ZATERDAG 23 JANUARI 1943 57e Jaargang, No. 95 VOOR DEN ZONDAG BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN, GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes, Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J, J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdted.A. DE LANGE, Goes, Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Gewen u toch aan Hem, en heb vrededaardoor zal u het goede overkomen. Job 22:21. In den hof van Eden verbrak de mensch den band met God door moedwillige onge hoorzaamheid. En toen werd hij verdreven uit de plaats, die hij moest bebouwen en bewaren. De mensch is van een vriend een vijand Gods geworden, Hij verloor den vre de, dien hij bezat. De toestand van den natuurlijken mensch is ellendig. Wie kan den mensch waren vrede schen ken? Wie kan hem troosten in zijn smart en droefheid? Wie kan zijn vele vragen be antwoorden? Dat kan alleen de Heere, dien hij zoo snood heeft verlaten. De Heere, de almach tige God maakt van vijanden vrienden. Hij laat Zijn heerlijk licht stralen in de duister nis van het menschenhart. Hij geeft een vrede die alle verstand te boven gaat. Een vrede, die nooit vergaat. De Heere alleen kan vrede geven. Wij moeten, om dezen vrede deelachtig te wor den ons aan God gewennen. Wij moeten God leeren zoeken terwijl Hij te vinden is en Hem aanroepen terwijl Hij nabij is. La ten wij vluchten tot den Heere met al onze zorgen en nooden. Vanaf Zijn genadetroon spreekt Hij tot ons door het Evangelie. Hij roept ons welmeenend, teer en liefelijk toe: „Gewen u toch aan Mij en dan ontvangt gij vrede". Gewen u heden aan hem. Nu is het de tijd om neer te knielen voor Zijn troon. Stel niet uit tot morgen. Morgen kan het voor ons te laat zijn. Haast u héden om uws levens wil. Gewen u aan God, zoek Hem, dan zult gij vrede ontvangen. Wie niet nadert tot Zijn troon en neder- valt voor Zijn voeten, blijft in duisternis en in onvrede voortleven. Allen, die tot God troon naderen en leeren bukken voor den hoogen God ontvangen vrede. Buiten God is er geen vrede te verkrijgen. God is genadig en groot van goedertie renheid voor een schuldig mensch. Wanneer wij ons aan God gewennen ont vangen wij den heerlijken vrede, die het gansche hart vervult. Daardoor zal u het goede overkomen. Het goede is de verkregen vrede Gods. Het goed dat nimmermeer vergaat ontvangt hij dan in ruime mate. Wanneer wij dezen vrede er varen genieten wij blijdschap en zaligheid. Ieder, die zich aan God gewent ervaart den vrede met God. Zij vinden een geopen- den toegang tot Zijn troon. Zij mogen al hun nooden Hem bekend maken. En als ze door veel tegenspoed getroffen worden we ten ze de plaats waar ze heen kunnen vluch ten. In dagen van tegenspoed en verdriet on dervindt men wat men aan God heeft. Komt de droefheid en de dood, dagen vol rouw, dan schreien zij, die God tot hun toevlucht kennen hun nood voor God uit. En de Heere geeft het goede. Hij alleen kan troosten in de smart. Hij geeft kracht om het kruis te dragen. En als zij, die God vreezen, de wereld gaan verlaten, gaan ze het goede voor eeuwig be- erven. Hier mogen ze het goede reeds proe ven en smaken als de Heere hen bedient uit zijn rijke volheid. Dan spreekt de Heere tot hun ziel: „Mijnen vrede geef Ik u, Mij nen vrede laat Ik u, niet gelijkerwijs de we reld hem geeft geef Ik hem u; uw hart worde niet ontroerd en zijt niet versaagd". Zaamslag. G. A. ZIJDERVELD. In T u n e s i werden de succesrijke eigen aanvalsacties voortgezet, talrijke vij andelijke steunpunten werden genomen en vijandelijke groepen strijdkrachten in de pan gehakt. Duitsche jagers vielen met suc ces spoorwegdoelen aan eiv schoten drie Britsche jagers neer. De strijd tegen het groote vijandelijke convooi voor de Noord-A,frikaan- sche kust bracht verdere successen. Het Duitsch-Italiaansche luchtwapen heeft vijf vrachtschepen van tezamen 36.000 brt. in den grond geboord en 12 transportsche pen voor een deel zóó zwaar beschadigd, dat het verlies van 5 dezer schepen kan worden verwacht. Zwakke strijdkrachten van het Britsche luchtwapen hebben gisterenavond lukraak West-Duitsch gebied gebom bardeerd; de bevolking leed verliezen; in de woonwijken ontstond schade aan gebouwen. Door jagers en afweergeschut verloor de vij and 9 vliegtuigen. Rotsvast vertrouwen in Berlijn. De A.N.P.