DE ZEEUW TWEEDE BLAD VAN BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VÖOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL DINSDAG 2 FEBRUARI 1943 - No. 103 ONZE LEVENSHOUDING. Het dagblad „De Tijd" wees er dezer da gen op, hoe weinig dankbaar we vroeger waren. Volgens dit blad toont „de herinne ring aan den nog niet lang vervlogen tijd ons voor breede kringen een mate van ma- terieelen welstand, die heden reeds iets fantas tisch heeft. Maar aan al die goederen beant woordde slechts weinig dankbare vreugdeinte gendeel, temidden van wat ons nu als rijk dom voorkomt waren de meesten gevangen in een driftige jacht naar méér, die ieder gevoel van tevredenheid, laat staan dank baarheid, verstikte en verdreef". Natuurlijk is op deze voorstelling van za ken wel wat af te dingen. Lang niet ieder mocht zich voor 10 Mei 1940 verheugen in een mate van matericelen welstand, die he den reeds iets fantastisch heeft. En ook was er gelukkig wel dankbaarheid, die zich uitte in een lenigen van anderer nood. Maar toch, dit staat wel vast, we waren over het alge meen te weinig dankbaar. We vertrouwden wellicht ook te veel op positie, bezit en in komen. We gevoelden ons in de practijk te weinig afhankelijk van Gods zegen. We zien en waardeeren nu meer, wat ons nog geschonken en gelaten is, want we heb ben het ondervonden, dat stoffelijk goed in een oogenblik kan vergaan en dat bepaalde waarden soms weinig of geen waarde meer kunnen hebben. De bede„Geef ons heden ons dage- 1 ij k s c h brood" zegt nu meer tot ons dan vroeger. We gevoelen ons nu heel klein en diep afhankelijk, ja soms totaal hulpeloos, Maar er komen helaas ook weer andere eigenschappen naar buiten. Er is een jagen naar onmiddellijke levensbehoeften. Bij ve len is de bezorgdheid aan het woord. Nog altijd zien en hooren we, behalve van harte lijke en royale hulpverleening, ook van be droevende staaltjes van geld- en hebzucht. In dit verband behoeven we alleen maar den zwarten handel te noemen. We hebben harde lessen te leeren gekre gen. Maar het is te vreezen, dat de beproe vingen nog niet bij allen de gewenschte vrucht hebben opgeleverd. Wij moeten lee ren in kinderlijk geloof te leven en de wet van Christus in ootmoed en dankbaarheid te vervullen, ZUIDELIJKE DUITSCHE GROEP IN STALINGRAD OVERWELDIGD. NOORDELIJKE HANDHAAFT ZICH. IN JANUARI MINSTENS 522.000 TON SCHEEPSRUIMTE VERNIETIGD. - ZWARE AMERIKAANSCHE VLOOT- VERLIEZEN. - BOMAANVALLEN OP ITALIË. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In Stalingrad is de Zuidelijke groep van het zesde leger onder leiding van generaal Paulus na meer dan twee maanden heldhaftige verdediging door de overmacht van den vijand in den strijd overweldigd. De Noordel ij ke groep onder leiding van den generaal der infanterie Strecker houdt nog steeds stand. Zij weerde sterke vijandelijke aan vallen ten deele in een tegenaanval af. Op de overige brandpunten van den grooten afweerslag in het Oosten duren de gevechten met onverminderde heftigheid voort. Pogingen van den vijand om in het Weste lijke deel van den Kaukasus door ons af- weerfront heen te breken, mislukten. Tusschen den Kaukasus en den benedenloop van den Don kwam het tot gevechten tusschen eigen achterhoeden en den zwak opdringenden vijand, zonder dat de marschbewegingen van het groot ste deel der troepen werden gestoord. Aan het Donetsfront en ten Z.W. van W o r o n e s j kwam het tot zware ge vechten, die nog voortduren. Aan hetLadogameer viel de vijand na de