MAANDAG 1 MAART 1943 57c Jaargang, No. 126 FEUILLETON DAGKALENDER BINNENLAND Geen woorden maar daden UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHE TEGENAANVAL IN HET ISJOEM-GEBIED VORDERT. ZWARE SO WJ ET-VERLIEZEN. - DUITSCH- ITALIAANSCHE AANVAL IN TUNIS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De vijand heeft gisteren tevergeefs getracht het Noordelijke front van het Koebsa- bruggehoofd in te drukken. De Duitsche tegenaanval in het gebied van I s j o e m vordert goed, Kramators- kaja en Losowaja werden stormender hand genomen, waarbij de vijand, die wanho pig tegenstand bood, bijzonder zware verlie zen aan menschen en materiaal leed. Resten van de voor de vruchtelooze omsingeling in het veld gebrachte en thans zelf ingesloten vijandelijke legers zoeken achter het Duitsche front een uitweg en worden geleidelijk ver nietigd. Van 20 tot 26 Februari zijn volgens de tot dusver ontvangen, nog onvolledige be richten, verscheidene duizenden gevangenen binnengebracht, 464 tanks en gepantserde ver kenningswagens, 606 kanonnen, 189 granaat werpers en talrijke andere lichte en zware wapens, benevens 739 auto's vernietigd of buit gemaakt. Op het slagveld werden ruim 14.000 dooden geteld. In het gebied ten Zuid-Westen van K o e r s k is de vijand bij de voortzetting van zijn felle aanvallen bloedig afgeslagen. Ook in den gevechtssector van Orel behaal den de bolsjewieken bij steeds herhaalde, krachtige tank- en infanterie-aanvallen geen succes. Ten Zuiden van het Ilmenmeer sloe gen de Duitsche troepen nieuwe, door tanks en slagvliegers gesteunde aanvallen der bols jewieken in bloedige gevechten af. De vijand leed ook hier zware verliezen aan menschen en materiaal. Het luchtwapen steunde op vele plaatsen van het front de troepen van het leger door aanvallen op stellingen, marcheerende colon nes en troepenkwartieren van den vijand. Bij het Visscher s-sch iereiland vernie tigden gevechtsvliegtuigen een vijandelijke duikboot, een groot vrachtschip werd in de Baai van Kola door bomtreffers beschadigd. Een aanval van Duitsche en Italiaansche troepen aan het front in Noord-Tunis leverde waardevolle terreinwinst op en bracht den tegenstander, vooral door het goede effect van het luchtwapen, zware verliezen toe aan menschen, wapens en voertuigen. In luchtge vechten en door afweergeschut werden in het gebied van de Middellandsche Zee 12 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen overdag van het Britsche luchtwapen op de kust der bezette Wes telijke gebieden en bij nachtelijke sto- ringsvibchten met afzonderlijke bommenwer pers op eenige West-Duitsche plaatsen, verloor de vijand zes vliegtuigen. Een formatie Duitsche motortorpedobooten heeft in den nacht van 26 op 27 Februari een krachtig beschermd vijandelijk konvooi in de onmiddellijke nabijheid van de Engelsche kust aangevallen en twee schepen en een tankboot met tezamen een inhoud van 6500 brt., benevens twee bewakingsvaartuigen in den grond geboord. In het verloop van het gevecht werd voorts het bewapende Britsohe ravitailieeringsschip T. 381 getorpedeerd. Aan gezien het schip niet terstond zonk, werd het door de bemanning van een motortorpedoboot geënterd, waarbij 11 gevangenen werden ge maakt. De T. 381 werd daarop door een rechtstreeksche torpedo in den grond geboord. De formatie Duitsche motortorpedobooten liep zonder schade of verliezen op haar steunpunt binnen. In de ochtenduren van 28 Februari vielen Britsche motortorpedobooten voor de Neder- landsche kust een Duitsch konvooi aan. Hierbij werden drie vijandelijke motortorpe dobooten tot zinken gebracht en de andere booten door artillerievuur van de bescher mingsstrijdkrachten verjaagd. Het konvooi is voltallig en zonder schade zijn bestemmings haven binnengeloopen. Duikbooten hebben op den A 11 a n