iEN van ibank lbod DONDERDAG 21 JANUARI 1943 5 Je Jesrgang, No. 93 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HARt""" KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE -f- -j---ï n „Du .!St" i 29 1; 8, 41- 12. 4X3 I' (cat. 2). 49X7; 5. |2). 1. 17- S, 24X3; it. Kcat, 3), 1, -20; 5. 47 C. Blan- voor dam- Nat, Op- |u tot het [trecht. De Iw. 27. 30. 1 22. 25. 26. 12. 13. 14. 33. 35. 38. I 40. W. 18. 7. 11. 16. 37. 39. 40. 13. 14. 20. fel33). 35. vervolgd.) 43. |en 8.30 B. pren uit de ting. 12.45 lonbekende net piano, heinde en Nieuws- zing. IBNOGe iled. boeren Nieuws- [1.00 Godsd. uwe elkaar teren. 12.45 Itz, 16.45 B. leugd. 17.15 7.45 BNO terhulp. en bij- NUARI lan 1-4 IBorssele. (STUUR. volgens |t nieuwe ift. Be- cursus 12 lessen jic'cordeon. uziekhan- |E 127. paar zon- IKAMER f.t. onge- Jinge. Br. v", Goes. r^j repa- tmachines |Fa Wed. 4, Lange ILESSEN |KRIBO", Muziek- Irerke. te koop LlNNEN- luw. Prijs vel C 8, JITVOE- Jrda", a.s. eenigings- CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J, J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdted.A. DE LANGE, Goes, Adm. (Advertenticchef)B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-AANVALLEN TOT STAAN GEBRACHT. - DE DOOI BELEMMERT DEN STRIJD BIJ KAUKASUS EN DON. - LUCHTAANVAL OP LONDEN. - STELLINGEN IN TUNESIË GENOMEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het noordwestelijk deel van den Kau- kasus hebben Duitsche, Roemcensche en Slowaaksche troepen plaatselijke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Beginnende dooi bemoeilijkte tusschen Kau- kasus en Don de gevechtshandelingen aan beide kanten. Een vrij zwakke vijand werd, voor een deel. in tegenaanvallen, teruggeslagen en een vijandelijk bataillon werd vernietigd. In de gevechtssectoren van het Donge- b i e d brachten Duitsche troepen met steun van de luchtmacht vijandelijke aanvallen in hier en daar zeer harde gevechten tot staan. Een divisie infanterie vernielde daarbij tien tanks. De verdedigers van het gebied van Stalin grad weerden ondanks harde ontberingen alle aanvallen der 'bolsjewieken onwrikbaar af. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer is een ingesloten gevechtsgroep van den tegen stander in de pan gehakt. In den aanval wer den deelen van een andere afgesneden groep der bolsjewieken uit hun stellingen geworpen en afleidingspogingen afgeslagen. Sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladoga meer zijn mislukt in harde gevechten, waarbij plaatselijke aanvallen in tegenaanvallen afgegrendeld of opgeruimd werden. In Noord-Afrik a duren de bewe gingsgevechten aan het front van het Duitsch- Italiaansche pantserleger voort. Het Duitsche en Italiaansche luchtwapen heeft den Britten zware verliezen aan tanks en auto's toegebracht. De aanval van Duitsch-Italiaansche gevechts groepen in het Tunesische gebied is met doeltrefferfden steun door het luchtwapen voortgezet, belangrijke stellingen werden ge nomen en ruim 1000 gevangenen binnenge bracht. In luchtsteunpunten van den vijand ontstonden na luchtaanvallen uitgebreide bran den. Des nachts werden de haveninstallaties van Bone opnieuw gebombardeerd. De gis teren voor Bone als beschadigd opgegeven twee koopvaarders zijn gezonken. Daarmede heeft de vijand door den luchtaanval in den nacht van 18 op 19 Januari vier koopvaarders met tezamen een inhoud van 20.000 brt. ver loren. Een Duitsche duikboot heeft ten Westen van Oran van een krachtig beschermd konvooi een schip van 4000 brt. tot zinken gebracht. Het Italiaansche legerbericht meldt: De militaire bedrijvigheid is gisteren inten sief voortgezet in Tripolitanië. Forma ties duikbommenwerpers hebben met zichtbare resultaten Britsdhe colonnes bestookt en haar ernstige verliezen toegebracht, waardoor haar opmarsch werd vertraagd. Detachementen van onze Zuidelijke garni zoenen hebben met succes een gepantserde vij