VRIJDAG 12 FEBRUARY 1143 - Jaargang, No. 112 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN Ned. ed. 1941 >41 9 9V2 2); 3 ed. 1938 II 91 m \m CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHE WEERMACHT MELDT BELANGRIJKE AFWEERSUCCES- SEN. - ZWARE SOWJET-VERLIEZEN. - GELANDE SOWJETTROEPEN BIJ NOWOROSSISK BESTOOKT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend; Bij het voortduren van de zware gevech ten in den Zuidelijken sector van het Oostfront werden gisteren op ver scheidene punten belangrijke afweersucces- sen behaald, welke den Sowjettroepen zwa re verliezen aan menschen en materieel be rokkenden. In het Westen van den Kaukasus gevechten van plaatselijke beteekenis. Tegenover nieuwe landingen van den vijand ten Z.W. van Noworossisk stonden eigen succesrijke tegenaanvallen. In het gebied van de boven Donetz werden alle vijandelijke aanvallen bloedig afgeslagen. De ring om een ingesloten Sowjetgroep werd verder vernauwd. Ook den vorigen dag poogden de Sow jettroepen ten Westen van den Oskol- sector door massa-aanvallen de Duitsche troepen in eenige verdedigingsruimten te binden en daardoor bij de beweeglijke oor logvoering te hinderen. In weerwil daarvan gelukte het door tegenaanvallen van plaat selijke reserves naar voren doorgedrongen vijandelijke colonnes te verslaan en te ver niet -'in. Hier werden 40 vijandelijke pant serwagens stukgeschoten. De luchtmacht deed met sterke eskaders gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers herhaaldelijk krachtige aanvallen op de voorhoeden van vijandelijke colonnes op marsch, opeenhoo- pingen van troepen en voertuigen. In het N o o r d e l ij k e deel van het Oostfront verplaatste de vijand zijn aan vallen van den sector ten Z. van het La- dogameer, waar hij geen enkele vor dering meer kon maken, naar andere ge bieden. Deze aanvallen bleven ondanks een sterken steun van pantser- en vliegerfor maties zonder succes. Op een plaats, waar de vijand trachtte binnen te dringen, wordt nog gevochten. Overdag en des nachts bombardeerden gevechtsviegtuigen in dezen sector concen traties van vechtwagens en ravitailleerings- verbindingen van den vijand. In den tijd van 1 tot 10 Februari werden aan het Oos telijke front 351 Sowjet-vechtwagens door afdeelingen van het leger vernietigd, buit gemaakt of zoodanig getroffen dat zij niet meer in beweging konden komen. Aan het Noord-Afrikaansche front verliep de dag kalm. Bij aanvallen overdag van vijandelijke luchtstrijdkrachten op de kust der be zette westelijke gebieden wer den zeven vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen ook gisteren verscheidene plaatsen in Zuid- Engeland met succes aan. Het Italiaansche opperbevel meldt In Tunesië geen enkele gebeurtenis van beteekenis. De. Duitsche luchtmacht haalde in luchtgevechten vier Britsche jachtvliegtuigen neer. Het aantal slacht offers onder de Arabische bevolking van Kairoean, veroorzaakt door den vijande lijken luchtaanval van 9 Februari, bedraagt ruim 200 dooden en 300 gewonden. Ook Boena door de Japanners ontruimd. (D.N.B.) Een woordvoerder van de Ja- pansche weermacht in het Japansche La gerhuis heeft er o.a. op gewezen, dat de ontruiming van Guadalcanar en van het gebied om Boena op Nieuw-Guinea, die volgens de plannen is geschied, ondanks de aldaar bestaande heerschappij in de lucht van den tegenstander en het krachtige op treden van zijn zeestrijdkrachten, zonder moeilijkheden en zander verliezen, kon wor den uitgevoerd. De woordvoerder schilderde vervolgens nog uitvoerig de enorme moeilijkheden waarmede de Japansche strijdkrachten op Guadalcanar en in 't gebied van Boena te kampen hadden. Terwijl de vijand over nabijgelegen goede