WOENSDAG 10 FEBRUARI 1543 - ff# Jaargang, No. 110 BINNENLAND FEUILLETON UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no, 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh, J. J. FANOY, N, Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)! B. P. DAV1DSE, Goes. 58.) GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. HEVIGE GEVECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. - ZWARE SOV- JETVERLIEZEN. - BOMMEN OP MESSINA EN PALERMO. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Z u i d e n van het O o s t e 1 ij k front nam de aanval van den vijand in hevigheid toe, De Duitsche troepen lever den in beide gevechtssectoren aware af- weerge,vechten tegen doorbraak- en omsin gelingspogingen van den met sterke strijd krachten aanvallenden vijand. In het W e s t e 1 ij k deel van den K a u - ka sus werden plaatselijk beperkte aan vallen van de bolsjewisten afgeslagen. Te gen hernieuwde vijandelijke aanvallen in het mondingsgebied van den Don zijn eigen tegenaanvallen aan den gang. Aan den benedenloop van den D o n, in het ge- heele Donetzgebied en ten Westen van den Oskolsector hernieuwden de bolsjewisten hun aanvallen over een breed front. Zij werden in zware gevechten terug geslagen of in een tegenaanval tot staan 'gebracht. De gevechten duren voort. In den zwaren afweerslag hebben onze formaties zich steeds weer opnieuw tegen over een groote vijandelijke overmacht en bij ongunstige weersgesteldheid weten te handhaven. De voortzetting van de aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer op ons afwen-front leverde den bolsjewisten zeer zware verliezen zonder eenige terreinwinst op. In Oost-Kareliê werden ver scheid ine vijandelijke aanvallen met aan zienlijke verliezen voor den vijand aan menschen en materiaal afgeslagen. In het Libysch-Tunesische g r e n s g e b i e d'mislukte een vijandelijke aanval op onze stellingen. Onmiddellijk hierop volgende tegenaanvallen dwongen den vijand tot den terugtocht. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen den vij and op verrassende wijze aan en brachten hem gevoelige verliezen toe. Duitsche jagers dreven aan de Oostkust van Tunesië formaties vijandelijke bommenwerpers en jagers uiteen en scho ten bij één eigen verlies 13 vliegtuigen neer. Gepaard gaande met een schending van 't Zweedsche souvereine gebied vlogen in den afgeldopen nacht enkele vijandelijke vliegtuigen boven het Oostzeegebied Er werden geen bommen geworpen. Het Italiaansche opperbevel meldt Aan de grens tusschen Libyë en Tu nesië is met medewerking van gevechts vliegtuigen een krachtige vijandelijke aan val energiek afgeslagen. Tijdens een aan val op de haven van G a b e s heeft de vijandelijke luchtmacht twaalf vliegtuigen verloren, waarvan zes tweemotorige toe stellen. Vier andere vijandelijke machines werden in luchtgevechten door Duitsche jagers in Tunesië neergeschoten. Een for matie Italiaansche jachtvTiegtuigen is tij dens een verkenningsvlucht in strijd ge raakt met een groote formatie zwaar ge ëscorteerde vijandelijke bommenwerpers en heeft daarvan twee toestellen in felle lucht gevechten neergehaald. In de Algerijnsche wateren hebben twee van onze duikbooten een schip van 10.000 ton, dat in convooi voer, en een torpedoboot getorpedeerd en in den grond geboord. Messina werd gistermiddag en P"a - lermo gisteravond laat door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd. Zes toestellen werden neergeschoten. Het aantal slachtoffers van den aanval van 7 Februari op Napels bedraagt tien dooden en zestig gewonden onder de bur gerbevolking. Geen Duitsche troepen naar Spanje. (D.N.B.) Het Spaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft aan de pers een nota van den volgenden inhoud ver strekt Het Engelsche blad „News Chronicle" beweert op grond van een door het te Stockholm verschijnende blad „Aftonbla- det" ontvangen