WOENSDAG 17 FEBRUARI 1943 57e Jaargang, No. 116 FEUILLETON TUNIS DAGKALENDER Uw plaats is nog vrij BINNENLAND VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no, 3128, Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes, GEESTELIJKE VERZORGING VAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. In „Nederland in den Vreemde" vinden we een oproep aan de Nederlandsche tewerkge- stelden, ominterkerkelijke samen komsten te houden. Die oproep is ondertee- kend door Prof. Dr Böhl (Ned. Herv.), Dr W. Lodder, Ned. Herv. pred,Ds H. Janssen, em. Chr. Geref. pred.Ds W. Hovius, Chr, Geref. pred.; Dr P. Prins, Geref. pred.; Ds F. Dresselhuis, Geref. pred. Aan dezen oproep ontleenen we 't volgende: Van betrouwbare deskundige zijde ontvan gen wij de mededeeling, dat er tusschen Her vormd en Gereformeerd bij onze mannen in den vreemde soms een zekere spanning en wrij ving bestaat.... Maar mannen, dat moet alzoo niet zijnl In Nederland hebben we van die spanning en wrijving al meer dan voldoende. Neemt die naar den vreemde niet mee. Die moet u daar vreemd blijven. Met broeders van onderscheiden kerkelijke gezindte behoort ge daar samen te werken. Uw samenkomsten zullen interkerkelijk moeten zijn. In enkele plaatsen we denken aan Rijn land en Berlijn waar te voren reeds aparte Hervormde en Gereformeerde godsdienstoefe ningen waren, allicht uitgezonderd. Er moet samenwerking zijn van allen, die Jezus Christus belijden als Gods Zoon, en den Bijbel aanvaarden als Gods Woord. Op vele plaatsen is het aantal te gering om aparte Hervormde en Gereformeerde gods dienstoefeningen te beleggen. En mocht dat op enkele plaatsen al kunnen, waar moet dan de Chr. Gereformeerde, de Luthersche, de Vrij Evangelische en H.V.'er verschijnen? Practische bezwaren als lokaliteit en ver gunning van de politie komen daar nog bij. Ons advies blijft daarom: Zoekt en bouwt elkander op in gemeenschappelijke samenkomst van interkerkelijk karakter. Leest preeken van Hervormde, Gerefor meerde, Chr. Geref. en andere predikanten, die de verschijning van onzen Heere Jezus Chris tus liefhebben. Kerkje spelen is uit den booze. Tot kerk-stichting in den vreemde worden we niet geroepen. Lidmaat zijn en blijven we van onze eigen Kerk in Nederland. In het bui tenland komen we in een christelijke samen komst tot onderlingen opbouw bijeen Wie weet, welk een goede vrucht voor het geestelijk en kerkelijk leven van Nederland zich daar in den vreemde nog zetten gaat ZWARE AFWEERGEVECHTEN AAN HET OOSTFRONT DUREN VOORT. - DE STRIJD BIJ CHARKOF. - TAL VAN DOORBRAAKPOGINGEN VER IJDELD. - DUITSCH-ITALIAANSCH SUCCES IN TUNIS. - LUCHTAANVAL OP PALERMO EN NAPELS. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend De zware afweergevechten aan het Oos telijke front duurden ook gisteren voort. Met massale formaties pantserwa gens en infanterie zette de vijand zijn door braakpogingen voort. Aan het front van het Koebanbrug- gehoofd werden slechts gevechtshande lingen van plaatselijke beteekenis gevoerd. Vergeefsche doorbraakpogingen van den vijand in het Donetzgebied bezorg den hem zware verliezen aan pantserwa gens en menschen. In het gebied rondom C h a r k o w vielen de bolsjewisten met numeriek veel sterkere strijdkrachten de stellingen van onze taai strijdende divisies aan. In den strijd tegen vijandelijke groepen, die in de buitenwij ken der stad waren binnengedrongen, wer den twintig pantserwagens vernield. Aanvallen die de vijand deed op de Duit- sch'e stellingen ten noorden van Koersk, werden afgeslagen; plaatselijke bressen werden gedicht. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer hernieuwde de vijand zijn aanvallen met talrijke pantserwagens en met krachtigen steun- van de artillerie. Hier evenals tus schen Wolchov en Ladogameer werden alle pogingen om door ons front GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 63.) o— Er gaan geregeld opgewekte brieven naar huis, zoodat Steendam in zijn nopjes is: hij heeft het maar goed gezien door haar weg te zenden; dit akkevietje zal gauw tot het verle den behooren; stel je voor,, dat hij was ge zwicht voor den aandrang van zijn vrouw, die zoo nu en dan ten gunste van Lasterie ging spreken, zeer tot zijn ongenoegen! Het komt nog best voor elkaar en hij ziet „Westhove" al bewoond door een flinken boerenzoon, die met Kea gehuwd is. Dan gaan zijn vrouw en hij in Amersfoort wonen. Hij zou dit wel spoedig willen hebben, doch beseft, dat hij geduld moet hebben. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Nu moest eigenlijk die Lasterie het dorp nog verlaten. Misschien doet hij dat wel, als Kea eenmaal trouwt, mogelijk nog wel eer der. Dan heeft de man tenminste wat geleerd uit deze geschiedenis. Alsof men Arend Steen- dam eens even zal dwingen, ho even 1 De dommee is ook van een „kouwe kermis" thuisgekomen. Die wilde hem de les eens lezen. Dat begon zoo zoetsappig over zijn niet-herkie- zing. 't Is de vraag, of de dominee hem wel ge stemd heeft, maar enfin, dat wil hij nog wel aannemen. Overigens moest die hem van 't lijf blijven met zijn opmerkingen over Kea en Las terie, Hij heeft hem kort en goed gezegd, dat dit een zaak is tusschen hem, den boer en zijn dochter, en dat niemand zich daarmee te be moeien heeft. Aan mooie praatjes van liefde en genegenheid heeft hij maling. Daarmee krijgt hij niet een goeden schoonzoon op zijn boerderij. En dan dat geredekavel over het ge- heen te breken, deels door het geconcen treerde afweervuur, deels in hevige gevech ten van man tegen man afgeslagen, waar bij 93 pantserwagens werden vernield. In de gisteren geleverde gevechten aan het Oostelijke front, verloren de bolsjewisten in totaal 157 pantserwagens. In Tunesië vielen Duitsch-Italiaan- sche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van de luchtmacht, den vijand aan en wierpen hem met zware verliezen aan gevangenen, wapens en oorlogstuig naar het Westen in het gebergte terug. Be halve vele voertuigen werdén 23 stukken geschut en 97 pantserwagens vernield of buitgemaakt. Duitsche jagers behaalden twintig overwinningen in de lucht en scho ten verscheidene op den grond staande vliegtuigen in brand. Enkele Britsche vliegtuigen ondernamen gedurende den nacht storingsvluchten bo ven West-Duitschland. Aan de Kanaalkast verloor de vijand gisteren overdag door afweer met jacht vliegtuigen en luchtdoelartillerie 5 vliegtui gen, waaronder zware bommenwerpers. In aanvulling op het weermachtsbericht van 15 Februari verneemt het D.N.B.De voorloopige frontverkorting, ontstaan door de ontruiming van de steden Rostov en Worosjilovgrad beteekent voor de Duitsche troepenleiding een zeer merkbare bespa ring aan troepen en oorlogsmaterieel. De verkorting van den zuidelijken vleugel van het Oostelijke front en de daaruit voort vloeiende besparing van een reusachtige organisatie voor de ravitailleering hebben geleid tot een aanmerkelijke troepenbespa ring. Ook) het recht maken van vooruit springende deelen van het front in de bocht van de Donetz leidt tot een essentieele ver sterking van de gevechtskracht van de daarachter in verkorte linie voorbereide op- vangstellingen. Frontverkorting beteekent een strategisch voordeel voor den verde diger. Zonder uit het Duitsche Rijk of van andere fronten reserves te gebruiken, d:e waren gereed gehouden, kan de Duitsche troepenleiding op verkorte linie met een minimum aan troepen het begin van den dooi en de uitputting van de stootkracht der bolsjewisten afwachten. Het Italiaansche legerbericht meldt In den Tunesischen sector leidde een gevechtshandeling van plaatselijke be teekenis tot de verovering van vijandelijke stellingen. 