DINSDAG 26 JANUARI 1943 57e Jaargang, No» 97 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. 1 Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE,.Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE CRIMINALITEIT ONDER DE JEUGD. In ons nummer van 13 dezer gaven wij enkele ontstellende cijfers over de stijging der criminaliteit hier te lande in 1941 en 1942. De Gong, het orgaan der Tucht-Unie, deelt in haar laatste nummer het een en ander mede over de toepassing der kinderwetten, om daar mee duidelijk te maken, hoe het in dit opzicht met de jeugd staat. Dé statistiek zegt ons,- dat het aantal onher roepelijk schuldig verklaarde jeugdigen van 1932 af (1642) voortdurend steeg tot en met het jaar 1937 (3061). Na een daling in 1938 tot 2789, kwam het totaalcijfer in 1939 en 1940 respectievelijk op 2809 en 2966. Het aantal schuldig verklaarde jongens vermeerderde in 1940 met 166, 't aantal meisjes verminderde mét 9. Hooge cijfers gaven diefstal en heling. Volgens de voorloopige cijfers voor 1941 steeg het aantal schuldigverklaringen van strafrech telijk minderjarigen in dat jaar met 1871. Vooral vermeerderde het aantal schuldigverkla ringen ter zake van diefstal en verduistering. Blijken dus deze voorloopige cijfers met de waarheid overeen te stemmen, dan zouden we voor het jaar 1941 reeds komen tot 4837 ge vallen van jeugdigen, die onherroepelijk als schuldig moesten worden aangemerkt. De curve Vermijdt gemakzucht en vergeet achtigheid. In dezen tijd, waarin men beslist moet uit komen met de toegewezen rantsoeneer gas en electriciteit, hebben wij al eens eerder gewezen op de noodzaak om in de huishou ding evenals in de onderneming een energie controleur aan te stellen. Het is een teeken van een minder economische huishouding, wanneer lampen, strijkijzer, stofzuiger en radiotoestel ingeschakeld blijven, wanneer zii niet worden gebruikt. Alle energie dient zoo te worden gebruikt, dat het hoogste nut tige effect wordt bereikt. Er is niet alleen vereenvoudiging, maar ook meer overleg bij het werk noodig. Ge makzucht of vergeetachtigheid leiden er dik wijls toe, dat energie in den vorm van elec triciteit en gas wordt verbruikt, wat bij eenig nadenken had kunnen worden be spaard. En men bedenke: Wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesneden. Groeten naar Ned. Vrijwilligers aan het Oostfront. De persdienst van den Ned. Omroep deelt mede, dat met ingang van Maandag a.s. stijgt daardoor belangrijk boven de hoogte van iederen dag op de golflengte 16.81 en 19.56 1937 uit. En het blad is zeer bevreesd, dat 1942 in nog meerdere mate crescendo zal gaan. Een zeer somber beeld 1 Te meer, daar nog absoluut geen verbetering valt te bespeuren Mogen we dat nu blijven schuiven op den nood der tijden? Zeker er is voedselschaarschte, we zitten alles behalve ruim in onze kleedings- en verwarmingsartikelen. Maar men zij er zich wel van bewust dat dit nooit als vergoelijking aangemerkt moge worden. Onverkort blijft van kracht het gebod „Gij zult niet stelen". Stelen uit welk motief ook is uit den booze. En daar om zijn de tijdsomstandigheden geen verschoon baar motief voor de toename van de criminali teit onder de jeugd' speciaal. Onze eenige plicht - is de handen ineen te slaan en gezamenlijk het euvel bestrijden. Laat er aandacht geschonken worden aan de woorden van den wijzen Salomo, die gezegd heeft: „De dwaasheid is in het hart van den jongen gebonden, de roede der tucht zal ze verre van hem wegdoen." AFWEERSLAG IN HET OOSTEN WOEDT VOORT. - BRUGGEHOOFD WORONESJ ONTRUIMD. - STRIJD TEGEN VERPLETTERENDE OVER MACHT TE STALINGRAD. - DE ONT RUIMING VAN TRIPOLIS. - VORMING VAN NIEUW FRONT IN N.