ZATERDAG 9 JANUARI 1943 57e Jaargang, No. 83 VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON DAGKALENDER KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN. RECHTSZAKEN BINNENLAND UIT DE PROVINCIE LAND- EN TUINBOUW CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdied.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Vernedert u dan onder de mach tige hand Gods, opdat Hij u ver- hooge te Zijner tijd. Werp al uw bekommernis op Hem. 1 Petr. 5:6,7. Niemand zal ontkennen, dat Gods mach tige hand bezig is te volvoeren wat Hij Zich heeft voorgesteld: door den ondergang der wereld heen de komst van Zijn Koninkrijk. De stichting van Zijn Rijk moet met de wereld en met den mensch in botsing komen. Immers, in het Rijk Gods gelden geheel andere maatstaven dan in het rijk van den mensch. Daar heeft Gód alléén het te zeggende mensch heeft daar niéts te zeggen, alleen maar te ontvangen. Dit werken Gods móet dus verzet bij den mensch wekken. Het brengt ook splitsing. Er komt epn groep, die zich hardnekkig ver zet, die zich zélf wil handhavende „oude mensch", die mééht, dat hij „als God" is. Deze groep vernedert zich niét onder de machtige hand Gods, maar verhoogt zich zelf. Daarnaast komt er een groep, die zich on derwerpt, eenvoudig, omdat zij moét, om dat zij zich tóch niet kan verzetten tegen Eén, Die sterker is, die de sterkste istegen den Almachtige. Maar deze slaafsche onder worpenheid die vele Christenen kenmerkt is nog niet wat bedoeld wordt met „Ver nedert u". Dat klinkt vernederend, maar slaafsche onderworpenheid voert niet tot de verhooging te Zijner tijd. Daar is deze groep te krachteloos voor. Het klinkt inderdaad vernederend: „Ver nedert u dan onder de machtige hand Gods". Maar toch is het de eenige plaats waar de mensch kan bestaan voor Gods aangezicht. Want daar komt hij tot de erkenning, dat hij stof is, dat hij alles te danken heeft aan God, den Heer, Die hem uit het stof der aarde geformeerd heeft, opdat hij zijn Schepper zou aanbiddenals Héér zou er kennen. Want daar „in dien lagen staat" bezoekt God den mensch, en „doet hem van Zijn gunst roemen", zooals Maria zingt, als zij voor Gods aangezicht gestaan heeft. Dat is de verhooging, die komt op Góds tijd. De verhooging, die een mensch niet eigenmach tig mag grijpen, maar die hij alleen uit Gods hand kan ontvangen, op Zijn tijd! Met deze verhooging Gods ontvangt gij alles uit Gods hand. En dan kunt en moogt ge ook alles overgeven aan uw Schepper. Alles, dus óók uw zorg en kommer, uw bekommernis. En die is groot in onze dagen. Dat alles moogt gij in vertrouwen overge ven, want door geloof en ervaring weet ge, dat gij God ter harte gaat. Dit woord over 't werpen van de bekom mernis op God wordt meestal los van het verband aangehaald. Dat werkt de opper vlakkigheid en de teleurstelling in de hand. Want- het is niet te scheiden van het „Ver nedert u". Eerst wanneer gij uw plaats als schepsel tegenover uw Schepper gevonden hebt én inneemt, en daarmede alles j dus ook de „bekommernis" uit Gods hand hebt ontvangen en aangenomen,- eerst dan moogt ge deze opnemen en op God werpen. Dan ervaart ge ook, dat God u ook uzoekt en voor u zorgt. Dan kunt ge zelfs nü on bezorgd leven, want God zorgt voor u. Maar dat vraagt dan ook van u, dat gij uw zorg heelemaal loslaat en ze niet zélf wilt vast houden, al is het in het verborgen 1 B. B. AFGEWE.ERDE SOWJET-AANVAL- LEN. - BOMMEN OP WEST-DU ITSCH- LAND, BöNE EN PALERMO. - BOOD SCHAP VAN.ROOSEVELT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het gebied van den Midden-Ka u-* k a s u s, van den D o n en ten Noordwes ten van Stalingrad hebben de Duit sche troepen ook gisteren een zwaren, maar succesrijken afweerstrijd geleverd aan ster ke infanterie- en tankstrijdkrachten van de bolsjewieken. In tegenaanvallen werd de vij and op verscheidene plaatsen teruggewor pen; hij leed zware verliezen, 32 tanks wer den vernield. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 37.) -o- „Je -bent niet erg duidelijk, maar als je misschien bedoelt, dat je hadt verwacht, dat ik pas morgen in het dorp zou komen, dan heb je je niet vergist. Dat was inderdaad mijn bedoeling. Maar ik ben vanmorgen veranderd van plan en een uur geleden hier gearriveerd, zeer tot verbazing van mevrouw Offen-bach. Die zat er nog lastig mee, want zij moest van middag persé naar Amersfoort. Ik zeg: mensch, je gaat, ik red me wel. Dat is alles. En zoo wordt verklaard, dat op jouw bellen niet de hospita, maar de hospitant de deur opent. Ik kan de menschen wel laten bellen, maar och, je -leunt niet weten, wat er is'aan de deur. En nu komt me daar Kea Steendam binnenrollen, welkom. De thee is gezet, 'k Heb ze nog niet gedronken. Je kunt me nu prach tig bedienen van thee. Misschien kun je in het een of ander trommeltje nog wel iets vinden, dat ons niet onwelkom is." „Ben.... je.... alleen.... thuis?" vraagt Kea benepen. „Maar dan kom ik niet binnen... Dat is. „In andere omstandigheden zou dat allicht ongepast zijn, Kea", zegt Abel plotseling ern stig, „maar nu niet. Want ik moet eens met je praten. Dat had i-k vóór de vacantie al wil len doen, maar toen zag ik er geen kans toe. En nu kom je me daar geheel onverwachts binnenvallen. deed de vijand weer vergeefs aanvallen met steun van talrijke tanks; hij verloor daarbij 15 vechtwagens. Jagers schoten in felle luchtgevechten boven het centrale en Noordel ij ke front, zonder zelf ver liezen te lijden, 32 bolsjewistische vliegtui gen neer. Het bestoken van het ravitaillee- ringsverkeer op het Ladogameer werd voortgezet, des nachts werd het stede lijk havengebied van Moerman sk aan gevallen. InNoord-Afrika plaatselijke ge vechtsactiviteit. De vijand leed bij verras sende aanvallen van snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen in L i b y e gevoelige ver liezen aan vrachtauto's en gereedschappen en verloor tijdens luchtgevechten 3 vliegtui gen. In de haven van B o n e zijn 2 vijandelijke bewakingsvaartuigen beschadigd. Bomtref- fers hebben op een vijandelijk luchtsteun- punt in het Zuiden van Tunesië om vangrijke vernielingen aangericht, 's Nachts hebben Duitsche gevechtsvliegers voor Bougie van een convooi 2 koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 16.000 brt in den grond geboord. Vijf koopvaarders werden zwaar beschadigd. Bovendien bracht een Duitsche duikboot ten Oosten van Al giers een vijandelijken duikbootjager tot zinken. Dezelfde duikboot torpedeerde later een groot vrachtschip. I In de vroege ochtenduren hebben Britsche vliegtuigen heden storingsaanvallen onder nomen opWest-Duitsch gebied. De bevolking leed verliezen, er ontstond gerin ge schade aan gebouwen. Het Ital. legerbericht meldt Matige militaire bedrijvigheid aan de fron ten van de S y r t e en T u n i s, waar wij plaatselijke aanvallen van vijandelijke deta chementen hebben afgeslagen en eenige krijgsgevangenen hebben gemaakt. Italiaan- sche luchtformaties hebben opnieuw de ha ven van Bone aangevallen en in samen werking met Duitsche escadrilles aanvallen gedaan op colonnes gemotoriseerde strijd middelen. Ruim 50 hunner werden buiten ge vecht gesteld en talrijke andere beschadigd tijdens herhaalde aanvallen in scheervlucht. Vijf jagers van den vijand werden neerge schoten tijdens luchtgevechten overdag. Voor de Algerijnsche" kusten hebben Duit sche vliegtuigen met succes een convooi aan gevallen, 2 schepen van 8000 ton elk werden getroffen en in den grond geboord. Vijf an dere werden met stelligheid getroffen. Amerikaansche viermotorige