DINSDAG 12 JANUARI 1943 57f Jaargang, No. 85 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Go«8. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh, J, J, FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS, Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE, Goei. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. PRIJZENSWAARDIGE ACTIVITEIT, Aan de afd. Zeeland van de Nederlandsche Poraologische vereeniging komt een woord van lof toe voor haar initiatief om wederom een ontwikkelingsdag voor de fruitteelt te houden, Was bij vorige gelegenheden aan dacht geschonken aan appel en peer, thans stond den geheelen dag de pruim in het cen trum der belangstelling. Dat dit idee vap het Bestuur gewaardeerd werd, bleek wel uit de groote belangstelling, De fruitkweekers uit Zeeland hadden gaarne ne de bezwaren aan de reis naar Goes ver bonden, getrotseerd en waren in grooten ge tale opgekomen. Ziehier een verblijdend feit, waarop wij gaarne eens speciaal de aandacht vestigen. Herhaaldelijk hebben wij reeds in onze arti kelen opgemerkt, dat deze oorlogstijd er niet toe mag leiden, dat wij met de handen in den schoot zouden gaan zitten. Wij moeten paraat blijven. Al het mogelijke moet wor den gedaan, om straks, na den oorlog, ons bedrijfsleven zoo goed geoutilleerd te doen zijn als maar mogelijk is. Immers dan zal het er op aankomen of wij, met onze pro ductie, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, voor den dag kunnen komen. Onze land- en tuinbouw haoraen vóór den oorlog een goede reputatie. Meermalen is dat in het buitenland erkend. Zelfs werden wij soms in dit opzicht in de buitenlandsche pers aan andere landen ten voorbeeld ge steld. 1 Het moet ten zeerste worden toegejuicht, dat onze boeren en tuinders in deze oorlogs jaren pogen die reputatie te behouden, ja, dat zij de middelen aangrijpen om hun be drijven nog op hooger peil te brengen. Verblijdend is, dat wetenschap en practijk hier zoo voortreffelijk samenwerken. Dit bleek ook j.l. Vrijdag op den pruimendag. De theorie was aan het woord, maar afgestemd op de praktijk. En de fruitkweekers konden kennis nemen van wat bij de proeven in Zeelands proeftuin gebleken was. Deze activiteit van onze Zeeuwsche fruit telers zij onzerzijdc gaarne aan andere be- drijfsgroepen in ons gewest ten voorbeeld gesteld. Dat allen doen, wat in hun vermogen is, om onder Gods zegen uit onzen vruchtbaren Zeeuwschen bodem te halen, wat er in zit. Dat in eensgezindheid en samenwerking ge tracht worde de economische positie van ons geliefde Zeeland zoo sterk mogelijk te ma ken. VOORTGEZETTE SOWJET-AANVAL- LEN AFGESLAGEN. - 136 TANKS VERNIETIGD. - STRIJD OM WELI- KIJE LOEKI DUURT VOORT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend InNoord-Kaukasië, bij Sta lingrad en in het D o n g e b i e d zijn voortgezette aanvallen van numeriek superi- rieure infanterie- en tankstrijdkrachten der bolsjewieken in zware gevechten bloedig af geslagen. De Duitsche luchtmacht greep met sterke strijdkrachten in de gevechten in. In fanterie- en tanktroepen vernietigden in te genaanvallen vijandelijke formaties. Door leger en luchtmacht werden 136 tanks, waar van alleen reeds 60 in het gebied van Stalin grad, vernield of buiten gevecht gesteld. De jachtvliegers schoten, bij een verlies van 2 eigen toestellen, 20 Sovjet-vliegtuigen neer. Stoottroepen hebben in den centralen sector van 't front een vrij groot aantal ge vechtsposities verwoest en gevangenen en buit binnengebracht. De gevechten om W e- 1 i* k ij e L o e k i en ten Zuid-Oosten van hetllmenmeer duren voort. In den tijd van 1 tot 10 Jan. zijn aan het Oostelijke front 624 Sovjettanks door for- maties van het leger vernield, buit gemaakt of buiten gevecht gesteld. Bij de voortzetting der luchtaanvallen op de Moermanski ij n hebben de bolsje