t i - sc hen Oceaan en op de Middel landsche Zee drie schepen met tezamen een inhoud van 19.000 brt. en een torpedoboot- jager tot zinken gebracht. Een vijfde schip werd getorpedeerd. Het Italiaansche legerbericht meldt Aan het front in Tunis hebben infan- 'terie en pantserstrijdkrachten van de spil ge slaagde aanvalsoperaties ondernomen. In lucht- 3EBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 70.) o- En zoo gebeurt het, dat, als Kea en Bet naar de stad gaan op een Zaterdagmiddag, zooals zij dat vroeger zoo vaak hebben ge daan, zij opeens ergens Abel Lasterie ont moeten, die „toevallig" in Amersfoort moet zijn „Ik zal mijn vertier wel zoeken, hoor", wuift, Bet ten teeken van afscheid. „Vergeet je tijd niet, Kea. De trein gaat vijf uur zeventien". En lachend verdwijnt zij. Gelukkig heeft zij verschillende kennissen in de stad. Zij behoeft er niet alleen te gaan dwalen, al zou zij dat offer graag aan die twee gelukkigen hebben gebracht. Voor het eerst na zoovele maanden genie ten zij van eikaars nabijheid. Er is zoo ont zaggelijk veel te vertellen. Je kunt niet alles in een brief zetten. De tijd vliegt om. En zij spreken natuurlijk af, dat zij op deze wijze elkaar nog wel eens zullen ontmoeten. Abel behoeft niet te vragen, of haar vader niet wat milder gestemd wordt: dat zij niet naar Zwolle mocht komen, is duidelijk genoeg. „Maar, kindje, zóó kunnen we dit toch niet volhouden?" zegt hij. Neen, Kea is daarvan overtuigd. Op den duur knauwt dit aan iemands leven en be staan. Maar zij is er ook zeker van, dat er eenmaal een uitbarsting komt. Van moeder DE TOTALE OORLOG. (III.) Duitschland voert den strijd tegen het bolsjewisme zoowel in militair als in eco nomisch opzicht. Het getroost zich allerlei ontberingen en pntzegt zich veel, dat het leven aangenaam maakt, terwijl arbeids kracht en productiecapaciteit voor de volle 100 pet. worden aangewend. Voor de handelsbedrijven in Duitschland is, naar de Telegr, meldt, een verdeeling in vier groepen gemaakt. Voorloopig onberoerd blijft groep I, omvattend: den geheelen han del in levensmiddelen, kolen, kunstmest, zaaigoed, veevoeder en landbouwmachines. Van groep II moet een belangrijk deel worden gesloten: huishoudelijke artikelen, ijzerwaren, textiel, papier, schoenen, droge rijen en chemicaliën. Van groep III mag slechts een beperkt aantal bedrijven, dat voor de voorziening absoluut noodzakelijk is, worden gehand haafd; meubel- en gordijnstoffen, tapijten, linoleum, meubelen, verf, lak, galanterieën, muziekartikelen, antiquiteiten, boeken, le- I derwaren, hoeden, parapluies, wandelstok ken, enz. Groep IV moet geheel worden gesloten toonkamers voor automobielen, verkoopge legenheden voor luxe porcelein en keramiek, parfumerieën, juweelen, goud- en zilverwerk postzegels, luxe tapijten, sportartikelen, bontwinkels, piano's en muziekinstrumenten, radioapparaten. Sinds het begin van den oorlog zijn er in Duitschland reeds 80.000 handelszaken ge sloten. Aangenomen wordt, dat als gevolg van de jongste maatregelen er nog 100.000 a 120.000 tijdelijk van het tooneel zullen verdwijnen, waardoor naar raming 300.000 mannen en vrouwen beschikbaar zullen ko men voor werk, dat voor de oorlogvoering van meer belang is. Zooals reeds is opgemerkt wordt ook ons land in den totalen oorlog ingeschakeld en is het te verwachten, dat ook hier ingrij pende maatregelen niet zullen uitblijven. Er zullen nog méér werkkrachten in Duitschland worden tewerk gesteld, vooral uit bedrijven en zaken, die niet voor de oor logsvoering van belang zijn. Ook zullen', waar mogelijk mannelijke werkkrachten door vrouwelijke worden vervangen. Alle reserves aan arbeidskracht zullen wor den ingezet. De bezette gebieden moeten meehelpen Duitschland de handen vrij te maken voor den strijd tegen het bolsjewis me. Men