DONDERDAG 28 JANUARI 1943 57e Jaargang, No. 99 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes, Postrekening no, 444SS. Tel. no, 2438. Bijkantoor Middelburg.' Fa Boekh, J, J, FANQY, N, Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel, no. 3128. Dir.-Hoofdred.A, DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes, HET GEBOOMTE IN HET ZEEUW- SCHE LANDSCHAP. Ontelbare malen is reeds een lofzang gezon gen op het schoon, dat Zeeland biedt en menig toerist was opgetogen over hetgeen hier te ge nieten viel. Vandaar dan ook, dat in vredestijd het vreemdelingenverkeer in ons gewest steeds levendiger werd. Men genoot van de heerlijke vergezichten over het vruchtbare Zeeuwsche land, van bosch, zee en duin, van de onvolpre zen kleederdrachten enz. Maar een factor van groot belang was bij dit alles toch ook de be planting in het Zeeuwsche landschap. Wat zouden onze boerderijen zijn zonder om ringend geboomte; wat zou Walcheren zijn zonder de meidoornhagen en de begroeide land wegen, wat zou Zuid-Beveland zijn zonder zijn ■boomdijken Helaas zijn er verschillende voorbeelden aan te wijzen van ernstige schade, die aan het natuur schoon is toegebracht door het luk-raak vellen van boomen, zonder daarvoor andere in de plaats te planten of door het aanleggen van kale wegen. Meermalen is daartegen gewaar schuwd, maar soms zonder resultaat. Het moet daarom worden toegejuicht, dat deze week door den wnd Commissaris onzer Provincie een commissie is geïnstalleerd, be staande uit deskundigen en practici uit de ver schillende deelen van ons gewest, die aan de be planting speciale aandacht zal schenken. Daarbij zal als vanzelf de vraag aan de orde komen of hier dwingende voorschriften moeten worden gegeven, dan wel of meer door middel van overreding moet worden gewerkt. De wnd Commissaris stelde zich met de oude commissie van 1941 op het standpunt, dat een verplichting uitsluitend zal moeten gelden voor de publiek rechtelijke lichamen. Wat de particulieren aan gaat, denkt men dus door middel van overre ding het gewenschte doel te kunnen bereiken. Wij helpen het hopen, maar zijn er niet heele- maal gerust op. De voorzitter der commissie, Jhr Mr de Ca- sembroot, verklaarde, dat het in de bedoeling ligt den juisten middenweg te zoeken en tegen stand met takt te overwinnen. Gaarne wenschen wij de commissie toe, dat zij in haar loffelijk voornemen slagen moge en dat mede door haar arbeid Zeeland de tuin van Nederland zal blij ven. DE GROOTE WINTERSLAG BREIDT ZICH UIT. - SOWJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. - WEER 16 SCHEPEN VERNIETIGD. - CONFERENTIE TUS- SCHEN ROOSEVELT, CHURCHILL EN DE GAULLE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De groote winterslag aan het Oostelijke front duurt met onverminderde kracht voort en breidt zich uit tot nieuwe gebieden. De nog strijdvaardige deelen van het zesde leger bijten zich vast in de ruïnen der stad Stalingrad. Met inspanning van alle verdedigingsmogelijkheden tegen over onafgebroken aanvallen der Sowjets te land en uit de lucht, binden zij de strijd krachten van verscheidene bolsjewistische le'gers. Een vijandelijke groep strijdkrach ten, die in de stad was doorgedrongen werd in verbitterde gevechten uiteengeslagen. In het Koebangebied verloopen de eigen bewegingen volkomen systematisch. Vijandelijke aanvallen ten Westen van de Manitsj zijn deels in tegenaanvallen af geslagen. De aanval der Duitsche divisies tusschen Manitsj en Don ontmoette van den vijand versterkten verbitterden tegenstand. Er werd nieuwe terreinwinst gemaakt. De poging van den tegenstander om den opbouw van het nieuwe afweerfront ten Westen