wisten veel rollend materieel verloren. Snelle gevechtsvliegtuigen hebben in de haven van Moermansk een koopvaarder van 4000 brt. tot zinken gebracht en een vrachtschip zwaar beschadigd. InNoord-Afrika plaatselijke ge vechtsactiviteit. De Duitsche en de Itali- aansche luchtmacht hebben vijandelijke vliegtuigsteunpunten, stellingen en marsch- bewegingen bestreden. Duitsche jagers scho ten vijf vliegtuigen neer. Het Italiaansch legerbericht meldt„Ver kenningsbedrijvigheid aan het front in de Syrte. In Tunesië hebben wij vijandelijke groe pen afgeslagen, eenige wapenen buitgemaakt en eenige gevangenen gemaakt. In twee sec toren hebben afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen in weerwil van het slechte weer vooruitgeschoven linies en op marsch zijnde colonnes van den vijand her haaldelijk met zichtbare resultaten aange vallen met bommen en machinegeweervuur. Vijf vliegtuigen werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Lucht aanvallen op het eiland Lampedusa en Tri polis maakten geen slachtoffersde schade is gering. In de nabijheid van Kaap San Vito (Palermo) zijn de overblijfselen gevonden van een tweemotorig Engelsch vliegtuig, dat bij een vroegeren aanval door het afweer geschut was getroffen en in brand geraakt. Ook de lijken van zes inzittenden werden gevonden". Begrootings-boodschap van Roosevelt. (D. N. B.). President Roosevelt heeft aan het Congres de oorlogsbegrooting, groot 100 milliard dollar voor 1943 voorgelegd. Roosevelt noemde het noodzakelijk nog zes millioen menschen te mobiliseeren voor het leger en de oorlogsproductie. „Wij voeren, aldus Roosevelt, een totalen oorlog, omdat ons naakte bestaan bedreigd wordt. Een totale oorlog is een grimmige werkelijkheid. Om het uitgaven-programma van honderd milliard dollar tot uitvoering te kunnen brengen, is het noodzakelijk alle re serves aan menschen en materieel der Ver. Staten ten volle te benutten. Dit vereischt volledige erkenning der noodzakelijkheden van een totalen oorlog door alle lagen der bevolking". Rijksmaarschalk Hermann Göring viert op 12.Januari 1943 zijn SOsten verjaardag. Hoffman/Stapf Pax m GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 39.) -o- „Nu, toen je weg was, praatte Petersen over jou en je vader, dien ik niet kende. Ik wist toen niet eens, dat hij lid van het schoolbestuur was. Toen heeft Petersen mij gezegd, dat jij trouwen zou met een boer, of je wilde of niet. En toen heb ik je een beklagenswaardig meisje genoemd. Jij moest, zoo zeide ik hem, altijd met de gedachte rondloopen, dat iemand om je hand kwam, omdat jie de erfgename bent van een groote boerderij. Hoe kun jij nu weten, dus redeneerde ik toen, dat iemand alleen uit liefde tot je kwam, zonder bijgedachten? Daar om noemde ik je beklagenswaardig. En dat je vader wil, dat je trouwt met een boerenzoon, of jij dat wil 'of niet, dat vond ik verschrik kelijk. Alleen heb ik toen tegen Petersen ge zegd: als zij een meisje van karakter is, dan doet zij dat niet. Ik kende je toen nog niet. Geleidelijk is mijn liefde gekomen en die is thans zoo vast, als een berg, je kunt er op aan. Of ben je soms van meening, jdat ik met een bijgedachte naar je toe ben ^gekomen? Dat. „Daarover niet verder spreken, Abel. Je doet mij er pijn mee. Ik wéét, dat dat niet zoo is. H o e ik dat weet? Ja, dat kan ik niet zeggen. Dat voel ik". „Dank je, kind. Zóó is het en niét anders. Je bent voor mij, precies gelijk of je een boe rendochter bent of het kind van een landarbei der. Ik heb je lief zonder meer. Dus dat is tusschen ons beiden geen vraag meer. De zaak Rijksminister Afred Rosenberg viert op 12 Januari 1943 zijn 50sten verjaardag. Hoffman/Stapf Pax in is nu, dat ik moet gaan vechten, dat we alle bei moeten gaan vechten. Met je vader. Met je moeder ook?" Kea vertelt dan eerlijk het gesprek, dat