VRIJDAG 26 FEBRUARI 1943 57e Jaargang, No. 124 Uw plaats is nog vrij FEUILLETON DAGKALENDER BINNENLAND VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS r H R 1 S T E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444S5. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P, DAVIDSE, Goes „MOEDERS HOPE". Ruim twee jaar geleden wees de Zeister Kerkbode op den rijken zegen in een gezin, waar de huiscatechisatie nog in eere is, waar de ouders, krachtens d? afgelegde Doops- belofte, met hun kinderen de H. Schrift le zen en huisonderwijs geven in de leer der kerk. Veel ouders schuiven hun taak maar heel rustig op de schouders der Kerk. En ver nemen vaak van een ander, dat hun kind binnenkort belijdenis des geloofs zal afleg gen. In de toelichting op het Kort Begrip van Dr B. Wielenga vertelt de schrijver, dat hij in zijn jeugd, behalve de gewone catechisa tie der kerk, ook nog onderwijs van zijn vader kreeg. En zijn moeder hield met de kinderen speciale bijeenkomsten, waarin vooral de Bijbelsche Geschiedenis werd be sproken en verteld! Deze bijeenkomst had den naam: „Moeders hope!" Wat zal die vrome vrouw daar hebben uitgestrooid het zaad van het Evangelie. En Moeders hope heeft niet beschaamd. Jaren geleden stond er op de voorpagina van een Chr. Illustratie een foto van Wie- lenga's zes. zonen, die allen het predikambt bekleedden. Wat een zegen om zulk een moeder- te hebben. Dat is toch wel een van de rijkste gaven die de Heere ons wil geven. Wat een zegen, dat men vergrijsd in den dienst des Hee- ren, nog getuigen moet van hetgeen aan Moeders knie is geleerd. En zoo zal dit voorbeeld ook stellig toe spreken zooveel moeders uit onzen tijd. In dien bij een, dan is toch zeker bij Moeder thans het hart vervuld van zorg om de kin deren. Laat elke moeder, naar de gave haar ge schonken, maar bij haar thuis stichten een Moeders Hope Dan zullen de zorgen de overhand niet kunnen houden. Want dan weten de moe ders zich in den weg Gods. Als Moeders Hope er maar is zal de hoop niet worden beschaamd. Wat in de jeugd is geleerd blijft onvergetelijk tot den ouden dag toe. Korte Berichten. De cijfers der slachtoffers van de vijan delijke luchtaanvallen onder de Italiaansche burgerbevolking zijn als volgt Milaan: 187 dooden en 505 gewonden. Cagliari en dorpen in de provincie155 dooden en 204 gewonden. Palermo: 226 dooden en 442 gewonden. Napels: 117 dooden en 264 ge wonden. Gioia Tauro (Reggio Calabria)60 dooden en 100 gewonden. Amantes (Cosenza) 21 dooden en 20 gewonden. Trapani: 14 ge wonden. DE TOTALE OORLOG. Er zijn de laatste weken in de bladen tal van belangrijke proclamaties, verordenin gen en verslagen van redevoeringen ver schenen, waaruit wel heel duidelijk blijkt, dat men in Duitschland het tijdperk van den totalen oorlog heeft ingeluid en dat men alle krachten inspant om het bolsjewistisch ge vaar af te wenden, Ook voor het Nederland- sche volk is het zeker van groot belang zich hierop ernstig te bezinnen, want ook voor ons volk vloeien hieruit consekwenties voort De centrale gedachte in bovenbedoelde pro clamaties, redevoeringen en verordeningen is n.l., dat de strijd in het Oosten tegen de bolsjewistische macht niet maar Duitsch land alleen, maar geheel Europa aangaat en dat ook de door Duitschland bezette gebie den daarbij moeten worden ingeschakeld, zoodat het gebod van den totalen oorlog voor ons geheele werelddeel geldt, j Het gevaar waarvoor wij staan, aldus Rijksminister Goebbels in zijn rede te Ber lijn, is reusachtig groot. Reusachtig groot moeten daarom ook de inspanningen zijn, waarmede wij het in den weg treden. Zijn rede was dan ook een dringend beroep op het avondland, om