde bols jewistische pantserleger is in het gebied ten Zuiden van C h a r k o w nauw omsingeld en probeert tevergeefs naar alle kanten door te breken. De hevige afweergevechten in het gebied ten Noord-Westen van K o e r s k duurden ook gisteren voort. Nieuwe in vele golven ach ter elkaar uitgevoerde aanvallen der bolsje wisten in het gebied ten Noord-Westen van Orel werden met zware verliezen afgeslagen. De aan het Noord-Tunesische front nieuw gewonnen stellingen viel de vijand gisteren gedurende den geheelen dag tevergeefs aan. Tijdens de gevechten in de afgeloopen week werden in Noord-Tunesië 2110 gevangenen gemaakt, 68 pantserwagens en gepantserde verkenningswagens stukgeschoten en 36 stuk ken geschut vernietigd. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen vlo gen overdag boven N'oord-Duitsch- land, zonder bommen neer te "werpen. In den afgeloopen nacht viel de Britsche luchtmacht West- en Noord-West- Duitsch gebied aan. Vooral in het ge bied van Groot-Hamburg en in lande lijke gemeenten in de omgeving ontstond door brisant- en brandbommen vrij groote schade aan gebouwen. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers, luchtdbelartillerie van de lucht macht en luchtdoelartillerie van de marine schoten veertien meermotorige vliegtuigen neer. Een ander vijandelijk vliegtuig werd overdag aan de Noorsche kust neergeschoten. In den nacht van 3 op 4 Maart bestookte de Duitsche luchtmacht het gebied van Groot Londen met brisantbommen van zwaar kaliber en met duizenden brandbom men. Het italiaansche weermachtbericht meldt In T u n e s i wds de luchtmacht aan weerskanten zeer actief. Twee patrouilles Italiaansche jagers deden eén stoutmoedigen aanval op twee sterke vijandelijke formaties en schoten drie Curtiss-machines neer. Een vierde toestel, dat beschadigd werd, daalde binnen onze linies. Elf andere toestellen wer den door Duitsche jagers vernield en 1 door batterijen luchtdoelgeschut. Van 26 Febr. tot 3 Maart hebben de troe pen van de spil in totaal 2110 krijgsgevange nen gemaakt en 18 tanks, 50 pantserwagens en 36 kanonnen vernietigd of buitgemaakt. Gistermiddag hebben viermotorige vijan delijke machines bommen laten vallen op M e s s i n a. Eenige personen werden ge wond. Boven Pezzallo hebben Britsche ja gers een ontmoeting gehad met Duitsche jachtvliegtuigen2 Spitfires werden neerge schoten. Mgr Spellman in Sevilla. (Interinf.) Woensdagmiddag is per vlieg tuig uit Rome de New Yorksche aartsbis schoppen afgezant van Roosevelt, Spellman, in Sevilla aangekomen. vragen, of zij dit onpolitieke! doel willen steunen door enkele ontspanningsboeken af te staan. Laat niemand er zich door partij schap van laten weerhouden onzen arbeiders in Duitschland uren van verpoozing te schenken door het lezen van een goed boek. Na de dagtaak heeft ook de Ned. arbeider in Duitschland behoefte aan ontspanning. Vooral in die „lagers", die ver van de groote steden liggen, is de behoefte aan lectuur zeer groot. Het vaderland kan in deze behoefte voorzien door de boekeninzameling van den Jeugdstorm voor dit doel gul te steunen. Aan onderstaand adres kunnen de boeken worden afgeleverd, of wel even een telefoon tje of een bericht aan dit adres en een jon gen of een meisje van den Jeugdstorm komt de boeken afhalen. Goes, Gewestkwartier, Turfkade no. 17. BEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. In 1943 zullen van Rijkswege beurzen voor muziekstudie worden beschikbaar gesteld ten behoeve van on- of minvermogende jon gelieden van Nederlandsche nationaliteit en. bepaalden leeftijd. Aan degenen, die zich aanmelden zal een verklaring ter ondertee- kening worden toegezonden omtrent af stamming, zoomede een loyaliteitsverklaring tegenover