Rede van Mussert - Solidariteit der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten. Rede van Rijksmaarschalk Göerirtg.* Ap.ièl tot do Weermacht. bcteekent dit ten J jgsinspanning nog alleen tijd en li- ;eestelijke inspan- ijgenoot en in bij- ris, van blokleider l tot taak stellen, ng zijner volksge-N t meer te benade- en deelnemend, jn medeleven niet trekken van mate- oorden van bemoe- moet alle volks- nen, hij moet hun istateerd, .opdat hij moet in onver en een na den an- den laatsten zin jdzakelijkheid van aken. Vooral ech- :eld der eigen on- n invloed uitoefe- Duitsche volk de eze wereldstrijd in 'maar verlangt, op- hij er 'op' vertrou- taak, die haar als aar gesteld is, n.l. sn, zal vervullen. Ook Nederland. i Nederland, staat n de gegeven om- maar ook dubbel - de taak is gegeven 4. S. B., want de zich verbergt, valt en. Eén ding heeft ïeeft ons vereenigd k enschap. Wij heb- ïten en wij moeten en het bewustzijn id van dezen strijd het niet laten ver enigerlei wijze als de eigen toekomst ichen ons zou staan 3ert, heeft daarmee en precies dezelf-' e toekomst verwor- e eischen, die deze luidelijkste en een- zoor onzen gemeen- meest geperfection- centratie van onze ontwikelingsmoge- el, dat in de feilen de wegwijzer zijn liing van onze poli- nschap. hans in dezen strijd e. volk den toestand at, ook Europa zijn :ge moet leveren, haven en zijn aan- :e bewaren. Er zal concentratie van de rland plaats vinden, nheid zou ik n nadruk er dat de toe den geen b e - igerlei vroe- leden en be- 1 mijn orders n door allen tgevoerd. In estand zou uitvoering e order niet orden opge- t a g e. dat wij meer dan is tegen dezen .strijd derdrukken. Aan de kerken. :egenwoordigers der den bevelhebber der :in zij hun bezwaren het voltrekken van amiddels in een be- ermachtsbevelhebber lieromtrent kan ik i: op een oogenblik, s en' zonen met ijze- in het Oosten tege- en ongeschokt het het onverdragelijk die zich ten doel istelijke front onvei- aagt te ondernemen, worden blootgesteld, zorden tegen onszelf het gebod van een n noodzakelijke ge- or ons .een wellicht toch heilige plicht, loor hen te vernieti- dat de kerken de be- oefen\jnzien. Zij be- haar godsdienstoefe- 2 vijandelijke própa- ing eener nationdal- elk opzicht kunnen actieve en verhelde ken bij haar geloovi- an dezen strijd en de :n strijd althans niet mogelijkheid geven, ten aanzien van de ende macht, nzelf, dat wij e kust onder leden verde- »en en kunt er van jlkomen ernstig ge- mtueel het bewijs le en in Nederland niet ook hier, wanneer zijn als de strijder Aan Nederlandsche /ezig zijn, dat de kust >rden, want een strijd zolkte Nederland zou haar nederzettingen evens als gevolg van woestingen door'den istrekte gebieden van en. Wij als uitvoer- lot gegeven taak om s aan het Oostelijke voor den strijd niet n, dat is het levens- ialisten. Wij hebben niet anders gekund en weg gegaan, die 1 ik spreek het thans het lot dankbaar, dat ft geplaatst. Als het het zijn of niet-zijn vij dankbaar zijn, dat uitvechten. Wij kun- ft ons reeds eenmaal Wij weten ons de dragers van de zedelijke orde in ons werelddeel. Daarom bezitten wij de besluitvaardigheid om ons vechtend een ge meenschappelijke, gelukkige toekomst te ver overen. Wij willen de beslissing afdwingen en wij dwingen haar af, want vóór ons staat de Fiihrer in zijn unieke' grootheid. Hij heeft ons lot in zijn handen genomen. Dat is ons geluk en onze vervulling. Daarom, kameraden, geldt op den tienden verjaardag der overneming van de macht het parool voor de toekomstMet Adolf Hitler ter overwinning 1 i) In de vergadering in den Haagschen Dieren tuin sprak Mussert Vrijdag de volgende rede uit Herr Reichskommissar, Meine Deutschen Kameraden, mijn Nederlandsche kameraden en volksgenooten. Vandaag herdenken wij het tijdperk, dat voor 10 jaren, op 30 Januari 1933, begon en dat van daag eindigt. Het heden staat thans boven het verleden. Wanneer wij hier niet zoo stonden in dezen moeilijken tijd, zouden onze gedachten nu uit gaan naar dien fakkeloptocht; nu tien jaar ge leden, door de Wilhelmstrasse. Wij zijn met onze gedachten echter niet daar vandaag. Wij zijn vandaag met onze gedachten in het Führer hauptquartier en