zware verliezen van den vorigen dag slechts met vrij zwakke krachten aan. Alle aan vallen werden afgeslagen. Formaties van het leger hebben in den tijd van 21 tot 31 Jan. aan het Oostfront 517 pant serwagens vernield, buitgemaakt of zoo be schoten, dat zij niet in staat waren zich te be wegen. In A f r i k a werden hevige aanvallen op de stellingen van het Duitsch-Italiaansche leger is West-Tripolitanië onder hernieuwde zware verliezen voor den vijand afgewezen. De ge vechten om Tunis gedurende de de laatste dagen genomen stellingen houden aan. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden wederom de haven van Bone. In luchtgevech ten en door luchtafweerartilerie der luchtmacht werden in het Middellandsche Zeegebied 15 N.- Amerikaansche en Britsche vliegtuigen neerge schoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Duitsche duikbooten brach ten in Januari 1943, onder de moeilijkste weersgesteldheid die af en toe tot een orkaan uitgroeide, 63 vijandelijke koopvaard ij schepen met 408.000 brt. tot zinken. Verder wer den 10 schepen getorpedeerd. Hun vergaan kon niet wor den waargenomen, maar kon, gezien den zwaren zeegang aangenomen worden. De luchtmacht bracht van vijandelijke con- vooien in de Middellandsche Zee 18 koopvaarders met tezamen 114.00 brt. tot zinken. Bovendien werden nog 37 koopvaarders met 209.00 brt., een kruiser, twee torpedoboot- jagers en twee patrouillevaartuigen beschadigd. Onder zeer moeilijke gevechtsvoorwaarden werden aldus in de maand Januari op zijn minst 522.000 brt. vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte vernield. Het Italiaansche legerbericht meldt: In het westelijke deel van Tripoli tan i werden de hevige gevechtshande lingen van vijandelijke pantserafdeelingen en vijandelijke artillerie voortgezet, die steeds op onzen onmiddellijken afweer stie ten. Vijf pantserwagens, eenige kanonnen en talrijke vijandelijke automobielen werden vernietigd. In Tunesië duren de gevech ten in de sectoren, die de spiltroepen de laatste dagen bereikt hebben voort. Er wer den ongeveer honderd gevangenen gemaakt en 12 vijandeijke pantserwagens vernietigd. In verbitterde luchtgevechten schoten Duit sche jagers tien vliegtuigen omlaag, vier andere macliLneg werdes door het luchtdoel- gesehut neergehaald. Onze jagers, die waren opgestegen om een in de Middellandsche Zee varend kon vooi te beschermen, verijdelden den aanval van Britsche bommenwerpers en schoten een Beaufighter naar beneden, die in zee viel. Viermotorige Amerikaansche bommenwer pers vielen gisteren Messina aan, waar talrijke bommen werden uitgeworpen en aanzienlijke schade aan vele gebouwen werd aangericht. Het aantal slachtoffers wordt op het oogenblik nagegaan. De Duitsch-Italiaansche afweer van Reggio di Calabria en Messina schoot dr:e Liberators omlaag, Een der toestellen, dat aan den aanval op Messina had meegedaan, viel met de boordwapens een huis bij Melito di Porto Salvo aan de zuidkust van Calabrië aan. Zes personen kwamen daarbij om het leven, onder wie den aartsbisschop van het diocees, die op huisbezoek was en voorts vijf burgers. Andere aanvallen w.erden on dernomen op Catania, Trapani en Augusta, waar schade ontstond aan ge bouwen. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Het luchtdoelgeschut schoot drie van de aanvallende bomenwerpers bo ven Augusta omlaag, Het luchtdoelgeschut van Trapani schoot twee machines neer, Een onzer corvetten en een torpedoboot werden door den vijand voor de Tunesische kust in den grond geboord. Dank zij het feit, dat terstond reddingsbooten opdaag den, kon bijna de geheele bemanning der vaartuigen gered worden. Admiraal Doenitz groot-admiraal en opperbevelhebber. (D. N. B.). De Führer heeft in zijn hoofd kwartier ontvangen den opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Raeder, en heeft hem uit erkentelijkheid en uit respect voor zijn historische verdiensten ten aanzien van den op bouw der nieuwe marine en ten aanzien van de leiding daarover in den Groot-Duitschen vrij heidsstrijd, benoemd tot admiraal-inspecteur der marine van het Groot-Duitsche Rijk. De Führer heeft op verzoek van den groot admiraal hiertoe besloten om hem te ontlasten van het dagelijksche werk in de leiding van de marine, doch hem tevens te behouden als zijn eersten adviseur in vraagstukken van de marine-politiek. Tevens heeft de Führer den bevelhebber van de onderzeebooten, admiraal Doenitz, bevorderd tot groot-admiraal en benoemd tot opperbevel hebber van de marine. Generaloberst Paulus generaal- veldmaarschalk. (D. N. B.). De Führer heeft General-oberst Paulus, den opperbevelhebber van het roem rijke zesde leger, den heldhaftigen verdediger van Stalingrad, bevorderd tot generaal-veld- maarschalk. Tevens heeft de Führer den ge neraal der artillerie Heitz, den bevelvoerenden generaal van een in de vesting Stalingrad strij dend legercorps, bevorderd tot Generaloberst. Maarschalk Cavallero door generaal Ambrosio vervangen. Officieel is in Rome mede gedeeld, dat de maarschalk graaf Ugo Cavallero, de chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht, op zijn verzoek van zijn func tie is ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd legergeneraal Vittorio Ambrosio, thans chef van den gene ralen staf van het Italiaansche leger. Zeeslag bij de Salomonseilanden. (D. N. B.). Het Keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche marinevliegtuigen bij de Salomonseilanden, in de omgeving van het eiland Rennell, in een slag, die geduurd heeft van 29 tot 30 Jan., twee vijandelijke slagsche pen en drie kruisers tot zinken hebben ge bracht, een slagschip en een grooten kruiser aanzienlijk hebben beschadigd en drie vijande lijke gevechtsvliegtuigen hebben neergeschoten. De aanvoerende machine van het eskader werd door het vijandelijke afweervuur getrof fen op het oogenblik, waarop zij de torpedo af vuurde. De piloot stuurde daarop rechtstreeks naar het dek van het vijandelijke slagschip, waarop het bijna tegelijkertijd met de ontplof fende torpedo neerkwam. Korten tijd daarop begon het slagschip reeds te zinken. Korte Berichten. (D.N.B.) Churchill heeft volgens Reu ter Maandagavond in Caïro op de pers conferentie verklaard, dat men zich voor de komende maanden, wellicht reeds de ko mende weken moet voorbereid houden op belangrijke gevechten in Tunesië. (D.N.B.) Het Witte Huis maakt be kend, dat president Roosevelt op zijn terug reis van Afrika een bezoek heeft gebracht aan Trinidad op de Britsche Antillen en aldaar de Amerikaansche verdedigingswer ken heeft geïnspecteerd. Bij onze vrijwilligers. Een onzer mannen aan het front. SS PK Kemps-0 H-P m Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-ersatzkommando deelt mede: vrijwil ligers voor de waffen-SS en het legioen kun nen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel .voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 3.2.'43, Roermond, 9 uur, NSDAP, Swalmer- straat. 61. 