«■fa DONDERDAG 4 FEBRUARI 1943 M 57e Jaargang, No. 105 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL *fi) CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel, no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. ANTI-MAATSCHAPPELIJKE HANDELINGEN. Wie kou verwachten, dat in dezen tijd het saamhoorigheidsbesef zich overal zou openbaren, moet zich nu en dan wel teleur gesteld gevoelen. De N.R.Crt. bevatte on langs een artikel, waarin gewezen werd op ergerlijke feiten, die zich b.v. in onbewoon de wijken van Den Haag voordeden. Het scheen wel alsof de baldadige jeugd daar be hagen had in het aanrichten van verwoes tingen, In een straat waren in een mini mum van tijd bijkans alle ruiten stukgesme ten. Hier en daar was zelfs ingebroken. Kinderen, oogenschijnlijk van goeden huize, liepen met sleutelbossen rond om in gebou wen binnen te dringen. In een ander blad werd gewezen op de tooneelen, die zich soms op de stations en bij de stopplaatsen van tram of bus afspe len. Daarbij blijkt, dat het waarlijk niet al leen de jeugd is, op wier gedrag aanmer king moet worden gemaakt. Soms worden vrouwen, kinderen en grijsaards op zij ge duwd en onder den voet geloopen, om toch maar een plaatsje te bemachtigen. Het ge volg is, dat het aantal verkeersongelukken bij dergeliike bestormingen toeneemt. Het schijnt wel, of sommige menschen alleen maar aan zichzelf denken. Het vermoeden werd uitgesproken, dat sommige menschen zouden schrikken, wan neer zij in die oogenbikken, waarop zij hun zelfcontrole zoo kwijt waren, hun eigen beekenis eens in een spiegel konden aan schouwen. Indien ooit, dan is er nu behoefte aan onderling hulpbetoon en aan een dragen van elkanders lasten. Gelukkig kunnen ook daar van vele en treffende voorbeelden worden genoemd. Anti-maatschappelijke handelin gen moeten altijd, en zeker nu, worden ver oordeeld. Laten ouderen hier een goed voorbeeld geven aan jongeren. Ouders en onderwij zers b.v. hebben hier een zware verant woordelijkheid. DE STRIJD OM STALINGRAD TEN EINDE. - SOWJET-AANVALLEN AF GESLAGEN. - ZWARE GEVECHTEN DUREN VOORT. - PANTSERAANVAL- LEN IN TUNESIË AFGESLAGEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend; De strijd om Stalingrad is ten einde. Aan hun eed op het vaandel tot de laat ste ademtocht getrouw, is het zesde leger onder voorbeeldige leiding van generaal- veldmaarschalk Paulus voor de over macht van den vijand en voor de on gunstige omstandigheden bezweken. Zijn lot wordt gedeeld door een divisie lucht doelgeschut van de Duitsche'luchtmacht, twee Roemeensche divisies en een Kroa- tisch regiment, die in trouwe wapen broederschap met de kameraden van het Duitsche leger tot het uiterste hun plicht gedaan hebben. Nog is het oogenblik niet daar, om het verloop van de operaties te schilderen, die tot deze ontwikkeling geleid hebben. Een ding echter kan reeds thans gezegd worden Het offer van het leger was niet vergeefsch. Als bolwerk van de historische Europeesche zending heeft het zesde leger vele weken lang de bestorming door zes Sovjetlegers weten te weerstaan. Volkomen door den vijand ingesloten heeft het in de verdere weken van den zwaarsten strijd en de hard ste ontberingen sterke strijdkrachten van den vijand vastgehouden. Daarmede heeft het aan de Duitsche leiding den tijd en de mogelijkheid tot tegenmaatregelen gegeven, van welker uitvoering het lot van het ge- heele Oostelijke front afhing. Voor deze taak geplaatst, heeft het zesde leger ten slotte ook volgehouden, toen de luchtmacht, naarmate de omsingeling voortduurde en de operaties werden voortgezet, ondanks de uiterste krachtsinspanning en de zwaarste verliezen niet in staat was een toereikende 55.) GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. De boerin zit in het nauw. Vanzelf heeft zij dat