andelijke formatie aangevallen en vijf vracht wagens vernield, terwijl eenige gevangenen werden gemaakt. In de streek van Tunis zijn de operaties van Italiaansche en Duitsche gevechtsgroepen voortgezet met steun van machtige formaties luchtstrijdkrachten. Stellingen van tactisch be lang werden veroverd en verscheidene honder den gevangenen werden binnengebracht. Tijdens luchtgevechten in den loop van den dag werden vier toestellen vernield door jagers der spil, die een vijfde boven Tripolis tijdens een aanval neerschoten. Bij de Algerijnsche "kust heeft een formatie torpedovliegtuigen, on danks hevige reactie van het afweergeschut, een Engelsch-Aimerikaansch convooi aangeval len en een grooten koopvaarder getorpedeerd, die men snel heeft zien zinken. Een actie, die is uitgevoerd door onze jagers en bommen werpers tegen twee duikbooten, eindigde even eens met succes. Een der beide eenheden werd verscheidene malen getroffen en moet als ge zonken worden beschouwd. Een onzer vliegtui gen is niet van zijn oorlogstaak teruggekeerd. Een torpedoboot, die konvooidienst deed op de Middellandsche Zee, is verloren gegaan door een duikbootaanval. Een groot deel der beman ning is gered. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige brisantbommen geworpen in de omge- GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. 46.) -o_ „Maar Steendam, als er nou toch liefde in het spel is! We hebben mekaar lief, zooals twee jonge menschen elkaar lief kunnen hebben". „Dat liedje heb ik Kea ook al hooren zin gen", zegt de boer grof. „Je verdient er niets mee. Van liefde alleen kun je niet leven. Daar komt nog bij, of er werkelijk liefde in het spel is, jonge man. Ieder weet, dat mijn dochter de erfgename is in elk geval van een onbezwaarde, groote boerderij en Abel is opgesprongen en merkt met hee- sche stem op„Steendam, u moogt van mij denken, wat u wilt, maar u hebt, niet het recht, achter mijn reine bedoelingen met Kea bijoogmerken te zoeken. Ik heb er geen moment aan gedacht, dat Kea geld te wach ten heeft. Wat mij en Kea betreft, onterft u haar. Daar wordt voor ons de zaak niet anders van". „Hm", zegt Steendam, toch wat milder gestemd", dan wil ik die woorden wel terug nemen, hoewel je er geen enkel bewijs voor geven kunt. Dat kan ook niet, ik weet het w®.'- D?s dat neem ik aan. Maar de rest blijft: je bent geen boer. En mijn dochter blijft hier op de boerderij van haar vader met mijn schoonzoon. Van boeren heb je geen verstand. Dus moet ik weigeren. Er helpt geen praten tegen, jonge man. Je weet mijn standpunt. Kea wist het ook. Nog niet ving van Noto, één doode en 11 gewonden onder de bevolking, Er wordt geen belang rijke schade gemeld. Onverwachte luohtaanval op Londen. (D.N.B.) Woensdagmiddag is een hevige bliksemaanval ondernomen op het centrum van Londen door snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen, Vliegend op ongeveer 30 tot 50 meter hoogte boven de hulzen, wierpen de vliegers hun bommen, Versperringsballons, die eerst werden opgela ten toen de aanval begon, werden door le Duitsche vliegtuigen onmiddellijk met de wa pens aangevallen. Zeven ballons werden neer geschoten. De begeleidende Focke-Wulf en Messer- schmittjagers wikkelden de talrijke gealar meerde Spitfire-jagers bij den aftocht der ge vechtsvliegtuigen in luchtgevechten, die zich tot een van beide zijde met groote hevigheid gevoerde luchtslag ten zuiden van Londen ont wikkelden. Twee Spitfires werden neerge schoten en twee zoo ernstig beschadigd., dat zij waarschijnlijk ook wel verloren zijn. De eigen verliezen kunnen in verhouding tot het groote succes van dezen vermetelen aanval overdag gering genoemd worden. Van de snelle ge vechtsvliegtuigen ging slechts één toestel ver loren. Terzelfder tijd bombardeerden andere snelle gevechtsvliegtuigen verscheidene plaatsen in Zuid'-Engeland en op het eiland Wight, waar