in Stalingrad. Dat kan niet anders. Deze dag staat in het teeken van de ijzeren vastberadenheid en een onwrikbaar ge loof in de toekomst. Wij weten allen, dat nog nooit een groot en een grootsch doel bereikt is, gezeten op een tapijtje en naar beneden glijdend langs een rutschbaan, die met zeep is ingesmeerd. Zoo^Is het leven niet, wanneer iets groots bereikt moet worden. Toen onze Nederlandsche voorouders 3S0 jaar geleden met kleine zeilschepen hun weg zochten naar Indië via Kaap de Goede Hoop, zoo'n halven aardbol rond, 20.000 km. ver, duurde hun reis in eerste instantie, fpen zij het nog leeren moesten een langen tijd. Het was toen nog mooi, als Zij na drie jaar thuis kwamen. Soms was dan 2/3 gedeelte van de bemanning omgekomen op reis en keerde slechts 1/3 terug. Het begin was altijd eenvoudig. Het was wachten op een goeden wind, waardoor je uit kon zeilen van de reede van Texel of van de monding van de Maas of van Vlissingen vandaan. En dan was men blij wanneer men het Engelsche Kanaal, gepasseerd was met zijn zee- roovers uit Duinkerken. En wanneer men een maal de Golf van Biscaje heelhuids voorbij was dan kwam de zóne van de windstilte, waar men ook weer doorheen moest. Eindelijk kwam men dan bij Kaap de Goede Hoop, waarmede dan het ergste voorbij was, want hier kon men ver- sche groente innemen tegen den scheurbuik. Hierna ging men dan weer voorwaarts, duizen den mijlen ver naar een onbekend vreemd ge bied. Men ging daar dan onderhandelen en soms moest men er vechten. En als men dan weer naar huis terug ging moest men dikwijls omvaren om de noord, om Engeland heen, om dat het Kanaal versperd was door de Engel- schen of de Duinkerkers. Zoo ging dat jaar in, jaar uit en iedere reis beteekende een eindeloo- ze rij van moeilijkheden. Maar tenslotte kwam de vaderlandsche kust in zicht en daarmede de groote voldoeninghet is volbracht I En, mijne kameraden, ditzelfde karakter ver toont de strijd van het nationaal-socialisme, uw strijd, mijn strijd, onze strijd. Precies hetzelfde karakter in onzen tijdl Een grootsch werk is begonnen, uit innerlijken drang. Niemand was er, die ons daartoe drong. 1 Er was een stem in ons binnenste, een rede- looze stem, zoo gij wilt, maar daarqm ook een stem. van boven de menschen, die zeide: „Gij moet dat doen. Wij gaan beginnen". Hoe lang de weg was en hoe steil de helling was, hebben wij nooit gezien. Wij hebben nooit geweten, hoe diep de afgrond was en hoe hoog de top. Wij weten, dat de top nog niet bereikt is, maar wij weten wel, hoever wij zijn op dezen einde loos schijnenden weg van zorg en moeite, dien wij moeten gaan, omdat het onze roeping- is. Wij weten .nu in 1943 precies wat het ver leden beteekend heeft. Wat wij niet wisten, toen het verleden in gang was en dat wisten eigenlijk ook de ouderen onder ons van den oorlog van 19141918 niet, waarom daar was de ineenstorting *van Duitschland en de tri omf van anderen. Wij weten nu, dat dit nood zakelijk was voor de gebeurtenissen, die in on zen tijd plaats vinden. Wij weten nu, dat het de consequentie is van 1789, dat het commu nisme de macht in Rusland kreeg. Dat is het eerste en belangrijkste van den oorlog van 19141918, het jaar 1917, toen de macht in handen kwam van het communisme in Rusland. Wij weten als punt twee, dat de Angelsaksen, de Joden en de kapitalisten zich vereenigden in den Volkenbond van Genève om daar een tweede machtscentrum te vormen en wij weten nu, dat Midden-Europa gedoemd leek te zijn tot machteloosheid. Het Duitsche en het Itali- aansche volk, het hart van Europa, scheen tot machteloosheid gedoemd en wanneer straks de eindstrijd zou komen tusschen het kapitalisme en het communisme, zou zeker het communisme gewonnen hebben. Dit z</„ gebeurd zijn, indien er niet een derde macht opgestaan was, juist daar waar men dacht, dat geen kracht meer aanwezig was, daar ontstond het en daar sloeg het als een vlam uit den bodem: het nationaal- socialisme en het fascisme. Wanneer wij terug gaan naar 1919 dan zien wij hoe ook Italië bij na in de macht van het Bolsjewisme was en wij zien hoe Mussolini met zijn zwarthemden Italië redt. Wij weten ook, dat het communis me toen ook reeds stond in Wezel