DINSDAG 16 FEBRUARI 1943 57c Jaargang, No. 115 DAGKALENDER REDE VAN MUSSERT TE AMSTERDAM. De gebeurtenissen der laatste dagen. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Naar het oordeel van Duitsche militaire t soorten papier, terwijl voorts de liniatuur van CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. GEZOND NEDERLAND. Eenige maanden geleden sprak uit een artikel in het „Deutsche Aertzeblatt een zeer groot res pect voor den gezondheidstoestand in Neder land, o.m. hieruit blijkend, dat het sterftecijfer in geen ander land van Europa zoo gunstig is als hier. Dezer dagen kwam Oberregierungsrat Dr H. Roloff, leider van de afd. Planung van het Rijkscommissariaat hier te lande, tot gelij ke conclusie. In een uitvoerige beschouwing in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" geeft hij met behulp van heel veel cijfermateri aal een zeer duidelijk beeld van de gunstige positie, waarin ons land verkeert. „Nederland bezit het laagste cijfer der wereld voor zuige lingensterfte", constateert hijhet „is een ge volg van den succesvollen strijd tegen de zui gelingensterfte en de tuberculose, van de goede hygiène, de gunstige woningtoestanden, ook in de groote steden, en de gezonde voeding. Het Centraal Bureau voor de Statistiek had er reeds eerder op gewezen, dat de gemiddel de levensduur in Nederland hooger is dan in de meeste landen. Slechts in Nieuw Zeeland zijn voor de vrouwen de „sterftekansen" nog iets gunstiger en in Europa hebben na Neder land de Scandinavische landen de gunstigste sterfte. De gemiddelde levensduur in Australië is voor mannen 63.5 jaar en voor vrouwen 67.1 jaar! voor België resp. 56.0, 59.8; voor Dene marken resp. 62.0, 63.8; voor Duitschland resp. 59.9, 62.7voor Engeland resp. 58.7, 62.9voor Frankrijk resp. 54.4, 59.0; voor Italië resp. 53.8, 56.0; voor Japan resp. 44.8, 46.5; voor Nederland resp. 65.5, 67.2; voor Nieuw- Zeeland 65.0, 67.9; voor de Ver. Staten 59.1, 62.7; voor Zweden 63.2, 65.3; en voor Zwit serland 60.7, 64.6 jaar. Van 1840 tot 1940 zien wij de volgende ver anderingen voor den gemiddelden levensduur: 1840-'51 mannen 36.2 jaar, vrouwen 38.5 jaar; 1850'59 resp. 36.4 j., 38.2 j.; 1860'69 resp. 37.2 j., 39.1 j.; 1870—79 resp. 38.4 j., 40.7 j.; 1880—'89 resp. 42.5 j., 45.0 j.; 1890— '99 resp. 46.2 j., 49.0 j.; 1900'09 resp. 51.0 j., 53.4 j.; 1910—'20 resp. 55.1 j., 57.1 j.; 1921 '30 resp. 61.9 j., 63.5 j.; 1931'40 resp. 65.5 j., 67.2 j. Terwijl in de jaren 18701879 van de jon gens 22 pet. en van de meisjes 20 pet. in het eerste levensjaar overleed, bedraagt de sterfte beneden het jaar volgens de nieuwste tafels voor de jongens 4.6 pet. en voor de meisjes 3.5 pet. In de eerste levensmaand is de sterfte het hoogst: binnen één maand na de geboorte over lijden 2.5 pet. van de jongens en 1.9 pet. van de meisjes. Terwijl op de sterftetafel 18701879 slechts 7.6 pet. der geborenen den 80-jarigen leeftijd bereikte, bedraagt dit percentage volgens de jongste tafel 25.7 pet. TAL VAN SOWJET-AANVALLEN AF GESLAGEN. - ROSTOF EN WOROSJI- LOFGRAD VOLGENS DE PLANNEN ONTRUIMD. - BOMAANVAL OP MI LAAN EN WEST-DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend De vijand probeert aan het Oostelijke front met steeds nieuwe formaties, die hij ter vervanging van zijn zwaar geteisterde troepen in den strijd werpt, door omsingelings- en doorbraakoperaties tot een beslissend succes te komen, De Duit sche legers verijdelen door onwrikbaar ver zet, elastische oorlogsvoering en vastbera den tegenaanvallen de plannen der bolsje wisten en brengen den vijand steeds weer opnieuw zeer zware verliezen toe. De bij Novorossiisk en op enkele andere plaatsen van het Koe ban brug genhoofd uitgevoerde aanvallen van den vijand werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. De winterslag tusschen de monding van den D o n en het gebied ten Noorden van Koersk nam weer in