zij met haar moeder heeft gehad dien Zondag vóór het gezellige Woensdagavondje. „Mis schien vermoedde moeder ook wel iets, ik weet het niet, ik durfde er niet naar vragen natuur lijk, want ik wist niets van jou, tenminste met zekerheid", voegt zij er glimlachend aan toe. „Op moeders vraag kon ik toen gerust en naar waarheid antwoorden, dat er niets bestond, met niemand. Nil zou ik dat niet kunnen zeggen. Maar, Abel, jongen, ik vrees, dat vechten met vader niet helpt. Vader is op dat punt niet te vermurwen, ik ben er haast zeker van. Ik zal mijn best wel doen en dat zul jij ook, ik weet het maar dat helpt niets. Vader heeft zich dat nu eenmaal in het hoofd gezet en je krijgt het er niet uit. 't Is zoo moeilijk voor mij. 'k Heb er al lang over gepiekerd...." „Ik wil wel eens met je vader spreken. Me dunkt, hij moet toch voor rede vatbaar zijn, Kea. Hij kan toch het geluk van zijn kind, niet opzettelijk in den weg staan?" „Abel jongen, ik weet het niet, maar heb er niet te veel ver wachting van". „En zou jij dan doen, wat je vader van je vraagt?" „Wat bedoel je?" „Nu, dat is duidelijk. Als je voorgevoelen uitkomt, weigert' je vader mij jouw hand en dan zal hij je willen dwingen, om, vroeg of laat, te trouwen met een boerenzoon, of je van dien man houdt of niet. Zóó begrijp ik het toch?" Wordt vervolgd.) Tenslotte adviseerde Roosevelt tot een uniforme en uitgebreide beroeps-herscholing, om aldus een millioen menschen vrij te ma ken voor de oorlogsindustrie en om de oor logsgewonden wederom in te schakelen in de oorlogsproductie. BATTERIJEN VOOR ZAKLAN TAARNS. Naar aanleiding van de vele aan vragen van kuituurwerkers om voor toewij zing van batterijen in aanmerking te komen zijn nog de volgende groepen ingeschakeld: 1. Orkestmusici-dirigenten, solisten en alle andere toonkunstenaars die aan het openba re muziekleven deelnemen, z 2. Tooneelspelers, regisseurs, cabaret- en variété-artisten. 3. Bioscooptheaters ten behoeve van de in de bedrijven werkzame ouvreuses. Thans kan worden medegedeeld, dat omtrent toe wijzing van de eerste twee groepen door de betreffende instantie kan worden beslist, zoodra vaststaat, dat de grondstoffenpositie inschakeling mogelijk maakt. Getracht zal worden de bioscooptheaters reeds thans te voorzien. Voor in de theaters werkzame ouvreuses kunnen op 'n hiertoe bestemd for mulier H G bij het rijksbureau voor ver werkende industrieën aanvragen worden in gediend. -• DENOORD-OOSTPOLDER. Een bij zondere verslaggever van „De Tijd" heeft den Noord-Oostpolder bezocht, waar de ont ginning in vollen gang is. Particuliere hoe ven zijn er nog niet, omdat dit voorshands nog te veel risico brengt. Maar onder leiding van de Wieringermeerdirectie zijn er toch reeds proefbedrijven in werking. Op den duur moeten er echter 1800-2000 boerderijen gebouwd worden en dan zullen ook onze jonge boeren er vestigingsmogelijkheid vin den. Op het oogenblik zijn er voor den komen den oogst rüim 4500 ha ingezaaid. Men re kent voor 1943 op een totalen inzaai van 5000 ha. Dat is nog maar een bescheiden be gin. In 1941 moesten er 18.000 ha in exploita tie' komen. Bij een gemiddelde opbrengst van 3000 kg korrel per ha beteekent dit een totaal opbrengst van 54 millioen kg. Dit is een hoeveelheid welke overeenkomt met het huidige broodrantsoen voor 600.000 inwoners gedurende een jaar. Men moet zich hiervan nu echter ook weer geen al te optimistische voorstellingen ma ken. Deze reusachtige hoeveelheid zou voor onze huidige bevolking een rantsoenvermeer dering toelaten van ongeveer een half snee tje brood per dag en per man, wanneer het graan tenminste uitsluitend voor de men- schelijke voeding gebruikt zou worden. Het mooie blijft hierbij evenwel, dat dit bereikt wordt met eigen kracht en op eigen bodem. NEDERLANDSCHE KRIJGSGEVAN GENEN OP