gebouwen-complexen instortten. Het is vooral opmerkelijk bij dezen bliksem-aanval overdag der Duitsche gevechtsvliegtuigen, dat deze vol komen onverwacht kwam en dat de Londensche bevolking eerst gewaarschuwd werd toen de eerste bommen waren gevallen. Bij het begin van den aanval was 't nog zeer druk op straat. Korte Berichten. De hittegolf in Argentinië, Uruguay en Brazilië houdt onverminderd aan. De thermo meter wees gisteren 40 gr. Celsius aan. Niet alleen het vee, maar ook de landbouw wordU door de wekenlange droogte bedreigd, Volgens een bericht van S.P.T. heeft het Ghileensche ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de regeering besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met de mogendhéden van de spil af te breken. (D.N.B.) „Exchange Telegraph" meldt, dat het op het oogenlblik onbekend is, waar Ghurchill zich bevindt. Men vermoedt, dat hij voor belangrijke besprekingen Londen heeft verlaten. Bekanntmachung. Musterung der Geburtsjahrgaenge 1901, 1902 und 1903. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge- burtsjahrgange 1901, 1902 und 1903, auch diejenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedient haben oder durch Wehrer- satzdienststellen der Heimat erfasst, gemus- tert unabkömmlich, bereitgestellt oder zu- rückgestellt worden sind habben sich zur Musterung wie folgt zu melden Aus den Provinzen Südholland und See- 1 a n d in Den Haag, Schule Frederikstraat 28 am 25.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchsta- ben AJ, am 26.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KR, am 27.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben S—Z. Die Meldepflichtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweispapiere sowie drei Passbil- der 37 X 52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung. Brillentrager das Bril- lenrezept, mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofern sie ihn nicht bei sich führen, umgehend anzufordern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das/ Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 12. Januar 1943. Der Reischskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete. Der Generalkommissar für das Sicher- heitswesen, gez. RAUTER. SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. zoo heel lang geleden heeft haar moeder haar op de hoogte gebracht en gewaar schuwd. Het is dom van haar, om tóch door te zetten. Nu berokkent zij zich veel moei lijkheden en zal zij moeten inzien de waar heid vanwie niet hooren wil, moet voelen". „Maar Kea mag toch een eigen oordeel hebben. Ik. „Dat mag zij hebben en heeft zij ook. Je moet niet denken, dat ik mijn dochter geen vrijheid geef. Ik ben geen tiran. Maar in deze ernstige zaak heeft zij te luisteren naar haar vader, die het goed met haar meent. Kea kan alleen tieren en gelukkig zijn, als zij blijft jin de omgeving, waarin zij gebo ren en getogen is, dat is hier op de boer derij. Zij heeft te gehoorzamen. Ik dacht, dat een Christelijk onderwijzer dat wel wist voegt hij er smalend bij. Een toornig rood vliegt Abel naar hét ge laat. Maar hij beheerscht zich volkomen. „Voor mij is het de groote vraag", zegt hij kalm, „of. een vader van zijn dochter eischen mag, dat zij trouwt met wien h ij wil. Me dunkt, dat het hart van het meisje aller eerst in aanmerking komt, als er verder geen bezwaren zijn behalve die u noemt". Arend Steendam staat op. Hij verliest zijn zelfbeheersching, blijk van ongelijk. „Ja, je kunt mooi praten en bent niet eens vrij van brutaliteit, wat je niet fraai staat, man. Ten slotte ben je een ondergeschikte en niet een eigengeërfde boer, vergeet dat niet „Ook een eigengeërfde boer moet met ge leend goed werken, Steendam, zoq^ls alle schepselen. Dat wordt ons in den Bijbel ge zegd". (Wordt vervolgd.) De nadere voorschriften voor advertenties. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de secretaris-generaal van volksvoorlichting en kunsten bepaald, dat advertenties in nieuws-- bladen en tijdschriften, waarin gebruikte roerende goederen te koop worden aangebo den, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin gebruikte goederen te koop worden gevraagd, moeten een opga ve bevatten van den naam en het adres van den aanvrager. Het is duidelijk, waarom men tot het uit vaardigen van dezen maatregel gekomen is. Meermalen is gebleken, dat de anonieme advertenties oorzaak waren van allerlei duis tere practijken der zwarte handelaars cn dat de bepaling', volgens welke gebruikte ar tikelen niet meer mogen kosten dan 75 pet. van den oogenbliklten nieuwprijs, op groote schaal werd overtreden. Het schijnt dat voor sommige goederen, die in dezen tijd schaarsch zijn, fabelachtige prijzen werden gevraagd. Voortaan is men nu verplicht in de advertenties den prijs van het te koop aangeboden artikel te noemen, Zij, die tegen deze nieuwe bepaling be zwaar mochten hebben, hebben te bedenken, dat op deze wijze getracht wordt weer een der kanalen van den zwarten handel af te dammen. Strijd tegen gedachtelooze energie verspilling. Elcctriciteit en gas spelen in het leven en in den arbeid van den mensch een belangrijke rol en het gemak, waarmede men er gebruik van maakt, kan in dezen tijd, waarin spaar zaamheid geboden is, als een nadeel worden beschouwd. De instelling van een energiewacht in de bedrijven, waarbij een of meer energiecontro leurs optreden als wakers, teneinde er voor te zorgen, dat het licht niet onnoodig blijft bran- dlen en de machines niet zonder noodzaak blij ven ingeschakeld, mag zeker niet overbodig worden genoemd. In de huishouding dient eveneens elke gedachtelooze energieverspilling te worden vermeden. De huisvrouw behoort er van overtuigd te zijn, dat het beter is «net minder gas en minder electriciteit om te sprin gen, dan van den toevoer te worden afgesne den. Het is onze taak zuinig om te gaan met alle vormen van energie, teneinde uit elk mud kolen, uit elke kwu en uit eiken kubieken me ter gas het grootste nuttige effect te ver krijgen. Bij onze vrijwilligers. Moeilijke omstandig heden zijn voor man en paard geen bezwaar. SS PK Keinzel-O-H-Pax m. DE LEVENSMIDDELENVOORZIE- NING VAN NED.-INDIE. Blijkens een be richt van het A.N.P. uit Berlijn hebben uit geweken Ned.-Indische autoriteiten in Austra lië medegedeeld, dat zij in het vervolg geen levensmiddelen meer naar Nederlandsch-Indië kunnen sturen, daar het vermoeden bestaat, dat deze oridersteuning den Japanners ten goede zal komen. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Het SS- und Polizeigericht heeft den Ned. half- jood Benedictus Hijmans uit Den Haag we gens een ernstige daad van geweld tegen over een lid der Duitsche politie ter dood veroordeeld. Het vonnis is op 19 Jan. j.l. vol trokken. EEN JAAR TUCHTHUIS. Het SS- und Polizeigericht heeft een Nederlander wegens een delict tegen de verordening tot bescherming van de orde' veroordeeld tot een jaar tuchthuisstraf. De veroordeelde had aan den vader van een Nederlander, die aan het Oostelijke front in den strijd tegen het bols jewisme was gevallen, een anoniemen geluk- wensch gezonden. Het gerecht zal voortaan dergelijke individuën, die de meest primaire geboden van menschelijkheid overtreden, met de strengste straffen ter verantwoor ding roepen. BEDRIJFSCHAP VOOR VISSCHE- RIJ-PRODUCTEN. Ingevolge beschikkingen van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij is het be stuur van het bedrijfschap voor visscherijpro- ducten samengesteld als volgt: Mr Dr W. J. C. A. Nijgh te 's-Gravenhage. voorzitter; N. Haasnoot te Katwijk a. Zee, plv. voorzitter; Ir. F. Thiel te feloemenda^l, N. Roskam te Zwartsluis, J. Padmos te.Y er- s e k e, D. F. E. Meerburg te Katwijk aZee, Ir. Tecklenburg te Eindhoven, F. R. Omme- ring te Scheveningen. Bij besluit van het bestuur van het bedrijf schap voor visscherijproducten is benoemd tot directeur van evengenoemd bedrijfschap N. Haasnoot te Katwijk a. Zee en tot secretaris Mr L. C. van Aken. 500 NEDERLANDERS OMGEKO MEN. Volgens een 'bericht in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden meldt het Japan- sche 'blad „Tokio Asahi Sjimboen", dat twee Japansche schepen met Nederlandsche gevan genen op 15 Januari ten Westen van de Tavey-eilanden door drie vijandelijke bommen werpers zijn aangevallen. Eén schip werd zwaar 'beschadigd. Ongeveer vijfhonderd Ne derlanders worden vermist. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR i PENSIONS. Houders van pensions met minder dan tien gasten, die uitsluitend voor kookdoeleinden op vaste brandstofen zijn aangewezen, kunnen hun aanvragen om kookkolen voor de derde, tevens laatste pe riode van het stookseizoen 19421943 (t.w. voor het tijdvak van 1 Febr. tot en met 30 April 1943) tot en met 6 Febr. a.s. bij de dis tributiediensten indienen. ARBEIDSDIENST EN SCHOLIEREN Leerlingen van een instelling van voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs, die thans in de hoogste klasse zitten, van plan zijn aan een der universiteiten te gaan stu- HET VERWENDE KIND. (Vervolg.) Als zoo'n vertroeteld kind, dat meende staat te kunnen maken op het eeuwig be houd van zijn voorname gezinsplaats, aan komen ziet, dat het deze eerlang zal verlie zen, b.v. door de geboorte van een nieuwen spruit, die nu de grootste zorg der ouders zal opeischen, of door het tweede huwelijk van den vader, als deze voordien weduwnaar was, dan slaat de kindergeest zijwegen in en wordt gesloten, schuw, eenzaam. Ook is het mogelijk, dat hij een licht onwelzijn sterk overdrijft, om de belangstelling zijner ouders weer op zich te richten, om het middelpunt hunner zorgen, bemoeiingen, teederheid ie blijven en weer tot de vroegere macht en voordeelen te geraken, Overgeven, benauwd heden, krampen, stotteren, bed wateren zijn geliefkoosde middelen, waarmee zulk een kind zijn plaats aan het hoofd van den ge zinskring probeert terug te winnen, want als patiënt heeft -Jaet er recht op te worden ver zorgd, Dan mag het humeurig, grillig en commandecrdefig zijn, „Och, men moet dat op rekening van zijn ziekte zetten", zegt men dan sussend. Het verwende, vertroetelde kind zal zich later In het leven alleen dan op zijn gemak voelen, als hij In staat is in het oog te val len en zijn eerzucht te bevredigen. Steeds zal hij aanspraak maken op speciale maatre gelen te zijnen opzichte en zich ongelukkig voelen, als hij geen uitzonderingspositie in neemt, waar hij beslag op anderen mag leg gen. Waar dè voorbereiding voor een zelf standig leven onvoldoende is geweest, zal hij zich voortdurend tegen anderen aanleunen. Hij heeft niet geleerd zich te voegen naar de regelen, die in school, vriendschap, maat schappij, beroep en liefde gelden en dus stelt hij zichzelf onophoudelijk aan teleurstellin gen bloot. Hierdoor echter krijgt zijn le vensmoed steeds nieuwe knauwen. Een groot aantal van den rechten weg afgedwaalde menschen komt uit de groep der verwenden voort. Zij hebben de noodige geestesvastheid en het vertrouwen in eigen kunnen verloren; de vertroeteling heeft hen voorgoed ontmoe digd. Rotterdam.P. W. J. STEINZ. deeren en zich naar aanleiding daarvan op gegeven hebben voor het vervullen van hun arbeidsdienstplicht, indien zij niet slagen voor het.eindexamen, kunnen zich tot uiter lijk 20 Juni 1943 opgeven bij het aanmel dingsbureau van den N. A. D. ARBEIDSDIENST VOOR THEOLO GISCHE STUDENTEN. Het commando van den Ned. Arbeidsdienst maakt bekend, dat vrijstelling van den arbeidsdienstplicht voor aanstaand-geestelijken niet wordt ver leend. Wel kunnen de a.s. theologische stu denten van R. K. en Prot. richting uitstel van den arbeidsdienstplicht aanvragen voor den tijd, benoodigd om de middelbare óf de voorbereidend-hoogere studie af te sluiten. Korte Berichten. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem heeft de 'burge meester besloten te verklaren, dat uitbreiding van het leerplan voor het vierde studiejaar der M. T. E. te Haarlem met vormingslessen in take het nationaal-socialisme noodig wordt geacht. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Zutphen Mr R. Bichon van IJsselmonde, thans rechter in de rechtbank te Dordrecht. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Dordrecht Mr A. M. Creutziberg, advocaat en procureur te Wassenaar. DONDERDAG 21 JANUARI 1943. Dit is de verkondiging, die gij van den beginne gehoord hebtdat wij elkander zou den liefhebben. 1 Joh. 3: 11. Zonop 8.39, onder 17.03. Maanop 17.23, onder 8.23. Vandaag Volle m. 29 Jan. L. kw. In Matth. 25 wordt tot degenen, die aan de linkerzijde' van den Rechter staan, door Hem het scherpste verwijt gericht, niet over het kwade wat zij gedaan, maar over het goede dat zij nagelaten hebben te doen: lk was hbngerig, en gij hebt Mij niet te eten gegeven, Er kan geen vreesdij ker oordeel over een mensch gaan, dan dit: dat hij zijn plaats op aarde nutteloos heeft beslagen. En daarentegen: wat kan er voor zegen uitgaan van hem, die werkt zoo lang 't dag ie Luther zegt, dat Gods Woord en het ge bed der Christenen de wereld behoudt. DS P. J, MOLENAAR. HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Almelo, P. J. Mackaay te N.-Amsterdam. Aangenomen: naar Borculo, J. Uitenhuis te Oostzaan. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Enschedé (2e maal), H. Vogel te Amstel veen. BAPTISTEN GEM. Beroepen: te Haarlem, T. Jansma te N.-P^{cela. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. Kerk. Benoemd (en aangenomen) te Raal- te, A. Visser, cand. te Groningen; te Nieuw koop, N. de Zwart, cand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Benoemd te Amster dam, J, Haitsma, hulppred. te IJ muiden. Germaansohe landdienst. Nederlandsche jongemannen en vrouwen van 20 jaar en ouder, die begrip toonen voor de nieuwe orde en belangstelling aan den dag leggen voor het boerenbedrijf, kunnen na een opleiding van vijf maanden in Nederland en DuitSchland worden ge plaatst als leiders, leidsters en huishoud sters in de Nederlandsche kampen van dsn Gormaanschen landdienst in het Oosten. Het dienstverband is bepaald op iy2 jaar. Het zakgeld tijdens de opleiding bedraagt ongeveer 15,per maand. Het salaris in de kampen is vastgesteld op 45,tot 60,per maand met inbegrip van kost, inwoning, kleeding en doktersbehandeling. Aanmeldingen kunnen geschieden van heden af, doch uiterlijk tot 1 Februari a.s. aan het adres Koningslaan9, Utrecht. Bij de aanmelding moet duidelijk worden vermeld of men in aanmerking wenscht te komen voor de functie van leider, leid ster of huishoudster. De jongelieden, die in de kampen van den Nederlanldsohen Arbeidsdienst zijn gearriveerd, ontvangen grondig onderricht in de vele diens ten en plichten van den arbeidsman. De eerste lessen in het spitten. Polygoon-Zeijlemaker-Pax m. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 22 Januari 1943. 's M. tot 8.38 u. 's Av. van 17.05 u. Middelburg. Onder leiding van Dr G. Wagenaar ver gaderde de afd. Zeeland-Noord van de Neder landsche Ver. tot Bescherming van Dieren. Het jaarverslag maakt melding van de acti viteit der vereeniging op verschillend gebied. Aan het kettinghonden-probleem is zeer veel aandacht besteed, met het gevolg, dat vele mis standen zijn verdwenen. Ook de trekhonden werden gecontroleerd. De behandeling is veel al goed. Groote moeilijkheden leverden tegenwoordig op de zwerfhonden en zwerfkatten. Het is heel moeilijk een tehuis voor deze beesten te vinden. Voor de paarden werd weer veel aandacht AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds H. Popma nam wegens het hem per 1 Jan, j.l. verleende emeritaat af scheid van de