Herdenking 30 Januari 1933 DINSDAG 2' FEBRUARI 1943 57e Jaargang, No. 103 Dit nummer bestaat uit twee bladen - EERSTE BLAD Proclamatie van den Führer. De Rijkscommissaris hield op 30 Januari een rede - Ordening of chaos - De beslissende phase - Stalins opzet - Europa's bijdrage. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vor'ststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438, Bijkantoor I Middelburg: Fa Boekh. J, J, FANOY, N. Burg 26—28 en Ncordweg 15*. Tel, no. 3128. Abonnementsprijs ƒ2,73 per kwartaal. Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaarivragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto^ 10 cent extra. Advertentiën in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdrad.ft. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. (D.N.B.) De) Führer heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Voor de tiende maal verjaart heden de dag, waarop mij de .Rijftspresident, generaal- veldmaarscbsalk Von Hindenburg, de verant woordelijkheid overdroeg voor de ,l«iding van het Rijk. De veertienjarige worsteling van de Nationaal-Socialistische Beweging om de macht, die, ,zelf uit -een zeer klein bègin ofttstaande, tóen als verreweg de sterkste partij van het Rijk het legale recht tot- ..vorming der regeering bezat, kreeg daarmede zijn succesvolle afsluiting. Dit overnemen van de verantwoordelijk heid geschiedde echter eerst, nadat alle par tij én in min of meer langen tijdsduur haar onbekwaamheid om Duitschland weer om hoog te leiden hadden bewezen. Duitschland leed steeds meer onder de gevolgen van de nederlaag na een oorlog, die het niet ge wild heeft en waarvoor het derhalve ook op geenerlei wijze was voorbereid. Na een held- haftigen tegenstand, die ruim vier jaren door geen vijandelijke macht gebroken kon worden, was het den van binnen en van buitpn bevorderden defaitistischen elemen ten gelukt eindelijk over te gaan tot ,de openlijke revolutie. De ArfTsrikaansche pre sident Wilson, had met de opstelling van 14 punten dei: werelcj/ het visioen van een toe- komstigen. vrede voor oogen getooverd, die des te begeeriger door het Duitsche volk voor waar werd gehouden, daar het zoowel in zijn breede massa alsook in den gedach- tengang van zijn leidende mannen geenerlei positieve oorlogsdoelen bezat. De natie voer de den strijd voor haar zelfbehoud en was derhalve in vele lagen bijna dankbaar een vrede van .verzoening en overeenstemming aangeboden te krijgen. Terstond na de daardoor van het Duit sche volk uitgelokte overgave zijner wapens volgde het historische bedrog. Een woord breuk'zooals de wereldgeschiedenis dien tot dusverre nog niet had beleefd. In plaats van den vrede der verzoening en overeenstem ming kwam dat dictaat van Versailles, dat de Duitschenatie en de met haar verbon den' volken tot slaven vernederde, militair weerloos maakte, politiek ontrechtte en eco nomisch voor onafzienbare tijden vernie tigde. Dit alles echter wat sedert 1919 tot 1933 het Duitsche volk aan onrecht, onderdruk kingen, economische plundering en politieke discriminatie werd toegebracht, ontmoette geen ndtionaal-socialistische, maar het door en door democratisch-marxistische Duitsch land. Iedere poging van de democratische afbrekerige en marxistische machthebbers. 