bommenwer pers hebben gisteren talrijke brisantbommen geworpen op de havenwijk en de centrale wijken van Palermo, waardoor particu liere woningen instortten. De bevolking leed verliezen, tot dusverre zijn 46 dooden en 262 gewonden geteld. Er werden ook eenige brandbommen geworpen op Licata. Gemeld wordt, dat er lichte schade is aangericht aan eenige gebouwen en dat 1 persoon ge wond werd. Rede van Roosevelt. President Roosevelt heeft Donderdagmid dag met een boodschap het 78ste Congres der Vereen. Staten geopend. Aan zijn rede kan, op grond van ontvangen D.N.B.- en S. PT.-telegrammen, het volgende worden ont leend. Roosevelt begon met een overzicht van wat er in het afgeloopen jaar door de Ver. Staten is gedaan. Hij noemde de gebeurte nissen aan het Russische front en wel in het bijzonder de verdediging van Stalingrad en •het nieuwe offensief der Sovjets den belang rijksten factor. In de tweede plaats noemde de president den grooten opmarsch der Ja panners en den toenemenden weerstand hun door de geallieerden geboden en in de derde plaats wees hij op het Britsche offensief in Lybië en op de Britsch-Amerikaansche lan dingen in Fransch-Noord-Afrika. Ten slotte maakte Roosevelt melding van den strijd tegen de Duitsche onderzeebooten en van wat hij noemde de' toenemende superioriteit der geallieerden in de lucht. In den Stillen Oceaan, aldus Roosevelt, is de zeeslag bij de Midway-eilanden de be langrijkste Amerikaansche overwinning ge weest. Hierdoor zijn de verbindingswegen der geallieerden over den Stillen Oceaan verzekerd. Op het Europeesche oorlogstooneel is het „Maar, maar.... ik ga niet mee naar bin nen, Lasterie 1" zegt Kea, nog ontdaan. „Dat doe je wel, Kea. Trek je manteltje uit. Daar is de kapstok. We drinken een kop thee en praten wat. Hoe staan de zaken op het dorp? Niets bijzonders? 't Is of ik een eeuw ben weggeweest! Wil je wel gelooven, dat ik smartelijk naar hier verlangde? Mis schien ben ik daarom wel vroeger gekomen, want, eerlijk gezegd, iets te doen heb ik hier niet vóór Woensdag." Onder zijn opgewekt spreken is Kea wat kalmer geworden. De kleur is op haar wangen teruggekeerd. Feitelijk gedachtenloos trekt zij haar manteltje uit en iets later zitten ze tegenover elkaar in de voorsuite, waar het vrij koel is, omdat het scherm de warme zonne stralen tegenhoudt. Abel wacht het antwoord op zijn vraag niet af. Dat kan hem niets schelen. Hij beseft, dat nu zijn moment gekomen is. „Dat is een onverwachte ontmoeting, Kea", zegt hij. „Ik had gedacht, je Vrijdag op de repetitie te zullen ontmoeten en dan, dat was mijn bedoeling, zou ik de gelegenheid hebben gezocht, je even apart te spreken, om af te spreken, waar en wanneer wij elkander eens konden ontmoeten. Die gelegenheid zoek ik al lane. Kea. Geloof je dat?" „Ik heb geen reden, om aan je woorden te twijfelen", glimlacht zij, het hoofd gebogen. „Ik had al veel eerder willen komen, maar mijn studie hield mij. tegen. En.... ja. ik wist niet.ik had niet de minste zekerheid.je moet eerst eens uitkijken, hé....'je begrijnt wel(Wordt vervolgd.) i allereerst de taak der Amerikanen geweest den druk op de Sovjet-Unie te verminderen. Uitgaande van deze overweging heeft men het plan voor de operaties in Noord-Afrika gemaakt en met zeer geringe verliezen ten uitvoer gebracht. Reeds nu heeft deze expe ditie resultaten afgeworpen. Wanneer de ge allieerden tot den definitieven aanval zullen zijn aangetreden, zullen zonder twijfel alle troepen der Asmogendheden van de Zuide lijke kust en van de Middellandsche Zee worden verdreven. Natuurlijk kan ik niet voorspellen, aldus Roosevelt, hoe de gevechten zullen verloo- pen en ben ik niet in staat te zeggen, waar en wanneer de eerstvolgende slag in Europa geleverd zal worden. Eén ding