in, Duitsch land, hetgeen door velen hier vergeten wordt. En nu zegt.de democratie vol trots: ja, maar de democratie heeft 't communisme in Duitsch land toch maar tegengehouden 1 En dan zeggen wijja, het heeft het tijdelijk tegengehouden, maar zou reeds lang den strijd verloren hebben indien in de plaats van die democratie niet het nationaal socialisme getreden was, de eenige macht, die het communisme kan tegenhouden, omdat het zelf opbouwt. Men kan niet alleen met negativisme iets te genhouden; men moet iets beters in de plaats daarvan stellen en dat doet het nationaal socia lisme, dat ons wedergeeft de liefde voor eigen volk en vaderland, den eerbied voor den arbeid en dat alles overkoepeld door godsvertrouwen eri den wil tot offeren en dienen, den wil zich te geyen voor het volk. En dat, mijne kameraden, is de verdienste van 'Adolf Hitier en zijn oude getrouwe bruin- hemden, die in de eerste jaren 1919 tot' 1923 om hem heen stonden, dat zij begonnen zijn, den moed hadden om alles te trotseeren en het geloof hadden om tegen alles in door te gaan om het bolsjewisme te vernietigen in het hart van Europa. De vernietiging van het bolsjewisme, dat is de eerste en de grootste daad geweest. Het heeft veertien harde strijd- jaren geduurd, van 1919 tot 1933. Het waren 14 jaren van doorloopenden strijd ter vernieti ging van het bolsjewisme in het hart van Europa. En toen dat gebeurd was, kwam het t w e e- d e b e d r ij f van het groote drama van we reldhistorische beteekenis, waarvan wij getuige zijn en waaraan wij medewerken. Toen kwam van 1933 tor 1939 de voorbereiding, een koorts achtig maar vastberaden en doelbewust zich ge reedmaken tot afweer van wat komen moest: de stormloop der reactionnairen en de storm loop van het communisme. En in dien tijd, van 1933 tot 1939 heeft Adolf Hitler het klaar ge speeld, om alle Duitschers te vereenigen in één Rijk volgens de beginselen van het nationaal- socialisme, het grootduitsche rijk en daarnaast, daarmede vast verbonden, het verbond van Mussolini en zijn izwarthemden, het fascisme. Het was ook in dezen tijd, in 193S, dat wij hier in Den Haag ongevraagd en ongeweten toetra den tot dat groote verbond van Europa, dat eens zal omvatten alle nationaal-socialisten en fascisten, die begrijpen dat het continent van Europa ons aller vaderland is. In 1935 stonden wij hier dan in Den Haag en wij hebben ons hierbij aangesloten. Het was in dién tijd, dat ik voor het eerst een onderhoud mocht hebben met den Führer. Wij bleken te zijn één van geest en nooit vergeet ik dat on derhoud. En dan komt het d e r d e bedr ij J, dat begon in 1939, hét bedrijf om pr voor zorg te dragen, dat het communisme en het Amerika nisme Europa niet zouden verpletteren. Dit is het hoogtepunt van het groote drama van de zen tijd. Wij spreken allen dit jaar over het communisme in Rusland, maar wij vergeten één ding. Rusland is niet zoo iets als Mexico. Rusland is een continent, grooter, veel groóter dan Europa en het eerste continent, dat onder „Einheitlicher Führung" is gekomen en jaren lang, van 1917 af, maar één doel had, de over-, heersching van net communisme over dat con tinent en over de gansche wereld. Die afweet is het grootste, wat in dezen tijd bestaat. De afweer en de vernietiging van het enorme communistische gevaar is de historische roe ping, die de Führer met Mussolini niet alleen volvoert voor het Duitsche en Italiaansche volk, maar voor alle volkeren van Europa, voor gansch Europa. Wij staan nu, mijne kïmeraden, te midden van dien strijd. En eigenlijk moest het toch zóó zijn, dat alle volkeren van Europa daarin 'ten volle zouden meeleven, maar dat doen zij nog niet, omdat zij verblind zijn en het niet kun nen zien. Maar wel kunnen en moeten het zien alle nationaal socialisten en fascisten. Zij doen dit dan ook. En hetzelfde doen wij dan ook, wanneer het n^oeilijk is. Het is gemakkelijk om het te zijn, wanneer het eenvoudig is, maar van ons wordt verwacht als kern der natie, elimeerend element in de volkeren, 'dat wij het ten volle begrijpen en dat wij ons ten volle in zetten en dat wij ons onder geen beding, onder welke voorwaarden dan ook, wankelmoedig zouden toonen of schijnen of