luchtbases beschikte, konden de Japansche troepen slechts be schermd worden door een luchtmacht, waarvan de steunpunten gelegen waren op een afstand van duizend kilometer. GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 60.) o— Abel klemt de tanden op elkaar, als zijn col lega hem den volgenden morgen meedeelt, wat de boer haar heeft gezegd. Nu weet hij niet meer, hoe Kea te bereiken. Alleen in de kerk kan hij haar zien en buiten het gebouw, a 1 s dat lukt, een blik toewerpen.... In het dorp blijven de maatregelen, die Steendam neemt, geen geheim. Bet Haverman loopt er niet mee te koop, maar als haar wordt gevraagd, waarom zij niet meer met Kea be vriend is, deelt zij de reden onomwonden mee. De menschen lachen er wat om. En het doet den naam van den boer van „Westhove" geen goed. Dat blijkt zoo duidelijk als het kan in de eer ste helft van December. Zooals altijd omstreeks dien tijd is er jaarvergadering van de School- vereeniging. Hij is aan de beurt van aftreden als bestuurslid. Volgens het reglement geeft het bestuur een tegencandïdaat, doch dat is altijd een formaliteit. De aftredende wordt herkozen. Is er een onderlinge afspraak of handelt een ieder op eigen houtje? Niemand weet het te zeggen. Maar zeker is, dat dominee, als voor zitter, bij den uitslag moet constateeren, dat op het aftredend lid tien stemmen zijn uitgebracht en op zijn tegencandidaat, Van Muilwijk, de rest, zoodat deze laatste met een verpletterende De werkkrachten uit bezette gebieden. (A.N.P.) De verordening betreffende de mobilisatie van alle arbeidskrachten omvat niet de buitenlanders, doch wel de staats burgers van het protectoraat Bohemen en Moravië, statenloozen en „Schutzangehö- rige", onder wie in de eerste plaats Polen zijn te verstaan en wellicht nog eenige na der aan te wijzen groepen. Ten aanzien van de bevolking der bezet te gebieden verklaart men van bevoegde zijde, dat deze reeds een aanzienlijk aantal arbeidskrachten hebben geleverd en dat op het oogenblik niets vast staat omtrent uit breiding der verordening tot deze gebieden. Ned. vrijwilligers aan het front onderscheiden zich. (A. N. P.). Bij de jongste gevechten ten Zuiden van het Ladogameer hebben Neder- landsche vrijwilligers zich bijzonder onder scheiden. Volgens officieele berichten van het front hebben pantserjagers van het Vrijwilli gerslegioen Nederland zich waré""meesterschut- ters getoond. Den 31sten Jan. stonden zij mid den in de verdedigingslinie en streden schou der aan schouder met de Duitsche grenadiers tegen den met sterke strijdkrachten oprukken- den vijand. Den len Febr. bij het aanbreken van den dag, zagen de Nederlanders plotseling zes hevig vurende pantserwagens van het type T 34 van korten afstand naderbij komen, waarop zij deze alle zes in brand schoten. De bolsjewisten konden daarop naar hun,uitgangs stellingen worden teruggedrongen. De strijd in den sector-Koersk. In den sector om Koersk aldus meldt S. P.T. uit Berlijn, hebben de Sovjets bij onge woon hevige regen en sneeuwstormen, een sterken aanval ondernomen op de Duit sche stellingen, die echter op de voornaam ste punten kon worden afgeslagen. In ver bitterde gevechten gelukte het den bolsje wisten tot in de voorsteden van Koersk door te dringen, waar zij echter zooals van gezaghebbende militaire zijde te Berlijn wordt medegedeeld, tot staan zijn ge bracht. De strijd om de stad houdt met onverminderde hevigheid aan, waarbij van Duitsche zijde nieuwe reserves in den strijd zijn gebracht. In het gebied van Rostof is een met sterke afdeelingen ondernomen poging der bolsjewisten om den Don over de steken, mislukt. Bij al deze aanvallen, zoo wórdt van militaire zijde te Berlijn verklaard, zijn