DINSDAG 19 JANUARI 1943 57t Jaargang, No, 91 DAGKALENDER CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh. J, J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. PLATTELAND EN CULTUUR. Over het begrip cultuur en over de ver houding tusschen platteland en cultuur heerscht veel misverstand. Nog altijd leeft de voorstelling, dat cultuur het uitsluitend bezit van de steden is. Vandaar de welbe kende allures, die stedelingen soms aanne men tegen „boeren en provincialen". Van daar ook de afkeer van vele plattelanders tegen alles, wat zelfs maar op cultuur lijkt. Nu is het niet gemakkelijk van cultuur een concrete, alles omvattende definitie te geven Cultuur of cultura zoo lazen wij onlangs komt van het Latijnsche colere, bouwen, den bodem bewerken. De cultuur zou dus niet in de groote steden, maar op de boer derij haar oorsprong hebben. Adam was de eerste boer, de eerste tuinder, maar tevens de eerste cultuurmensch. Hij moest den hof bouwen en bewaren, uit de aarde halen, wat er uit te halen was, en haar volmaken ter eere Gods, den Schepper. Hij moest ook zijn eigen geest cultiveeren. Nu is het niet juist met het woord cultuur een formalistisch spelletje te spelen. Het be grip cultuur heeft in den loop der eeuwen nu eenmaal een zekeren inhoud gekregen. Maar wel bedoelen wij met bovenstaande te waarschuwen tegen de tegenstelling tus schen platteland en cultuur. Deze mag er niet zijn. Vormen en manieren kunnen op zichzelf iets zijn, dat maar aan den buitenkant van den mensch zit. Het kan in bepaalde gevallen daarmee keurig in orde zijn, terwijl van bin nen alles voos is. Cultuur is iets innerlijks. Iemand kan in den vollen zin des woords een cultuurmensch zijn en toch met de eti- kette niet onder alle omstandigheden op de hoogte zijn. Dat men op het platteland, en in 't bijzon der daar, waar men in allen eenvoud bij de Heilige Schrift wenscht te leven, eenigen af keer van de cultuur heeft gekregen, is ook hieruit te verklaren, 'dat door de zonde, dm ook hier doorwerkt, alle cultuur, die buiten het geloof om werkt, verkeerd is gericht, ja een anti-Christelijk karakter kreeg. Dit maakte de geloovigen cultuur-bang en cul tuur-vijandig. Men wees op de excessen en verwording, ja op de verschijnselen van ver rotting, die soms in de groote steden vielen waar te nemen. Ten onrechte evenwel. Christus is de Ver losser, óók op het terrein van de cultuur. Immers Zijn verlossingswerk omvat het ge- heele menschenleyen. In Zijn gemeenschap en door Zijn Geest geleid hebben de Chris tenen de roeping een Christelijke cultuur op te bouwen. Welke plaats het platteland daarbij heeft in te nemen, hopen wij een volgende maal aan te toonen. VERBITTERDE WINTERSLAG DUURT VOORT. - SOWJET-AANVAL- LEN AFGESLAGEN OF OPGEVAN GEN. - LONDEN EN BERLIJN GE BOMBARDEERD. - DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Z u i dl e n van het O o s t e 1 ij k front duurt de sedert twee maanden aan houdende, verbitterde winterslag met onvermin derde felheid voort. De met nieuw gebruik van strijdkrachten uitgevoerde aanvallen van den vijand werden in zware gevechten in hoofd zaak afgeslagen of in beweeglijke oorlogvoe ring door tegenaanvallen en hardnekkig verde digde steunpunten opgevangen. De onder uiterst moeilijke omstandigheden strijdende Duitsche troepen in het gebied van Stalingrad hielden in taaie volharding en verbeten, strijd- wil stand tegenover sterke aanvallen. Bij plaatselijke gevechtsactiviteit in den centralen sector van het front en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden acht tanks kapot geschoten. Door geconcen treerde aanvallen van sterke Duitsche lucht strijdkrachten en snejle Italiaansche gevechts vliegtuigen leed de vijand op de zwaartepunten der gevechten in den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijke front weer zware verliezen aan menschen, wapens en voertuigen van allerlei aard. Massale vijande- FEUILLETON 44.) GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. lijke concentraties werden uiteengedreven en verscheidene troepenonderkomens werden ver nield. Des nachts bombardeerden gevechtsvlie gers de vijandelijke ravitailleeringslijnen ten Noordoosten van Moskou. Tien transport treinen bleven na treffers liggen. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de zware afweergevedhten voort. Sedert 12 Januari 1943 zijn hier 229 bolsjewistische tanks vernietigd of buiten gevecht gesteld. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger in Noord-Afrika weerde ook gisteren in bewegelijke oorlogvoering sterke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen af met zeer zware verliezen voor den tegenstander. Twintig vijan delijke tanks werden vernield. Formaties van het luchtwapen steunden de afweergevechten. Des nachts werden ravitailleeringshaven in Cyrenaica gebombardeerd. In Tunis werden hier en daar vijandelijke aanvallen van plaatselijke beteekenis bloedig afgeslagen. Het luchtwapen bestreed overdag de haven van Bo n e en des nachts een convooi ten noorden van B o u d i a. Zeven groote transportschepen met tezamen een inhoud van 25.000 brt. werden hierbij zwaar 'beschadigd, twee daarvan, met een in houd van rond 10.000 brt. kunnen als verloren beschouwd worden. Gisteravond en -nacht heeft het Britsche luchtwapen bij militair zonder effect zijnde aanvallen op Noordduitsch gebied en op de R ij ks hoofdstad zware verlie zen geleden. Nachtjagers en afweergeschut schoten volgens tot dusver ontvangen berichten 25 vijandelijke vliegtuigen, hoofdzakelijk vier motorige bommenwerpers neer. Bovendien wer den overdag aan de kust van de bezette ge bieden vier, in het Noordzeegebied drie ver derf Britsche vliegtuigen vernietigd. Gisteravond en hedeijodhtend hebben sterke strijdkrachten van ons luchtwapen Londen met brisant- en brandbommen aangevallen en vooral in het gebied ten Westen van de groote bocht van de Theems omvangrijke vernielingen en branden veroorzaakt. Zes vliegtuigen keer den niet terug. Het Italiaansche legerbericht meldt: In het Oosten van Tripo'itanië wor den levendige gevechten geleverd, waarbij onze sterke achterhoede detachementen den strijd aanbonden met aanzienlijke vijandelijke afdee- lingen. Twintig vijandelijke pantserwagens werden buiten gevecht gesteld. In T u n i s zijn plaatselijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtui gen hebben herhaaldelijk Algerijnsche havens aangevallen. Twee koopvaardij schepen van middelbare tonnage werden getroffen en moe ten verloren geacht worden. Duitsche jagers hebben twee vliegtuigen neergeschoten. Ook de basis La Valetta is met zichtbaar resul taat door onze vliegtuigen aangevallen. Korte Berichten. De Turksche ministerpresident Sarad- sjogoe heeft verklaard, dat Turkije slechts den eenen wensdh heeft: in vrede te leven, om zijn nationale revolutie te voltooien. Om dit doel te bereiken voert Turkije een politiek yan neutraliteit tegenover 'beide in oorlog zijnde partijen. (D.N.B.) (Stefani) Volgens berichten van het Rus sische front is de Italiaansche brigadle-generaal Paolo Ternassi op het veld van eer gesneuveld. De hooikist is een uitkomst. De hooikist ls een welkome verschijning in de huishouding, want de huisvrouw kan met behulp daarvan er belangrijk toe mede werken, om in haar eigen belang het gas- en electriciteitsverbruik zoo laag mogelijk te houden. De toegewezen rantsoenen mogen niet worden overschreden en zonder de hooi kist zou de naleving van dien eisch heel wat meer moeilijkheden opleveren. Men beden ke evenwel, dat de hooikist niet gebruikt mag worden voor gerechten, waarin veel vi tamine C voorkomt zooals aardappelen en groenten daar deze schade ondervinden van een langdurige verwarming. Deze ge rechten worden trouwens met weinig water