-correspondent meldt: Op het oogenblik wordt in de Zuidelijke sectoren van het Oostelijk front de gewel digste slag geslagen, dien de oorlog in Rus land tot nu toe gekend heeft. De bolsjewisten vallen met alle te hunner beschikking staande middelen aan en trachten een algeheele door braak te forceeren. Men verklaart te Berlijn, dat gedurende de wintermaanden van het vorige jaar een soort gelijke toestand als thans heeft bestaan. Ook toen vielen de bolsjewisten met man en macht aan en ook toen hebben de Duitsche fronttroe pen zonder den steun van reserves aan man schappen en materiaal stand gehouden. Ook onder de huidige omstandigheden toont men zich te Berlijn in militaire kringen niet nerveus. Men heeft een rotsvast vertrouwen in de aan het front staande troepen en men verklaart, dat ook nu weer de. reserves aan manschappen en wapenen gereed staan om in d.e komende zomermaanden een offensief te openen. Met nadruk wijst men er te Berlijn op, dat de bolsjewieken ontzettende verliezen lijden. De beslissing zal komen als de nieuwe Duit sche armee voor het tegenoffensief staat aan getreden. De tegenzet komt als de Duitsche legerleiding den tijd daarvoor rijp acht. 'Maarschalk "Antonescoe bij den Führer. Telefoto Hoffmann-Stapf-P m. ZEER ZWARE STRIJD AAN HET OOSTFRONT. - SOWJET-DOOR- BRAAKPOGINGEN AFGEWEERD. - HEVIGE GEVECHTEN TE STALIN GRAD. - VIJANDELIJK CONVOOI GE TEISTERD. - MISURATA EN HOMS ONTRUIMD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben de Duitsche troepen den aan het geheele front zich tot de doorbraak gereedmakendten vijand onder zware verliezen voor de bolsjewieken afgeweerd en den tegen stander op vele plaatsen, den tegenaanval in zettende, teruggeslagen. Een pantserdivisie sloeg hierbij in vastberaden aanval een sterke vijandelijke formatie infanterie uiteen. In den O o s t e 1 ij k e n Kaukasus hebben de Duitsche troepen zich binnen het kader van de beweeglijke oorlogvoering, systematisch van den vijand losgemaakt. De door den tegenstander nauw omsingelde en aan den sterken vijandelijken druk hardnek kig weerstand biedende groep Duitsche strijd krachten in Stalingrad moest ook giste ren zware gevechten tegen de met verreweg superieure strijdkrachten aanstormende bolsje wieken doorstaan. Ondanks heldhaftigen af weer konden de verdedigers van Stalingrad niet 'verhinderen dat de vijand van het Westen af binnendrong, hetgeen dwong tot een ach teruit schuiven der eigen stellingen over een afstand van eenige kilometers. In een strijd van man tegen man werd een vrij groot aantal tanks der bolsjewieken vernield. In de groote Bocht van dien Don en aan den middenloop van den Don duren de zware, wisselvallige gevechten voort. Plaatselijke acties van den vijand in den ce.ntralen sector van het front en het Zuidoosten var, het Umenmeer mislukten. Bij Welikije Loeki werden 18 tanks vernield Ten Zuiden van het Ladogameer zijn felle aanvallen der bolsjewieken op dgn vastberaden afweer van onze troepen ge strand. De vijand verloor 14 tanks. InNoord-Afrika werderi^ Misoe- rata en Homs na vernieling der voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. De achterhoedetroepen sloegen in hardnekkige gevechten de aanvallen van opdringende vij andelijke strijdkrachten af. Germaansche