3.2.'43, Venlo, 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat. 4.2J43, Arnhem, 9 uur, Weverstraat 16b. 4.2.'43, Hengelo, Deut sches Haus. 5.2.'43, Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43, Assen, 15 uur, dienstgebouw, Vaartzuidzijde. 6.2.'43, Groningen, 9 uur, Con certhuis, Poelestraat. 6.2.'43, Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43, Am sterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43, Utrecht, 10 uur, Mariapl., Wehrmachtsheim. 9.2J43, Amersfoort, 10 uur, dienstgebouw Leus- derweg. 10.2.'43, Den Haag, 9 uur, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. Voor den tijd, dat burgemeester Mr L. Peters afwezig is in verband met zijn dienstneming voor het Oostfront, is tot waarnemend burgemees ter van Maastricht benoemd Dr Th. A. A. N. Copray, Dr Copray werd 12 Februari 1912 gebo ren te Berkel en Rodenrijs (Z.-H,), studeer de aan de Katholieke universiteit te Nijme gen in de klassieke letteren, en promo veerde daar in 1940 tot doctor in de let teren en wijsbegeerte. Dr Copray is katholiek, ongehuwd en geen lid eener politieke partij. GEEN NIEUWE POSTREKENINGEN MEER. Wegens de heerschende buitengewone omstandigheden wordt het openen van nieuwe postrekeningen in 't belang van den postchèque- en girodienst tijdelijk geschorst. Deze maatre gel, welke onmiddellijk in werking treedt, geldt niet ten aanzien van postrekeningen voor over- heids- en semioverheidsinstellingen en ten aan zien van postrekeningen voor anderen in geval aan het gebruik van een postrekening naar het oordeel van den directeur van den postchèque- en girodienst zeer dringende behoefte bestaat. STRAFBESCHIKKINGEN PLAAT SELIJKE HOOFDEN. De plaatselijke hoof den van politie in gemeenten van minder dan 10.000 inwoners kunnen bij strafbeschikking enkel geldboete van ten hoogste f 50, hechtenis van ten hoogste vijf dagen of verbeurdverkla ring van voorwerpen opleggen. GOEDKEURING VOOR DRUKWERK ORDERS. Het is in het vervolg aan een ieder verboden druk- of stencilwerk te vervaardigen zonder daartoe namens den directeur van het bureau voor de grafische industrie verleende goedkeuring. Dit verbod geldt eveneens voor onbedrukte wissels en etiketten. De op dit voor schrift bestaande uitzondering van alle druk- en stencilwerken ten behoeve van overheidsin stellingen behoeven eveneens goedkeuring. INHALEN ARBEIDSTIJD VAN DE KERSTWEEK. Betreffende de belooning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 24 December 1942 tot en met 3 Januari 1943 gesloten moest blijven, is bepaald dat het overwerk om den door betaalden arbeidstijd in te halen, kan plaats hebben, echter met dien verstande, dat niet langer mag worden gewerkt dan 11 uren per dag en 60% uur per week. Voor vrouwen en personen beneden 18 jaar is het vastgestelde maximum 48 uur per week, tenzij de arbeidsinspectie een overwerkvergunning heeft gegeven. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 3 Februari 1943. 's M. tot 8.21 ur 's Av. van 17.27 u. Middelburg. AANRIJDING. Gistermorgen is zekere J. P. V. uit Vlissingen, tijdelijk te N.- en St Joosland vertoevend, bij den spoorwegovergang aan den Kanaalweg door een auto aangereden. De auto kwam uit de richting N.