DONDERDAG 11 FEBRUARY 1943 37e Jaargang, No. Ill van FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER Indrukwekkende rouwplechtigheid voor Generaal- Seyfffjsrdt - Verschillende toespraken. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdrad.A. DE LANGE, Goes. Adm. Advertentie chef)B. P. DAVIDSE, Goes. E gevr. H. kin- rinderen. HUIS- X P- Cointre ERNSTIGE WAARSCHUWING. Reeds meermalen hebben wij onze lezers met grooten ernst gewaarschuwd tegen daden van geweld en verzet tegen de be zettende macht. Nog dezer dagen wezen wij naar aanleiding van den moord op een Duitschen onderofficier te Haarlem op het zinlooze van dergelijke daden, die niets an ders danj leecj en ellende over anderen brengen. Immers deze moord kostte het leven van een aantal gijzelaars. Met den grootst mogelijken nadruk willen wij thans deze waarschuwing herhalen. Moordaanslagen en dergelijke kunnen niet anders dan onzegbaar leed over ons volk brengen. Immers het is te verwachten, dat de bezettende macht, die in een hevigen strijd is gewikkeld, haar maatregelen nog zal verscherpen. Laat men dit toch beden ken. De pers, die zich haar verantwoorde- i lij kheid tegenover ons volk bewust is, mag en kan hier niet zwijgen, maar moet haar waarschuwende stem laten hooren. Wij weten, dat moordaanslagen door de overgroote meerderheid van ons volk steeds ten sterkste afgekeurd worden en meer de strijdmiddelen van anarchisten en commu nisten zijn. De politieke moord is altijd in ons land krachtig veroordeeld. En ons rus tige, godsdienstige Zeeuwsche volk doet dit uit principe. De maatregel van de vervroeging van het sluitingsuur gold dan ook niet voor Zeeland. Maar ook hier is het toch gewenscht onze waarschuwing- voortdurend te herhalen. Wie bij de Heilige Schrift en naar Gods geboden wil leven, weet wel, hoe hij over moord en doodslag heeft te oordeelen Laten alle groepen der bevolking, ouderen en jongeren, zich als één man tegen daden van geweld keeren, teneinde zóó leed en ellende te weren. ZWARE STRIJD IN HET OOSTEN DUURT ONVERMINDERD VOORT. - SÜWJETTROEPEN TOT STAAN GE BRACHT OF TERUGGEWORPEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend De zware afweergevechten in het Z u i d e- 1 ij k e deel van het Oostelijke front duurden ook gisteren met onverminderde he vigheid voort. In taaien afweer en bij krach tige tegenaanvallen werden den bolsjewisten opnieuw zware verliezen toegebracht. Bij herlevende gevechtsactiviteit in het Wes telijke deel van den Kaukasüs werden alle vijandelijke aanvallen, die ten deele met steun van pantserwagens werden gedaan, afge slagen. In het gebied van den bovenloop van de D o n e t s en ten Westen van den O s k o 1 - sector brachten de Duitsche divisies op vele plaatsen den opmarsch van den vijand niet al leen tot staan, doch zij wierpen de bolsjewisten met zware verliezen naar het Oosten terng, Hierbij werd een vijandelijk regiment cavalle- rie bijna totaal vernietigd. In deze gevechten hebben zich de 168ste en de 45ste divisie infan terie bijzonder onderscheiden. In den Centralen sector en in het Noordel ij ke deel van het Oostelijke front verliep de dag over het algemeen kalm. Aan het front inNoórd-Afrika slechts plaatselijke activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Duikbommenwerpers be stookten doeltreffend vijandelijke batterijen in het Tunesische hoogland. Bij een aan val overdag op de haven van Bone troffen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een groot vrachtschip met zware bommen en vernielden verscheidene opslagplaatsen. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 16 vijandelijke vlieg tuigen neer. Enkele Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht storingsaanvallen gedaan opWest-Duitsch gebied, die in militair opzicht zonder eenige uitwerking ble ven. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden gisteren overdag verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuidoost Engeland. Het weermachtbericht van het Italiaansche opperbevel meldt: Bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen aan de grens tusschen Libye en Tune- s i Concentraties gemotoriseerde troepen werden met goed resultaat door formaties der luchtmacht van de As bestookt. In den T u - nesischen sector wederzijdsche activi- GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 59.) -o- Van hun voorgenomen briefwisseling, zoo nu en dan, komt niets terecht. De boer van „West- hove" neemt zijn maatregelen goed. Als Bet Haverman den volgenden Zondag op de boer derij is, weet hij, bij afwezigheid van Kea, haar te zeggen: „Het is beter, dat je hier niet meer komt. Je spreekt eiken dag in de school dien Lasterie en kunt zoo met hem over Kea praten, misschien wel boodschappen overbren gen. Dat neem ik je niet kwalijk, tenminste ik kan dat van jullie verwachten, al is het ver keerd. Tusschen Kea en Lasterie mag geen enkele connectie zijn. Je weet er natuurlijk alles van, want Kea zal je wel op de hoogte hebben gebracht. Die vent misschien ook wel. Het kan me allemaal niets schelen. Die verhouding moet zoo gauw mogelijk dood. Kea is dwaas, om zoo te doen. ^ij heeft haar vader te gehoorzamen. Dus, even goede vrienden, ik heb niks tegen je, dat weet je, maar alleen om de zaak doe je goed, hier niet weer te komen. Ik hoop, dat Kea gauw tot andere gedachten gekomen is en dan kunnen jullie, wat mij betreft, weer vrien dinnen zijn". Met stomme verbazing heeft Bet Haverman zitten luisteren. Zij moet dan toegeven, dat de boer consequent is. Intusschen, hij lijkt zijn ver stand wel niet te hebben „Als u mij de toegang tot de boerderij ont- teit van de artillerie. Een formatie vijandelijke vliegtuigen heeft Kairoeanin Tunesië hevig gebombardeerd, waarbij tal van slacht offers onder de burgerbevolking vielen. Duit sche jagers schoten in luchtgevechten zestien vijandelijke vliegtuigen neer. Er zijn brisant- en brandbommen geworpen op eenige landstreken van het kustgebied in C a 1 a b r i en aan de Ionische Zee, zooals op N o t o, M a r i n a en op de stad T r a p a n i. De schade is gering. De ver liezen zijn nog niet vastgesteld. Boven Trapani hebben batterijen van het Italiaansche en het Duitsche luchtdoelgeschut 4 vliegtuigen neer geschoten. Guadalcanar door de Japanners ontruimd. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend Voorhoeden van Japansche land- en vlootstrijdikrachten, die sinds den zomer van het vorige jaar nieuwe strategische stellingen in de buurt van Boena op Nw.- Guinea hadden voorbereid, hebben deze thans bijna voltooid. Op Guadalcanar wer den in het begin van deze maand de zich aldaar bevindende strijdkrachten wegge haald, nadat zij hun taak hadden vervuld, n.l. vijandelijke strijdkrachten binden en verdrijven. Behalve de reeds gemelde resul taten werden den vijand de volgende ver liezen toegebracht: meer dan 25.000 doodeu en gewonden, 230 vliegtuigen, .30 kanonnen en 25 tanks vernield of zwaar beschadigd. De Japansche verliezen bedragen 16.734 dooden, gewonden of manschappen die ge storven zijn aan ziekten of verwondingen. 39 Japansche vliegtuigen keerden niet :e- rug of hebben zich op hun doelen gestort. Bekendmaking. „Sonderausweise", die door de „Beauf- tragten des Reichskommissars-Polizei-offi- ziere" zijn verstrekt voor de nachtelijke uren van middernacht tot 4 uur, waarin het verboden is zich op straat te bevinden, gel den zonder meer ook, wanneer de verboden nachtelijke uren worden uitgebreid. SS-Gruppenführer en Luitenant- Generaal der Politie. RAUTER, ZEEPBONNEN VOOR WASSCHE- RIJEN. Met nadruk wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het publiek ver plicht is