DINSDAG 23 FEBRUARI 1943 57e Jaargang, No. 121 Totale concentratie der krachten, ook in Nederland, DAGKALENDER Toont U een waarachtig Nederlander! FEUILLETON VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Nederland en de strijd tegen het bolsjewisme. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel7 no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. WEDEROM 15 SCHEPEN TOT ZIN KEN GEBRACHT. - ZWARE GEVECH TEN AAN HET OOSTFRONT. - TAL VAN SOWJET-AANVALLEN AFGE SLAGEN. - ASTROEPEN BEZETTEN NIEUWE STELLINGEN IN TUNIS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Vijandelijke aanvallen op het Noordelijke front van het Koeban-bruggehoofd werden door Duitsche en Roemeensche troepen afgeslagen. De vijand werd in een tegenaan val met zware, bloedige verliezen teruggewor pen. In het Donetzgebied en ten Noord Westen hiervan probeerden de bolsjewisten behalve met talrijke plaatselijke aanvallen, met geconcentreerde strijdkrachten op verscheidene plaatsen ons afweerfront te doorbreken. Zij werden in zware gevechten met vele verlie zen voor den vijand afgeslagen. Vijandelijke formaties, die door een groote omsingeling tusschen Donetz en Dnjepr de verbindingen met ons front in het Donetz gebied moesten afsnijden, werden door Duit sche troepen van het leger en van de Waffen- SS in de flank en rug aangevallen en uiteen geslagen. In dezen sector stelden eskaders ge vechtsvliegtuigen en vliegende artillerie 25 vijandelijke tanks buiten gevecht en vernietig den verscheidene stukken zwaar geschut en talrijk oorlogstuig. In het gebied ten Westen en ten Noo-d- Westen van Char kof viel de vijand ook gisteren zonder succes onze stellingen aan Sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden en ten Noord-Oosten van OreS werden in hevige gevechten tijdens een hevigen sneeuwsto m afgeslagen. Een Duitsche gevechtsgroep ver nietigde in een tegenaanval het gros van een bolsjewistische skibrigade. In het Noordel ij ke deel van het Oos telijke front werden gisteren slechts gevech ten van plaatselijke beteekenis geleverd. Bii een eigen aanvalsoperatie verloor de vijand behalve talrijke dooden, verscheidene honder den gevangenen, 12 tanks en een groot aantal wapens. De luchtmacht profiteerde van het betere vliegweer en mengde zich met sterke formaties in de gevechten te land. Aan het Noordelijke front schoten Duit sche jagers gisteren overdag 31 bolsjewisti sche vliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Het havengebied van Moer- m a n s k en belangrijke losplaatsen van deir Moermansk-spoorweg werden opnieuw met goed succes gebombardeerd. In Tunesië werden de aanvallen voort gezet. Ten Oosten van T e b e s s a werden sterke onderdeelen van een Engelsche pantser divisie vernietigend verslagen. Duikbommen werpers sloegen vijandelijke pantserwagens, die gereed gehouden werden, uiteen. Een nach telijke aanval op Tobroek veroorzaakte in de haven en in de stad groote verwoestingen. Britsche vliegtuigen wierpen in den afge- loopen nacht brand- en brisantbommen op en kele plaatsen in het Noord-West- Duitsche kustgebied. 15 sohepen vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ondanks zeer hevige stormen en slecht zicht zetten de Duitsche duikbooten den strijd tegen de vijandelijke scheepvaart voort. Zij brachten in den Atlantischen Oceaan en voor de Noord- Afrikaansche havens aan de Middellandsche I Zee van krachtig beschermde convooien 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt. tot zinken, alsmede een korvet, een convooivaartuig, een patrouillevaartuig en vier zeiltransportschepen. Voorts werd een vrachtschip getorpedeerd. Het Italiaansche leeerbericht meldt In Tunesië hebben de strijdkrachten van de As in den centralen sector nieuwe stellin- gen 'bezet. Eenige tientallen pantserwagens 1 werden vernield en er werden talrijke krijgs gevangenen gemaald:. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht ontplooide een intensieve bedrij vigheid op de achterwaartsche vijandelijke linies en schoot in een luchtgevecht drie vlieg tuigen omlaag. Een vierde machine werd door het afweergeschut neergehaald. Drie van on ze toestellen zijn van de operaties der laatste twee dagen niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren bommen latén vallen op verschillende plaatsen van Sicilië, Calabrië en het gebied van Salerno. Tusschen Gabella en Stron- goli in de provincie Catanzaro werd een hos- pitaalt'-ein beschoten en hetzelfde geschiedde met andere treinen, alsmede met spoorweg stations. In totaal werd een persoon gedood en werden elf mer.schen gewond. De schade is gering. De batterijen luchtdoelgeschut haalden vier vliegtuigen omlaag. In den afgeloopen nacht hebben onze torpe dovliegtuigen een vijandelijk konvooi aange vallen, ten Noorden van de Algerijnsche kust Een schip werd in den grond geboord en twee andere koopvaardijschepen werden door tor pedo's getroffen. Korte Berichten. (D.N.B.) Naar Reuter meldt is Zater dagavond het volgende bulletin over den ge zondheidstoestand van Churchill gepubliceerd. De minister-president heeft een rustigen dag gehad. De longvleugel vertoont een kleine ont stoken plek, doch de koorts is minder en zijn algemeene toestand is alleszins bevredigend. (D.N.B.) In het door de Britsch-Indische regeering over den gezondheidstoestand van Gandhi uitgegeven communiqué wordt, volgens j Reuter, gezegd, dat de toestand van Gandhi „aanzienlijk slechter is geworden en zeer ernstig is". VERORDENING VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. VERORDENING van den Rijkscommis- gulden, saris voor het bez,ette Nederlandsche gebied betreffende de instandhouding van de pro ductie en de verdeeling van goederen, alsme de van den arbeidsinzet. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de re- geeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1, bl. 778) bepaal ik: Artikel 1. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en economische z'a- ken of commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) kan alle_ maatregelen ne men, welke noodzakelijk zijn tot de instand houding van de productie of de verdeeling van goederen dan wel van den arbeidsinzet. Hij kan het recht tot het bij afzonderlijke beschikking treffen van zoodanige maatre gelen ook aan andere instanties overdragen, Artikel 2. Wordt de maatregel, als be doeld in artikel 1, bij een rechtsvoorschrift getroffen, dan wordt deze door' de pers, de radio, door aanplakking of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze afgekondigd en wordt deze door deze afkondiging geldig, voor zoover daarin niets anders is bepaald. "Artikel 3, 1, Wordt een maatregel, als be doeld in art. 1, bij afzonderlijke beschikking getroffen, dan geschiedt dit schriftelijk. 2. De beschikking houdt in: 1. De aanduiding van de instantie, welke de beschikking geeft; 2. den naam en het adres van dengeen, op wien de verplichting rust3. de nauwkeurige aanduiding van het bevolen handelen of nalaten; 4. de plaats, waar en het tijdstip, waarop een bevolen prestatie moet worden verricht5. de plaats en het tijdstip can de uitvaardiging; 6. de onderteekening van de instantie, welke de beschikking geeft. 3. De instantie, welke de beschikking geeft maakt deze aan dengeen, op wien de ver plichting rust, bekend. Is dit volgens haar oordeel niet mogelijk, dan wordt de beschik king bekend gemaakt aan den burgemeester der gemeente, waarin degeen, op wien de verplichting rust, hier te lande zijn woon plaats heeft of laatstelijk heeft gehad. 4. Als bekendmaking van de beschikking is in ieder geval te beschouwen: 1. Beteekening; 2. overhandiging tegen be wijs van ontvangst of, 3. mededeeling door middel van aangeteekend schrijven. 5. Door de bekendmaking treedt de be schikking in werking. Artikel 4. 1. Hij, die opzettelijk in strijd handelt mét een volgens de art. 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met een ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met een geldboete van ten hoogste honderd duizend gulden of met een dezer straffen. 2. Poging is strafbaar. 3. Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste vijftigduizend Meldt u aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. De Jeugdstorm en het bolsjewisme. In de groote actie „Ne derlandsche volkseenheid teg^n het bolsjewisme" is Zaterdagmiddag in een manifestatie te Baarn ook officieel de jeugdstorm betrokken geworden. Opperbanheer Quispel bracht daartoe het bevel van den hoofdstormer over. Wij zijn, aldus spr., het levende getuigenis van wat er in den jeugdstorm leeft: dat ons zijn of niet- zijn afhangt van de keus: Nederlanders of bolsje wiek. Dat wij daarop slechts één antwoord heb ben is vanzelfsprekend". De Joden met het plan voor oogen de wereld revolutie te brengen, zagen in het com munisme het apparaat om daardoor heer- schers te worden, andere volken tot slaven te maken of handlangersdiensten te laten verrichten. De jeugd echter doorzag dit spel De jeugdstorm ging en gaat in volle over gave van zijn taak, Neerland weer groot te maken, daarbij niet vergetend, dat Neer- Dr Goebbeis spreekt tot het Duitsche Volk tijdens de groote bijeenkomst in het Sportpalast te Berlijn op Donderdag 18 Februari 1943. Teiefoto Hoffmann-Stapf-Pax m. land slechts dan groot kan worden, indien Europa bevrijd wordt van het communis tisch monster. „In onverbrekelijke trouw, als een hecht aaneengesmeede gemeenschap, beloven wij onzen hoofdstormer, hoe en waar dan ook, deel te nemen aan den strijd tegen het bols jewisme". GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. 66.) -o— Kees Steendam lacht fijntjes. „Ik heb er niets geen bezwaar tegen. Je zou minder vrouw kunnen hebben, jongen, geloof me. Maar verder bemoei ik mij er niet mee hoor. Met geen woord". Hij acht zich niet geroepen Jan Verkuil mee te deelen, waarom Kea eigenlijk in Tiel is. Al lereerst heeft een vreemde, en dat is hij toch, er niet mee te maken, en in de tweede plaats: och, het kan misschien geen kwaad, als Kea eens in het nauw wordt gebracht. Dit is een boerenzoon, die wel zeer in den smaak van Arend zou vallen. Hij is ook een goeie partij. En tenslotte is het de vraag, of Kea werkelijk zoo aan dien onderwijzer hangt, als zij het laat voorkomen. Hij en zijn vrouw meenen soms wel eens, dat het bij Kea al aardig „aan het slijten" is. „Ik bedoel ook niet, dat u een goed woord je voor mij moet doen. Ik weet nog niet. Eh ik zou kennis willen maken en „Zeg maar, dat je het aardig te pakken hebt man", lacht Steendam. „Nu, je hebt mijn ze gen alvast. En van haar ouders zul je ook geeen last hebben. Maar.... het slachtoffer zelf, ja, dat weet ik niet natuurlijk. Meisjes zijn en blijven onberekenbaar". Den middag daarop vindt oom Kees bij zijn post een brief uit Druten, geadresseerd aan Kea. Hij lachtdat is duidelijk een brief van dien jongen man. Die laat er geen gras over groeien. „Een brief voor jou uit Druten. Van de Verkuils. Ze laten jou niet los. Je zult er wel moeten gaan logeeren", zegt hij tot Kea, met een het vertrek, waar zij alleen zit, weer ver latend,' Het is een kort schrijven, onderteekend door Jan Verkuil, die om een nadere kennismaking vraagt. Hij zegt ronduit, dat zij indruk op hem gemaakt heeft en hoopt, dat zij een weg kan wijzen, om elkaar te ontmoeten; zoo niet, dan zal hij een weg zoeken. Wanneer zij eerst en kele dagen zou willen komen logeeren, zooals haar gevraagd is, zou het misschien nog een voudiger zijn, om de kennismaking verder voort te zetten. Hij hoopt vurig, dat zij zijn verzoek niet zal terugwijzen. Het is hem vol le ernst, daar kan zij op rekenen. Ja, daar is Kea geheel van overtuigd. Zijn eerlijk, open gelaat en zijn bewonderenden oogopslag heeft haar dat voldoende gezegd. Zij heeft medelijden met den jongen, want haar antwoord staat vast, zoo vast als een muur. Een brief, als deze, doet haar weer lievig naar Abel verlangen Veel woorden heeft zij noodig in haar ant woord. Maar het is toch een hartelijk briefje (Wordt vervolgd.) 4. De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commis saris-generaal voor Financiën en Economi sche Zaken of commissaris-generaal voor Bijzondere aangelegenheden). Deze klacht kan worden ingetrokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. 5. De bij de leden 1 tot en met 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als bedoeld in art. 2, lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt ingevolge de bekendmaking No. 72/'42. Artikel 5, Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 19 Febr. 