Landdienst. In het Oosten van Europa wacht ook voor de Nederlandsehe meisjes een groót- sche taak voor de toekomst van ons land. Reeds dienen gieisjes uit alle Germaansche landen, n.l. uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Vlaanderen en Nederland, daar hun vaderland. Ook de Nederlandsehe meisjes kunnen zich actief inzetten voor hun vaderland. Eenige honderden Neder landsehe meisjes staan reeds in den Ger- maanschen landdienst. Voor Nederlandsehe meisjes van 20 jaar en ouder bestaat thans de mogelijkheid als leidster of als huishoudster tot den land dienst toe te treden. Vereischten hiervoor zijn begrip voor de nieuwe orde en be langstelling voor het boerenbedrijf. Na een opleiding van vijf maanden, gedeeltelijk in Nederland en gedeeltelijk in Duitschland, volgt plaatsing in een der Nederlandsehe landdienstkampen. Aanmelding dient te geschieden vóór 1 Pebr. aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Jeugd van Nederland. In Oostland ligt onze toekomst. Ons vaderland heeft je noodig. Meld je aan voor den Germaan- schen landdienst. Mededeeling aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede De leider van het Nederlandsehe Arbeids front heeft het volgende bepaald Alle vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen hebben, evenals hun familieleden, vrij toegang bij alle uitvoeringen van Vreug de en Arbeid. Voor het afhalen van toe gangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaatselijke kantoren van het N.A.F., afdee- ling Vreugde en Arbeid. Men dient napieren mede tê brengen, waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen." WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 24 Januari 1943. 's M. tot 8.35 u. 's Av. van 17.08 u. Maandag 25 Januari 1943. 's M. tot 8.34 u. 's Av. van 17.10 u. AFLEVERING VAN MARGARINE EN RUNDVET. Vanaf heden tot en met Woensdag 3 Februari 1943, zal op de bij den detaillist ingeleverde bonnen „Boter 04" per bon 125 gram margarine worden afgeleverd. Zooals bekend, geven deze bonnen uitsluitend recht op het koopen van margarine. Zij, die niet in de gelegenheid zijn geweest de genoemde bonnen bij den handelaar in te leveren, zooals schippers, woonwagenbewoners, llatiënten in ziekenhuizen e.d. kunnen met in gang van 23 Februari a.s. zonder vóór-inleve ring margarine op deze bonnen koopen. Voorts kan men den bon „Boter 04" ook in hotels e.d. gebruiken. Degenen, die in het tijdvak van Woensdag 30 December tot en met Zaterdag 2 Januari j.l., bovengenoemden bon bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen per bon 100 gr. rundivet. ZWARE INDUSTRIE OP BORNEO. De A.N.P.-correspondent meldt: Het onderzoek naar de rijke bodemschatten van Borneo heeft de Japanners tot de over tuiging gebracht, dat het eiland zich leent voor het oprichten van een zware industrie, daar naast de petroleumvelden, de goud- en platina- mijnen, tevens nog rijke koper- en ijzermijnen voorhanden zijn. In welingelichte kringen te Tokio meent men te weten, dat men zoo spoe dig mogelijk tot het oprichten van een hoog ovenindustrie zal overgaan. ONJUIST GERUCHT. Geruchten, als zouden de hier te lande wonende Duitschers van de jongste verlaging van het vleesch- rantsoen zijn vrijgesteld, missen allen grond. Zij worden te dezen aanzien volkomen ge lijkgesteld met de Nederlanders. VERPLAATSING DIENST GEMACH TIGDE VOOR DE PRIJZEN.. Wegens ver plaatsing van den centralen dienst van den gemachtigde voor de prijzen naar Deventer moet het telefonisch en schriftelijk verkeer met dezen dienst met ingang van heden 23 Jan. tot 1 Febr. a.s. worden stopgezet. Met ingang van 1 Febr. is het correspon dentieadres dienst van den gemachtigde voor de prijzen, Deventer. AANMELDING VAN N. A. D.