de Sovjets in de meerderheid. Zij trachten een beslissing te forceereri, doch het Duit sche verdedigingsfront heeft, ondanks al deze aanvallen, weten stand te houden. geallieerde vloot than* 1M millioen ton grooter was dan zes maanden geleden. Korte Berichten. (S.P.T.) De prefect van het departe ment Morbihan deed mede, dat de aan de Atlantische kust gelegen Fransche stad Loriënt ptus acht omliggende gemeenten vóór 10 Februari a.s. moeten worden ge- evacueerd. (D.N.B.) In Londen is Dinsdag be kend gemaakt, dat tijdens het laatste weekeinde van Januari de hevigste storm sinds jaren heeft geraasd over Zuid-oost- Engeland en Londen. Door overstroomin gen is in uitgestrekte gebieden groote schade aangericht. Naar het D.N.B. meldt, heeft zware artillerie van het Duitsche leger op 9 Febr. talrijke voor den oorlog belangrijke instal laties van de stad en het havengebied van Leningrad met goed resultaat onder vuur genomen. Er konden groote vernielingen worden geconstateerd. (S.P.T,) Op een Woensdag te Cairo gehouden persconferentie heeft generaal Alexander, commandant van het eerste Britsche leger, verklaard, dat eenheden van het achtste leger zich op grondgebied van Tunis bevinden. Alexander zeide, dat de taak van de elkaar thans naderende legers van Eisenhower en Montgomery niet licht zal zijn. (D.N.B.) De Fransche regeering heeft gelast, dat alle inwoners van Brest moeten evacueeren, voor zoover hun aanwezigheid door bijzondere omstandigheden niet nood zakelijk is. John Buil'...., en vreest U niets mijne Heeren, met dit machtige wapen houd ik in het ergste geval de Bolsjewisten zon der meer van Uw grenzen verwijderd 1" Teekening Erik/Pax (c.s. of m.) Kaart van Pelt In den Oskol-sector van den driehoek Koersk, Woronesj en Charkow zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort, deze aanvallen zijn afgeslagen. Churchill in het Lagerhuis. (D.N.B.) Churchill heeft, volgens den Britschen berichtendienst, in het Lagerhuis in een verklaring over den oorlogstoestand o.a. medegedeeld, dat het voornaamste punt op - de conferentie van Casablanca is ge weest „den vijand te land, op zee en in de lucht in den grootst mogelijken omvang zoo snel mogelijk aan te vallen". Ten aanzien van de verliezen der koop vaardij weigerde Churchill evenals voorheen cijfers te noemen. Hij motiveerde zijn wei gering met de woorden: „Naar mijn mee ning is het beter den vijand de juiste cij fers te laten raden." Vervolgens merkte Churchill op, dat bij Britsche troepenkonvooien, waarbij 3 mil lioen menschen werden vervoerd, 1348 slachtoffers zijn gevallen. Hij beweerde, dat als gevolg van de nieuwe Engelsche, Amerikaamche en Canadeesche schepen de meerderheid is gekozen en Steendam er, om zoo te zeggen, uitgeknikkerd is. Het is tot nu iets ongehoords in deze Vereeniging! „Mag ik vragen", merkt de dominee op, on der groote, gespannen stilte, „of Van Muilwijk zijn benoeming aanneemt?" Deze aarzelt even, maar zegt dan: „Ja voor zitter, de stemming heeft mij aangewezen. Ik heb geen reden om te bedanken". „Dan wensch ik u geluk met den uitslag en ik hoop, dat u nuttig werkzaam mag zijn in het belang van onze schoolvereeniging". Vrijwel alle blikken richten zich op Steen dam. Maar diens gelaat is ondoorgrondelijk. Niets verraadt zijn gevoelens. Een opmerk zaam beschouwer zou alleen gezien hebben, dat hij driftig op zijn sigaar zit te kauwen. Haastig gaat dominee Vervoorn door met het afwerken der agenda, om aan het eind, hij kan er niet buiten, hoe onprettig hij het ook vindt, op te merken: „En nu rest mij, vóór de sluiting van onze bijeenkomst, ons bestuurslid Steendam, die nu afgetreden is, nog hartelijk te danken voor het vele werk, dat hij ten bate