DONDERDAG 14 JANUARI 1943 -57 e Jaargang, No. 87 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON BINNENLAND m NET 3? pgffiimi MIDDELBURGSCHE BRIEF DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdied.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-AANVALLEN IN DEN KAU- KASUS. - HONGAARSCHE TROEPEN WEREN AANVAL AF. - ONTZET TINGSPOGINGEN BIJ WELIKIJE LOEKI. - ANTONESCU BIJ HITLER. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den W. Kaukasus hervatte de vijand zijn sedert geruimen tijd onderbroken plaatse lijke aanvalsactie. Herhaalde pogingen in de stellingen van Duitsche en Roemeensche troe pen binnen te dringen mislukten onder zware verliezen in ons afweervuur. Aan het berg- front veroverden stoottroepen talrijke vijande lijke gevechtstellingen, aan het overige dieel Van het Zuidfront duren de gevechten voort. Er werden 28 Sowjetpantserwagens kapot ge schoten. Na sterke voorbereiding door artillerie be gonnen de Sowjets een aanval in den sector van Hongaarsche troepen. Zij werden in verbitterde gevechten met meidewerking van Duitsche troepen afgeweerd. Duitsche en snelle Hongaarsche gevechtsvliegtuigen bestreden overdag en 's nachts vijandelijke concentraties en marschcolonnes met vernietigende uitwer king. Bij de uitvoering van een eigen aanvals actie in den centra ten sector vielen vele honderden gevangenen en een aantal vechtwa- gens en vuurmonden in onze handen. Het steunpunt Welikije Loeki verdedigt zich verder met heldhaftige dapperheid, terwijl onze eigen aanval tot ontzetting van het steunpunt voortschrijdt. In het gebied van het 11 m e n m e e r en het Ladogameer deed de vijand hevige aanvallen. Alle aanvallen mislukten door den taaien tegenstand der Duitsche troepen. De Sowjets verloren in deze gevechten 52 vecht- wagens. In de hevige luchtgevechten van dezen dag schoten Duitsche jachtvliegers 52 vliegtuigen neer, waarvan 36 in den noordelijken sector. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. In Tunesië verloor de vijand bij de nog voortdurende plaatselijke gevechten tot dus ver 14 vechtwagens, twee verkenningspantser wagens en een groot aantal auto's. Dag- en nachtaanvallen der Duitsche en Italiaansche luchtmacht waren in Noord-Afrika ge richt tegen vliegtuigsteunpunten met een sterke bezetting en vijandelijke luchtafweerstellingen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. In de vroege morgenuren van gisteren voer den Britsche vliegtuigen weer stelsellooze sto- ritigsaanvallen .op West-Du itsch gebied uit. De veroorzaakte verliezen en schade zijn gering. e Aan de Kanaalkust verloor de vijand gisteren twee vliegtuigen. Het Italiaansche legerbericht luidt Aan het front van de S y r t e wederzijdsche verkenningsacties. Tijdens gevechten der laat ste dagen in F e z z a n heeft de vijand ge voelige verliezen geleden, wij hebben 50 ge vangenen gemaakt, onder wie twee officieren. In Tunis zijn tijdens gevechten, die op het oogenblik nog aan den gang zijn, 14 tanks, 2 gepantserde auto's en talrijke voertuigen ver nield. 1 I Een vliegveld in L i b y is gebombardeerd en onder mitrailleurvuur genomen door een Italiaansche luchtfprmatie, die een brandstof opslagplaats in brand schoot en op den grond vliegtuigen en gemotoriseerde strijdmiddelen vernielde. Andere escadrilles onzer luchtmacht vielen vooruitgeschoven stellingen van het vijandelijk front in de streek van Tunis aan. Vier toestellen werden door jagers der spil neergeschoten tijdens luchtgevechten over dag. Twee onzer machines keerden niet terug. Eenigie bommen, uitgeworpen op het stedelijk gebied van S e 1 a c c a (Agrigento), hebben gistermiddag beperkte schade doen ontstaan: er vielen zeven dooden en één gewonde onder de burgerbevolking. Door optreden van den vijand hebben wij twee torpedobooten verloren. Een groot deel der bemanning is gered. Antonescu door Hitier ontvangen. (D.N.B.) Hitier heeft op 10 Januari in zijn hoofdkwartier den staatsleider van Roemenië, maarschalk Antonescu, ontvangen. Aan de door den geest van vriendschap en door de in den strijd beproefde wapenbroeder schap der twee volken gedragen gedachtenwis- selingen namen deel: van Duitsche zijde de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. 