niet. Omdat zij veel te goed weet, dat het Kea geheel ernst is. Haar bedoeling is juist geweest, juffrouw Lasterie te bewegen, haar zoon te bewerken. Als dat mocht gelukken, be stond de mogelijkheid, bijna de zekerheid, zoo denkt zij tenminste, dat Kea dan ook zou in zien, d'at een verbintenis onmogelijk was. En dan keerde de vrede en de rust weer terug op de boerderij. Dan was het gemopper van haar man uit. Dan gingen Kea en haar vader weer gewoon en hartelijk met elkaar om. Op den duur zou het bij Kea wel slijten en eenmaal, wie weet, kwam er toch een boerenzoon in haar leven, wien zij haar hand kon schenken en had Arend zijn zin.... Maar nu was dit alles verkeken, want deze moeder was niet van plan haar zoon te beïnvloeden. „Welken raad hebt u uw zoon gegeven?" vraagt zij met moeite, bang voor het antwoord. „Heelemaal geen raad, mevrouw Steendam. Dat was niet noodig. Hij had al met den domi nee gesproken en reeds een besluit genomen. Een besluit, dat mij man en ik goedkeurden. Uw dochter denkt er, geloof ik, ook zoo over". „Maar wat is dat dan? Ik weet van niets". „Neemt u mij niet kwalijk, maar praat u dan niet met Kea over deze gewichtige zaak?" „Wat helpt me dat? Zij wil uw zoon niet loslaten". „En Abel wil haar niet loslaten. Daar heb ben de jongelui gelijk in, als zij werkelijk van elkaar houden. Maar u behoeft niet bang te zijn voorinmenging van mijn zoon of van wien ook. Hij zal het u en uw man niet lastig ma ken. Die twee kunnen en zullen wachten. Wie weet, de tijd komt, dat uw man inziet, een ver keerden eisch te hebben gesteld. Mevrouw verzorging uit de lucht te garandeeren, en de mogelijkheid van ontzet meer en meer en tenslotte geheel verdwenen. De overgave, die tweemaal door den tegenstander werd verlangd, werd op fiere'wij ze van de hand gewezen. Onder de hakenkruisvlag, die op de hoogste ruïne van Stalingrad ver in den omtrek zichtbaar geheschen werd, voltrok zich de laatste strijd. Generaals, officieren, onder-officieren en manschappen vochten schouder aan schouder tot de laatste pa troon. Zij stierven op dat Duitschand leve. Hun voorbeeld zal, in weerwil van alle on ware bolsjewistische propaganda zijn uit werking behouden tot de verste tijden. De divisies van het zesde leger echter zijn reeds bezig opnieuw te verrijzen. Het Duitsche volk eert de helden van Stalingrad. In verband met den heldhaftigen strijd van de soldaten van Stalingrad en de of fers, die daar door hen voor het vaderland gebracht zijn, zal het Duitsche volk gedu rende drie dagen de unieke houding van de helden van Stalingrad herdenken. Ge durende dezen tijd zullen alle openbare ver makelijkheden gesloten zijn, terwijl 't ge- heele openbare leven beheerscht zal worden door de herdenking van het offervaardig heroïsme der Stalingrad-strijders. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Tusschen Kaukasus en beneden- Don bereikten onze legers bij de voorge nomen voortzetting hunner bewegingen de bevolen doelen van den dag. Krachtige aan vallen bij Novorossiisk en storings- aanvallen verder naar het Oosten werden afgeslagen. De zware en wisselvallige afweergevech- ten in het gebied tusschen Don en b o - ven-Donetz duren voort. Ook gisteren steunden sterke formaties van de lucht macht de gevechten van het leger door krachtige aanvallen. Aan het Ladogameer strandden vrij zwakke aanvallen op de Duitsche linies. Een tegenaanval op een door den vijand geno men hoogte is nog gaande. In Noord-Af rika aan het front in West-Tripolitanië slechts bedrij vigheid van verkenningsafdeelingen. In Tunesië werden hevige vijandelijke aan vallen door Duitsch-Italiaansche troepen met zeer zware verliezen voor den vijand afge slagen; 18 pantserwagens werden vernield. Britsche vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht West-Duitsch gebied aangevallen. In de woonwijken van eenige plaatsen werd in hoofdzaak brandschade aangericht. De bevolking leed verliezen, drie vliegtuigen werden neergeschoten. