BiSffiiiSi HL Wl diMJi MAANDAG 8 FEBRUARI 1943 We ï*argang, No. 108 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW DAGKALENDER VOOR HOOFD EN~HART KERK EN SCHOOL ZIJ, DIE KWAMEN EN GINGEN CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes, Postrekening no, 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N, Burg 2628 en Noordweg 1S5. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. 16 SCHEPEN EN EEN KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. - GROS VAN SOWJETTROEPEN BIJ NOWOROS- SISK VERNIETIGD. - ENGELAND EN DE NEUTRALEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede Het gros van den in het gebied van Noworossiisk ge landen v ij and is vernie tigd. Zwakke overblijfselen zijn op een zeer klein gebied opeengedrongen. In den westelijken Kaukasus werden nieuwe vijan delijke aanvallen met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij werden op S en 6 Februari 21 pantserwagens bui ten gevecht gesteld. Terwijl in de Donetzbocht ten oos ten van Sjachty slechts plaatselijke gevech ten plaats vonden, duurt de afweerslag in het mondingsgebied van den Don, aan de midden-Donetz en ten westen van den Os- kolsector met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewisten leden bij hun aan- vallen, die zij ondernamen zonder rekening te houden met de offers, zeer zware, bloe dige verliezen In een onoverzichtelijk boschgebied werd een vijandelijk regiment tot den strijd gedwongen en volkomen ver nietigd. Aan de andere fronten verliep de dag over het algemeen rustig. Sterke formaties der luchtmacht bestookten den gehcelen dag marcheerende colonnes van den vijand. Aan het front in Tunesië levendige bedrijvigheid van verkenningspatrouilles aan weerskanten. Ten noordoosten van O r a n hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen in den afgelcopen nacht een vijande lijk konvooi aangevallen en volgens de tot dusverre ontvangen berichten drie trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van 18.000 ton zwaar beschadigd. Een der schepen geraakte in brand. Bij nachtelijke storings vluchten boven West-Duitschland hejbben vijande lijke vliegtuigen, door hier en daar bommen te laten vallen, geringe verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Duikbooten hebben in zware, hardnek kige gevechten, uit konvooien, die naar En geland voeren en bestemd waren voor het Afrikaansche en het Sowjet-Russische front, 16 volgeladen transportschepen en tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.500 ton, alsmede 4 zeiltransport- schepen tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden door torpedo's beschadigd. Een andere Duitsche duikboot heeft in het oostelijk deel der Middellandsche Zee een kruiser van de Dido-klasse in den grond geboord. Het Italiaansche legerbericht meldt Levendige bedrijvigheid van artillerie en andere wapens aan de grens tusschen L i - b y en Tunesië. In Tunesië actie van verkenningsafdeelingenwij hebben eenige tientallen gevangenen gemaakt. Een Ame- rikaansche patrouille, die met auto's tot onze linies doordrong, werd gevangen ge nomen. Vliegtuigen van de spil hebben concen traties van gemotoriseerde strijdmiddelen en op marsch zijnde ravitailleeringscolonnes aangevallen. Schepen op de reede van Tri polis werden gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving yan F i n a 1 a (Palermo), waardoor brand ontstond in een boschge bied. Zij openden machinegeweervuur op twee passagierstreinen tusschen Licata en Gela en in de omgeving van Cassibile (Sy- racruse). Er zijn een doode en vijf ge wonden. Engeland en de neutralen. (S.P.T.) Volgens een officieele mededee- ling heeft minister-president Churchill Vrij dag een bezoek gebracht aan Tripolis. Nog op den avond van denzelfden dag heeft hij de stad weer verlaten. Men neemt in politieke kringen te Lis sabon met steeds meer zekerheid aan, dat Churchill Portugal zal bezoeken. In een speciaal communiqué van het Spaansche ministerie van Buitenlandsche 57.) GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. Het schreien staat haar nader dan het la chen. Ellendige dagen heeft Kea achter den rug. Zij snakt er naar, eens met Abel te spre ken, maar heeft er nog geen kans toe gezien. Toch moet het spoedig zijn. Zij voelt zich zoo alléén. „Als je dat zegt, geloof ik je", merkt de boer zachter op. ,,'t Is je geraden ook. Ik eisch dat je met dien Lasterie geen enkel contact hebt. Je mo,et niet denken, dat ik van meening verander. Mijn meening staat vast, wat de men- schen er ook van zeggen". Kea zwijgt verder en zwijgend zit het drietal aan de tafel, die klaar gezet is. Iets later praat Sfeendam toch over de Jaarbeurs en Kea, hoe wel haar hart vol smart is, gaat er op in. Een week later heeft de boer een vergade ring in Amersfoort en van die gelegenheid maakt Kea gebruik. Zij brengt haar moeder van het feit op de hoogte. Die heeft eerst be zwaren. „Doe dat nu niet kind. Als vader er achter komt, is er geen huis met hem te houden. En je komt er toch niets verder mee. Bovendien, hoe moet Lasterie het te weten komen?" Kea kan niet reppen van Bet Haverman. Van weerszijden is stilzwijgen beloofd. Zij vindt het ontzettend, want nog nooit heeft zij iets ge daan, dat vader of moeder of beiden niet wis ten. ,Ik kan hem toch een briefje over de post zenden", zegt zij". „Dat was mijn bedoeling. I k kan geen post van hem ontvangen, maar hij Zaken worden categorisch alle geruchten gedementeerd, waarin sprake is van een deelneming door Spanje aan een eventueele Britsch-Portugeesche conferentie. Volgens den S.P.T,-correspondent in Por tugal, zouden de groote geallieerde mo gendheden, die in hun diplomatiek offensief tegen Spanje en Portugal zeer behoedzaam te werk gaan, tegen Zweden een meer openhartige taal spreken, waarin waarschu wingen en aanbiedingen elkaar afwisselen. Men zou van plan zijn, Zweden, om het voor de geallieerden te winnen, aanbiedin gen ten koste van Finland te doen. In Amerikaansche en Britsche kringen te Londen wordt den laatsten tijd veel gespro ken over geallieerde aanvalsplannen tegen Scandinavië, en wel tegen het Noorden. Het doel hiervan zou zijn Finland een twee fronten-oorlog op te dringen en ten slotte contact met Zweden te verkrijgen. Sluiting van een aantal Duitsche bedrijven. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat van de uitgevaardigde verorde ningen tot mobilisatie van de volkskracht de meest ingrijpende wel is, die, welke de sluiting gelast van alle winkels, die voor de voorziening in de levensbehoeften der bevolking niet absoluut noodzakelijk zijn. Hieronder vallen in de eerste plaats zaken, die luxe-artikelen verkoopen, juweliersza ken, postzegelhandels, chocoladewinkels e.d. Van zaken, zooals die welke meubelen, anti quiteiten, boeken, tabaksartikelen e.d. ver koopen, zal een deel worden gesloten. In plaatsen, waar zich verschillende wa renhuizen bevinden wordt een deel hier van stilgelegd. Tot de handwerkbedrijven die stilgelegd worden, behooren goud- en zilversmede rijen, plisseerderijen, luxe kleermakerijen e.d. Een groot aantal van deze bedrijven is echter reeds in de bewapenings-industrie ingeschakeld. Korte Berichten. Volgens radio-Londen heeft minister Bevin in het Lagerhuis verklaard, dat 8.670.000 vrouwen in Engeland voor den militairen dienst of voor belangrijke oor logsdiensten zijn opgeroepen, o.w. 3 mil- lioen getrouwde vrouwen of weduwen met kinderen beneden de 14 jaar. (D.N.B.) Met ingang van 5 Febr. zijn in heel Italië het stoken, de verkoop en het schen ken van brandewijn en likeuren verboden. Deze maatregel wordt gemotiyeerd met de noodzakelijkheid den tot dusver voor het stoken van brandewijn benoodigde alcohol te gebruiken voor de vervaardiging van synthetische rubber, autarkische brandstof fen en andere producten, die noodzakelijk zijn voor de oorlogvoering. (D.N.B.) (D.N.B.) Naar de Britsche berichten dienst meldt heeft Frank Maxwell Andrews Vrijdag het opperbevel op zich genomen over de Amerikaansche strijdkrachten op het Europeesche oorlogstooneel. RUILING BOTERBON 07 TEGEN RANTSOENBON NOG MOGELIJK. Per sonen, die niet in staat zijn hun bonnen „boter 07" in te leveren bij een detaillist in de gemeen te, waar zij zich ten gevolge van oorlogsom standigheden gaan vestigen, kunnen evenals schippers, woonwagenbewoners, gedetacheerde marechaussee's, de vaste bevolking van kost scholen e.d. de in hun bezit zijnde bonnen „boter 07" nog tot en met 27 dezer bij de plaatselijke distributiediensten ruilen tegen de rantsoenbonnen „een rantsoen margarine of vet'. MANDARIJNEN- EN SINAASAP PELENBON. De geldigheidsduur van bon „Reserve 403", recht gevende op 350 gram mandarijnen of sinaasappelen, en van bon „Re serve 404" recht gevende op 850 gram man darijnen of sinaasappelen, is verlengd tot en met Zaterdag 20 Febr. 1943. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Abusievelijk is als telefoonnummer van den verplaatsten dienst van den gemachtigde voor de prijzen gemeld 4991 in Deventer. Dit moet zijn4941. wordt niet op de vingers gezien", voegt zij er bitter aan toe. „Maar waarover willen jullie dan praten? Je komt er niet verder mee, zeg ik al. Vader is tóch niet te vermurwen. Het beste is, Kea, dat jullie van elkaar gfzien". „Méént u dat, moeder? Als zooiets nu eens tegen u gezegd was, toen u met vader....?" De boerin wendt het, hoofd af. Voor wat liefs zou zij willen zeggen: „Ga je gang, Kea, desnoods tegen den wil van de vader in, want wat vader eischt is onmenschelijk en liefdeloos" Maar zij durft niet. Om den wille van haar man. Zij zegt alleen: „Je moet aan je vader denken, Kea. Hij is je vader!" „Ik weet het wel moeder. Dacht u dan, dat het voor mij niet verschrikkelijk is?" Ach ja, dat weet moeder ook wel. Het is het kind nu al aan te zien, dat zij lijdt. „Schrijf hem dan maar", geeft zij toe. „Maar het helpt niet, of jullie mekaar spreken. Of