nog minder te zijn. Onze gedachten zijn daar, waar zie strijd op het hefstigst is. En mijne Duitsche kameraden, tot u zeg ik: toen eens de „Bismarck" strijdend onderging, hebben wij het gevoeld alsof het een oorlogsschip van ons was en nu Stalingrad be dreigd is zeggen wij Nederlandsche kameraden tot u: het zijn onze kameraden, die daar zijn en wij staan met alles bij hen 1 Kameraden, het is moeilijk voor ons naar den top van den berg te klimmen. Wanneer wij, bewoners van de lage landen, een berg in de verte zien, dan lijkt het van beneden af ioo. gemakkelijk om, naar den top te komen. Het eerste gedeelte is ook niet moeilijk. Maar men klimt hooger en hooger en eiken keer denken wij, dat wij bij het steil ste gedeelte zijn. Maar dan plotseling komt er weer een stuk dat nog steiler is. Ten slotte is er echter de top en dan is het bereikt. Geen nationaal socialist desespereert echter. Wij her inneren ons de woorden van J. P. Coen, eens in Batavia gesproken, toen hij daar voor enorme moeilijkheden stond. Toen sprak hij„ende desespereert niet", wanhoop niet I" Ook wij Nederlandsche nationaal socialisten zijn in den loop'der jaren hard geworden. Onze strijd was zeer zwaar. Wij waren eens in 1939 en in 1940 met^ 35.000 man te midden van 9 mil- lioen gelijk een belegerde vesting. Wij hebben niet gewankeld in dit derde bedrijf bij het be vechten van het communisme en het Amerika nisme. Dit derde bedrijf, waarin wij nu staan, ook dat komt eens tot een einde. En dan komt het vierde bedrijfd e recht vaardige ordening van Euro- p a. Men kan van den man, die het dictaat van Versailles heeft bestreden, jaar in, jaar uit, niet verwachten, dat hij dit dictaat zal vervan gen door eeq dictaat van Potsdam. De moge lijkheid tot ontplooiing van de volkèren van Europa zal gegeven worden, ieder volk naar zijn eigen aard, in al hun verscheidenheid over koepeld door deze groote gedachte„Samen zijn wij Europeanen, samen is Noord-Europa Germaansch". En eerst dan, wanneer dit ge schied is, dan komt het laatste, bet vijfde b e d r ij f. Dan gaat de zon'weer op boven Europa, het Europa van het nationaal socialis me en het fascisme, waarin geluk zal zijn en de mogelijkheid tot leven en voorspoed voor de honderden millioenen, die Europa telt. Ziedaar, het drama in vijf bedrijven, de we reldgeschiedenis die gemaakt wordt nu in on zen tijd. Wij weten nu precies, dat wij staan in het midden van het derde bedrijf. Wij deses- pereeren niet, maar wordep integendeel gedra gen door vertrouwen en door geloof. En wij willen heden in de.ze groote b ij eenkomst, die over vol is, getuigen daarvan, ge-, tuigen van ons onwrikbaar ver'trouwen in de toekomst en zoo op deze wijze willen wij herdenken den dag, dat vóór 10 jaar de Führer de re geering aanvaardde in het toenmalige Duitsche rijk. Dit inzicht in het groote gebeuren van dezen tijd doet ons sterk staan en het legt ons zware verplichtingen 'Op van man tot man, van partij tot partij en van volk tot volk. Het legt ons de verplichting op, dat wij Nederlandsche na tionaal socialisten zullen zijn goede Nederlan ders met een zee van liefde voor volk en va derland en het legt u, mijne Duitsche kamera den, de verplichting op, dat gij zult zijn goede en sterke Duitschers, eveneens met een groote liefde voor uw land. Zoo zullen wij dan staan als goede Germanen en als goede Europeanen. Het nieuwe Europa kan alleen opgebouwd wor den door mannen met karakter, mannén die zichzelf inzetten voor, hun volk en voor het groote geheel. Zoo zij onze verhouding van man tot man. En dan de verhouding van partij tot partij, van N. S. D. A. P. tot N. S. B. Gij, mijne Duitsche kameraden, verwacht terecht van ons Nederlandsche nationaal socialisten begrip voor den geweldigen strijd van de N. S. D. A. P. vanaf het jaar 1919 en ook gedurende de jaren van 1919 tot 1931, toen wij nog niet in het touw waren. Gij verwacht van ons, dat wij zien, wel ke groote offers het Duitsche volk gebracht heeft nu al bijkans 30 jaar. Reeds in 1914 is dat begonnen en sindsdien is het een en al offer geweest tot op den huidigen dag. Gij hebt het recht, mijne Duitsche kamqraden, dat van ons te verwachten, en gij, die de N. S. D. A. P., onze