de bezettende overheid. Zij, die voor een dezer beurzen wenschen te sollici- teeren, behooren hun gezegelde verzoek schriften daartoe vóór 16 Maart 1943 in te zenden aan het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming (afd. K.W.). DE DRANKWET EN DE EVACU ATIE. Voortaan kan de houder van een vol ledige vergunning, een tapvergunning, een slijt vergunning, een hotelvergunning of een verlof A., die zijn bedrijf wegens evacuatie niet meer kan uitoefenen en aan wien een vestigingsvergunning in een andere gemeen te is verleend, zijn bedrijf op overeenkom stige wijze tijdelijk aldaar uitoefenen. BURGERSLACHTOFFERS VAN DE LUCHTAANVALLEN. Woensdag werden bij uit militair oogpunt doellooze terreuraan- vallen van Britsche vliegers op spoortreinen, schepen en auto's vijf Ned. burgers gedood, 5 zwaar gewond èn 11 licht gewond. AANVULLENDE BEURS- MAATREGELEN. Aan de fondsen, waarin de handel tot hoogere koersen dan die van 2 Maart 1943 of vooraf gaande dagen is verboden, worden toe gevoegd: Oprichtersaandeelen, oprich- tersbewijzen, winstaandeelen, winstbe wijzen, restantbewijzen, warrants en soortgelijke fondsen, onder welken naam ook voorkomende. Duidelijkheidshalve zullen» aan de op somming van effecten worden toege voegd de woorden: „zoowel in de prijs courant opgenomen als riiet-of f icieel genoteerde fondsen betreffende". Het is den leden verboden buitenland- sche effecten, waarop het bovenstaande verbod toepasselijk is (w.o. dus ook zijn begrepen certificaten van Amerikaan- sche aandeelen), tot welker verhande ling toestemming is verleend door het deviezen-instituut, anders te verhande len dan door tusschenkomst van een der hoek- lieden, die het betrokken fonds ter beurze plachten te verhandelen. Aan bedoelde hoeklieden wordt opgedragen omgaand aan het secretariaat van de V. v. d. E. mededeeling te doen van de soorten dezer- buitenlandsche effecten, welke zij verhandelen en van de koersen dezer buitenlandsche effec ten op of voor 2 Maart. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 6 Maart 1943. 's M. tot 7.18 u. 's Av. van 18.27 u. groepen der Russische bevolking, door het bolsjewisme zijn omgebracht, heeft Chur chill zelf destijds me'egedeeld. Wanneer men nu feest viert, is dit, omdat men hoopt, dat Duitschland het tegen Stalins troepen zal verliezen. Men moet echter niet denken, dat het bolsjewisme aan de Noordzee halt zal houden. Men kent in Engeland het bolsje wisme blijkbaar niet in zijn waren aard. De vrijwilligers, die aan het Oostfront strijden kennen 't -beter en weten ook meer van de Sovjetgruwelen af. De offers die thans, ook van Nederland, gevraagd worden, moeten eerlijk verdeeld worden en mogen niet alleen van de arbei ders en kleine zelfstandigen worden ge vraagd. Groote offers zullen gebracht moe ten worden, maar het gaat om de vrijma king van ons'volk. Niemand verlangt van ons, dat we als knechten in 't nieuwe Europa zullen leven. Wie aan dezen oorlog verdient, heeft Hitier gezegd, zal er aan sterven. Spr. wil dit ook sommigen in Zeeland in herinne ring brengen. De vrijwilligers aan het Oostfront, die voor onze vrijheid strijden, worden door ve len niet begrepen. Ze zullen later worden ge- eerd ala de bevrijders van 't vaderland. Een neutrale houding tegenover het bolsjewisme is niet mogelijk. Velen verwachten hier spoedig de Engel- schen, maar deze zijn, aldus spr., in Mei 1940 ook niet gekomen. Bovendien,' wat zou er dan van ons land overblijven? In dit ver band merkt spr. o.m. op, dat Engeland aan Duitschland den oorlog heeft verklaard (en niet omgekeerd), dat onze kust onverdedigd was en dat door de Engelsche bommen reeds twee maal zooveel Nederlanders als in de Mei-dagen van 1940 gevallen zijn. Spr. komt er tegen op, dat in-de kerken wel voor de Joden en de gijzelaars, maar niet voor de vrijwilligers, voor Gandhi en de Britsch-Indiërs wordt gebeden, en dat men het ook in Mei 1940 niet voor de geïn terneerde N.S.B.