wou je soms achter den rug van je vader met elkaar in het geniep omgaan?" „Neen, moeder, dat doen we in géén geval. We moeten eerst nog eens praten, om te zien, wat we zullen doen. Ik denk, dat we zullen wachten. We kunnen wachten. En dan hopen we, dat vader toegeeft". „Reken er niet op, kind. Het is erg voor je en ik heb met je te doen, maar vader wil het persé niet. Zet Lasterie uit je hoofd. Dat lukt misschien wel. Jullie kennen elkaar nauwelijks. En dan kun je best nog gelukkig worden met een boerenzoon. Dan is de vrede hier ook te rug". „Ten koste van mijn geluk, moeder. Dat kén vader op den duur niet willen". (Wordt vervolgd.) BURGEMEESTERS. Jhr Mr G. A. Strick van kinschoten is opnieuw tot burge meester van Zwolle;kerspel benoemd. De hooikist in de huishouding. Bij gebruik van de hooikist voor het berei den van spijzen, moet men met overleg te werk gaan. Zoo moeten de pannen en potten van bui ten goed schoon zijn en bij het inzetten in de kist of de mand, die als hooikist dienst doet, mag niet worden gemorst. De kist, mand of kranten welke immers een goede hooikist kunnen vormen doe men gedurende de be reiding vooral niet open. "Wanneer er in een kist verschillende pannen gaan plaatse men op iedere pan een stevig kussentje. Zoodoende be hoeft er geen warmte verloren te gaan. Na het gebruik behoort de hooikist open te blijven „om te luchten". Wie zich aan deze richtlijnen houdt, behoeft niet bang te zijn voor overschrijding van het gas- en electriciteitsrantsoen. WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 9 Februari 1943. 'sM. tot 8.10 u. 's Av. van 17.39 u. Middelburg. Tegen J. W. K. is proces-verbaal opge maakt, omdat hij op een rijdende tram sprong. Goes. Tot leden van het Burg. Armbestuur zijn door den burgemeester herbenoemd dhrn W. Tielemans en H. Scirpper en tot regentes van het Weeshuis mevr. Klooté-Hanse. In het kantoor van den houthandel van ae fa v. R. alhier is een poging tot inbraak ge pleegd. Uit het paneel is een stuk gezaagd, ten einde het slot te verwijderen. Hierin is men echter niet geslaagd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen P. G. C. M. P. en A. L. L. v. O., die hun rijwielen onbeheerd lieten staan. Wij herinneren er nog eens aan, dat fietsen na zonszondergang niet onbeheerd mogen staan, ook al zijn ze van een slot voorzien. H. W. B. kreeg proces-verbaal, omdat hij een rijwiel zonder rood achterlicht bereed. Zuid-Beveland. WEMELDINGE. Gevonden een polshorloge, een glacé en twee wollen handschoenen, een paar wollen handschoentjes, een kettingarm bandje, een horlogeketting, een ring met sleu tels en een geldbeursje. Inlichtingen verstrekt de gem.-veldwachter. (Belangeloos bericht.) Walcheren. VEERE. Woensdag hield de Geiteufokver. haar jaarvergadering. De inkomsten met goed slot over 1941 bedroegen f 82.68. De uitgaven over 1942 waren f 62.94, alzoo een batig slot van f 19.74. De contributie bleef f 0.60. Het dekgeld werd verhoogd van f 0.70 op f 0.90. Besloten werd om weer geldprijzen bij de plaatselijke keuring uit te reiken. Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL, De ver. van varkenshouders „Werk- mansbelang" hield jaarvergadering. Ontvang sten bedroegen totaal f 120.17 en de uitgaven f 103.62, batig saldo f 16.55. Het kapitaal der ver. is thans f 1279,92. De bezoldiging van den secr.