1 om de overige wereld door een beroep op de daar naar het schijnt vermoede gelijke gees telijke richting te kalmeeren, of zelfs te brengen tot inzicht in het onverstand dezer dictatuur van het zinnelooze geweld, mis lukte. Met taaie volharding trachtte het in ternationale jodendom de natie èerst kapi talistisch leeg te plunderen ten einde haaf aldus economisch en daarmede door de stemming voor het joodsche bolsjewisme rijp te maken. De dwaasheid van het z.g. vredesvedrag van Versailles leidde echter niet slechts tot de vernieling van de Duit sche economie, maar in haar gevolgen tot een niet minder groote verwoesting van het economische leven ook in de andere landen met inbegrip van dat in de z.g. ovérwin- naarsstaten. Toen 1932 ten einde liep. Toen 1932 ten einde iep, bevond de we-- red zich in een tóestand van voortdurend onafgebroken scherper wordende economi sche crisis, de werkoosheid drukte niet al leen op het Duitsche volk, maar ook op de rijke landen van het westen en in Ainerika in het bijzonder op de Vereenigtle Staten. In den winter van 1932 op 1933 was in DuitscHlapd het aantal werklooZen gestegen tot keven millioen en dat deV arbeiders, d-e slechts korten tijd werkten, tot ongeveer hetzelfde aantal. Het Engelsche moederland dat ruim een kwart van de oppervlakte dm aarde beheersc-hte, had 2% millioen werk- loozen. De Ver. Staten met. haar j-eusachtige rijkdommen in den grond en een onbe grensde vruchtbaarheid hadden rond 13 mil lioen werkloozen. In Duitschland zelf waren de economische omstandigheden in overeenstemming met den toestand van hét algemeené leven. In tallooze partijen verscheurd, geremd door de egoïstische vastgeroestheid der verte genwoordigers der landen en van de belang- hebbers der verschillende beroepsstanden en partijen, leek het voor iedere regeering van den aanvangaf kansloos om ook slechts aan de meest dringende taken tot behoud van het leven van ons volk mét de tot dus verre gebruikelijke methodes en -de aanwe zige krachten recht te doen wedervaren. D» innerlijke tmtbinding van het volkslichaam had zulke vorderingen gemaakt, dat nog slechts de overgang naar. den chaos als eenige uitweg voor een mogelijke oplos sing scheen over te blijven. Terwijl de jood sche partijleiders en economisdhe hyena's aan den eenen kant de grondslagen van het politieke en economische leven steeds meer vernietigden, predikten dezelfde joodsche agitatoren de noodzakelijkheid der bolsje wistische revolutie. Het was daarbij duidelijk, dat wannepr Hoffmann,1 Stapf. veertien jaar marxisme, democratie en par lementarisme er in geslaagd waren Duitsch land te ruïneeren, een jaar bolsjewisme vol doende moest zijn, om bet. Duitsche Rijk volledig te vernietigen. Zoo stond het Duit sche volk, innerlijk in tweedracht en uiteen gevallen, in zijn staats- en landsfinanciën onder schulden gebukt en doorschokt voor het volslagen bankroet. Veertien millioen arbeidende menschen hadden voor de eene helft onvoldoende voor de andere helft in het geheel geen werk, het bedrijfsleven dolf steeds meer het onderspit, -de handel doofde uit, scheepvaart en yerkeer schrompelden steeds meer ineen, de boep verlbor huis 'en hof, de levensvreugde begon te verdwijnen en het dalende aantal geboorten deed het einde van ons volk bijna systematisch voor zien en b'erekenen. Vierjarenplan. Dit was dus dé erfenis,, die mij op 30 Jan. 1953 verantwoordelijk overhandigd werd.-In de eerste procamatie aan het Duitsche volk verkondigde ik als kanselier van de toen malige Rijksregeering het besluit de natie als voorwaarde voor iedere opkomst tot een heid te brengen, haar rechten naar beste weten en geweten van nu af weer te behar tigen zoowel tegen de waanzinnige harts tochten in het binnenland alsook tegenover de afpersingen 'van de omringende wereld. Vooral echter beloofde ik de werkloosheid op te heffen en den Duitsche'n boer in de toekomst te behoeden voor het verdrijven van huis en hof, Ik verzocht toen het Duit sche vólk mij vier jaren tijd te geven Om datgenè weer goed te maken, wat in een verval van veertien jaar vernietigd of ver woest was. Ik heb nu, gesteund door mijn medestrij ders, in rustelooze onafgebroken activiteit, jaar