- en St Joos land. De chauffeur wilde, na den overweg ge passeerd te zijn, een bespannen voertuig voor bijrijden, toen V. plotseling van achter dit voer tuig te voorschijn kwam. Ondanks krachtig remmen was een aanrijding niet te voorkomen. V. kreeg een klap van den richtingaanwijzer tegen het hoofd. Dr Pel constateerde een her senschudding. V. is met de auto naar huis ver voerd. Den chauffeur treft geen schuld. Twee personen, S. H. P. uit Vlissingen en L. D. alhier, kregen gisteren een proces verbaal, ^>mdat zij op een in beweging zijnde tram sprongen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen J. v. Z. alhier, die Belgische shag kocht zonder afgifte van bonnen. Mej. T. M. uit St Laurens deed aangifte van diefstal van haar zaklantaarn (hand-dyna mo). Goes. Alhier is een minderjarig meisje aan gehouden, verdacht van diefstal van ver schillende artikelen in haar dienstbetrek king. Walcheren. WESTKAPELLE. Burgemeesters installatie. (Verv.) Ref. Korte bracht de groeten van den Beauftragte over en drukte diens spijt er over uit, dat hij verhinderd was te Westkapelle, dat hij was gaan liefhebben, aanwezig te zijn. Hij dankte oud-burgemeester Tuiten, die den weg had bereid voor burge meester van Aartsen. Velen hebben den weg tot het nationaal socialisme nog niet gevonden omdat nu al een tiental jaren lang verschillen de hetzes ertegen gevoerd werden. Hij spoor de den pasbenoemde aan, zóó zijn plicht te doen dat iedereen zich op hem zou kunnen verlaten. Het is onjuist, te denken, dat het bolsje wisme bij zekere grenzen zal blijven staan. Er wordt ginds in het Oosten gevochten, niet voor een enkel land, maar voor geheel Europa. Ook de Ned. nationaal-socialisten leveren hun aandeel in dezen strijd. De offers, die wij moeten brengen zijn in vergelijking met de offers, die ginds in het Oosten worden gebracht. De heer Jan Dekker wenschte den burge meester geluk met zijn benoeming. De poli tieke ontwikkeling van dit volk' is zeer moeilijk. Ons land is te vergelijken met het Duitscheland van 1918. Er is echter een daadwerkelijk verschil: wij staan niet tegen over vijanden. Nadat spr. gewezen had op de 15.000 Nederlanders, die aan 't Oostfront staan en de honderden, die daar vielen, merkte hij op, dat het Nederl. volk nog vaak wantrouwend staat en zijn heil van overzee verwacht. Deze oorlog zal echter uitgestreden worden in 't Oosten, onder de eminente leiding van den Führer. Zich tot den burgemeester wendend zeidei spr., dat diens taak meer zal zijn om het volk moreel door de tijden te helpen, dan om veel te ondernemen. Europa is te ver gelijken met een groot huis, waarin elk volk een kamer bewoont, en dat in brand staat. Wij hebben den plicht, dien brand samen te blusschen. Met den wensch, dat de burgemeester zijn taak tot heil van Volk en Vaderland zou kunnen uitvoeren, besloot spr. zijn rede. Namens den Kring Walcheren der N. S. B. vond daarna de aanbieding plaats van het portret van Mussert, waarna een recep tie werd gehouden. Noord-Beveland. KAMPERLAND. Het rijwiel, dat dezer dagen van den heer A. L. gestolen werd, is teruggevonden. Van den dader ontbreekt elk spoor. Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Het 10-jarig bestaan der Chr. Land bouwschool is feestelijk gevierd. Nadat 's mid dags een meer of f icieele herdenkingsbijeen komst had plaats gehad, was de belangstelling des avonds meer dan buitengewoon. Geen enkel plaatsje was onbezet, toen dhr A. van Hoeve Kz. de feestrede uitsprak. Na deze plechtig heid was het woord aan diverse afgevaardigden. Hierna volgde het meer feestelijke deel van het program, bestaande uit declamatie, samen spraken en muziek. Aan het einde hield de heer K. Booij, directeur van 'de Landbouwschool een toespraak en daarna werd de prettige bijeen komst op de gebruikelijke wijze door den heer Booij gesloten. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. In de gehouden bestuursvergade ring van de ver. voor Ziekenhuisverpleging voor „Tholen en St Philipsland" werd de rekening over het boekjaar 1942 voorloopig vastgesteld. De rekening gaf een nadeelig saldo van f 743,18J£. Het aantal verzekerden bedroeg 2771aantal verpleegdagen 1038aantal patiën ten 90. Tot boekhoudster werd benoemd mevr. E. C. Stoel-Boomsluiter alhier, sinds 1 Oct. 1.1. tijdelijk werkzaam. STAVENISSE. Vrijdagavond j.l. werd de jaarvergadering gehouden van de geiteiivereen. „Ons Belang". De voorz. deelde mee, dat in overleg met den Prov. secr. het districtsbestuur voor het eiland Tholen gereorganiseerd is. De voorz. onzer plaatselijke afd., dhr M. C. van Oudenaarde, werd als voorz. van het districts bestuur gekozen en tevens aangewezen als lid van het hoofdbestuur. Besloten werd om de ge vraagde financieele medewerking aan het dis trictsbestuur te verleenen. Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. 42 le den telt. Benoemd werd tot bode dhr C. den Braber en tot bokhouder dhr C. v. Haaften. Besloten werd medewerking te verleenen aan het houden van een keuring te dezer plaatse. Bij de rondvraag werd den leden aangeraden dit jaar een perceeltje mais te verbouwen. Bij een razzia heeft de Hilversumsche re cherche belangrijke partijen wol, wollen goede ren en spinnewielen in beslag genomen. In een woning werden niet minder dan 574 slipovers van schapenwol, hetgeen een „zwarte" waarde van f 15.000 beteekent, ontdekt. Te Naarden is een clandestiene distilleer derij ontdekt bij zekeren K. Brandspiritus werd in gedistilleerden vorm in den sluikhandel ge bracht voor niet minder dan f 22 per flesch. Man in zijn tuin bedolven. De heer J. Dronckers, woonachtig te Charleroi haalde kolen uit een 8 m. diepen put, dien hij in zijn tuin gegraven had. Plots voelde de ge legenheidsmijnwerker den grond onder zijn voe ten begeveneen oude gaanderij van 3 m. hoog te had hem verrast. De ongelukkige werd be dekt met ingestorte aarde, zoodat een reddings ploeg ontboden werd om hulp te verleenen. Ze moest echter drie dagen lang werken voor aleer het lijk van het slachtoffer werd gevon den. Inbreker in bed. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in een onbewoonde gemeubileerde woning te Lienden. De dader, de 26-jarige venter M. uit Wamel, is in deze woning door den burgemeester in eigen persoon gearresteerd. De burgemeester vond tot zijn verwon dering iemand onder de dekens liggen. Hij sloeg de dekens op en vond den inbreker gekleed te bed liggen. Landbouwers en veehou ders zwaar gestraft. Wederom hebben eenige landbouwers en veehouders ervaren, dat met de overheidsvoorschriften ten behoeve van onze voedselvoorziening niet kan worden gespot. Twee landbouwers te Helmond en Achtmaal (gem. Zundert), kregen f 2500.boete, daar zij in strijd met de voorschriften niet alle op hun bedrijf gewonnen en daarvoor in aanmerking ko mende melk aan een melkverwerkend of standaardisatiebedrijf hadden geleverd. Voor hetzelfde feit werd een landbouwer, tevens melkslijter, te Nieuwkuyk, gem. Vlijmen, tot f 1000 boete veroordeeld. Een veehouder te Delft, die niet alle melk had afgeleverd en bovendien volle melk aan zijn varkens had vervoederd, kreeg een boete van f 750, doch het centraal college voor de tuchtrechtspraak verhoogde deze straf in hooger beroep tot f 1000. Te Wijk en Aalburg (N.B.) kon een bo- terhandelaar bij controle de bonnen en an dere bescheiden, betrekking