mee den strijd te voeren tegen het bolsjewisme, teneinde Europa te vrijwaren voor een bolsjewiseering. Hierbij moet, volgens de derde stelling van Dr Goebbels, snel en grondig worden gehandeld Anders is het te laat. Vandaar het parool „De totale oorlog is de kortste oorlog". Zou Duitschland door de bolsjewisten on der den voet geloopen worden, zoo wordt van alle zijden gewaarschuwd, dan zou er op het continent een machtsverschuiving plaats hebben, als tot dusver niet is voor gekomen. Zulk een bolsjewistische overwin ning zou ook voor Nederland zeer ingrijpen de gevolgen hebben. Het gaat er om in Duitschland soldaten voor het front en arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie vrij te maken. Ook de bezette gebieden worden verplicht hier aan hun medewerking te verkenen. „Het Duitsche volk aldus Dr Goebbels stelt zijn kostbaarste nationale bloed voor dezen strijd beschikbaar. Het overig deel van Europa behoort althans zijn arbeid be schikbaar te stellen". En de Rijkscommissaris stelde het zóó „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn dienovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handha ven en zijn aanspraak voor de toekomst te behouden. Er zal derhalve eenzelfde totale concentratie der krachten ook hier in Ne derland plaats vinden". Meldt u aan bij de Waffen-SS, het., legioen of het wachtbataljon in Nederland. DUITSCH SUCCES IN DEN AFWEER- SLAG. - BOLSJEWISTISCH GARDE CORPS VERSLAGEN. - VERSCHIL LENDE LUCHTAANVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Terwijl de eigen aanvalsoperaties in het Zu i d e n van het O o s t f r o nt met succes verloopen, poogde de vijand op eenige punten van den centralen en den noordelijken front sector door meermalen achter elkaar gedane massa-aanvallen op onze verdedigingsstellingen successen te behalen. Aan het Mioesfront leden hernieuwde vijandelijke aanvallen schipbreuk. Het achter het front ingesloten zevende garde cavalerie- korps der Sowjets werd vernietigd en de com- mandeerende generaal Borrisow met gedeelten van zijn staf gevangen genomen. Geveohten met op zichzelf staande restanten van dit korps zijn nog in vollen gang. Troepen van het leger en van Waffen-SS bevinden zich tusschen D o n e t z en D n j e p r in een nieuwen succesvollen aanval. Een bolsjewistisch pantserleger werd in harde gevechten verslagen. Een van de vijandelijke strijdgroepen werd hierbij volledig vernietigd. Sterke formaties van de luchtmacht vielen ook gisteren op marsch zijnde colonnes, zoo mede voertuigen en ravitailleeringsve. bindin gen van de Sowjets «iet succes aan. GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 68.) o— Hevig gaat zij naar huis verlangen. In Noordam weten de menschen tenminste. Daar zal een jongeman het oog niet op haar slaan. Daar is ook AbelO, Abel, Abel! In diezelfde week ontvangt Kees Steendam een brief uit Noordam, onderteekend door: A. Lasterie. Het schrijven luidt: „Op drin gend verzoek van Kea, om u niet in een lastig parket te brengen, heb ik haar niet geschreven, zoolang zij in Tiel is. Ik doe dat ook nu niet en richt dit schrijven aan u met het vriende lijk verzoek Kea te willen meedeelen, dat ik het niet langer dragen kan, dat zij om mijnent wille van huis moet zijn. Binnenkort ga ik Noordam verlaten, want ik ben benoemd tot onderwijzer aan een Ulo-school te Zwolle. U wilt wel de goedheid hebben, aan Kea mijn hartelijke groeten te doen?" De mededeeling van deze benoeming leest Arend Steendam den volgenden avond in de courant. Hij is er niet op de hoogte van ge weest, dat Lasterie heeft gesolliciteerd. Een grimlach van voldoening glijdt over zijn ge zicht. „Gewonnen", zegt hij tot zijn