-penninm. werd bepaald op f 30 per jaar en de contributie op f 0.35 per maand gehand haafd. De uitkeering voor gestorven varkens per kg werd verhoogd van f 0.75 op f 1. BIERVLIET. Tut directeur van het mu ziekgezelschap „Harmonie" is benoemd dhr Jos. Anthonisse, musicus. Schouwen-Duiveland. BURGH. In tegenwoordigheid van ver schillende personen, leden der N.S.B. en een vertegenwoordiger van den Beauftragte, is Woensdagmiddag de nieuw benoemde burgemeester van Burgh, de heer J. P. C. Boot, door den wnd. burgemeester, den heer B. Th. Boot, geïnstalleerd. De burgemeester aanvaardde daarna met een rede zijn ambt. De gemachtigde van den leider, de heer Dekker uit Goes, richtte zich in een uitvoerige rede tot den burge meester. Aan het slot bood de groepslei der een foto van Mussert aan. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. De visscherij-uitkomsten zijn de laatste weken ver van goed te noemen. De aanvoer van bliek en schardijn was ver beneden 'normaal. Mossels konden door minder aanvoer ook betrekkelijk weinig worden verzonden. De verzending van oes ters was normaal. Vrouw vermoord te Rot terdam. In een pand aan de Adrianastraat te Rotterdam is vermoedelijk Woensdagavond een moord gepleegd. In de slaapkamer voor haar bed werd het slachtoffer, de 40-j. vrouw T. R. door haar bovenbuurman dood aange troffen. De vrouw is vermoedelijk met een mes om het leven gebracht. Een vierling. Te Zwolle is Za terdag een vierling geboren, 3 meisjes en een jongen. De vader is de heer H. G. Kiffers, bode op het gemeentehuis. De moeder en de vierling maken het goed. Zij worden verpleegd in het R. K. ziekenhuis. Een tragische omstan digheid was, dat de vader van den heer Kiffers bijna gelijktijdig met de geboorte van den vier ling is overleden. 'De negen bontmantels te recht. De bontdiefstal, die gepleegd is, is reeds tot klaarheid gebracht. De geheele buit, bestaande uit 9 bontmantels, ter waarde van f 14.000, is terug gevonden. De politie had al gauw het oog laten vallen op een tweetal be kende inbrekers en vond in een achterkamer op een bed de negen bontmantels. VEREEN, TOT VERBETERING VAN IIET GËITENRAS IN ZEELAND. Deze vereeniging houdt Woensdag a.s, te Middelburg haar algem. vergadering, waar in de verschillende verslagen zullen worden uitgebracht. Het Dag. Bestuur stelt voor om de contributie en den prijs der aan te koopen bokjes voor 1943 onveranderd te handhaven. Verder stet het voor een wijzi ging te brengen in de omwisseling der dek- bokken. De voordracht voor lid der com missie van toezicht op het fokstation (vaca ture W. Melicfste) luidt: K. Huibrechtse te Westkapelle en W. v. d, Broeke te Vrou wenpolder. - KEURING TE AXEL 3 FEBR. 1943. Goedgekeurd voor dekkingDiavolo, eig. J. Koster te Boschkapelle, post AxelCesar van Zorgvliet, eig. Jan de Regt-Dieleman te Zaam- slag; Mars van Cesar, eig. Jan de Regt-Diele man te Zaamslag; Montain van Torenberg, eig. L. den Exter te Sluiskil en Jac. Huijssen te Axel; René, fok.-eig. Wed. Jac. de Feijter Cz. te Boschkapelle, post Axel; Frits, eig. Fa. F. Dekker te AxelLevien, fok.-eig. J. C. den Hamer Jz. te Koewacht, post Axel; Avenir van Edith, eig. W. L. den Hamer te AxelJanko, fok.-eig. J. Koster te Boschkapelle, post Axel Frangois, fok.