ziet den totalen oorlog als het ge bod van het oogenblik. „In uitstel aldus Dr Goebbels is ge vaar gelegen. Er moet snel en grondig ge handeld worden, anders is het te laat". gevechten werden 6 vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten, het afweergeschut haal de 10 toestellen neer. Twee onzer jagers wer den door afweergeschut neergeschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen la ten vallen op Syracuse. Er zijn 30 dooden en 71 gewonden onder de bevolking, aan ci viele gebouwen is ernstige schade aangericht. Respectievelijk in de omgeving van C a g - liari, Trapani en Syracuse zijn twee bommenwerpers en een Spitfire door Italiaansche en Duitsche jagers vernietigd. Voor de kust van Sardinië werd de uit negen koppen bestaande bemanning van een Amerikaanschen bommenwerper in volle zee gered en gevangen genomen. De totale mobilisatie in Duitschland. Het A. N. P. meldtVier millioen vrou wen zullen in Duitschland twee millioen mannen vervangen. Voorloopig heeft men een beroep gedaan op de vrouwen tot 45 jaar, ofschoon men de overtuiging heeft, dat ook oudere vrouwen haar arbeidskrachten ter beschikking van de frontsoldaten zullen stellen. Honderdduizen den jonge vrouwelijke arbeidskrachten uit de bezette gebieden in het Oosten zijn als huispersoneel beschikbaar, zoodat juist de oudere huisvrouwen, die verstandig en be trouwbaar zijn, vrij kunnen komen voor werkzaamheden, die men aan de buitenlan ders nog niet wil toevertrouwen. Tot het einde van den oorlog zullen er in Duitschland vrijwel geen bloemen meer te verkrijgen zijn en om sigaretten te koopen, zal men enkele huizen verder moeten loopen dan tot dusver. meent zij begrepen te hebben, dat haar vader graag spijkers met koppen wil geslagen zien. Het is volstrekt niet onmogelijk, dat hij den een of ander animeert, haar het hof te komen maken. „En dan zal ik spreken, je kunt er van op aan, ongeacht de gevolgen, 't Is ook mogelijk, dat er eerder een gelegenheid komt. Het zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren, dat vader toch nog over jou praat en mij polst. En dan zal ik hem ronduit zeggen, dat wij geregeld briefwisseling hebben en elkaar zoo nu en dan hier ontmoeten." „Dan barst het onweer los, Kea. Kind, ik wou voor wat liefs, dat jij buiten schot kon blijven en ik de bui had af te wachten I" „Dat gaat nu eenmaal niet. Ik moet het alleen met vader uitvechten. Aan moeder heb ik jiiets. Daarom vertel ik haar ook niet, dat wij geregeld contact hebben met elkaar. Wat niet weet, niet deert. Maar, jongen, het stuit me allemaal zoo tegen de borst." „Meisjelief, ik denk er net zoo over. Zal ik je vader schrijven? Wil ik naar Noordam komen, om met hem te praten en nogmaals een poging wagen? Zeg het maar, ik ben tot alles bereidIk snak er naar, dat wij bij elkaar komen in goede harmonie met je vader. Laat hij jou dan onterven! Wat kan ons dat schelen I" „Daarmee bereikt vader zijn doel immers niet," glimlacht Kea. „Jij mag mijn man niet worden. Je bent geen boer Och ja, natuurlijk, wat loopt hij nu te dazen I Hij weet het toch (Wordt vervolgd.) In vele gevallen vertrouwt men op de eer lijkheid van de bevolking. Zoo zal het aan tal controleurs bij de spoorwegen zooveel mogelijk beperkt worden. Churchill'9 meening. Churchill zeide op 30 Maart 1940: „De Sovjet-regeering heeft met haar overval op de heldhaftige Finnen aan de geheele we reld de verwoestingen getoond, die het com munisme aanricht in de substantie van iede re natie, die een slachtoffer is van deze doodende geestelijke en moreele ziekte". Korte Berichten. (D. N. B.). De opperbevelhebber van Z. Griekenland heeft een verordening uitge vaardigd, waarbij de civiele mobilisatie van alle Grieken van 16 tot 45 jaar, die in de door de Duitschers bezette gebieden van Griekenland wonen, gelast wordt, JD.N.B.) Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel Vrijdagmiddag onder de bescherming van een wolkendek van groote hoogte uit het gebied van Wilhelmshaven aan. Hierbij werden door Duitsche jagers en ma rine-artillerie 17 viermotorige vliegtuigen neer geschoten, aan de Kanaalkust verloor de vijand nog zes' vliegtuigen. Vrijdagnacht wierpen. Britsche vliegtuigen brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in West-Duitschland en ondernamen opnieuw een terreuraanval op de stad Keulen, waar al léén acht ziekenhuizen werden vernield. De bevolking leed verliezen. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie schoten twaalf vijandelijke bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen deden overdag met goed succes een verrassenden aanval op de stad Exmouth aan de Zuidkust van Engeland. Te Ankara beschikt men over informa ties, dat het grootste deel der Amerikaansche luchtstrijdkrachten uit Palestina en Syrië naar Cyprus is verplaatst, waaruit men afleidt, dat er in dit gebied op korten termijn met een geallieerd offensief rekening moet worden ge houden. (V.P.B.) Een weerbare jeugd, een weerbaar volk. Wie wil er niet eens een maand heelemaal „uit" zijn, uit de sleur van fabriek of kan toor. Uit de sleur van de school. De moge lijkheid hiertoe is thans opengesteld voor de geheele Nederlandsehe jeugd van 16 tot 18 jaar. Op 14 Maart komen, in een weer- sportkamp in Duitschland jongens samen uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Nederland, Vlaanderen en Wallonië, om een maand volop te besteden aan harde en aan gezonde sport, veldwerk, ordeoefenin gen enz. Iedere Nederlandsehe jongen kan zich melden voor dit kamp aan het adres: Ko ningslaan 9 te Utrecht. De duur van het kamp is vier weken. Kosten zijn er niet aan verbonden, terwijl eventueele loonderving wordt vergoed. Een goed oog voor maten. Een goed oog voor maten is in de keu ken een groot voordeel. Waarom zou men een grooten ketel warm maken als men slechts een klein pannetje vol noodig heeft? Dus eerst overleggen hoeveel er noodig is en pas daarna den ketel opzetten, want ieder warmteverlies is gasverspilling. Zoo ook met het vaten wasschen. Zonder twijfel is het 't gemakkelijkst de vaten onder het warm stroomende water van het warmwaterreser voir te wasschen. Veel spaarzamer echter en daarom beter is het een klein bak je met warm water te vullen en hierin af te wasschen. Alleen zóó voorkomt men over schrijding van het gasrantsoen. En het is immers uw eigen belang, dat u geen boete krijgt en niet van den toevoer wordt afge sneden. BEKENDMAKING. Officiéél wordt bekend gemaakt De commissaris-generaal voor Financiën en Economie heeft besloten een vrij groot aantal Nederlanders door de „Sicherheits- polizei" te laten arresteeren, teneinde hen naar een werkkamp in het Oosten over te brengen. De arrestanten hebben de verorde ning overtreden van de secretarissen-gene raal aan de ministeries van Financiën en Ju stitie over de handel in effecten. Deze ver ordening behelst, dat de koop en verkoop van effecten slechts mag geschieden via een bij de „Vereeniging voor den effectenhan del aangesloten lid. Herhaalde malen is het voorgekomen, dat de aldus verhandelde ef fecten wederrechtelijk naar het buitenland gebracht zijn, zoodat een deel van de ge arresteerde personen zich bovendien nog heeft schuldig gemaakt aan een overtreding tegen de deviezenverordening De aandacht wordt er op gevestigd, dat al degenen, die de vermelde en andere beurs- voorschriften overtreden, dezelfde behande ling te verwachten hebben. Vooral wordt gewezen op de naleving der verordening no. 106/1942 over de aanmelding en aflevering van effecten krachtens de tweede verorde ning van uitvoering van 20 Januari 1943 (Staatscourant no, 23 van 3 Febr. 1943). In