opgezet, vlug aan de kook gebracht en ge kookt totdat ze gaar zijn. De kooktijd van aardappelen en de meeste groenten is niet langer dan 25 30 minuten en dus zal het gebruik van de hooikist niet veel besparing geven, vooral niet, wanneer men zoodra de gerechten koken de gasvlam laag draait, of den electrischen stroom uitscha kelt. Ook dit is een middel om niet onnoo- dig gas en electriciteit te verbruiken. Daar ook melk door langdurige verhitting in waarde achteruitgaat, moet men evenmin melkgerechten in de hooikist bereiden. Men kan echter zeer goed grutterswaren als gort mout, vermicelli enz, eerst in de hooikist gaarmaken in water en er dan op het bord kokende melk overgieten. Zóó bespaart u op uw gas- of electrici- teitsverbruik BINNENLAND „O, dat verandert. Jij gaat niet aan den kant van Kea staan hoor", dreigt hij. „Zij is jong en onervaren en heeft ons te gehoor zamen. De eerste de beste die op haar af stevent, geeft zij haar jawoord 1 Wie heeft ooit zoo iets krankzinnigs gezien 1 En dan nota bene een onderwijzer 1 't Is te gek om alleen te loopen 1" „Een onderwijzer is ook een mensch, Arend", merkt de boerin zacht op. „En als Kea hem nu leef heeft en „Zie je wel, dat je in het complot zit 1" barst Steendam los. „Ik dacht het wel". „Van een complot is geen sprake, dat heb ik je al gezegd. Je moet mij gelooven, Arend Je hebt niet het recht te denken, dat ik zit te liegen. Maar nu het eenmaal zoo ver is, en Kea zeker weet, dat zij Lasterie lief heeft. „Och, wat een onzin", zegt de boer ge- ergerd. „Je kunt van liefde alleen niet leven. Kea had haar verstand moeten gebruiken". „Abel heeft toch een behoorlijk salaris, vader", meent Kea. „Een onderwijzer met hoofdacte en drie taalactes heeft toch een behoorlijk bestaan? We kunnen er ruim van leven". „Och wat, zeur niet, meid. Je hèbt niet te trouwen met een onderwijzer of welken bur ger dan ook. Je hebt verplichtingen tegen over de boerderij van je vader, die niet in andere handen komen mag. Mijn aanstaande schoonzoon komt hier op de boerderij en staat niet voor een klas kinderen. Laat je Bij onze vrijwilligers. Tijdens een rust pauze; een sigaret smaakt altijd. Orbis-Holland-Pax m. dit nu duidelijk gezegd zijn. En verder pra ten we er niet meer over". Verstoord staat Arend Steendam op en verlaat met veel lawaai de kamer, de deur achter zich dichtsmijtend. „Ik heb je tijdig gewaarschuwd, kind. Va der is niet te vermurwen". „Vader mag dit niet van mij verlangen. Dat doet een liefhebbend vader niet", zegt Kea fel. „Als Abel ongeloovig was of een deugniet of wat dan ook, dan zou ik anders spreken, moeder, maar vader heeft een voor opgezette meening, en dat mag niet". „Vindt je het dan niet verschrikkelijk, als later „Westhove" in vreemde handen komt. Dat alleen zit vader dwars, kind. Niet jouw geluk. Hij wil jouw geluk ook. Dat kan toch wel samengaan?" „Mijn geluk is aan de zijde van Abel", meent Kea resoluut. „Ik heb hem mijn ja woord gegeven, omdat ik er van overtuigd ben, dat ik met Abel gelukkig zal zijn. We hebben elkaar lief, moeder. Is dat niet iets geweldigs?" „En de boerderij dan?" „Maar moeder, hoor nu toch eensmoet ik er de dupe van worden, dat vader geen zoon heeft? De naam Steendam blijft niet meer verbonden aan deze boerderij, al zou .ik met een boer trouwen. Over veertig, vijf tig jaar kent niemand dien naam meer in Noordam". Tegen de scherpzinnigheid van haar doch ter, die blijkt nagedacht te hebben, is de boerin niet opgewassen. Zij moet het meisje eigenlijk gelijk geven. Maar ja, ze zit tus schen twee vurenze wil Kea helpen en zij wenscht haar man niet af te vallen (Wordt vervolgd.) HET SS-ERSATZKOMMANDO VER PLAATST. Het SS-Ersatzkommando te 'sjGravenhage is van de Stadhouderslaan 132 naar de Korte Vijverberg 5 verplaatst. Belang hebbenden wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. AFSCHEID NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS. Zaterdagmorgen hebben de Hollere SS- und Polizeiführer Rauter, Mussert en de commandant van het Ned. Vrij willigerslegioen generaal Seyffardt, in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag, wederom afscheid genomen van eenige honder den Nederlandsche vrijwilligers, die in de Waffen-SS worden opgenomen en binnenkort aan het Oostfront zullen gaan deelnemen aan den strijd tegen het communisme. Als eerste sprak hen generaal Seyffardt toe. Hij sprak de hoop uit, dat zij aan het front de edele mannelijke dieugden van kameraad schap, dapperheid en bereidheid tot inzet van het leven zouden toonen te bezitten, en de wilskracht, die noodig is om ,zioh aan de strenge discipline van het Germaansche leger vrijwillig te onderwerpen. Mussert memoreerde o.a. de moeilijkheden van dezen tijd, om dan dank te brengen aan Adolf Hitler en den SS-leider, die ons volk niet als vijand wenschen te behandelen maar ons in de gelegenheid stellen den gemeenschap- pelijken vijand te bestrijden. Hij wees er op dat hij gaarne gezien zou hebben, dat heel het Nederlandsche volk aan den strijd had deel genomen. Omdat dit niet kan, staan hier thans deze vrijwilligers. Spreker bracht hun dank. Nadat hij de mannen verzocht had de beste Nederlandsche tradities hoog te houden in hun dienst onder de vanen van Adolf Hitler, droeg hij hen over aan de zorgen dier Waffen-SS. De Höhere SS- und Polizeiführer Rauter sprak de hoop uit, dat de mannen zich het heldhaftig verleden hunner voorvaderen waar dig zouden toonen. Hij schetste vervolgens den eeuwenouden cultuurstrijd der Nordische vol ken, die hun beschaving zelfs uitdroegen tot in het Wolga-gebied en den Kaukasus, en het geen er van de Germaansche stammen en hun landen zou overblijven, wanneer het Sovjet- Russische barbarendom West-Europa zou kun nen overstroomen. Gij weet, zoo vervolgde hij, waarom het thans gaat. Namens den leider der SS dank ik u er voor, dat gij leven en bloed legt in de weeg schaal der geschiedenis. Volgt trouw uw inner lijke roeping, weest trouw aan den eed op den Fuehrer, trouw aan uw volk. STAATSTOEZICHT OP ZIEKEN FONDSEN. In verband met de verplaatsing van het departement van Sociale Zaken naar Amsterdam kan nog worden medegedeeld, dat ook het bureau van het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen derwaarts is overgebracht. Het heeft in het gebouw Singel 250 huisvesting ge vonden. HET RUIMEN VAN SNEEUW. De bevelhebber van de weermacht en de Rijks commissaris verwachten, dat de bevoegde instanties de noodige voorzorgsmaatregelen zullen nemen voor de sneeuwbestrijding. Om redenen van voedselvoorziening en ver keer en op strategische gronden moeten de verkeerswegen steeds berijdbaar worden ge houden. Onder alle omstandigheden moet er zorg voor.worden gedragen, dat de misstan den van den vorigen winter zich niet her halen. In de eerste plaats worden de hoofdbewo ners en gebruikers van bebouwde erven er op opmerkzaam gemaakt, dat sneeuw en ijs op de voetpaden voor de huizen moeten worden verwijderd en dat bij gladheid moet gestrooid worden. De sneeuw moet van het voetpad verwijderd worden en zoo op den uitersten rand van het voetpad gebracht worden, dat het rijverkeer geen hinder kan ondervinden. LOON VOOR ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Te Utrecht werd een gecombineerde vergade ring gehouden van functionarissen van het Duitsche en Nederlandsche Arbeidsfront. De plaatsvervangende Obmann van het D. A. F., de heer Kretschmar, deelde daarin o.m. mede, diat het niet meer mag voor komen, dat de vrouw van een arbei der die in Duitschland gaat wer ken, hier aangewezen is op een aal moes van maatschappelijk hulpbe toon of een andere dergelijke instel ling. Zij heeft recht op loon. Het N. A. F. heeft daarom stappen on dernomen en met toestemming van den Rijkscommissaris