41.) o „Dan maar zonder. Het js mijn tijd". „Ik breng je weg", zegt hij. „Doe dat nu niet". „Dat doe ik vast. Niet tot huis, maar tot, je weet wel". Kea stribbelt niet meer tegen. Zij kan niet van hem scheiden. Nu heeft zij hem nog enkele oogenblikken. Even later fietsen zij weg en bemerken niet, dat achter hen dominee Vervoorn peddelt, die verbaasd het tweetalbekijkt. Vol gedachten slaat hij een zijweg in; die twee rijden verder, tot weer een tweesprong bereikt is. Daar pra ten Abel en Kea nog even. Afgesproken wordt, zooals zij gezegd heeft: Vrijdagavond zullen ze elkaar ontmoeten, als als de boer een wei gerend antwoord geeft. Dan fietst Kea naar „Westhove" en Abel zoekt het bosch op, om daar te mijmeren over zijn geluk enover de te verwachten moeilijkheden. Ruim een uur later komt dominee Vervoorn in de pastorie, na zijn bezoek te hebben afge legd. Onmiddellijk klampt hij zijn vrouw aan: „Lasterie is al in het dorp. Hij fietste met een meisje en die twee waren het goed met elkaar eens, heb ik zoo gemerkt. Je raadt nooit, wie. vrouwtje I Iemand van hier, laat ik dat er bij zeggen". „Mary Piccardt?" Ribbentrop, van Roemeensche zijdie de den Roemeenschen staatsleider begeleidende plvv. minister-president Mihai Antonescu. Aan de militaire besprekingen namen van Duitsche zijde deel generaal-veldmaarschalk Keitel, de chef van den generalen staf, generaal Zeitzler en generaal Jodl, van Roemeensche zijde de minister van bewapening, divisiegeneraal Do- bre, en de chef van den Roemeenschen gene ralen staf, divisiegeneraal Steflea. De besprekingen hadden betrekking op alle problemen van de oorlogsinspanning der twee volken en de vastberaden voortzetting van den oorlog tegen den gemeenschappelijken vijand tot de totale overwinning onzer wapens. De volledige overeenstemming ider opvattingen over de verdere oorlogvoering op politiek, militair en economisch gebied werd geconstateerd. Voor de economische besprekingen waren de rijksminister voor economische zaken, Dr Funk, en de voorzitter van de Duitsch-Roemeensche regeeringscommissie, gezant Clodius, in het hoofdkwartier aanwezig. Het bezoek van den Roemeenschen staats leider aan het hoofdkwartier van den Führer geschiedde in den geest van hartelijke overeen stemming tusschen de twee volken. .J., <2 Bij de vrijwilligers. Een machinegeweer is in dekking gegaan. SS PK Fritsoh-O-H-P m Bespaart op uw rantsoen met de hooikist. Het eten goed warm te houden en toch weinig gas te gebruiken. Vooral in den win ter heeft men graag een goeden warmen maaltijd. Ons gasrantsoen zou dit eigenlijk niet toelaten, wanneer er niet nog zooiets bestond als een hooikist, die een practische oplossing voor het kookprobleem vormt. Ten eerste hebt u alleen maar brandstof noodig om het eten een zesde van den normalen kooktijd vóór te koken en het daarna op z'n minst twee a driemaal den kooktijd in de hooikist te laten. Wanneer u geen hooikist hebt, is een pak kranten ook voldoende. Let er dan echter op, dat de kranten alles goed afsluiten vooral bij de tegenwoordige kleine kranten verlieze men dit niet uit het oog en een voldoende dikke laag