781 gevangenen, 33 gemotoriseer de stukken geschut, 23 andere stukken ge schut, alsmede talrijke auto's vielen in onze handen. Tijdens dezelfde gevechtshande lingen werden 97 vijandelijke tanks vernield of buitgemaakt, 24 vliegtuigen werden door Duitsche jagers in luchtgevechten neerge schoten of op den grond vernield. Een van onze duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft op 15 Februari des middags aanvallen gedaan op Napels en Palermo. De schade is zeer groot. De tot dusver vastgestelde ver liezen bedragen 7 dooden, waarvan 5 in Torel del Greco en 15 gewonden onder de burgerbevolking. In Palermo werden tot dusver 98 dooden en 297 gewonden geteld. Italiaansche jachtvliegtuigen, alsmede luchtdoelartillerie vernielden vier der aan vallende vliegtuigen. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen met mitrailleurs op treinen en stations op S i c i l>i en in C a 1 a b r i e. Vier perso nen werden gewond. Bij Ccicli (Syra cuse) stortten twee Spitfires als gevolg van het vuur van onze batterijen luchtdoelge schut brandend neer. Een derde vliegtuig werd door Duitsche jachtvliegtuigen boven Trapani vernietigd. Vier van onze vliegtui gen zijn niet op hun steunpunten terug gekeerd. Groote tankslag in Tunis. Ame- rikaansche stellingen doorbroken. (S.P.T.) Uit het hoofdkwartier van gene raal Eisenhower wordt gemeld, dat Duit sche tankcolonnes bij Sidi Boezid, onge veer 85 km. ten Noorden van Gafsa, de Amerikaansche stellingen hebben doorbro- luk van zijn dochter I Ze is nu in Tiel en je kunt aan alles merken, dat het haar best be valt daar. Zij is er zelfs lid van een zangclub geworden, kijk eens aan 1 De boer heeft zijn opgewektheid geheel terug gekregen. Hij vindt het alleen stil dp de hoeve, dat Kea er niet is. Maar och, als zij straks eenmaal getrouwd is en hij in Amersfoort woont, zijn zijn vrouw en hij ook alleen. Over de oorzaak, waarom Kea voorloopig in trek bij oom en tante heeft genomen, is in Tiel niet met veel woorden gesproken. Kees Steen- dam kan in het standpunt van zijn broer wel inkomen, maar zóó doctrinair als deze zou hij niet willen zijn. Intusschen, dat standpunt is nu ingenomen en zoowel hij als zijn vrouw, zijn van mee ning, dat Kea er zich bij neer moet leggen, al thans niet dwars er tegen ïh moet gaan. Daar bereik je niets mee. Je kunt er alleen ellende door krijgen. Als zij van Kea hebben verno men, dat die onderwijzer en zij geduldig zul len wachten, wel, dan is er niets op tegen. „Ik vind het alleen vervelend om voor cipier te spelen, Kea", heeft hij gezegd. „Dat is niets voor mij. Kun je het. zóó maken, dat er hier geen brieven van je aangebedene komen? Je vader verlangt, dat ik die achterhoud. Maar ik weet niet, of ik dat op den duur zou volhouden en dan kan ik je vader...." „Als vader er naar informeert, kunt u hem zeggen, dat er hier in Tiel geen brieven van Abel voor mij komen. Hier niet en nergens niet. We hebben afgesproken, geen briefwis seling te zullen voeren". Zij drukte sterk op dat „wisseling", wat de volkomen waarheid was. Dat zij zoo nu en dan Abel zou schrijven, behoefde zij niet te vertellen. (Wordt vervolgd.) ken. De gevechten zouden hier hard en bloedig zijn. De Duitschers werpen een I groot aantal tanks in den strijd. De Duit- sche troepen hebben Iboe Zid veroverd. Iboe Zid is het eindstation van den spoor- weg, die Sfax met midden-Tunis verbindt. IJpewel de Anglo-Amerikaansche strijd krachten alles in het werk stelden om dit succes te verhinderen en daarna om dit steunpunt weer in hun bezit te krijgen, konden alle aanvallen worden afgeslagen. De Londensche pers, zoo meldt S.P.T. uit de Britsche hoofdstad, is unaniem van oordeel, dat de geallieerde oorlogvoering meer haast moet maken. De „Daily Mail" schrijft Maandag, dat het offensief der verbonden naties geen dag, zelfs geen uur langer meer mag worden uitgesteld. De „Times" laat een voorzichtigen toon hoo- ren. Het blad schrijft: „Het achtste leger zal het in het begin niet gemakkelijk heb ben. De Mareb-linie, welke overwonnen moet worden, is sterk. Voordat het achtste leger van generaal Alexander aan deze linie komt, moeten eerst de z.g. Matmata-heu- vels worden genomen. De „Times" rekent op vrij langdurige gevechten. EL HAMTtA NEFATIA J GARQANA ^ALOUTTP fMOSBACH fiu '0km ©too*! M KAART VAN PELT De Mareth-linie in Zuid-Tunis waar Rom- mels leger zich heeft teruggetrokken. Korte Berichten. (D.N.B.) Bij de gevechten in Tunis is op 1 Febr. j.l. de houder van het eiken loof luit.