DONDERDAG 25 FEBRUARI 1943 57e Jaargang, No. 123 Proclamatie van den Führer te München. Mobilisatie der geestelijke en stoffelijke waarden van Europa. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Geeft gehoor aan de stem van uw geweten BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B, P. DAVIDSE, Goes. verschillig onder welk mom zij hun volks vijandige oogmerken willen verwezenlijken. Al staat ook de bloei der mannen van de natio- naal-socialistische beweging aan het front en vervult hij Haar als soldaat op voorbeeldige wijze zijn plicht, dan zijn toch de oudste strijders thans nog altijd de sterkste fanatici voor het behoud van den Duitschen levenswil en bij hen voegt zich jaar na jaar een nieuwe lichting der Duitsche jeugd, volkomen opge voed in de nationaal-socialistische beginselen, vergroeid met de gedachte onzer volksgemeen schap en met den wil op te treden tegen ieder die het zou wagen, zich aan onzen vrijheids strijd te vergrijpen. En zooals ten tijde van den strijd der par tij om de macht juist de vrouwelijke partijge- nooten, de Duitsche vrouwen en meisjes, do betrouwbaarste steunpilaren der beweging wa ren, zoo is ook thans weer de groote massa van onze vrouwen en meisjes het sterkste ele ment in den strijd voor het voortbestaan van ons volk. Want welk lot vooral het Duitsche volk toegedacht is, hebben niet alleen de joden in Londen en New-York, maar ook die van Mos'kou Go^e zij dank ondubbelzinnig uitge sproken. Maar wij zijn vastbesloten hun een niet minder duidelijk antwoord te geven. Deze strijd zal dan ook niet, zooals men bedoelt, eindigen met de vernietiging der arische menschheid, maar met de uitroeiing van het jodendom in Europa. Bovendien zal de ge- dachtenwereld van onze beweging, zelfs voor onze vijanden, dank zij dezen strijd, gemeen goed van alle volken worden. Staat na staat zal, terwijl hij zelf met ons in oorlog is, steeds meer gedwongen zijn voor het voeren van den door Ideze staten geprovoceerden oor log, nationaal-socialistische stellingen toe te passen en daardoor ook zal juist door dezen oorlog het besef van het met vloek belaste, misdadige ageeren van het jodendom zich onder alle volken verbreiden. MUENCHEN. (D. N. B.). Voor de vierde maal in dezen oorlog heeft de N.S.D.A.P, den verjaardag harer oprichting herdacht. Hermann Esser las daarbij een proclama tie van den Führer voor, waarin onder meer wordt gezegd „lk heb partijgenoot Esser verzocht in mijn naam tot u te zeggen, wat ik, door de omstandigheden genoopt, ten tweeden male zelf niet kan uitspreken. De Duitsche weermacht, die, zooals steeds sedert het begin van den oorlog, zich ook dezen winter voortreffelijk geweerd heeft, is gewikkeld in een verbitterde worsteling tegen het wereldgevaar, dat door de ban kiershuizen van New York en Londen is op geroepen in samenwerking met de bolsje wistische Joden te Moskou. Ikzelf bevind mij in het Oosten en kan daarom vandaag helaas niet in uw midden zijn, maar mijn gedachten zijn dit jaar nog meer dan vroe ger bij u. U allen zijn de omstandigheden bekend, waardoor het den vijand in het Oosten ge lukt is, zooals den vorigen winter door de natuurkrachten ook in dezen winter een deel van de successen ongedaan te maken, die gedurende den zomer door den heldenmoed van onze soldaten bevochten werden. Maar gij weet ook, dat de weg van onze partij eveneens geen veilige of gemakkelijke weg naar het succes was, maar dat ons tallooze moeilijkheden en tegenslagen werden bereid door dezelfde vijanden, die wij thans, tegen over een geheele wereld moeten bestrijden. Na een korte herinnering aan het jaar 1920 toen Adolf Hitler als eenzame onbekende zijn strijd begon, vervolgde de Führer: „Welk een verschil met den strijd van thans Want hoe groot ook de coalitie onzer vijan den moge zijn, als macht is zij kleiner dan de kracht van het bondgenootschap der vol