vormen, zoodat zoo weinig mogelijk warmte verloren gaat. De hooikist is bijzonder geschikt voor peulvruchten, gort e.d., meelproducten, mits in water gekookt. Elke huisvrouw, die het koken in de hooikist toepast, zal bemerken, dat zij gas bespaart. Dat is heusch noodig, want er moet heel zuinig met onze kolen worden omgesprongen. De gasbedrijven krijgen er niet te v,eel van. Wanneer de gas fabriek geen gas meer heeft, bent u hiervan de dupe. Houdt u daarom aan het parool om met weinig gas veel te doen. PREMIEBEREKENING ONGEVAL LENWET. In de ongevallenwet 1921 en de land- en tuinbouwongevallenwet 1922, is als nieuwe bepaling opgenomen, dat voor de premieberekening dagen waarop niet gear beid is, maar waarover de werkman van zijn werkgever loon heeft ontvangen, als arbeids dagen worden beschouwd. Artikel 41 der on gevallenwet 1922 is geschrapt. Voorts heb ben enkele verschuivingen van bevoegdhe den plaats gevonden', en zijn de op beide wetten betrekking hebbende loonadministra- tiebesluiten bij deze wetsherziening aange past. „Mis, 'k Zal het maar zeggen: je raad het niet gauw. Kea Steendam! Ik kan het me be grijpen. Hij heeft er een lief aardig vrouwtje aan. Maar het loopt vast njis. Steendam geeft nooit toestemming. Het spijt me geweldig voor Lasterie en voor Kea trouwens ook. Ik heb er over zitten denken. Zou ik hem waarschu wen?" „Niet doen", raadt zijn vrouw. „Allereerst heb je slechts een vermoeden...." „Dat aan zekerheid grenst. Ik heb mijn oogen niet in den zak. Zóó fietsen niet twee jongelui, die mekaar alleen van een zangclubje kennen! Er zit méér achter". „Goed, laat het zóó zijn, je kunt er toch niets aan doen, als er werkelijk liefde tusschen die twee is". Dominee haalt de schouders op. Hij is het niet met zichzelf eens. Tja, je kunt er weinig aan doen, dat is zoo. Maar als hij nu tijdig Lasterie waarschuwt, dat die bij den boer een ■blauwtje loopt? Beter ten halve gekeerd dan tne heele gedwaald. „Maar, man, mag je den boer in zijn ver keerden meening stijven? A 1 s het werkelijk is, zooals je denkt en het is ernst tusschen die twee, wie brengt dah die twee jonge menschen dan bij elkaar?" Ja,dat is óók waar. Het beste is dus te zwijgen en het geval eens aan te zien, al is hii er zeker van, dat Lasterie bot zal van gen. Steendam is tot veel in staat, als hij een maal zijn meening wil doen zegevieren. „Het spijt me voor Lasterie", zegt 'hij weer. (Wordt vervolgd.) VERSTREKKING VAN BATTERIJ EN, Eenigen tijd geleden is gemeld, dat be paalde groepen van personen, die zelfstan dig een beroep uitoefenen en daarbij een zak- of handlantaarn noodig hebben, zich bij een winkelier konden laten inschrijven. Na dien heeft zich de wenschelijkheid doen ge voelen, dat ook andere groepen personen voor verstrekking van batterijen in aanmer king komen. Intusschen laten de beschikbare voorraden niet toe, dat de grenzen al te wijd worden uitgezet. Ten einde een redelijke regeling te treffen, is thans vastgesteld, dat anderen dan de hierboven genoemde zelfstandigen eventueel ook voor batterijen in aanmerking kunnen komen, indien de directie van het bedrijf of de instelling, waar zij werkzaam zijn, van meening is, dat deze personen een batterij voor de uitoefening van hun dienst beslist noodig hebben. In dit geval dient de werkgever zich te wenden tot het rijksbu reau voor verwerkende industrieën, Riouw- straat 174 te 's-Gravenhage, waar een for mulier HG kan worden aangevraagd en in gevuld worden ingediend. Zoo zal b.v. een directeur van een bioscooptheater een for mulier kunnen invullen en indienen ten be hoeve van de ouvreuses. Voor leden van de E.H.B.O. en dergelijke zal de organisatie een aanvraag moeten