MALAKKA. Het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis Korte Voorhout 14, te 's-Gravenhage, heeft uit Japan de eerste telegrafische opgave ont vangen van Ned. krijgsgevangenen op Ma- lakka. Voor zoover mogelijk is daarvan be richt gezonden aan de familie. Wegens het ontbreken van adressen en verminking der namen kon over een aantal geen bericht ge zonden worden. Hun namen worden hieron der met de telegrafische verminkingen over genomen. Marine, land- en luchtmachtCommander J. J. Vvijk de Woeff, Lieutnants H. H. Gerlings, W. Lotsy, flying officir, G. N. Versbeeg midshipman J. Grippeling; serge ants Pe Jagobs, G. Wanner, Willem D. C. A. Woostman, corporal T. G. Bergmans,, quartermaster Hollander den corporals A. Treboied C. J. B. Honteiro W. Takema, J. S. Zusan Sailors, H. F. Akkerman privates C. H. Van der Bent sailor W. H. Bergman privates H. H. A. Beroen, H. L. Bock fire man H. Deane fireman Dalmiker C. fireman G. Dijksha J. Dijkssra consript, W. L. Feld- man privates, Godefroy Goervie Grohr Groot M. Groot Haberland Heppeser privates Ha venaar Heyne Jonrdan Kappers Klans Kop- penol Vanderlans Lavieren vandrig J. D, Maskis Martens, sailors M. J. Speek, J. Thu Mann concript T. J. Zantvoor. Koopvaardijapprentice J. de Jong ordi nary sailor Th. W. van der Bergh. Familieleden enz. gelieven zich onder op gave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent deze personen tot bovengenoemd informatiebureau te wenden. HOOGER MELKPRIJS VOOR DEN BOER. Eerstdaags zal officieel worden ge publiceerd -dat de veehouders met ingang van 1 Jan. j.l. per kg melk 1cent meer ont vangen. Dit zal geschieden in den vorm van een toeslag, zoodat de consument daardoor geen hoogeren prijs behoeft te betalen. -• AMSTERDAM RAAMT EEN TE KORT VAN RUIM 30 MILLIOEN. Het ontwerp gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1943 wijst een tekort aan van f 30.428.711, hetwelk f 2.237.123 hooger is dan voor het vorige jaar. In de begrooting voor 1942 waren echter ramingen van enkele belastingopbreng sten verwerkt, die in de begrooting voor 1943 niet zijn opgenomen. Het groote tekort is grootendeels veroor zaakt door het feit, dat de opbrengst van de nieuwe ingevoerde ondernemingsbelasting nog niet is te ramen. NEDERLANDSCH-INDIE ONDER DE JAPANSCHE BEZETTING. Volgens Japansohe berichten zou het leven in Neder- landsch-Indië sedert de Japansche bezetting weinig zijn veranderd. Op Java zijn de Neder landsche militairen niet geïnterneerd, wat wel op Sumatra het geval is. De haven van Bela- wan Deli zou ten deele weer in orde zijn ge maakt. Verder zouden de Japanners tien in deze haven liggende schepen hebben gelicht. Ook zou de. haven van Soerabaja weer voor een gedeelte bruikbaar zijn gemaakt. In het Noordelijke gedeelte van Celebes trachten de Japanners door het verbouwen van katoen het gebrek aan textielwaren, waarvan de import is stilgelegd, op te heffen. 500 h.a. zouden met katoen zijn beplant, terwijl een katoenfa- briek is opgericht, waarin 600 inlanders werken BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Door aan vallen van het Britsché luchtwapen heeft de Nederlandsche burgerbevolking in den loop van de vorige week de volgende verliezen ge leden: 9 dooden, 6 zwaar- en 43 lichtgewon den. Voorts worden twee personen vermist. NIET BESCHERMDE VOGELS. Be paald is, dat in het geheele rijk niet zullen behooren tot de beschermde vogels in den zin van de Vogelwet 1936: a. gedurende het tijdvak van 1 Jan. 1943 tot en met 31 Dec. 1944: de schollevaar, de ekster, de vlaamsche gaai, de bonte kraai en de roek; b. gedurende de tijdvakken van 1 Jan. 1943 tot en met 31 Maart 1943, van 1 Augustus '43 tot en met 31 Dec. 1943, van 1 Jan. 1944 tot en met 31 Maart 1944 en van 1 Aug. 1944 tot en met 31 Dec, 1944, de blauwe reiger, de sperwer, de houtduif, de zilvermeeuw, de