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt In het Westen van Tripolitanië be drijvigheid van verkenningspatrouilles. In Tunesië zette de vijand zijn aanvallen voort met steun van geconcentreerd vuur en aanzienlijke gepantserde strijdkrachten. De stellingen werden doeltreffend verdedigd door de Italiaansche en Duitsche troepen, die den vijand zware verliezen, o.a. van 18 pantserwagens, toebrachten. In gevechten hebben Duitsche jagers 12 vliegtuigen neergeschotenéén toestel werd door het afweergeschut, acht werden op een vliegveld vernield. Gisteravond laat vlogen eenige vijande lijke vliegtuigen over C r o t o n e, gehin derd door het nauwkeurige vuur der bat terijen; er is eenige schade aangericht. Turkije's buitenlandsche politiek. (D.N.B.) Het Turksche telegraafagent- schap meldt, dat Churchill tijdens de ont vangst door den president der Turksche re publiek dezen een vriendschappelijke bood schap van koning George heeft overhandigd. Na den terugkeer der Turkscfye staats lieden van hun ontmoeting met Churchill te Adana heeft de directeur-generaal van de Turksche pers de Amerikaansche, Engelsche Steendam" juffrouw Lasterie glimlacht „we zitten hier bijna als twee kemphanen te genover elkaar, maar we zijn toch zusters in Christus, nietwaar? Als God die twee nu bij elkaar heeft gebracht, wat we toch mogen ge- looven, zou een mensch dan iets er aan kunnen doen, om hen te scheiden? Is het dan niet veel beter, ja, natuurlijk, d'at weet u ook wel, het i s veel beter, als- we samen de zaak voor den Heere brengen? Uw man ook en wij, die er bij betrokken zijn, wij allemaal?" „Mijn man.is niet kwaad. Hij houdt dol veel van Kea. Zijn eenig kind!" „Juist daarom. Ik ken uw man niet. Maar ik wil graag gelooven, dat hij niet kwaad is. Hij heeft alleen een verkeerd idee. Hij meent, dat Kea bepaald met een boer moet trouwen dn dat anders zijn boerderij verdwijnt. Dat nu is verkeerd van hem gezien. Hij jaagt met dien eisch zijn eigen kind tegen zich in het harnas. Hij bereikt zijn doel toch niet. Gelooft u, dat Kea zal toegeven en met een ander zal trou wen? En onderstel dat nu eens' ik geloof er niets van, dat heb ik maar al te goed aan mijn zoon gemerktmaar stel het nu eens, zoudt u dan uw dochter, uw eenig kind, ongelukkig willen zien?" „Ik wil Kea gelukkig zien", snikt dé boerin opeens. Een groot medelijden bevangt moeder Las terie. Spontaan slaat zij haar arm om den hals ha- rer bezoekster en zegt„Dat zal zij zijn met Abel, mevrouw. Geloof mij. Wat hém betreft, Kea denkt er precies zoo over, mag uw man Kea onterven. Het geld speelt hier geen rol. Alleen zuivere liefde. En nu vraag ik, als moe der van Abel, aan u iets. Tracht uw man te doen inzien, dat zijn eisch onbillijk, onrecht vaardig en' liefdeloos is. En als hij dat voor- loopig niet kan inzien, laat ons dan rustig Gods tijd afwachten. Die twee kunnen wachten. Ech te liefde heeft geduld". (Wordt vervolgd.) en andere geallieerde journalisten te Ankara te woord gestaan. Daarbij heeft de corres pondent van de „Times" de vraag gesteld, of bet waar ig, dat dg Engelsche premier van Turkije d.e deelneming aan den oorlog heeft verlangd, Verklarende, dat het zdjn persoonlijke meaning was, antwoordde de Turksche woordvoerder, dat noch de Engel sche premier een dergelijke eisch heeft ge steld, noch de Turksche regeering een der gelijke verplichting heeft aangegaan. Volgens United Press heeft Churchill in een persconferentie in de Britsche ambassa de in Kaïro nadere verklaringen afgelegd over zijn reis naar het Midden-Oosten en Turkije. Omtrent de besprekingen in Adana 3 zeide hij, dat die gewijd waren geweest aan