ZATERDAG 30 JANUARI 1943 %U Jaargang, No. 101 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN. 3» rHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes, Postrekening no, 44455. Tel. no, 2438, Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J, FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel, no. 3128. Dir.-Hoofdied,A, DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P, DAVIDSE, Goe.-, HET VASTE FUNDAMENT, Evenwel, het vaste fundament Gods staat, hebbende dit zegel: De Heere kent degenen, die de Zijnen zijn; en: een iegelijk die den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid. 2 Tim. 2: 19. De materiëele grondslag des levens is voor duizenden van ons geslacht wankel. Dit is erg en nijpend, maar nog erger is het feit, dat ook de geestelijke grondslag, de basis, waarop het leven rust, bij zoo velen ontbreekt. Men wil niet toegeven, dat een geestelijk fun dament ontbreekt, welk het dan ook zij. Maar daarom gaat 't nu juist. De vraag isIs dat fun dament betrouwbaar en vast, zoodat u daarop ten allen tijde kunt bouwen? Het is zeer te hopen, dat u zich niet bedriegt of vergist. De apostel spreekt in het hierboven staande tekstwoord van zulk een fundament, dat vast staat. Laten wij ons fundament toetsen aan dat van den apostel. Het fundament waar de apostel aan denkt, is dat van God. Wat Hij, de Eeuwige, gedaan heeft, blijft in stand en geen mensch kan het veranderen. Dat fundament draagt een dubbel zegel, een stempel. De schrijver denkt waar schijnlijk aan de gewoonte, om op den grond steen van een gebouw een inschrift te beitelen. Het vaste fundament Gods draagt twee in schriften. Het eerste is: „De Heer kent de genen, die de Zijnen zijn". Het tweede luidt: „Ieder, die den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid". Laten we nu van te voren vaststellen, dat deze twee onverbrekelijk bijeenhooren. Schrappen we één van de twee, dan heeft het fundament zijn zuivere, door God ingebeitelde zin verloren, en daarmee de vast heid. God kent de Zijnen. Dit kennen Gods is meer dan een verstandelijke functie, het is een per soonlijk kennen, zooals man en vrouw elkaar kennen, d.i. elkaar liefhebben, zich aan elkaar geven, elkaar in liefde dienen, waardoor hun leven ongekend verrijkt wordt. Zóó kent God ons. Wij mogen gelooven, dat het vaste funda ment onzes levens is, dat de Eeuwige, Heerlijke God in liefde aan ons denkt, ondanks onze zon de. Dat is Zijn genade. Immers inplaats van deze goddelooze wereld te verdoen, schenkt Hij haar Zijn Zoon, opdat de zondaar het eeuwige leven ontvangen mocht. Dan pas heeft ons le ven een vast fundament en zin, wanneer we weten, dat we God toebehooren. Zoo waarach tig als God leeft, is dit fundament vast. Het tweede inschrift spreekt van den afvalli gen Christen. De ware Christen valt af, doet afstand van ongerechtigheid. Wie pogingen doet om zonder het eerste inschrift de zonde, de ongerechtigheid te overwinnen, staat niet op het fundament Gods en zal dat vroeger of later ook wel merken. Hij speelt het niet klaar. Maar anderzijds: de Christen die de liefde Gods roemt en er zich over verblijdt, zonder tegen de zonde te strijden, staat evenmin op het vaste fundament. En de eenig juiste manier om tegen de zonde te strijden is het noemen van den naam van Christus, de naam van Hem, Die als het Lam Gods de zonde definitief overwonnen heeft. Ziedaar het apostolische kenmerk van het vaste fundament Gods. Er blijft nog over, om ons fundament aan dit te toetsen. Geve God, dat ons aller fundament hetzelfde zegel draagt als dit apostolische zegel. H. R. MASSALE SOWJET-AANVALLEN AF GESLAGEN. - DE STRIJD OM STA LINGRAD. - AANMELDINGSPLICHT VOOR DUITSCHE MANNEN EN VROUWEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede In harden, vastberaden af weer sloegen de legers aan het Oostelijke front alle massale aanvallen der bols jewisten af en brachten zij hunvoorgenomen bewegingen al strijdend ten uitvoer. In Stalingrad zijn tegen het Zuidelijke front woedende vijandelijke aanvallen gaande, waartegen de verdedigers in weerwil van de grootste ontberingen en de veelvoudige meer- GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. 