van Woronesj te verhinderen en daarin door te breken met gebruikma king van sterke infanterie -en pantserstrijd krachten, werd bloedig afgeslagen. In den slag aan het Ladogameer werden sterke aanvallen van tanks en in fanterie, die zich op één plaats tienmaal en op een andere achtmaal herhaalden, door onze troepen met de '-zwaarste verliezen voor den vijand afgeslagen. Enkele kleine bressen werden in onmiddellijken tegenaan val opgeheven. Het luchtwapen ontlastte de formaties GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. SO.) o— Óm kort te gaan: ik zou je dit willen adviseeren, maar vrijblijvend. Volg je het advies niet op, ik zal er geen moment aan denken, het je kwalijk te nemen. De kwes tie is niet zoo eenvoudig. Als ik jullie was, je bent nog jong, al ben je iets ouder dan Kea, ik zette niet door. Wachten jullie gedul dig af. Dat kan ook, als de liefde echt is, waarvan ik overtuigd ben. Het is immers niet onmogelijk, dat Steendam tot andere gedach ten komt, als hij ziet, dat jullie elkaar niet vergeten, al zien en spreken jullie elkaar niet? Ik zou dus voorloopig tijd willen winnnen..." „Dan kan Lasterie lang wachten", interum- peert mevrouw. „Daar weten we niets vart, vrouwtje. Ik geloof ook niet, dat Steendam spoedig van meening zal veranderen, ook al zou ik met hem praten. Dat ben ik'namelijk van plan, als.... het geschikte moment er -is. Ik ga er niet spe ciaal een bezoek voor afsteken. Dan begrijpt hij het allicht onmiddellijk en kan zich wape nen. Zoo ongemerkt, op het juiste moment, <Pt kan gauw zijn, het kan lang duren, wil ik hem polsen niet alleen, maar hem ook het mijns inziens verkeerde van zijn doen onder het oog trachten te brengen. Steendam is niet iemand, die gauw omvalt, integendeel. Intus- schen, je kunt niet weten. Me dunkt, dat je voorloopig dit geval eens moet aanzien, Las terie. Jullie bent zeker van elkaar. Wacht af. van het leger door talrijke aanvallen op troepenconcentraties en achterwaartsche verbindingen van den vijand. Formaties jagers sthoten in vijf dagen ten Zuiden van het Ladogameer 97 bolsjewistische vliegtuigen neer tegenover slechts een eigen verlies van één toestel. In Noord -Afrika slechts activiteit van verkenningstroepen. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in Tunesië ge motoriseerde afdeelingen van den vijand uit eengedreven en op een luchtsteunpunt een vrij groot aantal stilstaande bommenwer pers vernield of beschadigd. In de wateren van Algiers werd een groot vijandelijk transportschip in brand gebombardeerd. Bij aanvallen overdag en des nachts in de bezette W e s t e 1 ij k e gebieden heeft de vijand negen vliegtuigen verloren. En kele vijandelijke bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht met schending van Zwit- sersch souverein gebied naar Zuid- Duitschland gevlogen zonder echter bommen neer te werpen. Een havenstad aan de Zuidoostkust van Engeland en een plaatsje in het Zuid oosten van het eiland zijn gisteren met bommen van zwaar kaliber aangevallen. 16 schepen vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extra-bericht bekend Duitsche duikbooten hebben in 'de Mid- dellandsche Zee en in de Noordelijke IJszee zes schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 brt, deel uitmakende van kleine, zwaar beschermde aanvoerkonvooien, in den grond geboord. In de wateren van den Atlantischen Oce aan hebben zij voorts, ondanks een buiten gewoon hevigen storm tusschen Groenland en den evenaar nog tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt. ver nietigd. Daarmede verloor de vijand weer 16 .schepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt In het Westen van