na jaar gewerkt aan de wederoprich ting van het Duitsche Rijk in het binnen land en naar buiten. Nog voor de door mij verzochte termijn verstreken was, }was reeds de laatste werklooze weer aan het' werk. De joodsche aanval op den grond en bodem van het Duitsche hoerendom was afgesla gen, het behoud der hofsteden verzekerd, het handwerk en het overige bedrijfsleven begonnen weer op te bloeien, de financiën van rijk, landen en gemeenten werden in orde gebracht, het gelukte het verkeerswe zen tot nieuw leven te brengen, wegen en spoorwegen werden verbeterd, nieuv)e kana len aangelegd, begonnen met den aanleg van de rijksautobaan. Met de saneering van het economische le vert ging de ontwikkeling-van hef"cultureele hand in hand Bouwkunst, theater, muziek, film, radio, zij beleefden een opbloei als nooit te voren. Daajbij stond bovenal één gebodsteeds meer 't breede volk te 'doen. deelnemen, niet alleen aan de materieele, maar ook aan de cultureele goederen en scheppingen der natie, Daarmede waren in overeenstemming de beginselen der nieuwe opvoeding. Zc-"Vr rekr-ing te houden met afkomst, stann bero-p der ouders moest ieder bekwaam kind van ons volk op kos ten van de volksgemeenschap de studie en daarmede de sociale opkomst mogelijk wor den gemaakt. Wat op de 'gebieden van de economische cultureele en sociale ontwikkeling sedert '33 in het Duitsche Rijk onder de nieuwe lei ding gepresteerd werd, is uniek, het is zoo uniek, dat vooral in de democrati*che lan den niets evenwaardigs daarnaast geplaatst kan worden. Alleen het fascistische Italië heeft door zijn Puce in zijn inwendigen op- bouwarbeid vergelijkbare daden volbracht. Dit alle? echter kon slechts gelukken door e$n concentratie van aTe krachten der na tie en doorthaar eensgWiityie oriënteering op de als noodzakelijk erkende doelstellingen. Zoo zijn in enkele jaren tallooze verschijn selen van ons innerlijk verval opgeheven'. In plaats van het in confessie, partijen en klassen verscheurde en derhalve in onmacht vegeteerende Rijk van Weimar, was het Duitschland van de concentratie der natio nale kracht getreden. In plaats van de al- gemeene partij-wantoestanden was een en- kele volksverbonden beweging gekomen. De parlementen der landen werden vervangen door een gemeenschappelijke vertegenwoor diging van het Duitsche volk in den Rijks dag, werknemers- en werkgeversorganisa ties werden samengevat in het Duitsche Ar beidsfront, pers, film en radio hielden op elementen der ontbinding van ons volks lichaam te zijn en werden in plaats daarvan in diens* gesteld van de nationale eenwor ding. Een geweldig werk van wetgeving schiep de- grondslagen voor een nieuw Duitsch rijk, zooals dit in dezen vorm in de geschiedenis tot dusver nog niet heeft be staan. Aanbiedingen aan het buitenland. Uit de daarmede verworven innerlijke kracht van ons volk vloeide pas de moge lijkheid van de oplossing der buitenlandsche taken voort. Ik heb in deze lange jaren de wereld steeds weer practische aanbiedingen gedaan voor ren verstandige begrenzing def bewapeninger voor een loyale samenwer king. Latere geschiedvorschers zullen eens constateeren, dat echter nog nooit de vreed zame voorstellen van een man met meer haat ontvangen werden als de mijne. De belanghebbers der'kapitalistische en bolsje wistische volkerenplundering begonnen hét nieuwe Duitschland evenzeer te haten als het aanving een voorbeeld te worden voor de vreedzame oplossing van aanwezige te genstellingen, sociale problemen of econo mische moeilijkheden. Vooral het internatio nale jodendom deed zijn opruiing tegen het nieuwe Duitschland toenemen, dat noch be reid was zich te buigen voor de internatio nale beursbelanghebbers, noch zich te laten intimideeren