WOENSDAG 6 JANUARI 1943 - 57e Jaargang, No. 80 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND feuilleton BINNENLAND DAGKALENDER uit de provincie """landentuinbouw voor hoofd en hart Die wereld en dat leven en nulke menschen heeft Christus overwonnen! kerk en school Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-STEUNPUNT IN KAUKASUS GENOMEN. - SOWJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. - LUCHTAANVALLEN OP WEST-DU ITSCH GEBIED EN Z.O.-KUST VAN ENGELAND. Het opperbevel -van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het westen van den Kaukasus is in een verrassenden aanval een vijandelijk steun punt genomen. Gevechtsvliegers vielen de ha veninstallaties van G e 1 e n di s j ik aan en dreven transportcolonnes langs den kustweg uiteen. Vijandelijke aanvallen in het gebied van de T e r e k werden afgeslagen. De zware afweergevechten. in het Don- gebied duren voort. In den centralen sector van het front hebben de SoVvjets bij de gevechten om W e - 1 i k ij e L o e k i weer 14 tanks verloren. Aanvallen van de vijandelijke infanterie ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en uit- braakpogingen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten, die tijdens de afgeloopen ge vechten waren ingesloten, mislukten. Ook aan de W o 1 c'h o v en voor Leningrad wer den hier en daar vijandelijke aanvallen afge slagen. Aan het Kandalaksja - front zijn aan vallen van de bolsjewieken onder bloedige ver liezen mislukt. Verscheidene vijandelijke ge vechtsgroepen, o.a. een skibataillon, werden ingesloten en vernietigd, talrijke wapens wer den als buit binnengebracht. In Tunesië werden bij stoottroeponder nemingen steunpunten van den vijand veroverd en Engelsche gevangenen binnengebracht. Het luchtwapen zette zijn aanvallen op vijandelijke luchtsteunpunten voort en veroorzaakte daarbij omvangrijke verwoestingen. Ter begeleidende bescherming in den strijd gebrachte Duitsche jagers schoten zonder eigen verliezen acht vijandelijke vliegtuigen neer. Aanvallen van Britsche vliegtuigen op West -Duit sch gebied veroorzaakten schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolkingvier meermotorige vliegtuigen wer den neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben overdag militaire installaties aan de Z'uid- oostku.st van Engeland aangevallen. Beveiligingsstrijdkrachten der marine en af weergeschut der marine hebben voor de Fransche en de Nederlandsche k u s t op 3 en 4 Januari drie vliegtuigen neer geschoten. Het Italiaansche legerbericht meldt: Aan het front in de S y r t e werd ook gisteren de bedrijvigheid te land en in de lucht belemmerd door het aanhoudende slechte weer. In de Zuid-Libysche woestijn nam de druk op onze vooruitgeschoven posten toe. In Tunesië wordt de versterking der onlangs veroverde stellingen voortgezet. Bij de gevechten van 3 Januari hebben wij 300 gevan genen gemaakt, onder wie 6 officieren. In een geslaagde overval heeft een .Duitsche storm troep twee versterkingen vernield en 2 Brit sche officieren en 28 manschappen gevangen genomen. Bij levendige luchtgevechten hebben Duitsche escadrilles 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 4 op den grond staande vijande lijke toestellen geraakten in brand. In den afgeloopen nacht zijn de havenwer ken en de opslagplaatsen in de haven van Algiers door onze vliegtuigen aangevallen Een onzer duikbooten is niet op haar basis' teruggekeerd. Bij een luchtaanval op Lampedusa werd geen ernstige schade aangericht. De slag aan den Don. Naar de A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt wordt de val van Welikije Loeki, welke door Moskou bekend gemaakt is, van Duitsche zijde pertinent tegengesproken. Voorts wordt er