oudere zuster, vertegenwoordigt. En wij, Nederlandsche nationaal socialisten, wij verwachten van u, mijne Duitsche kamera den, dat gij ook de N. S. B. ziet als een jon gere zuster. Van 1931 staan wij hier en waar lijk, de strijd in deze lage landen bij de zee was niet eenvoudig. Toen de wereld gezien had, dat Adolf Hitler in 1933 niet alleen de macht, had gekregen, maar ook deed wat in zijn pro gram staat, en dat het dus uit zou zijn met an dere partijen en met de democratie, hebben zij overal door de gansche wereld gezegd: „Wat daar iq Duitschland gebeurt, kan maar eenmaal gebeuren. Dat gebeurt niet in andere landen en niet in Nederland". Tenslotte zeide men: „de democratie is aljeen maar voor de democraten en niet voor de nationaal socialisten". Toen kwam de terreur, die wij jaren lang hebben meegemaakt en waar wij doorheen moesten. Wij nationaal socialisten hebben ons karakter be waard en wij hebben het nationaal socialisme toch uitgedragen, totdat er zelfs 4000 kamera den in Nederlandsch-Indië stonden. Dat is het verste,punt, waar het nationaa^socialisme ooit is doorgedrongen. Ons Nederlandsche karakter verplicht ons zuiver te zijn. Onze taak is het, het Nederlandsche volk te winnen voor het na tionaal socialisme. Het wederzijdsche respect van partij tot partij uit zich in dezen tijd, ook nu in deze zaal. Ik behoef maaq rond te zien en daar zie ik Duitsche en Nederlandsche ka meraden broederlijk vereenigd. Dit respect komt ook tot uiting, wanneer wij elkander be groeten, wanneer wij hen groeten met „Heil Hitier" en zij ons groeten met „Hou zee"'. Wij zijn broeders en zusters en wij staan en vallen met elkander. Ik wil hier op dit oogenblik dank brengen aan alle leden van de N. S. D. A. P', die in deze jaren'de banden van innerlijke vriendschap hebben verstevigd en die er altijd op uit waren om te doen zien, dat wij bij elkaar hooren te staan, opdat wij staan en vallen met elkander. Het wederzijds vertrouwen is het fundament, waarop wij samen staan, want wij willen een «evoorbeeld zijn voor het nieuwe Europa. Hoe kunnen wij praten over het nieuwe Europa, indien wij niet eens samen zouden kunnen wpr- ken in dit nieuwe Europa en wanneer nationaal socialisten en fascisten niet eens samen zouden kunnen gaan? Wat moet dan van het nieuwe Europa terecht komen? Daarom is het goed, dat onze verhouding is zooals zij is: gebaseerd op wederzijds vertrouwen. En tenslotte op onze verplichtingen vqp volk tot volk. Wij Nederlanders moeten begrijp hebben voor alles wat het Duitsche volkao.orge- maakt heeft sedert 1914, voor hun strijd, hun nederlaag,-hun opkomst, hun groot-worden en hun heroïsche daden van heden. Van den kant der Duitschers verwacht ik, mijne kamera- den, dat zij, de.enorme offers zullen zien, die het Neder landsche volk in dezen tijd brengt. m -Ik zeg niet, dat het zvrijwillig brengt, maar die offers worden gebrdcht in dezen tijd. En gij, die lang hier zijt, óf die pas na Mei 1940 hier gekomen zijt, wilt weten hoeveel offers gebracht worden, vergelijk dan Den Haag van Januari 1940 met dat van Januari 1943 en gij zult Begrijpen wat het Nederlandsche volk in dezen tijd geofferd heeft. Dan hebben wij on zen vrijwilligen inzet met duizenden daarnaast en die honderdduizenden die werken in de oor logsindustrie. De heele Nederlandsche industrie is oorlogsindustrie. En honderdduizenden staan daar buiten en doen daar hun werk in uw va derland. Laten wij hier echter niet verder op ingaan. Wanneer gij maar weet en beseft, dat het Nederlandsche volk voor dezen gemeen- schappelijken grooten oorlog zeer groote offers brengt, zelfs dan, wanneer men nog niet eens denkt aan Indië. Maar«kameraden, wat wij nim mer zullen afstaan is onze eigen aard, ons ka rakter en ons zelfrespect, want dan zouden wij geen nationaal socialisten zijn. Zooiets vraagt dan ook geen nationaal socialist van een ande ren national socialist. Gij ziet dikwijls Nederlanders om u heen," die voor deze dingen geen begrip hebben en die in deze jaren der bezetting de eer der natie aantasten en zijn eigenschappen probeeren te verkwanselen. Dat is het Nederlandsche volk echter niet. Dat zijn wij nationaal socialisten niet. Gij behoeft dus niet te