zeepbonnen aan de wasscherijen af te geven voordat deze de wasch in be handeling nemen. Men kan per bon voor eenheidszeep 5 en per bon voor waschpoe- der 9 kg. droge vuile wasch laten behande len. Op beide bonnen tezamen kan men dus per maand 14 kg. waschgoed laten was- schen. WEDEROM SINAASAPPELEN. Van Donderdag 11 Februari tot en met Zater dag 6 Maart 1943 zullen voor kinderen be neden den leeftijd van ongeveer vier jaar wederom sinaasappelen beschikbaar worden gesteld, en wel ditmaal 500 gram. De kinderen dienen hiertoe in het bezit te zijn van een textielkaart DE of DF. De sinaasappelen zullen verkrijgbaar zijn: 1. Op de beige-gekleurde, met „LL" ge merkte bonnen der textielkaarten DF, wel ke aan kinderen beneden den leeftijd van één jaar zijn uitgereikt; 2. Op de blauwe, met „DD" gemerkte bonnen der textielkaarten DE, welke aan kinderen van één tot drie jaar zijn uitge reikt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de stad- én landregeling niet voor sinaasappe len geldt. Ook de tot en met 20 Febr. a.s. verlengde bonnen Reserve 4-03 en Reserve 4-04 zijn dus zoowel in het stad- als in het landgebied geldig. Voorts wordt bekend gemaakt, dat ook de verklaring „geldig voor 1200 gram man darijnen", tot en met 20 Febr. zijn verlengd. Deze verklaringen zijn uitgereikt voor kinderen, geboren tusschen 30 Nov. en 28 Dec. 1938. DE VERHOOGING VAN DEN KIN DERBIJSLAG. Zooals reeds is bekend ge maakt, is de kinderbijslag verhoogd met ingang van de uitkeering over het vierde kwartaal van 1942. In vele gevallen is echter de uitbetaling over dat kwartaal reeds geschied, zoodat als nog aanspraak kan worden gemaakt op een zegt, moet ik natuurlijk wegblijven, Steendam. Alleen, ik begrijp niets van uw houding. Hoe kunt u Kea nu toch zoo tegenwerken? Dat is....". „Ik heb je meening niet gevraagd. Die be grijp je toch niet. Daarvoor moet je boer zijn 't Is erger, dat Kea het niet inziet en dat ik zulke maatregelen nemen moet, om haar dat aan het verstand te brengen. En nu genoeg hierover". Dan is Haverman den mond gesnoerd. Ze zwijgt verder en neemt spoedig afscheid. Kea komt op de hoogte, want haar vader deelt haar eenvoudig mee, wat hij gezegd heeft tot de on derwijzeres als ze nog in het vertrek is. Kea reageert er niet op. Ze kijkt alleen haar vader smartelijk aan. „Het spijt me vreeselijk" zegt zij, als ze met haar vriendin op het erf staat. Die heeft de fiets aan de hand. Het kost Kea moeite om niet in tranen uit te barsten. „Jij kunt er niets aan doen, kind. Ik vind het bespottelijk in zekeren zin. Maar aan den an deren kant je vader is pienter genoeg, om te begrijpen, dat ik een goede boodschapster zou zijn tusschen Lasterie en jou. Hij is consequent Jullie tweeën moeten gescheiden blijven. Je zult het hebben te dragen". „Zoolang dat duurt", zegt Kea hard. Dan, met een snik in de keel, wendt zij zich af en snelt naar binnen, naar boven, waar zij haar verdriet uitschreit. (Wordt vervolgd.) aanvullende uitkeering. Reeds zijn bijzondere maatregelen getroffen, om deze uitbetaling zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Men wordt daarom verzocht geen aanvragen om uitbeta ling bij de organen in te dienen, daar dit slechts tot extra briefwisseling en bijgevolg tot tijdverlies leidt GOUDEN TROUWRINGEN. Onlangs werd gemeld, dat personen, die in ondertrouw zijn, op verzoek een verklaring van ondertrouw ontvangen, waaraan een vergunning voor het aanschaffen van gouden trouwringen is ge hecht. Naar men ons thans echter mededeelt, zijn gouden trouwringen niet op deze vergun ning verkrijgbaar, doch wel voor zoover de voorraad strekt voorloopig nog op vertoon van een bewijs van ondertrouw. De juwelier is tot aflevering evenwel niet verplicht. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 12 Februari 1943. 's M. tot 8.04 u. 