zijn maatrege len getroffen, die dergelijke wan toestanden kunnen voorkomen. BETERE ANTHRACIET VOOR DE GENERATOREN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dht ingaanidje 18 Januari a.s. een betere generator-anthraciet op de markt gebracht zal worden. Deze nieuwe generator-anthraciet ondergaat een spe ciale behandeling, waardoor een lager asoh- gehalte (maximum 314 pet.) verkregen wordt. Daardoor zal in de anthraciet-gasgeneratoren de zoo hinderlijke slakvorming in belangrijk mindere mate optreden. BIJNA 12 MILLIOEN AAN BOETE WEGENS PRIJSOPDRIJVING. De vijf inspecties van de Prijsbeheersching hebben in het afgeloopen jaar 93.137 gevallen van prijsovertreding afgedaan, tegenover slechts 28.357 in 1941. Bij de berechting van 93.137 processen- verbaal is de betaling van f 11.926.521,21 ge vorderd. Daarenboven vertegenwoordigden de goederen, welke bij 7890 vonnissen wer den verbeurd verklaard, een normale han delswaarde van f 446.943,73, Verder werd in 326 gevallen de sluiting voor korteren of langeren tijd, soms zelfs voorgoed, van het bedrijf van den overtreder gelast; 315 maal werd hem gedurende een bepaalden tijd de uitoefening van zijn bedrijf verboden. Ten slotte is in 900 gevallen de openbaarmaking van den naam van den overtreder gelast. ARBEIDSDIENST EN NIET-GE- SLAAGDE SCHOLIEREN. Naar van de zijde van den Ned. Arbeidsdienst wordt mede gedeeld, moeten de leerlingen van een instel ling voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, die thans in de hoogste klasse zitten, van plan zijn aan een der universiteiten te gaan studeeren en zidh naar aanleiding daar van hebben opgegeven voor het vervullen van hun arbeidsdienstplicht, indien zij niet slagen voor hun eindexamen, dit uiterlijk 10 Juni 1943, dus na de keuring, door middel van een eenvoudige kennisgeving opgeven bij het aan- meldirigsbureau voor den N.A.D. Zij worden dan weer van de lijst afgevoerd tot het vol gend. jaar. De categorie jongelieden, die vanwege hun leeftijd worden opgeroepen en dus niet op grond van het feit, dat zij a.s. student zijn, moeten, indien zij niet voor hun eindexamen slagen, een officieel verzoekschrift indienen, waarin uitstel van de vervulling van den ar beidsdienstplicht wordt aangevraagd). Tevens wordt er nog eens aan herinnerd, dat zij, die dit jaar eindexamen doen en aan 'n universiteit willen gaan studeeren, zich vóór 1 Mei a.s. moeten opgeven bij den N.A.D. -- AANGIFTE VAN AUTO'S. Door de Dienststelle van den Gemeral-Kommissar für Finanz und Wirtschaft wordt er op gewezen, dat de door bekendmaking van 30 December 1942 voorgeschreven aangifte van auto's be trekking heeft op alle auto's en aanhangwa gens in de bezette Nederlandsche gebieden (verg. par. 3 der verordening). De aanmeldingsplicht geldt dus ook voor auto's en aanhangwagens, die door een Duit sche militaire of civiele of door een Neder landsche Dienststelle in beslag genomen, ge vrijwaard, buiten bedrijf gesteld, in huur ge nomen of op andere wijze in gebruik zijn. De aangifte moet geschieden zonder er acht op te slaan, of het een auto is van een over heidsinstantie of particulier, of de auto door de politie toegelaten is of niet, of zij een rij vergunning heeft of niet in gebruik is. Het is ook onverschillig, of vroeger reeds een aan gifte is gedaan. Niet aangegeven behoeven alleen te worden de in eigendom van het Duitsche Rijk zijnde auto's en aanhangwagens der weermacht, der S.S., der Duitsche politie en der Duitsche Rijkspost. Met het oog op de hierna nog te verrichten aangifte zal in het algemeen afgezien worden van het toepassen van strafmaatregelen (vol gens par. 23, al. 5 der verordening no. 139- 1942), wanneer de aangifte op zijn laatste voor 25 Januari ingehaald wordt. Er wordt nogmaals op gewezen, dat degene die niet voldoet aan zijn aanmeldingsplicht, gestraft wordt met gevangenis of 'boete tot 