-eig. P. B. van Hoeve te Axel; Pim, eig. P. de Jonge te Terneuzen; Frits van Driewegen, eig. P. L. Mangnus te Biervliet; Herman van Acron, fok.-eig. J. W. Scheele Jz te Boschkapelle; Gerard, eig. Kindn H. Bonte te KoewachtDirk van Rondeputten, fok.-eig. M. van Fraaijenhove Jz. te Axel; Emir, eig. Abr. Haak Cz. te Zaamslag; Acron van Zaam slag, fok.-eig. Abr. Haak Cz. te Zaamslag. Goedgekeurd voor 4 jaren: Frederik, eig. L. den Exter te Sluiskil en Jac. Huijssen te Axel. Opgenomen in keurstamboekMontain van Torenberg, eig. L. den Exter te Sluiskil en Jac. Huijssen te Axel; Janko, fok.-eig. J. Kos ter te Boschkapelle, post AxelGerard, eig. kindn H. Bonte te Koewacht. Afgekeurd: Boudi, eig. Fa F. Dekker te AxelJaap, eig. Abr. Haak Cz. te Zaamslag Alvaro van Certain, fok.-eig. Gcbr. Daelman Jzns te WestdorpeMaurice, fok.-eig. A. de Feijter Czn te Axel; Ebert van de Stellehoeve, fok.-eig. Wed. W. Koster te Axel; Certain van Velgersdijk, eig. Jac. de Putter Pz. te Axel Dukol van Zuiddorpe, fok.-eig. A. C. van Waes te Zuiddorpe; Tom, fok.-eig. M. Wauters te Sas van Gent; Jules, eig. Fa. F. Dekker te AxelHenk van 't Hoogland, eig. J. Koster te Boschkapelle, post AxelJan van Zuiddorpe, fok.-eig. A. C. van Waes te Zuiddorpe; Élé gant van de Stellehoeve, fok.-eig. Wed. W. Koster te AxelRoland, fok.-eig. A. de Feij ter Cz. te AxelDonar van Avenir, fok.-eig. Gebr. Daelman Jzns te WestdorpeAnatole van Ruitershof, eig. J. A. Dees Jz. te Zaam slag; Leon van Schoonoord, fok.-eig. Jan Die- leman Wzn te ZaamslagRinus van Acron, fok.-eig. Alb. J. Goethals te Sas van Gent; Cambrinus van Sluiskil, fok.-eig. Jan van Hoe ve te SluiskilLeon, eig. Abr. Haak Czn. te Zaamslag; Orion, eig. S. van Hoeve Fz. te Kijkuit-AxelSjaak, fok.-eig. Abr. Koster Wz. te Zaamslag; Hector van Othene, fok.- eig. A. de Kraker Jz. te Zaamslag; Harold II van Loose'shof, fok.-eig. C. de Putter te Axel Maurits van Zorgvliet, fok.-eig. L. W. de Regt Lz. te ZaamslagSimon, eig. J. Dieleman Az. en Riemans te Hoek; Brillant van Zuiddorpe, •eig. A. C. Puijlaert te ZuiddorpeFrans van Orlie, eig. Lev. Audenaert te ZuiddorpeHa rold, eig. Jan de Feijter Lz. te AxelCertain v. d. Elzenburg, eig. C. A. Dekker Cz. te Axel Roland van Coegors, eig. C. A. Dekker Cz. te AxelGerard van Loose'shof, fok.-eig. C. de Putter te Axel; Joubert van Axel, eig. kindn H. Bonte te Koewacht; Clairon van Jessy, eig. P. en Th. David te Sluiskil-Terneuzen. Premiekeuring. 3-jarige in keur stamboek opgenomen, kleine maat: Janko, fok.- eig. J. Koster te Boschkapelle, post Axel, le prijs. 3-jraige in keurstamboek opgenomen, groote maat: Montain van Torenberg, eig. L. den Exter te Sluiskil en Jac. Huijssen te Axel, le prijs. 3-jarige niet in keurstamboek opgenomen, kl. maat: Emir, eig. Abr. Haak Cz. te Zaamslag, le prijsPim, eig. P. de Jonge te Terneuzen. 2e prijs. 3-jarige niet in keurstamboek opgenomen, gr. maat: Avenis van Edith, eig. W. L. den Ha mer te Axel, le prijsCesar van Zorgvliet, eig. Jan de Regt-Dieleman te Zaamslagle prijs Acron van Zaamslag, fok.-eig. Abr. Haak Cz. te Zaamslag, 2e prijs; Mars van Cesar, eig. Jan de Regt-Dieleman te Zaamslag, 2e prijs; René, fok.-eig. Wed. Jac. de Feijter Czn. te Boschkapelle, post Axel, 3e prijs. 