van onze vereeniging zooveel jaar met toewij ding heeft verricht. Ieder bestuurslid heeft ,zoo zijn eigen taak, de een meer dan de ander. Maar indien noodig konden wij op Steendam altijd rekenen en zijn adviezen, zoo nu en dan, heb ben wij op grooten prijs gesteld. Onzen dank daarvoor, Steendam". De boer knikt schier ongemerkt en kijkt dan weer strak voor zich. (Wordt vervolgd.) GENERAAL SEYFFARDT. Hendrik Alexander Seyffardt, die door iemand, die den moed miste om zich bekend te maken om zelf de gevolgen van zijn daad te dragen, in 't donker werd neergeschoten, werd op 1 Nov. 1872 te Breda geboren als zoon van den lateren minister van Oorlog in het ministerie-Van Tienhoven, A. L. W. Seyf fardt. Hij kwam in 1888 als cadet der artille rie aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. In Juli 1892 werd hij benoemd tot tweede luitenant der vesting-artillerie. In Nov. 1898 werd hij benoemd tot eerste luitenant. Van 1900 tot 1905 was Seyffardt leeraar in de artilleriewetenschappen aan de K. M. A., waarna hij als leerling werd gedetacheerd naar de Hoogere Krijgsschool, welke hij in 1908 verliet. Van 1908 tot 1928 diende hij afwisse lend bij de veldartillerie en bij den generalen staf. In April 1911 volgde zijn benoeming tot kapitein en op 1 Nov. 1920 werd hij majoor. Met ingang van 2 Mei 1924 werd hij luitenant kolonel, als hoedanig hij het bevel over het tweede regiment veldartillerie aanvaardde. An derhalf jaar later, in Oct. 1925, kreeg overste Seyffardt het commando over de eerste artil leriebrigade, in welke functie hij in April 1926 tot kolonel werd bevorderd. De benoeming tot generaal-majoor, comman dant der eerste divisie, volgde op 2 Mei 1928 en met ingang van 1 Mei 1929 werd generaal- majoor Seyffardt chef van den generalen'staf waarbij hij op 2 Mei 1930 den rang van luite nant-generaal bereikte. Op 1 Mei 1934 werd hem op verzoek eervol ontslag uit den dienst verleend onder dank voor de uitnemende dien sten door hem gedurende tal van jaren in ver schillende gewichtige betrekkingen aan den lande bewezen. In Juli 1941 belastte hij zich op verzoek van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied met de vorming van een Legi oen van Nederlandsche vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme. Hij liet zich toen als volgt uit „Nu de strijd in het Oosten begonnen is, kan het niemand meer ontgaan, dat ons we relddeel aan den vooravond van de beslissing over zijn leven of zijn dood staat. Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenissen tot nu toe moge hebben beoordeeld, alle verschil len van opvatting moeten thans van ons afge zet worden, in het heldere bewustzijn, dat het lot van Europa het lot van ons Vaderland is. In het licht van de naaste toekomst krijgt ein delijk het jongste verleden zijn duidelijksten zin". „Ik heb, zoo heette het in denzelfden op roep, het mijn plicht geacht het initiatief te nemen tot het oprichten van een Nederlandsch vrijkorps, dat zijde aan zijde met de reeds strijdende troepen van alle Europeesche vol ken het Duitsche leger en die Nederlanders, die reeds in zijn rijen staan, te hulp komt en hun taak verlicht. Ik zie daarin niet slechts een plicht, maar acht het een voorrecht, dat wij onze Europeesche vrijheid; het behoud onzer kuituur kunnen bevechten en deze niet straks als aalmoes uit andere hand behoeven te aan vaarden". Generaal Seyffardt zag in het bolsjewisme de grootste bedreiging der beschaving. Aan zijn activiteit is het mede te danken, dat vele dui zenden Nederlanders hebben plaats genomen in de rijen der strijders tegen het bolsjewisme. Hij is nu op gewelddadige wijze dm het leven gebracht. Met ontsteltenis heeft het Nederlandsche volk er kennis van genomen, dat politieke moordaanslagen, die tot dusver in ons land onbekend waren, hier hebben plaats gehad. Hierdoor wordt, naar onze vaste overtuiging, in dezen bezettingstijd aan de belangen der be volking groote schade toegebracht. Dergelijke daden zijn geheel in strijd met ons volkska rakter. De politieke moord is hier te lande al tijd krachtig afgekeurd. Wij blijven met klem en nadruk zeer ernstig DE BONNEN. Tot en met 13 Februari 1943. 