100.000 gulden. Duitsche Dienststellen kunnen formulieren (met opgave van het aantal) aanvragen bij de „Zentralkartei des Wehrmachtbefehlshabers in den Niederlanden fuer 'zivile Kraftfahrzeuge, Amsterdam, de Lairessestraat 145". KORTE BERICHTEN. De geldigheids duur van de met 22 verlichting en 34 verlich ting gemerkte bonnen der pertroleumkaar- ten, resp. S 108 en S 208, welke van 3 Jan. 1943 af recht geven op het koopen van één rantsoen kaarsen, is voor onbepaalden tijd verlengd. Bij besluit van den secretaris-generaal van Justitie is belast met de waarneming van Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam, overste J. C. ^Crenning, thans chef van de Ordepolitie aldaar. Overste Krenning is sinds Nov. 1940 lid van de N. S. B. en voorzitter van den Bondsraad van den ka- meraadschapsbond voor de politie. UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-Vlaanderen. SMOKKELAAR DOODGEBLEVEN. Naar wij vernemen, werd aan de grens bij Eede door de kommiezen een smokkelaar gesignaleerd, die trachtte een zak smokkel waar over de grens te dragen. Toen de man zich ontdekt zag is hij vermoedelijk door den schrik zóó bevangen, dat hij in elkaar zakte. Toen de kommiezen bij hem kwamen, bleek hij te zijn overleden. (P.-Z. C.) CADZAND. De stoker bij de tramwegmij. „S. B. M.", G. Schouten te Retranchement, kwam Vrijdagavond bij het rangeeren van een goederentram op het wissel te Cadzand- Haven in aanraking met een kabel, waardoor hij kwam te vallen met het noodlottig ge volg, dat hij onder een wagon terecht kwam. Hij werd 200 m meegesleept en was op slag dood. In het kamp „Waterloo" van den Nederlandschen Arbeidsdienst naibij Amersfoort zijn, evenals in alle andere kampen de jongelieden aangekomen, om hun arbeidsdienstplioht te vervullen. Nadat de nieuw aan- gekomenen zijn ingeschreven en bij den dokter voor de keuring zijn geweest, gaan ze bij den fouriier hun uniform halen. Polygoon-Zeijlemaker-Pax m. De nieuwe brandstof zal verkrijgbaar zijn bij de 'bekende verkooppunten van generator brandstoffen. Met den verkoop wordt echter geen begin gemaakt, voordat de oude genera tor-anthraciet is uitverkocht. DINSDAG 19 JANUARI 1943. Wie de zonde doet, is uit den duivel, want de duivel zondigt van den beginne. 1 -Joh. 38a. Zonop 8,41, onder 17.00. Maanop 15.37, onder 6.56. 21 Jan. Volle m. 29 Jan. L. kw. VOOR HOOFD EN HART Er zijn gelukkig ook teedere zielen, die misschien niet behooren tot de cultuur-men- schen, maar die blijken te beschikken over een geestelijk cultuur-bezit, waarop menig professor in de theologie jalocrsch zou kun nen worden en van hen zou men eeniger- mate kunnen zeggen, wat Petrus zeide, toen hij het aardsche leven van den Heiland in één woord samenvatte: dat Hij het land doorging, goeddoende. In onze dagen heeft ieder, die zich Chris ten noemt, den onaf wij sbaren plicht zich ernstig af te vragen, of hij in dit opzicht niet te kort geschoten is. Wie zal uitmaken hoeveel troost er nu juist uitgaat van een vriendelijk gelaat, een blijde glimlach, een warmen handdruk, een deelnemend woord. Ach. het zijn maar klei nigheden, maar hier hebben wij i waar de H. Schrift altijd zoo den nadruk op legt het groote, dat in het schijnbaar onaanzien lijke en geringe verborgen ligt. Vooral niet te vergetende kracht en de invloed, die uitgaan van de voorbede. DS P. J. MOLENAAR. WEES ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT: UW SPIJZEN IN EEN HOOIKIST DUS BEREID. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: te Ooster- en Westerblokker, W. J. de Hoest, cand. te Nieuwe-Niedorp. Aangenomen: naar Westmaas, K. J. A. Burgy, cand. te Amersfoort. Bedankt: voor Hei- en Boeicop, Maar tensdijk en Oldebroek, J. R. Cuperus te "Doornspijk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. B e- r o e p e n; te Ouddorp (Z.