Geref. Kerk van Rotterdam- Zuid. Tekst Jesaja 59:21. Ds Ph. Baardman deed Zondag intrede bij de Geref. Kerk te Kralingscheveer. Tekst Rom. 1510. Bevestiger was Dr P. G. Kunst te Amsterdam. Tekst Ex. 32:3035. Ds Ph. A. Warners, gekomen van Kou- dekerke, deed zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Almelo. Tekst 1 Cor. 3: 11. Beves tiger was zijn vader ds P. Warners te 'Gaan deren. Tekst 2 Petr. 119. Cand. A. L. v. d. Smit deed Zondag intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Waspik. Tekst 1 Cor. 13: 1. Bevestiger was Ds R. de Bruin te Noordeloos. Tekst 2 Tim. 4:2a. Cand. J. M. v. d. Linde deed.Zondag intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Rhenoy. Tekst 2 Cor. 5:20. Bevestiger Prof. Dr Ber- kelbach v. d. Sprenkel. Tekst Mare. 4:27. OEFENAARS. Dinsdag meldden wij, dat de laatste oefenaar den kansel in de Ge ref. Kerken had verlaten. Dit is niet juist. Te Zwartewaal is als zoodanig nog altijd werkzaam de heer J. v. d. Lugt. KORTE BERICHTEN. Te Den Dolder is op 48-jarigen leeftijd overleden de heer J. E. Lasterie, oud-secretaris van het lan delijk werkcomité „Dr O. Schabert", dat den Baltischen Rusland-arbeid behartigde. THEOL. HOOGESCHOOL TE KAM PEN. In de met planten versierde Burgwal- kerk heeft Prof. Ds S. Greijdanus, na zijn ambt meer dan 25 jaar te hebben bekleed, hedenmorgen wegens het bereiken van den 70-jarigen leertijd zijn afscheidscollege ge geven als hoogleeraar aan de Theol. Hooge- school te Kampen. De bijeenkomst, die on der leiding stond van den president-curator, Ds H. H. Schoemakers, werd bijgewoond door hoogleeraren, curatoren, studenten en belangstellenden uit alle deelen des lands. De scheidende hoogleeraar gaf een afscheidscol lege over „De toestand der eerste Christe lijke gemeente in zijn beteekenis voor de synoptische kwestie". Na dit college hield de president-curator een hartelijke toespraak tot den afgetreden hoogleeraar en schetste zijn groote verdien sten voor de wetenschap en de Theol. Hoo- geschool, waarna hij hem diens door den heer De Heer geschilderd portret aanbood, dat later een plaats zal ontvangen in de pro fessorenkamer. Staande zongen de aanwezi gen Prof. Greijdanus hierna toe de zegenbe de uit Psalm 121. Hedenmiddag vond de inauguratie van den nieuwen hoogleeraar, Prof. Dr H. N. Rid derbos plaats. De president-curator hield tot hem een toespraak, waarin hij hem het wel kom toeriep aan de school, waarvan hij zelf leerling geweest is. Nadat Prof. Ridderbos de vragen van het onderteekeningsformulier bevestigend had beantwoord en onder dit formulier zijn handteekening gezet had hield hij zijn inaugureele rede, die tot titel droeg: „De beteekenis van het Koninkrijk Gods in de synoptische evangeliën". De aanwezigen zongen den nieuwen leeraar staande toe Ge zang 29 (gew.). Na de inauguratie vond een drukbezochte receptie plaats. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Heukelum, C. Gij sen te Amstelveen; tot on- derw. a. e. Chr. sch. te Amsterdam, F. G. Roos jen, aldaar. besteed aan de oogkleppen. Ook de vogels, geiten en konijnen 'hadden de aandacht. De inkomsten over het afgeloopen jaar be droegen f 888.29 Vv en de uitgaven f 842.74%, batig saldo f 45.55. De politie heeft in bewaring gestald den commissionair F. J. uit Grijpskerke, ver dacht van overtreding van de prijzenbe- schikking en van de textieldistributiebe schikking. In den nacht van 19 op 20 Jan. trof de politie een rijwiel aan, dat onbeheerd op den openbaren weg stond. Thans heeft de eige naar zich gemeld. Plet was een zekere L. C. v. d. H. uit Rotterdam, die tijdelijk hier ver blijf houdt. Hij kreeg een proces-verbaal. Vlissingen. Een man, die op straat liep met een zak steenkolen, die hij „van een onbekende" ge kregen 'had, werd1 naar het politiebureau over gebracht. De kolen zijn in beslag genomen. mm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1