4-jarige, kleine maat: Gerard, eig. kindn H. Bonte te Koewacht, 2e prijs. Oudere, kleine maatArius van Clairon, eig. wed. Jac, de Feijter Cz. te Boschkapelle, post Axel, le prijs; Roland van Clairon, eig. Iz. de Feijter Wzn, Wed. Jan den Hamer Jz. en W. L. den HamèV te Axel, 3e prijsClai ron van Hoek, eig. L. den Exter te Sluiskil en Jac. Huijssen te Axel, 3e prijsCastro van Ëmly, eig. Gebr. AL, C. en P. Serrarens te Os- senisse, post Boschkapelle, 3e prijs. Oudere, groote maat: Janus van Frederica, eig. P. en Th: David te Sluiskil-Terneuzen, 2e prijsFrederik, eig. L. den Exter te Sluis kil en Jac. Huijssen te Axel, 2e prijs; Carlo van 't Kerkje, dig. Corn, de Feijter Johzn. te Boschkapelle, 2e prijs. MAANDAG 8 FEBRUARI 1943. Indien iemand zegt: Ik heb God lief, doch zijn broeder haat, dan is hij een leugenaar, 1 Joh. 4:20a. Zon: op 8.12, onder 17.37. Maan: op 9.59, onder 22.22. 12 Febr. le kw. 20 Febr. volle m. Als de Heilige Geest krachtig gaat werken, dan is er een zegen over de achterste bank op de gaanderij, een genade over de kleinen, die een toevlucht gezocht hebben bij den Heiland. Dan is er een zegen 'over de studeerkamers en de kansels, maar ook over 't catechisatielokaal, waar de blagen en de bakvischjcs hun vragen opdreunen. Dan zullen wij den broeder niet voorbijloopen met het gemompeleen mooi lid I- Maar dan zullen onze harten opengaan voor den Heere èn voor elkander. Trooster! Zalver! Gij zult kómen Op 't gebed, door U verwekt.... N. BAAS. „DE HOOIKIST BEWAART DE WARMTE, MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN." Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkomman- do deelt mede: vrij willigers voor de waffen- SS en het legioen kun nen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mo gelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wij! de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de germaansche-SS in M up NED HERV. KERK. Beroepen: te Rotterdam-Feijenoord, W. E. M. Hoekze- ma te Loenen a. d. Vecht; te Uithuizen, R. B-ijlsma te Hellendoorn. Aangenomen: naar Adorp, W. de Jong, cand. te Rottevalle. Bedankt: voor Oosterwolde, J. H. Cirkel te Leerbroek; voor Jutphaas, J. J. H. v. d. Ree te Vianen. GEREF. KERKEN. Beroepen; te Anna Paulowna, J. Blokland, hulppred. te Oegstgeest. Aangenomen: naar Oosterzee (Fr.), K. P. v. d. Wel, hulppred. te Sneek. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Sliedrecht, K. Groen en D. Driessen te Rotterdam, GEREF. GEMEENTE. Beroepen: te Middelburg, W. C. Lamain te Rotterdam-Z. Bedankt: voor Goes en Melis- kerk e, T. Dorresteijn te Opheusden. BAPT. GEMEENTEN. Aangeno men: naar Haarlem, T. Jansma te Nw. Pekela. HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken. Benoemd te Haarlemmermeer-Oost, cand. C. Stam van Zwartsluis. Bij onze vrijwilligers. Voor het aantreden worden de laarzen nog eens extra onderhanden genomen. Atlantic-Holland-Pax m. Nederland willen toetreden. 9.2.43, Amersfoort, 10 uur, dienstgebouw Leusderweg. 