's Av. van 17.45 u. Laat de pandeksels geen kleppermarsch maken. Onze grootmoeders kookten veelal op kolenfornuizerj en daarop mochten de pan deksels rustig een kleppermarsch maken. Dat was niet erg. Vuur was er genoeg in het fornuis en heet was het ook. Daarom alleen al was het noodig, dat onze groot moeders veel meer water gebruikten bij het koken van aardappelen en groenten dan beslist noodig was. Wanneer groenten met weinig water wor den opgezet blijven juist de voedingsstof fen bewaard, welke anders met het water in den gootsteen zouden verdwijnen. En dat mag in dezen tijd, waarin de voeding zoo'n belangrijke rol speelt, niet gebeuren. Kookt dus vooral niet op de „manier van grootmoeder". Het is heusch niet noodig en bovendien hebt u dan veel minder gas noodig. Kookt met weinig water en u zult bemerken, dat u met weinig gas veel kunt doen". GEEN PREMIES VOOR GELEGEN HEIDSTELERS. In het afgeloopen jaar hebben vele particulieren door het huren van een stuk je met granen of peul vruchten bebouwd land of door het koopen van een nog te velde staand gewas, gepoogd om voor de voor de boeren vast gestelde premie van een zekere hoeveelheid graan of peulvruchten per ge zinslid in aanmerking te komen, of om in de ge legenheid gesteld te wor den hun broodkaarten om te wisselen tegen graan. In verband met dit zeer ongewenschte ver schijnsel, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat thans maatregelen zijn genomen om dezen gelegenheidstelers- alle voordee- len, die aan dergelijke handelingen verbon den zouden kunnen zijn, te onthouden. In het algemeen zal een ieder, die in 1941 geen graan of peulvruchten heeft geteeld, niet voor eenige premie in den vorm van Bij onze vrijwilligers, en ijs. Een mitrailleurpost in sneeuw Orbis-Holland-Pax m. graan of peulvruchten in aanmerking ko men. Het spreekt vanzelf, dat bovenstaande maatregelen niet getroffen zullen worden tegenover de werkelijke boeren, die, b.v. doordat zij eerst thans weiland hebben ge scheurd, voordien niet in de gelegenheid waren graan of peulvruchten te telen. 's-GRAVENHAGE. Met indrukwekkend eer betoon is gisteren afscheid genomen van den als gevolg van een revolveraanslag overleden luitenant-generaal H. A. Seyffardt, den bevel hebber van het Vrijw. Legioen Nederland, dat aan de fronten in den strijd tegen het bolsje wisme en voor het nieuwe Europa zijn belang rijke taak vervult. Voor den ingang der Ridderzaal op het Bin nenhof was een estrade getimmerd. Achter op de estrade stonden vlaggen en vaandels. Midden daarvoor werd de kist ge plaatst, welke wasgedekt door de oranje- blanje-bleu-vlag van het Legioen, waarop de ordeteekenen en de sabel van generaal Seyf fardt lagen. Vertegenwoordigers van de W.A. Jeugdstorm, S.S. en Ned. Legioen hielden de doodenwacht. Tallooze belangstellenden hebben een laatsten groet gebracht aan den gestorvene. Tegen half elf begon de opmarsch van Duit sche troepenonderdeelen, van W.A.-formaties en deputaties van den Jeugdstorm. Nadat zij waren opgesteld verschenen tallooze autoritei ten en vertegenwoordigers van N.'S.B. en N.S. D.A.P. Allereerst hield Mussert een rede. Luitenant-generaal Seyffard't, aldus Spr., is in zijn 71ste levensjaar gevallen voor het va derland. Wij staan hier nu vereenigd om af scheid van hem te nemen en hem uitgeleide te doen. Niet alleen wij, zijn volksgenooten en kameraden, maar ook gij, mijnheer de Rijks commissaris, gij, gevelhebber van de Duitsche weermacht in de bezette Nederlandsche gebie den, gij, SS-Gruppenführer, zijt gekomen met allen, die hier staan aangetreden om hem de laatste eer te bewijzen als stichter en leider van het Nederlandsche Legioen en als Neder- landsch officier. Generaad Seyffardt was mi litair in hart en nieren, van ouder op ouder soldaat. Geboren te Breda in 1872, was hij op 20-jarigen