indienen. Uit den aard der zaak wil dit nog niet zeggen, dat men beslist voor verstrekking van batterijen in aanmer king komt. Volledigheidshalve zij nog ver meld, dat de luchtbeschermingsdiensten zich dienen te wenden tot de rijksinspectie voor de luchtbescherming. TOESLAG OP STAANPLAATSEN IN D-TREIN. Doordat er zich meer en meer een te groote ophooping van reizigers in den D-trein voordeed, hebben de spoorwegen be sloten, ook toeslag te heffen op reizigers, die een staanplaats innemen of een zitplaats verkregen hebben door opgeslagen armleu ningen. HET WEGENVERKEER. Sinds het in werking treden van de nieuwe wegenver keersregeling van 16 Sept. 1941 was er nog geen officieel antwoord gegeven op de vraag welke invloed dit besluit zou hebben op de rechtskracht der bestaande provinciale en gemeentelijke voorschriften. Thans heeft de Hooge Raad in zijn arrest van 4 Jan. 1943 aan deze onzekerheid een einde gemaakt, door in overeenstemming met de radicale strekking der wegenver keersregeling te beslissen, dat de bedoeling van dit besluit is, dat voortaan geen provin ciale en gemeentelijke voorschriften aan de regeling van het verkeer langs den weg zou den deelnemen. TABAKSSURROGATEN WORDEN GEKEURD. Om een inzicht te krijgen in de fabricage van de vele soorten bladeren- mengsels, papier enz., die als tabakvervan- gend product worden aangeboden, is den fa brikant van tabakssurrogaten thans de plicht opgelegd tot het geven van inlichtingen en het inzenden van monsters. NOTARIAAT. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats der gemeente Bodegraven, E. J. Everts, candidaat-notaris te Bilthoven. BEKANNTMACHUNG. Musterung der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903.' Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge burtsjahrgange 1901, 1902 und 1903, auch diejenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedient haben oder durch Wehrer- satzdienststellen der Heimat erfasst, ge- mustert, unabkömmlich, bereitgestellt oder zurückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: Aus den provinzen Sudholland und S e e 1 a n d in Den Haag, Schule Frederik- straat 28. Am 25.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buch- Am 26.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben KR. Am 27.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben SZ. Die Meldepflichtigen heben Wehrpass und sonstige Ausweispapiere sowie drei Passbil- der 37 X 52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung. Brillentrager das Bril- lenrezept, mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen sofern sie ihn nicht bei. sich führen, umgehend anzufor- dern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag. den 12 Januar 1943. Der Reichcommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnapt der Polizei. BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE. III. Voor wie? Voor den bewakingsdienst tegen sabotage, die weldra in alle Nederlandsche gemeenten georganiseerd zal worden, komen zooals reeds eerder werd gemeld in de eerste plaats in aanmerking zij, die zich uit vrijen wil voor dat doel opgeven. Men verwacht, dat het er velen zullen zijn, zoodat zij de groote meerderheid zullen vormen en ver plichte indeeling slechts een betrekkelijke uitzondering zal zijn. De vrijwillige aanmelding moet geschie den met gebruikmaking van een formulier, dat van gemeentewege gratis ter beschik king wordt gesteld en verkrijgbaar is op het politiebureau of de gemeentesecretarie. De beoordeeling der gegadigden geschiedt door het hoofd der plaatselijke politie, waarbij hoofdzaak is, dat de aan te nemen personen lichamelijk en geestelijk verantwoordelijk kunnen worden geacht