MAANDAG 4 JANUARI 1943 57e Jaargang, No» 78 ARTIKEL VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. r.o. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdied.A. DE LANGE, Goes. Adm. .(Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. r-r-CTSg» - OPNIEUW 31 8CHEPEN VERNIE TIGD. - SOWJET-AANVALLEN AF GESLAGEN. - WELIKIJE LOEKI HOUDT STAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt in een extra bericht bekend: Duitsche vlootstrijdkrachten, die aan de op pervlakte opereeren, hebben in maandenlange gevechten op alle zeeën 31 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 187.000 brt. in den grond geboord'. Deze successen werden tot dusver niet gepubliceerd. Het operbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van den Don duren de zware afweergevechten voort. De vijand werd over het geheele front verdreven en verloor 38 pantserwagens. Bij deze gevechten heeft de achtste pantserdivisie zich bijzonder onder scheiden. Hongaarsche troepen sloegen een door krachtige artillerie ondersteunden aanval der Sovjets af. Bij een eigen succesvolle aanvalsonderne- ming ten Westen van Kaloega werd een vijandelijk bataljon in de pan gehakt, werden 95 gevechtsstellingen en kazematten verwoest en werden gevangenen gemaakt. Hernieuwde aanvallen van den vijand op het steunpunt Welikije Loeki mislukten als gevolg van den hardnekkigen tegenstand der bezetting. Onder gebruikmaking van talrijke pantser wagens herhaalden de Sovjets ten Zuidoosten van het Ilmenmeer hun vergeefsche aan vallen, 26 panserwagens werden kapotgescho ten. In L i b y werden vijandelijke aanvallen door artillerievuur verijdeld. In luchtgevech ten verloren de Britten zes vliegtuigen. Eigen aanvalsacties jn Tunesië leverden nieuwe terreinwinst op. Dag en nacht zetten Duitsche duikbommenwerpers en gevechtsvliegtuigen de verwoestingen der havenwerken van Bone voort. In de haven werd een koopvaardijschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht. Voorts werden spoorwegwerken en vliegsteunpunten in het Tunesische-Algerijnsche grensgebied doel treffend gebombardeerd. In luchtgevechten verloren de Britten 15 vliegtuigen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Een Duitsche duikboot heeft een Ameri- kaansch munitieschip van 8.000 brt., dat deel uitmaakte van een convooi dat Oran binnen liep, in den grond geboord. De overdag uitgevoerde aanvallen door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op het En- gelsche kustgebied werden ook gisteren met succes voortgezet. Het Italiaansche legerbericht meldt: Vijandelijke pantserstrijdkrachten werden 'herhaaldelijk bestookt door het doeltreffend vuur der artillerie in het gebied van den S y r t e. Pogingen van den vijand om döor te dringen tot het gebied van F a s s a n mis lukten als gevolg van den hardnekkigen tegen stand van onze dappere garnizoenen, die steun ondervonden van de formatie der Italiaansche luchtmacht. In den sector Tunesië wonnen de troepen van de as opnieuw terrein nadat hevige ge vechten geleverd waren in welker verloop twee pantserwagens en een tiental Amerikaansche valschermjagers werden overmeesterd. De dag werd gekenmerkt door een hevige actitviteit der luchtmacht aan weerskanten. In een lucht gevecht werden 22 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Aanvallen door Engelsch-Ameri- kaansche vliegtuigen op plaatsen in Tunesië veroorzaakten eenige schade. In een hospitaal te Gabes werden zeven personen gedood en twintig gewond. Oproep van den Führer. (D. N. B.). Bij de wisseling des jaars heeft Hitier een nieuwjaarsoproep gericht tot het Duitsche volk, waarin hij o.m. zegt Voor de vierde maal dringt mij het lot een nieuwjaarsoproep tot het Duitsche volk te richten, In deze vier jaar is het echter ook het Duitsche volk duidelijk geworden, dat het in dezen strijd, die ons zooals