door bolsjewistische bedreigin gen. Ondanks, deze vijandschap gelukte het telkenjare steeds grootere vorderingen te bereiken, ook op den weg van de vreedzame 'herziening van het dictaat van Versaillès en het herstel dhr Duitsfche levensrechten. Eerst na de afwijzing van al mijn voorstellen voor een gemeenschappelijke bewapeningsbeper king heb ik bevel gegeven tot den, opbouw van de nieuwe Duitsche weermacht, en die ten uitvoer gelegd. Thans op den tienden verjaardag na het overnemen van de macht zien wij eerst ge heel, wat van 'Duitschland en Europa zou zijn geworden, wanneer op 30 Januöfri 1933' de Voorzienigheid door den Rijkspresïdent, generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg, niet de macht zou hebben overgedragen aan het nationaal-socialisme. Want het Duitsch land van den systeemtijd zou niet zijn ge bleven, zooals het was, maar zijn politieke en economische verzinking in ellende en militaire hulpeloosheid zouden noodzakelij- kerwijzer geleid hebben tot een steeds groo tere onmacht tegenover de omringende we- 1 reld. Slechts twee mogelijkheden. In ditzelfde tijdsbestek heeft echter reeds vanaf tien jaren tevoren het bolsjewisme voor den overval op Europa een systema tische bewapening van waarlijk reusachti- gen omvang nagestreefd. Wat zou van het Duitsche volk en van Europa geworden zijn, wanneer op 22 Juni 1941 niet op het laatste oogenblik de nieuwe Duitsche weer macht haar schild voor het yaste land had gehouden. Wie wil gelooven, dat de be lachelijke garanties of' even onbelangrijke papieren verklaringen van Angelsaksische staatslieden de wereld zouden hebben gered van den overval door een macht, die naar thans Amerikaansche correspondenten rus tig uitspreken, sedert 20 jaren slechts één doel had, om, zooals eens ten tijde van de volksverhuizing of van de Mongolenstormen Europa te overvallen, zijn cultuur te vernie tigen, vooral echtér zijn menschen uit te roeien om slavenarbeiders voor de Siberi sche toendra's te krijgen, welke staat be halve Duitschland zou dit gevaar hebben kunnen tegemoet treden? Wanneer" sedert 1941 het grootste deel van Europa zich om Duitschland schaart in den strijd tegen de gevaren van het Oos ten, kan dit slechts geschieden, omdat dit Duitschland in 1933 de politieke, moreele en materieele" voorwaarden heeft gekregen voor de leiding in den strijd, die thans over 1 het lot van de wereld beslist. Evénals toen in het binnenland slechts twee mogelijkhe den bestondende overwinning der. natio naal socialistische revolutie en daarmede een systematische sociale nieuwe opbouw van Duitschland, ofwel de bolsjewistische om wenteling en daarmede de verwoesting en knechting van allen, zoo zijn er ook thans slechts deze beide alternatievenofwel Duitschland de Duitsche weermacht, en de met ons verbonden landen en dus Europa zegevieren óf e, breekt uit het Oosten de binnen ,Aziatch-bolsjewistische golf los over het ouds.e cultuurcontinent, even ver woestend en vernietigend als dit in Rus land zelf reeds het geval was. Alleen de jr-raid afgekeerde fantas ten kunnen ernstig geloof hechten aan de joodsche pocherij, dat een of andere Brit- sche of Amerikaansche papieren verklaring een dergelijke volkerencatastrophe tot staan zou vermogen te brengen, Toen in 1939 Frankrijk en Engeland zon der eenige reden DuitscHTand den oorlog verklaarden en daarmede den tweeden we reldoorlog dedèn uitbreken, hebben zij on bewust slechts dit eene goede tot stand ge bracht, n.l.het grootste conflict der ge schiedenis te doen uitbreken juist op het oogenblik waarop de hoogste kracht van Duitschland was bereikt een strijd, waartoe zooals wij thans weten, door de machtheb bers van het Kremlin al lang was besloten en die elk jaar nog