voor de hun op te dragen werkzaamheden. Een geneeskundig onderzoek kan achter- wege blijven en ook behoeven geen bepaal de leeftijdsgrenzen in acht genomen te wor den. Zeer belangrijk is de bepaling, dat de bewakingsdiensten ook kunnen worden uit geoefend bij wijze van nevenfunctie, en dat geen personen tot het verrichten van deze diensten mogen worden aangewezen, die ten gevolge daarvan (b.v. door den duur van de wachtdiensten) in de onmogelijkehid komen te verkeeren hun dagelij kseh beroep naar behooren te vervullen. Evenmin komen de vrouwen in aanmerking. In verband daarmee zal het natuurlijk aanbeveling verdienen de den bewakings dienst uitoefenende groepen zoo ruim moge lijk samen te stellen, hetgeen bovendien ook het voordeel biedt, dat de diensten minder drukkend zijn en de verantwoordelijkheid door het in te deelen personeel gemakkelij ker kan worden aanvaard. Het ideaal zou vanzelfsprekend zijn, dat het personeel in alle gemeenten des lands uit vrijwililgers zou zijn samengesteld. Ge heel en al mogelijk zal dit wel niet blijken, maar het zal zeker in het belang zijn voor een goeden gang van zaken, indien het aan tal vrijwilligers groot wordt. Met klein wordt daarom een beroep gedaan op allen, die daarvoor in aanmerking komen, om hun volle medewerking te verleenen bij het tot stand komen van een vlot werkenden bewa kingsdienst als afweermiddel tegen onheilen, die eventueel zouden kunnen voortvloeien uit sabotagedaden van menschen zonder verantwoordelijkheidsgevoel, wier bedrijf in vele gevallen in den letterlijken zin van het woord slechts „kwajongenswerk" bleek. Meldt u vrijwillig bij den bewakingsdienst tegen sabotage. U doet daarmee in het belang van het al gemeen een goed werk. De nieuwe Nederlandsche postzegel van 10 cents, uit te geven op 15 Januari naar aanlei ding van het Europeesch P.T.T.-congres te JWeenen gehouden. VNP-PTT-P m VORMINGSBIJEENKOMST N.S.D.A.P. EN N.S.B. Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken aan het woord. In een te 's-Hertogenbosch gehouden ge meenschappelijke vormingsbijeenkomst der Duitsche en Ned. nationaal-socialisten voer den leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P., Hauptdienstleiter Schmidt, en de plaatsvervanger van Mussert; Van Geelker ken het woord. Aan het verslag van het A. N. P. ontke nen wij, dat laatstgenoemde o.a. sprak over de meest urgente taak van de leden der N. S. B., die isook in het nieuwe jaar de mu ren te sloopen waardoor thans nog het Ned. volk wordt gescheiden. Voorts wees spr. er op, dat Hitier niet om soldaten heeft ge vraagd. De dag echter zal komen, zoo ver klaarde hij, dat ook de Nederlanders zullen inzien, dat in het Oosten gestreden wordt om het bestaan van de Europeesche cultuur. Hauptdienstleiter Schmidt zette uiteen, wat gebeuren zou, wanneer degenen, die ho pen op een overwinning der Anglo-Ameri- kaansche mogendheden, gelijk zouden krij gen. Er zou hier geen steen o'p den anderen blijven staan. Wij echter, aldus spr., willen leven en strijden voor de nieuwe gemeen schap. Sprekende over de evacuatiemaatregelen, die-ten uitvoer worden gelegd, in het belang der Ned. bevolking, deed spr. een beroep op degenen, die inkwartiering krijgen en die in gekwartierd worden om w.ederzijds begrip te toonen. Alleen wanneer beide partijen haar best doen, zullen de moeilijkheden overwon nen worden. Sprekende over het thema „arbeid van Ne derlanders in Duitschland", verklaarde hij, dat alle maatregelen, waartoe de noodzaak van den oorlog dwingt, ook in dit land opge lost worden volgens het standpunt van na- tionaal-socialistische rechtvaardigheid. De ze eischt, dat ook de beter gesitueerden aan de beurt