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied SEYSS-INQUART. De verordening ia het practische gevolg van de rede, die de rijkscommissaris op 30 Jan, 1943 gehouden heeft en waarin hij de noodzakelijkheid betoogde van de totale concentratie der krachten in Nederland. De Rijkscommissaris zeide; „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oor log. ingaat, ook Europa zijn dienovereen komstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aan spraak voor de toekomst te behouden. Er zal derhalve een zelfde totale con centratie der krachten ook hier in Ne derland plaats vinden. Bij deze gelegen heid zou ik met allen ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigerlei vroegere omstandigheden en betrekkin gen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door allen strikt worden uitgevoerd. In den huidigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke order niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage.' In aanvulling hierop wordt gewezen op den tekst van de bepalingen tegen sabotage, vervat In de op 9 Jan. 1943 uitgevaardigde verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden inzake de handhaving van de openbare orde. In afd. 1 van deze verordening wordt gezegd 1. Hij, die opzettelijk /f&l ingevolge gel dende rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar bren gen van de openbare orde of van de veilig heid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied, wordt als saboteur gestraft met den dood. 2. Poging tot en deelneming aan het straf baar feit zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooid strafbaar feit. DINSDAG 23 FEBRUARI 1943. Want ik schaam mij het Evangelie niet; want het is «en kracht Gods tot behoud voor een ieder, die gelooft. Rom. 1: 16. Zon; op 7.42, onder 18.06. Maan: op 21.49, onder 9.09. 27 Febr. L. kw. 6 Mrt N. maan. Een crisistijd ruimt ontzaglijk veel op, waar aan men gewoon was, wat er zoo bjj behoorde, waarvoor men zelfs eerbied bezat of voorgaf. Het was intusschen uitgehold; er ging geen kracht meer van uit; het had geen zedelijk be staansrecht of zedelijken zin meer. Zoo zal ook in onzen tijd veel wegvallen aan goederen van allerlei aard, stoffelijke en geestelijke, geld en goed, eer en aanzien, gewoonte en traditie, ook aan meening en inzicht, oordeel en overtuiging, wat niet inderdaad geestelijk is, dat wil zeggen niet gedragen wordt door den Geest van God. Daartegenover verheft zich, rustig en grootsch, de majesteit van 't geen waarachtig op den naam goed aanspraak maakt. Het is verscholen in het gesprek van Jezus met Martha, die zich be zorgd en druk maakt om vele dingen en die te hooren krijgt; „Maar weinig dingen zijn noo dig, of slechts één ding, want Maria heeft het goede deel uitgekozen, dat van haar niet zal worden weggenomen". Prof. Dr W. J. AALDERS. BEPERKT HET ELECTRICITEITS- VERBRUIK; HET IS UW EIGEN BELANG. GEREF. KERKEN. Drital: te Ambt- Vollenhove-Cadoelen, W. H. de Boer, hulp- pred. te 's-Gravenhage (W.), H. J. Schilder, hulppred. te Bergschenhoek en J. v. d. Zwaag, hulppred. te Zwolle. Aangenomen: naar Anna-Paulowna, J. Blokland, cand. te Oegstgeest. HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken: Aangenomen naar Zaandam (Evangel.), W. S. Schenk, cand. te Terschuur. Ned. H e r v. Kerk. Benoemd te Baarn, J. van Willigen v. d. Veen, cand. te Utrecht. Kaart van Pelt In den centralen sector vonden gunstige ontwikkelingen plaats voor de Astroepen, welke leidden tot bezetting van de plaatsen Gafsa en Sbeita en Sidi Boezid. REDE VAN HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT. (A. N. P.). Op den gemeenschappelijktu vormingsdag der Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten te Utrecht heeft de lei der der N. S. D. A. P. in Nederland, Haupt- dienstleiter Schmidt, er niet den geringsten twijfel aan laten bestaan, dat het Duitsche gezag niet slechts den wil, maar ook de machtsmiddelen heeft om eiken tegenstand te onderdrukken, die het openbare leven in dit land zou kunnen bedreigen. Hij noemde het jaar 1943 het jaar der be slissingen. De geestelijke verwarring, die in het kamp der vijandelijke mogendheden heerscht, werd ook door spreker gedemon streerd door 't feit, dat ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van het roode leger in de kapitalistische landen vreugde-demon straties worden gehouden. Daartegenover stelde hij de duidelijke lijn, die de NSDAP van den eersten dag af tegenover het bols jewisme' heeft