deze verordening wordt de aanmelding van aandeelen en dergelijke papieren voorge schreven, voor zoover de stukken sinds den len Januari 1942 verworven werden en hun tegenwaarde het bedrag van 50.000 gld. op den voorgeschreven rescontredag te boven gaat. De aanmelding vervalt voor de eerste maal uiterlijk op 3 Maart 1943. Pogingen van eiken aard, de bepaling te ontduiken, als b.v. verdeeling der aankoopen en het be zit over derde personen, worden gestraft op dezelfde wijze als betrof het niet-aanmelding Naast den vermelden strafmaatregel moet niet alleen verbeurdverklaring van de niet- aangemelde papieren verwacht worden, doch ook andere verliezen aan kapitaal. MAANDAG 1 MAART 1943. Wij zijn van oordeel, dat de mensch door geloof gerechtvaardigd wordt, zonder werken der wet. Rom. 328, Zon: op 7.29, onder 18.17. Maan: op 3.46, onder 12.32. 6 Maart N. maan, 13 Mrt le kw, „Als je kans ziet om binnen te komen, kun je wat mij betreft met hen doen wat je wilt." Teekening Erik-Fellinga-Pax m. GELDIGHEIDSDUUR KAARSEN BONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de met „21 Verlichting" en „33 Verlich ting" gemerkte bonnen der petroleumkaar- ten, resp. S 108 en S 208, die vanaf. 17 Jan. 1943 recht geven op het koopen van één rantsoen kaarsen, is voor onbepaalden tijd verlengd. DISTRIBUTIE VAN INSULINE. De geldigheidsduur der insulinebonnen voor de periode 1 Dec. 19421 Maart wordt niet ver lengd. Na 1 Maart 1943 zijn de bonnen dus niet meer geldig. De bonnen voor de nieuwe periode zijn den patiënten inmiddels toegezonden. Pa tiënten, die op 1 Maart 1943 nog geen be richt hebben ontvangen omtrent het aantal toegewezen bonnen, wordt aangeraden' zich te wenden tot het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen te Amsterdam, Vondel straat 11 E. SINAASAPPELEN VOOR KINDE REN VAN 4 t/m 13 JAAR. Van Maandag 1 t/m Zaterdag 20 Maart a.s. komen kinde ren van 4 t/m 13 jaar, die woonachtig zijn in het stadsgebied, in aanmerking voor 350 gram sinaasappelen op bon „reserve 311" met rooden opdruk. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd een bon van de „landkaart" aan te wijzen, welke in landgebied recht zal geven op het koopen van sinaasappelen voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. POLITIE-AUTORITEITEN. Het Rijkscommissariaat maakt bekendDe Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsohe gebied heeft den secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, Prof. Mr Schrieke, be last met de waarneming der zaken van direc teur-generaal vóór de politie. Met de waar neming der zaken van gewestelijk politie- president heeft de Rijkscommissaris voorts be last: te Amsterdam den procureur-generaal Mr Feitsma, te 's-Hertogenboseh den procureur- generaal Mr van Leeuwen, te Rotterdam den hoofdcommissaris van politie Boelstra, te Arnhem den hoofdcommissaris van politie Walraven en te Groningen den majoor der marechaussee De Boer. Voorts heeft de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied met de waarneming der zaken van poli- tiepresident belastte Den Haag den hoofd commissaris van politie Mr Hamer, te Utrecht den hoofdcommissaris van politie Kerlen en te Haarlem den hoofdcommissaris van politie Blank. WACHTBATALJON VOOR NEDER LANDERS. Medegedeeld wordt, dat behal ve deelneming aan den strijd aan het front, thans ook de mogelijkheid bestaat tot op leiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden van deze vrijwilligers hebben dezelfde voorrechten als die van andere vrij willigersgeldelijke ondersteuning, koste- looze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Voor den wapendienst in de drie forma ties: Waffen-SS, Legioen en Wachtbataljon worden alleen volkomen gezonde mannen van 1745 jaar aangesteld. Voor inlichtingen wende men zich lot 't SS-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 5. GENERATOR-ANTHRACIET EN BAGGERTURF VOOR MAART 1943. Van I 1 tot en met 31 Maart 1943, geeft elk der met de woorden „Generator-anthraciet, vijf tiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (maximum 75 kg) anthraciet-nootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak elk der met de woorden „Generatorturf, vijftiende periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 2 Maart 1943. 