51.) o— „Och neen, het verstandigste zou zijn, als Steendam twee menschen gelukkig maakte. Maar je moet den moed niet opgeven. De boer heeft ook zijn goede eigenschappen natuurlijk Een van d_gze is, dat hij zielsveel van zijn dochter houdt. Als jullie beiden het verstandig aanleggen en geduld oefenen, komt het nog wel voor elkaar, ik geloof het vast." Het. lijkt er1 niet veel op. In de kerk, den volgenden dag, kan Kea hem alleen een bi k van verstandhouding toewerpen. Bij den uit gang wacht hij niet even, zooals hij gewoon- j lijk doet. Het is opzet. Hij zal den raad van den dominee opvolgen, heeft hij besloten, en den (boer niet tarten. Bij mevrouw Offenbach drinkt een kennis koffie, maar 's avonds hij gaat niet weg. heeft er geen lust toe zijn die twee alleen. Met haar heeft hij nog geen woord gewisseld over zijn verhouding tot Kea, niet, omdat hij dat niet wil, maar omdat hij er liever niet over spreekt, met niemand. Maar zij is even eens op de hoogte en zonder inleiding zegt zij opeens „Een beproeving moet je als een man dra gen, Lasterie. En in Gods kracht. Als Hij Kea voor jou bestemd 'heeft, krijg je haar ook, dat staat vast. Foroeeren kun je niets. De houding van haar vader wiekt geen verwon dering." „Hoe weet u, wat haar vader heeft gezegd? Dat er tusschen Kea en mij iets is, weet, ge loof ik, het halve dorp, maar dat andere?" Hij kan niet gelooven, dat Bet Haverman aan derheid van den vijand stand bleven houden. De massale vijandelijke daarbraakpogingen in den Westelijken Kaukasus stortten voor de Duitsche en Roemeensche stellingen in een. In het Koebangebiedeninde steppe ten Zuiden van M a n i t s j werden vij andelijke pantseraanvallen tot staan gebracht. In een tegenaanval Verstrooiden Duitsche ge pantserde af deelingen een divisie bolsjewisti sche gardecavalerie en een infanterieformatie. Aangevoerde reserves wierpen tusschen de Do- n e t s en het gebied van den M i d d e n-D o n de bolsjewisten naar het Oosten terug. Tegen de Westelijke flank van het gevechts- gebied bij W o r o n e s j voerde de vijand sterke strijdkrachten aan, die in vastberaden af weer bloedig werden teruggeslagen. Ten N.- Westen van Woronesj duren de zware, heen en weer golvende gevechten voort. Ten Zuiden van het Ladogameer viel de vijand slechts in den sector van een divisie aan. Na harde gevechten werd hij met zware verliezen terug geslagen. In A f r i k a zijn vijandelijke strijdkrachten die onze stellingen in het Westen van T r i - p o 1 i t a n i aanvielen, terug geslagen. In Tunesië alleen gevechtsactie van plaatse lijke beteekenis. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen vijandelijke gepantserde verken ningswagens en spoorwegdoelen aan. Duitsche en Italiaansche jagers en afweergeschut ver nielden 9 vijandelijke vliegtuigen. Het Italiaansche legerbericht meldt; In Westelijk Tripolitanië hebben onze eenheden aan den voortdurenden Brit- schen druk krachtigen weerstand geboden. In tegenaanvallen werden vijandelijke af- deelingen, die optraden tegen een van onze verkenningsformaties, afgeslagen. Aan het front in Tunis hebben de spii- strijdkrachten nieuwe stellingen veroverd en ze ondanks hevige tegenaanvallen van den vijand hecht in handen gehouden. Italiaansche en Duitsche jagers hebben in luchtgevechten zeven vliegtuigen neerge schoten en drie op den grond staande toestellen vernield. S f a x, in Tunis, is gisteren door vijan delijke vliegtuigen in verscheidene golven met bommen aangevallen. De schade is aanzienlijk. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Engelsche vliegtuigen hebben in de omgeving van C e f a 1 u eenige bri sant- en brandbommen neergeworpen en in dezelfde streek een personentrein met mi- trailleurvuur bestookt. Ook in de provin cies Palermo en Cosenza werden mitrailleurvuuraanvallen gericht op spoor wegtrajecten en verkeerswegen. De aanval len eischten in totaal acht dooden en negen gewonden. Een vijandelijk aanval op S c i - cli (Syracuse) eischte achttien dooden en 25 gewonden onder de bevolking en deed eenige woonhuizen instorten. Aanmeldingsplicht van Duitsche mannen en vrouwen. (D. N. B.). De algemeen gevolmachtigde voor den „Arbeitseinsatz", gouwleider Sauc- kel, heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle mannen van 16 tot 65 jaar en alle vrouwen van 17 tot 45 jaar zich bij het voor hun.woonplaats bevoegde arbeidsbureau melden moeten, zoodra zij daartoe opgeroepen worden. Uiteraard val len reeds in een beroep werkzame mannen en vrouwen niet onder de verordening, voorts niet scholieren, geestelijken en vreemdelingen. Van de aanmelding zijn vrij gesteld alle vrouwen met een nog niet leer- plichting kind of met minstens twee kinde ren beneden de 14 jaar. Doch ook de vrou wen, die slechts een kind hebben, dat reeds leerplichtig is, zullen krachtens de verorde ning pas dan voor den „Arbeitseinsatz" in aanmerking komen, wanneer geschikte ge huwde vrouwen zonder kinderen in het ge heel niet meer voor den „Arbeitsseinsatz" beschikbaar zijn. In de inleiding van de verordening wordt gezegd, dat alle Duitsche mannen en vrou wen in dezen de geheele wereld omvatten- den strijd voor het behoud van het leven en voor de vrijheid en veiligheid der natie hun krachten uitsluitend ter beschikking het praten is geweest. Die heeft hem stipte geheimhouding beloofd. „Je hoeft er niets achter te zoeken, Lasterie. Het is mij gistermiddag meegedeeld door Kea's moeder. Ik ben op de hoogte." „Hoe dénkt haar moeder er over?" vraagt Abel gretig. „Zij wil de kool en de geit sparen. Dat is een lastige positie. Tegen jou heeft zij niets en wat haar betreft, kwam het tusschen Kea en jou tot een verloving en een huwelijk. Maar het standpunt van haar man, enfin, je begrijpt hiet nu wel." Ja, Abel snapt er alles van. Per saldo heeft hij alleen de boer tegen zich. Dat blijkt hem den anderen morgen weer overduidelijk. Bet Haverman geeft hem een briefje van Kea: Abel, mijn jongen, je moet nog even geduld hebben. We kunnen elkaar nog niet ontmoeten, want vader controleert precies, wat ik doe en waar ik ben. Hij wil ons van elkaar geschei den houden. Straks zal de controle wel wat mindter scherp zijn. Dan zal ik je berichten, hoe we elkaar kunnen spreken. We moeten overleg plegen. Ik vergeet je niet. We zijn van elkaar en ik geloof met den dag meer, dat we bij elkaar zullen blijven, hoe moeilijk het misschien wordt. Als je wat te zeggen hebt. Bet heeft mij beloofd, dat zij je briefje zal bezorgen en dat niemand er iets van te weten komt. Voor altijd de jouwe. Kea." 't Is de boer, 't is alleen de boer, denkt Abel. In hem komt bitterheid op. Hij voorziet tal van moeilijkheden. Nog dienzeifdlen avond schrijft hij een uit- voerigen brief aan Kea, waarin hij mededee- ling dloet van zijn gesprek met den dominee. Voor de rest wacht hij op een seintje van haar, waar en wanneer zij elkaar kunnen spreken. (Wordt vervolgd.) moeten stellen van de strijdende en arbei dende volksgemeenschap en moeten richten op het doel van dezen oorlog, n.l. het zoo spoedig mogelijk behalen van de eindover winning, De arbeidsdienstplicht in Engeland. Ernest Bevin, de minister van arbeid, heeft Donderdag in het Lagerhuis ingrij pende verordeningen békend gemaakt. De belangrijkste dezer verordeningen bepaalt, dat alle vrouwen van 18 tot 45 jaren, voor zoover zij geen kinderen onder de 14 jaar hebben, in de toekomst kunnen worden ver plicht voor halve dagen arbeid te verrich ten. Vrouwen van 18 tot 40 jaar mogen nog slechts werk aannemen via de offi- cieele arbeidsbureaux. Mannen