inlichting, dat aan de De boerin doet er het zwijgen aan toe. Het lijkt er op, dat Kea vastbesloten is. Dat kan wat worden! Want per saldo heeft zij veel weg van het karakter van haar vader, zij het dan zachter. Die twee karakters gaan nu botsen. Als de dag is aangebroken, dat Steendam in Amersfoort is, fietst Kea naar de kom van Weelman in het bosch, de afgesproken plaats, waar zij Abel reeds wachtende vindt. Het is een stille, rustige omgeving. Geen sterveling is in den omtrek te bespeuren. Hij kan haar zonder bezwaar in zijn armen nemen. Met een kreet van blijdschap valt zij er in en leunt geruimen tijd tegen hem aan. Maar dan moeten zij zakelijk gaan spreken. Met verbazing verneemt zij, dat haar moeder bij zijn moeder in Utrecht is geweest. Den af loop van dat gesprek deelt hij haar uitvoerig mede. „Moeder is er niet tegen", zegt zij. „Neen, dat geloof ik wel. Zij is alleen bang voor je vader. Zou die nu niet tot rede te bren gen zijn, kind?" „Misschien. Maar dat zal even duren. We moeten geduld hebben, Abel". „Ik heb het haast niet, meisje. Vooral niet, als je bij mij bent. Het is zoo onrechtvaardig en ongemotiveerd". ,En toch moet het. We moeten doen, wat dominee heeft geraden. Op den duur verandert vader misschien, vooral als hij ziet, dat ik jou niet loslaat". „Dat doe je niet, Kea?" vraagt hij teeder. Spaansche grens groote Duitsche troepen contingenten zijn geconcentreerd en dat Duitschland van Spanje in den vorm van een ultimatum het recht zou hebben ge- eischt door Spaansch gebied te trekken en de Spaansche kust van de Middellandschï Zee te bezetten, De Spaansche regeering verklaart categorisch, dat dit bericht abso luut onjuist is en eiken grondslag ontbeert, Korte Berichten. (D.N.B.) Den Ssten Februarys te Berlijn overleden General-Oberst Kurt Haase, opperbevelhebber van een leger. De i Führer heeft bevolen dat deze officier, die zich in vredestijd en in twee oorlogen zeer verdienstelijk heeft gemaakt, een staatsbe grafenis ten deel zal vallen. Men spreekt in politieke kringen te Boekarest op het oogenblik van de vor ming van een regeering van nationale con centratie die, onder de leiding van maar schalk Antonescu, alle politieke stroomin gen des lands zal vereenigen. Onder de Australische troepen op Nieuw-Guinea hebben zeer ernstig tropi sche ziekten geheerscht. Er zijn vier maal meer soldaten aan tropische ziekten over leden dan er gesneuveld zijn. (S.P.T.) Uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower wordt gemeld, dat het ■slechte weer in Tunis heeft geleid tot het tijdelijk afnemen der militaire activiteit aldaar. (A.N.P.) Uit Washington meldt Ex change Telegraph, dat president Roosevelt het congres een nieuw crediet van 4 mil liard dollar voor vlootuitbreiding heeft ge vraagd, alsmede goedkeuring voor reeds verstrekte opdrachten tot een bedrag van 210 millioen dollar. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuws dienst meldt, is luitenant-generaal Harry Willons tijdens een inspectiereis langs de Britsche legerdepots in Noord-Afrika, bij een vliegtuigongeluk om het leven geko men. (D.N.B.) Naar „Aftonbladet" uit Lon den meldt, bereiden de communisten tegen 7 Maart de grootste demonstratie voor, die ooit op Trafalgar Square is gehouden. Bij deze gelegenheid zal de onmiddellijke vor ming van een tweede front worden ge- eischt. BURGEMEESTERS. J. Baan Dzn. is met ingang van 24 Februari 1943 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Bleis wij k benoemd. J. M. M van Meetelen is met ingang van 24 Februari 1943 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Berg- schenhoek benoemd. S. B. F. Kooman is gerekend van 1 Januari 1943 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Hens broek benoemd. A. van Campen is, gere kend van 3 Februari 1943 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Fijnaart benoemd. D Hogenboom