-gene raai Wolfgang Fischer als bevelvoerder van zijn pantserdivisie in de eerste linie gesneuveld. (S.P.T.) In Zuid-Tunis hebben de troepen van den generaal-veldmaarschalk Rommel van te voren bepaalde bewegingen in het gebied van Ben Gadane uitgevoerd. De gebieden, die door Rommel zijn ont ruimd, zijn door verkenningstroepen van het achtste Britsche leger bereikt. (D.N.B.) De Finsche staatspresident, Risto Ryti, is met overweldigende stem- menmeerderheid in eerste en eenige ver kiezing voor een tweede ambtsperiode van twee jaar gekozen. Van de rond 300 aan wezige kiesmannen hebben er 269, dus 89 pet., hun stem op Ryti uitgebracht. (D.N.B.) De vroegere Bulgaarsche minister van oorlog., de gepensionneerdc luitenant-generaal Loekov, die commandant was van het Bulgaarsche legioen aan het Oostelijke front, is Zaterdagavond voor zijn huis door drie onbekend gebleven daders vermoord. (D.N.B.) Het 35.000 ton metende Fran- sche slagschip „Richelieu", dat oorspronke lijk te Dakar lag, is volgens den Britschen nieuwsdienst de haven van New-York bin- nengeloopen. (D.N.B.) Volgens een bericht van Svenska Morgenbladet uit Istanboel is in heel Irak de staat van beleg afgekondigd. DE REDE VAN MUSSERT. Zooals wij gisteren reeds meldden, hield Mussert Zaterdag op den Dam te Amsterdam een rede, waarin hij zich keerde tegen het Bolsjewistisch gevaar. Wat dit beteekent, zoo zei hij, werd in 1936 geschreven in de Maas bode „Het communisme is steeds zonder voor behoud absoluut verwerpelijk. Het communis me is geen menschelijk, maar een duivelsch stelsel, is een God-hatend stelsel, zich richtend welbewust rechtstreeks tegen God. Wie het communisme in levend beeld voor zich ziet, ziet de hel losgebroken". Niemand kent den omvang van de Sovjet macht, die in 25 jaren is opgebouwd. De voor loopige mislukking van het communisme tus schen 1919 en 1933 is te danken aan Mussolini en Hitier. Sedert 1931 voerde de N. S. B. een consequenten strijd tegen het communisme, dat in zijn beteekenis vaak werd onderschat. Be halve de C. P. N. waren er echter niet min der dan vier organen, een jeugdbond, een vrou wenbond en ook 19 mantelorganisaties. De be strijding van de zijde der regeerders was slechts schijnbaar. Om hun ambten en waar digheden, hun geld en hun effecten te bescher men tegen waarlijk socialisme, bestreden zij de N. S. B. In de oorlogsdagen gingen zij er van door en lieten het volk strijdend achter, na de oorlogsdagen hitsten zij uit hun veilige schuilhoeken het volk op tot sabotage en tot sluipmoord. Dat is driemaal verraad aan ons eigen volk. Vervolgens wees Mussert, zpoals wij meld den, op de plaats gehad hebbende sluipmoorden. De daders zijn nog onbekend. Als zij niet uit Londen gezonden zijn, zijn ze toch door Lon den aangezet, door den Oranje-zender, de Ne- derlandsch sprekende Joden en hun handlan ger Gerbrandy. Is dit Nederlandsch? Wij ver afschuwen sluipmoord. Het is het bolsjewisti sche beest, dat hier losgebroken is. Eerst N. S. B.-ers vermoorden, dan anderen. Mussert herinnerde hier aan den roofmoord in Rotter dam op een dame en haar dochter. Wij allen, N. S. B.-ers en niet-N. S. B.