op gewezen, dat de spiltroe- pen, behoudens enkele plaatselijke sectoren, se dert 14 dagen geen duimbreed grond hebben prijsgegeven. Het ongunstige weer maakt het gevechtster rein moeilijk begaanbaar. Er valt veel regen en sneeuw. In den grooten aïweerslag aan het GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. o Donfront is nog steeds geen beslissend stadium bereikt. Van Duitsche zijde houdt men rekening met het feit, dat de bolsjewisten, zoodra een aan houdende vorst dit mogelijk maakt, zullen trachten, groote troepencontingenten over de Wolga ten Zuiden van Stalingrad te zetten. De militaire correspondent van het D.N.B. constateert, dat de slag in het Oosten onver minderd in hevigheid voortduurt, met voorloo- pig nog wisselend succes. Zoowel in Welikije Loeki als in Stalingrad beheerschen de Duit sche en verbonden troepen nog steeds het veld. De bolsjewisten verloren in den tijd van 1 tot 31 Dec. 1942 in totaal 3522 tanks. Korte Berichten. Tsjiang Kai-sjek zal naar de Sovjet-Unie reizen, ten einde daar een ontmoeting te heb ben met Stalin. Na zijn bezoek aan Stalin zal hij zich ook nog naar Washington begeven. (D.N.B.) Maandagavond hebben Britsche bommenwerpers boven West-Duitschland ge vlogen. Zij lieten bommen vallen, waardoor de burgerbevolking geringe verliezen leed en schade aan gebouwen in woonwijken werd toe gebracht. Volgens tot dusver ontvangen be richten zijn vier der bommenwerpers neerge schoten. (S.P.T.) Officieel wondt te Londen mede gedeeld, dat te Dzjiboeti, de hoofdstad van Fransch-Somaliland, 33 leden der Italiaansche wapenstilstandscommissie, die sedert 1940 daar verblijf hielden, gearresteerd en maar een krijgsgevangenkamp overgebracht zijn. 35.) „Daar ben ik juist wel eens bang voor, kind. Begin daar niet aan, want dan krijg je met vader het grootste ongenoegen, dat weet je toch wel? Heb je daarover nog niet na gedacht?" „Eerlijk gezegd, niet. Ik geloof het ook nog niet, moeder. Vader zal mij toch niet tegenwerken, als ik iemand lief heb, die boer is?" „Is er wat aan de hand, Kea?" vraagt de boerin bezorgd. „Neen, moeder. Maar het zou toch kun nen? Vader houdt toch te veel van mij, om mij tegen te werken? Hoe denkt u er dan over, moeder?" „Ik? Ja...,", de boerin aarzelt.... „ik zou je het liefst getrouwd zien met iemand, dien je liefhebt, zonder meer. Als die iemand een boer is, dan lijkt me dat 'f beste, met het oog op de boerderij. Maar- zoo niet, ja, i k zal je niet tegenwerken, maar vader wél, reken daar vast op. Vader wil persé, dat je een boer neemt. En, Kea, hoe weet je, dat een burger jongen je niet om je geld zou vragen?" _„Ja, moeder, dat is gelijk. Ik wou, dat ik niet de erfgename was en hier jongens waren. Dat zou veel gemakkelijker zijn." „Zoo is het, jammer genoeg, niet, kind. Enfin, denk er eens over na en doe geen on beraden stap. Er zijn toch wel boerenjongens, van wie je houden kunt?" „Misschien wel", zegt Kea benepen. „Al leen, ik ken er niet één". „Omdat je te weinig met hen in aanraking komt. Daarom vind ik eigenlijk, dat je op dien avond van Lasterie niet thuis hoort." Dat vindt Kea nu juist wel. Zij vlast er op, DE BOODSCHAP VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris heeft ter gelegen heid van de jaarwisseling zijn zienswijze ge geven over den internationalen toestand. De militaire gebeurtenissen van 1942 gaven hem aanleiding tot de conclusie, dat een situatie is ontstaan, waarin de Spilmogendheden nauwelijks meer rechtstreeks kunnen wor den aangevallen. Het thans nog resteerende Sovjet-Rusland* is nog slechts een rompstructuur, die be slissende voorwaarden van zijn militpire prestatievermogen heeft verloren, zoo merk te hij op. Wat den duikbootoorlog betreft, achtte de