den algemeenen toestand ter wereld. Zij zijn zoowel zeer aangenaam alsook zeer be langrijk geweest. Men mag echter niet meer in het officieele communiqué lezen, dan het werkelijk zegt, zijn woorden niet verkeerd interpreteeren, en geen al te vergaande vermoedens omtrent de geheimen der toe komst koesteren. De slag bij de Salomonseilanden. (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van marine heeft Dinsdagavond volgens den Britschen nieuwsdienst medegedeeld, dat tusschen Amerikaansche en Japansche strijdkrachten in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan de laatste dagen in het ge bied van de Salomons-eilanden talrijke zee- en luchtgevechten zijn geleverd. Aan beide zijden zijn verliezen voorgekomen. De woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van marine heeft verklaard, dat het Japansche bericht omtrent de verliezen der Vereenigde Staten „sterk overdreven" is. Korte Berichten. De Bulgaarsche regeering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend, waarbij alle vrijgezellen ouder dan 30 jaar zullen worden verplicht, binnen 18 maanden na het van kracht worden van deze wet, in het huwelijk te treden. (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst meldt uit Nicosia (Cyprus), dat Churchill volgens een communiqué na zijn besprekin gen met den Turkschen president een be zoek heeft gebracht aan Cyprus. (A.N.P.) Dagbladcorrespondenten mel den, dat op het oogenblik in Australië een uiterst zenuwachtige stemming heerscht, daar men het gevaar van een Japanschen inval thans grooter acht dan ooit. De Ja panners hebben ten Noorden van het Australische continent een sterke invasie- vloot geconcentreerd. Verspilling van energie vermeden. moet worden Het gaat er thans om het gebruik van kolen, gas en electriciteit te verminderen zonder af breuk te doen aan de arbeidsprestaties in de fa brieken en op de kantoren, doch ook zonder af breuk aan de prestaties van de huishouding. Zooals het de plicht is van eiken werkman en van eiken employé van hoog tot laag om zich in het bedrijf, waar hij werkt voor deze bezui nigingsactie in te zetten, zoo dient ook elk gezin het zijne er toe bij te dragen, dat in ieders eigen belang de toegewezen rantsoenen voor de huishouding niet worden misbruikt. Men vermijde verspilling van energie. Wie dit niet begrijpt, zal te laat tot de ontdekking komen, dat hem de toevoer van gas en electrici teit wordt afgesneden. Frauduleuze slachters veroordeeld. De pensionhouder Tjebbe Wierdsma en de landbouwer Willem ter Velde, beiden uit Epe, alsmede de landbouwer Aart Berends uit Heer- de, hadden zich in aanzienlijke mate schuldig gemaakt aan clandestiene slachting'. Wierdsma had in den tijd van Juni 1941 tot Juni 1942 33 kalveren zonder ontvangstbewijs gekocht en na slachting in den clandestienen handel weer verkocht. Ter Velde had deelgenomen aan de slachting en den verkoop van 13 kal veren, Berends aan de slachting en den ver koop van de resteerende 20 kalveren. Het Duitsche „Landesgericht" heeft de drie daders wegens overtreding van de wetten der Oorlogseconomie veroordeeld, en wel Wierdsma tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en f 400 boete, Berends tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf en f 300 boete en Ter Velde tot 9 maanden gevangenisstraf. i Een stoottroep zuivert een ruïne van den vijand. SS PK Klerk (Vrijw. Leg. Ned.) MISBRUIK BIJ VERKOOP VAN HUIZEN. De dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen heeft den laatsten tijd ook con trole geoefend op de naleving van 't vervreem- dingsbesluit niet-landbouwgronden. In niet- ambtelijke termen gezegd: op de prijzen bij verkoop van huizen. Het komt namelijk voor, dat 't perceel offici eel voor een toegestanen prijs van eigenaar ver andert, doch dat onder tafel