-VRIJ- WILLIGERS. Van de gelegenheid -tot aan melding voor vrijwillige dienstneming in den Ned. Arbeidsdienst wordt door een dermate groot aantal jongemannen gebruik gemaakt, aldus meldt het A. N. P., dat de N. A. D. bekend maakt, dal ten behoeve van de over zichtelijkheid de aanmelding voorloopig uit sluitend kan geschieden aan de officieele N. A. D.-aanmeldingsbureaux. te Amsterdam, Almelo, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Gronin gen, Den Bosch, Maastricht en Utrecht. SMOKKELARIJ HERLEEFT. De laatste dagen leeft de smokkelhandel in Z. Vlaanderen weer op, vooral in het Oostelijk deel. Uit België worden groote hoeveelhe den sigarettenpapier ingevoerd. Maar er gaat meer van ons weg de grensstreep over. Zoo werden er groote hoeveelheden lijnzaad in beslag genomen, terwijl er ook weer veel graan, boter, brood en vlas gesmokkeld wor den. I'n de grensdorpen worden vaak groote hoeveelheden boter en brood gesmokkeld. De prijzen, die hiervoor in België betaald worden zijn fabelachtig hoog. VAN 'T EEN KWAM HET ANDER. Vorige week werd te Goes een inwoner uit H e i n k e n s z a n d, een zekere T„ betrapt, op het verhandelen van boterbon nen. De man werd vastgehouden op het po litiebureau en onderwijl stelde de mare chaussee een onderzoek in ten huize van den aangehoudene om de distributiekaarten te controleeren. Het oog van den ambtenaar viel toen op een prachtige nikkelen water ketel, die op de kachel stond en hij herin nerde zich, dat het vorig jaar een ingezetene van Heinkenszand aangifte gedaan had van diefstal van zulk een huishoudelijk voor werp. Desgevraagd zei de vrouw, dat zij den ketel al jaren in gebruik had maar het toe val wilde, dat de oorspronkelijke eigenaar den ketel, toen hij het lek had laten soldee- ren bij den smid, die om 't gaatje te dichten o.a. een cent had gebruikt en dit kenmerk werd op bedoelden ketel terug gevonden. Naar aanleiding hiervan werd een huiszoe king in de woning verricht, waarbij een mas sa voorwerpen, die den laatsten tijd te Hein kenszand en te 's-Heerenhoek waren ver mist, als gereedschappen, paren nieuwe klompen, emmers enz. voor den dag kwa men. De man is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Enkele dagen geleden is nu ook het oudste zoontje van den man gearresteerd. Benoemd tot dijkgraaf van den Muije- polder, G. J. de Wilde te St. Maartens- d ij k. Middelburg. Zekere L. J. v. B. deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat gedurende de avonduren aan dien Penninghoeksingel stond. Tegen twee personen, die een straat in verboden richting infietsten, is proces-verbaal opgemaakt. De econ. afd. van de politie maakte pro ces-verbaal op tegen den slager A. J. de P., die roastbeaf voor haas verkocht. De 14-jarige J. K. uit Grijpskerke, die In de stations-restauratie vertoefde, en even naar de W.C. was geweest, kwam bij terug keer tot de ontdekking, dat uit zijn' aktetasch een vulpen was verdwenen. Aangifte bij de politie volgde. De bevrachtingsagent L. J. W. deed bij de politie aangifte, dat de schipper C. B. een machtiging tot aankoop van benzine had ver- valscht en een Ihooger aantal liters had in gevuld. B. heeft bekendi. Een politiepatrouille trof vannacht te drie uur op den Blauwendijk drie paarden aan. Ze bleken uit een stal in de Teerpakhuizenstraat uitgebroken te zijn en zijn daar weer inge dreven. Vlissingen. Woensdagmiddag vond op den hoek Singel-Koningsweg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door een 33-jarigen chauffeur uit Veere en een wiel rijder, een 37-jarigen visscher, alhier woon achtig. De wielrijder wérd tegen den grond geworpen en liep verwondingen op aan beide beenen. Hij is overgebracht naar het St Jo- sephziekenhuis. De politie constateerde, dat de remmen van den auto zeer veel te wen- schen overlieten. Op den wagen is een voor loopig beslag gelegd, terwijl proces-verbaal