komen. Men zal derhalve te werk gaanvolgensleeftijds- groepen, ten ei'nde al dege nen, wier arbeidskracht niet doelmatig gebruikt wordt, te brengen tot ar beid in Duitschland. Spr. gaf uitdrukking aan zijn waardeering voor de Ned. arbeidskrachten en wees er op, dat er geen twijfel aan macht bestaan, dat de Duitsche autoriteiten vast besloten zijn, alle overtollige krachten aan het werk te zetten waar zij noodig zijn. „Wie niet werkt moet leeren werken. W ij kunnen ons op den duur niet deluxe permitteeren, dat er nog steeds jonge menschen eten en niet werken. Daarom zul len wij ze in 1943 doeltref fend aan het werk zette n". Door een overeenkomst met Reichsorgani- sationsleiter, Dr Ley, is reeds gewaarborgd, dat de Ned. arbeidskrachten in Duitschland een gelijke verzorging krijgen als de Duit- schers en in de toekomst zal men er zorg voor dragen, dat de gezinnen ontlast worden van eventueele nadeelen in financieel op zicht. Spr. herinnerde aan dc woorden van den Rijkscommissaris, dat het hier mets duur zaams betreft, maar slechts een tijdelijke oorlogsmaatregel. De arbeidskrachten zullen niet duurzaam aan hun land worden ont trokken. Ten slotte wierp spr. het licht op de on wrikbare positie van Duitschland. II. Amice, De plaats der grootste tegenstellingen, dat is toch zeker wel mijn huiskamer, zoo begroette mij Pa Burger, toen ik mijn koude onderdanen heel behaaglijk bij zijn warme haard wist te planten en hij mij wees op de rustige rust waarmee zijn spruiten in diverse bezigheden waren verdiept. Lezen, studeeren, handwerken, allemaal ook van die nuttige en rustige bezig heden voor de lange winteravonden, zoo stelde ik stilzwijgend vast. En daarna hardop: Als j dit dan maar niet de rust en de stilte is die den storm voorafgaat. Dat zie je meer. Och, DONDERDAG 14 JANUARI 1943. Ziet, welk een liefde ons de Vader heeft gegeven, dat w^j kinderen Gods genoemd wor den en wij zijn het ook. 1 Joh, 3 1. Zon: op 8.46, onder 16.52. Maan: op 12.46, onder 1.52. 21 Jan. Volle m.; 29 Jan. L. kw. Het willen is wel bij mij, maar het goedp te doen, dat vind ik niet. Het is tóch wel waar, wat dat Gezangvers zeihier beneden is het niet 1 Tenminste nooit echt, nooit vol komen, nooit ongehinderd. Er is toch in on ze oogen iets van een zoeken naar dingen, die er niet zijn, die er niet kunnen zijn. We zijn toch „dwazen" naar de wereld, we zijn menschen, die er niet mee uitkomen, die een beter vaderland „zoeken". Het is toch wel waar, dat we leven met een onstilbaar, innig verlangen naar het oogenblik, wanneer deze wereldorde zal worden uiteengescheurd in het Goddelijk gericht, en we ongehinderd met Christus zullen mogen zijn. Tot God wilt u begeven, Zijn heilzaam Woord neemt aanl Als vrome Christnen leven I 't Zal hier haast zijn gedaan! PROF. DR J. H. BAVINCK. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: te Stadskanaal (vac. G. Fafié), prop. A. K. v. d. Meij, hulppred. te Amsterdam. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk: Aangenomen naar Assen, carad. P. J. de Geeter, aldaar. Geref. Kerken: Benoemd te Slie- drecht, cand. F. Kouwenhoven te Maassluis. Aangenomen naar Amsterdam-C., cand. C. v. Rij, hulppred. te Eindhoven; naar Gouda, cand. C. P. F. Rijper te Amersfoort. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Wegens vertrek naar Amsterdam- Zuid, waar hij de vierde pred.