vrouw. "Die vent vertrekt. Dan kan Kea naar huis komen. Weer een stapje verder. Het komt wel in orde. Ik heb het goed aangepakt". In het gebied ten Westen van C h a r k o v en K o e r s k mislukten nieuwe, met vecht- wagens ondersteunde aanvallen van den vijand. De verbitterde afweergevechten ten Zui den en ten Noorden van Orel duurden met onverminderde hevigheid voort. Bij de zonder eenig succes gevoerde massa-aanvallen leden de Sowjets wederom zeer zware bloe dige verliezen en verloren talrijke pantser wagens. Ook ten Oosten van G s j a t s k viel de vijand in verscheidene golven achter elkaar aan, zonder successen te kunnen behalen. Eskaders duikbommenwerpers en gevechts vliegtuigen grepen in den afweerslag in den centralen sector van het oostelijk front in. Jachtvliegtuigformaties vingen Sowjet-vlieg- tuigformaties op en behaalden in dezen sec tor, zonder zelf verliezen te lijden, 47 over winningen in de luoht. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zette de vijand zijn krachtige aanvallen voort. Hij werd in harde gevechten met groote ver liezen aan menschen en vechtwagens terugge slagen. In den sector tusschen W o 1 c h o v en Ladogameer was gevechtsactie gisteren geringer. Verscheidene plaatselijke aanvallen der Sowjets mislukten. Gisteren verloor de vijand in de gevech ten aan het Oostfront in totaal 104 vecht wagens. Hoofdstuk XVI. Het kost Abel moeite, Noordam vaarwel te zeggen. Algemeen wordt zijn vertrek ook betreurd. Maar hij heeft met bewustheid en opzettelijk het besluit genomen, naar de va cature in Zwolle te solliciteeren. En het be sluit is genomen, nadat hij er met dominee Ver voorn over gesproken heeft. Die kan de bedoeling zeer apprecieerenals de aanwe zigheid van .Lasterie het beletsel is, om Kea Steendam thuis te hebben, dan is het beter dat Lasterie het veld ruimt. Dus, zoo zeg gen er menschen in Noordam, heeft Steen dam het spel gewonnen. Dat meent ook me vrouw Piccardt, die niet gerust heeft, om Abel aan haar huis te binden. Maa^het is haar niet gelukt. Zoo nu en dan kwam hij er eens op bezoek, om niet onbeleefd te zijn, maar het doel van mevrouw werd niet be reikt Mary Piccardt kon Kea niet vervan gen. Jan Petersen heeft Abel niet bepaald aan lokkelijk „voor gek" verklaard, dat die het veld ruimen ging voor dien „bok" van „West- hove". Maar Abel heeft er om geglimlacht: hij ruimt het veld niet voor den boer, dat moet men niet denkenhij gaat alleen om, Kea ge legenheid te geven, weer thuis te komen. En die komt over een paar weken naar huis. Mevrouw Offenbach heeft het' hem ver- i teld. En die weet het uit de eerste handvan de boerin van „Westhove", die in de wolken .is, dat Kea weer terug komt. Die vol doening heeft Abel dan toch en zijn doel is bereikt. (Wordt vervolgd.) Finsche jachtvliegtuigen schoten in het hooge N oorden? Sovjetvliegtuigen neer Aan het front inNoord-Afrika slechts gevechten van plaatselijke beteeke- nis. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen be rokkenden gemotoriseerde vijandelijke af- deelingen door verrassende aanvallen aan zienlijke verliezen en vielen spoorwegdoelen in het achterwaartsche vijandelijke gebied met goed succes aan. Zes vijandelijke vlieg tuigen werden in luchtgevechten neergescho ten. Een eigen vliegtuig keerde niet terug. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen in het wilde weg brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in N.-W.- enWest-Duitschland, o.a. op Wilhelmshaven. De bevolking leed verliezen, Afzonderlijke vliegtuigen, die storings- vluchten maakten, vlogen over Zuid- D u i t s c h gebied. Het" Italiaansche hoofdkwartier maakt het volgende bekend In Tunesië plaatselijke bedrijvigheid. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten zes vijandelijke vliegtuigen omlaag. Onze forma ties der luchtmacht deden aanvallen op haven werken en schepen te Philippeville. Te Kairoean en Gabes werden bij een vijandelijken luchtaanval 12 personen van de Arabische bevolking gedood en een dertigtal gewond. Petroleumopslagplaatsen te Tripolis in Syrië en het vliegveld van Latakjen in Syrië werden doeltreffend door onze luchtmacht ge bombardeerd. Vannacht hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op Napels en lichte schade berokkend aan woonhuizen. Onder de bevolking werden eenige personen gewond. Afzonderlijke aanvallen met machinegeweren in de provincies Catanzaro, Messina en Trapani veroorzaakten onbeteekenende schade, alsmede twee dooden en drie gewon den. In de Straat van Sicilië heeft een Itali- aansch reddingsvliegtuig zeven leden der be manning van een viermotorigen Amerikaan- schen bommenwerper gored, die tijdens den aanval van 23 Februari op Messina was ge troffen. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de militaire operaties der laatste dagen. BEZOLDIGING DER POLITIE. Op 1 Maart 1943 treedt de verordening organisatie politie nr 147/42 in werking, die voorziet in een reorganisatie van het Ned. politiewezen. In verband met deze hervor ming van de politie-organisatie is thans door een op hetzelfde tijdstip van kracht wor dende verordening van den Rijkscommissa ris nr. 18/1943 ook een nieuwe regeling voor de bezoldiging van de geheele Ned. politie opgesteld. De verordening is in het laatste nummer van het Verordeningenblad gepu bliceerd. De nieuwe regelingen beoogen in de eer ste plaats de groote verschillen in het be zoldigingsapparaat voor de Ned. politie en de hierdoor ontstane verschillen bij de be taling der politieambtenaren in de afzonder lijke politie-afdeelingen en in de afzonder lijke gemeenten uit den weg te ruimen. Daarenboven zullen de meest verschillende in de afgeloopen jaren opgedoken proble men op het gebied der bezoldiging en de als rechtvaardig erkende klachten en bezwaren rekening houdende met de positie, de betee- kenis en de taak der politie, worden opge lost. De uniformiteit in de bezoldiging moet er eveneens toe bijdragen den gemeen schapsgeest, het saamhoorigheidsgevoel der Ned. politie, alsmede het bewustzijn van haar verantwoordelijkheid voor de op de schouders der politie rustende taak te ver sterken en te consolideeren. Gebaseerd op het algemeene bezoldigings- recht, dat principieel voor de politie blijft gelden, wordt door de bijzondere voorschrif ten der verordening voor de politie voorzien in een in vele opzichten andere behandeling waar het de bezoldiging betreft. Gewaar borgd wordt den politieambtenaren een ge middeld gelijkblijvend grondsalaris op grond van par. 1 der verordening, dat ingedeeld is overeenkomstig den dienstrang en het aan tal dienstjaren. Hierbij komt een, naar maatstaf van de gezinsomstandigheden en vooral van het kinderaantal en voorts naar de klasseering der gemeente opgestelde'wo ningtoelage (bijlage 2 van de verordening). Ook dient er op gewezen te worden, dat de verordening een iets andere handhaving voorschrijft van de bepalingen inzake het pensioenfonds en inzake het fonds nagela ten betrekkingen der politie-ambtenaren. Ongewijzigd blijven de volgens de algemee ne beginselen verstrekte toelagen voor ge huwden en kinderen. De op 't Duitsche recht gebaseerde schalen voor de grondsalarissen zijn ingesteld op bepaalde met militaire ran gen overeenkomende dienstgraden, waarvan de spoedige invoering in vollen dienst is voor zien in dier voege, dat alle politieambtenaren