-ers moeten oils mooie vaderland er voor bewaren, dat het een land wordt van moord en doodslag. Grijp de ellendelingen, vernietig ze en veracht de aan stokers in Londen. De verhaaltjes over een bijltjesdag moeten nu maar eens uit zijn. De heeren van de bijltjes moeten begrijpen, dat, als zij met alle geweld ruzie willen hebben, onze revolvers eerder zullen schieten dan zij hun bijltjes kunnen opheffen. Wij, nationaal socialisten voelen echter on ze verantwoordelijkheid tegenover het geheele volk. Wij willen geen land van moord en doodslag, maar een volk, vereenigd in het be sef, dat iedere directe of indirecte ondersteu ning van de bolsjewieken verraad is aan Euro pa, verraad aan eigen volk. Aan het slot van zijn rede zeide spr.De keus tusschen soldaat of slaaf geldt ook nu nog. Het is de eer van iederen man tegen het bolsjewisme te strijden. Het is de eer van het geheele volk de misdadigers uit te roeien, op dat niet het geheele volk de dupe wordt van de misdaden der sluipmoordenaars. Laten wij ons, aldus besloot Mussert, als volksgenooten vinden in ons Godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onzen eerbied voor den arbeid, en als Nederlandsch volk een eenheid vormen tegen het menschonteerende bolsje wisme. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 18 Februari 1943. 's M. tot 7.53 u. 's Av. van 17.57 u. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. Laatste brandstofbonnen voor dit seizoen. Van 17 Febr. tot en met 30 April 1943 geeft elk der bonnen „09BV" en „10BV" der DV- kaart recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Voor het huidige stook- seizoen zullen geen verdere brandstoffenbon- nen meer worden aangewezen. De thans geldig verklaarde bonnen moeten zoo spoedig mogelijk bij den leverancier inge leverd worden. Bestellingen op reeds eerder geldig verklaarde brandstoffenbonnen moeten met voorrang worden uitgevoerd. Men neme zoo noodig genoegen met gedeel telijke levering van andere soorten dan b.v. anthraciet. In het tijdvak van 17 Febr. tot en met 30 April 1943 geven de met één eenheid negende periode", „één eenheid tiende periode", „één eenheid elfde periode" en „één eenheid twaalf de periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Deze laatste periodebonnen zijn uitgereikt ten behoeve van kleine huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood. Groote huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rpod zullen binnenkort door den plaatselijken distributiedienst worden opgeroe pen. Twee boterbonnen voor 24 dagen. Boterbon 05, waarvan dezer dagen werd bekend gemaakt, dat daarop voor de distribu tieperiode, welke op Zondag 28 Febr. 1943 be gint, margarine beschikbaar werd gesteld na inlevering van den bon bij den detaillist-, is gel dig van 28 Febr. tot en met 23 Maart. In die periode kan men dus aflevering van margarine verlangen. Bovendien zal voor de genoemde periode een tweede bon worden aangewezen, welke recht geeft op het koopen van boter of desverlangd voor zoover voorradig mar garine. Het nummer van dezen tweeden bon, die n i e t, zooals bon 05 van te voren behoeft te worden ingeleverd, wordt nog nader bekend gemaakt. Ditmaal zullen dus twee bonnen te gelijk geldig zijn -voor een periode van 24 da gen in plaats van zooals gebruikelijk één bon voor een tijdvak van 12 dagen. BONNEN VAN LOOPENDE KAAR TEN BEWAREN 1 Naar gebleken is, zijn sommige menschen niet meer in het bezit van den bon „boter 05", welke tot en met Dinsdag 16 Febr. 1043 bij de detaillisten kon worden ingeleverd ter verkrijging van margarine. Er is nimmer bekend gemaakt, dat deze bon niet meer zou worden aangewezen. In verb'.nd hiermede zij er nadrukkelijk op gewezen dat men nimmer bonnen van loopende kaarten moet vernietigen, ook al meent men, dat deze wor den overgeslagen. VERHUIZING DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT. Wegens verhuizing van de afdeeling vervoerwezen van het departement van Waterstaat van Den Haag naar Utrecht, zal de bedoelde afdeeling in de week van 22 tot en met 27 Febr. 1943 practisch niet haar nor male werkzaamheden kunnen verrichten. Drin gend wordt dan ook verzocht, de coresponden- tie met bedoelde afdeeling in dit tijdvak tot WOENSDAG 17 FEBRUARI 1943. Wjj weten, dat een ieder, die uit God ge boren is, niet zondigt, want Hij, die uit God geboren is, bewaart hem en de booze heeft geen vat op hem. 1 Joh. 5 18a. Zon: op 7.55, onder 17.55. Maan: op 15.15, onder 6.22. 