en. n 3MMA WOENSDAG 13 JANUARI 1943 57e Jaargang, No, 86 ni!i:i;*g FEUILLETON I BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL - GOeS 1)01-2410 reorders ectenbeurs van I 1943. irige koers 102) >2%)4 Ned. Ned. 1941 99'/» (997/w)3 34 Ned. 1938 ië 1937 II 91% 147%)Incasso- liale Bank 163 93 (9034)Ned. Rotterd. Bank >che Bank 1S2 Amsterd. Droog- l's Patent 134% Yss (138%); Fok- lanidel 139 (138) 6 Pref. elf. Ned. Bakk. ritus 435 (448); is Lampen 296% 169); N. B. De lder Papier 148 67 (164); Pref. "eijenoord 170% 34 (104%); 3% st. Ballast 173 (119%); Pref. beursmaatregelen ten zijn of eerst de beurs ge ien afwachtende De markt had onbelangrijk ver- ,er iets gedrukt, irsdaling tot uit- ros openden een tprijs van Zater- men tijd op ca. kwam de slot- tand. Aand. Phi- vraag 5 punten .oesten ten slotte m al prijsgeven, eert. Calvé ging randerde prijzen, sn Maxwell's ble- al was dan ook oot als voorheen, .striëelen verloren ;en noteering van ten. Voorts moes- mnten prijsgeven beleggingsmarkt le Nederlandsehe I.1/1 Binnen- 8.1/1 Overzee tri 1943. 7.30 en 8.30 gel (opn.) 10.30 draaien in Am- vsber. 13.00 Act. Mieuwsber. 17.00 van de Ameri- spel. 18.30 BNO 19.00 Wat niet 8.00 De platte- uwsber. 9.15-9.30 uitz. 11.00 Voor ^reportage. 12.45 )dsd. uitz. 14.50 Voor de vrouw. l'Voor de jeugd, ing. 18.15 Iets ïderland. marl 1943 Vr. 2191 1211 632 325 778 383 462 643 530 690 1359 410 373 1878 2245 1139 4424 2453 1244 639 1530 1529 764 972 1320 1088 1376 2707 837 762- 3890 4546 2365 kwantum org. M. A. DE Driewegen.' 3HEL (vulem- oren. STURM's Lange Kerk- N 5 E L ASTE ARBEI- ij L. E. v. d. land. an een vrouw IOUDSTER bij man en vrouw Burgemeester ike. Le Oointre Joes. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes, Postrekening no. 44455. Tel. no, 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh, J, J, FANOY, N, Burg 2628 en Noordweg 155. Tel, no, 3128. Dir.-Hoofdted,A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef)B, P. DAVIDSE, Goes, STIJGENDE CRIMINALITEIT. In ons nummer van 22 Dec. j.l. publiceer den wij enkele cijfers over de criminaliteit in 1940, het eerste oorlogsjaar. Zonderde men de gevallen uit, die, samenhingen met de bijzondere omstandigheden, zooals distributie-, hamster- en prijSopdrijvingswet, dan zagen die cijfers er niet ongunstig uit. Het aantal berechte overtredingen van het Wetboek van Strafrecht vertoonde zelfs een belangrijke daling in vergelijking met 1938 en 1939. Speciaal gold dit van de agressieve en zedenmisdrijven. Alleen de economische misdrijven waren sterk in aantal gestegen. Het laatste verslag van de afdeeling ge rechtelijke- en armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek laat ech ter ontstellende cijfers zien. Het indexcijfer van alle misdrijven tezamen bedraagt voor het eerste kwartaal van 1942270 tegen 151 voor de overeenkomstige periode van 1941 en tegen 111 voor het geheete jaar 1940.' Deze stijging wordt voor een zeer belang rijk deel veroorzaakt door misdrijven terza ke van de distributiewet, de prijsopdrijvings- en hamsterwet, de luchtbeschermingswet, verboden vervoer en nederlage, landbouw- crisiswet en voedselvoorzieningsbesluit maar wanneer wij deze delicten niet mede- rekenen, dan zien wij, dat het totaal index cijfer voor het eerste kwartaal van '.42 toch nog 163 bedraagt tegen 93 in 1941. Deze cij fers spreken ook een duidelijke taal, omdat zij omvatten le de misdrijven tegen leven en persoon (le kwartaal 