leeftijd luitenant, doorliep hij alle rangen, om in 1930 den hoogst bereikbaren rang van luitenant-generaal te bereiken. Een jaar later volgde zijn benoeming eot chef van den generalen staf, in 1934 werd hij gepeisicu- neerd. Na zijn pensionneering trad hij in de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaat sen op in de vergaderingen van het Verbond voor Nationaal Herstel, om de noodzakelijk heid te betoogen de Nederlandsche weermacht uit haar verval op te heffen. Ook kwam hij met kracht op tegen de onverantwoordelijke daad van onze toenmalige regeering om zich als haantje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen Italië. De A}/2 dag oorlog bracht de juistheid van zijn inzicht, n.l. dat het Nederlandsche leger tot geen landsbeveiliging kon dienen, omdat het door het heerschende democratische regiem tot diep in de fundamenten was ondermijnd. Zijn inzicht was juist gebleken, maar geen vreugde welde daarom op in zijn en ons hart. Toen kwam de zomer van het jaar 1941. De teerling werd geworpen, de eindstrijd tusschen nationaal-socialisme en bolsjewisme begon. Wij weten nu beter dan toen welk een geweldige militaire macht gereed stond om Europa te overvallen, de Europeesche cultuur te vernie tigen en de Europeesche volkeren in slavernij te voeren. Generaal Seyffardt gaf gehoor aan het verzoek van den Rijkscommissaris een Ne- derlandsch Legioen te vormen. Anderhalf jaar zijn sindsdien voorbijgegaan, die zonder twij fel het zwaarste tijdperk van zijn leven zijn. geweest. Hij had gehoopt, dat vele officieren van het Nederlandsche leger de juistheid van zijn daad zouden inzien en hem zouden volgen, om der wille van het vaderland. Hij had ge hoopt, dat daardoor eigen bevelvoering moge lijk zou zijn, hetgeen van groot belang geweest zou zijn voor het Legioen. Dat heeft niet zoo mogen zijn. Maar wie hem niet in den steek gelaten heeft, dat is de W. A. Zijn grootste vreugde heeft hij beleefd, toen hij vernam, dat het Legioen in den barren win ter van 1941 en 1942 stand gehouden had op het zoo ongunstige gedeelte van het Oostfront aan het Ilmenmeer. Toen daarna de Duitsche commandant tot onze mannen sprak, dat zij met de beste Duitsche troepen konden wedijve ren, verklaarde dezeDe Nederlander is een slecht kazernesoldaat, maar een goed vechtsol- daat van oudsher. Wanneer zijn mannen van het Oostfront terugkwamen, hem bezochten en DONDERDAG 11 FEBRUARI 1943. Want dit is de liefde Gods, dat wij Zjjne geboden bewaren. 1 Joh. 5 3. Zon: op 8.06, onder 17.43. Maan: op 11.14, onder 0.45. 12 Febr. Ie kw. 20 Febr. V. maan. Onze Heiland zegt: Zorgt niet voor den dag van morgen, want de dag van morgen zal voor het zijne zorgen. Het is genoeg, dat iedere dag zijn eigen kwaad heeft. Iedere dag heeft zijn eigen kwaad maar ook zijn eigen vreugde. De dag van heden, evenals de dag van mor gen kunnen zeer anders eindigen, dan wij ge hoopt, maar ook zeer anders eindigen, dan wij gevreesd hadden. Laat ons niet te veel in de verte zien. Houdt u niet bezig met de raadsels der toe komst, maar leg ze aan de voeten van den Heer als een kind. KINGSLEY. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Beetsterzwaag, J. Heidinga te Donkerbroek. HULPPREDIKERS. Ned. Hem Kerk. Benoemd te Nieuw-Leusen, M. H. Geertsema, cand. te Mildwolda. (Aangenomen.) GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Rotterdam (C.), J. F. de Weger, cand. te Rotterdam. hem vertelden van hun strijd en hun inzet voor ons vaderland, dan vergat generaal Seyffardt hetgeen hem bezwaarde en vond de kracht om blijmoedig voort te gaan, zich te blijven inzet ten, waar jongeren de armen gekruist hielden. In den avond van den 4en Februari stonden plotseling twee individuen in het duister tegen over hem en vroegen hem, of hij generaal Seyf fardt was. Geen aarzeling, t