-ers deed. Spr. betreurt het, dat zoovele Nederland sche arbeiders naar Duitschland 'moeten ge zonden worden, maar dit offer moét ge bracht. Waarom protesteert men nu, ntr er ook rijkelui's zoontjes worden uitgezonden, en niet, toen er alleen arbeiders weg moes ten? Na dën nacht, aldus besloot spr., komt de morgenstond. Dan zal ook Nederland' bereid zijn mee te arbeiden in het nieuwe Europa. Na een kort slotwoord van den heer Ro sier volgde sluiting met het zingen van het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en 't 6e couplet van het Wilhelmus. Een tijdens de vergadering, door mevrouw Dekker-De Jonge aanbevolen collecte voor frontzorg bracht f 222,86 op. De vergadering wefd o.m. bijgewoond door de burgemeesters van Middelburg, Goes, Kloetinge en 's-Heer Abtskerkedoor ♦ertegenwoordigers van de N.S.B., van de Kamer van Koophandel, door den Bancom- mandant der W.A., de Gewestelijk Meisjes leidster van den Jeugdstorm» den Prov. Frontleider van het N.A.F. en de Boeren leider voor Zeeland. Vlissingen. Verschenen is het jaarverslag van de Zeevaartschool „De Ruyterschoo 1". De school werd in totaal bezocht door 339 leerlingen, t.w. 152 in de stuurlieden-afdee- lingen, 235 in de machinistenafdeelingen en 52 in de radfocursussen. Het grootste aantal leerlingen, dat tegelijkertijd de school be zocht was 247. Met ingang van 1 Sept. werd toestemming verkregen een afdeeling tot opleiding voor getuigschrift A. S. aan de school te verbinden. Deze afdeeling begon met 27 leerlingen in de eerste klasse. In totaal werden 106 candidaten geëxami neerd, waarvan er 73 slaagden. Zuid-Beveland. RILLAND BATH. Dé afd. van Het Groe ne Kruis hield Woensdag haar jaarvergade ring. Voorz. Dr K. J. Nanningar Volgens het jaarverslag van den secr. is het aantal leden in 1942 vermeerderd met 7 en bedraagt thans 560. De rekening over 1942 geeft aansaldo 1 Jan. 1942 f 714, ontvangsten f 1720, uitga ven f 2106, batig saldo op 31 Dec. 1942 f 328, Door de wijkverpleegster-huisbezoekster werd in 1942 2411 maal hulp verleend en 499 bezoeken afgelegd, 5 maal werd de laatste hulp verleend. Voor zuigelingenzorg werden in 25 zittingen 259 consulten gegeven, boven dien werden 173 bezoeken afgelegd. 30 kin deren werden ingeschreven. De hoogtezon werd 29 maal bediend. Het bestuur zal overwegen om, indien de kas dit toelaat,-een bijdrage te verleenen VERGADERING TE GOES TEGEN HET BOLSJEWISME. (Slot.) Nadat was gepauzeerd, sprak de heer J. A. Dekker, die eerst, terwijl de aanwe zigen zich van hun zitplaatsen verhieven, de gevallenen aan het Oostfront herdacht. Vervolgens wees ook de heer Dekker op het feit, dat 'op Zondag 21 Febr. in Engeland het 25-jarig bestaan van het roode leger, door Lenin het leger van het atheïsme ge noemd, feestelijk is gevierd. Spr. kan dit niet begrijpen. Immers hoevelen, uit alle DE BONNEN. Van 7 tot en met 13 Maart 1943. 11 Brood (A en B), Beschuit, Vleesch (A en B), Aardappelen (A en B), Tabak (A), Cigaretten. Van 21 Febr. tot en met 20 Maart 1943. 503 alg.1 kg. suiker. 504 alg.1 rants, jam. 505 alg.: 1 rants, gort. 510 alg.1 rants,. Havermout. 511 alg.: 250 gram peulvruchten. 512 alg.100 gram vermicelli enz. 500 tlm 502 alg.100 gram kaas. 506 t/m 509 alg.1 rants, bloem, brood of geb. 09, 10, lf taptemelk: 1% liter taptemelk. 09, 10, 11 melk: 1% liter melk. 4-11 reserve: 5-14 liter melk. 4.10 reserve: 500 gram rijst. 3-09, 4-09 reserve150 gram cacao met suiker. 09 versnap.: 100 gram chocolade.' 