Rijkscommissaris de conclusie gewettigd, dat wij voor het jaar 1943 met de mogelijk heid van een vermindering der vijandelijke koopvaardij tonnage met nog weer 5 miljoen ton kunen rekenen. Het overzicht wordt „waarlijk overweldi gend gunstig", wanneer men let op de ont wikkeling, die door de deelneming van Ja pan is ingeleid, zoo ging de Rijkscommissa ris verder. Economisch is verder het dieptepunt van den voedingstoestand van Europa achter den rug. Door een steeds volmaakter organisatie van arbeidskrachten en van productiewijze beleeft de bewapening een stijging, waar door zij rustig de concurrentie kan opnemen met hetgeen men op het oogenblik aan den anderen kant mag verwachten. In het Oosten is de strijd strategisch ber slist. Waarop het daar thans aankomt is de ruimte te overwinnen, d.w.z. de organisa tie van de veroverde ruimte te doen slagen. Voor de soldaten der Vereen. Staten, aldus de Rijkscommissaris, zijn er nauwelijks nog kansen om eens beslissend in het wereldge beuren in te grijpen. Nochtans houdt hij re kening met het geval, dat de troepen der Vereen. Staten eenmaal een poging zullen doen een militaire beslissing in deze worste ling tot stand te brengen. De taak, waarvoor de Spilmogendheden aan het begin van de derde en wellicht laat ste fase van den wereldoorlog staan is, om uit een strategisch gunstige positie aanvallen af te weren, die door hun voornaamsten tegen stander over een afstand van ruim 600 km met een door de duikbooten onbevaarbaar gemaakte zee naar de kusten van Europa gebracht moeten worden. nu zij eenmaal weet, dat eb ook anderen ko men dan onderwijzers. Het gesprek stokt. Kea neemt een boek, maar haar moeder merkt, dat zij zoo goed als niet leest. Elk oogenblik kijkt zij in de verte, vermoedelijk om na te denken over wat haar moeder hee'ft gezegd. Dê~ volgende dagen is Kea opmerkelijk stil. Zij gaat niet met enthousiasme naar het avondje, waarvan zij zich zooveel heeft voor gesteld. Elk moment in de nabijheid van Las terie brengt haar hart dichter bij hem en dat mag niet, want vader.... Er komt iets van opstand in haar. Mag vader zóó over haar beslissen? Als zij nu zielsveel van AbeLhoudt en.... dat wéét zij, moet zij hem dan op geven, omdat vader een boer wil? Moet zij dan een boer trouwen, ook al houdt zij niet van -den jongen, hoe aardig die ook kan zijn? Strekt de kinderplicht nu zóó ver, dat zij een voudig heeft te gehoorzamen? Dat kan zij niet gelooven. Het probleem brengt haar in zwa- ren tweestrijd. En met een bekommerd hart Militair, economisch, vooral echter mo reel, beschikken wij, zoo besloot de Rijks commissaris, over een bewapening, waaraan onze tegenstanders niet kunnen tippen, ter wijl onze tegenstanders op den duur noch over de noödige besluitvaardigheid, noch over de offervaardigheid beschikken, Keuringen voor Waffen-S.S. en Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen, ten einde te worden gekeurd. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon, De opleiding geschiedt in Nederland, waarna de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de "Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 7 Jan. 9 u.Zwolle, Hotel Peters-, Markt 15 u.Assen, Frieslandkazerne, Vaart Zuid zijde; 8 Jan. 9 u.Groningen, Concerthuis, Poelestraat14 u.Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat9 Jan. 9 u.Amsterdam, school Iepenweg 1310 Jan. 10 u.Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats; 11 Jan. 10 u.: Amers foort, Dienstgebouw, Leusderweg; 12 Jan. 10 u.Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 7 Januari 1943. 's M. tot 8.50 u. 