is, gerekend van 26 Januari 1943 af, opnieuw tot burgemees ter van de gemeente Hoogwoud benoemd. BEëEDIGING. Maandag zijn de gemach tigden van den leider voor staatsaangelegenhe- den, de gemachtigde in bijzonderen dienst, de gemachtigden voor aangelegenheden van de volksgemeenschap, alsmede de gemachtigden voor het bibliotheekwezen en het museumwezen, in het Willem de Zwijgerhuis te 's-Gravenhage plechtig beëedigd. Mussert hield een toespraak, waarin hij generaal Seyffardt herdacht. KENT UW PLICHT. Het bolsjewisme vormt een bedreiging voor geheel Europa. Zijn bestrijding is daarom ook een gemeenschappe lijke Europeesche plicht. Dient uw land en uzelve en blijft niet langer afzijdig. Stort op giro 432100. Verzorgings fonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. JAPANSCHE PLANNEN OP JAVA EN SUMATRA. (A. N. P.). Op initiatief van het Japansche militaire bestuur op Java is on langs een Javaansche maatschappij voor katoen teelt opgericht, teneinde het vijfjarenplan tot verhooging van de katoenproductie te kunnen uitvoeren. Onder Japansche leiding worden de industrieele en economische mogelijkheden in de Zuidzeegebieden in snel tempo tot ontwikkeling gebracht en de overschotten van de overvloedi ge productie van land- en boschbouw worden gebezigd voor de fabricage van oorlogsbehoef ten. Zoo ligt het o.a. in de bedoeling, de op Java en de Philippijnen geproduceerde suiker te gebruiken voor de vervaardiging van vlieg tuigbrandstof, in het bijzonder butanol. Het overschot aan ruwe rubber wordt verwerkt, tot hoogwaardige smeerolie. Een deel der door de Japanners veroverde oliebronnen is reeds weder in bedrijf gesteld Men verwacht, dat eind 1943 op Sumatra weder een normale olieproductie wordt bereikt. OPGELET! Laatste waarschuwing. De Duitsche weermacht houdt tot nadere aankondiging overdag in het geheele Neder- landsche gebied schietoefeningen der lucht doelartillerie. De bevolking wordt er nog maals op gewezen, bij het schieten der luchtdoelartillèrie in huis te blijven of an ders onmiddellijk de dichtbijgelegen gelegen heid tot dekking op te zoeken, daar anders bij eventueele schade of ongevallen geen enkele aanspraak op schadevergoeding kan worden ingediend. In het vervolg wordt niet meer gewaar schuwd 1 Der Befehlshaber der Ordnungspolizei. De drieling Jansen in Utrecht werd op 26 Jan. j.l. 1 jaar oud. De drie broertjes in den speciaal voor hen ver vaardigden kin derstoel waarin zij zich reeds vroegtijdig in het rekenen, kunnen "bekwa- A. Ph. de Keijzer-Pax m. Onze jongens in het buitenland. Mevr. L. A. L.-Br. wijdt in „De Standaard" een speciaal artikel aan „onze jongens" in het buitenland. Daaraan ontleenen wij O jongens, wat denken wij moeders aan jullie.... wat praten we over jullie, wat wordt er voor jullie gebeden! We hoeven er geen doekjes om te winden, we vinden het héél erg. dat jullie weg zijn. O, niet omdat we vinden, dat jullie papjongetjes zijn, die vooral maar heel dicht bij moeder moeten blijven.... Wel natuurlijk niet geen enkele echte Holland- sche moeder denkt er zóó over. We weten alle maal, dat Holland niet groot geworden is door thuis-zittende, om-moeder-heen-hangende jon getjes. We weten allemaal hoe de Hollanders er altijd op uitgetrokken zijn, naar zee naar de koloniën naar Oost en West ons land is geen land van thuis-zitters't is het nooit geweest. Maar dat het door den oorlog komt, dat jullie nu weg zijn dat vindt elke moeder heel erg. En jullie moeders zouden geen moeders zijn, als hun harten niet vol zorg wa ren over jullie over je gezondheid, je klee- „In geen geval jongen. Je hebt mijn woord en dat houd ik, wat er ook gebeurt! Vader kan mij niet dwingen tot een huwelijk met wien dan ook. Ik weiger pertinent, al zou hij met iemand komen aandragen". „Dat zal hij toch niet doen?" „Ik weet het niet, jongen. Direct natuurlijk niet. Ik hoop, dat ik mij vergis. Maar