denken, dat wij daarmede iets te doen hebben. Wij vinden deze menschen gelijk gij ze vindtschavuiten. En wij zijn trotsch op onze vrijwilligers, die nu in deze dagen in „Westland" van de SS in den Kaukasus strijden. Wij zijn trotsch op ons Le gioen van vrijwilligers, die vorigen winter aan het Ilmenmeer gestaan hebben en waarvan de Duitsche regimentscommandant zei, dat zij even goed vochten als de beste Duitsche troe pen (applaus). En wij zijn trotsch op onze NSKK-mannen, waarvan het tweede regiment nu in wording is en die ook in een hardeH strijd in (het Oosten .staan en niet achteraan, maar vooraan (applaus) Wij verlangen van onze Duitsche kameraden terecht hier in Nederland, dat zij deze gevoe lens deelen en réspecteeren. Dat wederzijdsch respect, mijne kameraden, van volk tot volk, dat zal het cement moeten zijn, waardoor een nieuw Europa wordt samengevoegd en in dat nieuwe Europa gelooven wij rotsvast. In deze verbondenheid van man tot man, van partij tot partij, van volk tot volk is onze gezamenlijke dank aan den Führer en aan zijn medewerkers gelegd. Na Mei 1940 heb ik den Führer driemaal mogen ontmoeten. Nooit heeft hij iets gezegd, dat kwetsend of denigreerend zou zijn voor mijn volk. Integendeel, hij heeft gesproken over de groote en goede eigenschappen van dit volk, omdat hij zelf zoo volkomen doordrongen is van de groote en goede eigenschappen van het Duitsche volk,- dat hij toch in eerste instantie representeert. Hij heeft gesproken over de waarde van ons volk voor het nieuwe Europa en hij heeft ge zegd „I k wil aan het Neder landsche volk', niets ontne- m e n". Woorden, die met een stalen pen ge grift zijn in mijn geheugen en waarnaar ik de daden beoordeel. Wij toonen onze dankbaarheid door onzen inzet. Inzet in den arbeid en andere offers zon der tal. Het Nederlandsche volk daarvan ben ik overtuigd zal ook eens een partner zijn op militair gebied, omdat ik overtuigd ben dat onze menschen even goede soldaten zullen zijn wanneer het op vechten aankomt als de Duitsche soldaten, wanneer zij behoorlijk zijn opgeleid en wanneer zij behoorlijk zijn voorbe reid en zij een ideaal voor opgen hebben, waar voor het de moeite waard is te "strijden. Zoo staan wij dan onwrikbaar in ons geloof, ons geloof, dat de oorlog gewonnen zal worden, dat Hitler en Mussolini de redders zijn van Europa, het geloof dat gij en wij met hen een historische roeping te vervullen hebben en dat alle nationaal socialisten en fascisten van Euro pa een onwrikbaar blok zullen vormen, dat alle volkeren van Europa dit zullen erkennen, en dat eens uw kinderen in een vernieuwd Euröpa de geschiedenis zullen leeren van de herrijzenis van Europa door den inzet van honderdduizen den, die hun vaderland liefhebben en die daar- .voor hun leven wilden geven. In een zee van bloed en tranen wordt het nieuwe Europa gevormd en wij Nederlandsche en Duitsche nationaal socialisten hier vereenigd wij spreken op dit oogenblik tot den Führer: „Gij staat daar jn het Oosten in terreins omstandigheden die zwaar zijn, in moeilijkhe den zonder tal. Wij weten het, uw leven is een en al zorg geweest, van jaar tot jaar en uw gansche leven zal .wel van zorgen vervuld zijn. Gij staat daar, ik weet het, voor het Duitsche volk. Gij staat er voor gansch Europa en dus ook voor het Nederlandsche volk en wij Ne derlanders vergeten dat nooit. Gij.zijt belast en beladen met lasten en zorgen zonder tal. Gij lijdt door het lijden van uw kameraden in Sta lingrad. Wees er zeker van, mijn Führer, dat wij één in dén geest met u zijn. Wij staan met u, wij vallen met U. Wij zijn bereid zoo noodig met-u te sterven. Wij willen getrouwelijk onzen plicht vervullen, zooals gij uw plicht getrou welijk vervult, in een rotsvast vertrouwen in de toekomst van Europa. In de zekerheid van de overwinning en in het vertrouwen in de her rijzenis van het Nederlandsche volk, dank ik u voor al wat gij gedaan hebt in deze jaren van strijd, in deze ontzaglijke moeilijke, jaren, die achter ons liggen. God zij met u en met ons 1 Houzee". 