's Av. van 16.42 u. GEEN WINTERJAS. Vergunningen voor den aankoop van een winterjas of -mantel worden slechts gegeven aan perso nen, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt en die tevens kunnen verklaren, geen regenjas of jekker te bezitten. Den distributiediensten zijn normen be kendgemaakt, waaraan diegenen moeten vol doen, die nog voldoende punten voor een winterjas op hun textielkaart hebben. Ook bestaan er bepalingen om in bepaalde geval len iemand, die niet over voldoende punten op zijn kaart beschikt, extra punten en een speciale vergunning voor dit doel te geven, MANDARIJNEN VOOR KINDEREN, Op de aan kinderen, geboren tusschen 30 November en 28 December 1938 uitgereikte bonkaarten voor de 13e periode 1942 en de le periode 1943 komen noch de bonnen Re serve 373 voor (recht gevende op appels), noch de bonnen Reserve 4—*03 (recht geven de op mandarijnen), noch de bonnen Reser ve 4—04 (recht gevende op mandarijnen en/ of sinaasappelen). Deze kinderen zouden dus geen appelen, mandarijnen of sinaasappelen kunnen verkrijgen. Voor hen worden daar om thans 1200 gram mandarijnen ter be schikking gesteld op bon Reserve 302 van de bonkaart voor de le periode 1943. Deze bon dient men daartoe bij den plaatselijken distributiedienst in te leveren, onder overleg ging van de stamkaart van het kind. De dis tributiedienst plakt den bon op een verkla ring, waarop vermeld staat„Geldig voor I 1200 gram mandarijnen". I Met nadruk wordt er op gewezen, dat uit- I sluitend kinderen, geboren tusschen 30 Nov. en 28 Dec. 1938 voor zulk een verklaring in aanmerking komen. WOENSDAG 6 JANUARI 1943. Ik schrijf u jongelingen, want gij hebt den booze overwonnen. 1 Joh. 2 13b. Zon: op 8.51, onder 16.41. Maan: op 8.22, onder 17.03. Vandaag: Nieuwe maan. 13 Jan.: le kw. De Nieuwjaarsreceptie bij den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss Inquart. Generalkom- missar Hauptdienstleiter Schmidt bréngt den N ieuwj aarsgelukwensch van de N.S.D.A.P. over. Polygoon-Zeijlemaker- Pax m. gaat zij dezen Woensdagavond nair het dorp. Eenmaal in het opgewekt gezelschap Kea heeft niet geweten, dat Lasterie zóó bevriend is met den dominee; die twee gaan met elkaar als gelijken om ontdooit zij en doet ha»'d mee aan de algemeene, gepaste vroolijkheid. Abel blijkt een goed gastheer te zijn en me vrouw Offenbach neemt op keurige wijze de honneurs waar. Er wordt gepraat, gemusiceerd, gezongen en het is half twaalf vóór men er erg in heeft. Uit volle -borst zingt Kea mee'k Wil u, o God. mijn dank betalen...." Zij kan en wil* danken. Zij kan danken, want zij weet alweer met groote zekerheid, dat, zonder dat er tusschen hen beiden nog een woord van hart tot hart gewisseld is, dat Abel vah haar is en zij van Abel. Daar kan en mag vader niet tusschen komen. (Wordt vervolgd.) BELASTINGDIENST. Mét ingang van 1 Febr. 1943 worden verplaatst De grensltommiezen L. C. Meertens van Oud-Vroenhoven, invoerrechten en accijnzen naar Sas van Gent velddienstF. J. Die- rickx van Sittard velddienst, naar Oostburg, invoerrechten en accijnzen: G. Fokkens van Tegelen naar Philippine. Invoerrechten en accijnzen; J. M. Dooge, van Dinxperlo naar Zuiddorpe. Ingetrokken werd de verplaat sing van den kommies H. Dubbelman van Sas van Gent velddienst naar Zevenbergen. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Met ingang van 1 Maart 1943 werd eervol ont slag uit 's Rijksdienst verleend aan den ad junct-commies der registratie en domeinen M. Marinissen te Middelburg, directie der registratie en domeinen. t UITKEERINGEN GEMEENTEFONDS De definitieve uitkeeringen uit het gemeen tefonds over het uitkeeringsjaar 1941 zijn thans vastgesteld.. Voor Zeeland bedragen de uitkeeringen voor de voornaamste ge- meentenVlissingen f 84.230Middelburg f 70.730; Terneuzen f 36.768; Goes f 31.830; Hontenisse f 17.738; Zierikzee f" 16.874; O.