je be grijpt wel, dat vader niet stil zit, als ik onge- j trouwd blijf....". „Je moet niet ongetrouwd blijven, kind. Je bent van mijKunnen we niet. Zij snoert hem den mond, wijl zij begrijpt. „Dat niet, Abel, tenminste nog niet.' Ik weet niet, wat er nog eens gebeuren zal, maar zóó moeten we nu nog niet doen". „Je hebt gelijk, Kea. Vergeef me. Voor jou is het nog veel moeilijker dan voor mij, want je hebt met je vader te maken". „We moeten geduld hebben, Abel. Elkaar niet spreken. Schrijf mij zoo nu en dan. Je krijgt telkens antwoord terug. Bet is te ver trouwen. Verder moeten we "voorloopig nog niet gaan. En geloof me, ik zal niet rusten. Misschien is er met vader nog land te bezeilen. En misschien kan ik op den duur moeder be wegen, een goed woordje bij vader te doen". Abel gevoelt, dat zij gelijk heeft. Hoe hij het geval ook bekijkt, er zit niets anders op, dan geduld te oefenen. Langer dan Kea van plan was, blijven zij bij elkaar. Maar eindelijk dan toch moeten zij af scheid nemen. Ze besluiten, niet gezamenlijk weg te rijden, opdat ze niet gezien zullen wor den. Dus fietst Kea naar „Westhove" terug en Abel fietst langs een omweg naar het dorp. (Wordt vervolgd.) ding, je eten, je huisvestingoch waar denkt een moeder niét over Als jullie brieven komen, dan worden ze ge spéld Vurig hopen we, dat. God ons, na niet te langen tijd, door den vrede weer vereenigt, na tuurlijk hopen we datMaar voor den tijd, dien we gescheiden zijn, hopen we, dat jullie als ras-echte Hollandsche jongens je zult gedra gen in de vreemde omgeving dat jullie daar de overgeleverde oude tradities uit ons vader land zult hoog houden en bovenal „het ge loof der vaderen" nooit zult verloochenen. Je hebt 't veel en véél moeilijker dan wij in onze jeugd, die in een paradijsachtigen vrede heengleed. Jullie maakt harde jaren door. Maar het kan ook wezen, dat al die hardheid kostelijke vruchten voort zal brengen. We ken nen allemaal den ik zou haast zeggen spe ciaal Hollandschen tekstde drukking der melk brengt boter voortAls wij moeders iets hopen, dan is het dit.... dat al de ellende, die jullie.... en wij beleven, ons volk weer héél dicht mag brengen tot den God der vaderen. En als we dan hooren, hoe jullie belijden, dat je daar, in den vreemde, onze psafmen zingt, zoo als je dat nóóit thuis hebt kunnen doen dan springen ons de tranen in de oogen en dan is er even in ons hart: „ik dank U, Vader". Dan voelen we ons zoo één met jullie. „Nood leert bidden".... dat is nog altijd waar. In den vreemde trekt de band, die jullie als Hollanders bindt, natuurlijk heel sterk en bloeit er vriendschap opdat kan ik me voorstellen. Alles wat „Hollandsch" is, zal jul lie dierbaar zijn. Ja, je moet vaak iets missen, om het recht te waardeeren. Je moet ons Holland missen, om te weten, wat het is. Je moet je ouderlijk huis missen, om te weten, hoe goed je het er had. Je moet je kerkgang missen, om te weten wat een leegte dat geeft. Ja de verloren zoon moest den Vader missen eer hij zei„Ik zal opstaan en tot mijn Vader gaan We hopen, dat jullie den Vader nooit zult missen dat jullie ver van 't ouderlijk huis moogt voelen, hoe vlak-bij de hemel is, waar Hij woont, Die gezegd heeft: „Ziet Ik ben met ulieden al de dagen, tot aan de voleinding der wereld". „Met ulieden".... wat kan je dat troosten wat kan je dat een kracht geven. Ik kan me zoo indenken hoe veel meer reëel dan vroeger dit alles voor jullie wordt nu je daar, losgerukt van alle steunsels die je hier had, op jezelf hent aangewezen.Wat zul je nu een troost putten uit woorden, die je vroeger gedachteloos zei of zong. Jullie bent bezig om jezelf e ig en 1e maken, dat wat je hier hon derden malen is gezegd en wat je hier mis schien tamelijk gevoelloos aanhoorde. N u gaat het je grijpenhet wordt waarachtige wer kelijkheid.Denk eens: Zondag 1 het Doopsformulier de Psalmen.... Johannes 17 Ik doe maar een greep uit al onze schatten, die hier misschien door gewoonte ver doft waren. Nu gaan ze weer glanzen..., ze worden jullie rijkdom. En als dat zóó is dan draagt onze scheiding rijke vrucht. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 11 Februari 1943. 's M. tot 8.06 u. 's Av. van 17.43 u. Middelburg. De ver. tot exploitatie van Volkstuinen voor Land- en Tuinbouw „Kweeklust" hield Zater dagmiddag haar jaarvergadering. Uit de jaar verslagen bleek, dat men in het afgeloopcn jaar met vele moeilijkheden te kampen heeft gehad, maar dat zoowel de opbrengst der perceelen als de financieele toestand aanleiding geven tot te vredenheid. De ver. telt 379 leden, van wie 25 nog geen perceel hebben. Het voordeelig sal do der rekening bedraagt f 293,77. Hiervan werd een gedeelte in het reservefonds gestort. Dhr Antheunisse, secr., heeft sinds het ver trek van den penn., dhr J, Verhage, de werk zaamheden van laatstgenoemde waargenomen. Als voorz. werd gekozen dhr M, Kleinepier en als nieuw bestuurslid wegens bedanken van dhr L. de Klerk, dhr A. Everaars. De politie heeft aangehouden F. V., ter zake overtreding van het arbeidsdienstplichtbe- sluit. De marechaussee heeft hem overgebracht naar Den Haag, waar hij voor den Keurings- raad zal worden geleid. Goes. Proces-verbaal is opgemaakt tegen C. Z. wegens het rijden zonder bel op zijn rijwiel. Door H. de K. is aangifte gedaan van diefstal van zijn fiets, die hij voor een winkel geplaatst had. Zuid-Beveland. YERSEKE. Du burgemeester heeft tot tijdelijk hoofd van school II benoemd den heer Ph. L. v. Gorsel. DIPHTHERIE. Het aantal diphtherie- gevallen breidt zich gestadig uit en heeft de 20 reeds overschreden. Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHOONDIJKE. De gemeentebegrooting voor 1943 wijst voor den gewonen dienst een bedrag aan van f 163.822.48 aan in komsten en uitgaven. Voor onvoorziene uitgaven is een posf uitgetrokken van f 2529.57. De opcenten op de Personeele Be lasting moesten van 150 op 170 worden ge bracht. De kapitaaldienst werd vastgesteld met aan inkomsten f 28.530.55 aan uitgaven een bedrag van f 53.415.34. Nadeelig slot groot f 24.884.79. De algemeene reserve be draagt evenwel f 21.000. Kolendampvergiftiging. Toen te Gaastmeer het schippersechtpaar Dijk stra-Krol 's avonds op bezoek was geweest bij kennissen, terwijl een paar meisjes op de kin deren pasten, die thuis in het schip waren ge bleven, wilden een paar jongemannen aan de meisjes een bezoek brengen, maar werden af gewezen. Toen waren zij zoo onvoorzichtig den schoorsteen van het schip dicht te stoppen. Na thuiskomst van het echtpaar vertrokken de meisjes, waarop de schipper en zijn vrouw naar bed gingen. Zij werden het slachtoffer van kolendampvergiftiging. Bij den vader en het oudste kind, een jongen van 7 jaar kwam de hulp te laat. Zij waren reeds overleden. De politie en justitie uit Leeu warden hebben de zaak in onderzoek. Een der jongemannen moet reeds bekend hebben den schoorsteen te hebben dichtgestopt. Haar zusje vermoord. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen een 23-jarige dienst bode, die haar achtjarig zusje op den weg langs het Hazegrietje door verstikking om het leven heeft gebracht. De Officier" van Justitie had tien jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank heeft de dienstbode tot acht jaar, met aftrek en daarna ter be schikkingstelling van de regeering veroor deeld. Te vroeg uit den trein ge stapt. Dinsdagavond had op het station Gilze-Rijen een vreeselijk ongeval plaats. Om streeks 7.20 uur is de echtgenoote van P. L. te vroeg uit den trein gestapt, denkende, dat deze reeds stilstond. Zij viel tusschen den trein en het perron en werd nog enkele meters meege sleurd. Het slachtoffer overleed spoedig daar op. Projectiel ontploft. Zon dagmiddag is te Alphen een zeer ernstig onge luk gebeurd. Men