-H.), Jac. Thies- sen, prop. te Rotterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Cand. H. Bouma wordt 7 Febr. door zijn vader, Dr C. Bouma van 's-Gra- venhage-Oost bevestigd als Geref. pred. te Niezijl. Ds P. Baardman nam wegens vertrek naar Kralingscheveer afscheid van de Geref. Kerk te Den Bommel. Tekst Deut. 30: 19 en 20a. Ds G. J. Geertsen, die 7 Febr. afscheid neemt van de Ned. Herv. Gem. te Jutphaas, wordt 14 Febr. door Ds A. Luteyn van Nij- kerk te Neerbosch-FIees bevestigd. De heer Tj. Kuipers nam afscheid van de Geref. Kerk te Stavoren. Tekst Ps. 32: 8b Met hem verlaat de laatste oefenaar den kansel in de Geref. Kerken. Ds H. Nobel nam wegens vertrek naar Steggerda afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Reitzum. Tekst 1 Petrus 125. JUBILEUM. Maandag 23 Jan. a.s. viert Ds U. Ubbens, emer. pred. der Geref. Kerk te Zetten, zijn 40-jarig ambtsjubileum. DS JOH. JANSEN, em. pred. der Ge ref. Kerk te Wierden,, wonende te Zuidlaren viert vandaag zijn 70-sten verjaardag. In den ouderdom van 84 jaar is te Arnhem overleden Dr A. C. Oudemans, bio loog van groote bekendheid. MIDDELBURG. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Middelburg benoemde tot hulp prediker voor den zendingsarbeid den heer Ritsema, zendeling met verlof hier te lande. Dezelfde Kerkeraad houdt a.s. Donderdag avond 8 u. een bijz. dienst in de Bogardzaal. De heeren F. de Stoppelaar, districtsarts voor de tuberculosebestrijding, F. H. Geursen, hoofdonderwijzer en Dr W. H. Beekenkamp, predikant, hopen te spreken over „Het gezin". YERSEKE. 3 Februari a.s. hoopt de heer W. Harthoorn, koster der Evang. Gemeente alhier, zijn 50-jarig jubileum te vieren. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Ge kozen tot diaken der Geref. Kerk te Y e r - seke (vac. A. Nieuwenhuizen), de heer C. van Putten. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Yerseke (vac. A .de Dreu), de heer J. van Kleunen. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen de heer J. ten Cate te Eibergen heeft gelega teerd aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. aldaar een bedrag van f 5000; aan de diaconie dier gemeente f f 1000; aan de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs ter plaatse f 2000 en aan de bewaarschool te Eibergen f 500. ONDERWIJZEND PERSONEEL .EN INVALIDITEITSWET. Voor zoover het vrouwelijk personeel arbeider is in den zin van de invaliditeitswet moeten volgens het uitzonderingstarief rentezegels worden ge plakt van 50 cent per week, indien het den leeftijd van 14 jaar bereikt heeft, doch nog niet dien van 21 jaar en van 60 cent p. week indien het 21 jaar of ouder is. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft thans uitgemaakt, dat tot het niet-on- derwijzend personeel moet worden gerekend werksters en andere niet bij het geven van onderwijs betrokken .personen. Daarentegen behoort b.v. een kweekelinge in een school voor voorbereidend onderwijs, een hulp in een fröbelschool, een piano-onderwijzeres, die buiten het gewone schoolrooster privé en klassikaal piano-onderricht geeft aan leer lingen van diverse klassen en een leerkracht, die onderwijs geeft in nuttige handwerken, gerekend te worden tot „het onderwijzend personeel". Het niet in het bezit van dit personeel zijn van eenige acte van be kwaamheid is zonder beteekenis. Evenmin is van invloed het niet zelfstandig verrichten van het werk of de omstandigheid, dat de hoofdzaak niet bestaat in het geven van on derwijs. DE VERHOOGING DER KINDER TOELAGE EN DE ONDERWIJZERS. Zooals onlangs ds gemeld, is bij wijze van tijdèlijken maatregel bepaald, dat, gerekend van 1 November 1942, het minimumbedrag der kindertoelage, bedoeld in art. 21 van het bezol digingsbesluit verhoogd. Het tijdschrift „Opvoeding" vestigt er thans de aandacht op, dat deze tweede opvoering van het minimumbedrag der kindertoelage mede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1