- en W.-Souburg f 16.676; Axel f 12.377Vo gelwaarde f 11.814; Kruiningen f 11.366 en Yerseke f 11.239. De garantie-uitkeering bedraagt voor de voornaamste gemeenten: Vlissingen f 43.522 Middelburg f 35.436; Terneuzen f 12.279; Goes f 9686; O.- en W.-Souburg f 5349; Yer seke f 4901; Zierikzee f 4426; Axel f 3666; Sas van Gent f 2738 en Hulst f 2497. DE HERIJK VAN MATEN, GEWICH- TEN, ENZ. De wnd Commissaris der Pro vincie heeft besloten, dat de herkeuring der maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen in 1943 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hettben op de volgende dagen 5, 6, 8, 9, 12, 13, 14, 15 en 16 April voor Goes, 7 April voor Kattendijke en 15 en 16 April voor Kloetinge te Goes19, 20, 21 en 22 April te Wemeldinge27, 28, 29 en 30 April te Yerseke; 3 Mei te Rilland-Bath 4, 5 en 6 Mei te Krabbendijke7 en 10 Mei te Waarde; 11 en 12 Mei te Kruiningen; 13 en 14 Mei te Hansweert17, 18, 19, 20 en 21 Mei te Kapelle24 en 25 Mei te Wol- phaartsdijk26 en 27 Mei te 's-H. Arends- kerke; 28 Mei te Heinkenszand; 31 Mei te 's-Heerenhoek1 Juni te Borssele; 2 Juni voor Ovezande en Nisse te Ovezande; 4 Juni voor Ellewoutsdijk en Driewegen te Elle- woutsdijk; 7 Juni te Baarland; 8 Juni voor Oudelande te Baarland; 9 Juni te Hoede- kenskerke10 Juni voor 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke te 's-Gravenpolder15, 16 en 17 Juni voor Hontenisse en Ossenisse te Hontenisse19 'Juni te Graauw en Lan- dendam; 21, 22 en 23 Juni te Hulst; 24 Juni voor St Jansteen; 25 en 26 Juni voor Clinge te Hulst28 en 29 Juni voor Stoppeldijk, Boschkapelle en Hengstdijk te Vogelwaar de; 30 Juni erTl Juli te Zaamslag; 2, 5, 6 en 7 Juli te Axel; 8 Juli te Koewacht; 9 Juli yoor Zuiddorpe en Overslag te Zuiddorpe 12, 13, 14, 15, 16 en 19 Jui te Sas van Gent; 14 Juli voor Philippine te Sas van Gent; 20 Juli te Westdorpe; 21 Juli te Sluiskil; 22, 23, 26, 27, 28 en 29 Juli te Terneuzen; 30 Juli te Hoek; 2 en 3 Aug. te IJzendijke; 2 Aug. voor Waterlandkerkje te IJzendijke; 4 Aug. te Biervliet5 Aug. te Hoofdplaat6 Aug. te Schoondijke; 9 en 10 Aug. te Oostburg; 11, 12 en 13 Aug. te Aardenburg; 16 Aug. te Sluis17 Aug. te Zuidzande18 Aug. te Re- tranchement19 Aug. te Cadzand20 Aug. j te Nieuwvliet23 Aug. te Groede24 en 25 Aug. te Breskens. Middelburg. E. A. D. deed aangifte van vermissing5 van zijn tabakskaart, welke hij op een toon bank in een winkel had neergelegd, P. J. deed aangifte van diefstal van zijn gummilaarzen en een lederen voorschoot. Tengevolge van de duisternis zijn ver scheidene personen te water geraakt. Allen konden gelukkig op het droge worden ge bracht en op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. Mej. M. T. werd geverbaliseerd -wegens onvoldoende verduistering van haar woning. Tegen P. R. werd proces-verbaal opge maakt terzake van het wielrijden in de avonduren, zonder dat zijn rijwiel wasvoor zien van afgeschermde verlichting. J. G. deed bij de politie aangifte, van vermissing van zijn rijwiel uit de keuken gang van een hotel. Goes. Maandag vierde de heer A. D. F. v. d. Wart, lid van Gedep. Staten van Zeeland, in den familiekring te Den Haag zijn 75sten verjaardag. Op verzoek hebben wij tevoren aan dit feit geen publiciteit gegeven. Zuid-Beveland. OUDELANDE. Tot leden van de com missie tot wering van schoolverzuim zijn herbenoemd de heeren; P. D. Blomaard, P. G. de Jong, J. Mol Mz. en Joh' v. 't Veer. Voor het aftredende lid, de heer A. W. Bu- teijn, die geen herbenoeming wenscht, zal nog iemand worden benoemd. LEWEDORP. Tijdens het afgeloopen bie tenseizoen werden op de stationsweegbrug „West-Kraayert" 5.152.593 kg suikerbieten gewogen. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Het afgeloopen jaar is voor de meeste Thoolsche visschers rijk gezegend geweest. Ofschoon de botvangsten niet bij zonder hoog waren, waren de verdiensten door de goede prijzen best. De vangsten van bliek en sardijn waren zeer rijk te noemen. Ook was de kreeftenvangst, mede tenge volge van de hooge prijzen goed loonend. De verzending van mosselen was veel lager dan vorig jaar, doch de kwaliteit was best. De verzending van oesters was niet hoog, doch ook hier speelden de prijzen een groo te rol. Een goed loon werd verdiend in de verschillende loodsen met het inmaken van mos'selen en sardijn en bliek. Over het alge meen was 1942 voor de visscherij zeer best. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Tegen een inwoner, die zon der vergunning een big had geslacht, werd proces-verbaal opgemaakt. Bij een melkhandelaar werd 4 mud tar we in beslag genomen, wqlke hij had ver kregen door ruiling van kolen met een land bouwer te Kerkwerve en een arbeider te Schuddebeurs. Tegen alle drie werd proces verbaal opgemaakt. Een inwoner dezer gemeente was werkzaam in zijn tuintje*. Een lid van de Jetrgdstorm had de onvoorzichtigheid met een windbuks van uit het raam te schieten in de richting van dien persoon. Het gevolg was, dat de kogel dien man in het rechter oog trof. Nog denzelfden dag moest hij op genomen worden in het ziekenhuis te Goes. Tegen genoemd lid werd proces-verbaal op gemaakt terzake het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. (Z. Nsb.) HAAMSTEDE. De installatie van den nieuwen burgemeester, dhr J. P. C. Boot, zal plaats vinden op Donderdag 7 Jan. a.s., des voorm. 10 uur, in het gemeentehuis. DE VOORJAARSHENGSTENKËU- RINGN (MET PREMIEËEURINGEN), qitgaande van de ver. „Het Ned. Trekpaard" zullen in Zeeland plaats hebbente Goes op 15, te Middelburg op 16, te Tholen op 28, te Zierikzee op 29 Januari, te Oostburg op 2, te Axel op 3 en te Hulst o-p 4 en 5 Februari. FRUITTEELTDAG. De afd. Zeeland der Ned. Pomologische vereeniging heeft te gen Vrijdag a.s.,in het Schuttershof te Goes een ontwikkelingsdag voor de fruitteelt ge organiseerd. Dergelijke dagen zijn voor de fruitteelt van de grootste beteekenis en wor den in onze provincie dan ook altijd druk bezocht. Mannen van wetenschap en prac- tijk zullen de fruitkweekers van voorlichting dienen en belangrijke redevoeringen houden, die ditmaal aan de pruimenteelt gewijd zijn. De bijeenkomsten zijn voor iederen belang stellende toegankelijk. Ik heb de wereld overwonnen... dat is niet de wereld rondom de kerk, niet de wereld van politiek en zakendoen, van arbeid en ver maak Neen, dat zqn w (j zelf! W(j mensehen met onze zonden, met ons hart, waarin verkeerdheid woont. Dat z(jn wij met ons leven hier op aarde, waarin wij worden voortgedreven door haat althans door liefdeloosheid, door zelfzucht en genotzucht, door drift en laster, door onver draagzaamheid en hoogmoed De wereld, dat is heel het complex van leven, waarin de mensch de dienstknecht is der zonde, de slaaf van den lust en de prooi van den dood. De wereld, dat is de mensch, die door dat alles handlanger is van den satan en vijand van God. Ds JAC. JONKER. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Amsterdam (vac. C. A. ter Linden), M. Groenenberg te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN. B edankt: voor Giessendam, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. Kerk: Benoemd te Hillegom en Raalte, cand. F. Bloemhof te Huizum (Fr.). Geref. Kerken: Benoemd te Laren (N.-H.), cand. Drs Joh. Verhave, hulppred. te Bussum. Aangenomen n. Winsum-Obergum, cand. H. Hempel, hulppred. te Ommen. Bedankt voor Bergen op Zoom, cand. A. W. Bol, hulppred. te Terneuzen. J. CLEMENT te Renesse-Noordwelle mocht j.l. Zondag den dag herdenken, dat hij 40 jaar in dienst was van de Ned. Herv. Gem. in zijn woonplaats. Hij arbeidt daarvan 25 jaar als organist. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Cand. B. Eysinga, die werd be vestigd door Ds R. Bartlema van Zeist, deed zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Ba- byloniënbroek. Tekst Hand. 4:29. Cand. A. P. v. d. Haas deed zijn intre de bij de Ned. Herv. Gem. te Oegstgeest, waar de em. pred. Ds T. J. Jansen Schoon hoven hem bevestigde. Tekst Jer. 1:6 en 7. Ds A. Hoekert van Voorburg bevestig de cand. A. Pietersma als Ned. Herv. pred. te Urk, Intreetekst Hebr. 416. Ds C. A. de Ridder nam wegens ver trek naar Utrecht-Tienhoven afscheid van de Geref. Kerk in H.V. te Zaandam. Tekst Lukas 1232. Ds J. v. Sliedrecht, gekomen van Lage Vuursche, verbond zich aan de Ned. Herv. Gem. te Bleskensgraaf, welke 20 jaar va cant is geweest. Tekst 2 Cor. 4:5. Bevesti ger Ds D. B. v. Lokhorst te Papendrecht. Na bevestigd te zijn door Ds J. H. Lammertsma van Appingedam, deed cand. A. M. Spiering zijn intrede als ziekenhuis predikant bij de Geref. Kerk te Groningen. Tekst Psalm 40:18a. Ds J. Swijnenburg neemt 17 Jan. af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Nigte- vegt en doet 24 Jan. intrede te Amsterdam- Sloten. DS N. C. BAKKER, em. pred. der Ned. Herv. Gem. te Maartensdijk (U.) is in den ouderdom van 74 jaar plotseling overleden. Hij werd geboren 17 Oct. 1868,-studeerde te Utrecht en arbeidde te Wijngaarden, Wate ringen, Poortvliet, ifsselmuiden, Kes- teren, Zuilichem, Schoonrewoerd, Aalburg, Benschop, Oudemirdum, Opheusden en Maar tensdijk. Per 1 Sept. j.l. ging hij met emeri taat. ill DS E. J. KOPPE, em. pred. der Geref. Kerken, viert Vrijdag zijn gouden jubileum. Hij werd 20 Oct. 1868 geboren, studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en diende vanaf 8 Jan. 18938 Jan. 1933 de ker ken van Idskenhuizen, W^stbroek en Wes- teremden. DS P. J. VAN MELLE, em. pred. der Ned. Herv. Gem., Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, is in. den ouderdom van bij na 88 jaar jaar te Utrecht overleden. Na aan de Utrechtsche Universiteit te hebben ge studeerd, werd Ds van Melle in 1879 predi kant te Nieuw-Beyerland, in 1882 te Min- nertsga en in 1888 te Nijkerk, waar hij tot aan zijn emeritaat in 1932 is gebleven. Ds van Melle was o.a. lid van het Prov. Kerk bestuur in Gelderland. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Ge kozen tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. te T h o 1 e n in de vacature A. v. Luyk, D. v. d. Velde Cz. Herkozen tot ouderling S. de Korte Az. en tot diaken J. Franke. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. Te Utrecht kwam dezer dagen de Unie van Chr. Onderwijzers(essen) in ^Nederland in 46e alg. vergadering bijeen, onder presidium van den heer T. C. Bos van Utrecht. De voorzitter sprak een openingsrede uit, geti teld „Wachten en Waken". De jaarverslagen van secr. en penningm. de heeren A. P. Jungcurt Jr van Den Haag en J. M. v. d. Repe van Delft werden goed gekeurd. De contributie werd, evenals ver leden jaar, bepaald op 3/5 pet. van het netto salaris. De secr. deed hierna mededeeling van en kele op het departement besproken zaken, alsmede over het werk der evacuatiecommis sie, die op instigatie van de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs werd ingesteld en v^aarin namens de Unie de heer Jungcurt zitting heeft. In de middagvergadering trad als referent op de heer P. v. Nes Czn, hoofdinspecteur in de 2e hoofdinspectie, met het onderwerp „De beteekenis van het 7e en 8e leerjaar voor onze volksontwikkeling", van welke rede wij reeds eerder verslag gaven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1