Tripolitanië lichte gevechten tusschen gepantserde groe pen. In Tunesië zijn een aanval, die door tanks werd gesteund, en aanvallen van pantserwagens op onze stellingen afgesla gen. Onze jagers vernielden in een gevecht een tweemotorig Amerikaansch vliegtuig: drie inzittenden werden gevangen genomen. Andere vijandelijke toestellen geraakten bij een geslaagden aanval van Duitsche jagers op een vliegveld op den grond in brand. Formaties Italiaansche bommenwerpers hebben herhaaldelijk installaties te Bone en Algiers getroffen. Bij een stoutmoe dige nachtelijke operatie in het Westen van de Middellandsche Zee heeft een onzer tor pedovliegtuigen een koopvaardijschip van middelmatig groote tonnage, dat in convooi voer, met een torpedo getroffen. Gistermiddag en in den afgeloopen nacht trachtten vijandelijke viermotorige vliegtui gen een aanval te doen op Messina; het luchtdoelgeschut verhinderde de aanvallers over de stad te vliegen en dwong hen hun bommen in zee of op plaatsen in de omge ving te laten vallen. De schade is niet ern- stip-. Twee toestellen, door het afweervuur getroffen, stortten neer. Vanochtend, even voor het aanbreken van den dag, vloog een vliegtuig over Napels, het liet van zeer groote hoogte eenige bom men vallen, die terecht kwamen in de om geving van Torre del Greco. Twee boerde rijen werden getroffen; er zijn twee gewon den onder de boeren. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill. (D. N. B.). Sedert 14 Januari zijn, naar Reu ter meldt, in dé nabijheid van C a s a b 1 a n c a besprekingen gehouden tusschen den presi dent der Vereen..Staten en den Engelschen mi- nister-president. Daarbij waren de chefs van de Britsche en Amerikaansche generale staven aanwezig. De gecombineerde generale staven hebben tien dagen vergaderd. Twee of driemaal per dag kwamen zij bijeen en lichtten Churchill en Roosevelt in over de intusschen gemaakte vor deringen. Alle vraagstukken betreffende den oorlog werden behandeld. En dan is er het gebed, man. Vergeet dat niet." Neen, Lasterie zal dat zeker niet vergeten. „Maar stel nu eens, dominee, ja, niemand weet er iets van, maar je kunt toch niet weten, stel nu eens, dat Steendam Kea zou willen dwingen te trouwen met een boerenzoon...." „Hij is er toe in staat", zegt mevrouw, die blijkbaar dien boer goed kent. „....moet Kea dan gehoorzamen? Zie, dat tón ik mij eenvoudig niet voorstellen. Gaat de kinderplicht nu zóó ver?" „Dan zijn we in een andere phase aangeland, waarin beraad noodig is. Het hangt van ver schillende omstandigheden af. In het algemeen zou ik willen opmerken, dat gehoorzaamheid dan niet verschuldigd1 is. Doch daarover valt nu niet te praten. Laten wie niet met hypo thesen gaan werken. Zooals de zaak thans staat, is die al ingewikkeld genoeg. Kijk, kerel, in dezen geest zou ik je willen adviseeren. Denk er eens over na. Zoodra mogelijk zal ik Steendam aan den tand voelen. Maar beginnen jullie met elkaaa links te laten liggen, je snapt nu wiel, hoe ik dat bedoel." Abel zwijgt. En' de dominee glimlacht: „Je zit natuurlijk te denkendie kan gemakkelijk praten, maar ik zou toch waarlijk geen andere oplossing weten, Lasterie. Er moet eens even tijd overheen gaan. En dat moeten jullie bei den kunnen. Nog eens: het kan ook, als de liefde echt is." „U beoordeelt mij verkeerd. Ik moet inder daad even over uw adVies nadenken, maar ik geloof, dat het het juiste is, al valt het niet mee(Wordt vervolgd.) Een zoo uitgebreide bespreking tusschen de chefs der beide geallieerde landen had tevoren in dit kader niet plaats gevonden. Volledige overeenstemming werd tusschen de leidende mannen van de beide landen en hun generale