Antwoord was hard en duidelijkJa ik ben generaal Seyffardt. Twee schoten, en zwaar gewond zeeg hij in een. Met inspanning van zijn uiterste krachten heeft hij nog telefonisch mededeeling kunnen doen van zijn verwonding. Tot zijn laatste wils uiting behoorde, dat om zijnentwille geen gij zelaars zouden worden gefusileerd. Hij heeft het groote voorrecht gehad om op een leeftijd, waarop anderen sterven in hun bed, te vallen als soldaat. Dit vervult ons met ontroering en tempert onze smart. Generaal 'Seyffardt, wij zijn niet alleen ge komen om u te herdenken en uitgeleide te doen. Wij zijn ook gekomen om u te dan ken en om in het aangezicht van den dood u een gelofte te doen, om u te danken voor al hetgeen gij geofferd hebt en dat was veel, zeer veel. Honderden zijn gevallen in het Legioen en gij hebt hun lot gedeeld. Uit naam van de oude strijders der beweging, de verantwoorde lijke gezagsdragers der beweging, zeg ik, dat wij, zooals gij, generaal, bereid zijn ons leven te geven voor ons ideaalde herrijzenis van ons vaderland. Wij willen graag leven om te bouwen, maar verkiezen den dood boven schul dig zijn. Uit naam van het Nederlandsche volk zoo ver het begrip heeft van de enorme worsteling van dezen tijd zeg ik u, generaal Seyffardt, dat wij het communisme hier zullen uitroeien thet wortel en tak. De groote worsteling van Duitschland en Italië met hun verbondenen, is oók onze worsteling. Wij zijn solidair met el kander tot de overwinning bevochten zal zijn. In den geest leeft gij, luitenant-generaal Seyf fardt, stichter en leider van het Nederlandsche Legioen, voort in onze harten, als man van eer, als man van karakter, als man van hooge hoe danigheden, die was den vaderland getrouwe tot in den dood. Na deze redevoering legt Mussert een krans bij de baar met de woorden„Generaal Seyf fardt, het vaderland dankt u". Na Mussert trad de weermachtsbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers F r. Christiansen, voor de baar en legde met de woorden: „Generaal Seyffardt, van de Duitsche weermacht den laatsten kameraad- schappelijken groet" een krans neer. Daarna nam de höhere SS en Polizeiführer SS Gruppenfürer R a u t e r, met de volgen de woorden van den doode afscheid: „Generaal Seyffardt! In opdracht van den Reichsführer SS en van de door hem geleide Waffen-SS, in wier naam ook het Nederland sche Legioen thans daarginds in het Oosten strijdt, en dat op dit uur met ontbloot hoofd aan u denkt, groet ik u en dank u in zijn naam voor uw optreden. In zijn brief van condolean ce aan de familieleden heeft de Reichsführer SS geschreven: „Hij is als dapper en oprecht man 't slacht offer geworden van een schandelijken moord aanslag, gepleegd door lieden, die meenen zijn ridderlijk Germaansch gevoel slechts op deze verraderlijke wijze te kunnen onderdrukken. Ik hoop, dat het geheele Nederlandsche volk, onverschillig van welke richting, eensgezind is in de vereering van den dooden generaal en in de veroordeeling van de moordenaars en van hen, die hierachter zitten". Wij echter, generaal Seyffardt, staan hier en nemen uw nalatenschap over, welke wij, Nederlandsche kameraden en Germaansche broeders, eens zullen ver vullen". Laatste spreker was de Rijkscom missaris, Rijksminister Dr Seyss-Inquart. De Rijkscommissaris spreekt. Generaal Seyffardt stierf omdat hij over eenkomstig zijn offervaardigheid en moe dig karakter zijn tegenstanders openlijk tegemoet trad. Hij. stierf den soldaten dood. De hand echter, die het wapen op Generaal Seyffardt richtte, is en blijft snood. Doch aan de baar van een zoo edel BEGRAFENIS Ds J. A. VISSCHER. Onder zeer groote belangstelling had Maan dag te Groesbeek de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Ds J. A. Visscher, etn. predikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar en oprichter van de Stichtingen der Ned. Centrale voor Prac- tische Werkverschaffing en Hulpverleening te Groesbeek. In het middeleeuwsch kerkje werd vooraf een rouwdienst gehouden, waarin Ds A. Blanson Henkemanq, predikant der Ned. Herv. Gemeente ter plaatse, voorging, zijn gehoor bepalend bij Filipp. 