08 Brood (A en B), Beschuit, Vleesch (A en B) (cp beide rantsoen), Aardap pelen (A en B), Tabak (A en B). 4 tot en met 1b Februari 1943. 06 Boterrantsoen boter of margarine. 11 Jan. tot en met 11 Maart 1943. 01 Boterrantsoen boter of margarine. 24 Januari tot en met 20 Februari 1943. 480 alg.1 kg. suiker. 481 alg.1 rantsoen jam. 482 alg.1 rantsoen gort. 483 alg.J/2 rants, gemengd meel. 484 alg.Ja rantsoen havermout. 485 alg.250 gram peulvruchten. 486 alg.100 gram vermicelli, enz. 487 t/m 489 alg.: 100 gram kaas. 492 t/m 495 alg.1 rants, bloem, brood of geb. 05, 06, 07 taptemelk: IX liter taptemelk. 05, 06, 07 melk: IX liter melk. 4-08 res.5X liter melk. 4-07 rcs.500 gram rijst. 3-06, 4-06 res.150 gram cacao met suiker. 05 versnap.100 gram chocolade. 06, 07 versnap.100 gram suikerwerk. Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1943. En Zjjn geboden zijn niet zwaar, want al wat uit God geboren is, overwint de wereld. 1 Joh. 5 4a, Zon: op 8.04, onder 17.45. Maan: op 11.42, onder 1.53. Vandaag le kw.; 20 Febr. V. maan. Iedere kerkganger zou vreemd opzien, indien de predikant zijn prediking inplaats van met „Amen", besloot met: „Ik dank U voor uw aandacht". En terecht. Een prediking is immers bedie ning des Woords. Daarom is de dienaar des Woords geen dank verschuldigd aan de gemeen te voor haar opkomst en aandacht, doch èn predikant èn gemeente zijn Hem dank ver schuldigd, Die Zijn Woord nog weer bij ver nieuwing deed uitgaan. De kerk is geen gehoorzaal. Ze is de plaats der samenkomst van de ge meente des Heeren. (De Waarheidsvriend.) NED ARBEIDSDIENST EERT GEN. SEYFFARDT. De commandant van den Ned. Arbeidsdienst heeft bepaald, dat het kamp te Ommen, dat deel uitmaakt van het 22ste korps N. A. D., den eerenaam „luitenant-generaal Seyffardt" zal voeren. VOORRANGSKAARTEN. De voor- rangskaarten voor a.s. moeders, met welker uitreiking de Ned. Volkscdienst 1 Jan. is be gonnen, zijn een veelgevraagd artikel. Tot he den werden er reeds 30.000 uitgereikt voor namelijk in de groote steden, zoo in Amster dam b.v. 1800. 50.000 nieuwe worden aange maakt. Middelburg. AANRIJDING. Op den Nieuwen Vlis- singschen weg ter hoogte van de Ijsbaan ont stond een aanrijding tusschen 2 vrachtauto's. Een der wagens kwam over de trambaan te gen den dijk terecht en kantelde. Het tramver keer ondervond vertraging, totdat de auto was weggesleept. Goes. Tegen J. B. te Kapelle en P, K. te Kruiningen werd proces-verbaal opgemaakt wegens het niet kunnen toonen van een persoonsbewijs. Zuid-Beveland. BORSSELE. Gisteravond werd alg. verg. gehouden van de kolenver. „Ons Belang". In- plaats van dhr v. Loon, die bedankte, werd tot voorzitter benoemd dhr A. van Nieuwenhuize. Tot bestuurslid (vac. dhr A. Corstanje) werd gekozen dhr Joh. Karelse. Wegens bedanken als bode door F. Walhout Pz. werd als zoo danig benoemd J. de Smidt op een salaris van f 30 per jaar. Aan dhrn J. Fraanje en A. Wal hout Jz. (secr. en penn.) werd wegens de vele werkzaamheden gedurende 1942 ieder een gra tificatie toegekend van f 50. Deze gratificatie blijft van kracht zoolang de distributie der brandstoffen duurt. Aan den vice-voorz. en de commissarissen werd ieder een gratificatie toegekend van f 10. Walcheren. ARNEMUIDEN. Aanvaring. Vrij