een verhoogde prijs wordt betaald. In samenwerking met het Prij- zenbureau voor Onroerende Goederen heeft de dienst nu drie notarissen, respectievelijk in Z e e 1 a n d en Noord-Holland laten verbali seeren. Aangezien de boete ongeveer even hoog was als de waarde van het hüis, noodt hun voorbeeld niet tot navolging. VERREKENING VAN TE VEEL BE TAALDE LUISTERBIJDRAGE. Wie over 1942 te veel aan Luisterbijdrage heeft betaald mag dit zelf verrekenen met de bijdrage over 1943, totdat de oude luistervergunning moet worden ingewisseld. Is over 1942 meer betaald dan tot aan de maand van inwisseling in 1943 verschuldigd is, dan dient op de adreszijde van de in te leveren luistervergunning duidelijk een verzoek om terugbetaling van het gebleven ver schil te worden gesteld. Wie reeds om terugbe taling verzocht heeft, krijgt nader bericht. - AFD. BOSCHWEZEN VAN DEN NED. LANDSTAND INGESTELD. Door den Boerenleider is bij de Hoofdafd. I van den Ned. Landstand ingesteld de 'afd. Boschwezen, welke met de reeds bestaande afd. Jachtwezen vereend wordt. Als leider dezer nieuwe afd. Bosch- en Jachtwezen is benoemd dhr W. G. Nieuwenkamp te Baarn, tot nu toe leider van de afd. Jachtwezen van den Ned. Landstand. Tot secretaris is benoemd dhr K. Dilling te 's-Gravenhage. UITBREIDING SUIKERBIETEN TEELT. In een publicatie van het departe ment van Landbouw en Vissclierij zijn dezer dagen de richtlijnen uitgegeven voor het teelt plan 1943. Daarin werd medegedeeld, dat de richtprijs voor suikerbieten zal worden verhoogd en den verbouwers een premie in den vorm Van suiker in vooruitzicht kan worden gesteld. Het A.N.P. won hierover inlichtingen in en vernam, dat do opbrengst van suikerbieten in 1942 boneden de verwachtingen is gebleven. Do gemiddolde opbrengst per H.A. was lager en ook het suikergehalte bleek gedaald, liet eer ste was vooral een gevolg van de verminderde bemestingsmogelijkheden, alsook van het min der goede weer. Er is te weinig zon geweest, waardoor vooral het suikergehalte gedrukt werd. Mede om deze redenen is het thans noo dig de teelt van suikerbieten uit te breiden met eenige duizenden hectaren. Daartoe zijn in het vooruitzicht gesteld een verhooging van den suikerbietenprijs en een premie, welke in den vorm van suiker zal worden gegeven aan die boeren, die minstens 10.000 kg bieten aan de fabriek hebben afge leverd. Aldus kan de verbouw aantrekkelijker worden gemaakt. Suikerbietenteelt eischt na melijk zeer veel arbeid aan onderhoud en oogsten. De premie in den vorm van suiker zal niet alleen ten goede komen aan den boer, maar ook aan die arbeiders, die meehelpen aan den suikerbietenoogst. CENTRALE BRANDWAARBORG MIJ OPGERICHT. In de Staatscourant is versche nen een besluit van den secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken, waarbij o.m. wordt bepaald: Er zal door nader aan te wijzen natuurlijke of rechtspersonen een wederkeerige waarborg maatschappij, genaamd „Centrale Brandwaar borg-Maatschappij", worden opgericht, welke zal zijn gevestigd te 's-Gravenhage. Elke plaatselijke onderlinge is verplicht als deelnemer tot de Centrale toe te treden en haar portefeuille aan directe brand- en aan verwante verzekeringen met uitzondering van het door haar vastgestelde of vast te stellen eigen behoud, bij de Centrale te herverzekeren. Een plaatselijke onderlinge is van deze ver plichting tot herverzekering vrijgesteld: a. voor zoover de nakoming van die ver plichting in verband met een door de plaat selijke onderlinge met een andere verzekerings onderneming gesloten herverzekering tot dub bele herverzekering zou leiden b. voor zoover de plaatselijke onderlinge risico-soorten dekt, welke door haar ingevolge dq algemeene verzekeringsvoorwaarden der Centrale niet bij deze kunnen worden her verzekerd. SCHOUWBURGEN EN BIOSCOO- PEN GESLOTEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederiand- sche gebied heeft, in overleg met den weer machtsbevelhebber, naar aanleiding van de ver ordening van den Duit- sohen minister voor volksvoorlichting en pro paganda, ook voor 't be zette Nederlandsche ge bied voor den tijd tot en met 6 Februari de sluiting gelast van alle schouwburgen, bioscopen, variété's en dergelijke plaatsen van vermaak en elke openbare vertoo ning van artistiek- of amusementskarakter P m. voor dien tijd verboden. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-ersatzkom,mando deelt mede: vrijwil ligers voor de waffen-SS en het legioen kun nen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 5.2.'43, Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43, Assen, 15 uur, dienstgebouw, Vaartzuid zijde. 6.2.'43, Groningen, 9 uur, Concertbuis, Poelestraat. 6.2.'43, Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43, Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43, Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43, Amersfoort, 10 uur, dienstgebouw Leusderweg. 10.2/43, Den Haag, 9 uur, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 5 Februari 1943. 's M. tot 8.18 u. 's Av. van 17.32 u. Middelburg. Maandagavond hield de gymnastiek vereniging „Achilles" haar jaarlijksche al gemeene vergadering. De voorzitter, de heer K. de Vries, memoreerde in zijn openings woord de vele moeilijkheden, waarmede men in het afgeloopen jaar te kampen heeft ge had, vooral wat betreft het huren van ge schikte oefenlokalen en -terreinen. In het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer- J. A. Bal, werden de moeilijkheden, in den breede besproken. Toch is het door de trouwe opkomst der leden mogelijk geweest een uitvoering te geven. De vereeniging betreurde ten zeerste het vertrek van haar penningmeester, den heer A. J. Barto. Financieel staat de vereeni ging er gunstig voor. De aftredende bestuursleden, de heeren K. de Vries, P. Kooman en C. J. Nieuwen- burg, werden'herkozen. Tot penningmeester werd benoemd de heer Verdonk. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1943. God is liefde en die in de liefde leeft, blijft in God en God blijft in hem. 1 Joh. 4: 16. Zon: op 8,19, onder 17.30. Maan: op 7.50, onder 17.03. 5 Febr. N. maan. 12 Febr. Ie kw. Zoo dan', het betaamt allen, die in Christus Jezus zijn, voorop de herders en leeraars der schapen van den Goeden Herder, zonder ophouden te belijden en te verkondigen: De bruigom komt. Opdat de gemeente, meer dan thans het geval is, wandele als vreemdelin gen, wier burgerschap Boven isnauwkeurig lette op de teekenen der tijden, die de nade ring van „den grooten en doorluchtigen dag des Heeren" aankondigen; lijdzaam ver- drage, als het moethoon en smaad, schade en smart om des Heeren wilmet alle gaven en krachten deelneme aan den heiligen ar beid en -strijd voor het Koninkrijk Gods en zijn uitbreiding over de lengte en breed te der aarde, en te allen tijde overal in handel en wandel zich openbare als een volk van gerechtvaardigden uit vrije genade, in de witte kleederen der heiligmaking door het bloed des Lams, Prof. L. LINDEBOOM. HOUDT UW GASVEBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Emmer Compaseuum, J. W. Beerekamp te Nieuw-Weerdinge. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Ede, G. Rijksen, leerend ouderling te Via'nen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: te Middelburg, W. C. Lamain te Rotterdam (Z.) en A. v. Stuivenberg te Yerseke. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Dr P. J. Richel, die naar Oosterbeek vertrekt, nam afscheid van de Geref. Kerk van Noord-Scharwoude met een preek over Hand. 9: 26—30. Na bevestigd te zijn door Ds C. J. van Paassen van Zutphen, deed Ds H. J. Plagge- mars, gekomen van Hansweert, zijn intrede in de Ned. Herv. Gem. van Spaarndam, spreken de over Ezech. 317. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Cand. II. J. ter Haar Rorneny is in de Ned. Herv. Gemeente van'Boxmeer (N.Br.) bevestigd door Ds B. ter Haar Rorneny van Usselo met Joh. 1 28. Intreetelcst 1 Tim. 1 15. Ds I-I. Miskotte, die naar Wesepe (Ov.) vertrekt, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Woldendorp (Gr.), sprekende over Gal. 1 11. EMERITAAT. Ds P. Bokma te Schie dam, die 12 dezer den 80-jarigen leeftijd hoopt te bereiken, de oudste dienstdoende predikant der Ned. Herv. Kerk, is op zijn verzoek ge- emeriteerd met ingang van 1 April a.s. Prof. Dr M. C. van Mourik Broekman, pred. der Ned. Herv. Gem. van Moordrecht, heeft, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, per -1 Maart a.s. emeritaat aangevraagd KORTE BERICHTEN. Ten bate van de Bijbelverspreiding werd in de Ned. Herv. Gem. van Barendrecht opnieuw een gift van f 1000 gecollecteerd. Wijlen dhr J. v. d. Linden te Maassluis, die tijdens zijn leven aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. aldaar een zilveren Avond- maalstel aanbood, heeft nu aan deze kerkvoog dij een bedrag van f 500 gelegateerd. Wijlen mevr. de wed. L. Haan Klokman te Wormer heeft aan de Ned. Herv. Gem. al daar een boerderij met 24 morgen land benevens eenige huizen en een pakhuis gelegateerd. Ds C. Vlasblom, Ned. Herv. pred. te Kamperveen, viert Maandag a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening. De kerlceraad der Geref. Kerk van Sex- bierum ontving van de classis Franeker toe- stemming om over te gaan tot het benoemen van een hulpprediker voor de Evangelisatie- arbeid. Op 72-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden Ds J. Lugtigheid, em. pred. der Geref. Kerk van Uithuizermeeden. BIJBEL IN HET TURKSCH. Van den Turkschen bijbel is verleden jaar het Oude Testament klaar gekomende druk van het Nieuwe Testament maakt goeden voortgang. Zending en regeering ontmoeten elkander in de bestrijding van het analfa betisme. Op voorstel van den voorzitter, werd de heer Barto tot eerelid der vereeniging be noemd. Tijdens de bespreking van het werkplan voor 1943 bleek het, dat men geen vaste plannen kon maken. Indien mogelijk, zal er hard gewerkt worden voor het geven van een uitvoering in het najaar en zal er geoefend worden voor een driekamp in Breda. Het 20-jarig bestaan kwam daarna ter sprake. Op 15 Febr. a.s. zal een receptie gehouden worden, terwijl voor de adspirant- leden en de leden een gezellige middag en avond georganiseerd zal worden. (P.Z.C.) VERNIEUWING BRUGDEK. Het. dek van de Stationsbrug zag er den laat sten tijd zeer gehavend uit. Thans is men met de vernieuwing er van begonnen. Drie personen, die op de rijdende tram sprongen, kregen daarvoor een proces-ver baal. A. L, deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hij gisteravond tusschen 6 en 7 uur voor een kapperszaak had ge plaatst. Van een anderen stadgenoot, C. de K„ is zijn rijwiel tusschen 19 en 22 uur uit de gang van zijn woning gestolen. Een zekere J. werd aangehouden we gens overtreding art. 247, juncto art. 248 van het Wetboek van Strafrecht. Hij heeft een bekentenis afgelegd. J. H. uit Arnemuiden is naar hier over gebracht, verdacht van diefstal van een paar heerenhandsohoenen uit een rijwiel- tasch. Hij heeft bekend zich hieraan te heb ben schuldig gemaakt. De handschoenen, die reeds door verschilende handen waren ge gaan, zijn inmiddels achterhaald. Walcheren. ARNEMUIDEN. Vorige week Maandag middag is de groote landbouwschuur op de hof stede van dhr J. IT. Janse (Hollandsche Hof) te Kleverskerke onder deze gemeente geheel af gebrand. De jorzaak is hierin gelegen, dat de mm WÊÊÊ—mm mm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1