10.2/43, Den Haag, 9 uur, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. BEROEPBAAR. De classis Zwolle der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd dhr J. F. Hey, cand. te Kampen. Adres Vloeddijk 23, Kampen. Ds F. DE GIDTS. Maandag 15 Febr. a.s. viert Ds F. de Gidts, em. pred. te Zeist, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hij diende achtereen volgens de gemeenten van Goedereede, Oud- Vosmeer en Asperen. Ds J. A. VI SS CHER f Te Groesbeek is plotseling overleden de 66-jarige Ds J. A. Vis- scher, Ned. Herv. pred., oud-directeur van de bekende stichting Centrale P.H., vooral bekend als de man van „de arme Friesche heide". Naar de Stand, meldt is Ds P. van Ho ven, Geref. pred. te Honselersdijk, voorheen te Meliskerke, door ziekte eentijdlang verhin derd zijn ambtsbezigheden te verrichten. EEN SCHEURING. De kerkeraad der Geref. Kerk van Poederoyen heeft besloten om uit het verband der Geref. Kerken te treden. Men zal zich vermoedelijk aansluiten bij de Chr. Geref. Kerk. Bij de kérk van Poederoyen, die 89 zielen, waarvan 30 belijdende leden, telt, was tot voor kort hulpprediker Dr C. Steen blok, em. pred., die ook hulpprediker was bij de Geref. Kerk van Poortvliet. BIERVLIET. Tot onderwijzeres aan de O. L. school B te Driewegen alhier is benoemd mej. Doorenbos te Vlissingen. Tot tijd. onderw. aan de O. L. school A is benoemd dhr J. de Vogelaar te Driewegen. Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. school te Boerakker, W. v. Voorst te Nuns- peet. Tot wederopzegging benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke, Drs A. Schram. HEINKENSZAND. Ingekomen: J. Drie- dijk en echtgen., van St. Jansteen; J. Traas, van Goes. Vertrokken: M. Zuidweg, naar Wieringer- werfA. J. Vermeulen, naar Wassenaar; J. Braamse, naar ErmeloL. van Darame, naar Goes; W. C. du Pré en gezin, naar Helmond. KOUDEKERKE. Vertrokken: M. Vreeke, fabrieksarb:, naar Vlissingen; F. Duijvekot, melkslijter, naar Vlissingen; J. J. Rijkmans, kantoorbed., naar ArnhemM. Aarnoutse, dienstb., naar St. Laurens. IngekomenJ. G. Bakker, z. ber., van Middelburg, naar B 288; H. de Vries, sla ger, van Vlissingen naar B 321a, met ge zin; A. H. van der Giessen, magazijnbed., van Vlissingen naar B 454, met gezin; A. Maas, z. ber., van Vlissingen naar B 204, met gezin; G. K. van den Berg, veehande laar, van Vlissingen naar B 25^, met gezin. ST LAURENS. Ingekomen: J. A. van Ros- sum en gezin, marechaussee, van Middelburg n. Noordweg B 40. E. D. Christiaanse, dienstb. van Middelburg n. Noordweg B 150. C. J. van der Burg en gezin, wachtm. marechaussee, van Halsteren n. Noordweg B 53a. J. Krijger, in stallateur metaalwerkpl., van Amersfoort naar Noordweg B 90c. K. Gerhold, boekhouder, van Duitschland n. Noordweg B 151g. K. W. To renvliet, zonder ber., van Serooskerke naar Noordweg B 90b. K. W. Torenvliet en gezin, koperslager, van Serooskerke n. Noordweg B 90b. K. W. Malipaart, ambt. Distributiedienst, van Serooskerke n. Noordweg B 90b. Vertrokken: W. L. P. Bom en gezin, Ref. 2e kl. P.T.T., van Noordweg B 53a n. Breda. M. J. Cohen en gezin, zonder ber., van Noord weg B 151g, n. Amsterdam. J. Poppe, verpleeg ster, van Noordweg A 92 n. Kollumerland. W. C. de Jong, vert. Unilever, van Noordweg B 90b n. 's-Gravenhage. DOMBURG. Ingekomen: Geene. Vertrok ken: P. Vreeke, naar Wassenaar; J. J. Kortenhout, naar Middelburg; F. de Visser (3 personen), naar Ridderkerk; W. C. de Sitter, naar OegstgeestJ. H. Lagaaij (2 I personen), naar Voorschoten; A. J. W. An,- driessen, naar Voorschoten; J. C. Peeman, n. Rotterdam; G. Hönigesz, n. Duitschland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1