met den rang van zulk een dienstgraad, of daarmede gelijkstaande, dit salaris verkrij gen. Deze methode brengt een groote ver eenvoudiging in de nieuwe salarisregeling te weeg. Zij maakt slechts een geleidelijke ver andering noodzakelijk van de dienstgraad- regelingen, die elkaar op het oogenblik vaak overlappen. Wanneer men dan tot vergelijkingen over gaat, moet principieel b.v. (afgezien dus van bepaalde bijzondere gevallen, die op grond van heel speciale omstandigheden een afzon derlijk onderzoek en een afzonderlijk besluit noodzakelijk maken) de inspecteur tweede klasse gelijk gesteld worden met den luite nant, de inspecteur eerste klasse met den opperluitenant, de hoofd-inspecteur met den kapitein en de commissaris van politie met den majoor. De gewestelijke politiepresiden- ten zullen voorloopig den rang krijgen van kolonel en later na voltooiing der reorgani satie den rang van generaal-majoor. De po- litiepresidenten zullen den rang krijgen van luitenant-kolonel en in een groote stad den rang van kolonel. Moeilijker is deze taak voor de lagere dienstgraden, daar hier de oude regeling een beeld vertoont van vrij groote verwarring. Principieel zullen b.v. gelijkgesteld moe ten wordende marechaussee, de agent en gemeenteveldwachter met den wachtmees ter, bij meer dan zeven dienstjaren met den opperwachtmeester. De hoofdagent, agent le klasse, brigadier, hoofdbrigadier, majoor, brigadier-majoor en wachtmeester, alsmede chef-veldwachter, zullen principieel gelijk moeten staan met den opperwachtmeester en bij een hooger aantal'dienstjaren met den hoofdwachtmeester. Voorts de adjudant-on derofficier met den hoofdwachtmeester, bij een hooger aantal dienstjaren met den on derluitenant. Dienovereenkomstig moeten de DE BONNEN. Van 28 Febr. tot en met 6 Maart 1943. 10 Brood (A en B), Beschuit, Vleesch (A en B), Aardappelen (A en B), Tabak (A en B). Van 21 Febr. tot en met 20 Maart 1943. 503 alg.1 kg. suiker. 504 alg.1 rants, jam. 505 alg.1 rants, gort. 510 alg.1 rants. Havermout. 511 alg.: 250 gram peulvruchten. 512 alg.100 gram vermicelli enz. 500 t/m 502 alg.100 gram kaas. 506 t/m 509 alg.1 rants, bloem, brood of geb. 09, 10, 11 taptemelk: 1% liter taptemelk. 09, 10, 11 melk: 1% liter melk. 4-11 reserve: 514 liter melk. 4,10 reserve: 500 gram rijst. 3-09, 4-09 reserve150 gram cacao met suiker. 09 versnap.100 gram chocolade. 10, 11 versnap.: 100 gram suikerwerk. Van 21 Febr. tot en met 20 Maart 1943. 513 alg.: 250 gram koffiesurrogaat. Van 28 Febr. tot en met 23 Maart 1943. 05 boter: rantsoen margarine. 09 boter: rantsoen boter of margarine. 11 Jan. tot en met 11 Maart 1943, 01 BoterYi rantsoen boter of margarine. Bijzondere Rantsoenen. Van 21 Febr. tot en met 3 April 1943. 2-09 reserve2 eieren. 3-10 reserve: 1 ei. Van 11 Febr. tot en met 6 Maart 1943. LL textiel500 gram sinaasappelen. DD textiel500 gram sinaasappelen. Van 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst.1 eenh. brandstoffen. Van 15 Febr. '43 tot en met 30 April '43. 09, 10 B.V. brandst.: 1 eenh. brandstoffen. Van 1 tot en met 28 Februari 1943. 490 Algemeen, R Eenheidszeep (voor een- heidszeep)491 Algemeen, R Waschpoe- der (voor waschpoeder)R Toiletzeep (voor toiletzeep). Van 1 Jan, tot en met 30 April 1943. N Textiel (scheerzeep voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder). Bonnen beteekenen voedsel.... mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. V Dr P. C. BOUTENS ERNSTIG ZIEK. Naar het Vad. meldt is Dr P. C. Boutens, die j.l. Zaterdag zijn drie en zeven tigsten verjaardag vierde, ernstig ziek. De be kende dichter is in observatie in het Gemeente ziekenhuis te Den Haag opgenomen. AFSCHEID