-AFRIKA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend De afweerslag in het Oosten duurt voort. Slechts aan gedeelten van den Z u i d e 1 ij - ken sector bleef de vijandelijke druk tijde lijk achterwege. In het Westen van den Kaukasus en in het K oeban ge- bi e d oefende de stroomende regen invloed uit op de gevechtsactie. Zwakkere aanvallen der Sowjettroepen stortten voor de linies van Duitsche en Slowaaksche troepen ineen. Tusschen Manitsj en Don bereikte on ze tegenaanvallen tegen den taai strijdenden vijand de gestelde doelen. In het Dongebied vielen de Sowjets op den Zuidelijken vleugel met vrij zwakke krachten aan. De aanvallen werden afgesla gen, terwijl de eigen posities werden ver beterd. Ter verkorting van de front lijn werd het bruggehoofd W o - ronesj zonder v ij an del ij ken druk volgens de plannen ont ruimd, In het gebied ten Zuiden van de stad ging de vijand over een breed front tot den aanval over. Deze werd echter bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer mislukten overdag en bij nacht sterke, door vechtwagens ondersteunde, aanvallen van den vijand, deels in harde gevechten van man tegen man. In Stalingrad verwerft het zesde leger in een heldhafti ge n en opoffere nden strijd te gen een verpletterende over macht een onsterfelijke eer voor zijn vaandels. Formaties der Roemeensche twintigste in- fanterie-divisie en eerste cavallerie-divisie strijden tezamen met de Duitsche kamera den tot het laatst, en deelen dezen roem ten volle. Aan het Noord-Afrikaanse he front wordt slechts van plaatselijke ge vechtsactie melding gemaakt. Eigen ach terhoedetroepen sloegen vijandelijke ver- kenningsaanvallen af. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden de haven en het vliegveld van Tobroek. Italiaansch weermachtsbericht In het westen van Tripolitanië be perkte bedrijvigheid tusschen voorhoede- afdeelingen van den vijand en onze achter hoede. Onze bewegingen blijven zich op ge regelde wijze ontwikkelen in de richting van een nieuw front. Formaties bommen werpers hebben de haven en het vliegveld van Tobroek krachtig bestookt en groo- te branden veroorzaakt. Plaatselijke gevechten in verscheidene streken van Tunesië eindigden in het voordeel der spitroepen. Een Spitfire werd door Duitsche jagers neergeschoten. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen aan den buitenrand van Palermo en op Porto E m p 1 e - d o c 1 e. Uit Palermo wordt geen schade gemeld; te Porto Empledocle zijn eenige civiele gebouwen getroffenhier werden drie der aanvallende vliegtuigen neergescho ten; twee onzer vliegtuigen zijn van hun operaties niet teruggekeerd. In de Algerijnsche wateren heeft een meter en tusschen 15.10 en 15.15 uur groeten van familieleden aan Ned. vrijwilligers aan j Westelijke richting'te kunnen sturen in de hoop het Oostfront zullen worden uitgezonden. Europeesche volkeren te kunnen vermorzelen, om' op hun ruïnes het Sovjet-paradijs te stich- totale oorlogvoering aan te passen en een dee! van de lasten, die thans door het front gedragen worden, op haar schouders te ne men. Met het oog op de slagen, die nu in het Oosten woeden en op beslissingen als thans op het spel staan, vervalt het recht op een zoo vreedzaam mogelijk leven, dat het binnenland op het front voor had. Het blad wijst er verder op, dat in Enge land de vrouwen alle mannen aan het stuur van alle auto's hebben vervangen en op de scheepswerven helpen bij klinken en las- schen. Ook in de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie wordt de „zweep van den to talen oorlog" gezwaaid. Veel begrippen van hardheid van den strijd zullen in de toekomst