tusschen de 18 en 65 jaar en vrouwen van 18 tot 60 moe ten zich, indien ze hun betrekking opzeg gen, melden, waarop zij door arbeidsbureaux zullen worden geplaatst in functies, die met hun capaciteiten in overeenstemming zijn. Korte Berichten. Volgens mededeeling van de aartsbis schoppelijke curie zijn bij de aanvallen van de Engelsche luchtmacht op Genua 72 ker ken, kapellen en bedehuizen vernield. On der de vernielde gebouwen voor den eere- dienst bevinden zich veertig parochiekerken. (D.N.B.) De Australische minister-pre sident Curtin heeft in een tot het Ameri- kaansche volk gerichte radiotoespraak er op aangedrongen, dat onverwijld meer vlieg tuigen en oorlogsschepen in het Zuid-Wes ten van den Stillen Oceaan worden gecon centreerd. Bij onze vrijwilligers. De top is bereikt, een handdruk bezegelt de prestatie. SS PK Fink-0 H-P m. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-ersatzkommando deelt mede: vrijwil ligers voor de waffen-SS en het legioen kun nen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de gemaansche-SS in Nederland wilien toetreden. 1.2.'43, Rotterdam, 9 uur, Deutsches Haus, Westzeedijk. 2.2.'43, Tilburg, 9 uur, Lange Schijstraat 66. 2.2/43, Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 15. 3.2/43, Roermond, 9 uur, NSDAP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43, Venlo, 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willem straat. 4.2.'43, Arnhem, 9 uur, Weverstraat 16b. 4.2.'43, Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43, Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2/43, Assen, 15 uur, dienstgebouw, Vaart- zuidzijde. 6.2/43, Groningen, 9 uur, Concerthuis Poelestraat. 6.2/43, Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2/43, Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2/43, Utrecht, 10 uur, Mariapl., Wehrmachtsheim. 9.2/43, Amersfoort 10 uur, dienstgebouw, Leusderweg. 10.2/43, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. NIEUWE BON VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 28 Fe bruari 1943 wordt op bon 9 van de voederkaar- ten voor honden hondenbrood verkrijgbaar ge steld, volgens dezelfde normen als voor de voorgaande periode. Op bon no. 9 van de voe- derkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 1% kg kattenbrood ver krijgbaar gesteld. Na 28 Febr. a.s. zijn de bon nen no. 9 van bovenbedoelde kaarten ongeldig. JUBILEUM ONGEVALLENVERZE KERING. Op 1 Febr. is het 40 jaar geleden, dat de Ongevallenwet 1901 als de eerste van onze Ned. sociale verzekeringswetten volledig in werking is getreden. DE SPORT IN HET TEEKEN DER GROOTE GEMEENSCHAP. In het dep. van V. en K. is Donderdag de eerste sportconferen- tie in het nieuwe jaar gehouden. Ter gelegen heid hiervan heeft de leider der sportconferen- tie, de heer H. A. Goedhart, gesproken. Een van de grootste opgaven in 1943 zal zijn ons te bezinnen en alles achterweg te laten wat ons verdeelt, betoogde sg;r. De scherpe tegenstellingen dienen weg te val len en allen als één man te staan achter het groote doel, waarvoor we gesteld zijnvoor waarts te gaan in het belang van de geheele ge meenschap. En het is wel in het bijzonder in de sport, waarin we zulks kunnen bereiken. Door mid del van onze mooie sport kunnen wij allen weer tot het bewustzijn brengen, dat zij een deel vormen van het geheel. Onze sport zal in het teeken dezer groote gemeenschap moeten staan. VERHOOGING VAN DEN KINDER BIJSLAG. Een verhooging van de uitkeerin- gen ingevolge de kinderbijslagwet is afgekon digd. Bij een loon van f 6 of minder per dag bedraagt de vermeerdering van den bijslag 10 cent, bij 'n loon van meer dan f 6 en ten hoog ste f 8 per dag 5 cent. Arbeiders met meer dan twee kinderen be neden den leeftijd van 15 jaar ontvangen dus voortaan een kinderbijslag van 20 cent per dag, indien hun dagloon f 4 of minder bedraagt. Bij een dagloon van meer dan f 4 en ten hoogste f 8 is het bedrag van den kinderbijslag op 25 cent gesteld. Voor hoogere loonen blijft de uit- keering onveranderd op 25 cent per dag ge handhaafd. Deze verhooging draagt een tijde- 30 JANUARI 1933. Een historische datum. 