staat echter vastde superioriteit der As-mogendheden in de lucht is definitief voorbij. De lucht macht der Engelschen, Russen en Amerika nen zal onverzoenlijke slagen uitdeelen. Roosevelt zei niet te willen voorspellen, wanneer de oorlog ten einde zou zijn. Hij geloofde echter, dat het jaar 1943 den gealli eerden een aanzienlijken voorsprong zal ge ven op de wegen, die leiden naar Berlijn, naar Rome en naar Tokio. Roosevelt gaf toe, dat de productie van vliegtuigen en tanks, wat het aantal betreft, niet zoo groot is geweest, als aan het begin van 1942 was geschat. Met dat al zijn echter toch 48.000 militaire vliegtuigen gebouwd. Alleen reeds in Decem ber zijn 5500 vliegtuigen geconstrueerd en de productie stijgt nog steeds. In totaal be schikken wij op het oogenblik over 56.000 strijdwagens, waarbij ook de gemotoriseer de kanonnen zijn begrepen. De sterkte van het Amerikaansche leger is tenslotte door den president becijferd op 7 millioen man, tegenover 2 millioen een jaar geleden. Hiervan bevinden zich millioen buiten de Vereen. Staten. Bij onze vrijwilligers. Belangstellend kijken de mannen naar de prestaties van hun kame raden. Orbis-Holland-Pax m. Keuringen voor Waffen-S.S. en Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen, ten einide te worden gekeurd. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding geschiedt in Nederland, waarna de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 11 Jan. 10 u.Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg12. Jan. 10 u.Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. DE BONNEN. Tot en met 16 Januari 1943. 03 Brood (A en B), Beschuit, Vleesch (A en B), Aardappelen (A en B), Melk, Taptemelk, Tabak (03 A) en Cigaretten. 11 tot en met 22 Januari 1943. 03 Boter: rantsoen boter of margarine. 11 Jan. tot en met 11 Maart 1943. 01 Boter: rantsoen boter of margarine. J. v. H. fietste gisteravond door de Sta tionsstraat zonder afgeschermde voorlamp. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal. Goes. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen G. J. B. wegens overtreding van de Boterwet. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Burgemeesters installatie. Zooals wij reeds meld den, werd gisteren de heer M. Tuiten ge ïnstalleerd als burgemeester dezer gemeente. Hierbij waren o.m. aanwezig de heer refe rent Korte als vertegenwoordiger van den heer Beauftragte van den Rijkscommissaris, dhr J. A. Dekker, gemachtigde v. den leider van de N. S. B,, de burgemeester van Goes, de wnd burgemeester van 's-Heer Abtsker- ke, het gemeentepersoneel, functionarissen van de N. S. B., e.a. Nadat de secretaris het benoemingsbesluit had voorgelezen en de heeren Straub en Tui ten hun toespraken hadden gehouden, waar van wij gisteren reeds verslag gaven, voerde referent Korte het woord. Spr. herinner de o.a. aan het woord van Frederik de Groo- te, dat het volk er niet is voor de ambtena ren, maar de ambtenaren voor het volk. De burgemeester moet er ook zoo over denken en eerste dienaar zijn van het volk en geen dictator. Hij moet de ge meenschap dienen. Spr. vertrouwde, dat ook in Kloetinge betere ideeën ingang zouden vinden over het nationaal-socialisme en dat de opbouw hier zou geschieden in nat.-soc. zin. De heer J. A. Dekker deelde mede, dat de heer Tuiten niet heeft gesolliciteerd naar het burgemeesterschap van Kloetinge. Maar de aandacht is op hem gevallen en daarop is hij aangewezen. Spr. wees er op, dat de taak van den burgemeester belangrijker is gewor den. Spr. hoopte, dat de heer Tuiten geen halfheid, maar beslistheid van de ambtena ren zou vragen. Hierna bood de heer Noom uit Goes aan den heer Tuiten het portret van Mussert aan, waarna het officieele gedeelte werd ge sloten. Daarna werd in de gemeenteherberg receptie gehouden. 