kok meeuw en de mantelmeeuw; c. gedurende de tijdvakken van 15 Juni 1943 tot en met 31 Oct. 1943 en van 15 Juni 1944 tot en met 31 Oct. 1944de spreeuw. Voor het tijdvak van 1 Jan. 1943 tot 21 Dec. 1943 kunnen de hoofden van plaatselijke poli tie vergunning verleenen tot het gebruiken van geweren bij het dooden van niet beschermde vogels. HET VEE TIJDENS DE KOUDE. Door voedselschaarschte komt het veelvuldig voor, dat het jonge vee zoolang mogelijk in de welde wordt gehouden. Het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot bescherming van die ren vestigt er ook nu de aandacht van belang hebbenden op, dat de dieren bij het intreden van vorst of bij langdurigen regen nadeel van een dergelijken weidegang ondervinden. Het is daarom gewenscht de dieren niet dan bij matig weer buiten te laten of anders vol doende bedekking en bijvoedering te geven. Bij niet-behoorlijke verzorging kan een pro- ces-verbaal het gevolg zijn. BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE. Waarom? I. In verband met het feit, dat in den laat- steri tyd het aantal sabotagegevallen aanmer kelijk is toegenomen, waren tegenmaatregelen van de zijde der bezettingsautoriteiten te ver wachten. Dit heeft o.m. tot gevolg gehad, dat in verschillefide gemeenten de bevolking het slachtoffer is geworden van ingestelde bewa kingsdiensten, geldboeten en andere straf maatregelen, die terecht in hooge mate de ont stemming hebben opgewekt jegens hen, die de bedrijvers waren van onverantwoordelijke en veelal kinderlijke daden van sabotage. Men ergerde zich aan het volkomen gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel van individu en, die er niet tegen op zagen de bevolking van een gemeente slachtoffer te maken van hunne daden en zelfs niet den moed vonden om zich te melden als het ging om het leven van gijzelaars. Om onheilen en onnoodige belasting der be volking zooveel mogelijk te voorkomen, heeft daarom de bevelhebber van de Duitsche weer macht den wensch uitgesproken, dat in alle ge: meenten een „bewakingsdienst" zal worden in gesteld, die belast zal worden met de bescher ming van nader aan te wijzen objecten. De dienstneming bij deze nieuwe instelling berust in beginsel op basis van vrijwilligheid waarbij men bedenkt, dat het hier zeker ook gaat om een Nederlandsch belang en men de gelegen heid krijgt om zich zelf en zijn gemeentenaren te beveiligen tegen harde strafmaatregelen. In het bijzonder wordt er de nadruk op gelegd, dat de bewakingsdienst, welke thans georganiseerd zal worden, niet bedoeld is als straf, maar juist is ingesteld om straf te voor kom. Er mag dus inderdaad worden verwacht, dat waar eigen belang en algemeen belang samen gaan, vele Nederlanders zich vrijwillig voor dezen bewakingsdienst zullen aanmelden. In verband daarmede worden dan ook be paalde eischen gesteld. In aanmerking voor vrijwilliger in dezen dienst kunnen alleen zij komen, die uit hoofde van hun karakter en politieke levensbeschouwing waarborg geven hun taak naar behooren te zuilen vervullen. Slechts in gevallen waar het aantal vrijwil ligers onvoldoende mocht zijn om den bewa kingsdienst, naar behooren te doen functionee- ren, zal moeten worden overgegaan tot het vorderen van deze diensten, waarbij dan de daarvoor door den burgemeester geschikt ge achte personen een mededeeling ontvangen, dat zij door den bevelhebber der Duitsche weer macht verplicht worden dienst te nemen bij den bewakingsdienst om te zijner tijd in wer- kelijken dienst te kunnen worden opgeroepen. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 13 Januari 1943. 's M. tot 8.46 u. 