werd opgemaakt. (P. Z. C.) Goes. De bevolking van Goes nam in 1942 met 238 zielen toe. Het aantal inwoners be droeg op 1 Jan, 1942: 11.215 en op 31 Dec. 1942; 11.453. De nieuwe bonnen. Aangezien het rantsoen gestandaardiseer de melk voor kinderen van 4 t/m 13 jaar en het rantsoen taptemelk voor personen van 14 j. en ouder tot drie kwart van de tot dusverre beschikbaar gestelde hoeveelheid, zijn terug gebracht, zijn voor de periode van 24 Jan. t/m 20 Febr. de bonnen „melk 05, 06 en 07" elk aangewezen voor het koopen van 1% liter gestandaardiseerde melk, en de bonnen „taptemelk 05, 06 en 07" elk voor het koopen van 1liter taptemelk. De bon nen „melk 08" en „taptemelk 08" kunnen worden vernietigd. Aangezien het rantsoen gestandaardiseer de melk voor kinderen beneden 4 jaar geen wijziging heeft ondergaan, is voor deze ca tegorie behalve de bovengenoemde bonnen „melk 05, 06 en 07", bovendien bon „reserve 408" aangewezen. Laatstgenoemde bon geeft recht op het koopen van 5Yt liter ge standaardiseerde melk. Een rantsoen gestandaardiseerde melk en taptemelk blijft gesteld op 1% liter, zoodat rantsoenbonnen recht blijven geven op die hoeveelheid. Aangezien voorts met ingang van 24 dezer in plaats van 250 gr. 200 gr, v 1 e e s c h be schikbaar wordt gesteld, geven in den ver volge zoowel de a-bonnen als de b-bonnen voor vleesch per stuk recht op 50 gramö vleesch, been inbegrepen. Een rantsoen vleesch blijft gesteld op 100 gr., zoodat de met „een rantsoen vleesch" gemerkte bonnen recht blijven geven op 100 gr. vleesch, been inbegrepen. Het bloedworstrantsoen is verhoogd van 150 gr. op 300 gr. Men kan dus in den ver volge op een rantsoenbon voor vleesch van 300 gram en op een a-bon of een b-bon voor vleesch 150 gram bloedworst koopen. Deze wijziging houdt verband met het feit, dat bloed en bloedplasma voortaan buiten de vleeschdistributie vallen. Voor de nieuwe periode wordt een alge meen rantsoen van 250 gr. p e u 1 v r u c h- t e n beschikbaar gesteld. Bon „algemeen 485" is hiervoor aangewezen. Men zal echter genoegen moeten nemen met de soort die de winkelier in voorraad heeft. In verband met de bevoorrading zal men het peulvruchten rantsoen ook niet overal direct kunnen krijgen. Voorts is bon „algemeen 482" aangewezen voor het koopen van 250 gr. g o r t, bon „algemeen 484" voor 125 gr h a v e r m o u t en bon „algemeen 483" voor 125 gr. ge mengd meel. Laatstgenoemd artikel zal men ook niet overal dadelijk kunnen koopen. De voor drie eieren aangewezen bon „Reserve 307" voor kinderen van 4 t/m 13 jaar, moet uiterlijk Zaterdag 30 Jan. a.s. bij den winkelier worden ingeleverd, desge- wenscht tegen een ontvangstbewijs. Van 7 t/m 20 Febr. zal de aflevering aan het pu bliek kunnen plaats- hebben. Gisteravond gaf de Goesche Oratorium- vereeniging onder leiding van den heer J. Kousemaker een uitvoering van „Der Mes sias" van Handel in Nederlandsehe verta ling. Verschillende solisten verleenden hun medewerking. De zaal was geheel bezet. De uitvoering wordt vanavond herhaald. Wij hopen Maandag hierop nader terug te ko men. Zuid-Beveland. BAARLAND. Het dorpsplein, het z.g.n. „Groentje", is thans beplant. Het geheele dorpsplein is met linden beplant, terwijl aan weerzijden van de dorpsstraat eveneens lin den zijn aangebracht. Het is de bedoeling, dat het plein met gazongras bezaaid zal wor den en daarin eenige paden worden aange legd. Ook de dorpsvaate is rondom beplant met struiken. Vergelijkingen met oude gra vures van Baarland uit de 17e en 18e eeuw welke waarschijnlijk als leidraad zijn geno men, rechtvaardigen de verwachting, dat binnen afzienbaren tijd de intree in het dorp vanaf den Zeedijk hetzelfde beeld zal ver- toonen als eenige eeuwen geleden. 