1934. De Führer in. gesprek met arbeiders van de- scheepswerf ter gelegenheid van de bezichtiging van het linieschip „Schleswig Hol- stein". Hoffman-Stapf- Pax m. De strijd tegen het communisme. (D.N.B.) Op hèt middaguur van Zater dag, dus op hetzelfde tijdstip, waarop tien jaar geleden het lot van het Rijk in de hgn- den yan Adolf Hitler werd gelegd, is in de eerezaal van het ministerie van Luchtvaart een waardige plechtigheid van militair karak ter in den ferm van een appél gehouden. Rijks maarschalk Hermann Goering maakte zich hier met een tot leger, vloot- en luchtmacht en daarmede tevens tot het volk zelf gerichte rede tot woordvoerder van de onbuigzame strijdvaardigheid van alle Duitschers. De hoog ste autoriteiten van de weermacht en partij waren hierbij tegenwoordig. In. zijn rede herinnerde spr. aan de vorming van de. nieuwe volksgemeenschap en aanslui tend daaraan aan de hervorming van de Rjjks- weer eertijds een soort parlementaire politie wacht aldus spr. tot een geweldig volks leger. Hoe was het mogelijk in slechts tien jaar dit werk tet stand te brengen? De voorwaarden daartoe ziet de Rijksmaar schalk in twee feiten: Een ih den grond hoogst fatsoenlijk, braaf en dapper volk en een lei der, die de groote Duitscher der historie is. Deze feiten, zoo zeide hij, gelden in het bij zonder voor .de weermacht en hier weer zeer in het bijzonder voor de leiders. De Rijksmaarschalk ging toen in op de buitenlandsche politieke gevechten van dé af- geloopen tien jaren. In de tien jaren van den opbouw, zoo zeide hij, begon tegelijkertijd weer de strijd van buitenaf. Dezelfde tegen standers, die in het volk wéren overwonnen,' traden thans in andere formatie van bditen- af weer tegen ons aan: de plutocratieën, d.w.z. het systeem der uitbuiting van het arbeidende volk en het bolsjewisme, d.w.z. het kapot- slaan van het volken zijn knechting in el lende. Ik wil niet zeggen, dat de strijd thans zwaarder is dan eertijds in het binnenland, zoo zei de Rijksmaarschalk dan. De stijrd was toen ook oneindig moeilijk, zij het ook op een klei ner platform Maarhij eischte van de strijders dezelfde innerlijke hardheid en het vurige ge loof. Daaruit vloeit voort, hoe belangrijk het is, dat*de Duitsche weermacht een eensgezind hecht gesmeed blok van nationaal-socialistische wereldopvatting- vormt. Dan zullen wij ook de hardsten zijn. Dan zal evenals in het bin nenland,' ook hier eens het zegevierende haken kruis geheschen worden boven het teeken der knechting. En dat is immers in laatste in- I stantie de meest i innerlijke beteekenis van dezen strijd. Toen onze tegenstanders geloofden zelf sterk genoeg te zyn en fantastische verwachtingen voedden ten aanzien van nieuwe revoluties in Dunschiand, begon deze meest hesiissenue aaer oorlogen, ik behoef niet te herinneren aan de geweldige slagen, aan de unieke overwinnin gen in Polen, Noorwegen, België, Frankrijk, op den Balkan, op zee en onderzee. Het Duit sche volk begon te gelooven, dat de overwin ningen vanzelf spraken. Het lot echter schenkt zoo gemakkelijk niets en vooral niet het groo te. Toen geloofden wij, dat de oorlog spoedig ten einde kon zqn. Het was zeer moeilijk en daartoe was heel de de hardheid van den vori gen winter noodig om in te zien, dat de eerste oorlog der Sowjets tegen Finland wellicht de handigste en grootste camouflage in de wereld geschiedenis iB geweest. Wat is voor Rusland Europa eigenlek zoo vervolgde spreker dan. Wanneer men het ge weldige rjjk op den- aardbol ziet en Europa daarmede vergelijkt, .moet men de vraag stel len of wij ons terecht een werelddeel noemen. Deze vraag heeft een Russisch officier, die in zeer nauw contact stond met? Stalin, duide lijk beantwoord: Europa is op zijn best een groote Russische provincie, een conglomeraat van tallooze staten, die elkander onderling be oorlogen. Het waren de Duitschers, die ons tot dusverre den toegang naar Europa ont zegd hebben. Al het andere beteekent voor ons niets. Wanneer wij Duitschland overwinnen, i bezitten wij Europa. Of nu, zoo ging de Rijksmaarschalk verder, in dit Europa bondgenooten en vrienden of neutrale of ons vijandig gezinde staten zijn, Bteeds meer moeten zjj inzien, en zij weten het ook, dat wanneer dit Duitschland ineen zou stortén, de Russen niet uit innerlijke hoog achting voor de Zweedsche of Zwitsersche of welke andere