zoo vaak in de Duitsche geschiedenis, door de heb zuchtige oude vijanden was opgedrongen, werkelijk gaat om zijn of niet te zijn, Voortgaande heeft Hitier een historisch overzicht van den strijd, die door de vijan den van Duitschland steeds opnieuw in den loop der eeuwen tegen het Duitsche volk ontketend is. Onverschillig onder welke mo tieven de vijanden deze oorlogen echter aan vingen, in wezen was de reden steeds gelijk: haat tegen een Duitsch rijk als beschermen de mogendheid van Midden-Europa, afwij zing van de levensaanspraken van het Duit sche en het Italiaansche volk en niet in de laatste plaats een algemeen kapitalistisch be lang bij den oorlog in het algemeen. Er kan echter geen twijfel aan bestaan dat aan het einde van dezen strijd de nationaal- socialistische staat zal bestaan als een on wrikbaar en niet te vernielen blok in Eu ropa. Wij hebben, toen de oorlog niet ver meden kon worden, aldus Hitier, besloten hem te voeren met heel het fanatisme waar toe wij, nationaal-socialisten, in staat zijn. Vooral willen wij hem voeren tot aan een definitieve en duidelijke beslissing, zoodat ons en onzen nakomelingen een herhaling van deze catastrophe bespaard zal worden. Scherp en duidelijk wees Hitier het inter nationale Jodendom aan als de voornaamste aanstichter tot dezen oorlog. Verder verklaarde Hitier o.m., dat het na- tionaal-socialistische Duitschland noch over wonnen zal worden, noch ooit van zins is te capituleeren, maar dat het integendeel vast besloten is, vervuld door den geest van den grootsten tijd der Duitsche historie, dezen strijd slechts te eindigen met een duidelijke overwinning. De veiligste waarborg voor de ze gezindheid en de kracht van den daartoe noodigen wil, wordt geboden door de natio- naal-socialistische partij met haar organisa ties en vooral door het door de partij opge voerde volk. Het recht om te gelooven aan deze over winning bezitten wij door onze eigen kracht, aldus Hitier, door den moed onzer troepen, de trouw en den arbeid van ons vaderland, zoowel als door het optreden der met ons verbonden dappere volken in Europa en in Azië. Tenslotte verklaarde Hitier: Eenmaal zal in dezen strijd een mogendheid als eerste vallen. Dat dit niet Duitschland is, dat we ten wij. Zoo zal dan eindelijk die lange vre de komen, waarnaar wij vurig verlangen ten behoeve van den grooten opbouw van onze volksgemeenschap, en daarmede als eenige waardige -dank voor onze doode helden. Oproep van admiraal Raaeder. De opperbevelhebber van de marine, groot admiraal Raeder, heeft bij de jaarwisseling den volgenden oproep tot de marine gericht: Een groot en hard jaar in onze Duitsdie geschiedenis is ten leinde. Een nog 'harder jaar zal volgen. Dit jaar zal ons, het voorbeeld van onze gesneuvelde kameraden indachtig, be reid vinden tot nieuwe daden. Wij kunnen te rugzien op trotsche successen. Aan deze rij van successen soortgelijke en nog grootere toe te voegen, is onze hoogste plicht. De Füh rer wees ons eens den weg uit de diepste in eenstorting naar een nieuwen opbloei. Met het zelfde vertrouwen, met moed en zekerheid vol gen wij 'hem thans op den weg naar de over winning, die wij voor hem als dappere soldaten willen veroveren. Complot ontdekt tegen Giraud e.a. (S.P.T.) Op een persconferentie heeft gene raal Giraud melding gemaakt van een samen zwering, die tegen hem en andere bekende persoonlijkheden gericht was. Twaalf personen zijn gearresteerd. Giraud zeide, dat de moord op Darlan deel uitmaakte van een groot opgezet complot. De daders wilden eveneens den vertegenwoordiger der Ver. Staten in Noord-Afrika, Murphy, en hem, Giraud, om het leyen brengen. De namen der gearresteerden moeten om politieke rede nen geheim blijven. Onder hen bevinden zich, naar Giraud verklaarde, „eenigen van mijn beste vrienden". De militaire prestaties in 1942 De