1941: 73, idem 1942: 92) en 2e de economische misdrijven, dit zijn niet de strafbare feiten door den economi- schen rechter berecht, dochdiefstal, ver duistering, oplichting, heling, enz. (le kwar taal 1941: 160, idem 1942; 304). Alleen het indexcijfer van de misdrijven tegen de zeden is gedaald van 205 tot 174. Wij merken nog op, dat in bovenbedoelde cijfers niet zijn verwerkt de veroordeelingen wegens belastingovertredingen en de Kan tongerechtzaken. Het is altijd nog zoo geweest, dat in oor logstijd de criminaliteit steeg, dat bij velen de remmen losgegooid schenen te zijn en dat sommigeh, die het in vredestijd met mijn en dijn nauw namen, ook werden mee gesleurd. Toch mag daarom hierin niet worden be rust. De Overheid heeft tot taak het kwaad op te sporen en te straffen, maar allen, die het waarachtig belang van ons volk, zoowel in het heden als voor de toekomst, zoeken, hebben hier een taak. TEGENAANVALLEN DER SOWJETS AFGESLAGEN. - GEVECHTEN IN TUNIS. - WEDEROM EEN AANTAL SCHEPEN GETORPEDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In onophoudelijke aanvallen, zooals In een extra bericht is medegedeeld, op de laatste, reeds zwaar besonadigdo, maar nog drijvende schepen van het tankcon- vooi, waarvan reeds 13 schepen met 124.000 brt. vernietigd waren, hebben de Duitsche duikbooten nog twee tank schepen met een inhoud van 17.000 brt. in den grond geboord en nogmaals het derde getorpedeerd, welks ondergang door den zeer sterken afweer niet kon worden waargenomen. Andere duikboo ten hebben in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan voor hef grootste deel uit convooien, 14 schepen in den grond geboord met een inhoud van 72.000 brt. Hiermede heeft de vij andelijke transportvloot weer in totaal 16 schepen met een inhoud van 89.000 brt. verloren. Italiaansch legerbericht. Boven de S y r t e is de activiteit in de lucht bijzonder hevig geweest. Bij stout moedige .en herhaalde acties, welker doel treffendheid men heeft kunnen waarnemen, hebben Italiaansche formaties gevechtsvlieg tuigen en Duitsche formaties bommenwer pers en duikbommenwerpers vooruitgescho ven vliegvelden en concentraties van geme chaniseerde strijdmiddelen en troepen aan gevallen. 18 vliegtuigen werden tijdens de luchtgevechten neergeschoten, 7 door Itali aansche jagers, 11 door Duitsche toestellen. Een ander toestel v/erd door luchtafweerge schut vernield, vier machines verbrandden op den grond. 4 onzer jagers zijn niet terugge keerd. In F e z z a n zijn numeriek sterkere strijdkrachten der tegenpartij' gedwongen terug te trekken. De voorgenomen hergroe peering van onze garnizoenen in het Zuide lijk gebied van L i b y e wordt voortgezet. In Tunis stieten door tanks gesteunde aanvallen van den vijand op de verdediging onizier vooruitgeschoven posten. Plaatselijke ge vechten zijn aan den gang. Het Duitsche luchtwapen heeft een Alge- rijnsch vliegveld gebombardeerd. Talrijke op den grond staande vliegtuigen werden zwaar beschadigd en 'n munitie-opslagplaats 'werd ge troffen. Bovendien kreeg een koopvaarder in de haven van Bougie bomtreffers. In den loop van levendige luchtgevechten werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Gistermiddag heeft de vijand een aanval on dernomen op Napels en omgeving. De scha de is onbelangrijk Bij het instorten van eenige woonhuizen leed de bevolking eenige verlie zen. Tot dusver werden 23 dooden en 65 ge wonden geteld. Van de acht meermotorige