NED. VRIJWILLIGERS. Te 's-Gravenhage hebben gisteren weder enkele honderden Ned. vrijwilligers afscheid genomen van het vaderland om met de wa penen in de hand deel te nemen aan de be scherming van Europa tegen de bolsjewisti sche Mongolen. Eenige officieren hebben de mannen toegesproken. Vroolij en opgewekt, vol goeden moed, hebben de mannen afscheid van hun familie leden genomen. NIEUW SPOORBOEKJE. Op 1 Maart zullen de Ned. Spoorwegen een nieuwen reisgids uitgeven, welke in vele opzichten van de thans geldende zal afwijken. HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 2. Van 1 tot en met 31 Maart 1943 wordt op bon No. 2 van de voederkaart voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood beschik baar gesteld. Op bon No. 2 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor deze pe riode 1/4 kg kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 31 Maart 1943 zijn de bonnen No. 2 van bedoelde kaarten ongeldig. De Duitsche vrouw helpt bij de vervaardiging der wapens voor het front. In een fabriek, waar pantserstrijdwagens worden gemaakt, worden bij de montage aanwijzingen gegeven. Hoffmann-Stapf-Pax m. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 27 Februari 1943. 's M. tot 7.34 u. 's Av. van 18.13 u. j UIT DE PROVINCIE Middelburg. Woensdagavond was in den Schouwburg alhier door de afd. van de Nederlandsch- Duitsohe cultuurgemeenschap een vergadering belegd, welke gepresideerd werd door Mr W. K. H. Dieleman, die een toespraak hield over de beteekenis van deze gemeenschap. Spr. deed interessante mededeelingen over de afkomst van de Zeeuwen. Zeeland behoort tot het geografisch centrum van het Germaansche Westen. Het is volgens spr.^daarom van be teekenis, dat de Nederlandsch-Duitsche cul tuurgemeenschap ook hier tot stand kwam. oude dienstgraden in de nieuwe regeling op genomen worden. De verordening beteekent dus een nieu wen stap naar de uniformiteit en vereenvou diging van de Ned. politie. Na voltooiing van het moeilijke werk van uitvoering, zal zij een maatregel blijken te zijn van sociaal be lang en dienovereenkomstig in den geest van het geheele politiecorps tot uiting komen. (w.g.) RAUTER, S. S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1943. Niet de hoorders van de wet zijn rechtvaar dig bij God, maar de daders van de wet zullen gerechtvaardigd worden. Rom. 2: 13. Zon: op 7.36, onder 18.11. Maan: op 0.12, onder 10.24. 27 Febr. L. kw. 6 Mrt N. maan. Ieder mensch is van nature egoïst. Het „ik" staat in het middelpunt van ons den ken, begeeren, willen, handelen. Hoe moeten wij daarvan verlost worden? Niet door sprookjes, niet door fantasieën, niet door ideologieën, niet door dichterlijke visioenen. Tegenover de harde werkelijkheid der zonde, moeten wij een onvergankelijke en eeuwige werkelijkheid hebben, die tegen de eerste bestand is. Welnu, die eeuwige, blijvende werkelijk heid bestaat, en is in Christus verschenen. Tegenover de veranderlijkheid van dit aardsche leven, waaraan alles onderworpen is, gevoelt de mensch behoefte aan onver veranderlijkheid; persoonlijk uitgedrukt: aan God, den Onveranderlijke. Ds P. J. MOLENAAR. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Ederveen, A. de Jong, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Weesp, J. v. d. Wiel te Rijswijk (Z.