niet meer het privilege der soldaten blijven. De oorlog wordt totaal en betreft ons allen., De ontruiming van Tripolis. De Italiaansche minister van Landbouw, Pa- volini, heeft Zaterdagavond een radiorede ge houden, waarin hij o.a. zeide: Alleen een Itali aan, iemand, die weet hoeveel van de jongste Italiaansche geschiedenis ligt opgesloten in die drie lettergrepen: Tripolis, kan de smart be grijpen, die wij. thans gevoelen. Geen oogenblik zullen wij ons door onze gevoelens laten mee- sleepen, omdat ons vertrouwen in het eindresul taat ongeschokt blijft. Het is niet de eerste maal, dat wij het gebied van Tripolis en de Cyrenaica verliezen. Het fascisme heroverde in een schitterende campagne Libye en wij zul len er weer terugkeren. In Tunis heeft de As de laatste dagen suc cessen behaald, die haar kracht bewijzen. Aan onze actiefzijde staat de concentratie der strijd krachten aldaar en de korte verbindingsweg tusschen Sicilië en Bizerta. Met het oog op die voordeelen en om zuinig om te springen met onze menschenlevens en ons materiaal hebben wij Tripolis ontruimd. Vastberaden en sterk blijft Italië strijden aan de zijde van zijn 'bond- genooten. Het zal volhouden, totdat het vijan delijke initiatief zal zijn gebroken op ons on wrikbaar verzet en op het toenemende gewicht der vijandelijke scbeepsverliezen. Een rots in de branding. Een muur van staal, bezet door geharde man nen brengt dood en verderf in de rijen van hen die eens geloofden zelf een wals van staal in Westelijke richting'te kunnen sturen in de hoop Het betreft hier groeten, welke op 10 Janu ari j.l. in een der studio's van den Ned. Om roep te Hilversum zijn opgenomen. duikboot een groot vijandelijk koopvaardij schip dat in convooi voer, met twee tor pedo's getroffen en in den grond geboord. De grootste slag van dezen oorlog. De militaire correspondent van het D. N. B. noemt den strijd in het Zuiden van het Oostelijke front to,t nu toe den grootsten slag van dezen oorlog. De krachtsinspanning aan Sowjet-Russische zijde, zoo schrijft hij, overtreft alles, wat deze oorlog tot nu toe te zien heeft gegeven. Het is slechts een daad van wijs beleid, dat de Duitsche lei ding tegenover het aanstormen van derge lijke massa's menschen en materiaal den reeds den vorigen winter beproefden elasti- schen, d.i. beweeglijken afweer heeft bevo len. Door een dergelijke wijze van_ oorlog voering moet de massa zich na zekeren tijd doodloopen. De gevechten zijn van een hardheid zonder weerga. Men kan zeggen, dat de geheele veldtocht in het Oosten een hoogtepunt heeft bereikt. Terwijl de Sow jets alles op één kaart zetten,staat in de brandpunten van den slag nog slechts een fractie van de kracht van Duitschland en zijn bondgenooten. Alles wijst op voorbe reidingen, die ten doel hebben, pas na het uitgeput raken van de tegenwoordige offen sieve stootkracht der bolsjewisten de reser ves in.het veld te brengen. Beroep op Duitsche bevolking. (D.N.É.) In een artikel, getiteld „De tijd is thans gekomen", noodigt de „Völkischer Beobachter" de Duitsche burgerbevolking uit haar burgerbestaan bij de wetten van de ten. Totale geestelijke, materieele en cultureele el lende was dan ons deel geweest. Zoudt gij dat willen? Zoo niet, stort dan op 3432100, Verzorgings fonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Korte Berichten. (D. N. B.) De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat bij het tot zinken brengen van het vliegkampschip „Avenger" door torpedee ring tijdens de geallieerde landing in Franscb Noord-Afrika, in totaal 507 officieren en man schappen om het leven zijn gekomen. (D. N. B.) De Britsche minister van pro