's Av. van 16.50 u. Benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Bijleveldpolder A. C. Noom te Nieuw- en St. Joosland. Middelburg. Bij de politie werd aangifte gedaan door D. R., dat zijn rijwiel, dat hij Zaterdagmorgen voor de bakkerij van zijn patroon had neer gezet, zonder het op slot te doen, na ongeveer 20 minuten verdwenen was. Er stond een ander rijwiel voor in de plaats I Vlissingen. De econ. dienst van de politie is thans bezig met een onderzoek inzake de clandestiene handel in textielgoederen. Een handelaar in deze geineente, in wiens zaak een inval is gedaan, werd in bewaring gesteld. Het onder zoek strekt zich uit tot Rotterdam en vermoe delijk zullen verschillende personen bij deze affaire zijn betrokken. Een ipwoner van Souburg, die zijn vrouw hielp het suikerrantsoen te vergrooten door het vervalschen van bonnen, is aangehouden. Hij legde een bekentenis af. Goes. De marechaussee heeft ten huize van K. aan de Zuidvlietstraat, handelaar in rij wiel - onderdeelen, een onderzoek ingesteld op ver moeden van het berekenen van te hooge prij zen. Het onderzoek wees uit, dat dit inderdaad het geval was, zoodat de geheele voorraad in beslag wdird genomen en proces-verbaal werd opgemaaect. T. L. en A. M., beiden wonende aan de Middelburgschestraat, deden aangifte van dief stal van een konijn, terwijl me j. A. C. J. aan gifte deed van vermissing van haar rijwiel uit de garage van hotel „De Korenbeurs". Een onderzoek wordt ingesteld. Tegen J. S. en A. E. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het gebruiken van een brandgang als opslagplaats. Zuid-Beveland. KAPELLE. Ambtenaren van den C. C. D. hadden vernomen, dat G. de V. te Vlissingen een partij Belgische shag in voorraad had. Bij •het voortgezette onderzoek bleek De V. de shag ondergebracht te hebben bij M. P. van H. alhier, waar 165 pönd in beslag werd ge nomen. De shag werd voor f 2.50 per half ons verkocht. Tegen De V. en Van H. werd proces-verbaal opgemaakt. 's-HEER ARENDSKERKE. B u r g e - m e e s t e r s i n s t a 1 1 a t i e. (Slot.) De burgemeester verwelkomde o-.a. Referent Korte als vertegenwoordiger van den Beauf- (Voor vervolg zie pag 2.) DINSDAG 12 JANUARI 1943. Dit is de belofte, die Hij zelf ons beloofd heeft: het eeuwige leven. 1 Joh. 2 25. Zon: op 8.47, onder 16.49. Maan: op 11.58, onder 23.30. 13 Jan.: Ie kw.21 Jan.: Volle m. Stoffelijk goed is altijd zakelijk, het is in zekeren zin los van den mensch, die het be zit; geestelijk goed is persoonlijk, het is één met zijn bezitter. Stoffelijk goed kan wor den gekocht en geroofd; geestelijk goed is niet te koop en kan ook niet worden ge roofd. Stoffelijk goed is op geld waardeer baar, geestelijk goed heeft geen gcldelijken prijs. Stoffelijk goed is overdraagbaar, gees telijk goed is onoverdraagbaar, omdat 't van zijn bezitter onafscheidelijk is. Daarom kan stoffelijk goed ook vernietigd worden, zon der rest, terwijl geestelijk goed onvernie tigbaar is. PROF. DR W. J. AALDERS. EEN HOOIKIST IN GEBRUIK BE SPAART GAS EN ELECTRICITEIT NED. HERV. KERK. Beroepen: te Ter Heyde, Z.-H. (vac. wijlen H. IJse- brands), cand. A. Sonneveld, hulppred. aid. B e d a n k tvoor Weesp (vac. Chr. J. Gall), J. v. Kuiken te Amstelveen. BAPTISTE GEMEENTEN. Bedankt: voor Apeldoorn (vac. H. C. v. d. Flier), G. Vegter te Stavoren. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. Kerk; Aangenomen naar Elim, cand. L. Luteyn te Groningen. Geref. Kerken: Bedankt voor 's-Hertogenbosch (met standplaats Oss), cand. F. Kouwenhoven te Maassluis. Ds W. A. VERSTEEG. Zondag was voor de Ned. Herv. Gem. te Kortgene een blijde dag. Na een vacature van slechts drie maanden had Zondag de bevestiging plaats van cand. W. A. Versteeg als predikant dezer gemeente. De bevestiging had in den morgendienst plaats door Dr M. v. d. Voet uit Schoten (Haarlem-Noord), die tot tekst had 2 Tim. 45, in, 't bijzonder de nadruk leggende op deze woorden„doe het werk van een Evangelist". Aan de bandoplegging werd behalve den be vestiger deelgenomen door den Consulent Dr M. Hansen van Kats en Ds J. Zandee van 's-H. Hendrikskinderen. De gemeente zong hierna haar nieuwen Ieeraar toe Ps. 1214. Des middags deed Ds Versteeg intrede, zijn gemeente bepalend bij het woord uit Openb. 