hevigheid toe. De aan den. middenloop van de D o n e t z in het eigen achterwaartsche terrein opgeruk te vijandelijke formatie cavalerie werd van haar achterwaartsche verbindingen afge sneden en gaat haar vernietiging tegemoet. In het kader van de troepenverplaatsin gen uit den bocht van de Donetz naar de vooraf vastgestelde verkorte verdedi gingsstellingen werden, volgens de plannen en zonder door den vijand gehinderd te worden, de steden R o s t o w en W o r o - sjilowgrad ontruimd. Aan het front tusschen W o 1 c h o v en Ladogameer en voor Leningrad viel ook gisteren de vijand over een breed front aan. De aanvallen stortten in het ge concentreerde vuur van alle wapens ineen. Formaties van de luchtmacht brachten on danks de slechte weersomstandigheden den vijandelijken aanvalstroepen gevoelige ver liezen toe en schoten boven deze gevechts- gebieden negentien vijandelijke vliegtuigen neer. In de baai van Kroonstad sloeg een kustbatterij van de marine een vijande- lijken aanval af. Aan het front in Noord-Afrika neerschte gisteren levendige activiteit van verkenningstroepen. Duikaanvallen van de luchtmacht waren doeltreffend gericht op vijandelijke concentraties van tanks, stuk ken geschut en auto's. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers elf spitfires neer. In de Straat van Dover werd een for matie lichte vijandelijke vlootstrijdkrachten die Kaap Gris Nez naderde, door het vuur van een kustbatterij der marine verdreven. Britsche 'vliegtuigen wierpen gisteravond op enkele plaatsen in W e s t-D u i t s c h - land, voor het grootste deel op dorpen, brand- en brisantbommen. De bevolking vooral in Keulen leed verliezen. Er ont stond brandschade voornamelijk in woon wijken. Acht der aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. Vier andere vijandelijke vliegtuigen werden overdag aan de kust van het Kanaal neergeschoten. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend Aan het Libysch-Tunesische front intensieve wederzijdsche bedrijvigheid van verkenningspatrouilles. Tijdens hevige gevechten met de vijandelijke luchtmacht hebben Duitsche jagers elf Spitfires neer geschoten. Italiaansche bommenwerpers vielen de havenwerken van Tobroek en Algiers aan, waarbij uitgestrekte bran den ontstonden. Gisteravond laat hebben vijandelijke vliegtuigen in verscheidene golven bommen van verschillend kaliber en brandbommen laten vallen op de stad Milaan, waarbij aan tal van woonhuizen ernstige schade werd aangericht. Het tot dusver getelde aantal slachtoffers bedraagt: 16 dooden, 224 gewonden. Twee vijandelijke viermotorige bommenwerpers werden door het luchtdoelgeschut neerge haald. Voorts werd nog een aanval gedaan op L a s p e z i a, waarbij een persoon werd gedood en 2 gewond werden. Hevige sneeuwval bij Koersk. (D.N.B.) In het gebied ten Noorden van Koersk houden thans sedert dagen hevige sneeuwstormen aan. Zij bemoeilijken de gevechtshandelingen en stéllen de hoogste eischen aan de troepen. Niettemin eindig den talrijke aanvallen der Sovjets, die door sterke pantsereenheden ondersteund wer den, met een groot afweersucces van de Duitsche troepen. Waar de vijand de Duit sche linies binnendrong, werd hij vernietigd. De A.N.P.-correspondent meldtDe strijd aan het Oostelijk front heeft de laatste dagen in zooverre een wijziging ondergaan, dat de bolsjewisten thans niet meer op het geheele front druk uitoefenen. Hun offen sief is thans tot bepaalde punten van het front beperkt. kringen vindt dit zijn oorzaak in de groote verliezen, die de bolsjewisten bij hun aan vallen hebben geleden en in de toenemende moeilijkheden, die zij bij hun ravitaillee ring ondervinden. Het is niet uitgesloten, dat een nieuwe phase van het Sovjet-Russische offensief zal volgen, hetgeen uiteraard afhangt van de reserves, die de bolsjewisten nog in den strijd kunnen werpen. Op den Zuidelijken vleugel van het