30 Jan. 1933 was voor het Duitsche volk een historische datum, een datum, die later gebleken is ook van groote beteekenis in de wereldge schiedenis te zijn. Toen toch benoemde de toen malige Duitsche Rijkspresident Von Hinden burg, den leider der N. S. D. A. P„ Adolf Hit ler, na diens groote verkiezingsoverwinning van 18 Jan. 1933, tot Rijkskanselier en Kabinets formateur. Dit bracht ieder gevoelde dit toen wel een keerpunt in de Duitsche ge schiedenis. In zijn rede, die Hitier op 30 Januari van het vorig jaar uitsprak, heeft hij vooral den nadruk gelegd op den dcplorabelen toestand, waarin Duitschland in 1933 verkeerde. Sociaal, aldus Hitler, was Duitschland aan het eind van zijn krachten, economisch was er geen uitzicht op verbetering', de handel lag stil, het verkeer was dood, en de schepen lagen op gelegd in de havens. Duitschland was uit de rij der groote mogendheden geschrapt, 't Was van zijn koloniaal bezit beroofd, door een catastro- phale werkloosheid geteisterd, en door hongers nood bedreigd. Het scheen zijn ondergang tege moet te gaan. Daarom stelde Hitier zich als eerste doel het Duitsche volk uit zijn nood op te heffen. Het zijn of niet-zijn van Duitschland werd de inzet van zijn strijd. Hem wachtte een geweldige taak. Hitiers benoeming tot Rijkskanselier luidde een geheel nieuw tijdperk in voor het aan den grond geloopen Duitschland. De nieuwe Rijksdagverkiezingen van 5 Mrt brachten Hitler een absolute meerderheid. Toen in het volledig bezit van de macht gekomen deed hij den autoritairen regeeringsvorm de plaats innemen van den parlementairen. In het binnenland werden tal van nieuwe maatregelen getroffen. Het nationaal-socialis- tisch program van den socialen opbouw werd ter hand genomen. In de buitenlandsche politiek werd een nieuwe koers ingeslagen. Reeds op 14 Oct. 1933 verliet Duitschland den Volken bond. In 1934 had' de eerste ontmoeting met Mussolini plaats en na den dood van Von Hin denburg werd Hitier „Führer und Reichskanz- ler". Spoedig volgden de invoering van den al- gemeenen dienstplicht, de bezetting van'het ge- demilitairiseerde Rijnland, het Anti-Komintern- pact, enz. Zoo is dus inderdaad 30 Januari niet alleen de verjaardag van de machtsovername in Duitschland, maar een mijlpaal in de wereld geschiedenis. Het verdrag van Versailles werd stuk voor stuk afgebroken en het Groot-Dutt- sche Rijk werd door Hitier gevestigd. Het is bekend, dat van de tien jaren bijna vier jaren oorlogsjaren waren, waardoor het vredeswerk niet zóó tot zijn ontwikkeling kon komen, als men zich dat had voorgesteld. Op 30 Jan. van het vorig jaar verklaarde Hitier nog, dat hij zijn roem niet wilde zoeken in den oorlog, maar dat het zijn werisch was, de groo te daden des vredes te mogen stellen. Duitschland is thans echter gewikkeld in een feilen strijd, waaruit Hitier, naar hij eens zei- dé, zal terugkeeren als een nog veel fanatieker nationaal-socialist en waaruit Duitschland naar zijn vaste overtuiging als overwinnaar zal te voorschijn treden. Het voert thans een strijd op leven en dood, daarbij gesteund door vrijwilligers uit tal van landen. Geve God, dat spoedig een eind aan dezen oorlog kome, opdat weer allerwege de sociaal- economische opbouw kan worden voortgezet. lijk karakter. Zij wordt voor de eerste maal gegéven op de uitkeeringen over het vierde kwartaal van 1942 en zal zich verder over het geheele jaar 1943 uitstrekken. HET VAREN OP BINNENSCHEPEN. Bij verordening is bepaald: Varen op een bin nenschip mogen slechts: leden der bemanning van het schip; personen, die behooren tot een aan boord gevoerd huishouden; personen, die ambtshalve meevaren op een schip, dat tot per sonenvervoer is