vliegtuigen, die aan de actie deelnamen, werden er vier vernield, een door de luchtafweer en drie door terstond opgestegen jagers. Van de vliegtuigen stortten twee in die provincie Sa lerno neer, in de nabijheid van de plaatsjes Acerno en Calvanicos. Cipriano, en een bij Lioni in de provincie Avellino, het vierde toe stel tusschen de eilanden Iskia en Procida in zee. Eenige inzittenden kwamen om het leven, andere werden gevangen genomen. Korte Berichten. (S.P.T.) De leiding van het Noorsch „National Samling" maakt in een circulaire bekend, dat binnenkort zal worden begonnen met het zuiveren der beweging. De leiding is namelijk tot de conclusie gekomen, dat er zich in de beweging vele lieden bevinden, die den geest er van niet begrijpen en zelfs lijn recht tegen ide regelen van 't „National Sam ling" handelen. Dezulken, zegt de circulaire, zullen uit de partij worden verwijderd, opdat een zuivere en idealistische beweging zal wor den verkregen. In zijn troonrede, gehouden bij de ope ning van het Zweedsche parlement heeft koning Gustaaf verklaard, dat Zweden, in weerwil van de nieuwe verscherping van den politieken wereldtoestand in het afgeloopen jaar, zijn vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden heeft kunnen handhaven. De koning vermaande 't Zweed sche volk, de grootste voorzichtigheid te be trachten in woord en geschrift en alles te vermijden wat in het buitenland twijfel zou kunnen doen rijzen aan het vaste besluit van Zweden, zijn neutraliteit tegen een eventu- eelen aanval te verdedigen, Hij zeide voorts, dat de oogst van het afgeloopen jaar betrek kelijk goed is geweest. Niettemin bestaat er reden tot ongerustheid. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft het Amerikaansche ministerie van Ma rine een communiqué uitgegeven, waarin mededeeling wordt gedaan van het verlies van de volgende oorlogsschepen, het vlieg kampschip Hornet, dat door Amerikaansche schepen is tot zinken gebracht, nadat het op 26 Oct. in den slag bij Santa Cruz zoo ernstig .beschadigd was, dat het niet gebor gen kon worden, de lichte kruisers Janeau en Atlanta en de torpedobootjagers Cushinh, Preston, Benham, Walke, Monssen, Laffey, en Barton, die op 13 en 15 Nov. in den slag bij Guadalcanar door den vijand tot zinken zijn gebracht. De kruiser Northampton is in den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. bij een ge vecht ten Noorden van Guadalcanar gezon ken. BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE. II. De in actie zijnde leden van de bewakings dienst staan onder bevel van het hoofd van de plaatselijke politie, dat controlemaatrege len voorschrijft, rekening houdende met lo cale omstandigheden. De vraag of en in hoe verre de bewakingsdienst moet optreden, wordt uitsluitend beoordeeld door den .ter plaatse bevoegden Ortskommandant of bij ontstentenis door de daarvoor in aanmer king komende weermachtsinstantie. In geval van sabotage aan of bij bewaakte objecten kunnen de bewakers bij nalatigheid hunnerzijds niet alleen aansprakelijk worden gesteld, maar bestaat de mogelijkheid, dat bovendien de gemeente door de Duitsche autoriteiten verplicht wordt genoegdoening te geven in den vorm van schadevergoeding in geld of zoo mogelijk in natura ter vervan ging van het verloren gegane, in welk laat ste geval de vergoeding in mindering zal kunnen worden gebracht op aan de gemeen te en haar inwoners" toegekende toewijzin gen terzake Verwaarloozing van den