3 20. Op de begraafplaats werd het woord ge voerd door Mr Th. Rijnenberg, te Rheden, als voorzitter van de Vereen, voor Chr. Maatsch. Hulpbetoon „Morgenrood" te Groesbeek; J. W. v. Dissel, als voorzitter van de Ned. Centrale P. H. te Groesbeek R. Feenstra, directeur van een der land- kolonies in FrieslandW. v. Hasselt namens de directie der verschillende tehuizen te GroesbeekDs J. A. v. Selrns, namens den ring Nijmegen en een zwager van den over ledene, namens de familie. Een schoonzoon, heeft bedankt voor de groote belangstelling. man willen wij niet van wraak spreken. Het was de wensch van den doode, dat een passende vergelding achterwege blijft. Maar niet aan hen zal de geschiedenis en het dankbare vaderland den krans van roem der overwinning en van een waar lijk vaderlandslievende gezindheid verlee- nen, die in bekrompen, ja kwaadwillige be zetenheid vasthouden aan hetgeen zij mee nen te zijn, ook wanneer zij zich daarmede schrap zetten tegen den stroom van het volle leven van hun volk, en de toekomst van dat volk op het spel zetten, doch aan dengene, die zich op het oogenblik van de beslissing met overwinning van zichzelf in dienst gesteld heeft van de groote taak. Generaal Seyffardt heeft de nauwe krin gen en de bekrompen gezindheid van deze kringen overwonnen op het oogenblik,' toen het lot ons allen plaatste voor de Beslis sing over zijn of niet zijn en daarmede over onze eigen waarde of waardeloosheid. Hij besliste niet voor datgene dat voorbij was, maar voor de toekomst van zijn volk en van onze Europeesche en Germaansche gemeenschap. Hij gaf zichzelf en viel als een echte Nederlandsche patriot. De Führer heeft aan de eerste compagnie van het Neder landsche Legioen den naam Ge neraal Seyffardt verleend, ter verplichting van de man nen van het Nederlandsche Legioen en ter eere van den soldaat Generaal Seyffardt die wegens zijn anti-bolsje wistische Germaansche overtuiging door moordenaars hand gevallen is. Met dezen krans groet de Führer Generaal Seyffardt. Hij blijft als kameraad voor altijd met ons vereenigd. De toespraken werden gevolgd door het spelen van het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en het Wilhelmus. Daarna werd de rouwstoet opgesteld, waar in een affuit met paardenbespanning ter over brenging van de baar was geplaatst. De dra gers van tientallen kransen van tal van Duit sche en Nederlandsche autoriteiten en instel lingen sloten zich hierachter aan. Langs het Buitenhof, den Vijverberg en het Korte Voorhout schreed de stoet naar het Haagsche Bosch, bij welks ingang de baar werd overgenomen in de auto, die het stoffelijk overschot naar Westerveld bracht, waaT de crematie plaats vond. Hier sprak de gepensionneerd generaal dr Quanjer, enkele woorden. De zoon, <de heer' H. Seyffardt Jr, dankte namens de familie voor de belangstelling en zeide, dat de achtergeblevenen geen wraak gevoelens zullen koesteren. Tot slot werd „Wilt heden nu treden" gespeeld. Middelburg. De economische dienst van de politie heeft tegen P. J. N. alhier proces-verbaal opge maakt. Hij had opzettelijk meegewerkt, dat appels en peren te duur werden verkocht. M P. alhier kreeg een proces-verbaal omdat hij appels en peren te duur verkocht en deed ver- koopen. Goes. Paard en wagen, bestuurd door P. C. van der E. alhier, kwamen in aanraking met een etalageruit van de firma de G. in de Lange Kerkstraat, met het gevolg, dat de ruit in stukken sprong. Aangifte bij de politie volgde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1