dag 5 dezer had tijdens het visschen een aan varing plaats tusschen twee visschersschepen. De Vlissingen 12, schipper H. Marijs, kwam in aanvaring met een ander vaartuig. De VI. 12 is door deze aanvaring gezonken. De beman ning werd door het aanvarende vaartuig gered. Voor den betrokken schipper beteekent dit een groote schadepost. Noord-Beveland. KAMPERLAND. D ij k v a 1. In den loop van Vrijdag 5 Febr. en in den nacht van Vrij dag op Zaterdag is alhier aan het strand van den Anna Frisopolder een dijkval ontstaan. Het strand is over een breedte van plm. 100 m. af gebrokkeld. Direct gevaar voor den polder is er niet. Tholen en St.-Philipsland. STAVENISSE. Woensdagavond j.l. werd de jaarvergadering gehouden van de afd. Sta- vènisse van de schippersver. „Schuttevaêr". Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. 74 leden telt. In samenwerking met verschillende in stanties had de afd. in het afgeloopen jaar weten te bereiken, dat de schippers uit het eiland te Bergen op Zoom kunnen bevrachten. De rekening werd vastgesteld met een goed slot van f 52.68H. Herkozen werd als bestuurs lid dhr E. H. Roozemond. In de vacature IJs- seldijk werd gekozen dhr M. Hout. Verschil lende punten zullen onder de aandacht van het H.B. gebracht worden. Oude v r o u w b e stolen. Een ongeveer 70-jarige weduwe deed Woensdag te Sneek aangifte van oplichting van f 1000 en diefstal van f 800. Het vrouwtje vertelde, dat vorige week Dinsdag des avonds twee onbe kende mannen bij haar waren gekomen, die zich voorstelden als rechercheurs. Haar werd ten laste gelegd in den sluikhandel te zitten. Maar zij kon, om moeilijkheden te voorkomen, het afkoopen voor een bedrag van f 1000. Een derde werd, om het verhaal geloofwaardiger te maken er bij geroepen. Hij zou reeds door de „rechercheurs" geverbaliseerd zijn. Het vrouwtje liep er in. Zij haalde den geldpot te voorschijn, waarin een bedrag van ongeveer f 17.000 aanwezig was. Hiervan gaf zij f 1000 aan de mannen, maar toen deze waren vertrok ken, kwam het vrouwtje tot de ontdekking, dat er nog een bedrag van f 800 ontbrak. De „der de" werd gearresteerd en al spoedig waren ook de twee „rechercheurs", Sneekenaars ontdekt. Ook werd nog een vierde aangehouden, die van het complot op de hoogte was en ook een vierde deel van de f 1000 had ontvangen. Ruim f 1200 kon nog in beslag worden genomen. waarschuwen tegen sabotage en aanslagen. Maar bovendienmoord en doodslag zijn door God onvoorwaardelijk veroordeeld. Ieder, die zijn land en volk oprecht liefheeft, keert zich tegen dergelijke daden van geweld. Wij leven in een bewogen tijd. Laat daarom ieder, oud en jong, in woord en daad strenge tucht op zichzelf toepassen en in Gods kracht de moeilijkheden dragen. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Kampen, C. v. d. Woestijne te Ridder kerk; te Benthuizen, T. Dorrestein te Op- heusden. HULPPREDIKERS. Geref. Ker ken; Benoemdte Amstelveen, cand. M. J. Arntzen, hulppred. te Amsterdam-Zuid; te Diever (Dr.), cand.^W. P. J. Zwerver, hulppred. te Zuidhorn (Gr.)te Sexbierum (voor Evang.), C. Stam, cand. te Zwart sluis. Aangenomen: naar Weesp, cand. W. Baas, hulppred. te Heerenveen. Ned. Herv Kerk: Aangenomen naar Tiel (Evang.), M. T. Germs, cand. te Groningen. Bedanktvoor Middelburg, ds H. A. v. Loon te G r ij p s k. e r k e. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Cand. H. Bouma deed Zondagmid dag in de Geref. Kerk van Niezijl (Gr.) zijn intrede met Hebr. 8: 1 en 2a. Bevestiger was zijn vader, Dr H. Bouma van 's-Gravenhage- Oost. Na bevestigd te zijn door Ds S. H, J. Voors van Enschedé met een predicatie over Hand. 10: 33, deed Ds P. Fagel, gekomen van Heerlen, intrede te Enschedé, met een predi catie over Psalm 95. Ds M. Prins, Ned. Herv. pred. te Tiel, die met emer. gaat, neemt 28 dezer afscheid. Ds E. Warmolts, die emeritaat heeft aan gevraagd, is yoornemens 14 Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. van Katwijk a. d. Rijn. Ds A. H. Hellemans, Ned. Herv. pred. te Geldermalsen en beroepen te Leeuwarden, preekt 28 Febr. afscheid en doet 7 Maart in trede. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN. Naar de Stand, verneemt zal de volgende Generale Synode der Geref. Ker ken, die tegen einde Augustus zou samen geroepen worden, reeds in het laatst van Juni te Utrecht bijeenkomen. KERKBOUW IN DEN NOORDOOST POLDER. (A. N. P.). Het Zuiderzeefonds, ingesteld door de Ned. Herv. Kerk, heeft voor dén kerkbouw in den N.O.-polder een plan ontworpen, volgens hetwelk de provinciën de kosten zullen dragen. In totaal is een bedrag van f 500.000 noodig; t.w. f 85.000 voor den bouw van een kerk te Emmeloord (het hoofd dorp), f 300.000 voor vijf kerken in de overige dorpen van den polder, f 60.000 voor zes cate chisatiegebouwen, f 30.000 voor zes pastorieën en f 25.000 voor algemeene onkosten. Volgens het plan moet de provincie Noord-Holland zorgen voor het dorp Espel, Gelderland voor Nagele, Overijssel voor Marknesse, de drie noordelijke provinciën voor Emmeloord, Zee land en Utrecht voor Rutten en Noord-Hol land, Brabant, Limburg en de Waalsche ge meenten voor Ens. - BENOEMD tot onderwijzer(es) te j 's-Gravenhage, mej. C. Ligthelm(tijd.).; te Valk (Lunteren) (Herv. School), J. Kol- kert te Harderwijk en mej. A. A. van Eijk te Muidente Zaamslag (C.V.O.), Mj. Over weg te Aagtekerke (tijd.). WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 13 Februari 1943. 's M. tot 8.02 u. 's Av. van 17.47 u. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 9 Februari 1943. A. D. Baas, 35 j., werkman te Breskens, wegens diefstal van een steenkoolbriket. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. L. Ph. Moelker, 22 j., werkman te Breskens, wegens diefstal van 2 steenkoolbriketten. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. S. P. van de Velde, echtg. van J. Pleijte, 53 j., te Breskens, wegens diefstal van een steen koolbriket. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. M. T. Buize, echtg. v. A. Notebaart. 34 j., te Breskens, wegens heling van een steenkool briket. Eisch en uitspr. f l5 of 10 d. J. F. Moes, echtg. van A. C. de Pauw, 59 j. te Terneuzen, wegens diefstal van eenige eieren Eisch en uitspr. f 100 of 1 mnd. M. van de Lavoir, echtg. v. Fr. Dieleman, 25 j., te Terneuzen, wegens beleediging van Ma ria van Hoeve. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. J. J. Wisse, 48 j., slager te Zaamslag, we gens beleediging van J. van Cadzand. Eisch f 15 of 10 d. Uitspr. f 10 of 5 d. C. A. Quist, 33 j., landarb. te Anna Jacoba- polder, wegens diefstal van 73 steenkoolbriket ten. Eisch f 25 of 15 d. Uitspr. f 20 of 10 d. H. J. Mol, 22 j., schipperskn. te St Philips- land, wegens diefstal van een rijwiel. Eisch 6 mnd. gev. Uitspr. 5 mnd gev. J. M. Barends, 23 j., transporatarbeider en P. van Son, 18 j., lompenkoopman, beiden te Goes, wegens diefstal van een hoeveelheid hout te 's-Heer Arendskerke. Eisch en uitspr. ieder f 20 of 10 d. M. van de Gruiter, 28 j., werkman te Arne- muiden, wegens mishandeling van J. Meulmees- ter. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. H. C. M. Adriaanse, echtg. van J. J. de Raad, 28 j. te Vlissingen, wegens diefstal van diverse artikelen, toebehoorende aan A. F. Wunderl, echtg. van A. v. d. Kop te Middel burg. Eisch en uitspr. 14 d. gev. in -mui- i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1