keren, die tegen de bolsjewistisch-plutokra- tische vernietiging ten strijde trekken. Altijd is de partij bezield geweest door het onwrik bare besluit, onder geen omstandigheden te capituleeren en in geen geval den stijd op te geven, alvorens de samenzwering onzer te genstanders in het binnenland vernietigd zou zijn. Dit fanatisme hebt gij van mij geleerd. Aanvaardt de verzekering, dat hetzelfde fa natisme mij thans bezielt, dat het mij nooit verlaten zal, zoo lang ik leef. Ook het geloof hebt gij van mij ontvangen, weest er van verzekerd, dat ook dit geloof sterker in mij is, dan ooit tevoren. Wij zullen de macht der Joodsche wereldcoalitie breken en ver nietigen en de menschheid, die strijd voor haar vrijheid, haar leven en het dagelijksch brood, zal in dezen strijd de eindzege be vechten. Tot de laatste consequentie. Zooals in den tijd van de worsteling om de macht elke aanslag van onze tegenstan ders en elk hunner schijnbare successen mij slechts verbetener maakten in mijn vastbe slotenheid, geen stap te wijken van den weg die vroeg of laat tot het doel moest leiden, zoo ben ik thans vervuld van denzelfden wil om de taak, mij door het lot opgelegd, tot de laatste consequentie te volbrengen. Ik heb het recht te gelooven, dat de Voorzie nigheid mij bestemd heeft om deze taak te volbrengen, want zonder haar genade had ik als onbekend man, nooit den weg kunnen betreden, die uit deze zaal door alle hinder nissen en aanslagen zou leiden tot het over nemen van de macht en tenslotte tot dezen strijd, bekroond met overwinningen, zooals de wereldgeschiedenis tevoren niet kende, weliswaar ook belast met zorgen, waarondeb wellicht tallooze zwakkere karakters zouden zijn bezweken. Maar ik heb van de Voor zienigheid ook het geluk ontvangen, dat ik in dergelijke uren om mij heen steeds een gezworen gemeenschap bezit, die met toe gewijd geloof haar lot als een ondeelbaar ge meenschappelijk lot beschouwde, en mij als den leider in dezen tijd steeds trouw terzijde stond en zal staan. Wanneer ik deze boodschap tot u richt, dan doe ik dat, evenals het vorige jaar, uit groote dankbaarheid, dat ik in u, mannelijke en vrouwelijke partijgenooten, de eerste dra gers heb gevonden niet alleen van de natio naal-socialistische wereldbeschouwing, maar ook van de nationaal-socialistische levens houding, de levenshouding, die juist in tijden van de zwaarste beproevingen van zoo reus achtige sterkte is gebleken. De opportunis ten van ons burgerlijke leven hebben deze karakterdeugd even slecht begrepen als de door het Jodendom opgehitste massa van onze oude partijen. Waarom zou het dan thans anders zijn? Er is slechts één onderscheid, de gigantische massa van het Duitsche volk staat thans achter het nieuwe Rijk. Zij is vastbesloten, onvoorwaardelijk toe te stemmen in de nieuwe Rijksgedachte en de nationaal-soci alistische gedachtenwereld, welke die Rijks gedachte aanvult. Tweede historische taak. De partij nu is de onveranderlijke belicha ming van deze macht geworden en thans de inwendige garant niet alleen van het behalen van de overwinning, maar daardoor ook van het behoud van ons volk voor de toekomst Speciaal in deze maanden en misschien in de komende ja-en heeft zij haar tweede groote historische taak te volbrengenhet Duitsche volk onvermoeid wakker te houden, het den omvang der gevaren duidelijk voor oogen te stellen, het heilige geloof aan de overwinning dier gevaren te versterken, zwakke natu en kracht in te geven en saboteurs onverbidde lijk te vernietigen. Ophelderend moet zij, zoo als vroeger, werkzaam zijn. daar, waar men gewillig opheldering aanvaardde, terreur met 'n tienmaal grootere terreur breken ver-aders uitroeien, waar zij zich ook bevinden en on- Grootste krachtsinspanning. Toen onze tegenstanders in 1923 meenden de nationaal-socialistische partij voor goed te hebben neergeslagen en mij door een proces