front bieden de Duitsche troepen met succes te genstand aan de ten Zuiden van Novoros siisk gelande bolsjewisten, die door nieuwe landingstroepen versterkt werden. Buitengewoon heftige aanvallen onderne men de bolsjewisten in de gebieden van Charkof en Koersk, belangrijke Duitsche steunpunten, die den bolsjewisten den weg naar de Oekraïne versperren. De strijd is hier, volgens militaire kringen, nog steeds onbeslist. Korte Berichten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aange vallen. De bevolking leed verliezen. Door bri sant- en brandbommen ontstond eenige schade aan huizen. Volgens de voorioopige berichten zijn 8 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. (D.N.B.) Naar de Berlijnsche bladen melden heeft zich Zaterdag tegen den mid dag een ontploffing voorgedaan op het 24 lijnen is verhoogd tot 30 lijnen. ZIEKENHUISBESLUIT. Verschenen is he't ziekenhuisbesluit, waarin bepaald is, wat onder ziekenhuis en verpleeghuis wordt ver staan. Als ziekenhuis of verpleeghuis worden niet beschouwd rijkshospitalen, voor zoover zij be stemd zijn voor verpleging van militairen, krankzinnigengestichten en andere inrichtin gen tot het verplegen van krankzinnigen. Inrichtingen, bestemd voor of gebezigd tot verpleging of verzorging van minder dan tien personen, mogen den naam „verpleeghuis" niet voeren. Het besluit bevat voorts een verbod om zon der verguninng een ziekenhuis op te richten of uit te breiden of een bestaand gebouw als ziekenhuis in te richten, een ziekenhuis te ver bouwen, een ziekenhuis of verpleeghuis in be drijf te stellen of in bedrijf te houden. VLAGGEN OP SCHEPEN. Bij ver ordening van den Rijkscommissaris is bepaald, dat een zeeschip in den zin van art. 310 van het W. v. K. de nationale vlag moet vertoo- nen bij in- en uitloopen van een Ned. haven, van 8 uur voormiddags tot zonsondergang, en bij ontmoeting van een Duitschen oorlogsbo dem, die de „Reichskriegsflagge" voert. Op een schip, in den zin van art. 738 W. v. K. is het tweede in het bovenbepaalde van toepas sing. RECHTSPRAAK MET ENKELVOU- station „Nordsüd" in de Friedrichstrasse. DIGE KAMERS. Ter bevordering van snelle Er vallen twee dooden en verscheidene zwaargewonden te betreuren. (D.N.B.) Door een verordening zijn oudere scholieren in Duitschland in de ge legenheid gesteld, dienst te doen als hel pers bij de luchtmacht. Generaal Alexander zal het onmiddel lijke bevel over het eerste en het achtste Britsche leger op zich nemen, terwijl gene raal Eisenhower in het geallieerde hoofd kwartier zal blijven. Alle werkende Franschen tusschen 21 en 31 jaar zullen thans geteld worden om na te gaan, welke personen werk verrich ten, dat het land geen nut oplevert. Dr Elias is als burgemeester van Gent afgetreden, aangezien hij door zijn functie van leider der Vlaamsche Eenheidsbewe ging geheel in beslag wordt genomen. Tot zijn opvolger is Germain Lefevre benoemd President Roosevelt heeft Zaterdag met zijn militaire raadgevers langen tijd geconfereerd. Het hoofdthema zou zijn ge weest de invasie van het Europeesche vas teland en de bombardeering van Japan. Zondag heeft te Ankara een nieuwe bespreking plaats gevonden tusschen den Britschen ambassadeur en den ambassadeur der Sowjet-Unie. Op den Dam te Amsterdam heeft Zaterdag een groote betooging tegen het bolsjewisme plaats gehad, die door duizenden belangstel lenden is bijgewoond. Een aantal Nederlandsche en Duitsche auto riteiten en hooge functionnarissen van de Nat. Soc. Beweging bevond zich onder de aanwe zigen. Mussert stelde in het eerste deel van zijn rede vast, dat er lieden zijn', die de schuld van den oorlogstoestand, tan de mobilisatie van alle werkkrachten, het arbeiden in Duitsch land, de schaarschte, de dreiging van invasie, de evacuatie en de huisuitzettingen, willen wer pen op de Duitschers en de N. S. B. en die verwachten, dat Engeland zal komen om ze weg