's-HEER ARENDSKERKE. Gistermiddag had ten gemeentehuize de installatie plaats van den heer A. C. Hollebrands als burge meester dezer gemeente. Daarbij werd het woord gevoerd door de heeren J. Hommes (wethouder), A. C. Hollebrands (burge meester), Referent Korte (namens den Be auftragte) en J. A. Dekker (gemachtigde van den leider der N. S. B.), waarna de heer Noom uit Goes een foto van Mussert aan bood. Hierna volgde een receptie. Op den inhoud der redevoeringen hopen wij in een volgend nummer terug te komen. DRIEWEGEN. De landbouwvereeniging „Eendracht maakt macht" hield haar alg. ver gadering. De inkomsten in 1942 bedroegen f 11421.72. Uitgegeven werd f 11414.67, alzoo een batig slot van f 7.05. Tot lid van het be stuur werd bij acclamatie herkozen de heer W. Westveer. De onkosten per baal worden verhoogd tot 16 cent. BORSSELE. Bij besluit van den secretaris generaal van het Departement van Binnenland-/ sche Zaken is G. A. Bax, gerekend van 1 De cember 1942 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Borssele benoemd. ZATERDAG 9 JANUARI 1943. De wereld gaat voorbij en hare begeerte, maar wie den wil van God doet, blijft tot in eeuwigheid. 1 Joh. 2 17. Zon: op 8.49, onder 16.44. Maan: op 10.38, onder 20.56. 13 Jan.: Ie kw.; 21 Jan. Volle m. ZONDAG 10 JANUARI 1943. 'k Zal met mijn gansehe hart Uw eer Vermelden Heer U dank bewezen. Zon: op 9.49, onder 16.46. Maan op 11.8, onder 21.13. DE HOOI KIST BEWAART DE WARMTE; MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN. NED. HERV. KERK. B e r o e p e nte 4 Heerlen (vac, P. Fagel), J. J. P, V a 1 e t o n te Zierikzee (toez.)te Lage-Vuur- sche, I, Schipper te Bunschoten (toez.), Bedankt: voor 's-Gravenhage (vac. K. v. d. Pol), Jac. Vermaas ie Huizen (N.-H.). GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar R'dam-Delfshaven (schipperspred.), I cand. M. de Wit, hulppred. aldaar. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. Kerk: Benoemd te Elim (Dr.), cand. L. Luteijn te Groningen. Aangenomen naar Geldermalsen, cand. A. C. J a 1 i n k, hulppred. te Middelburg naar Wieringermeer, cand. F. Bloemhof te I Huizum (Fr.). Bedanktvoor Baarn, cand. A. C. J a 1 i n k hulppred. te Middelburg; voor Hille- gom en Raalte, cand. F. Bloemhof te Hui zum (Fr.). DE SCHEURING TE POORTVLIET. Omtrent de scheuring in de Geref. Kerk te Poortvliet, waarvan een deel dezer gemeen te een vrije kerk heeft gesticht, vernemen wij nader, dat uit en door het trouw gebleven deel der leden van de Geref. Kerk aldaar een nieuwe kerkeraad is gekozen. Deze heeft bereids aan de classis Tholen hulp en bij stand verzocht en verkregen. In de laatste gehouden vergadering van de classis Tholen welke speciaal voor deze gelegenheid was bijeengeroepen, heeft de consulent van de kerk te Poortvliet, Ds C. A. Vreugdenhil van Oud-Vosmeer, een uitvoerig verslag ge geven van den gang van zaken in de ge meente te Poortvliet, waarop een breede dis cussie volgde, terwijl de classis verschillende besluiten nam. Ned. Herv. Kerk. St. Maartensdijk (Evang. Rehoboth), Woens dag 7.30 u. ds Gall te Weesp. Middelburg (Geref. Bond, Luth. Kerk), 10 'l. dhr v. Teilingen te Leiden. Geref. Kerken. Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds Kraan (H. Av.). Oostkapelle, 9.30 en 2.30 u. ds Vreugdenhil te Oud-Vossemeer. 