's-HEERENHOEK. Woensdag werd on der leiding van den secr. der Prov. Vereen, alhier een vergadering van geitenfokkers gehouden. Na een korte uiteenzetting van het werk der Prov. ver. werd besloten een afd. op te richten. Alle aanwezigen traden als lid toe. De Vèr. zal den naam „Eendracht Maakt Macht" dragen. Nadat het réglement was vastgesteld, werd het bestuur als volgt samengesteld: L. Traas, voorz.W. Raas, secr.; D. Vette, penningm. en P. de Jonge en B. Capello, bestuursleden. Dhr Duiven- stein, landbouw-onderwijzer, werd tot eere voorzitter benoemd. Het entreegeld werd vastgesteld op 25 cent en de contributie op 75 cent per lid. Het dekgeld voor geiten der leden op f 1.25 en voor geiten van niet-leden op f 5 per geit. RILLAND. Woensdagavond j.l. hield de oudercommissie der O. L. school haar jaar- lijksche kinderuitvoering. De kinderen der hoogste klassen voerden een tooneelstukje en een operette op. Vele ouders waren opge komen en genoten van het spel der kinde ren. In de pauze werd thee gepresenteerd. Donderdag werd hetzelfde programma uit gevoerd voor het publiek. Er was een groo te opkomst. WOLFAARTSDIJK. Donderdagavond j.l. hield de Geref. Mannenver. „Belijden en be leven" alhier haar zeer goed bezochte zeven de jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter J. Verschuure. De jaarverslagen getuigden van een opgewekt vereenigingsle- ven. De ver. telt thans 30 leden. Voor de pauze leverde J. de Kam een inleiding over de „Zelfbeproeving". Na. de pauze deelde Ds G. van Heiningen een en ander mede over de oude en nieuwe Psalmberijming. Enkele afgevaardigden brachten gelukwenschen over. Walcheren. N.- EN ST JOOSLAND. De Zondags school „Die Mij vroeg zoeken" alhier hield een druk bezochte jaarvergadering. Dhr C. Janse, die na een 15-jarig voorzitterschap reglementair de commissie moest verlaten, werd met alg. st. tot eere-voorz. benoemd. Voorts werd als bestuurslid herbenoemd dhr J. Rijkse; dhr S. Janse werd als nieuw be noemde geïnstalleerd. Zeeuwsch-Vlaanderen. I OOSTBURG. Vrijdagmorgen had op den hoek MarktBrouwerijstraat een hevige bot sing plaats tusschen een vrachtauto en de tram. De botsing was zoo hevig dat de tram naast de rails kwam te staan. Wonderlijk ge noeg had de vrachtauto weinig schade en von den geen persoonlijke ongelukken plaats. Schouwen-Duiveland. BRUINISSE. Donderdag raakte de timmer man S. C. de Graaf f met zijn hand tusschen d/e zaagmachine bekneld, zoodat zijn pink ge heel werd afgezaagd. In het ziekenhuis te Noordgouwe is hij verder behandeld. ZATERDAG 23 JANUARI 1943, Een ieder, die zijn broeder haat, is een menschenmoorder, 1 Joh. 3:15a. Zonop 8.37, onder 17.07. Maanop 19.27, onder 9.29. 29 Jan. L. kw. 5 Febr. N. maan. ZONDAG 24 JANUARI 1943. Ik zal Uw Naam met dank-erkentenis Verheffen, U al mijn geloften brengen 'k Zal liefd' en lof voor U ten offer mengen, In 't heiligdom, waar 't volk vergaderd is. Zon: op 8.35, onder 17.08. Maan: op 20.33, onder 9.55. HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM. 'CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Alp-hen a. d-. Rijn, M. Baan te Bussum. iGEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Werkendam, Kampen en Genemuiden, P. Honikoop te 's-Gravenhage. HULPPREDIKERS. Ned. He r v. Kerk: Benoemd te Valthermond, cand. M. G. Sterringa. DE DOOPSGEZ. ZENDING. Volgens ingekomen gunstige berichten gaat het werk der Doopsgez. Zending in Indië ongestoord door. :j| NED. GODSDIENSTOEFENINGEN IN DUITSCHLAD. De godsdienstoefenin gen voor de komende drie maanden te Han nover zijn als volgt: 24 Jan. Ds Tuente; 7 Febr. Dr Kolfhaus; 21 Febr. Ds Tuente; 7 Maart Ds Kolfhaus; 21 Maart Ds Tuence. Ook voor Hamburg en Berlijn-Borsigwal- de, waar eveneens Duitsche predikanten voorgaan, is een regeling getroffen. Jammer, dat uit sommige andere plaat sen in Duitschland berichten binnen komen, dat de