bewa- I kingsplicht kan dus zeer ongewenschte ge- volgen hebben zoowel voor de bewakers zelf I als voor de betrokken gemeente, ja, zou in ernstige gevallen kunnen leiden tot het ver- lies van levens van gijzelaars. Daarom juist is het plicht van ieder goed Nederlander, niet alleen er aan mede te wer ken, dat sabotagegevallen worden voorko- 1 men en dat bewakingspersoneel niet in wer- Tusschen Kaukasus en Don, in het gtebiedi van Stalin grad en in het Dongebied heeft de vijand wederom met gebruik van sterke strijdkrachten, op de tot dusver bestaande zwaarte punten aangevallen. Hij werd in verbitterde gevechten, deels in tegenaanvallen, afgeslagen en verloor 63 tanks, 45 alleen bij Stalingrad. De zware verliezen der Sovjets zijn in overeen stemming met het massaal gebruik van infanterie. In tegenaan vallen is een divisie infanterie van den vijand ingesloten en ver nietigd'. Ruim 1000 gevangenen werden binnengebracht. Een Duitsch tankcorps heeft sedert 6 December 1942 in de groote bocht van den Don 611 tanks vernield. Bij plaatselijke aanvalsacties in den centralen sector van het front zijn sterke stoottroepen de vijandelijke stellingen binnen gedrongen, hebben ze over een breedte van meer dan een kilo meter opgerold en gevangenen en buit gemaakt. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer heeft de vijand met sterke infaterie- en tankstrijdkrachten zijn vergeefsche aanvallen voortgezet, 24 tanks werden bij de felle gevechten vernietigd. Het transportverkeer op de M o e r m a n s k 1 ij n is ook gis teren door luchtaanvallen zwaar getroffen. In L i b y heeft het Duitsche en Italiaansche luchtwapen in herhaalde acties Britsche vliegvelden en concentraties van troepen en vrachtauto's met bijzonder succes bestreden. Jagers en afweer geschut schoten 19 vijandelijke vliegtuigen neer. In Tunis zijn plaatselijke gevechten met vijandelijke strijd krachten, die de stellingen onzer gevechtsvoorposten aanvielen, aan den gang. In de haven van Bougie is een koopvaarder van 5000 brt. beschadigd. Artilleriestellingen en concentraties vracht auto's in Noord-Tunis waren het doelwit van andere lucht aanvallen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Laat in den avond heeft de vijand lukraak storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. De ontstane verliezen en schade zijn gering. De vijand verloor twee vliegtuigen. 40.) GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. o „We moeten eerst het antwoord van vader weten en dan kunnen we verder zien. Ik weet het nog niet, wat we moeten doen, als vader weigert. Maar, Abel, jongen, dit staat vast, gelóóf dat van mij: ik heb jou mijn jawoord gegeven, omdat ik van je houd. Een ander komt daar niet tusschen. Zoolang jij leeft, trouw ik niet met een ander. Ik geloof niet, dat een vader zóó ver mag gaan, dat 'hij van zijn dochter eischt, dat zij trouwt met iemand, van wien zij niet houldt. Dat is géén huwelijk dit wéét je, Abel, wat er verder ook gebeurt. Van mij ben je zeker, God is mijn getuige". „Dank je, kind. Jij kunt van m ij zeker zijn. Deze stap is niet een grapje. Ik heb jou lief en niemand anders. Verder kunnen we niet spreken, omdat we eerst het gevoelen van je vader dienen te weten. Misschien valt het mee. Ik houd niet van acbterbaksche verhoudingen en hoop, dat jij er ook zoo over denkt. Dus ga ik roniduit met je vader praten. Wanneer is hij als regel thuis? 