10, 11 versnap.: 100 gram suikerwerk. Van 21 Febr. tot en met 20 Maart 1943. 513 alg.: 250 gram koffiesurrogaat. Van 28 Febr. tot en met 23 Maart 1943. 05 boter: xh rantsoen margarine. 09 boter: rantsoen boter of margarine. 11 Jan. tot en met 11 Maart 1943. 01 BoterYi rantsoen boter of margarine. Bijzondere Rantsoenen. Van 21 Feb^r. tot en met 3 April 1943. 2-09 reserve2 eieren. 3-10 reserve: 1 ei. Van 11 Febr. tot en met 6 Maart 1943. LL textiel: 500 gram sinaasappelen. DD textiel: 500 gram sinaasappelen. Van 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst.1 eenh. brandstoffen. Van 15 Febr. '43 tot en met 30 April '43. 09, 10 B.V. brandst.: 1 eenh. brandstoffen. Van 1 tot en met 31 Maart 1943. 514 Algemeen, S Eenheidszeep (voor een- heidszeep; 515 Algemeen, S. Waschpoeder (voor waschpoeder)S Toiletzeep (voor toiletzeep). Van 1 Jan. tot en met 30 April 1943. N Textiel (scheerzeep voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder). Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. VAN DEN De Rijksmaarschalk bezoekt eenheden der divisie „Hermann Goering", die uit vrijwilligers uit alle Duitsche Gouwen is samengesteld. PK Kudten-H H-St-P m. voor het vervoer per ziekenauto naar zieken huizen. Wegens het bedanken van dhr J. J. Goeree als pènningm. werd als zoodanig ge kozen dhr T. Huysman. Walcheren. GRIJPSKERKE. Woensdagavond verga derde de afd. Grijpskerke tot verbetering van het geitenras. Voorz. A. Clarisse. Het ledental bedraagt 92. 170 geiten werden ge dekt. De ontvangsten waren f 259,32, de uit- I gaven f 205. Saldo f 54,32. Besloten werd om den verkoop der velletjes vrij te laten. De contributie werd verhoogd tot f 1,50, het dekgeld tot f 1, in verband met salarisver- hooging voor den bokhouder. Als verzorger van hetstamboek werd A. Dommisse aan gewezen. ZOUTELANDE. In de alg. verg. van de j coöp. br.andstoffenvereen. „Eensgezindheid" bleek, dat er in totaal verhandeld waren 202 ton brandstoffen, tegen 223 ton over 1941. Als bestuurslid werd herkozen dhr A. Wijk huis, terwijl in de vacature J. Kleinepier en J. v. Keulen voorzien is door het kiezen van de heeren A. Geschiere en K. Kleinepier Jz. Tholen en St.-Philipsland. OUD-VOSSEMEER. De afd. van het „Groene Kruis" vergaderde onder voorzit- Kruidkoekjes. Om kruidkoekjes zoowel in den oven als in de koekepan te bakken, neme men 125 gr. regeeringsmeel of gemengd meel of gortebloem, 60 gr. suiker, liefst bruine bas terd suiker of 30 gr. suiker en XA pakje zoet stof, 20 gr. boter, dl water of taptemelk, 10 gr. bakpoeder, 4 theelepels koekkruiden of kaneelsurrogaat, iets zout. Het meel, de suiker, het zout, het bakpoe der en de kruiden droog dooreenmengen. De boteï in het water smelten en aan het meel toevoegen. Het deeg vlug met de hand door- eenkneden tot een samenhangende bal. De deegmassa zoo dun mogelijk uitrollen 'op een met bloem bestoven tafel of aanrecht. De lap deeg met een mes in ruiten verdee- len van 4 cm lengte. De koekjes op een vet gemaakt bakblik leggen en in een warme oven licht bruin bakken. Of een groote koe kepan óf eenige deksels van biscuitblikken dun met boter besmeren. De deeglap er op uitspreiden en er met een mes voorzichtig ruiten op teekenen, zóó, dat de deeglap niet doorgesneden wordt. De pan of het deksel op een asbest plaatje of treefje plaatsen en gedurende één minuut flink verwarmen. Daarna het vuur temperen (gas op klein draaien en desnoods een as best plaatje gebruiken, de electrische plaat op 1 schakelen). Het deeg 20 min. zachtjes laten bakken. De pan of_het blik zoo nu en dan verschuiven, opdat alle koekjes even veel warmte krijgen. Het deeg omkeeren, in 10 min. bruin laten bakken en volgens de met het mes aangegeven lijnen in stukjes breken, Amice, x Op weg