voor het Duitsche volk als afgedaan be schouwden, hebben zij juist daardoor, als door een ontploffing de nationaal-socialistische we reldbeschouwing onder het geheele Duitsche volk verbreid en het besef van het karakter van het jodendom met een slag aan zooveel millioenen menschen gegeven als wij in nor male omstandigheden nooit zelf hadden kun nen bereiken. Zoo zal het internationale joden- domy doordat het dezen nieuwen oorlog heeft aangestookt, ervaren, Hat volk na volk zich steeds meer met dit vraagstuk zal bezig hou den om ten slotte dit wereldprobleem in zijn geheele dreigende grootte te begrijpen. Door dezen oorlog wordt in de eerste plaats onom- stootelijk bewezen, dat plutocratie en bolsje wisme van volkomen gelijken aard zijn en dat het het eeuwig onveranderlijke doel van alle joden is, de volken uit te plunderen en tot slaven van hun internationale misdadigers- gilde te maken. Dezelfde alliantie, welke in dertijd in Duitschland als gemeenschappelijke vijand tegenover ons stond vertoont zich thans weer tusschen de joodsche bankiershuizen van New-York, de joodseh-plutocratische leiders- groep te Londen en He joden van het Krem lin te Moskou. Zooals echter het Duitsche volk door dit inzicht den binnenlandschen joodschen vijand met succes heeft bestreden en op het punt staat bem voorgoed te liqui deeren, zoo zullen ook de andere volken in den loop van dezen oorlog zich steeds meer op zichzelf bezinnen en tenslotte gemeen schappelijk front maken tegen het ras, dat hen allen tracht te vernietigen. De joden die tijdens onzen strijd in het binnenland bij iede- ren vermeenden tegenslag jubelden en de harde werkelijkheid verwarden met hun koortsachtigen hoop, meenen ook thans, pre cies als den vorigen winter, reeds voor de verwezenlijking van hun duizendjarig doel te staan. Maar evenals het vorige jaar zullen zij ook thans de vreeselijkste ontnuchtering be leven. Want het Duitsche volk zal thans eerst goed al zijn krachten oproepen en in spannen in een omvang, als in de ge schiedenis der menschheid nog nooit voor een oorlog geschied is. Wij zullen ook geen seconde aarzelen om de landen, die voor het uitbreken van dezen oorlog ver antwoordelijk zijn te betrekken bij de prestaties in dezen historischen strijd. Wij zullen het als een natuurlijke zaak beschouwen, geen vreemde levens te ont zien in een tiid, die van ons eigen leven zoo zware offers vraagt. Wij zullen in onwrikbaar trouwe gemeenschap met onze bondqenooten een mobilisatie van He qeesteliike en stoffelijke waarden van Eurona ten uitvoer leqqen, zooals ons were'ddeel in zijn geschiedenis van dui zenden iaren nog niet heeft gezien. Deze mobilisatie is ook noodig om geheel Europa het eigen voiksche leven te verzeke ren dat de grondslag is geweest niet alleen van onze groote gemeenschappelijke cultuur, maar ook vhn het stoffelijke bestaan van dit werelddeel. U, partijgenooten. groet ik als altijd met een overvol hart. Mijn gedachten zijn in d;t uur bij u, zooals zij steeds geweest zijn De plicht echter dwingt mij, in deze maanden- weken en dagen onvermoeid te Hen-ken te werken en het komende keerpunt voor te be reiden voor hen die als striiders van ons volk met onze bondgenooten het lot der wereld vormen 'bij onze broeders en kame-aden h'i de Duitsche soldaten vooral aan -het striMende front in het Oosten, want daar wordt beslist over de toekomst van Duitschland en ceheel Ewona. Het resultaat moet en zal onze over winning zijn." OPNIEUW 17 SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. - VERBITTERDE GEVECHTEN. - ZWARE SOWJET- VERLIEZEN. Bij het K o e b a n -bruggenhoofd wer den nieuwe aanvallen van den vijand afge slagen ,ten deele reeds bij het opstellen der troepen uiteengeslagen. Aan het Mioes- front zetten de Sovjets hun doorbraakpogin gen, onder concentratie van sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten, voort, zonder