's M. tot 7.27 u. 's Av. van 18.19 u. DE ZEEUWSCHE LIJN. De dienst regeling van de spoorwegen, welke vandaag van kracht wordt, is op de -Zeeuwsche lijn onveranderd gebleven. Middelburg. Zaterdagavond is aan het station uit een vat schardijn een hoeveelheid visch ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De politie heeft bij een schuilkelder een 'heerenrijwiel gevonden. Het is op het bureau gedeponeerd. Op aanwijzing van P. Z. is Mej. H. P. de K., echtgenoote van A. J. de G. alhier, aangehouden, verdacht van diefstal van 1 kg. suiker van de toonbank van Z. Na eerst ont kend te hebben, legde zij een bekentenis af. Proces-verbaal is opgemaakt. T. de W. uit Vlissingen werd in den nacht van Zaterdag op Zondag in verboden tijd op straat aangetroffen. Hij werd naar het politiebureau overgebracht en kreeg een pro ces-verbaal. Vlissingen. Alhier is een 23-jarige man, wonende te Tilburg, aangehouden, verdacht van verval- sching van suikerbonnen. Goes. MANTEL GESTOLEN. In de zaak van den heer M. in de St Jacobstraat hingen achter de toonbank eenige mantels, die ver anderd moesten worden. Vrijdagmorgen miste de eigenaar een van deze kleeding- stukken. Waarschijnlijk heeft een klant toen er niemand in den winkel was, de kans be nut. De politie slaagde er spoedig in de die veggen, de gezusters K, op te sporen. Zij hadden bij S. in de Klokstraat ook nog een pullover meegenomen. Mantel en pullover zijn in beslag genomen. INVAL. Ambtenaren van de Prijsbe- heersching deden een inval bij Z. in de St Jacobstraat en namen een partij sigaretten, tabak en sigarettenpapier in beslag dat voor den zwarten handel bestemd was. Zaterdag hield de afd. Goes van de Vereen, van Slechthoorenden haar jaarverga- Ons ongeloof en onze kleingeloovigheid redeneert, rekent uit, profeteert ook zoo'n beetje, is erg verstandig en erg wijs en erg bezorgd. Ons geloof vertrouwt zich aan Jezus toe. Ons geloof geeft zich geheel aan Hem over. Ons geloof durft zich aan den Vader toe te vertrouwen. Het risico des geloofs. Het dur ven wagen op Gods Woord. Gelooven, dat Jezus dit meent en dat Gods kind niet be zorgd mag zijn. Het moet zorgen. Dagelijks. Hard zorgen. Door de moeiten heen bijten. Maar het is niet bevreesd. Het weet, dat de Heere alles in Zijn handen heeft. Dat Hij regeert over ons brood, over onze beker melk, over ons colbertje en onze japon. Wees met uw broodbon en textielkaart in de kast niet bezorgd, denkende: wat zullen we eten of waarmee zullen we ons kleeden? Ds P. C. v. d. VLIET. CONTROLEERT UW GAS- EN ELECTRICITEITSVERBRUIK GEREGELD. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Uithuizen, R. Bijlsma te Hellendoorn. GEREF. KERKEN. D r i e t a 1: te Vrij- hoeve-'s-Grevelduin-Capelle, R. D. Beukema, hulppred. te Loosduinen; C. v. d. Boom, id. te Rotterdam en J. J. C. Westera, id. te Hengelo (O.). GEREF. GEM. Bedankt: voor Mid delburg, W. C. Lamain te Rotterdam-Z. NED. GEREF. GEM. Bedankt: voor Kralingscheveer, Joh. v. Weizen te Goudav OUD GEREF. GEM. ONDER 't KRUIS. Bedankt; voor Hilversum, D. B. Smid te Utrecht-Naarden. HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken. Benoemd te Aalten (voor Lichtenvoorde), C. Stam, cand. te Zwartsluiste Amster dam, S. Roosjen, hulppred. te Smilde. Bedankt voor Haarlemmermeer (O.Z.), Rotterdam-C. en Sexbierum, C. Stam, cand. te Zwartsluis. NED. HERV. GEM. VAN