staven bereikt ten aanzien van de oorlogsplan nen en de operaties, die Sn 1943 in den strijd te gen Duitschland, Italië en Japan ten uitvoer ge legd moeten worden, om zooveel mogelijk voor deel te trekken van de gunstige wending in de gebeurtenissen, zooals zich die eind 1942 voor deed. Stalin was ook uitgenoodigd, maar was ech ter niet in staat, op dit oogenblik Rusland te verlaten, aangezien hij als opperbevelhebber het groote offensief zelf leidt. Churchill en Roosevelt waren zich volkomen bewust van de enorme moeilijkheden van dezen oorlog en kwamen overeen, dat hun eerste doe! de doeltreffende ondersteuning van Rusland aan zijn geheele landfront is en de verminde ring van den druk, die op het Russische leger weegt, door den vijand op de meest geschikte plaatsen in even heftige gevechten te wikkelen. Stalin is volledig ingelicht over de militaire voorstellen. Roosevelt en Churchill stonden ook in verbinding met generaal Tsjiang Kai-sjek. De ontmoeting tusschen Roosevelt en Chur chill leek een gunstige gelegenheid om generaal Giraud uit te noodigen tot besprekingen met de chefs der gecombineerde generale staven en om een ontmoeting tusschen hem en generaal De Gaulle tot stand te brengen. Tusschen beide ge neraals zijn besprekingen gevoerd. In een gemeenschappelijke verklaring van de generaals Giraud en De Gaulle wordt onder meer gezegd, dat zij tot volledige overeenstem ming zijn gekomen ten aanzien van hun doel, de bevrijding van Frankrijk. Nadat Roosevelt, Churchill en de chefs van hun staven de plannen voor het offensief in 1943 hadden opgesteld, namen zij afscheid van elkander om zorg te dragen voor de actieve uit voering van die plannen. Na de conferentie hebben Churchill en Roo sevelt op de persconferenties verklaringen ge daan, waarin werd gezegd, dat het doel van de geallieerden de onvoorwaardelijke capitulatie van Duitschland, Italië en Japan is. Churchill heeft verklaard, dat deze confe rentie de belangrijkste en meest succesrijke is geweest, waaraan hij ooit heeft deelgenomen. Het is wederom gebleken, dat tusschen alle ge allieerde naties een volkomen eenheid bestaat. Reuter meldt nog, dat Roosevelt en Chur chill per vliegtuig naar Cassablanca waren gekomen. Britsche landingspoging in Noorwegen mislukt. Zeven Britsche motortorpedobooten hebben, naar het D. N. B. verneemt, in den nacht van Zaterdag op Zondag getracht bij Laervik aan de Noorsche kust sabotagetroepen aan land te zetten. De Duitsche kustverdediging dwong in samenwerking met Duitsche patrouillevaartui gen de motortorpedobooten den steven te wen den. Slechts vijf Britsche motortorpedobooten voeren terug. Aangenomen kan dus worden, dat twee motortorpedobooten^ verloren zijn ge gaan. KAA«T VAN PEUT Argentinië, de eenige Zuid-Arnerikaansche staat, die zijn betrekkingen met de As-mo- gendheden nog onderhoudt. BOTERBON 07 DEZE WEEK INLE VEREN VOOR RUNDVET OF MARGA RINE. Op de bonnen „Boter 07" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zijn- van Dinsd'ag 16 tot en met Zaterdag 27 Febr. zal naar keuze rundvet of margarine verkrijg baar zijn. Per twee bonnen zal men 200 gram rundvet of 250 gr. margarine kunnen betrekken Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, die nen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs in het tijdvak van Donderdag 28 tot en met Za terdag 30 Jan. Wenscht men margarine te ont vangen, dan moeten de bonnen in hetzelfde tijdvak bij den detaillist in margarine worden ingeleverd, eveneens desgewenscht tegen ont vangstbewijs. Z ij, di i e de inlevering b ij h u n slager of margarineleveran cier verzuimen, zullen niet zooals een vorige maal in de gelegenheid