20 Febr. V. maan. 27 Febr. L. kw. Wij vertrouwen God zoo weinig op Zijn Woord. Wij willen zien met onze oogen en bewijzen verlangen wij. Éérst zien, dén ge- loovenl is onze leus, De Hecre efscht echter van ons: kinderlijk geloof. Dat Is immers niets anders dan de er kenning: Heere I Gij alléén weet het en zoo als G ij het doet, is het goedl Wij hebben God G o d te laten. Geen teekengeloof alleen. WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Eemnesbuiten, G. C. Roosendaal te Rand wijk. het uiterste te beperken. Alleen voor dringende aangelegenheden kunnen bezoeken worden af gewacht en uitsluitend na vooraf telefonisch overleg. VESTIGINGSEÏSCHEN VOOR DRO GISTERIJEN. Het is van 17 Febr. 1943 af verboden een inrichting,' bestemd of mede be stemd voor de uitoefening van den kleinhandel in drogisterijartikelen, voorzoover die uitoefe ning betreft, te vestigen, uit te breiden of over te nemen zonder daartoe van de K. v. K. en i F. verkregen vergunning. GOEDKEURING DRUKWERKOR DERS. Thans is een ieder, die druk- of sten- cilwerk voor particulier verbruik vervaardigt in een oplage, waarvoor meer dan 2J^ k g papier noodig is, verplicht, vóór hij tot de j uitvoering overgaat, vergunning aan te vragen bij een der districtscontrolebureaux van het Rijksbureau voor de grafische industrie. De districtscontrolebureaux zijn o.a. geves tigd te Eindhoven, Begijnehof 17 (voor de pro vincie Zeeland). SOBERHEID IN HOTELS. De secre tarissen-generaal van Handel en van Land bouw waarschuwen nog eens ernstig tegen overtredingen van de voorschriften, welke gelden voor de hotels, café's en restaurants. Zij herinneren daarom nogmaals aan de soberheid, welke thans in hef belang van de voedselpositie van het geheele volk ook in hotels en restaurants geboden is. Tegen overtreders zal voortaan op de scherpste wijze worden opgetreden. De ondernemer loopt niet alleen kans op een zware boete, maar eveneens op een tijdelijke of perma nente sluiting van zijn bedrijf, ofwel op ontzegging van uitoefening daarvan. DIENST BIJ N. S. K. K. IS OOR- LOGSDIENST. Het verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscommissaris, waarin is bepaald, dat dienst bij een transport eenheid van het Nationalsozialistisch Kraft- fahrkorps, welke binnen het kader van de Duitsche weermacht wordt of is ingezet, ook valt onder het begrip oorlogsdienst in den zin van de verordening no. 137/1942 betreffende sociale verzorging van oorlogsdienstnemers. De eerste lenteboden. In Westfriesland staan de sneeuwklokjes in bloei, hetgeen voor dezen tijd van het jaar een groote zeldzaamheid is. J. Kuiper-Pax m AFSCHEID, INTREDE EN BEVES TIGING. Dr P. J. Richel, gekomen van Noord-Scharwoude, deed Zondag intrede bij de Geref. Kerk van Oosterbeek. Tekst Joh. 314 en 15. Bevestiger was Ds A. v. d. Weg te Bussum. Tekst Jesaja 40: 1 en 2. DE GEESTELIJKE VERZORGING VAN NEDERLANDSCHE TEWERKGE- STELDEN TE BERLIJN. Naar de Stand, meldt, wordt er op aangedrongen dat Her vormde en Gereformeerde Nederlanders te Berlijn voor het inwinnen van inlichtingen zich wenden tot het officieele adres van het kerkelijk centrum: Yorkstrasse 4 U. Bahnhof, Belle Alliancestrasse, waar iederen Woensdagavond 8 uur en iederen Zaterdag avond 7.30 uur samenkomsten en spreek' uren worden gehouden. De godsdienstoefe ningen vinden plaats iederen Zondag 5 uur in de Bethlehemkirche, Mauerstrasse hoek Krausenstrasse (U. Banhhof, Stadsmitte). Het