neutraliteit ook, zouden blijven staan. Het bolsjewisme zou op hetzelfde oogen blik tot den laatsten spit door geheel Europa geraasd z(jn. Later zullen zij eens uitspreken, wat zij thans inwendig wetenEuropa is vpor het bolsjewisme een springplank en voor 'Rusland een aanhangsel. Maar deze beide zaken eerst dan, wanneer er geen Duitsch volk en geen Duitsche weermacht meer is. Zoolang die be staan is Europa voor het bolsjewisme het groot ste gevaar, de rots waarop de bloedgolf zal breken. De heer Molotov heeft eens bij ons laten doorschemeren, dat toch metDuitschland ver der een zeer goede overeenstemming mogelijk is, wanneer wij de oogen zouden sluiten bij een tweeden aanval op Finland. Dat zou de definitieve vernietiging van Finland hebben beteekend. Bovendien zou de Rus uiteraard terstond doorgetrokken zijn naar de Zweadsche ertsgebieden en zich hebben meester gemaakt van de ijsvrije havens, die hij van oudsher heeft gezocht. Aan den anderen kant wilde hij Roe menië tot zijn invloedssfeer verklaren. Hij wilde de Roemeensche olievelden in zijn zak steken en van Roemenië via Bulgarije den Balkan door dringen, als bevrijder van alle slaven. H(j verschijnt onder het masker, dat hij voor de gelegenheid noodig acht. Nu eens als panslavist, dan weer als bolsjewiek. Zoo moest geleidelijk aan den rechter en aan den linkervleugel het opdringen beginnen. Wan neer hij eenmaal op de flanken en in den rug van Duitschland stond, stond hij pok in den rug van Europa. 30 Januari'1933. De Führer groet uit het venster der Rijkskanselarij te Berlijn de hem toejuichende menigte. Hoffmann-Stapf-Pax m. Het zwaarste besluit. En thans, kameraden, veldmaarschalk of recruut, verzoek ik u te overleggen ixt welke situatie onze Führer was, toen hij in zijn po litiek genie volkomen duidelijk het doodelijk gevaar moest inzien. Onze Führer stond voor het zwaarste besluit van zijn leven, maar ook voor het historisch meest beteekenisvolle be sluit. Het is hem niet gemakkelijk gevallen het Duitsche volk dezen strijd in te leiden. Hij met zqn verzienden blik, zijn politiek en stra tegisch genie, wist,dat dit de zwaarste van alle gevechten zou zijn. Er werd door hem een besluit genomen, omtrent bestaan of onder gang van het avondland. Men heeft in de geschiedenis menigen slag en vele gevechten beschouwd als beslissend voor het avondland. Men zal eenmaal in de geschiedenis moeten constateeren, dat er slechts één besluit is ge-, weest, dat werkelijk beslissend was voor het avondland. Dat was het besluit .om zich in den weg te stellen aan de bolsjewistische bloedgolf, en ten slotte datgene te vernietigen, wat zelfs vroeger of later bij' ons tot vernietiging moest worden. Op 22 Juni 1941 werd het geweldig ste historische meest beteekenisvolle maar ook stoutmoedigste en bewonderenswaardigste be sluit door een sterken man genomen. De strijd in Rusland. Nadat de Rijksmaarschalk de geweldige moeilijkheden had aangetoond, waarmede de Duitsche weermacht bij haar zegeyierenden opmarsch te kampen had, ging h(j in op de reactiés van den vorigen winter in 'den oos telijken -veldtocht en op de er op gevolgde zomercampagne. En toen begon de tweede Russische winter. Al was toch deze winter ook niet zoo streng als verleden jaar, hij. was toch nog ijzig ge: noeg, om alles, wat vroeger, in het voorjaar, in den zomer en in den herfst een hinderpaal voor den tegenstander beteekende, de rivieren, meren en moerassen, in zjjn qzigen ban te slaan. Nu stonden de compagnieën niet meer achter een geweldige natuurhin dernis, maar thans konden nog slechts hun moed en hun wapen de hinderpaal voor den tegenstander zijn. En deze tegenstander is hard. Hij is in zijn leiding barbaars hard. De uitvoering zijner bevelen wordt aldus geëischt, dat niet uitvoerig gelijkgesteld kan worden met,' den dood. Voor het Russische volk, dat sedert 20 jaren aan slaag gewend is, dat kreunt onder den zwaren vuist van zijn tyran,1 was dat niets nieuws. Maar, zoo ging de Rijksmaarschalk voort, ook de Duitsche soldaten zijn hard geworden. Zij zagen in, dat in het oosten alleen de wet der hardheid geldigheid heeft. De Rus wist to 11 i'II '-'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 3