onderlinge samenkomsten, die onze mannen zelf organiseeren, moeilijkheden on dervinden. Daarvoor is de weg nog niet overal geëffend. Hopelijk is ook hierin ver betering te brengen. (Stand.) TEWERKSTELLING VOLONTAIRS AAN LAGERE SCHOLEN. Van 1 Jan. 1943 af mogen jongelieden van beiderlei kunne in het bezit van de akte, bedoeld in art. 77 onder A, der lager-onderwijswet van 1878, onder zekere voorwaarden binnen een tijd vak van drie jaar na het behalen dier akte als onbezoldigd volontair in de school wor den toegelaten. Het aantal toe te laten vo lontairs bedraagt niet meer dan een-derde gedeelte van het aan de school in totaal ver bonden onderwijzend personeel. Breukgetal len worden naar bov.en afgerond. WIJZIGING LEERPLAN GYMNA SIUM EN H.B.S. D-e secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft bepaald, dat het onderwijs aan gymnasium en H.B.S. tevens bevat bet bezoek van tentoonstellingen, waar door de ontwikkeling der leerlingen wordt be vorderd. BENOEMD: tot hoofd der Chr. school te Berkel, H. Mulder te Nieuw Weerdinge. GESLAAGDvoor het examen Engel- sche handelscorrespondentie van de Nederl. Ass. v. Practijkexamens de heeren J. P. de Klerk te Middelburg, P. van der Wiele en H. Bakker te Goes. Voor hetzelfde examen van de Vereen, van Leeraren de heer M. Verdonk te 's-Heer Hendrikskinderen. Voor het voorloopig machinistendiplo- ma zijn geslaagd de heeren A. Vreeke te Grijnskerke, J. L. Stoutjesdijk te Kloetinge en L, C. Maas te Domburg. Ned. Herv. Kerk. St. Maartensdijk (Evang. Refaoboth), Woens- dagav. 7.30 u. ds Mantz te Rotterdam. Geref. Kerken. Grijpskerke, 10 en 2 u. ds Kraan. Jongen slaat twee vrouwen dood. Donderdagavond is Wolvega opge schrikt door een gruwelijk misdrijf. Een 16- jarige jongen P. K„ heeft met een stuk ijzer twee vrouwen neergeslagen met het gevolg dat zij beiden zijn overleden. Er bestond -tusschen den dader en een zoon van een der dames, mevr. S., een geschil, hetgeen K. gisteravond wilde bespreken. Hij trof echter den zoon niet thuis en het is toen met de moeder tot een woordenwisseling ge komen, welke zoo hoog liep, dat de jongen de vrouw met een stuk ijzer zoo hard op het hoofd sloeg, dat zij dood neerviel. De andere vrouw, die getuige was van het misdrijf, wilde naar buiten gaan, ten einde de politie te waar schuwen. Ook zij werd door den jongen met het stuk ijzer neergeslagen en is aan de be komen verwondingen overleden. De jongen is aangehouden. Waar staat de komeet? Naar „Hemel en Dampkring" meldt is de onlangs aangekondigde komeet die naar d-e ontdek kers er van voorloopig den naam komeet „Wlhipple-F-adtke" draagt voor het bloote oog zichtbaar geworden. Zij staat thans ongeveer op de grens van de sterren-beelden de Groote Beer en de Kleine Leeuw. Intusschen beweegt de komeet zich vrij snel door de sterren heen. Ernstig ongeluk bijMaas- bree. Zeven dooden. Een ernstig ongeluk is in het gehucht Siberië, onder\ de gemeente Maasbree, gebeurd, waarbij zeven inwoners uit Sevenum het leven hebben ver loren. Op een wandeling door het veld von den deze personen een projectiel, waarmede zij de onvoorzichtigheid begingen, om op een betonnen paal, welke in het veld stond, te slaan. Terwijl zeven personen de uitwer king hiervan gadesloegen, ontplofte het pro jectiel. De gevolgen waren ontzettendvier der omstanders werden op slag gedood. De drie andere slachtoffers werden levensge vaarlijk gewond en in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Venlo overge bracht. Ofschoon nog bloedtransfusie toe gepast is, zijn ook deze drie slachtoffers in den afgeloopen nacht overleden. Alle slacht offers zijn ongehuwd. Dekens voor de s toomerij. Een jongeman te Delft sloofde zich uit om vqpr een plaatselijke stoomerij dekens bij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1