slechts zwaarder zou hebben moeten worden. Voor de grootte dezer reusachtige wor steling verbleeken alle andere gebeurtenis sen, want wanneer de nieuwe bestorming van binnen-Azië naar Europa succes zou hebben, zou de tegenwoordige wereld pre cies zoo stukbreken als eens de oude uit eengebroken is door de bestorming der Hunnen. Een menschelijke arbeid van meer dan duizewd jaren zou daarmede weer ver- geefsch zijn geweest,over de continenten der aarde zou de-chaos komen, in plaats van de cultuur ondenkbaar barbarisme. Wat derhalve sedert 1933 gepresteerd werd op economisch, cultureel of op poli tiek gebied, treedt ondanks alle grootheid 'op den achtergrond tegenover de taak die ons thans gesteld is. Wanneer het natio naal socialisme niets tot stand zou hebben gebracht dan datgene, wat achter ons ligt, zou het reeds een der geweldigste ver schijnselen der wereldgeschiedenis zijn, maar Europa zou desondanks verloren zijn. Neen, de wonderbaarlijke weg onzer Be weging van de enkele mannen uit den eer sten tijd tot op den dag der overneming van de macht en van toen tot heden 'is slechts denkbaar en begrijpelijk als een uit drukking van den wil der Voorzienigheid om het Duitsche volk en bovendien geheel Europa de mogelijkheid te geven met suc ces het hoofd te kunnen bieden aan de grootste bedreiging van alle tijden. Het zal derhalve slechts aan ops liggen den zin van dezen oorlog te begrijpen, den ons op gedrongen strijd zoo vastbesloten en zoo lang te voeren, tot dit vasteland kan wor den, beschouwd als definitief gered. Wat ons daarbij in het bijzonder aan noodlotslagen moge treffen, is niets vergeleken met wat allen zouden lijden wanneer de horden der barbaren van het Oosten over ons wereld deel zouden vermogen te rollen. Eens trok ken Duitsche ridders naar wijde verten om te strijden voor het ideaal van hun geloof, thans strijden oftze soldaten in de einde loosheid van het Oosten om Europa te be hoeden voor de vernietiging. Ieder afzon derlijk. menschenleven, dat in dezen strijd valt, zal aan generaties der toekomst het' leven verzekeren. Ik heb, zoolang ik het op eenigerlei wijze mogelijk achtte, de overige wereld steeds weer de hand toegestoken tot verzoening. In Juli 1940, na de verwerping van mijn laatste vredesaanbod, werd het echter dui delijk, dat iedere herhaling slechts als zwak heid zoü worden uitgelegd, aangezien de' verantwoordelijke opruiers voor dezen oorlog onder geen beding den vrede wenschten. De samenzwering van internationaal ka pitalisme en bolsjewisme, is daarbij geens zins een krankzinnig verschijnsel, maar een natuurlijk feit, aangezien de drijvende kracht in beiden dat volk is, dat door zijn haat sedert duizenden jaren de menschheid steeds weer opnieuw verscheurd, innerlijk tot ontbinding gebracht," economisch geplun derd en politiek vernietigd heeft. Het inter nationale jodendom is het „ferment der ont binding der volken en staten", thans nog precies zooals in' den ouden tijd en zal. het zoo lang blijvén als niet de volken de kracht vinden om zich te ontdoen yan dezen ziekteverwekker. In dezen geweldigsten strijd aller tijden mogen wij niet verwachten, dat de Voorzie nigheid. de overwinning cadeau geeft. Ieder individu en ieder volk wordt gewogen en wat te lioint bevonden wordt moet vallen. Ik heb derhalve reeds op 1 September 1939 verklaard, dat, volkomen onverschillig wat er ook moge komen, tijd noch wapengeweld de Duitsche natie zullen dwingen. De achter ons liggende tien jaren zijn derhalve niet slechts vol geweldige presta ties op alle gebieden van vreédzamen arbeid, van cultureelen vooruitgang en sociale sa neering, maar ook van militaire daden van unieke grootheid. Naast de overwinningen, die de Duitsche weermacht en haar