ductie, Lyttelton, heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst in het Lagerhuis verklaard, dat 't de komende maanden noodig zal zijn nog meer menschen voor den militairen dienst op te roe pen. Volgens mededeeling van .S.P.T. uit Stockholm zou de regeering der Sowjet- Unie hebben verklaar^' dat, gezien bepaal de handelingen der Zweedsche regeering, waardoor de neutraliteit van dit land eenige malen is geschonden, kans bestaat op het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sowjet-Unie en Zweden. Het aantal dooden ten gevolge van den.. Engelschen luchtaanval op de Duitsche hoofdstad van 16 Januari is tot 110 geste gen, onder wie zich, zooals reeds is gemeld, 50 krijgsgevangenen bevinden. (D.N.B.) (D.N.B.) In politieke kringen te Was hington verluidt volgens den correspondent van de „News Chronicle", dat de chef van den Amerikaanschen generalen staf, Mar shall, binnenkort naar Noord-Afrika zal ver trekken om de leiding der militaire opera ties zelf ter hand te nemen. Tripolitanië, het westelijk deel van Lybië, waar Italiaansche en Duitsche afdeelin- gen hardnekkig weerstand bieden aan den voortdurenden druk van den vijand. Met U: WinterHULP. Zonder U: WinterLEED. Giro 5553. ZEEP VOOR KAPPERS, ARTSEN, ENZ. Met ingang van 1 Febr. 1943 komen kappers, practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroed vrouwen, vorloskundigen en wijkverpleeg sters wederom in aanmerking voor een extra rantsoen zeep voor een periode van drie maanden. Kappers dienen van 24 tot en met 30 Jan. 1943 bij de plaatselijke distributiediensten een aanvraagformulier MD 233-41 af te ha len. Deze formulieren moeten zij vóór 6 Fe bruari 1943 ingevuld bij den distributiedienst inleveren. Zij ontvangen per bediende in het heerenkappersbe'drijf veertien rantsoenbon nen voor scheerzeep, vijf rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie rantsoenbonnen voor waschpoeder, met dien verstande, dat maximaal 12 rantsoenbonnen voor wasch poeder in totaal worden verstrekt. Per be diende in het kappersbedrijf ontvangen zij 20 rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie bonnen voor waschpoeder, eveneens met boven vermelde beperking. Practiseerende artsen, tandartsen en die renartsen ontvangen van 1 Febr. 1943 af zes bonnen „een rantsoen Toiletzeep". Medische studenten ontvangen van 1 Fe bruari 1943 af drie bonnen „een rantsoen Toiletzeep". Vroedvrouwen, verloskundigen en wijkver pleegsters komen van 1 Febr. 1943 af in aan merking voor drie bonnen „een rantsoen Toiletzeep". Personen, die „vuilen arbeid" verrichten, komen met ingang van 1 Febr. 1943 voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra rantsoenen eenheidszeep en/of waschpoeder. Zij dienen zich van 24 tot en met 30 Jan. a.s. tot de plaatselijke distribu tiediensten te wenden, ten einde een aan vraagformulier MD 233-71 af te halen. Zij moeten deze vóór 6 Febr. a.s. wederom in leveren. INVENTARISATIE MO LENS. In verband met het be sluit betreffende de slooping of verandering van molens, heeft de secretaris-generaal van het departement van Opvoe ding, W. en K. aan de burge meesters gegevens verzocht over de in hun gemeenten zich bevindende molens van onder scheidene soorten. OVERDRACHT VAN DETAILZAKEN. De directie van het centraal distributie kantoor vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op dat be langhebbenden zich bij het overnemen van een detailbe- drijf waarin distributiegoederen worden verkocht afgezien van andere te vervullen forma liteiten tijdig in verbinding moeten stellen met den plaat selijken distributiedienst. UITGIFTE WEEKKAARTEN. Tenein de de overstelpende drukte aan de stationsloket ten des Maandagsmorgens zooveel mogelijk te verminderen, is 'bepaald, dat met ingang van Maandag 1 Febr, a.s. de weekkaarten en ver korte werkweekkaarten, waarvan de geldigheid op Maandag ingaat, uitsluitend worden afgege ven op den voorafgaanden Zaterdag of Zondag. PRESIDENT GERECHTSHOF AM STERDAM. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den president van de rechtbank in Utrecht, Mr M. H. Fruin, be noemd tot president van het gerechtshof te Amsterdam. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 27 Januari 1943. 's M. tot 8.32 u. 's Av. van 17.14 u. PROV. ZEEUWSCHE COMMISSIE VOOR BEPLANTINGEN. Een juiste be planting van wegen, dijken en boerenerven is van groot belang te achten voor de be vordering van het natuurschoon, voor land bouw en verkeer. In de laatste jaren schijnt echter de neiging tot planten af te nemen Met het oog hierop is heden door den wnd Commissaris der provincie een Commissie ingesteld onder voorzitterschap van den fungeerend bestuursraad Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, welke tot taak krijgt het uit brengen van advies over alle beplantingsont- werpen en verdere aangelegenheden, de be plantingen betreffende, welke aan haar oor deel worden onderworpen. De commissie is veelzijdig samengesteld. Gemeenten, polders en waterschappen zoowel als particulieren, kunnen zich tot de commissie wenden om advies. Het secretariaat is gevestigd op de Provinciale Griffie. Middelburg. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. R., die de Korte Delft in verboden richting bereed; tegen J. R. uit Vlissingen, die op den Blauwen dijk fietste, maar geen gebruik maakte van het rijwielpad en tegen F. L., die zonder vergun ning wollen dekens ten verkoop vervoerde. Een jongetje, J. K., kwam aan het politie bureau vertellen, dat-hij uit het water van de Heerengracht een rijwiel zonder banden had opgevischt. Het, signalement kwam overeen met de fiets, die J. L. v. B. te Vlissingen vermiste. Deze heeft het rijwiel afgehaald. „SCHUTTEVAER". Onder leiding van den voorzitter, den heer P. de Vos, had Zaterdagmiddag j.l. de jaarvergadering plaats van de afdeeling van de Schippers- vereeniging „Schuttevaêr". Verslag werd uitgebracht over de verrichte werkzaamhe den ten dienste der schipperij en de alge- meene vaart. Het aftredende bestuurslid de heer P. Vermeulen werd herbenoemd. De heer Joh. Vermeulen bracht verslag uit als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring. Vervolgens ontspon zich een zeer ge- animeerde discussie over verschilende onder werpen de scheepvaart betreffende. Voor stellen werden ter tafel gebracht om straks op de eventueel te houden algemeene ver gadering op de agenda geplaatst te zien. Tot afgevaardigde naar die vergadering werd gekozen de heer Joh. Vermeulen (plaatsvervanger de heer L. Woudstra). Zuid-Beveland. HEINKENSZAND. De geitenfokvereen. „Door Veredeling Verbetering" hield haar jaarvergadering, voorzitter A. van Reene. De inkomsten waren f 85.89'A, uitg. f 75.80, goed slot f 10.09jj>. Uit het jaarverslag van dep secr.' blijkt, dat er meer dan 100 leden zijn. Herkozen worden als bestuursleden A. Karelse en P. van de Reepe. Als bokhoud- ster is de wed. L. Traas aangewezen. De contributie wordt gebracht op f 1. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond j.l. hield dhr J. M. de Nooyer, hoofd der school te Renesse en oud-lid van het Nutsdepartement alhier een interessante lezing over: „De bo demgesteldheid en bewoning van Zeeland voor het jaar 1000. Na de pauze vertoonde hij verschillende lantaarnplaatjes uit de nalatenschap van wijlen dhr Hubregtse, uitnemend kenner van de gevonden'scherven in onzen bodem. Hij liet verschillende typen aardewerk uit het Krolingsche- en Merovingsche tijdperk, ver schillende gevonden versierselen van aarde werk en brons zien. WOLFAARTSDIJK. Vrijdagavond verga derde alhier de Chr. schoolvereeniging van de school in de Papeweg onder leiding van haar voorzitter, D. P. Goetheer. De verga dering was goed bezocht. De voorzitter en de secretaris, F. Caan, deelden een en ander mede van het afgeloopen vereenigingsjaar en gewaagden van zegen op den arbeid. De penningmeester, J. Remijnse, bracht een gunstig verslag uit. Als bestuursleden wer den herkozen dhrn D. P. Goetheer en F. Cfean. In plaats van dhr J. L. Goetheer, die metterwoon deze plaats verliet, werd geko zen dhr C. v. d. Schraaf. Het hoofd der school leverde een inleiding over het 7de en 8ste leerjaar en behandelde de stof in ver- j band met de wet, met het principe en met I de practijk. Hierop volgde bespreking. Walcheren. VEERE, Vrijdagavond vergaderde het var kensfonds onder voorzitterschap van dhr J. de Nood. Uit Tiet jaarverslag 'bleek, dat het leden tal 92 bedraagt, met 89 aangegeven varkens, van welke slechts 1 varken moest worden ver goed wegens sterfte. De kas sloot met een ba tig saldo van f 52,34. Dhr M. Breel werd als bestuurslid herkozen, terwijl dhr J. Melis her benoemd werd als bode. De contributie werd 1 vastgesteld op 25 cent, terwijl besloten werd DINSDAG 26 JANUARI 1943. Kinderkens, laten wij liefhebben niet met het woord of met de tong, doch met de daad en in waarheid. 1 Joh. 3: 18. Zon: op 8.33, onder 17.12. Maan; op 22.48, onder 10.41. 29 Jan. L. kw. 5 Febr. N, maan. Of ik dan niet geloof, of het naar een wereldeinde gaat? Dat geloof ik zeer stellig, Maar dat geloof ik niet op grond van spits vondige berekeningen, die alleen voor inge wijden bestemd zijn, en dan nog alléén voor zulken, die de mogelijkheid of de lust tot controle missen. Ik geloof dat op grond van niets anders dan het woord van Jezus. Maar diezelfde Jezus heeft ook gezegd, dat van dien dag en die ure niemand iets weet. En om die reden wekt Hij de Zijnen op altijd bereid te zijn. En ik weet ook, dat in -dat groote wereldeinde alleen gered zullen wor den allen, die op dien Heiland vertrouwd hebben. DR A. H. EDELKOORT. „BEPERKT HET GAS- EN ELEC- TRICITEITSGEBRUIK, HET IS UW EIGEN BELANG." NED. HERV. KERK. Beroepen: te Oldebroek, G. J. Koolhaas te Huizen (N.-H.). Bedankt: voor Geldermalsen, M. H. Knijff te Opliemert. DS G. BOS VRAAGT ONTSLAG. Aan het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holland is door Ds G. Bos, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage ontheffing uit 't ambt gevraagd met ingang van 1 Febr. 1943. Ds Bos stond van 19321936 te Dedemsvaart en dient sinds de zen laatsten datum de gemeente 's-Gravenhage. DS V. ROOS. In den ouderdom van 90 jaar is te Bloemendaal overleden Ds V. Roos, em. pred. der Ned. Hery. Kerk. Hij diende de gemeenten van Breedevoort, Vollenhove en Meerenberg. -- KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Ge kozen tot diaken in de Geref. Kerk te K a m - p e r 1 a n d, J. I. Leendertse. JAARBOEK GEREF. KERKEN. Een oude bekende, tevens onmisbare gids in het Geref. kerkelijk leven, diende zich weer bij ons aan: het Jaarboek voor de Geref. Ker ken voor 1943. Aangezien Prof. Dr K. Schil der zich als lid der redactie terugtrok, werd deze uitgave, die nu haar 27e jaargang telt, I geredigeerd door Ds F. C. Meyster. Tenge- volge van den papiernood, moesten de In Memoriams, de rubriek Zending, het Jaar- j overzicht, de Kalender en de Advertenties uitblijven. Wel konden de foto's van 22 over leden predikanten met een korte