worden ge steld later nog van hun bon nen gebruik te maken. Men houde er dus rekening mede, dat men de bonnen „07" in ieder geval te vo ren, en wel uiterlijk op Zaterdag a.s., moet inleveren, hetzij bij den slager, het zij bij den detaillist in margarine, en dat men bij gebreke daarvan zijn rantsoen voor de dis- stributieperiode van 16 tot en met 27 Febr. a.s. zal moeten missen. Een uitzondering op het bovenstaande geldt slechts voor schippers, woonwagenbewoners, e.d., deze categorieën van verbruikers zullen de in hun bezit zijnde bonnen „07" t.z.t. bij de plaatselijke distributiediensten kunnen ruilen voor rantsoenbonnen. Een nadere mededeeling hieromtrent volgt nog. Uiteraard mag met de aflevering van rund vet of margarine op bon „07" eerst een begin worden gemaakt op 16 Febr. 1943. WANNEER VER DUISTEREN 7 Vrijdag 29 Januari 1943. 'sM. tot 8.29 u. 'sAv. van 17.17 u. BEGRAFENIS H. A. HANKEN. Op de begraafplaats te Wilhelminadorp (Z.) had gistermiddag onder zeer groote belangstelling van autoriteiten en ingezetenen de ter aarde- bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. A. Hanken, die meer dan 40 jaren directeur van den Wilhelminapol- der is geweest. Een zeer groot aantal kransen van tal van personen, colleges en organisaties dekte de baar. Achter de familie sloten zich vele arbeiders uit den polder aan. Onder de aanwezige autoriteiten merkten wij o.a. op Jhr J. van Vredenburch, Ir Droogendijk, afgevaar digden van Zeelands Proeftuin, van de Vei- lingsvereen. Zuid-Beveland, en van vele ande re corporaties en instellingen op land- en tuin bouwgebied, alsmede de burgemeester van Kattendijke, de heeren Joh. Pilaar en E. C. van Dissel te Goes en vele anderen. Toen de kist in het graf was neergelaten voerde de heer Minderhoud, directeur van den Wilhelminapolder het woord. De heer Hanken, aldus spr., wilde rusten in zijn gelief den polder, die hij zoolang heeft geleid. Hij heeft een ongeloofelijke hoeveelheid arbeid ver zet en heeft veel tot stand gebracht. Zeer velen, die van zijn arbeid profiteeren, gedenken hem dankbaar. Op den achtergrond van zijn streven stond altijd het belang van den polder. Hij was d'e promotor van de veiling, den proeftuin, de Pomologische 'vereen., het landbouwonderwijs en de paardenfokkerij. Uit naam van al die ver- eenigingen en instellingen brengt spr. den over ledene warmen dank. Op energieke wijze heeft hij 42 jaar lang de belangen van de maatschap gediend. Steeds streefde hij naar technische vooruitgang, zoodat de Wilhelminapolder als een voorbeeld voor den landbouw in Nederland gold. Het was dan ook welverdiend, dat de heer Hanken bij zijn 25vjsrig jubileum door de ven- nooten tot lid van'het H. B. werd benoemd. Verder was hij de vaderlijke vriend van mede werkers en personeel, die hem dankbaar her denken. Zij klopten niet tevergeefs bij hem aan. Het was steeds de wil van den heer Hanken, dat de. werklieden een onbezorgden ouden dag zouden hebben. Zijn portret kreeg in vele gezinnen in den polder een eereplaats. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Hierna dankte de heer M e y 1 i n k, schoon zoon van den overledene, namens de familie voor de betoonde belangstelling en den heer Minderhoud voor zijn waardeerende woorden. EERVOL ONTSLAG. Aan Mr M. C. van der Minne te 's-Gravenhage is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als raad van den polder Walcheren. COMM. VAN TOEZICHT PROV. GASBEDRIJF. De waarnemend Commis saris der Provincie heeft ingesteld een Com missie van Toezicht op het Prov. Gasbedrijf Zeeland en in die Commissie benoemd: Tot lid, tevens voorzitter, den heer Mr J. H. M. Stieger, fd. Bestuursraad