-H.). HULPPREDIKERS. Ned. H e r fv. Kerk: Benoemd: te Middelbert, G. Was senaar, cand. te Delfstrahuizen. Aangenomen: naar Enschede, M. Blom, cand. te Oegstgeest. Geref. Kerken: Benoemd te Rotter dam-C., C. Stam, cand'. te Zwartsluis. Aangenomen: naar Assen, H. Dijkstra, cand. te Haulerwijk; naar Den Ham (Ov.), K. D. Gerber, cand. te Ermelo, die bedankte voor Hasselt en Zevenhuizen (Gr.). TERNEUZEN. Nu de onlangs gevestigde 2e pred. plaats bij de Ned. Herv. Gem. al hier binnen enkele weken zal worden bezet door de komst van Ds Sickesz van Rilland- Bath, is de Gemeente thans ingedeeld in 3 wijken. Wijk I is het Oostelijk gedeelte der stad en is voor de le pred. plaats, welke wordt bezet door Dr Cazemier. Wijk II is 't Wes telijk gedeelte der stad, en is voor de 2e pred. plaats, welke zal worden bezet door Ds Sickesz, terwijl wijk III de wijk Sluis kil is, waar de hulppred. cand. v. d. Bank werkzaam zal zijn. Tijdens de afwezigheid van Dr Cazemier wordt het werk in wijk I verricht door den hulppred. cand. Alsfelt. Door deze-wij kindeeling is een betere bear beiding der gemeente mogelijk geworden. Voorts ligt het in de bedoeling om binnen kort over te gaan tot uitbreiding van den kerkeraad. KORTE BERICHTEN. A.s. Maandag viert Ds C. B. Bolland, Ned. Herv. pred. te Putten o. d. Veluwe, zijn 40-jarig ambts jubileum. Binnenkort denkt hij met emeri taat te gaan. Ten bate van den evangelisatie-arbeid van de Geref. Kerk van Rotterdam-C. kwa men in een gift van f 5000 en verschillende van f 1000, zoodat nu drie hulppredikers kon den worden aangesteld. ZOUTELANDE. Benoemd tot secretaris ontvanger van de Ned. Herv. Kerk dhr F. de Wolf Jzn. Daarna vertoonde de bekende folklorist D. J. v. d. Ven een bijzonder mooie film over de Zuiderzee (kleederdrachten en volksgebruiken langs de Zuiderzee). Hij lichtte deze film op boeiende en duidelijke wijze toe, terwijl me vrouw v. d. Ven een muzikale illustratie daar bij gaf. De heer L. v. d. G., die zijn kantoor niet voldoende verduisterd had, kreeg daarvoor een proces-verbaal, terwijl zijn perceel drie dagen van stroom wordt afgesloten. Mej. M. J. G„ vrouw van G. M. uit Zaandam, die zonder vergunning in het sper gebied werd aangetroffen, is, nadat tegen haar proces-verbaal was opgemaakt, buiten het verboden gebied gebracht. Goes. HUWELIJKSVOLTREKKING BUI TEN HET STADHUIS. Gistermiddag heeft alhier een huwelijksvoltrekking buiten het Stadhuis plaats gehad, wat, voor zoover in de registers van den Burg. Stand is na te gaan, hier nog niet is voorgekomen. De brui degom lag ziek te bed. Daarom begaf weth. A. Vermaire zich met een ambtenaar naar de woning van den bruidegom in de Zuid- vlietstraat, waar het huwelijk tusschen J. Milhous en mej. J. van Velzen in tegen woordigheid van de wederzijdsche ouders en zes getuigen (dus vier meer dan op het stad huis noodig zijn) door den heer Vermaire werd voltrokken. I. R. deed aangifte bij de politie, dat zijn rijwiel, dat voor een pand aan den Sta tionsweg was geplaatst, gisteren was ont vreemd. Zuid-Beveland. OUDELANDE. Dinsdagavond vergaderde de onderafd. Oudelande van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging Zuid- en Noord Beve land. Inkomsten over '42 waren f 1174.94, uit gaven f 1169.46 goed slot f 5.48. Als afge vaardigden naar de alg. vergadering werden aangewezen de heeren J. v. Strien en Mar- cusse. Aangezien de heer J. P. Jansens be dankte als penningmeester en bode werd hier voor aangewezen de heer A. Westveer. De voorzitter de heer C. Douw spoorde de leden ten zeerste aan om betalend lid te blijven van de vereeniging. Walcheren. ZOUTELANDE. Op de 25ste jaarverga dering van de Chr. school zün tot bestuurs leden herkozen dhrn H. Maas en S. van Sluys Mzn. 'Het benoemen van een vijfde leerkracht kan wegens te laag leerlingenaan tal niet doorgaan, terwijl het bouwen van een nieuwe school onder de huidige omstan digheden niet kan plaats hebben. Opgesloten machinist be vrijd. De pompmachinist W. J. Kousen uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1