's Middags om een uur of vijf, is dat geschikt?" „Ja, dat is een beste tijd". „Dan zal ik straks een briefje schrijven en hem vragen, of hij mij Woensdagmiddag vijf uur kan ontvangen voor een belangrijke zaak. Zonder tegenbericht reken ik er op, dat ik ko men kan. En hoor eens: als je vader weigert, moeten we praten met elkaar, hoe onze gedrags lijn moet zijn. Je komt Vrijdag naar de repeti tie. Ik kom niet. Ga dan om negen uur onder 'n of ander voorwendsel naaar huis. Ik wacht je op, dan kunnen we ergens een uurtje praten. Vind je dat niet het beste Stemt je vader toe, dan hebben we ons niet verder druk te maken". „Vader stemt niet toe, Abel. O, ik wpu, dat er vier of vijf jongens bij ons thuis waren I Dan was alles zooveel gemakkelijker. Wat breng ik jou nu in moeilijkheden!" „Welneen, kind, jij kunt het niet helpen. Laten we moedig, mét God, de moeilijkheden1 onder de oogen zien. We hebben mekaar, dat is 'heel wat waard. We zijn toch van mekaar?" Kea geeft zich nu geheel, nu zij zich uitge sproken heeft. Zij vlijt zich tegen hem aan en zegt: „Jij bent van mij en ik ben van jou. Dat kan niemand ongedaan maken. AUeen de dood kan ons scheiden". Ze zijn jong; ze vergeten voor een wijle de te rijzen moeilijkheden; ze hebben mekaar. En de minuten vliegen om. Tot Kea ineens op springt: „Jongen, Abel, ik moet naar huis hoor". „En je hebt nog niet eens thee, gehaxi 1" schertst hij. (Wordt vervolgd.) Polvaoon-Meijer-Pax m kelijken dienst behoeft te worden geroepen, doch ook als bewaking onverhoopt noodig mocht blijken door vrijwillige krachtige me- dewerking aan den bewakingsdienst, moge- lijke onheilen voor de eigen bevolking te helpen voorkomen. Nadere bijzonderheden omtrent wie in aanmerking kunnen komen voor indeeling bij den bewakingsdienst en omtrent de wijze, waarop de dienst moet worden verricht, volgen. Het hier bovenstaande mag echter reeds voldoende worden geacht voor den Neder lander met gemeenschapsgevoel om zijn plicht te doen en voor anderer en eigen be- lang op de bres te staan. Meldt u vrijwillig bij den bewakingsdienst tegen sabotage. U doet daarmede in het be lang van het algemeen een goed werk. BEROEPSVERVOER. Het weekblad „Beroepsvervoer", het officieele orgaan van de Ned. Organisatie voor het Beroepsgoede- renvervoer langs den Weg, heeft een groote verandering ondergaan. Het is in een nieuwe frissche en sprekende omslag gestoken. Het- verschijnt nu als officieel orgaan van de bedrijfsgroep Wegvervoer en de vakgroep Goederenvervoer, in welke organisaties het geheele openbare wegvervoerbedrijf in ons land is ondergebracht. Margarine in plaats van boter. Op de bonnen Boter 04 van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zullen worden verklaard van 23 Jan. tot en met Woensdag 3 Febr. 1943, zal men uitsluitend margarine kunnen krijgen, Wel zullen uiteraard zij, die van 30 Dec. tot en met 3 Jan. j.l. een of meer bonnen „04" bij hun slager hebben ingeleverd, ter verkrijging van rundvet, te zijner tijd rund- vet ontvangen. Ter verkrijging van marga rine op de bonnen „04" dient men deze uiter lijk op Zaterdag 16 Jan. a.s. bij den winke lier in te leveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs. De winkelier wordt aan de hand van het door hem ontvangen aantal bonnen bevoorraad, zoodat hij met ingang van 23 Jan. in staat is, margarine aan de klanten, die bonnen „04" bij hem hebben in geleverd, af te leveren, Alle levering vóór 23 Jan. is verboden, WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 14 Januari 1943. 