hoorde een hevigen knal, ge volgd door een geschrei om hulp. In een schuur tje vond men drie kinderen, die door een tot ontploffing gebracht projectiel ernstig gewond waren. De oudste van het drietal, een 13-jarige knaap, bleek er zeer ernstig aan toe. Zijn eene broertje kreeg een vrij ernstige wonde aan het been, het andere werd slechts licht gewond. Na verbonden te zijn werden twee van de kinderen naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Inbraak per roeiboot. Te Amsterdam is een inbraak gepleegd in een con fectiefabriek in de Valkenburgerstraat. Een flinke partij bontvellen, alsmede enkele bont mantels, tezamen ter waarde van f 20.000, vie len den dieven in handen. Vermoedelijk hebben zij bij hun bezoek een roeiboot gebruikt, daar zij aan de achterzijde, welke aan het water grenst, naar binnen zijn gekomen. Dieven hadden een eigen fabriek. De recherche heeft een tweétal jeugdige arbeiders aangehouden, die in den loop van enkele maanden tijds uit een fabriek te Hil versum, welke zich toelegt op het vervaardigen van schemerlampen, groote hoeveelheden ma teriaal 'hebben gestolen. Het tweetal, een 16-j. en een 19-j. jongeman hadden kans gezien zoo veel materiaal te kapen, dat zij daarvan een fabriek voor zichzelf konden houden, waarbij een 26-jarige dansleeraar als medewerker op trad. Ruim honderd schemerlampen, welke van gestolen goederen waren vervaardigd, konden door de politie nog in beslag worden genomen. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1943. Hieraan onderkennen wij, dat wij de kinderen Gods liefhebben, wanneer wy God liefhebben en Zijn geboden doen. 1 Joh. 5 2. Zon: op 8.08, onder 17.41. Maan: op 10.48, onder 12 Febr. Ie kw. 20 Pebr. V. maan. In het groote koor der schepping, waarin het kleine boschviooltje en de stralende zon, het wuivende riet en de ruischende wouden des Scheppers grootheid bezingen, zou de mensch voorzanger zijn; hij ontving de eereplaats. Dat is uw levenstaak, o mensch, met heel uw leven, alles om u heen toe te roepen: „Looft den Heere I" Wie dat niet doet, hij mag nog zoo gewich- tigen arbeid verrichten, vervult zijn eigenlijke levenstaak niet, hij is een leeglooper in Gods schepping, zijn leven is een dissonant. Maar Jezus is de groote Herschepper aller dingen. Hij overwon den dood om ons dat echte leven te geven. Door Zijn Geest neemt Hij de haat uit het hart en doet er de tcedere snaren der liefde weer trillen. Dan klinkt uit onze wonin gen, ook uit 't lied onzer kinderen: „Looft den Heere I" (Bijbelsch Dagboek,) „DE HOOIKIST BEWAART DE WARMTE, MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN." NED. HERV. KERK. Beroepen: te Geldermalsen, P. J. Roscam Abbing te Bo- vensmilde; te Weesp, J. v. d. Wiel, voo-rg. Herv. Evang. te Rijswijk; te Hei- en Boei- cop, J. W. v. d. Linden te Kootwijk; te Ederveen, J. G. v. Ieperen te Hilligersberg. Bedankt: voor Lage Vuursche, I. Schipper te Bunschotenvoor Eramer- Compascuum, J.\ W. Beerekamp te Nieuw Weerdinge; voor Garderen, H. A. Leen- mans Jr. te Ede. B APT. GEM EENTEN. Beroepen: te Apeldoorn, K. Prins te Nieuw Weer dinge. .Bedankt: voor Harlingen, J. B. de Neef te Arnhem. HULPPREDIKERS. Ned., Herv. Kerk: Benoemd tot hulppred. te Mid delburg (wijk II), Ds H. A. v. Loon te G r ij p s k e r k e. Geréf. Kerken: Bedankt voor Am sterdam-C en Nijmegen en aangenomen naar Amsterdam-Zuid, J. Haitsma, hulp pred. te IJmuiden. EMERITAAT. Naar wij vernemen is Ds E. F. Herbschleb, predikant bij de Ev. Luth. Gem. te Doetinchem voornemens na een diensttijd van 47 jaar met emeritaat te gaan. MIDDELBURG. Bij de Geref. Gem. zijn herkozen de aftr. ouderlingen dhrn L. Jobse, J. de' Kok, A. de Priester en A. J. Schot en de aftr. diakenen dhrn G. Dekker, J. Houter man en- P. Pieterse. In verband met de uitbreiding der gemeente is als 9de ouderling gekozen dhr J. Janse-van Horsum en als 7e diaken dhr M. de Jager. KATTENDIJKE. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier besloten tot invoering van het ge meenschappelijk stil gebed tot meerdere eerbied bij het begin van den dienst. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. U.L,0.-school te Zierikzee, Mej. P Stolk te Utrecht. VOLONTAIR IN DE SCHOOL. Dezer dagen heeft de secr.-gen., Prof. van Dam, het volontairschap voor den bezitter van de be voegdheid van onderwijzer ingesteld. De kweekeling met akte is sinds 1 Jan. j.l. uit de scholen verdwenen. Het was echter niet verkeerd, dat kweekelingen niet aanstonds als volslagen onderwijzer of onderwijzeres in een school werden aangesteld en eerst een proeftijd doormaakten. Het nu ingevoerde volontairschap schept daar toe weer de bevoegdheid. De afgestudeerde kweekeling kan drie jaar als volontair onder toezicht werkzaam zijn zonder bezoldiging. Het toezicht is uitdrukkelijk bedongen om eventueel misbruik van de zijde van schoolbesturen te voorkomen. De volontair mag dan ook niet lan ger dan drie dagen een noodzakelijke, volwaar- dige kracht vervangen. Na drie jaar mag hij geen volontair meer zijn; hij zal dan een tijde lijke of een vaste aanstelling moeten verwerven j tenzij hij of zij ongeschikt voor het onderwijs is gebleken. Want de bedoeling van dit drie jarig volontairschap is tenslotte ook een selec- tie bij het onderwijspersoneel te verkrijgen. Rechtbank te- Middelburg. Uitspraken van 9 Februari 1943. Veroordeeld werden De 23-j. W. J. Roelse, chauffeur-monteur brandweerman uit Vlissingen wegens het onder eede afleggen van een valsche verklaring in een echtscheidingsproces. Eisch 8 mnd. gev., uit- spr. 5 mnd. gev. straf. De 18-jarige dagdienstbode L. A. Scheers en de 31-jarige A. C. Kloet, echtg. van R. Casetta, beiden te Middelburg, wegens' diefstal van een hoeveelheid boonen ten nadeele van den land houder van Oosten te Grijpskerke. Tegen Sch. luidde de eisch f 20 of 4 w. tuchtschool en voor K. 14 d. gev. straf. Uitspr. voor K. conform den eisch en voor Sch. f 20 b. of 10 d. hecht. De gedetineerde 35-j. domeinarbeider uit Haamstede, A. P. Speelman, wegens oplichting van den boekhouder Heizen. Uitspr. 6 mnd gev. straf met aftrek van het voorarrest tot heden. De eisch was 1 jaar. De 38-j. loodgieter A. Brugge uit Vlissingen wegens diefstal van een groot aantal kwasten, penseelen, borstels, behangsellinnen enz. tot een bedrag van f 3000 ten nadeele van de Mij „De Schelde" te Vlissingen, alsmede diefstal van s een hoeveelheid levensmiddelen en kleeding- stukken uit de verlaten woning van de Wed. v. Gessel aldaar. De eisch luidde 2 jaar met af trek voorarrest. De uitspraak wordt aangehou den om alsnog de Wed. v. Gessel te hooren. De 19-j. transportarb. J. J. Mareels, tijdelijk te Amsterdam wonende, wegens inbraak in de woning van den landbouwer Baecke te Bier vliet en diefstal van tabak en sigaren. De Offi cier had 6 mnd. gev, straf gevraagd. Uitspr. 6 mnd. gev. straf, met schorsing der straf, in dien hij binnen 8 dagen gratie vraagt. Wegens 't gebruik maken van een vervalscht stuk, waardoor nadeel kon ontstaan, gepleegd in Sept. j.l. te 's-Heer Hendrikskinderen door den 71-j. F. Harthoorn, luidde de eisch 6 mnd. gev. straf. De rechtbank acht het onderzoek niet volledig geweest en verwijst de zaak terug naar den Reohter-Commissaris. 1 jaar en 6 mnd. gev. straf had de Officier geëischt in de zaak tegen den gedetineerden 67-j. landbouwer C. den Dekker uit Hoede- kenskerke, daar hij in 1934 zijn toen nog min derjarigen zoon gedwongen had een hem toe- behoorende auto in brand te steken, teneinde de verzekeringsgelden op te strijken. Bovendien had verdachte zich ook nog aan een zedendelict schuldig gemaakt. Tegen den zoon, M. den Dekker, luidde de eisch 3 mnd. gev. straf. De vader wordt veroordeeld tot 1 jaar gev. straf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1