levensbe- I schrijving worden opgenomen. Al is dus de I omvang van het boek iets beperkt, toch biedt het ongetwijfeld oók nu alle gegevens j van de Ger. Kerken en predikanten, Theol. i Hoogeschool, Vrije Universiteit, vereenigin- j gen, stichtingen van barmhartigheid, enz., terwijl de heer P. J. Hoogendonk te Amers foort het statistisch overzicht verzorgde. KORTE BERICHTE])!. Wijlen mevr. Roos-Vlasman te Zeist heeft' aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar een bedrag van f 10.000 gelegateerd, belast met vruchtgebruik. Voor een te stichten rusthuis voor ouden van dagen kwam 'bij de Geref. Kerk van Hee renveen een gift in van f 1000. Ds J. Dijk, Geref. pred. te Leiderdorp, ontving van een gemeentelid 'n gift van f 1000. De Geref. Kerk van Meliskerke ontving 'n gift van f 1000 voor schuldaflossing. BENOEMD: aan de Chr. school der Ge ref. Gem. te Ridderkerk tot boventallig onder wijzer dhr J. A. Don te Vlaardingen. voor gestorven of afgekeurde varkens f 1 per kg uit te betalen. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Op Vrijdag 15 Jan. werd van een ingezetene een rijwiel ontvreemd. De politie slaagde er in des Zondags de ban den van dit rijwiel te Haamstede in beslag te nemen. Daarbij vond zij termen om den zelfden dag huiszoeking te doen bij een in woner van onze stad. Daarbij werd een hoe veelheid banden en andere onderdeelen ge vonden. De bewoner werd in' arrest gesteld. Nadat verschillende personen op het poli tiebureau onder het in beslag genomene hun eigendom herkenden, legde de gearresteerde een bekentenis af. Ook een zwager van hem werd ingesloten. Deze bekende eveneens schuldig te zijn aan rijwieldiefstallen. Den eerst gearresteerde zijn 14, den tweeden 3 rijwieldiefstallen ten laste gelegd. De daders ■zullen, naar de Z. Nsb meldt, naar Middel burg worden overgebracht. Noord-Beveland. KAMPERLAND. Dezer dagen hield de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier de eer ste ouderavond van haar school. Een daartoe in gereedheid igebraoht lokaal was overvol met be langstellenden. Ds P. Six Dijkstra leidde deze 'bijeenkomst. Het hoofddoel van den avond was de leermid delen te toonen. Dhr J. Slabbekoorn, onderwij zer der school, liet een serie geschiedenisplaten zien. Mej. J. M. Smit, tijd. onderw. gaf een kort overzicht van de leermiddelen voor het Rekenonderwijs in de eerste twee leerjaren, ter wijl het hoofd der school, dhr N. L. van Dal- sen, enkele natuurkundeproeven nam met de in strumenten uit de zeer goed gevulde natuurkun- delcast. Tot slot draaide het personeel twee fil men: „Zoetwatervisscherij" en „De Elfsteden tocht", daartoe welwillend afgestaan door de vereen. Ned. Onderwijs Film. De Chr. Reciteerclub „Schrift en Schoon heid' alhier vergaderde onder leiding van haar voorzitter, dhr J. Melis. In zijn openingswoord wees de voorz. op. de kunst van het voordragen. Hierna werd het programma, bestaande uit een variatie van humor en ernst in poëzie en proza op vlotte wijze afgewerkt. Ter afwisseling zong een klein koor onder leiding van dhr A. F. de Muijnck een drietal nummers, benevens een du et. Het lokaal was tot in alle hoeken gevuld. - Op de Rotterdamsche veemarkt werd een hengsten- keuring gehouden. Het défilé der kampioenen. C. Kramer-Pax m. Drie arbeiders door trein gegrepen. Gistermorgen stapten aan het station Poortershaven tusschen Maassluis en Hoek van Holland een aantal werklieden uit den trein. Eenigen van hen deden dit aan den verkeerden kant en kwamen dus op de spoor baan. Op dat oogenblik naderde een trein uit de richting Hoek van Holland, die op de arbei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1