successen te behalen. Verder naar het Westen werd tijdens da genlange verbitterde gevechten het achter het Mioesfront ingesloten vierde gemotori seerde Sovjet-gardecorps vernietigd, Onder de dooden bevindt zich de bevelvoerende gneraal van het korps, generaal-majoor Da- nistisjin. Meer dan 1000 gevangenen werden binnengebracht, 44 pantserwagens en talrij ke tot nu toe nog niet getelde wapens, als mede vele voertuigen en gereedschap buit- gmaakt. Tusschen Donets en Dnjepr heb ben troepen van 't leger en van de Waffen- SS de aanvalsoperaties tegen den Sovjet- Russischen omsingelingsvleugel voortgezet en talrijke vijandelijke strijdkrachten inge sloten. Doorbraakpogingen en ontlastings- aanvallen der Sovjets stortten onder groote verliezen ineen. In het gebied ten Westen van Charkow en Koersk misluk ten talrijke vijandelijke aanvallen. Afzon derlijke formaties der Sovjets en de staf van een infanteriedivisie werden opgerold. De afweerslag ten Zuiden en ten Noorden van Orel duurt voort. De Sovjet-Russi sche aanvalsformaties leden daarbij zeer zware verliezen. Alléén in den sector ten Noorden van Orel bleven bij de vergeefsche aanvallen van de laatste drie dagen voor onze stellingen meer dan 10.000 dooden en gisteren 47 vernietigde pantserwagens lig gen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer ging de vijand over een breed front mei sterken steun van pantserwagens en artille rie tot een nieuwen aanval over. Tijdens de ze gevechten, die nog niet zijn geëindigd, werden 37 pantserwagens kapotgeschoten, waarvan alleen 32 door een gemotoriseerde divisie infanterie, Ook ten Zuiden van het Ladoga me er zette de vijand na sterke artillerievoorberei ding, onder gebruikmaking van talrijke slag vliegtuigen, zijn aanvallen voort. Hij werd ook gisteren 'weder onder zeer zware bloe dige verliezen afgeslagen. Formaties der luchtmacht kwamen in nau we samenwerking met de troepen van het leger in de aanvals- en afweergevechten tus- schenbeide. Troepenconcentraties, en kolon- nes der Sovjets, alsmede het ravitailleerings- verkeer in het achterwaartsche vijandelijke gebied werden ernstig getroffen, installaties der Moermanskspoorlijnen veel rollend materiaal aan de Baai van K a n d >- 1 a k s j a werden door duikbommenwerpers vernield. Duitsche jagers schoten gisteren in tallooze luchtgevechten, terwijl zij slechts zes toestellen verloren, in totaal 99 Sovjet vliegtuigen neer. Luchtdoelartillerie der luchtmacht bracht nog 19 toestellen ten val. Van het front in T u n e s i werd giste ren slechts plaatselijke gevechtsactie ge meld. Duitsche vliegerformaties sloegen door duik- en scheervluchten vijandelijke ravi- tailleeringscolonnes uiteen. Het Duitsche opperbevel maakt in een extra bericht bekend Formaties Duitsche duikbooten heb ben op den Atlantischen Oceaan een krachtig beschermd konvooi aangeval len. In zeer zware gevechten brachten zij 17 schepen met een gezamenlljken inhoud van 104.000 brt. tot zinken. Drie andere schepen werden getorpedeerd. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt Aan het Tunesische front plaatselijke gevechten tusschen verkennings- afdeelingen alsmede van weerskanten toege nomen bedrijvigheid in de lucht, Elf vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan 7 door Duitsche jagers in luchtge vechten en 4 door het afweergeschut. Onze vliegtuigen bombardeerden de havens Tri polis en Algiers en veroorzaakten' in laatstgenoemde haven een brand van grooten omvang. Viermotorige Amerikaansche bommenwer pers lieten gisteren talrijke bommen vallen op M e s s i n a. Acht personen kwamen daarbij om het leven en 32 werden gewond. De woonhuizen leden aanzienlijke schade. Onze jagers stegen weldra op, vielen de bommenwerpers aan en schoten er 2 van neer, die in zee stortten. In de provincie Catanzaro ondernamen vijandelijke vliegtuigen aanvallen