bond- genooten in dezen oorlog hebben bevochten, staat tot d usverre historisch niets even waardigs. Met het oog op het l inzicht dat er in Ter gelegenheid van den lOden van het overnemen der macht in Duitschland door Adolf Hit ler werd Vrij dagavond j.l. in den Raftgschen Dierentuin een groote bijeen komst gehouden v. d. N.S.D.A.P. en N.S.B. Ge deeltelijk over zicht van de. zaal tijdens de rede van den Rijks commissaris, Rijksminister dr Seyss-Inquart. Arbeitsber. der N.S.D.A.IV Stapf-Paz' m dezen oorlóg geen overw.nnar? en over wonnenen, maar alleen overlevenden of ver nietigden kunnen zijn, z&l derhalve de na tionaal socialistische staat den strijd voort zetten met dat fanatisme, dat de Beweging van het eerste oogenblik af bezat toen zij begon de macht in Duitschland te ver overen. Ik heb derhalve reeds op 30 Januari 1942 uitgesproken, dat ieder zwakkeling overwin ningen vermag te dragen, terwijl het lot met zijn slagen eerst den sterke beproeft. Reeds in den afgeloopen winter juichten in 'de plutocratieën de joodsche leiders over de in hun oogen onvermijdelijke ineenstorting van de Duitsctfie weermacht, Het is anders uitgekomen. Zij mogen in dezen winter weer hetzelfde hopen. Zij zullen weer be leven dat de kracht van de nationaal-socia- listische idee sterker is dan hun verlangen. Zij zal ieder manen tot vervulling van zijn plicht.en zij zal ieder vernietigen, die tracht zich aan zijn plichten te onttrekken. Zij zal dezen strijd zoo lang voeren tot als .duide lijk resultaat een nieuwe dertigste Januari komt, n.l.de ondubbelzinnige overwinning. Opvoering van Ben totalen arbeid. Wanneer ik op den dag van heden terug blikkende, de resultaten der prestaties van den vrede in de achter ons liggende tien jaren overdenk, bevangt mij het gevoel vn diepste dankbaarheid jegens al degenen, d e als medestrijders en medevormers aan dit V yrerk éen zoo rijk en beslissend aand el hebben. Niet minder echter ook moet ik dank zeggen aan de millioenen Dui's'he mannen en vrouwen, die in de fabrieken en kantoren, op de boerenhofsteden aan al fe ontelbare instellingen van ons particuliere en staatsleven hun vlijt en hun bekwaam heid ter beschikking hebben gesteld. Sed rt den eersten September 1939 komt deze- dank echter in de eerste plaats toe aanonze soldaten, den maarschalken, admiraals, gene raals en officieren, in het bijzonder echter aan de honderdduizenden en millioenen on bekende lagere leiders en soldaten. Wat ons leger, onze marine en ons luchtwapen aan trotsche daden van roem hebben volbracht, zal door de lauweren van het onverganke lijke omkranst, de geschiedenis ingaan. Wat de onbekende grenadier heeft moeten dra gen kunnen heden en toekornst wel nauwe lijks afmeten. Te beginnen bij het booge Noorden tot aan de Afrikaansche woestijn, van den Atlantischen Oceaan tot in de ver ten van het oosten, van de Egeïsche Zee tot .Stalingrad weerklinkt eèn heldenlied, dat duizenden jaren zal overleven. Dat het vaderland even waardig blijft aan deze unieke en juist in de huidige dagen zoo moeilijke daden is een gebod van zijn eer. Wanneer het tot dusverre in stad en land zijn geweldige bijdrage leverde ter uitvoe ring van dezen strijd moet de totale arbeid der natie nu nog opgevoerd worden. De heldenstrijd van onze soldaten aan de Wolga moet voor ieder een vermaning zijn om het uiterste te doen voor den sjrijd om de vrijheid van Duitschland en de toekomst van ons volk .en daarmede in verdere betee- kenis voor het behoud van ons geheele con tinent. De nationaal-socialistische partij echter heeft de plicht om, èvenals haar le den in, alle wapendeelen onzer weermacht in voorbeeldige dapperheid onderling te wedijveren, ook de leidster van het vader land te zien. Het was