3:20a: „Zie Ik sta aan de deur en Ik klop". Na de prediking richtte hij zich tot de ver schillende colleges, bevestiger, consulent, ring- collega's, afgevaardigden der Studentenvereeni- ging, afgevaardigde kerkeraad Schoten en ge meente, welke toespraken o.m. werden beant woord door burg. Schuit als pres.-kerkvoogd, Ds H. Boersma van Kloetinge namens de clas sis en Dr Hansen namens ring en gemeente Op verzoek van den laatsten spreker zong de gemeente haar herder en Ieeraar toe Gez. 96 (gew.). Het kerkkoor verleende in beide diens ten haar medewerking, terwijl het kerkgebouw tot in alle hoeken bezet was. DS PH. A. WARNERS. Zondagmiddag nam Ds Ph. A. Warners, wegens vertrek naar Almelo, waar hij de 4e pred.-piaats gaat bezetten, afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Koudekerk e, 's morgens in de kerk op 't Zand en 's middags in de dorpskerk te Koudekerke. Ds Warners had tot tekst ge kozen Hebr. 13 8. Enkele punten uit de preek Ons leven wordt bepaald door drie punten, aldus spr., verleden, heden en- toekomst. Het geloof ziet ze echter alle drie in het licht van den Heer, Die blijft, ook nu wij van el kaar scheiden. In dezen dienst kan en mag niets anders gebeuren dan op andere Zon dagen de prediking van het Evangelie. Deze tekst spreekt niet over wat was, spreekt ook niet over een verwachting, maar over den Heer, Die i s. Daarin is het een groote blijdschap God fe kennen, Die niet verandert. Wij gaan door hoogten en diepten, de Heer blijft Dezelfde; Hij denkt in ontferming aan ons. Hij is de éénige vast heid die wij kennen. De Heer, Die blijft, maakte in de wereld geen opgang en tóch moeten wij het van Hèm hebben. Het vol gen van dezen Heer brengt geen uiterlijke voordeelen, maar wel rust. Beslissend is het echter of menschen willen luisteren. Door dezen maatstaf kan alles wat ver andert ons niet meer in verwarring brengen. Nooit wordt de Heer minder trouw. Hij troost in verdriet, Hij heiligt de vreugde. Op Hem werd de gemeente gewezen, op Hem zal zij gewezen worden. Als wij geen vast heid hebben ligt het niet aan den Heer, maar aan ons. In dit licht zien wij ook de toe komst. Wij spreken niet zwaarmoedig over veranderingen, maar verheugen ons in den blijvenden Heer. Wanneer wij dit doen, is hier volkomen zekerheid. Wij mogen vertrouwend voortgaan, ziende op Jezus Christus, den oversten Leidsman en Voleinder des geloofs. Ds Warners richtte zich vervolgens tot kerkeraad, hulpprediker, kerkvoogden en no tabelen, ringcollega's, leiders van jeugdwerk, organisten, kosters, catechisanten en de ge meente. Hierna sprak Dr Brandenburg namens den ring Vlissingen, de heer A. Schuit namens de kerkvoogden en ouderling Wielemaker namens kerkeraad en gemeente den schei denden predikant toe. De laatste liet toezin gen Gezang 1802 en 1. - In den morgendienst heeft ouderling Gel dof Ds Warners toegesproken; deze liet toe zingen Psalm 1214. Ds J. KARS, predikant der Ned. Geref. Gemeente van Rotterdam-Centrum, is in den j ouderdom van 39 jaar overleden. GIFTEN EN LEGATEN. In de Oude kerk te Amsterdam werd een - gift van f 500 gecollecteerd voor de wintercollecte var. de Diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar. Voor de diaconie der Ned. Herv. Gem. van Auster- litz werd een gift van f 10Ó0 gecolecteerd. Wijlen mej. C. Bot te Sliedrecht heeft aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar een bedrag van f 1500 gelegateerd. Onder 'bepaalde voorwaarden ontving de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Feijenoord een gift van f 500 van een oud-gemeentelid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1