's M. tot 8.46 u. 's Av. van 16.52 u. GEEN CENTRALE HENGSTENKEU- RING. Het Bestuur van de afd. Zeeland van de vereen. Het Ned. Trekpaard heeft, in ver band met de huidige tijdsomstandigheden, waardoor vervoer van de hengsten uit alle deelen der provincie naar Goes niet uitvoer baar is, besloten, de centrale hengstenkeu- ring niet te houden. Dientengevolge zai het beschikbare Rijkssubsidie ten bedrage van f 2500, waarbij gevoegd de door het hoofd bestuur en door de afd. Zeeland hiervoor be schikbaar gestelde bedragen van resp. f 850 en f 600 als eerste, tweede en derde prijzen toegekend worden tijdens de keuringen voor dekking door de jury dezer keuringen. TERAARDEBESTELLING H. BIER MAN. Op de algemeene 'begraafplaats te Hen gelo werd Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den heer H. Bier man, in leven gepens. luitenant-kolonel der in fanterie en commandant van de brandweer te Middelburg. Nadat ide lijkkist in de groeve was neer gelaten, sprak een broeder van den overledene namens de familie een woord van afscheid. Aanwezig was een deputatie van 6 personen van de Middelburgsche brandweer, waarvan de commandant een toespraak hield. Aan het slot bad een zoon van den over ledene, ds Bierman uit Noordwolde (Gr.) het „Onze Vader". Een viertal kransen dekte de baar o.a. van de Middelburgsche brandweer en van de N. V. L. afd. Middelburg. Walcheren. OOSTKAPELLE. Maandagavond hield het varkensfonds „Helpt Elkander" zijn algem. vergadering onder voorzitterschap van A. Bimmel. Uit het verslag van den secr. bleek, dat in het afgeloopen jaar geen enkele uit- keering voor gestorven varkens heeft plaats gehad. De penningm. sloot zijn rekening met een batig saldo van f 9,81. De aftr. bestuurs leden F. Boone en P. Wijkhuijs werden her kozen. Het reglement werd weer voor een jaar ongewijzigd vastgesteld. De vereen, telt thans 94 leden. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Tot agent van politie is be noemd de heer J. W. Renshof, voorheen ma rechaussee te 's-Gravenhage. (Z. Nsb.) Vrijdagavond is in „Concordia" de dorpsvisschersraad geïnstalleerd. Deze bij eenkomst stond onder leiding van den streekleider van den Ned. Landstand, den heer W. G. Boot, die een rede hield namens den burgemeester, aangezien deze verhin derd was aanwezig te zijn. Hierin werd ge wezen op-de belangrijke plaats der visscherij in de geschiedenis van onze stad. De inspecteur van den buitendienst, dhr Veldhuis, zette de beteekenis van den dorps visschersraad uiteen en deelde mede, dat er binnenkort een besluit verschijnt, waarin be paald wordt, dat men erkend beroepsvisscher moet zijn om zijn bedrijf te kunnen uitoefe nen. De heer Aalbregtse verrichtte hierna de installatie. Leden van den raad zijn C. F. Kouijzer (leider), S. Schot (secretaris), D. Bleijenberg, L. Otte en Chr. Schot, allen te Zierikzee en A. Grootjans te Brouwersha ven. Dhr Kouijzer sprak tenslotte woorden van dank. BRUINISSE. Het motorschip „Verande ring", dat in Oct. j.l. op mysterieuze wijze is vergaan, is vorige week door v. d. Tak's ber- gings-Mij. gelicht. Het vaartuig heeft wei nig schade opgeloopenenkel de stuurhut was vernield. Het -zal naar een machinefa briek gesleept worden. Van de opvarenden, Iz. de Jonge en zoon, ontbreekt tot nu toe elk spoor, daar de verwachting, dat hun lij ken zich nog in het vaartuig zouden bevin den, niet bewaarheid werd. DE STRIJD TEGEN DEN CLAN- DESTIENEN HANDEL. De