duikbootoorlog Het binnenlandsche front. (A. N. P.). De Rijkscommissaris, Rijks minister Dr Seyss Inquart schrijft: Met de jaarwisseling van 1942'43 zijn wij een nieuw tijdperk, maar tevens een nieuw hoofdstuk van den strijd ingetreden. Een blik terug, een vergelijking van den militai ren toestand bij de jaarwisseling van 1941 '42 met de situatie van dit oogenblik bewijst voldoende in welk een omvang het den spil- mogendheden mogelijk is geweest in den loop van dit jaar hun fronten en de militaire situatie zoozeer te versterken, dat zij moei lijk rechtstreeks meer kunnen worden aan gevallen. De verstijving van de in het Oos ten in opmarsch.zijnde Duitsche en met hen verbonden troepen tijdens een winterkoude sedert 150 jaar niet meer voorgekomen, bracht als uitgangstoestand voor het jaar 1942 een positie, die men zich niet riskanter kan denken. Het winterfront in het Oosten dat tot op dat oogenblik in volle beweging was geweest, werd zonder mogelijkheid tot tijdvergende voorzorgen en ondanks alle moeilijkheden in stand gehouden. Dank zij de tijdens deze winterveldslagen bewezen dapperheid en taaiheid der Duitsche en ver bonden soldaten, konden in den zomerveld- tocht 1942 het geheele Donetz, Don, Krim en Koebangebied aan de Bolsjewisten ont rukt worden. De opmarsch kon tot aan de Wolga worden voortgezet. Belangrijke dee- len van het Kaukasusgebied werden bezet. Terwijl in het Westen de situatie in hoofd zaak ongewijzigd is gebleven, zijn aan hqt Zuidelijk front buiten Europa, in Afrika ver anderingen ingetreden. Intusschen zijn nu Fransch Marokko en Algiers onder begun stiging van Fransche generaals door troepen uit Engeland en de Vereen. Staten bezet. Daar staat tegenover, dat thans Tunis, Cor sica en het onbezet gedeelte van Frankrijk met Toulon door de troepen van de spilmo- gendheden zijn bezet. Met bijzonder succes is in 1942 de duik bootoorlog voortgezet. Wij moeten ons voor oogen houden, dat de Vereen. Staten met een ongeveer 4 miljoen ton omvattende voor de volle zee geschikte koopvaardijvloot den oorlog zijn ingegaan en in den loop van dit jaar een ongeveer even groote tonnage in hoofdzaak door den duikbootoorlog hebben verloren. Wanneer wij aan alle factoren gelijke kan sen geven, komen wij tot het eindresultaat, dat wij voor het jaar 1943 toch met de mo gelijkheid van een vermindering der vijan delijke koopvaardij tonnage met nog ruim netto 5 miljoen ton kunnen rekenen. Deze overweging doet het begrijpelijk maken, dat de Engelschen en thans ook reeds de verant woordelijke mannen in de Vereen. Staten, den duikbootoorlog de gevaarlijkste situatie noemen. Is op die wijze een zeer nuchter overzicht van de militaire gebeurtenissen van 1942, voorzoover wij die hier uit het Westen over zien, volkomen gunstig, dan is de ontwikke ling door de deelneming van Japan aan deze wereldworsteling in het dosten waar lijk overwegend gunstig. Uit Oost-Azië en het Westen van den Stillen Oceaan zijn alle tegenstanders van de spilmogendheden weg gevaagd. Wanneer wij de ontwikkeling van 1942 overzien, dan mogen wij naast deze militai re gebeurtenissen de zoo belangrijke voor uitgang op eeonoroiich gebied, du» va» het binnenlandsche front, niet over het hoofd zien, welke ontstaan is door de thans ont sloten levensroiddelengebieden in het Oosten van de Oekraine in het bijzonder, welke in de Europecsche voedingsstand zijn opgeno men en hun effect beginnen te doen gevoe len. Het dieptepunt van den voedingsstand van Europa is achter den rug. Het is zeker, dat de onder Duitsche lei ding staande bewapeningsindustrie van Eu ropa reeds in 1942 buitengewone prestaties heeft geleverd. Wij herinneren slechts aan de nieuwste automatische vuurwapens en de tanks. Overzien wij de gebeurtenissen van 1942 juist, dan kunnen wij zeggen, dat zij verste viging en uitbreiding dus de consolidatie