der Provincietot lid tevens voorzitter, den heer Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, fd. Bestuursraad der Provincie, tot leden, de heeren Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, secretaris, tevens lid van den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E. M.", A. H. S. Stemerding, burgemeester van Oost- en West-Souburg, K. K. Brink, direc teur van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Goes, en tot secretaris den heer P. L. Abra- hamse, hoofdadministrateur van het Prov. Gasbedrijf Zeeland. De burgemeester van Vlissingen is ambtshalve lid der Commissie. Middelburg. W. v. d. H. uit Koudekerke en Mej. C. J. J. M. alhier kregen een bekeuring, de eer ste omdat hij in de Bellinkstraat fietste, de laatste, omdat zij bij de Stadsschuur in verbo den richting reed. A. C. deed aan het politiebureau aangifte van diefstal van één zijner konijnen (een Wee- ner ram)L. v. d. G. van diefstal van 40 doo- zen zeeppoeder, die wel verzonden waren, maar Middelburg niet bereikt' hebben, en J. P. L. van diefstal van zijn rijwiel, dat hij gisteravond om half vijf tegen zijn woning had geplaatst, zon der het op slot te doen en dat om 7 uur ver dwenen was. Goes. Dinsdag had op de Beestenmarkt een 'bot sing plaats tusschen een motorrijwiel en een melkkar, die zonder persoonlijke ongelukken afliep. De melkkar werd beschadigd en onge veer 50 1 melk ging verloren. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Maandagavond hield de varkensver. „Door eendracht sterk" alhier haar 5e jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr W. L. Harïhoorn. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat de kas nog steeds groeiende is. Er werd besloten de uitkeering op 20 pet. te houden. Tot bestuursleden werden herkozen W. L. Harthoorn en Joh. op 't Hof. DONDERDAG 28 JANUARI 1943. j Geliefden, vertrouwt niet iederen geest, doch beproeft de geesten, of zij uit God zijn, 1 Joh. 4:1. Zonop 8.30, onder 17.17. Maanop onder 11.26. 29 Jan. L. kw. 5 Febr. N. maan. VERTROUWEN. Heer I als 's levens stormen woeden met hun ruw geweld, Laat Uw hand mij dan behoeden, O, Gij sterke Heldl Al mijn angsten, al mijn smart, Wil ik U, mijn Heiland klagen; 'k Mag het alies overdragen op Uw liefdehart. „WIE GEREGELD GAS- EN ELEK TRICITEITSVERBRUIK CONTRO LEERT, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN." NED. HERV. KERK. Beroepen: te Ecmnes-Buiten, G. C. Roosendaal te Rand wijk; te Maartensdijk (U.), J. Bus te Koc- kengen. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk: Benoemd: te Leeuwarden, P. Dijk stra, cand. te Huizum. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds H. J. Witkop nam wegens ver trek naar Britsum afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Beets. Tekst Ps. 25:2a. Ds W. Loopstra, gekomen van Hijken, deed intrede bij de Geref. Kerk te Hoogkerk. Tekst Openb. 311. Bevestiger Ds R. Middelveld. Tekst Ez. 3: 17. Ds J. Waagmeester neemt 14 Febr. af scheid van de Geref. Kerk te Oosterzee. Intre de te Murmerwoude op 21 Febr. Bevestiger Ds W. L. Korfker van Barneveld. Ds S. DATEMA, em. pred. te Drieber gen, viert 5 Febr. a.s. zijn 75sten verjaardag. Dr O. NOORDMANS. De bekende the oloog, Dr O. Noordmans, Ned. Herv. pred. te Laren (Geld.) viert a.s. Maandag zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten van Idsegahuizen, Suameer en La ren. De jubilaris heeft zich voornamelijk op dogmatisch terrein bewogen. Van de hand van Dr Noordmans hebben tal van geschriftenhet licht gezien. Zijn wetenschappelijke verdien sten hebben de Groninger Universiteit enkele jaren geleden aanleiding gegeven hem het doc toraat