te vagen en het gezellige leven te her stellen. Tegenover zooveel domheid, welke slechts verachting verdient, stelde hij de waar heid: de strijd op leven en dood van gansch Europa tegen het bolsjewisme. Een overwin ning van Stalin beteekent, dat het bolsjewisme heerscht van de Japansche Zee tot in het hart van Europa, en na enkele weken, maanden of jaren, ook in de Weststrook: Spanje, Frank rijk en de Nederlanden. Wat in de laatste dagen geschiedde, aldus Mussert, was sluipmoord. In Haarlem op een Duitschen Feldwebel, waarvoor tien gijzelaars zijn geëxecuteerd. Verder sluipmoord op lui tenant-generaal Seyffardt, op mevrouw Rey- don, op een W. A.-man in Haarlem en poging tot moord op den procureur-generaal Feitsma en op den secretaris-generaal Reydon. Wij verafschuwen sluipmoord. Het is het bolsjewistische beest, dat hier losgebroken is. Staün maakt vorderingen op 3000 km af stand en als gevolg hiervan beginnen de moor den. Zij, die nu juichen, zouden een maand na den intocht der bolsjewieken dood zijn of in Siberië omkomen. Er zal gevraagd worden, zoo ging Mussert voort, waarom er na deze moorden geen vijf tig of honderd gijzelaars zijn doodgeschoten. Dat is niet geschied, omdat generaal Seyf fardt, in zijn laatste levensuren, en ik daarna voor hen zijn ingesprongen. Wij hebben dit nog weten te voorkomen. Hoelang nog? Ik ben voor hen ingesprongen, omdat deze gijzelaars wel tegenstanders zijn, maar omdat ik niet geloof, dat sluipmoord op hun pro gramma heeft gestaan. Ik geloof ook niet, dat uit hun kringen de sluipmoordenaars komen. De bandieten zijn de bolsjewieken of hun handlangers. Het Neder landsche volk zelf moet ze vinden en uitleve ren. De eer van de Nederlandsche politie is er mee gemoeid. Ik zeg dit niet, omdat wij bang zijn voor dit tuig. Ik heb er nog geen straatje voor om geloopen. Maar wij allen, N.S.B.-ers en niet-N.S.B.-ers, moeten ons mooie vader land er voor bewaren, dat 't een land wordt van moord en doodslag. Als' het doorgaat met de sluipmoorden, komt er een oogenblik, waarop in Den Haag niet meer naar mij geluisterd zal worden. Dan geef ik voor het leven van de gijzelaars geen cent meer. Aan mijn verzoek de N.S.B. te bewapenen, wordt met spoed gevolg gegeven. De N.S.B. wordt bewapend in duizenden mannen, o.m. in de hulppolitie en in de nieuw op te richten landwacht. Wij willen geen land van moord en dood slag, maar een volk, vereeniigd in het besef, dat iedere directe of indirecte ondersteuning van de bolsjewieken verraad is aan Europa, verraad aan eigen volk. Komende tot het oppakken van honderden studenten door de Sicherheitspolizei, zeide hij, dat, terwijl tienduizenden Duitsche en andere studenten aan het front staan en Europa met hun leven beschermen, hier studenten denken ongestoord te kunnen partij-kiezen tegen de bezettende macht. Het geheele universitaire leven wordt hierdoor bedreigd. Ik heb gedaan gekregen, dat bona fide stu denten, die zich behoorlijk aan hun studie wij den en geen streken uithalen in den rug van het front, hun studie zullen kunnen voortzet ten. Zuivering is echter noodig van de ophit sers en saboteurs, om onze hoogescholen en universiteiten in stand te houden, hetgeen van groot belang is voor ons volk, juist in dezen tijd. Nu zoovele tienduizenden behoorlijke, flinke arbeiders hun gezinnen moeten verlaten om in Duitschland te werken, zie ik niet in, dat jon ge kerels van 20 tot 26 jaar, die niets te doen hebben dan hun vaders geld opmaken, hier zoudén blijven rondlummelen en ophitsen te gen het nationaal-socialisme. Die gaan ook in Duitschland werken en dat zal hun goed doen 1 Men moet de zaak ook eens van Duitschen kant bezien. Zij beschermen Europa, zij bloe den er voor. Hun jongens vallen aan het front en kunnen niet studeeren. Zij zijn als bezetten de macht hier zoo grootmoedig de universitei ten niet te sluiten. Op ons rust dan de plicht er voor te zorgen, dat de slechte elementen daar verdwijnen. In het laatste deel van zijn toespraak zette Mussert uiteen, dat het onze taak is hier te helpen de orde en rust te verzekeren, mede te helpen in fabrieken en werkplaatsen, hier en j in Duitschland, de oorlogslasten zoo bereid- I willig mogelijk te dragen en mede te helpen aan het front. Hulde brengend aan het legioen dat voor de tweede maal eervol is vermeld, herdacht hij 300 N.S.K.K.