recherche te Hilversum is er in geslaagd de hand te leg gen op den 30-j. V., die zich schuldig heeft gemaakt aan ergerlijke oplichting op het ge bied van den sluikhandel. Deze man ver kocht n.l. vaatjes met 10 pond boter voor den prijs van f 110, doch wanneer de vaatjes werden geopend, bemerkten de koopers, dat slechts het bovenste laagje van 1 cm boter was, terwijl de overige inhoud uit zand- be stond. Bij de afd. Amsterdam van de Ned. Centrale inzake falsificaties waren den laat- sten tijd klachten binnengekomen over het in omloop zijn van valsche kwartjes in de Indische buurt te Amsterdam. Het onder zoek wees uit, dat de munten uitgegeven waren door twee winkeliers in de buurt, die ze volkomen te goeder trouw ontvan gen hadden van een vrouw, eveneens in die omgeving woonachtig. Toen men eenmaal zoover was, was de oplossing nabijde man van deze vrouw; een 24-jarige zandvormer, bleek de vervaardiger van het valsche geld te zijn. In de woning van het echtpaar werd nog een hoeveelheid in beslag genomen, als mede het gereedschap en het materiaal (zink en aluminium), dat voor de valsche munterij diende. De oeconomische recherche heeft in een woning te Hilversum een complete clandes tiene spinnerij ontdekt. Zes spinnewielen, een groote hoeveelheid ruwe wol, benevens acht schapenhuiden zijn in beslag genomen. De twee leiders van deze spinnerij, zekere J. O. en E. van H. kregen een proces-verbaal. Geraffineerde bontman teldiefstal. Een groot magazijn in WOENSDAG 13 JANUARI 1943. En nu kinderkens, blijft in Hem, opdat wij, als H^j zal geopenbaard worden, vrijmoedig heid hebben en voor Hem niet beschaamd staan bij Zijn komst. 1 Joh. 2 28. Zon: op 8.46, onder 16.50. Maan: op 12.22, onder.0.42. Vandaag le kw.21 Jan.: volle m. De weg ten hemel is geen effen baan, met veil'gend lommer voor ons zelfbehagen, waarlangs met vrome woorden en met waan, wij d' afgod van ons ik naar boven dragen. De weg is Christus! - Christus heeft bestaan te kiezen 't harde pad der oordeelsslagen; en wie met Hem Gods vree wil binnengaan moet achter Hem, z'n aardschen vrede wa gen. SEERP ANEMA, EEN HOOI KIST IN GEBRUIK BE SPAART GAS EN ELECTRICITEIT NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Wieringermeer (2e pred. pi.), J. Germans te Cubaard (Fr.). Bedankt: voor Genemuiden (vac. wijlen T. v. d. Hee), A. Vroegindeweij te Loon op Zand. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Mon- nickendam (vac. G. R. Visser), cand. K. P. v. d. Wel, hulppred. te Sneek en cand. G. v. Wilgenburg, hulppned. te Den Ham. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds P. Fagel neemt 31 Jan. afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Heerlen en doet 7 Febr. intrede te Enschede, waar zijn pl. ambtgenoot Ds S. H. J. Voors hem zal be vestigen. Cand. J. M. v. d. Linde wordt Zondag door Prof. Dr S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel bevestigd als Ned. Herv. pred. te Renoy en Gellicum. Ds A. Noorman, gekomen van Borculo, deed na bevestigd' te zijn door Ds A. v. Wijk zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Zaandam. Tekst Ef. 6: 19. WEMELDINGE. De burgemeester heeft met ingang van 12 Jan. a.s., wegens ziekte van het hoofd der Op. school alhier benoemd dhr J. C. Leune te Stavenisse. STAVENISSE. Dhr Jurrij, tijd. onderw. aan ide O.L.S. alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht tot benoeming van een leer kracht in vasten dienst aan de O. L. S. te