MIDDEL BURG. Op verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft de voorganger- van de afdeeling van de Ver. van Vrijz. Herv. daar ter plaatse, Ds E. P. Borgman, in een buitengewone kerkeraadsvergadering een uit eenzetting gegeven van de geloofsbelijdenis van het werkverband-Roessingh. Op zijn uit eenzetting volgde een rustige nabespreking. Ds Borgman heeft den kerkeraad verzocht om twee ouderlingen te willen afvaardigen naar een doopsbediening onder zijn leiding, teneinde daardoor de omslachtige reis naar Bergen op Zoom te voorkomen. De kerkeraad heeft ech ter gemeend met 10 tegen 3 stemmen dit ver zoek te moeten afwijzen. GEREF. KERK VAN MIDDELBURG. De kerkeraad der Geref. Kerk van Middel burg heeft zich bezig gehouden met een be spreking van de arbeidsverdeeling na de komst van den derden predikant. Er zullen dan 3 wijken komen, elk verdeeld in 5 secties. De catechisanten zullen naar de wijkverdeeling in gedeeld worden. Elke predikant doet dan per jaar met een ouderling huisbezoek in een sectie. De 5e dienst worden naar toerbeurt door een der predikanten geleid. DE UITTREDING VAN Dr C. STEENBLOK. In verband met zijn uittreden uit de Geref. kerken heeft Dr C. Steenblok, voorheen hulpprediker bij de Geref. Kerk van Poortvliet, Zondag een afscheidspredicatie ge houden. Het kerkgebouw was tot in alle hoe ken bezet. Dr Steenblok bepaalde zijn gehoor bij Openb. 2122. De uitgetreden Geref. kerk van Poede- royen, waar Dr Steenblok eveneens hulppredi ker was, besloot zich te voegen bij het 'kerk verband der Chr. Geref. kerk. KORTE BERICHTEN. Op verzoek van de classis Haarlem der Geref. Kerken heeft de kerkeraad van Heemstede den heer H. v. Ravesteyn benoemd tot evangelist, teneinde in het buitenland kerkelijke samenkomsten te organiseeren voor tewerkgestelde Nederlan ders. AAGTEKERKE. Gekozen tot Notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier de heer S. Blaas. dering. Er waren vele leden aanwezig. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse bleek, dat er een batig saldo was en uit dat van de secretaresse, dat het ledental gestegen is tot 45. Na de pauze 'droeg één der leden enkele ernstige en luimige bijdragen voor en de voor zitter een stukje in Zeeuwsch dialect. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Vrijdagavond gaf de mu- ziekvereeniging Excelsior alhier haar jaar- lijksohe uitvoering in het vereenigingsgebouw. Zoowel het muzikale programma als een too- neelstuk-je was een succes. Voor dezen avond bestond veel belangstelling. 's-GRA VENPOLDER. Vrijdagavond had hier de eindles plaats van den 2-jarigen tuin- bouwcursus. Aan 22 cursisten kon het diploma worden uitgereikt. Leeraren waren dhr Slot boom, Buteijn en Verschure. De consulent, dhr de Bakker, sprak zijn volle tevredenheid uit over het bereikte resultaat. Aanwezig waren veel belangstellenden, alsmede de commissie van toezicht. De geslaagden zijn. M. Mar- kusse, L. Nieuwenhuyze, W. Minnaard, J. Tolhoek, J. Jacobusse, A. Minnaard, M. Mol, A. I. van de Vrie, C. J. Blok, P. Aarnoutse, D. de Korne, C. Otte, J. Walraven, A. J. van Overbeeke, P. Zandee, G. Braam, N. Boogert, M. J. de Jager, J. van der Hage, J. Markusse, M. Proos, J. Verhulst. RILLAND. Zaterdagavond gaf de muziek- vereeniging „Rillandia" alhier, onder leiding van haar directeur, dhr J. J. Rijnberg, een uitvoering. Muziek en tooneel werden keurig uitgevoerd. De opkomst was buitengewoon groot. Walcheren. VOETPAD KLEVERSKERKE—AR- NEMUIDEN GEHANDHAAFD. Tusschen Arnemuiden en Kleverskerke ligt een voetpad waarvan ook thans nog een druk gebruik wordt gemaakt, o.m. door de te Arnemuiden wonende visschers, van wie het overgroote deel dagelijks van Arnemuiden naar Veere en terug loopt. Ook bestaat er een betrekkelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1