van de strategische en economische situatie van het Nieuwe Europa, evenals in het Verre Oosten hebben gebracht, In de wereldwor steling kunnen wij tot dusver twee phasen in haar verloop en de derde in haar begin nagaan welke met fatale noodzakelijkheid op elkaar volgen. De eerste phase van deze worsteling bracht de militaire concentratie van het Europeesche vasteland en daarmede de voorwaarde om weerstand te kunnen bie den aan de onontkoombare over Europa los brekende aanvallen van het Oosten, resp. van het Westen. Thans mag gezegd worden, dat de tweede phase voor een succesvol eind staat, vooral daar het den tegenstander niet gelukt is het in den vorigen winter door de klimatologi sche omstandigheden bepaalde tominatie- punt door uiterste krachtsinspanning in het Oosten en het Westen uit te buiten. Stra tegisch is de strijd in het Oosten beslist. Dit ontneemt aan de gevechten, die thans aan de Terek, aan den Wolga, aan den Don of bij Rzjef worden geleverd, niets van hun voor onZe toestanden hier in het Westen ondenkbare hardheden en zwaarte, Waarbij de Duitsche soldaat en zijn bondgenooten onnoemelijk te beschrijven heldendaden aan den dag leggen. Met de landing van Engelsch-Amerikaan- sche contingenten in Noord-Afrika is de derde phase begonnen. De in de eerste pha se bereikte militaire consolidatie van Euro pa maakt het nu voor de Westersche mo gendheden buitengewoon moeilijk een ge schikte plaats voor hun aanval te vinden. Zij zijn thans in Noord-Afrika geland. Dat is klaarblijkelijk het teeken, dat zij zich te zwak voelen om op te treden in een gebied, dat alléén en rechtstreeks hun de mogelijk heid zou hebben gegeven voor een beslis- senden strijd, dus b.v. aan de Westkust van Frankrijk, België of Nederland. In een worsteling, waarin het gaat om de belangrijkste dingen en om de beslissende vormgeving voor komende eeuwen, staat de afloop fataliter vast en deze afloop kan zich slechts voltrekken ten gunste van Europa en daarmede van ons. Zoo betreden wij met de jaarwisseling 1942'43 niet slechts een nieuw tijdvak, maar ongeveer tegelijkertijd de derde phase in de worsteling om de nieuwe vormgeving van Europa. Wij kunnen in ieder geval het bewustzijn hebben, dat wij militair, economisch, vooral echter moreel beschikken over een bewape ning, waaraan onze tegenstanders niet kun nen tippen en dat wij voor dezen eindstrijd staan in stellingen, welke bij onze tegen standers een buitengewone besluitvaardig heid, vooral echter de bereidheid tot ontzag gelijke offers van iederen aard veronderstel len. Maar alles wat gebeurt, wordt gedragen door den zedelijken ernst van de taak en door de onvoorwaardelijkheid en grootte van- den inzet, geleid door den wil van den Füh rer. Hij draagt de zwaarte van het gebeuren in een mate, dat dit ons zelf nauwelijks ooit geheel bewust wordt. Daartegenover echter heeft nog nooit een man zoo vormend inge grepen in het lot van de geheele wereld. Nog nooit werd een man door zooveel millioenen menschen in onvoorwaardelijke overgave met de geheele persoonlijkheid bemind. In dit geloof en met deze wetenschap treden wij het nieuwe jaar en de derde phase voor het nieuwe Europa in. Heil den Führer 1 De Führer feliciteert den Rijkscommissaris. Hitier heeft ter gelegenheid van de jaar wisseling aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Dr Seyss Inquart, het volgende telegram ge zonden „Hoofdkwartier van den Führer, 31 Dec. 1942. Bij de wisseling van het jaar doe ik u mijn hartelijkste gelukwenschen toekomen. Ik verbind daarmede mijn besten dank voor den waardevollen arbeid, dien u in het afge- loopen jaar in Nederland hebt verricht. w.g. ADOLF HITLER. Ter kennisneming voor Duitschers. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere SS, en politieleiderv maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duit schers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksdüit- schers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de ver ordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Neder land en bij vertrek naar het buitenland schrif telijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitssihe volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende tan nationaliteit of als statenloos worden aangeroerk. De ver plichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden op geroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegen woordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitsc'her is, voor de nakoming van deze ver plichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulp- registratiebureau* bij de „Ortsgruppen der N. S. D. A. P," get. RAUTER, SS-Gruppenf'ührer und General- leutnant der PolizeL ALG. GEMACHTIGDE VOOR VER BEURD VERKLAARDE GOEDEREN; Be noemd is tot algemeen gemachtigde voor verbeurdverklaarde en in beslag genomen voorwerpen, bedoeld in artikel 1, lid 2, van het „besluit verbeurdverklaarde en in beslag genomen voorwerpen" de heer H. G. Heij, directeur van het rijksbureau voor de distri butie van textielproducten door den handel te 's-Gravenhage. MANDARIJNEN EN SINAASAPPE LEN VOOR KLEINE KINDEREN. Kin deren van 0 tot en met 3 jaar zullen van 30 Dec. 1942 tot en met 6 Febr. 1943 op den met „reserve 4-04" gemerkten bon der bon kaart voor voedingsmiddelen 850 gram man darijnen en/of sinaasappelen kunnen betrek ken. Terwijl men zooals bekend, op den bon „reserve 4-03" uitsluitend 350 gram manda rijnen kan verkrijgen, kan men op den bon „reserve 4-04" hetzij 850 gram sinaasappelen, hetzij 850 gram mandarijnen, hetzij 850 gr. van deze beide artikelen tezamen koopen. VERVOER DpOR PAARDENTRAC- TIE. Op 1 Jan. j.l. is het vergunningsstelsel voor het vervoer door middel van paarden- tractie ten behoeve van derden in werking getreden. De uitvoering van het vergunningsstelsel wordt opgedragen aan de rijksinspecteurs van het verkeer. Voor een vergunning als hierboven bedoeld, komen in beginsel slechts in aanmerking zij, die reeds voor of op 1 Sept. 1939 als hun hoofdberoep vervoer van goederen ten behoeve van derden langs den weg hebben verricht Voor zoover aanvragen niet vóór 5 Sept. 1942 zijn ingediend, kun nen zij na 1 Jan. 1943 worden ingezonden. GEMEENTEN SAMENGEVOEGD. De Ned. Staatscourant van 30 Dec. j.l. bevat een beschikking van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, waarbij met in gang van 1 Jan. 1943, de gemeenten Jaars veld, Lopik en Willige-Langerak worden sa mengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Lopik draagt. Voorts bevat de Staatscourant eenzelfde beschikking ten aanzien van de gemeenten Eysden en Mesch die worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Eysden draagt. BONAANWIJZING HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 Jan. 1943 wordt op bon No. 20 van de voederkaarten voor honden volgens dezelfde normen hondenbrood verkrijgbaar gesteld als voor de voorafgaande periode. Op bon No. 20 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelf de periode 1)4 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. GENERATOR-ANTHRACIET EN BAGGERTURF. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Jan. 1943 geven elk der met de woorden „Generator-anthraciet dertiende periode" gemerkte bonnen recht op het koo pen van 1 hectoliter (maximum 75 kg) an- thracietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak, elk der met de woorden „Generator-turf dertiende periode" gemerk te bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. NIEUWE ZEEPBONNEN. Tot en met 31 Jan. 1943 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met „Algemeen 474" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „Q eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht hetzij op het koopen van een stukje van 24K of 28 gram luchtgevulde eenheids toilet zeep 40 of 57 pet., hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoilet zeep 14, 15 of 21 pet., hetzij op het doen wasschen van vijf kg droge vuile'wasch. De met „Algemeen 475" gemerkte bon en de met „Q waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht Jaar uitgereikte kaarten geven recht, hetzij op het koopen van 250 gram wasch poeder of zeeppoeder (oudeof nieuwe sa menstelling), 'hetzij op het doen wasschen van negen kg droge vuile wasch. De met „Q toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinde ren beneden den leeftijd van twee jaar uit gereikte kaarten geven recht op het koopen van een stuk van 50 of voor zoover voor radig 75 gram toiletzeep (oude samen stelling). De geldigheidsduur der bonnen „P-een- heidszeep", „P-waschpoeder", „P-toiletzeep" en van de voor waschpoeder aangewezen bon „Algemeen 453" is verlengd tot en met 31 Jan. 1943. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedu rende het tijdvak van 1 Jan. tot en met 30 April de met „N" gemerkte bon van de tex- tielkaart DA, welke is uitgereikt aan man nelijke personen van 15 jaar en ouder, recht geeft op het koopen van 45 gram scheerzeep van 75 a 80 pet. Zooals bekend, is 't koopen van eenheids- zeep, waschpoeder, toiletzeep en scheerzeep op de bonnen „Algemeen 412", „Algemeen 431", „Algemeen 452", „N Eenheidszeep", „O Eenheidszeep", „Algemeen 413", „Algemeen 432", „N Waschpoeder", „O Waschpoeder", „N Toiletzeep", „O Toiletzeep" en M-Tex- tiel (scheerzeep) niet meer geoorloofd. De winkeliers zijn verplicht op de bij hen inge leverde bonnen „Algemeen 335", „Algemeen 370", „L Zeep", „M Eenheidszeep", Alge meen 336", „Algemeen 371", „M Waschpoe der", „L Toiletzeep" en „M Toiletzeep" zoo spoedig mogelijk zeep, waschpoeder en toi letzeep af te 'leveren. GINO AMBROSETTI VERONGE LUKT. De heer Gino Ambrosetti, hoofd van de Koninklijke Italiaansche consulaire diensten in Nederland, is Woensdagmiddag overleden door een ongeval met zijn auto, die hij zelf bestuurde. WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 5 Jamiari 1943. 's M. tot 8.51 u. 's Av. van 16.40 u. MAANDAG 4 JANUARI 1943. Ik schrijf u, kinderkens, want de zonden zijn u vergeven om Zijns Naams wil. 1 Joh. 2 12. Zon: op 8.51, onder 16.38. Maan: op 6.02, onder 15.06. 6 Jan.: Nieuwe maan; 13 Jan.: Ie kwartier. 0, We weten niet, wat God de Heere doende is, noch ook wat in Zijn heiligen raad voor het jaar dat nu komt, voor onB en ons huis verborgen ligt. Maar dit staat vast: ook al breekt de bergstroom los, en al wordt ons huis goschud, en al gaan de baren en golven des Almachtigen over ons heen, toch moet het, zal het wel zijn, onder Gods volk naar dit woord van den profeet toegaan: „Bij ulieden zal oen lofzang zijn, gelijk in den nacht, wan neer het feest geheiligd wordt, en de blijdschap des harten, gelijk van eenen, die met pijpen wandelt, om te komen tot den berg des Heeren, tot den Rotssteen Israels, en dan zal de Heere u Zijn heerlijke stem doen hooren en u de nederlating van Zijn arm doen zien". Mits en dat dit woord in uw ziel dringe, mits wie den weg kent, dan ook op dien weg wandele. Dr A. KUYPEB. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. BURGEMEESTERSSALARISSEN. De Commissaris der Provincie Zeeland, waarne mende de taak van Gedep. Staten dier provin cie, heeft vastgesteld:a. de aanvangsjaarwedde NED. HERV. KERK. Beroepen: te Borculo (vac. A. Noorman), J. Uitentuls te Oostzaan. Aangenomen: naar Veendam (Evang.), cand. G. Colenbrander, hulppred. te Nijehaske. Bedankt: voor Eemnes-Buiten (vac. J. v. Sliedregt), A. Vroegindeweij te Loon op Zand. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Rot- terdam-Delfshaven (als sdhipperspredikant), cand. M. de Wit, hulppred. aldaar. Aangenomen: naar Den Andel (Gr.), cand. W. H. J. de Boer, hulppred. aldaar. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te SHedrecht (vac. C. Smits), N. de Jong te 's-Gravenhage-West. Bedankt: voor Sneek (vac. J. C. Maris), M. v. d. Klis te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Kampen (vac. J. Ligtenberg), P. Honkoop te 's-Gravenhage.' GEREF. KERKEN IN H. V. Beroe pen: te Utrecht en Tienhoven (vac. Dr G. Ubbink), C. A. de Ridder te Zaamdam. Aangenomen: naar Utrecht c.a., C. A. de Ridder te Zaandam. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: te Stadskanaal (vac. G. Fafié), prop. A. IC. v. d. Mey, hulppred. te Amsterdam, prop. A. J. Meyer te Gouda en prop. J. Rijnders te Am sterdam. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor GeldermalsenM. A. MlerasteTer- neuzen. HULPPREDIKERS. Ned H e r v. Kerk: Benoemd te Hardegarijp, cand. J. W. Pieper, em.-pred. te Nijehaske. Geref. Kerken: Benoemd te Bergen op Zoom, cand A. W. B o 1, hulppred. te Terneuzen; te Gouda,, cand. C. P. T. Rijper te Amersfoort. Doopsgez. Broederschap: Be noemd te 's-Gravenhage, G. Heeringa, em.- predi. aldaar. Rem. Broederschap: Benoemd te Haarlem, prop. P. E. v. Roven te Amsterdam. GIFTEN EN LEGATEN. Voor de diaconie van de Geref. Kerk van, Amsterdam- C., werd een gift van duizend gulden gecol lecteerd. Wijlen de heer T. Breesnee te Nieuwe- Tonge heeft aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. aldaar gelegateerd al zijn onroe rend goed' tot een waarde van f 18.500. voor den burgemeester en secretaris van Mid delburg op resp. f 6500 en f 4900van Vlis- singen op f 6500 en f 49001; van Goes op f 5200 en f 4200van Terneuzen op f 5200 en f 4200; van Zierikzee op f 4500 en f 3800. b. de aanvangs jaar wedde wordt, telkens na twee jaar dienst, voor de burgemeesters en secretarissen dier gemeenten vijf maal ver hoogd met f 200, met dien verstande, dat de laatste verhooging voor de secretarissen der gemeenten Goes, Terneuzen en Zierikzee f 100 bedraagt. De thans in functie zijnde secretarissen der bovengenoemde gemeenten blijven in het genot van de thans geldende wedde. „HENDRICK DE KEYSER". De ver- eeniging „Hendrick de Keyser" bestond op 3 Januari een kwart eeuw. O.a. wist de vereeni- ging voor de ondergang te behoeden: het Go- thische huis te Goes en 't oude Beursgebouw te Vlissingen. Voor de toekomst liggen plannen gereed o.m. voor restauratie van een oude kapel te Sluis. P. DUMON TAK 75 JAAR. De oud burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumoti Tak, werd 75 jaar. Hij heeft van 1915 tot 1935 aan het hoofd der hoofdstad van Zeeland gestaan en is jarenlang lid van de firma J. A. Tak en Co., bankiers en assura deuren in Middelburg geweest. Middelburg. A. D. uit Sint Laurens had gisteren zijn transportrijwiel in de Eigenhaardstraat neer gezet. Tien "minuten later was het verdwenen. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Vier weken geleden werd aangifte ge daan van de vermissing van een autobuiten band. Gisteren ontdekte de aangever, dat deze band op een vrachtauto lag. Direct werd de politie in den arm genomen. De band is reeds op het politiebureau, waar de zaak verder tot oplossing zal worden gebracht. Goes. Ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben een onderzoek ingesteld bij een café houder, die drank tegen te hooge prijzen ver kocht. Het onderzoek leidde naar een winke lier te Krabbendijke, waar een aantal flesschen in beslag werden genomen. De inhoud bleek slechts te bestaan uit een soort stroopje, ver mengd met water, terwijl de etiketten op de flesschen de namen van bekende wijden ver meldden. De prijs per flesch bedroeg f 2.4,0. Tegen den caféhouder is proces-verbaal opge maakt. Deze week wordt in de zaal-Krijger we derom de jaarlijksche week der gebeden ge houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1