-plaats gaat bezetten, nam Ds L. Kuiper afscheid van de Geref. Kerk van Steenwijk. Tekst Jes. 60:17b en 18 (Nieuwe vertaling.) Ds J. A. van Arkel nam wegens ver trek naar Naaldwijk afscheid van de Geref. Kerk te Diever. Tekst Judas: 20 en 21. - Mej. Ds S. E. Doyer, die naar Warga vertrok, nam afscheid van de Doopsgez. ge meente te Rottevalle. Tekst 2 Sam. 612. DS W. BOUWMAN, em. pred. van de Geref. Kerken, viert vandaag zijn 75sten verjaardag. Hij diende de Kerken te Lutje- gast, Ezinge, Hallum en Leiden, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat in 1937. DS A. HOENEVELD te Nijkerk, de nestor van de Geref. predikanten in de. clas sis Harderwijk, zal eervol emeritaat aanvra gen. Hij werd 18 Nov. 1873 geboren en stu deerde aan de Vrije Universitei en aan vaardde 21 Juni '03 te Kockcngen zijn ambt. Vandaar vertrok hij in 1908 naar Charlois om zich 7 Mei 1911 aan de Kerk van Nij kerk te verbinden. DS H. LANNING, Geref. pred. te Fij naart, is voornemens in verband met voort durende invaliditeit 15 Mei a.s. met emeri taat te gaan. Ds Lanning werd 14 Nov. 1877 geboren en studeerde aan de Vrije Universi teit, om 7 Mei 1911 te Baarland (Z.) zijn ambt te aanvaarden. In 1915 vertrok hij naar Dwingeloo, welke standplaats in 1918 met Nieuw-Weerdinge verwisseld werd. In 1921 vertrok Ds Lanning naar Siddeburen en 22 April 1928 verbond hij zich aan zijn te genwoordige gemeente. KORTE BERICHTEN. In navolging van het voorbeeld, door verschillende ker ken gegeven, heeft ook de kerkeraad van de Geref. Kerk van Lisse zich tot de kerkera den der andere Prot. Kerken ter plaatse ge wend met het verzoek, eens met elkaar te spreken over wat verdeelt en wat samen bindt. De kerkeraden der Ned. Herv. Gem. en der Chr. Geref. Kerk hebben zich gaar ne bereid verklaard, op dit voorstel in te gaan. Die van de Geref. Gem. heeft het ver zoek afgewezen. Met den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. heeft inmiddels reeds de eerste samenkomst plaats gehad. De stellin gen, destijds voor Wassenaar gepubliceerd, zijn als basis voor de besprekingen aanvaard De tweede samenkomst zal begin Februari gehouden worden. BENOEMD tot hoofd van de Chr. school te Maarn, W. v. Dijk, aldaar; aan de Chr. school te Schoonoord (Dr.), J. Koster te Loppersum (tijd.) tot onderwijzer(es) aan dé school van het Paedologisch Instituut te Amsterdam, mej. M. J. de Voogd, aldaar; aan de Chr. school te Geleen, F. Briens te Heerlen en W. Bult te Heerlen (tijd.); aan de C.N.S.-school te Haart (gem. Aalten), mej. H. A. Rhebergen te Aalten; aan de Herv. school te Nieuw- Vennep, A. de Jong te Haarlem-N. (tijd.) aan de Chr. school te Rosenburg, mej. J. Molenaar te Delft (tijd.). - TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT Vrijdag 22 Jan. zal, ter gelegenheid van den lOOsten gedenkdag der Techn. Hoogeschool te Delft, door den rector-magnificus, Prof. Dr H. B. Dorgelp, in de aula een rede wor den uitgesproken" EXAMENS. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens, der middelbare scholen voor meisjes zal gehouden worden op 7, 8, 9 en 10 Juni. waarom niet? Dat is toch juist de aantrekke lijkheid van het groote gezin. Ik hou heelemaal niet van die geremdie gelijkmatigheid. Dat is de grootste onmatuur. Neen man, op zijn tijd ook beweeglijkheid en variatie. De jeugd moet ook in actie komen na de rust. En zoo zaten we intens in jeugdvragen ver diept. En boomden we over ontspanning en ontwikkeling. Over lezen en studeeren, over boeken en tijdschriften. En Jan en Jaap waren een en al aandacht voor hun boek uit de schoolbibliotheek en Ina zat te blokken of ze haar diploma met niet minder dan negens op het puntenlijstje wilde halen, terwijl Piet uit een pyramide van studiewerken zijn zwaren gang idoor de wetenschap ging. En zoo kwamen we bij de Provinciale Biblio theek terecht. D.w.z. in ons gesprek. En even „DE HOOIKIST MAAKT UW SPIJ ZEN GAAR, MET MINDER GAS EN ELECTRICITEIT IS UW MAALTIJD KLAAR."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1