met machinegeweren op treinen en spoorwegstations. Arbeidsverplichting in Frankrijk en Noorwegen. (D.N.B.) Laval heeft de bepalingen bekend gemaakt in zake de arbeidsdienstverplichting voor de lichtingen 1920'22. Ten aanzien van de dienstverplichting en de mogelijke tewerk stelling van Fransche arbeiders in Duitsch land werd tegengesproken, dat alle geregis treerde jongelieden in Duitschland tewerk ge steld zouden worden. De landarbeiders zijn hiervan uitgezonderd en voorts komen niet in aanmerking de mijnwerkers, leden van de brandweer der steden Parijs, Lyon en Mar seille en leden Her politie, de garde mobile en de gendarmerie, spoorwegbeambten en-in be paalde omstandigheden ook studenten. Dit be- teekent echter niet, dat alle overige geregis treerde jongelieden van de lichtingen 1920— 1922 in Duitschland tewerk gesteld zullen wor den. Het aantal van hen, die voor den arbeid in Duitschland zullen worden opgeroepen, zal betrekkelijk gering zijn. De N.R.C. meldt, dat Quisling een wet heeft aangekondigd betreffende invoering van natio- nalen arbeidsdienstplicht voor alle Noorsche mannen van 1855 jaar en vrouwen van 21 40 jaar. De wet voorziet in de mobilisatie van alle nog niet ten volle gebruikte arbeidskrach ten in Noorwegen. De bedrijven, die in de huidige omstandigheden niet van belang kun nen worden geacht, worden in omvang be- I perkt of stilgelegd. De wet treedt onmiddellijk I in werking. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland REDE VAN VAN GEELKERKEN. Op de te Utrecht gehouden vormingsbij eenkomst van NSDAP en NSB heeft Van Geelkerken o.m. het volgende gezegd Als zich thans stemmen verheffen, die het volk willen wijsmaken, dat het bolsjewisme zoo erg niet is, dan moet in herinnering ge bracht worden, dat men vroeger in Neder land in de volstrekte veroordeeling van de communistische gedachte eensgezind is ge weest. Tegenover alle pogingen tot ophitsing, on dernomen door elementen, die het land in de ure des gevaars hebben verlaten en daar door het contact met hun volk hebben ver broken, proclameerde spr._de nationaal soci alistische vastberadenheid om duidelijke taal te spreken. Als een Gerbrandy den treurigen moed heeft het ambtenarencorps tot verzet op te roepen, zal men niet terugdeinzen voor har de maatregelen om de verblinden op het rechte pad terug te brengen. Als men zelfs den moord als politiek strijdmiddel toepast moeten allen het wetenals zij schieten, schieten wij terug. Om het doel te bereiken zal de NSB ook niet voor impopulariteit terugdeinzenindien Nederlandsche Nationaal Socialisten aan de sluipmoordenaars ten offer vallen, zullen de NSB-ers ook de verantwoordelijkheid voor impopulaire maatregelen op zich nemen. Ook gas is kostbaar. Gas is kostbaar en mag slechts zoo spaar zaam mogelijk verbruikt worden. Evenals bij het electriciteitsverbruik heeft de huis vrouw hier een verantwoordelijke taak. Wanneer men nagaat, hoevele gezinnen er dagelijks op gas koken, dan kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat door welover- legde handgrepen bij het gebruik van de gastoestellen en handig huishouden een be duidende hoeveelheid gas bespaard kan wor den voor andere gewichtige doeleinden. Trouwens, wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afge sneden. Het is dus ieders belang zoo zuinig mogelijk met gas om te gaan. Bij het koken met gas is het voor alles noodzakelijk, dat het gasstel schoon is. Wie toch zou in een vuile pan koken? Het gas stel mag dezelfde oplettendheid en zorg ver wachten als het overige keukengerei. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 26 Februari 1943. 's M. tot 7.36 u. 's Av. van 18.11 u. Onderzoek van schoolkinderen op tuber culose. Achtereenvolgens zullen in geheel Twente ongeveer 12.000 schoolkinderen onderzocht worden. VNP-Brusse-Pax m. KORTE BERICHTEN. Naar wij ver- nemen is de boerenleider Roskam een dezer dagen, vergezeld van eenige tientallen Ne derlandsche boeren, naar Oekrajina ver trokken. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook in 1943 vereveningsbelasting is verschuldigd. Te Bennebroek is op 65-jarigen leeftijd overleden de heer P. A. Troost, die van 1920 1941 burgemeester van Waddinxveeti is geweest. DE BESTRIJDING DER TUBERCU LOSE IN ZEELAND IN 1942. Zooals wij reeds meldden heeft Dr F. de Stoppelaar, districts t.b.c.-arts in de alg. vergadering der Prov. Zeeuwsche vereen, tot bestrijding der tuberculose te Middelburg verslag uitge bracht over zijn arbeid in 1942. Op de 9 bureaux werden 258 zittingen ge houden. Voor het eerste onderzoek werden 2323" consulten gehouden (vorig jaar 2260). In totaal was het aantal consulten 6477. On der de 2323 voor de eerste maal onderzochte personen werden 388 gevallen van actieve t.b.c. aangetroffen (v.j. ook 388), 62 geval len van inactieve tbc (21), terwijl 1845 (1782) personen geen tbc bleken te hebben. Een groot aantal personen was door den huis arts naar het consultatiebureau gezonden, maar velen kwamen ook uit eigen beweging. Van de reeds eerder ingeschreven perso nen werden 1741 onderzocht. Bij 68 werd er voor het eerst tbc vastgesteld. Hiervan le den er 8 aan open tbc. Afgeschreven werden 1787 personen. Sputumonderzoek op tbc-ba- cillen had 642 maal plaats, waarvan het re sultaat 152 maal positief was. Van alle op het bureau ingeschrevenen overleden er 130. Op 31 Dec. stonden nog ingeschreven als lijders aan actieve tbc 1070 personen, van wie er 361 aan open long-tbc leden. Het aan tal gezinnen dat op 31 Dec. 1941 huisbezoek had bedroeg 1325 en op 31 Dec. 1932: 1431. Groot was het aantal opnamen in 1942 wegens tbcin ziekenhuizen 78, sanatoria 122 en Zonneveld 49. Thuis kuurden 361 per sonen, waarvan 61 in een ligtent etc. Van de ingeschreven kinderen, die niet aan ac tieve tbc leden, werden in 1942 opgenomen in gezondheidskolonie of herstellingsoord 28, in gezinsverpleging 1. De kosten van de uitzendingen naar de di verse inrichtingen kunnen op twee ton wor den geschat. Deze uitgave is echter ten volle verantwoord. We mogen nu constateeren, dat de tbc-curve niet meer stijgt. Daarom mag op de uitgaven voor tbc-bestrijding diet worden bezuinigd. Ten slotte deelde spr. mede,dat het aantal ontdekte gevallen van open long-tbc in 1942 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1943, Er is geen aanzien des persoons bij God. Rom. 2: 11. Zon: op 7.38, onder 18.10. Maan: op onder 9.56. 27 Febr. L. kw. 6 Mrt N. maan. Men hoort wel eens zeggen, dat bidden zwakheid is, en in zekeren zin is het waar. Want die bidt, zegt op het voetspoor van Jezus: Uw is de kracht. Die bidt, knielt in de binnenkamer. Hij belijdt zijn zwakte en erkent Gods kracht. En nu wordt die kracht buiten hem, waaraan hij zich vastklemt, in zijn zwak heid volbracht. En nu wordt hij gedreven door een mysterie,' dat alle geloofshelden bezielde, om ondanks alles en boven zichzelf uit, te ver mogen, wat niemand vermag en meer en meer wordt het de zaligheid van zijn gebed om te zeggen: U w is de kracht, en dat is het juist, waardoor hij voortgaat van kracht tot kracht. Ds H. W. CREUTZBERG. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. NED HERV. KERK. Beroepen: te Garderen, J. de Lange te Wilsum (Ov.), GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Ruinerwold-Koekange, K. J. Schaafs- raa te Gameren. BAPT. GEM. Beroepen: te Apel doorn, H. Hornstra te Vriescheloo (Gr.). HULPPREDIKERS. G e r e f. Ker ken. Benoemd te Barchem, C. Stam, cand. te Zwartsluis. Aangenomen: naar Assen (Evang.), H. Dijkstra, cand. te Haulerwijk. Ned. H e r v. Kerk. Aangenomen naar Spij.kenisse, G. Bossinga, cand. te Vol- lenhove. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Cand. J. Drost werd Zondag ais 2e predikant bij de Geref. Kerk te De Lier door Ds N. Postema te Veendam bevestigd. Bevestigingstekst 2 Cor. 4:7. Intreetekst Rom. 116. Ds J. Waagmeester, gekomen van Oos terzee, deed intrede in de Geref. Kerk van Murmerwoude met Lukas 12:4951, na door Ds W. L. Korfker van Barneveld be vestigd te zijn. (Tekst 1 Cor. 4:2.) Cand. R. H. Bremmer, beroepen bij de Geref. Kerk van Helpman deed intrede, sprekende over 2 Tim. 28 en 9. Bevestiger Ds W. F. M. Lindeboom van Aduard. (Tekst Col. 4:17.) Geslaagd aan de Theol. Hoogeschool te Kampen voor cand.-ex., A. Vos te Arnhem en C. v. d. Waal te Ridderkerk. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Geref. Kerk te Groningen besloot een tehuis voor chronische zieken op te richten. De kerkeraad der Geref. Kerk te Voor burg besloot het kerkgebouw voor 2 dien sten per Zondag aan de Ned. Herv. Kerk ter beschikking te stellen. De kerkeraad der Geref. Kerk te Win terswijk besloot tot het beroepen van een tweeden predikant over te gaan. DE VEREEN. VOOR PROT. KERK MUZIEK hield onder presidium van Dr L. D. Terlaak Poot te 's-Gravenhage haar jaar- lijksche vergadering. Aan het verslag van den secr., dhr C. v. Dorp, ontleenen we, dat de vereen, tot doel heeft de kerkmuziek te brengen op de plaats waarvoor zij is be stemd, n. .1 de eeredienst. Er wordt veel voorbereidend^ werk verricht teneinde aan componisten opdrachten te kunnen geven liturgische muziek tot «stand te brengen. De kerkkoren wil deze vereeniging op allerlei wijze behulpzaam zijn. In Juli zal wederom een muziekconferentie worden belegd. Prof. Dr E. van Everdingen, sinds 1910 buitengewoon hoogleeraar in de meteorolo gie en klimatologie aan de R. U. te Utrecht bereikt 26 Febr. a.s. den leeftijd van 70 jaar en zal dan aan het eind van dezen cursus als hoogleeraar aftreden. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Bodegraven, mej. J. Ultee te Woerden; te Doorn (Herv. school), mej. M. Blokland, thans tijd. en als tijd. onderwijze res, mej. G. van Eek te Zeist. ongeveer gelijk was aan dat van 1941, n.l. 104 (108). De algemeene indruk is, dat de tbc-sterfte in 1942 niet hooger was dan in 1941. Middelburg. De winkelier A. W. S. deed aangifte bij de politie, dat zijn rijwiel, dat gisteravond in de portiek van zijn woning heeft gestaan, verdwenen is. Vlissingen. De politie heeft Maandagmorgen in een woning alhier het lijkje in beslag genomen van een jongetje van vijf weken, dat ver moedelijk tengevolge van verstikking om het leven is gekomen. De moeder is aange houden. (P. Z. C.) Goes. Op de kruising Willem de Zwijgerstr.- Terwelstraat had een botsing plaats tus schen een auto en een wielrijdster. De wiel- rijdster, .mej. S. C. W.-de B. uit 's-Heer Arendskerke kwam er met lichte verwondin gen en een grootendeels vernield rijwiel af. Uit een garage alhier is het rijwiel van P. A. M. verdwenen. De tennisclub „Het halve maantje" hield haar jaarvergadering. Er was een klein na- deelig saldo. De contributie moest worden I verhoogd. In het a.s. seizoen zal een onder linge wedstrijd gehouden worden, terwijl ge tracht zal worden met andere vereenigingen op Zuid-Beveland een competitie te spelen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld W. Hamelynck (voorz.), A. J. C. Nordlohne (secr.), mej. H. Slegt (penn.esse), mevr. C. Kersten-Rauwerda en dhr E. N. C. v. Rie- sen, baancommissarissen. De politie heeft, na verschillende aan wijzingen gekregen te hebben, huiszoeking verricht bij een zekere familie de K., waar bij een flinke hoeveelheid manufacturen en een partijtje tabak werden gevonden, wat bestemd was voor den zwarten handel. Na eenige dagen in arrest te hebben gezeten is de K. weer op vrije voeten gesteld. Manu facturen en tabak zijn in beslag genomen. Walcheren. WESTKAPE-LLE. Maandagavond hield de afd. van de Prov. vereen, tot verbetering van het geitenras een ledenvergadering. Uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1