hebbende op een groote hoeveelheid boter, niet toonen, zoodat het vermoeden rees, dat de man ge durende geruimen tijd boter had afgeleverd zonder bonnen e.d. daarvoor in ontvangst te nemen. Hij had bovendien getracht, door het boeken van onjuiste gegevens, zijn bon nen tekorten te camoufleeren. Deze feiten kostten hem een boete van f 1000. De tucht rechter te Alkmaar veroordeelde een land bouwer te Nieuw-Vennep, gem. Haarlem mermeer, tot f 1000 boete, daar de man een hoeveelheid op zijn land geteelde tarwe, in strijd met zijn verplichtingen, niet ter be schikking van de P.I.C.A. had gesteld. Bo vendien had de man, zonder ontheffing van de betreffende verbodsbepalingen, tarwe en aardappelen afgeleverd. In hooger beroep verhoogde het centraal college voor de Tuchtrechtspraak de boete tot f 1500. Zwendel in surrogaten. Zoo als bekend heeft de dienst van den gemach tigde voor de prijzen een onderzoek inge steld naar de samenstelling van surrogaten. Aan de vervaardigers werden verschillende vragen gesteld. De ingekomen antwoorder^ hebben wel een schril licht geworpen op den zwendel, die door sommigen werd be dreven. Zoo luidde het antwoord op de vraag, waaruit jus-blokjes waren samengesteld vrijwel stereotiepwater, zout, crocusmeel en „aroma".... Werd de samenstelling van dit aroma opgevraagd, dan kreeg de dienst ten antwoord, dat dit door de firma die DINSDAG 2 FEBRUARI 1943. Hierin is de liefde, niet, dat wij God liefge- gehad hebben, doch dat Hij ons heeft liefgehad en Zijn Zoon gezonden heeft als een verzoening voor onze zonden. 1 Joh. 4: 10. Zon: op 8.22, onder 17.26. Maan: op 5.59, onder 14.39. 5 Febr. N. maan, 12 Febr. Ie kw. God wil en moet ons geheel voor Zich hebben. Hij verlangt den geheelen mensch. Dat is echter geen tyrannie, maar liefde. Of wij willen of niet, wij staan allen voor deze beslissingGod of ons eigen leven". Godes eisch of de eisch van ons eigen ik. Het gaat hier om een onverbiddelijk óf óf. Bij deze beslissing voor God: de Heer of mijzelf, gaat het om ons leven. Ons leven van het eigen ik, onze zelfzuchtige eigen wil, moet in den dood gedreven worden, moet gekrui sigd worden. En daartegen komt ons stre ven tot zelfhandhaving, onze zucht tot zelf behoud, machtig in opstand. Wij willen le ven en verweren ons hartstochtelijk tegen deze dreigende kruisiging en vernietiging van ons eigen ik. Bij deze zelfhandhaving gebruiken wij al het mogelijke als hulpmid delen, onze Godsdienst, ook God-Zelf, Dien we telkens weer voor onze doeleinden trach ten te misbruiken. Wij zijn desnoods nog bereid ons leven te verliezen, echter niet om Gods wil, maar juist om het te gewinnen. DR W. SCHEIDEGGER. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ijlst. J. F. H. v. d. Bom, hulppred. te Weesp. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Bunschoten, H. van Leeuwen te Ermelo. EEN OVERGANG. Ds M. Overduin, pred. bij de Oud-Geref. Gem. van Dordrecht, heeft zich aan de gemeenschap dezer kerken onttrokken en is tot de Chr. Geref. Kerk over gegaan. De classis Dordrecht heeft Ds Over duin geëxamineerd en beroepbaar verklaard in de Chr. Geref. Kerk. Ds Overduin ontving reeds een beroep van de Chr. Geref. Gem. van Werkendam. Ds Overduin werd in 1892 gebo ren en in 1926 predikant te Utrecht, om 25 Nov. 1928 naar Dordrecht te vertrekken. KORTE BERICHTEN. De Geref. Kerk te Rijswijk herdacht 29 Jan. j.l. den dag, waar op zij voor 50 jaar tot openbaring kwam. De Part. synode der Geref. Kerken van Friesland-Noord zal