toegelaten, de reizigers. De verordening treedt 10 Febr. in werking. Binnenschepen in den zin van deze verorde ning zijn vaartuigen: der binnenvaart, welke dienen voor het vracht- en reizigersvervoer der binnenvisscherij, welke varen binnen het bepaalde gebied, waarvoor de verbodsbepalin gen gelden. DUITSCH-NEDERLANDSCHE BE TREKKINGEN. De Rijkscommissaris heeft bij decreet van 27 Jan. een stichting voor het onderhouden van de Duitsch-Nederlandsche be trekkingen opgericht. Bij de taken van deze stichting gaat het om de oprichting van instellingen van algemeen be lang, zooals b.v. moedertehuizen, kindervacan- tie-tehuizen e.d., benevens van wetenschappe lijke instellingen die dienstig zijn voor het on derhouden en bevorderen van de Duitsch-Ne derlandsche overeenstemming. De taken worden de stichting door den Rijkscommissaris naar behoefte van geval tot geval opgegeven. GENERAAL-VELDMAARSCHALK VON RUNDSTEDT. De Dtiitsche opper bevelhebber-West, generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt, heeft de laatste dagen een inspectie door Nederland gemaakt. Bij deze gelegenheid woonde de veldmaar schalk oefeningen van alle wapens der in Nederland staande troepen bij en over tuigde hij zich van de voortdurende paraatheid en gevechtskracht der voor de kustverdedi ging bestemde weermachtsonderdeelen. Voorts inspecteerde generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt op zijn reis nieuwe kustver- dedigingswerken. WIJZIGING PACHTBESLUIT. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de se cretarissen-generaal van Justitie en Landbouw en Visscherij, houdende wijziging en aanvulling van het pachtbesluit. O.m. wordt hierin bepaald, dat plaatsvervan gend voorzitter of secretaris van een Grondka mer eveneens diegene kan zijn, die de hoeda nigheid van candidaat-notaris heeft verkregen. Voorts worden eenige nieuwe regelen gesteld voor het in beroep gaan tegen de uitspraken van de pachtkamer bij het Gerechtshof te Arnhem. Dit besluit is gisteren in werking getreden. C. NAUTA t Te Utrecht is in 41-jarigen ouderdom overleden dhr Corn. Nauta, vroeger gesalarieerd bestuurder van den Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. HERBENOEMING BURGEMEESTER. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is F. A. van Rosevelt, opnieuw tot burgemeester van de gem. Schoondijke benoemd. EEN MISLUKTE BELEGGING. In een Zeeuwsch stadje had een zakenman een aardig duitje verdiend, dank zij de bijzondere tijdsomstandigheden en peinsde zich moe over de meest veilige belegging. Ondanks dit peinzen nam hij het slechtst ZATERDAG 30 JANUARI 1943. Iedere geest, die belijdt, dat Jezus Chris tus in het vleesch gekomen is, is uit God; en iedere geest, die Jezus niét belijdt, is niét uit God. 1 Joh. 4:2b. Zon; op 8.27, onder 17.20. Maan: op 2.22, onder 12.22. 5 Febr. N. maan. 12 Febr. Ie kw. ZONDAG 31 JANUARI 1943. Looft God in Zijn gemeent' alom Den Heer, gij, die in 't heiligdom Als Isrels kroost moogt naad'ren. Zonop 8,25, onder 17,22, Maanop 3.37, onder 12,58, „WIE GEREGELD GAS- EN ELEK TRICITEITSVERBRUIK CONiKu- LEERT, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN." NED. HERV. KERK. Beroepen: te Adorp, W. de Jong, cand. te Rottevalle. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Be noemd te Nieuw-Buinen, A. Brill, cand. te Haren (die deze benoeming heeft aangenomen). Aangenomen naar Leeuwarden, P. Dijkstra, cand. te Huizum (Fr.). JUBILEUM. A.s. Maandag viert Ds G. Barger Ezn., Ned. Herv. predikant te Keukelum, zijn 40-j^rig ambtsjubileum. Ds Barger was van 1912 tot 1920 predikant directeur van Meer en Bosch te Heemstede en Bethesda-Sapapta te Haarlem. Ds Bar ger heeft zich op verschillend gebied be wogen. KRUININGEN. Met ingang van 26 Jan. 1943 is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Kruiningen benoemd de heer K. de Rooij te Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. 