correspondentie-adres blijft' H. E. van Ravesteyn, Kaiserdamm 17 (bei Rebel), Berlijn-Charlottenburg. THOLEN. Naar wij vernemen zijn er plan nen in bespreking bij de Vrije Geref. Gem. al hier, om te komen tot vereeniging met de Ge ref. Gemeenten. Zooals bekend, is er eenige jaren geleden een scheuring gekomen in de Geref. Gem. alhier en is een vrij groot aantal uitgetreden, welke een kerkgebouw en gemeen te hebben gesticht in het voormalige „Non Semper" alhier. Tot hun predikant hebben zij geordend Ds Baay. Naar wij vernamen, zul len er, althans indien de besprekingen een gun stig verloop hebben, vooreerst twee gemeenten blijven, te weten een A- en B-gemeente, waar bij Ds Baay in zijn eigen kerk zal blijven voorgaan. HUISONDERWIJS ALLEEN MET OFFICIEELE TOESTEMMING MOGE LIJK. In artikel 1 van de leerplichtwet is be paald, dat aan de verplichting da)- aan een kind voldoende lager onderwijs wordt verstrekt, ook wordt voldaan, wanneer de aansprakelijke persoon, bij wien een kind inwoont, zorgt, dat het kind voldoende huisonderwijs ontvangt. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is hierin met ingang van heden wijziging gebracht. Bepaald is namelijk, dat zoodanig huison derwijs slechts mag worden gegeven met toe stemming van genoemden secretaris-generaal, terwijl deze toestemming, behoudens in bijzon dere gevallen, alleen wordt verleend, wanneer naar zijn oordeel de gezondheidstoestand van het kind of de afstand van de woning tot de naastbij zijnde in aanmerking komende school daartoe aanleiding geeft. De toestemming wordt verleend tot wederopzegging. Tenslotte is_ bepaald, dat de lessen in de dag uren moeten "worden gegeven, en dat de in specteur van het onderwijs, die tot dusver slpchts de bevoegdheid had om te verzoeken tot de lessen te worden toegelaten, voortaan zonder meer bevoegd is de lessen bij te wonen. ZONNEMAIRE. Met ingang van 15 Febr. is benoemd tot onderwijzer aan de O.L. school dhr H. Bakker, thans tijd. onderw. te Goes. VERHOOGING KINDERTOELAGE AAN HET PROV. PERSONEEL. De com missaris der provincie Zeeland heeft besloten: 1. Met ingang van 1 Nov. 1942, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimum-bedrag van de kindertoelage, bedoeld in art. 13 van de Verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren in dienst der provincie 1 Zeeland van f 60 per (daarvoor in aanmer king komend) kind en per jaar, welk bedrag bij besluit der Staten voornoemd van 29 Juli 194L tijdelijk werd gesteld op f 75 per kind en pér jaar, nader op te voeren tot f 150 per kind en per jaar. 2. Het onder 1 bepaalde vindt overeenkom stige toepassing ten aanzien van hen, die een wachtgeld genieten ten laste der provincie Zeeland. PROV. ZEEUWSCHE VEREEN. TOT BESTRIJDING DER T. B. C. In de op 23 dezer te houden alg. vergadering van bovengenoemde vereeniging zal het afscheid plaats hebben van den heer F. de Stoppelaar, districts-arts, die wegens benoeming elders ver trekt. Als bestuurslid (vac. P. de Haas) wordt aanbevolen de heer H. P. Veening, internist te Vlissingen. Middelburg. „ACHILLES" JUBILEERT. Zooals wij reeds meldden, viert de gymnastiekvereen. „Achilles" haar 20-jarig bestaan. In verband hiermede werd Maandagavond in den Schouw burg een receptie gehouden, waar een commis sie van „oude bekenden" de jubileerende ver eeniging heeft gehuldigd. De eere-voorzitter, de heer G. de Hamer, heeft het bestuur en speciaal den heer J. Bal, hartelijk toegespro ken en hen dank gebracht voor het vele, dat zij voor de vereeniging hebben gedaan. De laatste AFLEVERING VAN RUNDVET OP BOTERBON 07. Wellicht ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd, dat van Dinsdag 16 tot en met Zaterdag 27 Febr. 1943 op bon „Boter 07" aan hen, die dezen bon bij den slager hebben ingeleverd, per bon 100 gram rundvet zal worden afgeleverd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1