gevolgd. Waar het bolsjewisme den kop opstak, overal kan men dezelfde methode vaststel len: uitroeiing van den godsdienst, verwoes ting van het gezin, en vernietiging van de intelligentie. Achter deze parolen stond de Jood en achter de Joden het internationale kapitaal en de vrijmetselarij. Alleen het nationaal socialisme kan een dam opwerpen tegen het bolsjewisme en de veiligheid van de menschen waarborgen. De dag zal komen, dat de Duitsche grena dier weer voorwaarts marcheert en de hor den van Stalin zal vernietigen. Thans is het onze taak de zwakken mee te sleepen en mee te nemen. Als thans het geheele Duitsche volk vol strekt alle krachten mobiliseert, hebben wij het recht de nalatigen terecht te wijzen. Zoo was het ook de plicht van den Rijkscom missaris hier in het bezette Nederlandsche gebied de arbeiders, die gemist kunnen wor den, in Duitschland aan het werk te zetten. In dit verband sneed Hauptdienstleiter Schmidt de actie aan, gericht tegen de jeugd van dit land, die in gevaarlijke voorstellin gen leeft, en verklaarde hij„Ik kan slechts onderstreepen, wat Mussert in Amsterdam heeft gezegd, dat de behoorlijke zijn stu dies zal kunnen voortzetten, maar dat de anderen desnoods in een concentratiekamp op den rechten weg moeten gebracht wor den'. De Herderlijke brief. In scherpe, ondubbelzinnige bewoordingen bepaalde spr. zijn standpunt ten opzichte van den herderlijken brief, die Zondag van de kansels der R. K. Kerken is voorgelezen. Waarom klaagt men het bolsjewisme niet aan, dat de Kerk wil vernietigen? vroeg hij. Waarom bidt men voor de Joden, terwijl honderdduizenden Duitsche zonen zijn ge vallen? Waarom stelt de Katholieke Kerk zich niet in de bres voor de 400 millioen In diërs, die door Engeland onderdrukt wor den en voor wie Gandhi den hongerdood on der de oogen ziet. De Rijkscommissaris heeft 29 Jan. te Den Haag verklaard„Als men iets wil eischen, moet men zichzelf ook voor iets inspannen" Tot dusver hebben wij evenwel van de Kerk in dit opzicht nog niets vernomen, afgezien van het feit, dat zij de N.S.B.-ers niet be graaft en niet toelaat tot de kerkelijke sa cramenten. Wat heeft de Kerk gezegd, dat het Duit sche volk 25 jaar lang onrecht is aangedaan? Gerechtigheid, barmhartigheid en vrijheid van levensovertuiging, deze woorden heeft de Kerk in den mond. Waarom doet men daarop geen beroep tegenover de heeren Churchill, Roosevelt en Stalin? Als men wijst op het doodschieten van gijzelaars, moeten wij daartegenover stellen, dat wij ons moeten beschermen tegen misdaden, waartegen slechts de hardste maatregelen kunnen helpen. Slechts dan draaiden de gijzelaars er voor op, als er aanslagen op de Duitsche weer macht werden gepleegd, terwijl voor mis daden tegen leden der N.S.B. geen gijzelaars zijn doodgeschoten, omdat Mussert het pa rool heeft gegeven, dat Nederlandsch bloed niet mag worden verzoend met bloed. Wel zullen en moeten echter maatregelen worden genomen om opgehitste volksgenooten tot rede te brengen. Men klaagt, zoo vervolgde spreker, dat jongelieden naar Duitschland worden ge voerd en doet daarbij, alsof Duitschland der tig dagreizen van hier lag. De waarheid is evenwel, dat Nederlandsche arbeiders zich bij ons heel prettig voelen. Wij hebben ge constateerd, dat Nederlandsche verlofgan gers, die hier kwamen, in Duitschland goed gevoed waren en 10 tot 15 pond zwaarder geworden waren. Men meent tenslotte ook een tegenspraak tusschen onze maatregelen en het Evangelie te kunnen construeeren, terwijl wij daartegenover slechts kunnen vragen, of het niet in tegenspraak met het Evangelie en zijn gebod is, dat men geen N.S.B.-er wil begraven. In scherpe bewoordingen keerde Haupt dienstleiter Schmidt zich tegen de niet-me- dewerking aan voor den oorlog belangrijke maatregelen, die aan het slot van de Katho lieke afkondiging is geëischt. Als men het ambtenarencorps wil opstoken om de bezet tende mogendheid bij de uitvoering van de noodzakelijke maatregelen samenwerking te ontzeggen, kunnen wij daartegenover slechts verklaren, dat wij al wat komen kan met rust, maar ook met hardheid tegemoet zien. Men moest ons toch niet lastig vallen met kleine kwesties, die op zekeren dag wel worden opgelost. Onze strijd gaat tegen het bolsjewisme, maar niet tegen het Christen dom. Met een dringend beroep, zich ook in de toekomst nauw aaneen te sluiten, besloot Hauptdienstleiter Schmidt zijn uiteenzettin gen, waarbij hij uiting gaf aan het onwrik bare vertrouwen in de overwinning. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Baarn besloot gaarne te voldoen aan het verzoek van enkele jeug dige gemeenteleden om eens per maand voor de jeugd een spreker te doen optreden ter behandeling van een actueel onderwerp. De kerkeraad der Geref. Kerk te 's-Gra- venhage-W. besloot tot aanstelling van een hulpprediker voor het werk der Stadsevan gelisatie. De Geref. Kerk te Hemrik zal 18 Maart a.s. den dag herdenken, waarop zij voor 100 jaar werd geïnstitueerd. Het Geref. Ouderlingenblad dat in Aug. i j.l. ophield te verschijnen, is met ingang van 1 Febr. j.l. opnieuw lïitgekomen. Morgen viert Ds J. H. Chr. Israël, Ned. Herv. predikant te Zoelen, zijn zilveren ambts jubileum. Maandag 1 Maart a.s. herdenkt Ds E. Schouten, em.-predikant te Amersfoort, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de Geref. Kerken aanvaardde. VLISSINGEN. Tot notabel van de Ned. Herv. gemeente alhier is gekozen in de vac. die ontstond door het overlijden van den heer J. B. v. d. Schaaf, de heer J. S. Brand. KRABBENDIJKE. Benoemd tot Jeugd - ouderling bij de Geref. Kerk, de heer C. Haverhoek. Benoemd tot tijd. onderwijzer aan de Herv. school te Zaamslag dhr M. Overweg te Aagtekerke. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is met in gang van den datum, waarop hij zijn betrek king zal aanvaarden, benoemd tot directeur van en leeraar aan de rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke, L. van Dijk, aldaar. ding daarvan een schrijven gericht tot de commissarissen der provincies in zijn inspec tie. In het algemeen acht hij een herziening van de bedoelde jaarwedden niet onredelijk. Er zijn echter omstandigheden die er toe zouden kunnen leiden om bedoelde verlagin gen te beperken. De artsen zouden in hun kwaliteit van gemeente-arts moeten wor den belast met andere werkzaamheden, die zij to-t nu toe niet verrichtten, dan wel waarvoor zij afzonderlijk werden gehono reerd. Tot de laatste categorie behooren bv. de inenting tegen diphtherie en tegen ty phus. Ook kan hen worden opgedragen de leiding van noodziekenhuizen voor de lucht bescherming, het geven van cursussen E. H. B. O. voor hetzelfde doel enz. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 24 Februari 1943. 's M. tot 7.40 u. 's Av. van 18.08 u. D>E GEMEENTEARTSEN EN HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. In verschil lende gem. is de vraag naar voren geko men of er geen termen aanwezig zijn om de jaarwedden voor de gemeente-artsen te her zien, aangezien in de meeste plaatsen de werkzaamheden van deze geneeskundigen ten behoeve van de armenpractijk belangrijk in omvang zijn afgenomen tengevolge van de invoering van het ziekenfondsenbesluit. De geneeskundig inspecteur van de volks gezondheid te Groningen heeft naar aanlei- Goes. Zaterdag vergaderde hier de groep van de Ned. Motorrijders vereen. Voorz. dhr L. v. d. Reepe. De belangstelling voor de 14- daagsche clubavonden, gewijd aan de mo torsport, alsmede die voor den populairen technischen cursus is zèer groot. De toerlei- der G. J. Bosch uit Leiden, hield een cause rie over: „Genoegelijke reisavonturen per motor". Zuid-Beveland. Benoemd tot dijkgraaf van het water schap 's-Gravenpolder, J. R ij k J r te 's- Gravenpolder. KLOETINGE. De Commissaris der Pro vincie Zeeland is voornemens deze gemeente op 1 Maart a.s. te bezoeken. Aan kerk en school zal een bezoek worden gebracht. YERSEKE. Vorige week had het examen plaats van den 2-jarigen cursus E.H.B.O.. Het diploma kon worden uitgereikt aan voor het eerste examen de heeren M. Nieu- wenhuize Mz., J. Nieuwenhuize Fz., H. Nieuwenhuize Cz„ Joh. Tramper, Henk Fili- us, K. de Wee, H. Cornelisse, D. van Boven, D. Bom, A. van Dijk, A. Oom. Voor het tweede of verlengingsexamen aan den heer A. Nieuwenhuize Fz., en de dames M. Nieu wenhuize Cd., A. van Stee, F. van Stee en K. Goeman. 1 candidaat werd afgewezen. - De Commissaris dezer provincie zal op Maandag 1 Maart a.s. eenofficieel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1