's-Gravenpolder, 9.30 u. ds Luuring, 2 u. dhr Louwerse. St. Maartensdijk (Herv. Evang.), Donder dag 7.30 u. ds Bons. Geref. Kerken. Grijpskerke, 10 en 2.30 u. ds Smeenk. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 31 Januari 1943. 's M. tot 8.26 u. 's Av. van 17.21 u. Maandag 1 Februari 1943. 's M. tot 8.22 u. 's Av. van 17.23 u. mogelijke besluit dat hij nemen kon: hij ging er n.l. toe over om connecties aan te knoopen met lieden die zilvergeld aanboden. 7000 van die blinkende pietermannen kan hij koopen voor ruim f 10.000 en hoewel wetend, dat er een he vig luchtje aan het zaakje was, ging hij tot den koop over. Per schipper zou het zilveren vrachtje naar het stadje worden verzonden en inderdaad gebeurde dit ook. De man kon niet afwachten tot de zending werd afgehaald. Per fiets trok hij er des avonds op uit om den schat in bezit te nemen. Alles verliep schitterend, doch goed en wel onderweg liep hij in de armen der politie, die op de hoogte was gekomen van de verboden transactie. (D. v. Z.) Middelburg. COMPLOT VAN RIJWIELDIEVEN ONTDEKT. Den laatsten tijd kwamen hier herhaaldelijk rijwieldiefstallen voor. Het is echter de Middelburgsche recherche, in samen werking met de politie te Breda, gelukt een complot van rijwieldieven te ontdekken. Zij heeft hiermede moeilijk, maar zeer verdienste lijk werk geleverd. Aangehouden en ingesloten zijn A. H. v. H. uit Oosterhout (tijdelijk alhier verblijvende), T. A. v. d. G. en N. J. J. A., beiden te Breda. In de woning van v. d. G. werden drie rijwielen aangetroffen, waarvan 2 waren gedemonteerd, die alhier ontvreemd bleken te zijn. De daders hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het is niet onmogelijk, dat nog meer rijwieldiefstallen worden opgehelderd Hulde aan onze recherche Gisteren werden zes personen bekeurd, die op een rijdende tram sprongen. Men schijnt nog steeds niet te weten, dat dit verboden is. De café-houder J. v. d. W„ die onder drankinvloed verkeerde, kreeg ongenoegen met vrouw en kinderen. In opgewonden toestand smeet hij enkele borden met aardappelen op den openbaren weg (de Winterstraat). De politie moest den man kalmeeren. Vlissingen. De burgemeester heeft mevr. G. M. Kooi man, geboren van Middendorp, benoemd tot tijd. leerares in de Eng. taal en handelscorres pondentie aan de Gem. Handelsavondschool. Goes. Gisteren werd ten nadeele van zekere G. een rijwiel, dat in de Korte Kerkstraat stond, ontvreemd. Zuid-Beveland. HANSWEERT. Maandag 1 Febr. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dhr G. A. Ver- straaten tot 'besteller bij de posterijen in vas ten dienst werd benoemd bij het Staatsbedrijf der P. T. T. OUDELANDE. Aan dhr J. Mol Mz. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambte naar en controleur der steunverleening. Tot lid van de comm. tot wering van schoolverzuim is benoemd dhr L. G. Joosse (vac. A. W. Buteijn). KRUININGEN. De burgemeester heeft op medisch advies met ingang van heden de Ge meentelijke kleuterschool alhier gesloten we gens. mazelen. DRIEWEGEN. Woensdagmiddag vergader den de ingelanden van het waterschap Elle- woutsdijk. Het- voorstel van het bestuur om de jaarwedde der vaste arbeiders met f *100 te ver- hoogen ontmoette bezwaar en werd gewijzigd in een duurtetoeslag van f 100 per jaar. De pensioengrondslag van den heer S. A. de Regt als waterbouwkundig ambtenaar werd nader vastgesteld op f 2530, met ingang van 1 Jan. 1943. Het percentage voor den aanslag der gebouwde eigendommen volgens de grondbe lasting werd bepaald op 5.4. De aftredende dijkgraaf A. J. Bruggeman werd als no. 1 op de aanbeveling geplaatst. Als no. 2 en 3 op deze aanbeveling werden geplaatst dhrn I. de Dreu te Driewegen en P. Dieleman te Ellewoutsdijk. De voorz. deelde nog mede, dat het bestuur geslaagd is de geldleening ad f 66.000, benoo- digd voor oeververdediging, te sluiten op on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1