's-Gravenpolder, 9.30 en 2 u. cand. v. d. Jagt Geref. Kerk (H. V.). Middelburg, 10 en 3 u. ds Herngreen te Amersfoort (H. Av.). vruchtbaarheid kan veroorzaakt worden door a. Uitwendige omstandigheden (armoedstoe- stand, ziekten, nachtvorsten), b. Inwendige, on veranderlijke eigenschappen van den boom. Verscheidene pruimen behoeven steeds kruis- bestuiving, zijn dus zelf steriel, anderen daar entegen zelffertiel en kunnen dus zichzelf be stuiven. Willen variëteiten elkaar kunnen be stuiven, dan moeten ze gelijk bloeien. Hierop moet men letten bij de soortenkeus. Jaarlijksche snoei is steeds gewenscht en moet in den zomer na de pluk worden uitge voerd, om infectie door de loodglanszwam te voorkomen. Zoowel uitdunnings- als vervang- snoei moeten worden toegepast. Het dunnen der vruchten is noodzakelijk om een betere kwaliteit te oogsten, die financiëel betere resul taten geeft. Tevens wordt uitputting van den boom voorkomen. Het is te wenschen, dat na deze oorlog meer zorg aan het sorteeren en verpakken zal kunnen' worden besteed, aldus spr. Verder voerden nog de heeren A. Provoost en S. K. Phaff het woord. Op het door hen gesprokene hopen wij in een volgend nummer terug te komen. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Rechtbankzitting van Vrijdag 8 Jan. 1943. DE BRAND TE 's-GRAVENPOLDER. In den nacht van 1 op 2 Nov. j.l. ontstond er brand in de schuur van den landbouwer Rijk te 's-Gravenpolder. Er iets uit te red den was ondoenlijk, zoodat alleen een veu lenicon worden bevrijd. Een groote hoeveel heid hooi, granen, boonen, bieten, werktui gen en een 7-tal rijwielen werden een prooi der vlammen. Na het blusschen werd gecon stateerd, dat van de in stapels gestaan heb bende zakken graan niet alles was verbrand, doch dat er verschillende zakken werden vermist. Sporen wezen in de richting van de aldaar wonenden 32-jarigen expediteur C. den Dekker. Bij een gehouden huiszoeking werden op verschillende plaatsen, als geiten stal, in konijnenhokken enz., verborgen in totaal 15 zakken, graan aangetroffen, n.l. tarwe, haver en gerst. Bezwarend was voor verd. ook de verklaring van zijn echtgenoo- te, dat hij dien nacht een tijdlang weg was geweest. Tenslotte legde hij een volledige bekentenis af. Inderdaad had hij eerst de bij hem gevonden zakken graan uit de schuur weggehaald, hiertoe gedreven door geld zucht, daar hij f 1 per kg kon krijgen. Om zijn sporen weg te maken, besloot verd. toen maar de vlam er in te steken. Ten ein de een tweetal stieren niet te doen verbran den had hij de ketting van een der dieren verwijderd en de deuren van de stal open gezet, terwijl het andere dier leans had ge zien los te breken. Verd. zit in voorarrest. Verdachte zegt ter zitting nog, dat hij bang werd,- dat de diefstal ontdekt zou wor den. Hij zegt niet geweten te hebben, dat er nog een veulen en een kalf in de schuur stonden. De stieren had hij gelegenheid ge geven om te ontsnappen, en ook het veulen heeft hij nog gered. De Officierde brandstichting is bewezen. Verd. heeft hierdoor groote schade veroor- Landbouwers en veehouders tot hooge boeten veroordeeld. De tuchtrechter te Alkmaar had een vee houder te Amsterdam, die gedrurende gerui- men tijd groote hoeveelheden melk aan haar wettelijke bestemming had onttrokken, veroor deeld tot 'n geldboete van f 2000. 't Centraal college voor tuchtrechtspraak achtte het feit echter zoo ernstig, dat het deze boete in hoo- ger beroep verzwaarde tot f 4000. Een land bouwer te Geertruidenberg zag zich voor het zelfde feit een boete van f 1000. opgelegd. Twee andere boeren werden tot dezelfde straf veroordeeld, o.a. wegens het zonder vergun ning in voorraad hebben van een karninrichting. Een veehouder te Woerden kreeg f 2000. boete wegens clandestienen verkoop van melk, en een landbouwer te Oisterwijk eveneens f 2000. boete, o.m. wegens het in voorraad hebben van kaas en boter, zonder daartoe gerechtigd te zijn. BURGEMEESTERS. De Commissaris- Generaal voor Bestuur en Justitie heeft be noemd tot burgemeester van Diepenveen den heer M. H. Batjes, met gelijktijdig ont slag als burgemeester van Blankenham en Kuinre. DE ARBEIDSDIENSTPLICHT. In verband met vragen omtrent arbeidsdienst plicht wordt verwezen naar de wijziging in het arbeidsdienstplichtbesluit d.d. 19 Sept. '42, waarbij wordt bepaald, dat voor het vervul len van den arbeidsdienstplicht kunnen wor den opgeroepen alle jonge Nederlanders die zijn geboren op of na 1 October 1924. Onder deze bepaling vallen derhalve ook de jongens, die hun eind-examen HBS, Gym nasium e.d. hebben gehaald en die den leef tijd van 18 jaar hebben bereikt. Indien zij nog 17 jaar zijn, staat voor hen de moge lijkheid open om vrijwillig arbeidsdienst plicht te vervullen. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 10 Januari 1943. 's M. tot 8.49 u. 's Av. van 16.46 u. Maandag 11 Januari 1943. 's M. tot 8.48 u. 's Av. van 16.47 u. BURGEMEESTERSBENOEMING. De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Ju stitie heeft benoemd tot burgemeester van Westkapelle Ir P. J. van Aartsen te 's-Heer Abtskerke. Middelburg. Eind December of begin Januari ver dween uit een werkplaats aan den Kanaal- weg een rol staaldraad. De eigenaar A. J. K. deed aangifte bij de pplitie. Schouwen-Duiveland. HAAMSTEDE. Installatie burge meester. In tegenwoordigheid van autori teiten, leden van de N.S.B. en andere genoo- digden had de installatie plaats van den nieuw- benoemden burgemeester, den heer J. P. C. Boot te Haamstede. Na voorlezing van het be noemingsbesluit door den gemeentesecretaris, hield waarnemend burgemeester, wethouder Den Boer, een installatierede. Hierna hield de nieuwe burgemeester een rede, waarmee hij het burgemeestersambt aanvaardde. De burge meester van Goes hield .daarna een rede na mens den gewestelijken leider der N.S.B., die verhinderd was. De groepsleider bood daarna namens de groep een foto aan van den leider der N.S.B. PRUIMENDAG. Gisteren heeft de afd. Zeeland van de Ned. Pomologische Vereeniging in het „Schuttershof" te Goes een ontwikke lingsdag voor de fruitteelt gehouden, welke druk bezocht was. Hij was ditmaal speciaal gewijd aan de pruimencultuur. De voorzitter, de heer J. Q. C. L e n s h o e k van Kloetinge heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom in 't bijzonder de sprekers, alsmede de vertegenwoordigers van den Plan- tenziektekundige dienst en van de Ned. Heide maatschappij. Vervolgens wees spr. erop, dat naast de peer en de appel ook de pruim de aandacht ver dient. Hij hoopte daarom dat deze ontwikke lingsdag zou bijdragen tot de verbetering vah de pruimencultuur. Hierna was het woord aan Ir G. de Ba k- k e r, Rijkstuinbouwconsulent in onze provin cie, die sprak over: „Beteekenis en cultuur der pruimen". Spr. begon met op te merken, dat in de toekomst stellig vakkennis vereischt zal zijn om het beroep van fruitkweeker te kunnen uitoe fenen. Het is te verwachten, dat verder gaande ordening van het bedrijfsleven de onvolwaar dige bedrijven en eveneens de ongewenschte variëteiten enz. zal uitschakelen. Deze ordening zal echter veel heilzaam werk kunnen doen, indien deze wordt uitgevoerd door de vakge- nooten zelf. Daarom thans rustig verder wer ken en ons ontwikkelen. De productie yan appels, peren, kersen en pruimen verhoudt zich in Nederland ongeveer als 100 50 8 10 en in Zeeland als 100 45 5 15. In Zeeland is de pruimencultuur van veel beteekenis en-is deze vooral gelocaü- seerd in Zuid-Beveland. Goes is de laatste ja ren de grootste pruimenveiling van Nederland. De pruim hoort vooral thuis in het kleine, in tensieve fruitteeltbedrijf. Vervolgens ging Ir. de Bakker uitvoerig de pruimencultuur in Zee land na. Het is toe te juichen, dat deze de laatste 30 jaren zoo is toegenomen. Pruimen kunnen volstaan met 'n minder'kwa liteit grond dan appels en peren, maar vragen wel een hooge stikstofbemesting. Te geringe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1