Melissant. EXAMENS. Te Amsterdam slaagde voor akte Duitsch l.o. W. J. Westveer te Heinkenszand. Den Haag kreeg dezer dagen bezoek van een dame, die zich verscheidene bontmantels liet toonen. Er was echter niets naar haar smaak en zonder dat de koop gesloten was, verliet zij de bovenétage. Zij vergat echter haar tasch en handschoenen mee te nemen. De chef-verkoopster merkte dit bijtijds en zij vond het verdacht, dat de dame zóó'n haast had om weg te komen, dat zij de ge noemde attributen vergat mee te nemen. De verkoopster snelde naar beneden en kon de dame nog juist bij de deur beletten, het ma gazijn uit te stappen. Bij het oplichten van een slip van haar mantel bleek, dat zij een persianer bontmantel ter waarde van f 7000 vergeten had uit te trekken. Deze klant werd zoolang vastgehouden tot de politie kwam om haar te arresteeren. Zij bleek te zijn de 48-jarige vrouw van B. Zij is opge sloten. M ij n r a m p. Naar uit Mexico-stad gemeld wordt, heeft zich in de kolenmijn La Esperanza bij Ciudad de Oro een ontplof fing voorgedaan, waardoor ongeveer hon derd mijnwerkers bedolven werden. Tot nog toe konden 8 lijken en 16 gewonden gebor gen worden, 57 mijnwerkers worden nog vermist. (D. N. B.) Vliegtuigramp. Zaterdagmor gen is in de buurt van de Lissabonsche luchthaven Cabo Ruivo een Engelsch ver keersvliegtuig op een proefvlucht brandend in de Taag gestort en gezonken. Toen de vliegboot met 13 leden van de bemanning en 8 Portugeezen aan boord een proefvlucht maakte, brak er brand uit aan boord. De piloot daalde op het Water, maar het vlieg- tuigtuig kwam er zoo hard op terecht, dat de motor ontplofte, het toestel in brand vloog en onmiddellijk zonk. Doodelijke ongelukken. Het 6-jarig jongetje R. v. d. Veen uit Gro ningen is in het verbindingskanaal verdron ken. Doordat de boomep van den overweg aan het Houtensche pad te Utrecht niet ge sloten waren, is een melkauto door een elec- trischen trein gegrepen, waarbij de bestuur der van den wagen het le'ven liet. De 80-jarige weduwe F. v. L.-K. is in haar woning te Rotterdam met haar kleeren te dicht bij de kachel gekomen en in brand geraakt. Een buurvrouw, die de brandlucht rook en op onderzoek ging, vond het gedeel telijk verkoolde lijk van de alleen wonende vrouw. Diefstallen. Drie Kamper jon gens trokken op het station te Zwolle de aandacht, omdat zij er geen geheim van maakten, dat zij goed in hun geld zaten. Bij aanhouding bleek, dat zij met nog drie ande re jongens 125 kg tabak uit een fabriek te Kampen hadden gestolen. De dieven, de he ler en nog 12 personen zijn gearresteerd. Twee jongens van 14 jaar zijn op hee- terdaad betrapt, toen zij rijwielen stalen bij de kerk aan de Apeldoornsche laan te Den Haag. In totaal hebben de jongens 8 a 9 fietsen gestolen. De heler, een 22-jarige jon geman, is eveneens aangehouden. Een logé van den gevolmachtigde van den leider te Bussum vermiste des avonds zijn tasch met een waarde van f 30.000. En kele uren later waren twee rechercheurs er in geslaagd de tasch met inhoud weer op te sporen. In de woning van den 51-jarigen spöor- wegarbeider H. D. te Hilversum is een groo te hoeveelheid boter aangetroffen, welke uit spoorwegwagons was gestolen. Op het Staatsspoorstation te 's-Graven- hage werd een man aangehouden, die een zwaren koffer vervoerde, welke bij de con trole 35 kg havenmout bleek te bevatten. De politie wilde den man arresteeren, doch deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1