bijeenkomen op Woens dag 9 Juni a.s.die van Friesland-Zuid even eens op Woensdag 9 Juni a.s. Voor het fonds tot stichting van een rust huis voor ouden van dagen vanwege de Geref. Kerk van Heerenveen kwam een gift in van f 1000. Ds M. Vreugdenhil, Geref. pred. te Melis- kerke, ontving van een echtpaar der gemeente een gift van f 1000 ten bate van de schuldaf lossing. DE VACANTÏESPREIDING. De com missie ter bestudeering van het vraagstuk der vacantiespreiding heeft haar tweede rapport uit gegeven. Ten aanzien van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs stelt de com missie voor, de verdeeling van het land in drie groepen, waarvan de zomervacantie met steeds een week verschil aanvangt, te handhaven. Wat het lager onderwijs betreft, stelt de commissie voor het in haar eerste rapport op genomen schema voor de vacantie-spreiding in zooverre te wijzigen, dat in de groep Zuid (de provincies N.-Brabant, Limburg en Zeeland) voor alle groepen lagere scholen de vacantie één week wordt vervroegd. De commissie adviseert weder een schrijven tot de burgemeesters te richten, waarin thans met den meesten aandrang wordt verzocht te bevorderen, dat in 1943 de vacantiespreiding volgens de aanwijzingen van de commissie toe gepast wordt. Dit schrijven ware dan echter te beperken tot de burgemeester van de gemeenten met meer dan 25.000 inwoners, daar de practijk heeft uitgewezen, dat voor de kleinere gemeen ten de vacantiespreiding van minder beteeke- nis is. 's-GRAVENPOLDER. Geslaagd voor het diploma Boekhouden vanwege de Vereeniging van Leeraren in Handelscorrespondentie etc., de heer Mar. Kievit, alhier. BENOEMD: tot onderwijzeres aan de Chr. school te Doorn, mej. C. M. Riétveld te Utrecht; te Utrecht (Van Beeck Calcoen-frö- belschool), mej. M. Albers te Rotterdam. en die was geleverd, die het weer van een ander had betrokken. Eindelijk gekomen bij de bron, bleek de grondstof voor dit „geu rig" product dan te bestaan uit gemalen heide en kersepitten In den surrogatenhandel zijn millioenen verdiend ten koste van het publiek. Men kan echter wel zeggen dat de pret er thans af is. Verschillende firma's zetten de ver vaardiging stop. Het aanbod onlangs per advertentie van duizenden balen juspoeder bewijst wel, dat men aan het liquideeren is. Natuurlijk bestaan tal van surrogaten ook uit behoorlijke grondstoffen. Meestentijds was de berekende p^ijs echter nog te hoog. De afdeeling prijsvorming en prijsbeheer- sching van den dienst heeft verschillende verlagingen kunnen bewerkstelligen, zoo o.a. voor een aantal thee-surrogaten. Het brugongeluk bij Z a 11 - bommel. De Arnhemsche rechtbank heeft Zaterdag tegen den directeur der Ned. Dok maatschappij Ir. v. d. L. uit Bloemendaal, wien grove schuld ten laste was gelegd aan het ongeluk met de brugoverspanning op 30 Augustus 1940 bij Waardenburg (Zalt- bommel), waarbij 10 arbeiders den dood vonden, 6 mnd. gevangenisstraf geëischt. Kindje verdronken. Te Vught is het 3-jarig eenig dochtertje van de fam. Koek-Baggermans, in een sloot gevallen en verdronken. Provisiekelder leeggesto- 1 e n. Naar we vernemen is in den nacht van Woensdag op Donderdag een brutale inbraak gepleegd in het Ziekenhuis „Maria- hof" te Etten. De inbrekers zijn via een luik doorgedrongen tot den provisiekelder, waaruit zij een 140 kg. aan levensmiddelen kaapten. Vermist worden o.a. 22% kg. bo ter, 4% kg. vet, 2 kg. vleesch, 10 kg. rijst en een baal suiker van 100 kg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 5