de wil van onze vijanden om vreedzame steden en dorpen met de midde len der wreede vernietiging te bed- 'gen. Het is echter reeds thans bewezen d-t slechts huizen of menschen ver-meG^en nrar den geest niet breken, doch slechts vermo gen te sterken". Wat bij den aanvang van dezen oor'og aan vele Duitsche mannen en vrouwen nog onbekend was, is hun thans duidelijk ge worden: de strijd, dien ons dezelfde vinn- den als eens in 1914 opgedrongen hebben, beslist over het zijn of de vernietiging van ons volk. De Almachtige zal de rechtvaar dige' rechter zijn. Onze taak echter is het onzen plicht zoo te doen, dat wij voor Hem als voor den Schepper aller lyérelden naar de door Hem gegeven wet den strijd om het leven ver mogen te bestaan,, dat wij zonder ooit te versagen, geen leven sparen en peen arbeid schuwen om het leven van ons volk voor de toekomst te behouden. Dan zal in dezen strijd eens het groote oogenblik komen, waarop ons volk bevrijd zal zijn van dén vijand van buiten. Uit de offers der dooden en de ruïnes onzer steden en dorpen zal dan een nieuw leven opbloeien, om den- staat verder te vormen, waaraan wij gelooven, waarvoor wij strijden en arbeiden: den Germaanschen staat der Duitsche natie als eeuwig en ge- lijk vaderland van alle mannen en vrouwen van ons volk: het nationaal-«ocialistische Groot Duitsche Rijk. Daarin echter zat dan voor alle tijden die kracht aanwezig zijn, die noodig is, om ook in 'de toekomst de Europeesche volkeren-familie te beschermen tegenover de gevaren van het Oosten. Het' Groot Duitsche Riik en de daarmede ver bonden naties zullen zich bovendien ook nog die leefruimten gemeenschappelijk moe ten verzekeren die voor het behoud van h-t materieele bestaan dezer volkeren onont beerlijk zijn. Hoofdkwartier, 30 Jan. 1943. ADOLF HITT 's-Gravenhage, 30 Jan. 1943. A.N.P. Aan een van de vele herdenkingsbijeen komsten, die in verschillende plaatsen van ons land wprden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de Führer van het Duit sche rijk heden tien jaar geleden tot rijks kanselier werd benoemd, hebben de rijks commissaris, rijksminister Seyss-Inquart en Mussert bijzondere beteekenis verleend door het uitspreken 'eener herdenkingsrede. Het was de bijeenkomst, die gisteren op den vooravond van den dertigsten Januari, werd gehouden in de -groote zaal van den Dieren tuin. in Den Haag, en welke werd bijge woond door tal van vertegenwoordigers van s.taafj weermacht en partij, Nederlandsche autoriteiten en Vertegenwoordigers der Ne derlandsche nationaal-socialistische forma ties. De zaal, w^rvan de balcons waren inge nomen door het vroolijke wit en blauw van de blouses der nationaal-socialistische jeugd, was met rood vlaggedoek, gouden adelaars, bladslingers en witte seringen omgetooverd in een imposante ruimte. Eenige duizenden BDuitsche en Nederland sche nationaal-socialisten hebben daar ge luisterd naar woorden, die getuigden van ijzeren vastberadenheid en een onwrikbaar geloof in de toekomst. Uitgesproken, rustig en waardig op een moment waarin het har de fibden van den strijd rondom Stalingrad de herdenking van den glorieuzen fakkelop tocht, tien jaar geleden in de Wilhelmstrasse te Berlijn, haast op den achtergrond dringt. Als zoodanig hadden zij specifieke betee kenis. Zij legden getuigenis af van de ver antwoordelijkheid, die beide nationaal-socia listische Leiders weten te dragen op dit historisch oogenblik, waarin een worsteling zonder weerga zal beslissen over de toe komst van ons continent, en van hun ver trouwen in den Führer in wièns handen het lot van Europa en van de Germaansche lan den in het bijzonder is gelegd. 1 Nadat Mussert de vergadering had "toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1