honoris causa aan te bieden. DE GENERALE SYNODE DER GE REF. KERKEN kwam gisteren te Utrecht weer in vergadering bijeen onder presidium van Ds F. C. Meyster. Deze sprak een kort ope ningswoord, waarin hij het lid der Synode, de heer A. Scholtens te Groningen herdacht, die overleden is. Daarna ging de Synode in comité generaal. STATISTIEK GEREF. KERKEN. Aan het statistisch overzicht in het Jaarboek der Geref. Kerken (uitgave Oosterbaan Le Coin- tre N.V. te Goes) ontleenen wij, dat' de Geref. Kerken thans 804 gemeenten tellen met 874 dienstdoende predikanten. Het aantal vacatures bedroeg einde 1942 78. Het zielenaantal steeg in 1942 met ruim 11.000 en bedraagt nu 684.505 Het aantal em. predikanten is 157. WESTKAPELLE. In de Geref. Kerk alhier is een verjaringsfonds opgericht met het doel gelden in te zamelen voor het aanschaffen van een nieuw kerkorgel. Het fonds staat on der toezicht van de Vrouwenvereeniging. KAPELLE. Mej. J. A. Noussen heeft ont slag aangevraagd met ingang van 15 Febr. a.s. als hulponderw. aan de Chr. Bewaarschool. BENOEMD: tot tijd. onderw. aan de Chr. ULO-school te Rijswijk dhr H. Bron te Scheveningentot tijd. onderw. aan de Chr. school te Vlagtwedde dhr R. Krol te Katwijk aan Zee. tot onderwijzeres aan een Chr. U. L. O.- school te Amsterdam, Mej. J. G. A. Brugman en aan een Chr. Lagere school tot tijd. onder wijzer dhr H. I. Klein. Walcheren. VEERE. Dinsdagavond vond de eindles plaats van de E. H. B. O.-cursus voor heeren. Leider Dr M. van der Sluys. Uit naam van de cursisten dankte de burgemeester den leider voor zijn lessen. Hij bood hem een stoffelijk blijk van waardeering aan, n.l. een penteekening van Veere, gemaakt door den kunstenaar Van Gelder. WESTKAPELLE. „Het Groene Kruis" ver gaderde onder voorzitterschap van Ds W. Reus. Uit de verslagen bleek het volgende: Groene Kruis-rekeningMet het batig slot over 1941 (f 2187,09id) bedroegen de ink. f 2981,39 de uitg. f 340,82J^, batig slot f 2640,57. T.b.c.- rekening: Met het nadeelig slot over 1941 (f 1117,47) bedroegen de uitg. f 1881,17; de ink. f 162,50, nadeelig slot f 1718,67. Hoogtezon- rekeningMet het batig slot over 1941 (f 110,5014) bedroegen de inkomsten f 234,4514 de de uitg. f 182,59, batig saldo f 51,863^. Het ledental was vrijwel gelijk gebleven (plm. 650). Aan 188 personen werden 392 stuks materiaal uitgereikt, terwijl zuster Hollestelle 183 bezoeken als huisbezoekster van de t.b.c.- bestrijding aflegde. De subsidie aan de Vereen, voor Chr. wijk verpleging werd verdubbeld en gebracht op Met handgranaten en machinepistolen tegen bunkers. SS PK Klerk (Vrijw. Leg. Ned.) O H-P m. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De op leiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 1.2.'43, Rotterdam, 9 uur, Deutsches Haus, Westzeedijk. 2.2.'43, Tilburg, 9 uur, Lange Schijstraat 66. 2.2.'43, Den Bosch, 15 uur, hotel ^Noord-Brabant, Markt 15. 3.2.'43, Roermond, 9 uur, NSDAP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43, Venlo, 15 uür, Deut sches Haus, hoek Willemstraat. 4.2.'43, Arnhem, 9 uur, Wever straat 16b. 4.2.'43, Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43, Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43, Assen, 15 uur, dienst gebouw, Vaartzuidzijde. 6.2.'43, Groningen, 9 uur, Concerthuis Poelestraat. 6.2.'43, Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breed- straat. 7.2.'43, Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43, Utrecht, 10 uur, Mariapl., Wehrmachtsheim. 9.2.'43, Amersfoort, 10 uur, dienstgebouw, Leusderweg. 10.2.'43, Den Haag, 9 uur, café Den Hout, Bezuidenhoutsch=weg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1