-mannen van den Nederlandschen stam, idie mede in Stalingrad zijn gevallen. Het is de eer van iederen man, tegen het bolsjewisme te strijden. Als Neder- landsch volk moeten wij een eenheid vormen tegen het menschonteerende bolsjewisme. Europa zal leven, ons Nederland zal herrij zen, dood aan de bolsjewieken, zoo besloot spr. DE REGELS VAN HET VERKEER GELDEN OOK NU 1 Nu het aantal motor rijtuigen op den weg zeer is verminderd, den ken de weggebruikers meestal, dat zij zich minder dan vroeger aan de verkeersregels be hoeven te houden. Men bedenke echter, dat de regels van het verkeer ook nu voortdurend in acht moeten worden genomen. De verminder de aandacht voor de verkeersregels, welke uit de practijk tegenwoordig blijkt, heeft de lei ding der politie doen besluiten, het personeel opdracht te geven bij overtredingen terstond proces-verbaal op te maken. HET ONDERVER- HUURVRAAGSTUK. In Huis- en Grondeigendom schrijft de redacteur L. Klawer o.a. Naar verluidt, over weegt de overheid maat regelen, om binnenkort het verbod van art. 1595 van het Burgerlijk Wet boek inzake onderver huur zonder schriftelijke toestemming van den j eigenaar-verhuurder bui ten werking te stellen. De schrijver dringt er verder in het artikel op aan, dat er scherpe over heidscontrole zal komen op het onderverhuren, in het belang van de eige naars, de bewoners, de onderhuurders, doch ook Eveneens vraagt hij voorschriften voor de onderhuurprijzen alsmede een extra-ver goeding voor den eigenaar-verhuurder boven den huurprijs. VOORZIENING MET SCHOOL SCHRIFTEN. In verband met de moeilijk heden, die bestaan met betrekking tot de voor ziening met schoolschriften, heeft de directeur van het rijksbureau voor papier eenige maat regelen getroffen, ten einde hieraan zoo goed mogelijk tegemoet te komen. Onder meer is overgegaan tot de verwerking van lichtere en doelmatige rechtspraak kan bepaald wor den, dat gedurende een bepaalden tijd, alle of bepaalde zaken bij een arrondissementsrecht bank of een gerechtshof 'zullen worden behan deld door uit een lid bestaande (enkelvoudige) kamers. Verwijzing naar meervoudige kamers kan geheel of ten deele worden uitgesloten. Door maatregelen, overeenkomstig het voor gaande kan de behandeling van een zaak niet worden onttrokken, aan eep kamer, welke ge heel of ten deele is samengesteld uit personen, die niet tot de rechterlijke macht gehooren. ROST VAN TONNINGEN SPRAK TE ASSEN. In een bijeenkomst van de N. S. D. A. P. en N. S. B. te Assen heeft Zater dag de heer Rost van Tonningen over het on derwerp „Het Oosten voor de Nederlanders" gesproken. Hierbij deelde hij o.a. mede, dat de Neder landers binnen korten tijd over plm. 2 tot 10.000 ha grond het beheer zullen krijgen. In den inzet der arbeiders zal spoedig verbete ring komen. Men is thans bezig met het sa menstellen van een reederij, die door de Sont de Baltische landen weer kan bevaren. Na het economische leven in het Oosten onder de lou pe te hebben genomen, eindigde spr. met op te merken, dat de inzet van het Oosten de laat ste mogelijkheid is om Europa te redden. ONTSLAG AMBTENAREN NA MIS DRAGINGEN. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken schrijft aan de burgemeesters. Naar ik verneem, komt het voor, dat het gezag, hetwelk bevoegd is tot het verleenen van ontslag aan ambtenaren, die zich op straf rechtelijk gebied hebben misdragen, al dan niet eervol ontslag verleent, yóórdat een von nis, terzake door den rechter uitgesproken, in kracht van gewijsde is gegaan. Zelfs komt het voor, dat zoodanig ontslag verleend wordt voordat uitspraak in de betreffende zaak door den rechter gedaan is. Een dergelijke handelwijze acht ik niet juist Wanneer een strafrechtelijke vervolging tegen een ambtenaar ingesteld wordt, dient het be voegde gezag voorshands niet verder te gaan dan tot een eventueele schorsing van den be langhebbende in zijn ambt. Eerst wanneer het uitgesproken vonnis in kracht van gewijsde gegaan is, zal tot het treffen van verdere maatregelen tegen den betreffenden ambtenaar overgegaan kunnen worden. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 17 Februari 1943. 's M. tot 7.55 u. 's Av. van 17.55 u. Middelburg. De jaarvergadering van het district Zee land van de N.A.U. werd j.l. Zaterdag alhier gehouden onder voorzitterschap van dhr K. de Vries. De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd, terwijl de begrooting ongewij zigd werd aanvaard. Door het zich niet meer beschikbaar stellen van dhr K. de Vries als voorzitter, werd als zoodanig gekozen dhr A. Imanse. Dhr E. v. d. Velde werd herkozen als secr.-penn. Het aantal commissarissen werd van 3 op 5 ge bracht en na stemming bleek, dat voor alle vijf deze plaatsen anderen dan de zitting heb bende bestuursleden gekozen waren, t.w. dhrn Dierick, Hoorn, Kolijn, Lacor en Nordlohnc. Als T.C.-lid werden gekozen dhrn Menheer, voorz., Kolijn, secr., en De Baare, Dobbelaere, Goedee, De Looff en J. Parent, leden. Het werkplan 1943 werd goedgekeurd. Aan 't einde der vergadering werden dhrn De Vries en Van Roo gehuldigd bij hun aftreden als bestuurslid. Zuid-Beveland. BORSSELE. De landbouwver. „Vooruit gang zij ons streven*' hield alg. vergadering. Het land van Vollenhove produceert veel hooi, dat in dezen tijd een welkom voedsel is voor de beesten op stal. Het hooi wordt tot balen geperst en zoo naar de plaatsen van bestemming verzonden. VNP-Zeijlemaker-Pax m. van de buren. De ontvangsten waren f 6448,43, de uitgaven f 6419,08, goed slot f 29,35. Het aftredende bestuurslid P. Slabbekoorn werd herkozen, maar nam zijn benoeming niet aan. Daarop nieuwe stemming .Gekozen werd W. Mol Cz. Het balengeld, tot nu toe bedragende f 0.15 per 100 kg, werd voor dit jaar gebracht op f 0,25 per 100 kg. De secr.-penn. werd voor zijn vele werkzaamheden een gratificatie toe gekend van f 30. KRUININGEN. Vrijdagavond hield de Knapenver. „Obadja" een goed bezochten ouderavond, onder leiding van dhr A. Kie- DINSDAG 16 FEBRUARI 1943. Wie den Zoon heeft, heeft het leven; wie den Zoon van God niet heeft, heeft het leven niet. 1 Joh. 5 12. Zon: op 7.56, onder 17.53. Maan: op 14.21, onder 5.40. 20 Febr. V. maan. 27 Febr. L. kw. Het leven stuwt ons door de dagen, Totdat wij plotseling van de grens des tijds In een stille bedding glijden, En schouwen God en eeuwigheid. Wij leven eiken dag ons leven, Op 't randgebied van dood en graf, En elke dag is eens gegeven, En eenmaal leest God 't vonnis af. En elke dag is ééns 1 En elke nacht komt nader De einder dien we tegengaan. Hoe zelden is met volle zeilen, Een schip de haven ingegaan? B. MEYER-SCHUILING. WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Enschedé, H. Vogel te Amstelveen. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: naar Werkendam, M. Overduin, laatstelijk Oud Geref. pred. te Dordrecht. GEREF. GEM. Bedankt: voor Mid- delharnis, A. de Blois te Gouda. NED. GEREF. GEM. Beroepen: te Kralingscheveer, Joh. van Weizen te Gouda. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemd te Bodegraven, J. W. de Bruijn, cand. aldaar. Aangenomen naar Nieuwleusen, M. H. Geertsema, cand. te Midwolde. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds G. J. Geurtsen, die naar Neer- bosch-Heesch vertrekt, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Jutphaas, sprekende over 2 Joh. 8. Ds J. W. de Jager is voornemens Zon dag. 28 Febr. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Zutphen wegens vertrek n. Utrecht. Ds de Jager zal Zondag 7 Maart te Utrecht bevestigd worden. Cand. K. A. Oskam deed intrede in de Ned. Herv. Gem. van Sloten (Fr.) met een predicatie over 2 Petr. 119, na door Ds A. Snethlage, em. pred. te Heemstede, bevestigd te zijn met 1 Cor. 4: I. Ds Jac. v. Nieuwkoop, beroepen te Ui- rum, nam afscheid van de Geref. Kerk van Anna Paulowna, sprekende over Lukas 722. BEROEPBAAR. Cand. N. K. van den Akker, theol. drs, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Zijn adres is: Nieuwstad 110, Weesp. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Geref. Kerk te Nieuwer-Amstel-Noord besloot na breede bespreking geen uitvoering te geven aan zijn besluit om zes maal het H. Avondmaal te doen vieren, inplaats van vier maal, zooals tot op heden gebruikelijk was. De viering blijft op viermaal per jaar be paald. Teneinde in het nijpend gebrek aan zit plaatsen te voorzien, besloot de kerkeraad der Geref. Kerk te Rotterdam-Zuid, dat naast de dubbele diensten in de kerk op het Putsche plein ook voortaan dubbele diensten zullen ge houden worden in het bedehuis aan het B ree plein. De Generale Synode der .Geref. Kerken heeft den kerkeraad van Enschedé een schrij ven gezonden, waarin zij mededeelt,dat de leerbesluiten bindend zijn voor de candidaten, alsmede voor alle ambtsdragers. Ds J. C. Brussaard, Geref. pred. te Bloe- mendaal, herdenkt 24 Febr. a.s. den dag, waar op hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente verbond. De kerkeraad der Geref. Kerk te Kam pen heeft besloten te breken met het stelsel van vrije plaatsen dat noodgedwongen vorigen zo mer was aanvaard als proef. De Geref. Kerk van Franeker zal 15 Maart a.s. haar eeuwfeest vieren. BENOEMD. Tot hoofd der Chr. school te Holten (L.O.) J. Kroon te 's-Gravenhage; te Holten (voortgezet L. O.), C. A. de Walle, aldaar. -Tot hoofd der Chr. school te Den Bom mel, J. Stam te Uddel (Geld.)te Ottoland, (Chr. Lagere Landb. school), J. Weijenberg te De Meern. Tot onderwijzer(es) teHarderwijk, mej. G. A. Prins te Apeldoorn (tijd.)te Holten, H. J. Maay te Laren (Geld.). Tot onderwijzer(es)te Amstelveen (Ulo), L. van Wijnen te Alblasserdam (tijd. bovent.) te 's-Gravemoer, A. J. van der Veen te Ak- kerwoude (tijd.). 's-GRAVENPOLDER. Met ingang van 1 April a.s. is tot onderwijzeres aan de O. L. school te IJzendijke benoemd- mej. E. Koster, thans onderwijzeres aan de O.L.- school alhier. vit. G. Maas gaf een bijbelinleiding, P. Jansen en P. Tramper leverden een inlei ding, eenige leden deden een voordracht, waarna' P. Treffers een onderwerp behan delde. Ds Mortier sprak het slotwoord. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de Or kestver. „Apollo" alhier een jubileum-con cert onder leiding van haar directeur, dhr Adr. B. Holster. Het programma bevatte een 8-tal orkestnummers, een viool-solo, een trombone, een sax-alt, alle met piano begeleiding, tenor-solo met orkestbegelei ding, en idem met begeleiding van viool, violoncel en piano, Het geheel gaf blijk van uitstekende leiding, ernstige studie en goede krachten. Beide avonden was de zaal vol. Vrijdagavond hield de Ver. „School met den Bijbel" alhier haar jaarvergadering onder leiding van den vice-voo-rzitter, dhr C. van Iwaarden, die in zijn openingswoord den overleden voorzitter, dhr C. Minnaar, herdacht met dank aan God voor hetgeen ons .in hem gegeven was. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal leerlingen de laatste jaren steeds toeneemt. De financieele toestand is bevredigend. Her kozen als bestuursleden werden S. Cok en J. Komejan. In de vacature C. Minnaar werd gekozen dhr A. Dieleman. Walcheren. ARNEMUIDEN. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij een zekere C. v.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1