naar mijn vriend Burger hoor ik het tot in het oneindige herhaalde: „Ouwe taaie, jippie, jippie, jip". Ditmaal uit jeugdige kindermonden. De melodie drenst in mijn ooren. Die ouwe taaie heeft tegenwoordig mijf- -stens zooveel belangstelling als eenige jaren terug een zekere ViolettjL Wat kunnen die "„schBgers" toch vervelend worden op^den duur. Als ik het doel van mijn técht bereikt heb, hoor ik opnieuw dezelfde melodie. Van boven uit het stel jongensmonden. Maar die zingen er lustig op los van: „Ouwe saaie". Op een dergelijke verwelkoming .reken je niet, zeg ik tegen de oudste dochter Anna, als ik met een lachend gezicht een hoofdbeweging naar boven maak. Maar met een allerondeu- gendsten glimlach repliceert zetrek het u heusch maar niet aan, want ze kunnen u toch niet gezien hebben. Het echtpaar Burger is uit. Dat tref ik niet, want ik wilde juist die hooikist-geschiedenis eens bespreken. Maar wellicht dat ik, voor ik mee-oordeelen moet, nog wat naders te hooren krijg, Daarom waag ik het maarde jongens zitten toch niet voor straf boven? O nee, heelemaal niet. Ze zijn voor hun terschap van Ds Vreugdenhil. De actie van het cömité tot vrijwillige contributie ver hooging heeft f 100 extra bezorgd. Het te kort ad f 500 bleek veroorzaakt, doordat van het Rijk tot heden nog geen subsidie werd ontvangen en door de\ meerdere kosten van sociale verzekering der zuster en aankoop van materialen. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris werden in 90 gezinnen 170 gebruiksarti kelen uitgeleend. Het consultatiebureau voor zuigelingen, geleid door mevr. Lindenbergh, hield 25 zittingen. 35 nieuwe zuigelingen wer den ingeschreven. De zuster bracht 1876 be zoeken aan gezinnen van ledenvoor de tbc- bestrijding werden door haar 199 bezoeken afgelegd. Het ledental steeg van 483 tot 504. De rekening 1942 wees een nadeelig saldo aan van f 501,99. De contributieferhooging werd nog een jaar uitgesteld. (Z. Nsb.) VRIJDAG 5 MAART 1943. En de hoop maakt niet beschaamd, omdat de liefde Gods in onze harten uitgestort is door den Heiligen Géést, Rom, 55. Zon: op 7.21, onder 18.25. Maan: op 6.59, onder 17.15. 6 Mrt N. maan, 13 Mrt Ie kw. Wij kunnen zeggende oorzaak van al de ellende van het menrchelijk geslacht is de zonde. Waren er geen zonden, er waren geen wonden. Het is waar en geen Christenmensch zal 't tegenspreken, maar het is pas waar voor óns, als 't door ons persoonlijk beleefd is en beleefd wordt. Alle waarzeggerij, ook alle „christelijke" waarzeggerij, bijv. door het gedachteloos citeeren van een paar bijbelteksten, moet nu maar zwijgen. Het is zoo goedkoop, het kost ons geen druppel hartebloed, en wij komen er geen stap door vooruit. Maar dit is zeker: of wij willen of niet, wij moeten onzen tijd mee doorleven. Wij worden geroepen ernst met het leven te ma ken, en wij zijn gedwongen onze houding tegenover het leven en tegenover het we reld-gebeuren te bepalen. Ds P. J. MOLENAAR. WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Emmer Compascuum, A. M. v. d. Vlugt te Kolderveente Goudswaard, A. J. de Jong, cand. te Utrecht. GEREF. GEM. ONDER 't KRUIS. B e - r o e p e nte Groningen, J. Kampman te Amersfoort. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. Kerk. Aangenomen n. Holwerd (Evang.) J. E. Biekhoff, cand. te Groningen. G e r e f. Kerken. Aangenomen naar Aalten (voor Lichtenvoorde), C. Stam, cand. te Zwartsluis, die bedankte voor Barchem. KORTE BERICHTEN. Ds J. B. M. v. Dalfsen, Ned. Herv. pred. te Aarden- fa u r g, viert 8 Mrt a.s. zijn 40-jarig ambts jubileum. Ds v. Dalfsen is tevens hulppredi ker te St Kruis. Vrijdag 12 Maart a.s. viert Ds K. Fern- hout, em. pred. te Baarn en de laatst over gebleven voortrekker der predikanten in de Geref. Kerken uit den Doleantietijd zijn 85- sten verjaardag. De toestand van Ds G. de Jager, Geref. pred. te Putten-, die in een ziekenhuis moest worden opgenomen, is thans zeer bevredi-, gend. Ds J. M. Mulder is voornemens 2 Mei afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Giessendam om circa half Mei zijn intrede te doen te Rotterdam-Z. GE-EVACUEERDE LEERLINGEN. Krachtens art. 12 van het Kon. besluit van 19 Maart 1930 moeten geëvacueerde leerlin gen, komende van een andere hoogere bur gerschool, opleidende voor hetzelfde eind examen, door den directeur der hoogere bur gerschool, voor welke zij zich aanmelden, zonder nader onderzoek worden toegelaten tot dezelfde klasse, waarin zij volgens een schriftelijke verklaring van den directeur der school, die zij verlieten, hadden kunnen plaats Vinden, indien zij daar gebleven wa ren. ak. De secretaris-generaal acht het Wensche- lijk, dat dezelfde gedragslijn wordt gevolgd ten aanzien van leerlingen van alle andere scholen, indien het geldt overgang van een overeenkomstige school, opdat op deze wijze de nadeelen der evacuatie zooveel mogelijk worden beperkt. Voorts is verzocht bij de beslissing om trent bevordering naar een hoogere klasse ten volle rekening te houden met de bijzon dere omstandigheden. 's-GRAVENPOLDER. De burgemeester heeft met ingang van 1 April a.s. eervol ont slag verleend aan mej. E. Koster, onderwij zeres aan de O. L. school alhier in verband met haar benoeming als zoodanig te IJzen- dijke. I club bezig, want ze hebben pas met elkaar een soort schoolclub opgericht. U bedoelt zeker die geschiedenis laatst met die kat? Nu dat is la ter uitgekomen. Daar waren de jongens hee lemaal niet schuldig aan. Ik zelf had de hooi- kist opengezet en vergeten te vullen en te slui ten. Toen is die nieuwsgierige kat van de bu ren er zeker opgesprongen en is net als een muizenval het deksel dichtgeklapt. Althans dat is met het uitborstelen ook eens gebeurd. In gedachten maak ik wat goed met die jon gens, want eerlijk gezegd had ik ze er wel een beetje op aan gezien. Maar ik schijn r.u eenmaal te behooren tot de menschen, die zich in het oordeel over jonge menschen nog wel eens vergissen. Ondertusschen heeft Anna haar ^bezigheden hervat. Die bestaan in de gezins-distributie- bonnen-administratie. Ze heeft een heel aardig systeem, zelf opgezet. In een leeg sigarenkistje van 50 heeft ze 15 lucifersdoosjes staan, die op de witte schuifjes voorzien zijn van op schriften. Boter, brood, jam, melk enz. voor alle artikelen die op bonnen geleverd worden. Van de pas uitgekomen kaarten woiden links en rechts bonnen geknipt en ieder doosje krijgt er wat van. Het lijkt mij heel overzichtelijk. De kaarten krijgen na de bewerking weer een plaatsje in de daarvoor bestemde map, waarin ook alles afzonderlijk is opgeborgen. Nou zeg, ik maak je wel mijn compliment. Dat is een eenvoudige, maar zeer doeltreffen de oplossing. Ook 4e' gas- en el-ectra-meter wordt weke lijks gecontroleerd. Op de zelf aangelegde kaart met weekindeeling wordt het werkelijk verbruik genoteerd en vergeleken met het vooraf berekende toegestaan gebruik. En wanneer komen jullie samen hou eens op bezoek? Of heeft Gerrit nog geen verlof kunnen krijgen Nog niet, zegt ze, maar dat zal nu niet lang meer duren en dan komen we vast. Onverbeterlijke optimiste, denk ik. Die zoekt altijd de zonzij wel op. Het ouwe saaie, van de zingende jeugd boven is op haar niet van toepassing. Ze is gauw jarig. Toch eens denken over een cadeautje. Maar dat is tegenwoordig ook gemakkelijker gezegd dan gedaan. Enfin, daar pols ik volgende maal mijn vriend Burger eens over. Groetend, STENTOR.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1